Bitcoin Forum
May 30, 2024, 08:35:22 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: malum yaz geldi ortam sıcaklığı ayarlamak için yardım lütfen  (Read 542 times)
Guardiyans (OP)
Newbie
*

Activity: 143
Merit: 0

View Profile
April 25, 2018, 08:17:31 AM

arkadaşlar merhaba. 60 derece de çalışan kartlar artık 65 dereceleri rahat bulmaya başladı. ortam sıcaklığı 28 dereceleri buldu.
Tehlikeli aralık nedir mesela ortam sıcaklığı 45 dereceyi geçse sıkıntı olur mu ? Veya ortam 45 derece ama kartlar 70 75 derece bu sıkıntı olur mu ?
Yangın takıntım var odaya otomatik yangın söndürücü koydum ama yinede insan korkuyor Smiley
Taratoor
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 251

🤖UBEX.COM 🤖

View Profile
April 25, 2018, 08:32:40 AM

biz bugün 2 adet klima sipariş ettik bakalım kaç dereceye düşecek kartlar burdan tekrar geri dönüş yaparım.

GLOBAL DECENTRALIZED ADVERTISING EXCHANGE

Token sale: MAY 21

▄█▄       ▄█▄         
                                  █████     █████         
                         ▄██▄      ▀█▀       ▀█▀         
                 ▄█▄     ▀██▀                             
          ▄      ▀█▀                         ▄█▄         
         ▀█▀                       ▄█▄      █████         
                         ▄██▄     █████      ▀█▀         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀                   
          ▄      ▀█▀                         ▄█▄         
         ▀█▀                       ▄█▄      █████         
                         ▄██▄     █████      ▀█▀         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀                   
                 ▀█▀                                     
           ▄                       ▄█▄       ▄█▄         
          ▀█▀            ▄██▄     █████     █████         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀       ▀█▀         
                 ▀█▀                                     
            ▄                       ▄█▄      ▄█▄         
           ▀█▀             ▄██▄    █████    █████         
     ██             ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀      ▀█▀         
              ▄     ▀█▀                                   
             ▀█▀                          ▄█▄             
        ██               ▄█▄    ▄██▄     █████           
                   ▄     ▀█▀    ▀██▀      ▀█▀             
                  ▀█▀                                     
             ██                    ▄██▄                   
                     ▄      ▄█▄    ▀██▀                   
                    ▀█▀     ▀█▀                           

▄█    ▄█  ▄█         ▄█████▄    ▀█▄      ▄█▀
██    ██  ██▄▄▄▄▄   ██▀   ▀██     ▀█▄  ▄█▀
██    ██  ██▀▀▀▀██  ██▀▀▀▀▀▀▀       ████   
██    ██  ██    ██  ██▄    ▄█     ▄██▀▀██▄   
▀██████▀  ▀██████▀  ▀███████▀   ▄██▀    ▀██▄
Telegram
Facebook
ANN Thread
Youtube
LinkedIn
Twitter
Medium
Reddit
Github
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
April 25, 2018, 08:37:57 AM

klima ne kadar mantıklı ki klima yerine dışarıya sıvak havayı atacak daha ucuz bir yöntem yokmuydu sonuçta o ısıyı tekrar oluşturacak klima pek mantıklı değil
Guardiyans (OP)
Newbie
*

Activity: 143
Merit: 0

View Profile
April 25, 2018, 09:32:45 AM

1 rig olduğu için klima çok mantıklı değil benim için.15 metrekare oda zaten
herzlos1985
Hero Member

Activity: 662
Merit: 501

View Profile
April 25, 2018, 09:56:22 AM

Klima hiç bir şekilde mantıklı değil rig sayısı az ise zaten kurtarmaz yaktığı elektrik,rig sayısı fazla ise bu sefer soğutmaya yetmez..Ufo koyup çalıştırdığınız odaya klima takmakla eşdeğer rig leri klima ile soğutmak,sadece içerdeki havayı taze tutacak kadar hava sirkilasyonu sağlamalısınız..Sıcak havayı dışarı atacak şekilde fan ayarlayın,içeri hava basmayın sadece çekin..

Kullanacağınız fanın sayısı ve büyüklüğü için odanın M3 nün 50 katını alın çıkan sonuç kadar M3 hava sirkilasyonu yapacak sistem kurmalısınız..(EnxBoyxYükseklikx50)...

1 rig için hiç bişey yapmanıza gerek yok..kapı pencere vs varsa açık kalsın..Birazda core voltaj düşürün devam...
Rhego
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 278

View Profile
April 25, 2018, 11:13:04 AM

Son zamanlarda bu konuda benimde sıkıntım var klima işini denedim ama çözüm olmadı bunun yerine şimdi sanayi tipi fanlarla içerdeki sıcak havayı depo dısına tahliye edecek bir sistem üzerine çalışıyorum. Eğer randımanlı çalışırsa çözümü resimli anlatım olarak buradan paylaşırım.
Anceluss
Member
**

Activity: 264
Merit: 12

View Profile
April 25, 2018, 12:03:13 PM

10 rig için 2 adet portatif klima(12k btu) kullanıyorum ortam sıcaklıgı 25-26 derece

klimaları portatif kullanma sebebim farklı konumlarda çalışıyor olmaları

1 kanal tipi fan ile klima egzozlarındaki sıcaklıgı dışarı atıyorum

1 kanal tipi fan ile ortam sıcaklıgını dışarı atıyorum

1 300 w sanayi tipi fan ile saat başı 5 dakika içeri hava veriyorum otomatik. temiz ortam güzel oluyor
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
April 25, 2018, 12:08:11 PM

Temel mantık sıcak havayı atmak. Ortamınız müsaitse a101 tarzı yerlerden 100₺lik falan elektrik süpürgelerinden alın, uç kısmına huni şeklinde bir şey takın alüminyum folyoylada bu şekli yapabilirsiniz. Daha sonra motorun diğer ucuna daha boru bağlayıp sıcak havayı buradan dışarı tahliye edin. En basit çözüm. Yahut güçlü fanlardan alıp aynı düzeneği yapın. Yahut bir asic alıp aynı düzeneği ona kurun sadece asici soğutun havayıda onunla tahliye edin. Yöntemler bunlar Smiley

...
ayeaye87
Member
**

Activity: 322
Merit: 15

https://bitsdaq.com/signup?referralCode=S8RESFC8

View Profile WWW
April 25, 2018, 09:10:29 PM

10 rig için 2 adet portatif klima(12k btu) kullanıyorum ortam sıcaklıgı 25-26 derece

klimaları portatif kullanma sebebim farklı konumlarda çalışıyor olmaları

1 kanal tipi fan ile klima egzozlarındaki sıcaklıgı dışarı atıyorum

1 kanal tipi fan ile ortam sıcaklıgını dışarı atıyorum

1 300 w sanayi tipi fan ile saat başı 5 dakika içeri hava veriyorum otomatik. temiz ortam güzel oluyor

Kullandığınız marka nedir. Sıcaklık en büyük sorunlardan bir tanesi. Eğer zahmet olmaz ise fotoğraf paylaşma imkanınız var mı.? Bir de hangi şehirde yaşıyorsunuz. Bende de yavaş yavaş sıcaklar başladı. Akşamları henüz sorun değil ancak, yakın da o da sorun olacaktır. Mayıs ortasına kadar çözüm bulmak şart.

nekominer
Full Member

Activity: 476
Merit: 102

CAT.EX Exchange

View Profile WWW
April 25, 2018, 09:15:50 PM

Ben 2 rig için sadece vantilatör kullanıyorum. Karta göre sıcaklıklar değişiyor. Geçen yaz 50 - 65 arasında değişiyor kart sıcaklıkları. Bir tane 470 im var o 70in altına düşmüyor.

pckoliq
Full Member

Activity: 840
Merit: 111

View Profile
April 26, 2018, 06:45:12 AM

Rigleri kapalı bir kutu haline getirip bir taraftan hava üfletip diğer taraftan havayı emerek dışarıya borular ile  tahliye ederek soğutabilirsin ama hava sirkülasyonunu iyi yapman lazım yoksa kapalı ortamda daha çabuk ısınırlar.
Klima takıp soğutma işi bana çok masraflı geliyor o yüzden ben bu yöntemi kullanıyorum.

6'lı rx 580'ler için yaptım 12cm'lik yüksek devirli 10 fan önden ve alttan  üflüyor yukarıya baca şeklinde bir çıkış yaptım ona fan koymadım ama  şu an için soğutmasından memnunum en azından odayı ateş gibi edip diğer riglerin ısınmasına yol açmıyorlar. 1 tane rx 580'li rig 1200w civarı enerji yiyor ve acayip ısı çıkarıyor.
Tahta, sunta, kontpilak, mdf kullanmanı önermiyorum yangın riski taşıyorlar.
Ben metal sac kullandım trapez vidalar ile sabitledim. fan deliklerini ise tornada yaptırdım. Metaldeki boşluklardan hava kaçmaması için de sprey yalıtım köpüğü sıktım

Şık güzel bir görüntüsü yok kabul ediyorum ama işimi görüyor Grin

Havalar çok aşırı ısınırsa -tt 70 yapıyorum 70 dereceye geçince güç kısıyorlar veya msi after  burnerdan güç kısabilirsiniz çok sıcak havalarda veya monero gibi coinler kazabilirsin onlar az ısı üretiyor.

Anceluss
Member
**

Activity: 264

View Profile
April 28, 2018, 10:14:51 PM

Rigleri kapalı bir kutu haline getirip bir taraftan hava üfletip diğer taraftan havayı emerek dışarıya borular ile  tahliye ederek soğutabilirsin ama hava sirkülasyonunu iyi yapman lazım yoksa kapalı ortamda daha çabuk ısınırlar.
Klima takıp soğutma işi bana çok masraflı geliyor o yüzden ben bu yöntemi kullanıyorum.

6'lı rx 580'ler için yaptım 12cm'lik yüksek devirli 10 fan önden ve alttan  üflüyor yukarıya baca şeklinde bir çıkış yaptım ona fan koymadım ama  şu an için soğutmasından memnunum en azından odayı ateş gibi edip diğer riglerin ısınmasına yol açmıyorlar. 1 tane rx 580'li rig 1200w civarı enerji yiyor ve acayip ısı çıkarıyor.
Tahta, sunta, kontpilak, mdf kullanmanı önermiyorum yangın riski taşıyorlar.
Ben metal sac kullandım trapez vidalar ile sabitledim. fan deliklerini ise tornada yaptırdım. Metaldeki boşluklardan hava kaçmaması için de sprey yalıtım köpüğü sıktım

Şık güzel bir görüntüsü yok kabul ediyorum ama işimi görüyor Grin

Havalar çok aşırı ısınırsa -tt 70 yapıyorum 70 dereceye geçince güç kısıyorlar veya msi after  burnerdan güç kısabilirsiniz çok sıcak havalarda veya monero gibi coinler kazabilirsin onlar az ısı üretiyor.

senin yöntem güzel daha önce denedim tabut gibi oldugundan gözüme hoş görünmedi bir süre sonra dağıttım onu pişmanım tekrar yapmayada gözüm kesmiyor

kartlar ne oluyor lan orda demeye kalmadan tabut içinde fırtına kopuyor bişey  anlamıyorlar yani ATmorfini gibi
luckydag
Sr. Member

Activity: 742
Merit: 260

View Profile
April 28, 2018, 10:51:36 PM

ortam sıcaklığı 45 dereceyi geçerse kartlar daha fazla ısınır hocam ona bir çözüm bulmanız gerekiyor kartlarınızın sağlıklı çalışması için havalandırma önemli eğer klima almak istmeiyorsanız
Gwerimos
Member
**

Activity: 210
Merit: 10

View Profile
April 29, 2018, 05:51:30 PM

Yaz gelmeden bu isi halletmek gerekiyor. Cihazlarin mekan icindeki konumuna ve havanin ic ortamdaki akis yonune dikkat etmek lazim.
khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
April 29, 2018, 06:28:14 PM

Evin bir odasın da 6 RIG çalıştırıyorum. 2 pencere var, birinden pervane ile içeri serin hava verdiriyorum. Diğeri ile içerdeki sıcak havayı dışarı gönderiyorum. Oda gayet serin. Herhangi bir sorun olmadı şimdiye kadar.
nekominer
Full Member

Activity: 476
Merit: 102

CAT.EX Exchange

View Profile WWW
April 30, 2018, 01:00:54 PM

Evin bir odasın da 6 RIG çalıştırıyorum. 2 pencere var, birinden pervane ile içeri serin hava verdiriyorum. Diğeri ile içerdeki sıcak havayı dışarı gönderiyorum. Oda gayet serin. Herhangi bir sorun olmadı şimdiye kadar.

En mantıklı yöntem bu sanırım. Çok sıcak iklim koşulları yoksa bu şekilde hava sirkülasyonunun yeterli olması lazım.

hxres
Member
**

Activity: 429
Merit: 11

View Profile
April 30, 2018, 04:56:07 PM

Bende de 1 rig var bende sıcaklık için pervaneyi tercih ediyorum. Cereyan noktası ve açık pencere ile işimi çözüyorum. Klima ne kadar mantıklı derseniz maliyet açısından bana çok mantıklı gelmedi.
alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
May 01, 2018, 05:34:56 PM

Kartları %100 fan değerine getirip eğer 6lı rig kullanıyorsanız aralarındaki mesafeleri açık ekstra fanlarla desteklemelisiniz. 75 + sıcaklıklarda ben sistem kaparım. 3 kuruş kazanacağım diye 30 kuruşluk malıma zarar getirtmem. Ege bölgesindeyseniz hele 80 derecelerden düşmeyen sisteminiz varsa kapayın gitsin veya satın kurtulun.. Tabi rx serisi az elektrik tüketimiyle 70 75 çok geçmiyor genelde..

simetri
Full Member

Activity: 405
Merit: 104

View Profile
May 02, 2018, 12:28:13 PM

Ben cama sanayi tipi çift yönlü fan taktım. Şimdilik hava serin olduğu için gelen taze havayı rige vuruyorum. Havalar ısınınca ters yöne çalıştırabilirim.
Rhamon
Member
**

Activity: 98

View Profile
May 02, 2018, 01:43:48 PM

Ben cama sanayi tipi çift yönlü fan taktım. Şimdilik hava serin olduğu için gelen taze havayı rige vuruyorum. Havalar ısınınca ters yöne çalıştırabilirim.

Kullandıgınız fanların resimlerini paylaşabilirmisiniz benimde havalandırma işini halletmem lazım ama nasıl ne tip fanlar kullansam daha iyi sonuç alabilirim hic bir bilgim yok.
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: