Bitcoin Forum
May 04, 2024, 08:52:01 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Kübler Ross modeli.  (Read 357 times)
Dogan86 (OP)
Full Member

Activity: 742
Merit: 140

View Profile
April 06, 2018, 03:58:55 PM
Merited by teramit (2), zorbey (2)

Bir çoğumuz biliyordur bunu üzüntüyü yada kötü bir oluguyu kabullenmeninin 5 aşamasıdır;

1- İnkar
2- Kızgınlık
3- Pazarlık
4- Depresyon
5- Kabullenme

Bu aşamalardan ilk aşama olan İnkar aşamasında genellikle olay veya durum yok sayılır, başa gelmiş kabul edilmez, bir yanlışlık olduğu düşünülür. Kızgınlık aşaması, inkar aşamasında devreye sokulmayan sorgulamaların devreye girmesi ile başlar, üst üste gelen sorgulamalar neticesinde öfke duyguları vücudu ele geçirir. En bilinen soru “neden ben” sorusudur. Pazarlık aşaması durumu kabul edilebilir seviyeye indirmek veya çıkarmak için girilen bir safhadır. Bu aşamada “madem olmuş, bari şöyle yapayım da durum biraz olsun iyiye döner”, “olan olmuş ama bir çıkış yolu belki var” tarzı düşünceler ve eylemler insana eşlik eder. Pazarlık aşamasının tamamlanmasıyla birlikte etkisi oldukça uzun sürebilen Depresyon aşaması başlar. Bu aşamada bütün durumun idrakına varılmıştır, bundan ötürü büyük bir mutsuzluk hakim olmaya başlar. Hayattan soyutlanma, hiçbir şey yapmak istememe, kayıtsızlık hali gibi belirtiler görülür. En son aşama da Kabullenme aşamasıdır. Durumun hazmedilmesi ve hayatın normal akışına dönmesi durumu gerçekleşir.

Aşırı bir finans bilgim yok fakat psikolojiyi ile ilgilenirim. Bu model finans ile bağlantılı mı bilmiyorum fakat google da bir şey bulamadım.

Hayatın birçok kısmında da gözlemdiğimiz bu model bence kesinlikle bu piyasa içinde geçerli diye düşünüyorum.

Ayı sezonun geldiğini anlayamadık ve değildir her kırılma ayı piyasası değildir toparlar dedik bir nevi inkar ettik.

Kızdık balinalara istediği at koşturuyorlar, panik satıcılarına öfkelendik.

Pazarlık ettik biraz toplar yada al-sat yaparak zararımı tolere ederim dedik.

Şuan depresyondayız bence ve bu fiyatlara alıştığımızda artık böyle gidecek, bu fiyatları kabullenelim planları ona göre yapalım dediğimizde boğa piyasası tekrar gelecek diye düşünüyorum.

Piyasa belirlemede insan davranışlarının rolü bana kalırsa en az grafikler kadar önemli.

Bitcoin / Ethereum / Monero
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714855921
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714855921
Reply with quote  #2

1714855921
Report to moderator
1714855921
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714855921
Reply with quote  #2

1714855921
Report to moderator
sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
April 07, 2018, 09:04:10 AM

kabullenme aşamasına gelinceye kadar iş işten geçiyor. yatırım kararlarımızda bu 5 aşama gerçekten var. ne kadar teoride disiplinli olsanız da yani sanal olarak kağıt üzerinde al satta zarar-kar olayını hiç karıştırmadan o belirlediğiniz stratejide de ne kadar disiplinli iseniz iş gerçeğe dönüşünce o disiplin uçup gidebiliyor.

Turkoin
Sr. Member

Activity: 392
Merit: 250

View Profile
April 07, 2018, 09:43:23 AM

depresyonu da geçtik artık level atladık. artık her şeyi kabullendik. Smiley

evet o eski hızlı yükselişleri artık göremeyecek olsak bile ayakta durmaya bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Wink

coininiz bol olsun.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
April 07, 2018, 12:36:41 PM

.
.
Aşırı bir finans bilgim yok fakat psikolojiyi ile ilgilenirim. Bu model finans ile bağlantılı mı bilmiyorum fakat google da bir şey bulamadım.
.
.

Selamlar,
Bu model insanın majör olaylar karşısında (birinin ölümü,  olaylı boşanma, terk edilme ve bunun gibi)
olay karşısında yaşadığı evreleri anlatıyor.

Bunu ben yaşadım. Terk edildim. önce olayı inkar ettim. sonra önce kendime kızdım ben bunu hak ettim diye düşündüm. Sonra bunu hakkedecek kadar kötü biri değilim diyerek  ona kızdım. Sonra biz bu kadar kötü insanlar değiliz diyerek tövbe hatasına Allah'a kızmaya ve adaletini sorgulamaya başladım sonra madem bu durumdayım hayat devam ediyor amk! demeye başladım. Depresyonun dibinde dolandıktan sonra durumu kabullendim.

Finans ile bunun bir alakasını kuramadım.
bluemylife1907
Member
**

Activity: 350
Merit: 11

View Profile
April 07, 2018, 12:44:10 PM

Bence çok doğru bir yere temas etmişsin , herkesin balinalar deyip bütün kripto piyasasında tek suçlu ilan ettiği baronların ellerindeki en büyük veri aslında bu kripto piyasasının sistemini oluşturan algoritmalar ve yapay zeka kavramıdır ,beklentilerimizin tersine hareket etmesinin tek nedeni bu bence.

MyCryptoBank  ――  Legal and Reliable Crypto Bank
Whitepaper  ――  CRYPTOBANK FOR CRYPTOCOMMUNITY  ――  Announce
―― Medium ―― YouTube ―― LinkedIn ―― Telegram ―― Facebook ―― Twitter ――
kartalgiunti
Member
**

Activity: 490
Merit: 13

BIB Exchange

View Profile
April 07, 2018, 02:49:56 PM

Ben kendi adıma hala 'inkar' aşamasındayım. Başa gelenler hiç olmamış gibi değişik bir şevk ve inanışla kripto paralarla ilgilenmeye devam ediyorum  Cheesy

███     WHITEPAPER  |    TELEGRAM    ███ █     BiB Exchange     █ ███     TWITTER     |   INSTAGRAM     ███
S e t   O f f   t h e   W e b 3   G e n e r a t i o n   N o w
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄  ▄   ►► Powered by BOUNTY DETECTIVE   ▄  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
tayyip baba
Member
**

Activity: 154
Merit: 10

RepuX - Enterprise Blockchain Protocol

View Profile
April 07, 2018, 04:35:20 PM

Bu modeli tam tersi olarakta düşünebiliriz galiba yani fiyatının sabitlenmesi pazarlık evresinin geçirip artık kabullenişe gidildiğinin bir göstergesi olabilir

Dogan86 (OP)
Full Member

View Profile
April 07, 2018, 04:47:51 PM

.
.
.
.

Selamlar,
Bu model insanın majör olaylar karşısında (birinin ölümü,  olaylı boşanma, terk edilme ve bunun gibi)
olay karşısında yaşadığı evreleri anlatıyor.

Bunu ben yaşadım. Terk edildim. önce olayı inkar ettim. sonra önce kendime kızdım ben bunu hak ettim diye düşündüm. Sonra bunu hakkedecek kadar kötü biri değilim diyerek  ona kızdım. Sonra biz bu kadar kötü insanlar değiliz diyerek tövbe hatasına Allah'a kızmaya ve adaletini sorgulamaya başladım sonra madem bu durumdayım hayat devam ediyor amk! demeye başladım. Depresyonun dibinde dolandıktan sonra durumu kabullendim.

Finans ile bunun bir alakasını kuramadım.

Hepimiz hayatımızda en az bir kez yaşıyoruz muhtemelen bu süreci ve aslında çokta büyük olmayan durumlarda da gözlemlenebiliyor.

Balinaların küçük yatırımcıların psikolojilerine göre hareket ettiklerini düşündüm. Bu insanlar küçük yatırımcılardan kazanıyorlar parayı.

Haliyle majör olaylara orta halli bir insanın kendi bütçesine göre büyük para kaybetmesini ekleyebiliriz yani kazanmaya odaklanılmış(Hayal kurulmuş) büyük bir kaybetme.

Mesela hodl yapanların da artık kaybettiklerini kabul edip satmaları.

Tabi bu kişisel bir mantık yürütme.

Düşme başladığında panik satıcılarına sitem eden başlıkları görmüşsünüzdür.

Hiç mi güvenmediniz bu teknolojiye, elinizdekileri kaptırmayın...

Lanet olası Çin bir türlü fırsat vermiyor, herkes bir olmuş gibi kafasına kafasına vuruyorlar piyasanın...(Öfke)

Bitcoin 10 bini görür mü dersiniz ? (Pazarlık aşaması Bitcoini 15-16 bin dolardan aldım zararı en aza indireyim)

Şuan bütün sene piyasanın bu şekilde ilerleyeceğine dair postlar artmaya başladı bu depresyona örnek.

Kendi gözlemlerim bunlar tabi tümevarım yapmak ne derece doğru olur bilmiyorum.

kribati7
Full Member

Activity: 196
Merit: 100

View Profile
April 07, 2018, 07:41:10 PM

Bir de tersten Kübler olmalı. Güzel bir şeye karşı. Çünkü şu an dünya blockchain teknolojisini kullanmaya başladı. Birçok şirket bu teknoloji ile ürünler üretiyor ya da ürettikleri ürünlerde bu teknolojiyi kullanıyor. Diğer taraftan Kübler'e gelirsek evet artık ben şahsım adına Bitcoin'in bu sevilerde seyredeceğini kabullendim.

GiannisTR
Member
**

Activity: 224

ARIZN - Tokenised Crowdfunding Platform

View Profile
April 08, 2018, 09:31:58 AM

Forum bu ayı sezonun da baya baya psikoloji forumana döndü sürekli bu tarz başlıkları görmek mümkün Cheesy yine de elinize sağlık hocam emek edip yazmıssınız

______________▂▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █►  arizn  ◄█ ▇ ▆ ▅ ▄ ▃ ▂▂______________            ┏━━━━━━━━━━━━━┓
                             A TOKENISED CROWD FUNDING PLATFORM                                         ◄   ICO: 30% BONUS   ►
FacebookTwitterYoutubeInstagramWebsiteWalletTelegramWhitepaper ●    ┗━━━━━━━━━━━━━┛
TheEagle1903
Member
**

Activity: 154

ARIZN - Tokenised Crowdfunding Platform

View Profile
April 08, 2018, 10:08:52 AM

Forum bu ayı sezonun da baya baya psikoloji forumana döndü sürekli bu tarz başlıkları görmek mümkün Cheesy yine de elinize sağlık hocam emek edip yazmıssınız
Hocam katılıyorum herkes psikolog oldu sürekli motivasyon yazıları falan iyi de geliyor aslında ama bunu sizin de farketmenize sevindim açıkcası Cheesy

______________▂▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █►  arizn  ◄█ ▇ ▆ ▅ ▄ ▃ ▂▂______________            ┏━━━━━━━━━━━━━┓
                             A TOKENISED CROWD FUNDING PLATFORM                                         ◄   ICO: 30% BONUS   ►
FacebookTwitterYoutubeInstagramWebsiteWalletTelegramWhitepaper ●    ┗━━━━━━━━━━━━━┛
cemaluzan
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 1

View Profile WWW
April 08, 2018, 12:00:28 PM

Toplulukların hareketlerinin önemli bir yeri olduğu için bu topluluğunda psikolojisi çok fazla etkiliyor. Buradaki toplumun sosyolojik özellikleri hangi durumlarda nasıl hareket edeceklerini çözdüğümuz zaman daha iyi işler yapabiliriz.
Dogan86 (OP)
Full Member

View Profile
April 09, 2018, 08:54:03 AM

Toplulukların hareketlerinin önemli bir yeri olduğu için bu topluluğunda psikolojisi çok fazla etkiliyor. Buradaki toplumun sosyolojik özellikleri hangi durumlarda nasıl hareket edeceklerini çözdüğümuz zaman daha iyi işler yapabiliriz.

Demek istediğimin özeti aslında bu. Grafik yerine insanların piyasaya verdiği tepkilerden yola çıkmak.

Mesela depresyon dönemi en uzun süreç. Örnek olarak; Ethereumu 800+ ve Bitcoini 12.000+ Dolardan alanları düşünürsek, şuan ki piyasada %15 yada %20 lik bir artış kimseyi memnun etmez. Önümüz yaz dönemi piyasanın durgun olacağını da varsayarsak yükselme eylül gibi gelebilir.

Ben bir sonra ki yükselişte marketin 1 trilyon doları aşacağını düşünüyorum.

Bu piskolojik sınırdan sonra bütün medyada bunu haber yapacaktır ve bir çok yeni insan kripto dünyası ile tanışacak.

Bence çok doğru bir yere temas etmişsin , herkesin balinalar deyip bütün kripto piyasasında tek suçlu ilan ettiği baronların ellerindeki en büyük veri aslında bu kripto piyasasının sistemini oluşturan algoritmalar ve yapay zeka kavramıdır ,beklentilerimizin tersine hareket etmesinin tek nedeni bu bence.

Bende öyle düşünüyorum.

bobita
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1298

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
April 09, 2018, 10:33:32 AM

Bir çoğumuz biliyordur bunu üzüntüyü yada kötü bir oluguyu kabullenmeninin 5 aşamasıdır;

1- İnkar
2- Kızgınlık
3- Pazarlık
4- Depresyon
5- Kabullenme

Bu aşamalardan ilk aşama olan İnkar aşamasında genellikle olay veya durum yok sayılır, başa gelmiş kabul edilmez, bir yanlışlık olduğu düşünülür. Kızgınlık aşaması, inkar aşamasında devreye sokulmayan sorgulamaların devreye girmesi ile başlar, üst üste gelen sorgulamalar neticesinde öfke duyguları vücudu ele geçirir. En bilinen soru “neden ben” sorusudur. Pazarlık aşaması durumu kabul edilebilir seviyeye indirmek veya çıkarmak için girilen bir safhadır. Bu aşamada “madem olmuş, bari şöyle yapayım da durum biraz olsun iyiye döner”, “olan olmuş ama bir çıkış yolu belki var” tarzı düşünceler ve eylemler insana eşlik eder. Pazarlık aşamasının tamamlanmasıyla birlikte etkisi oldukça uzun sürebilen Depresyon aşaması başlar. Bu aşamada bütün durumun idrakına varılmıştır, bundan ötürü büyük bir mutsuzluk hakim olmaya başlar. Hayattan soyutlanma, hiçbir şey yapmak istememe, kayıtsızlık hali gibi belirtiler görülür. En son aşama da Kabullenme aşamasıdır. Durumun hazmedilmesi ve hayatın normal akışına dönmesi durumu gerçekleşir.

Hayatın birçok kısmında da gözlemdiğimiz bu model bence kesinlikle bu piyasa içinde geçerli diye düşünüyorum.

Ayı sezonun geldiğini anlayamadık ve değildir her kırılma ayı piyasası değildir toparlar dedik bir nevi inkar ettik.

Kızdık balinalara istediği at koşturuyorlar, panik satıcılarına öfkelendik.

Pazarlık ettik biraz toplar yada al-sat yaparak zararımı tolere ederim dedik.

Şuan depresyondayız bence ve bu fiyatlara alıştığımızda artık böyle gidecek, bu fiyatları kabullenelim planları ona göre yapalım dediğimizde boğa piyasası tekrar gelecek diye düşünüyorum.

Piyasa belirlemede insan davranışlarının rolü bana kalırsa en az grafikler kadar önemli.

O senin dediğin yas psikolojisi süreci ve ortada ölen herhangi bir şey olmadığına göre konumuzla hiçbir alakası yok. Yatırım piyasası psikolojisinin dinamikleri tamamen farklı ve kripto piyasasının dominant unsurları da...

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Dogan86 (OP)
Full Member

View Profile
April 09, 2018, 11:19:13 AM

O senin dediğin yas psikolojisi süreci ve ortada ölen herhangi bir şey olmadığına göre konumuzla hiçbir alakası yok. Yatırım piyasası psikolojisinin dinamikleri tamamen farklı ve kripto piyasasının dominant unsurları da...

Sadece ölüm ile alakalı değildir, kötü bir haberi kabullenme ile alakalıdır.

Bir şeyin yasını sadece biri ölünce tutmayız.

Bir ayrılık süreci, yaşanan kozmetik bir sorun veya maddi olarak iflas etmek... Örnekler çoğaltılabilir.

Undermood
Legendary
*

Activity: 950
Merit: 1000

View Profile
April 10, 2018, 01:42:46 PM

Finansda tabiki de insan psikolojisinin önemi büyüktür. Zaten piyasayı belirleyen şey insan psikolojisidir. Ama bu model daha çok kişiyle alakalı bir şey. Finansta Elliott 'un Modeli daha çok kullanılır. Bu model üzerine yoğunlaş derim.

╓▄▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄╖,
         ,▄██▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█▄,
        ▄████▀▀░░        ░╙▀▓███▓,
      ,███╣▒▒▒░░╓╖╖╖╖╖╖,░░░▒▒╢▓▓▓[
     ╓▓██▓▓▓███▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓██▓╢▓▓▓▓
    ╖▒▓▓▓▓▓██████▀▀▀▀▀▀▀██████▓▓▓▓▒░,
   ╫▒▒▓▓▓▓▓▓▒               "▓▓▓▓▓▓  ╟
  ▐▓░░░▓▓▓▓▓▓╖              ▓▓▓▓▓▓░  ]
 ,▓▓░░░░╙▓▓▓▓▓▄           ╓▓▓▓▓▓▓`░░ ▐▓▌
 ╟▓▓▌░░░ ╙▓▓▓▓▓▓         ╓▓▓▓▓▓▓░░░░╓▓▓▓
 ╟▓▓▓▓   ░`▓▓▓▓▓▓,      ╟▓▓▓▓▓╜░░░░╓▓▓▓▓
 ╙▓▓▓▓▓,░ ░ ▓▓▓▓▓▓╖   ,▓▓▓▓▓▓▒▒▒▒░╟▓▓▓▓▌
  ▓▓▓▓▓▓╖░   ╙▓▓▓▓▓▌ ╓██████▒▒▒▒▒▓▓▓▓▓▓`
   ╙▓▓▓▓▓▌  ░░╙▓▓▓▓▓▓█████▓▒▒▒▒▒▓▓▓▓▓▓
    ╙▓▓▓▓▓▓  ░░░▓▓▓▓▓▓███▓╢╣╢╢▓███▓█▀
      ▓▓▓▓▓▓@░░░░▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓██████▀
        ▀▓▓▓▓▓▄░▒▒░▓▓▓▓▓▓██████▀▀
            ╙▀▀▀██████████▀▀▀`
InfinitusToken.io
███
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███

███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
   ███
⚑⚑ Read our Whitepaper
⚑⚑ Medium ⚑⚑ Telegram
[/ta
paca08
Member
**

Activity: 406
Merit: 14

View Profile
April 10, 2018, 08:34:20 PM

Aslında durum analizi yapmışsın ancak önemli olan şu kabullenme safhasını hangi aşamada karar vereceksin. Yani piyasanın ayı piyasası olduğuna karar verirken hangi verileri kullanacaksın. İşte burada teknik analiz ve genel analizleri kullanmak gerekir. Piyasa durumuna bakmak gerekir ve haberleri takip etmek gerekir. Bu arada yazmış olduğun analizi çok beğendim. Aslında yazını okurken yaşadıklarım aklıma geldi ve doğru tespitler olduğunu düşünüyorum. Yatırımcı yatırım yaparken bu ve yukarıda bahsettiğim analizleri yaparsa başarılı olacaktır.
Sobe038
Full Member

Activity: 252
Merit: 103

View Profile
April 10, 2018, 09:56:04 PM

Depresyon dönemini ufak ufak geçmeye başladık ama ne kadar geçitiğimizi hala kestiremiyorum o yüzden yine temkinli olmakta fayda var arkadaşlar balinalar  boş durmaz.
Dogan86 (OP)
Full Member

View Profile
April 11, 2018, 10:48:55 AM

Aslında durum analizi yapmışsın ancak önemli olan şu kabullenme safhasını hangi aşamada karar vereceksin. Yani piyasanın ayı piyasası olduğuna karar verirken hangi verileri kullanacaksın. İşte burada teknik analiz ve genel analizleri kullanmak gerekir. Piyasa durumuna bakmak gerekir ve haberleri takip etmek gerekir. Bu arada yazmış olduğun analizi çok beğendim. Aslında yazını okurken yaşadıklarım aklıma geldi ve doğru tespitler olduğunu düşünüyorum. Yatırımcı yatırım yaparken bu ve yukarıda bahsettiğim analizleri yaparsa başarılı olacaktır.

En kritik soruyu sordunuz kabullenme aşamasının kararı için Smiley

Zaten piyasayı detaylıca takip etmeye çalışıyorum. İnsanlar şuan yatırım yapmaya çekiniyor bir kırılma daha bekliyorlar gibi yada bunun panik atağını yaşıyorlar çünkü 4 te 1 oranında düşen bir market var. Bunu sindirip fiatta kalanlar yatırıma, holderların da trade yapmaya başlaması diye düşünüyorum. Şuan trader için ani bir düşüş terste kalması demek yada Holder x coini 400 e sattı boğalar geldi 800 e çıkması oyun dışı kalmasi demek. Yani bu fiyatların benimsenmesi ve yakın zamanda düşüş yada yükseliş beklenmemesi Kabullenme safhası diye düşünüyorum. Forumu global olarak takip ederek tümevarım yapılabilir diye düşünüyorum.

Bulunduğumuz piyasa aslında birbirinden kopuk insanların olduğu devasa bir piyasa değil. Bir şekilde sosyal medya, telegram grupları, forum, reddit ile birbiri ile etkileşimde olan insanların oluşturduğu bir piyasa. Haliyle insanlar zincirleme reaksiyon gösterecekler tepkilere.

Net bir tarih değilde en yakın zamanı kestirebilmek önemli.

Şuan piyasa geçen sene ile aynı şeyleri yaşıyor. 1 ileri 2 geri.

400 dolardan 150 dolara düşen Ethereum vardı geçen sene. Bütün yaz boyunca 400 dolardan girenler büyük stres yaşadılar hatta bazıları pes edip satıp çıktı piyasadan.

Piyasa büyük kaybı olanları yutup unutturacak yoksa kimse 350 dolardan ether alıp, öncesinde 1600 doları görmüşken trade yapmaz.

Umut kalmazsa sıkılır trade yapar ve durgun piyasada kazanmaya çalışır.

Yani depresyon süresi boğa sezonunda ki fiyatları unutturuncaya kadar sürecek gibi geliyor bana.

MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
April 11, 2018, 11:49:17 AM

Kübler'in üstüne biraz daha bir şey katmak gerek finans piyasasına uyarlamak için. Onu da zamanında Elliot yapmış. Kübler + Elliot'ın finans piyasası için çalışan tek indikatör olduğunu düşündüğümü daha önce de dile getirmiştim. Hatta finans değil, içinde insan olan tüm konular için geçerli bir şey bu.

Öte taraftan son zamanlarda finans piyasası için dengeler değişmeye başladı. İşin içinden insan psikolojisi çıkıp makineler girdiği zaman artık geçerli bir indikatör olmaktan çıkacak bu ikili. Daha keskin destek ve dirençler oluşacak. Moving average'ın krallığını ilan edeceği bir döneme giriyoruz. Sanıyorum 10 yıl içinde işlemler yüzdesel olarak çoğunluğu makineler tarafından değişik algoritmalarla gerçekleşecek. Bu da başlangıçta farklı bir kaos oluşturacak. Sonrasında o kaostan başka bir düzen doğacak. Tekrar dönüp dolaşıp kaos teorisinin ne kadar gerçekçi olduğunu konuşma başlayacağız.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: