Bitcoin Forum
June 21, 2024, 05:33:18 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Beyin Fırtınası: Üniversiteler neden bölünüyor?  (Read 481 times)
gileri (OP)
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
April 26, 2018, 07:36:18 AM

İçlerinde İstanbul Üniversitesi, Gazi ve İnönü Üniversitesi'nde olduğu 13 üniversite bölünmeye başlandı ve bölünecek.

Tasarıyla, Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Konya, Kütahya Sağlık, Malatya Turgut Özal, İstanbul İbni Sina, Ankara Hacı Bayram Veli, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji, Tarsus, Trabzon, Kayseri ve Kahramanmaraş İstiklal Üniversiteleri adlarıyla 13 yeni üniversite kuruluyor. Bu üniversitelere yönelik kadrolar ihdas ediliyor.

Bu üniversitelerden 2 tanesi vakıf üniversitesi olacakmış, kalanları devlet üniversitesi.

Zaten ülkemizde kimi beş para etmez lise gibi eğitim veren 200'e yakın üniversite var. en iyi üniversitelerden bazılarını neden bölersiniz?

Sadece tıp veya bilim ve teknoloji ile ilgilenerek daha yüksek kalitede eğitim vermeyi mi amaçlıyor olabilirler?
Yeni üniversitelerde kendi yönetim kadrolarını oluşturarak daha rahat mı at koşturacaklar?
veya başka sebepler.

Biliyorsunuz Türkiye'de sebebe sonuca pek takılmıyorlar. Yaptık olacak mantığı yürüdüğü için düşünmek bize düşüyor.

kaynak isterseniz:
ahaber: https://www.ahaber.com.tr/gundem/2018/04/25/ayrilacak-universite-13e-cikti
sözcü: https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/universiteler-ikiye-bolunuyor-2361259/
selcukplayerz
Newbie
*

Activity: 56
Merit: 0

View Profile
April 26, 2018, 08:38:22 AM

ünüversiteler neden bölmek isterler tabiki iyi bir eyitim olmasın genclerimiz iyi bir eyitim almasın cahil kalsınlar hiç bir şey ögrenmesinler başka ne sebebi olabilir.
Hawker
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1001

View Profile
April 26, 2018, 10:39:00 AM

Ülkede toplamda sadece 10-20 tane üniversite olmalı ki sözünü dünyada duyurabilsin bunlar ama bizimkiler bina yaptıkça eğitim ilerleyecek sanıyor.
ront
Newbie
*

Activity: 140

View Profile WWW
April 26, 2018, 12:41:33 PM

Elbette onlarca universite ve yüzlerce fakülte bizi muasır medeniyetler seviyesine çıkartmaz ama şu an için yapılan hareket bir yönden daha iyi
Benim düşüncem İstanbul üniversitesine gelen ödeneğin büyük bir kısmını tıpın somurmesi elbette diğer fakülteleri rahatsız etmiştir. Bu yüzden bu hamle ile ödeneklerin daha eşit dağıtılması sağlanır. Tabiki de bu sağlık alanını ciddi etkiler. Hocalar o okulda kalmak da istemeyebilirler. Ayrıca bunu bölmeden de yapabilirler.
selcukplayerz
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
April 26, 2018, 03:27:59 PM

ünüversitelerimizi darmadagınık yapıyorlar genclerimize ceza veriyorlar okumasınlar hatta liseyi bile okumasınlar cahil kalsınlar çünki okumuş insan her şeye karşı çıkar diyerek korkuyorlar.
lightbringer14
Jr. Member
*

Activity: 126
Merit: 2

View Profile WWW
April 26, 2018, 04:01:21 PM
Merited by ekiller (1)

Eğitimi o kadar parçaladılar ki doğru sinav sistemini bulacağız diye her nesil farklı bir sınava girdi. Ardından ne kadar küçük görünse de küçüklükten andımız ile oluşturulmaya çalışılan disiplini kaldırdılar.
Ardından çocuklar yarış atı olmasın diye lisedeki müfredati aşiri azalttilar. Bari bunun yerine labaratuvar dersleri koysaydiniz.
O da geçti liselere sınavsız girmeye başlandı onun yerine nitelikli okul getirdiler. Nitelikli okul da benim bulunduğum 40bin nüfusluk yerde 60 kontenjanli okul.
İlkokulda TEOG gibi bir sistem geldi herkes kendi okulunda girdi ve her sınavda 3bin tane 1.filan oldu.
Bu durumlar en çok göze çarpanları daha fazla iç yakan durumlar da vardı.
Gereksiz yere yüzlerce fakülte  açtılar 60 kişi  olması gereken  kontenjanlari 100 120 yaptılar ve bu durumda vasıfsız ve bilgisi olmayan diplomalı okumuşlari oluşturdu.
Hocalar bile bu kadar kalabalığa eğitim vermek istemiyor şevkleri yok.
Ensonunda universitelerin yoğunluğunu azaltmak için bölmeye başladılar bu üniversiteler ise en köklü üniversiteler.
Bundaki amaç ne olabilir diye düşünüyorum ama mantıklı bir açıklama gelmiyor.

◈ HYPERQUANT ◈ Platform for Professional Asset Management  (https://goo.gl/wGkw41)
neblpr
Newbie
*

Activity: 140

View Profile
April 26, 2018, 04:10:08 PM

"Kampusler de dagalsin yerlerine residance yapilsin. okullar daglarda insan olmayan yerlerde birer bina olsun. farkli yerleskelerde kizlar erkekler ayrilsin, aralarinda en az 50km yol olsun"
Boyle olursa belki rahat ederler
minerturk
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 1

View Profile WWW
April 26, 2018, 08:52:45 PM

Türkiyemizde zaten üniversite eğitimi diye bir şey yok. eğitim olarak lise eğitiminden hiç bir farkı yok. araştırma yok. geliştirme yok. proje yok.
10 yıllık ezbere bilgiler dönüp dönüp öğretiliyor ve orada kalıyor.

fakülteler ihtiyaçlar doğrultusunda mı açılıyor?
yok sadece genç nesli 4 5 yıl boyunca oyalamak için beş para etmez okullar açılıyor. içinde de 5 para etmez eğitim var.

bari iş yapan birkaç üniversite vardı onlara dokunmasalardı.
yıllar önce de kafayı odtu'ye takmışlardı.

MONARCH | THE COMPLETE CRYPTO SOLUTION | Private Sale is LIVE! ▬▬ "Be your own KING" | PRE-SALE: JUNE 15, 2018 ▬▬▬▬▬
jakdanyel
Sr. Member

Activity: 1652
Merit: 304

kycfree

View Profile
April 26, 2018, 09:51:34 PM

Gerçekten saçmalıktan başka bir şey değil bence bu olay. Yeni üniversite açılıyorsa açılsın da mevcut üniversiteyi bölmek nedir ya nasıl bi mantık bu Huh

▄▄███████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
███████████▀▌▄▀██████████
███████▄▄███████▄▄███████
██████▄███▀▀██▀██████████
█████████▌█████████▌█████
█████████▌█████████▌█████
██████████▄███▄███▀██████
████████████████▀▀███████
███████████▀▀▀███████████
█████████████████████████
▀█████▀▀████████████████▀
▀▀███████████████████▀▀
Peach
BTC bitcoin
Buy and Sell
Bitcoin P2P
.
.
▄▄███████▄▄
▄████████
██████▄
▄██
█████████████████▄
▄███████
██████████████▄
███████████████████████
████████████████████████
▀███████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀██████████████████▀
▀███████████████▀
▀▀███████▀▀

▀▀▀▀███▀▀▀▀
Available in
EUROPE | AFRICA
LATIN AMERICA
▄▀▀▀

▀▄▄▄

███████▄█
███████▀
██▄▄▄▄▄░▄▄▄▄▄
████████████▀
▐███████████▌
▐███████████▌
████████████▄
██████████████
███▀███▀▀███▀
.
Download on the
App Store
▀▀▀▄

▄▄▄▀
▄▀▀▀

▀▄▄▄

▄██▄
██████▄
█████████▄
████████████▄
███████████████
████████████▀
█████████▀
██████▀
▀██▀
.
GET IT ON
Google Play
▀▀▀▄

▄▄▄▀
karl.bomonti
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 2

View Profile WWW
April 26, 2018, 10:05:02 PM

yeni kardeşleri mhp'ye yönetici kadrosu açmak için de olabilir?
apimembership
Full Member

Activity: 448
Merit: 124

View Profile
April 27, 2018, 01:44:06 AM

gerçekten altında bilimsel olarak bu ülkeye katkısı olacak ne gözetilerek yapılan bir bölünmeymiş bu? Sadece üniversite sayısını artırmak yada olan üniversiteyi bölerek fazla göstermenin kime ne faydası olacakmış öncelikle bunun açıklanması gerekiyor.
tommyss
Member
**

Activity: 224
Merit: 10

View Profile WWW
April 27, 2018, 08:31:48 AM

gerçekten altında bilimsel olarak bu ülkeye katkısı olacak ne gözetilerek yapılan bir bölünmeymiş bu? Sadece üniversite sayısını artırmak yada olan üniversiteyi bölerek fazla göstermenin kime ne faydası olacakmış öncelikle bunun açıklanması gerekiyor.

Keşke icraatların sebeplerini anlatsa. Dese ki şu sebepten dolayı şundan dolayı yapıyoruz ama ihtiyaç duyulmuyor. yaptım olacak.
daha dün gazide gösteri vardı. biber gazları kavgalar döğüşler, ülkücü kardeşlerim grubu dağıtmak için havaya ateş açmış falan. (ateş kısmı giden arkadaşlarımın söylediği orada olmadığım için teyit edemiyorum)

dumbdragon
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 354

View Profile
April 27, 2018, 08:34:34 AM

Hükümet kesin birşeyler planlıyordur . Böl- Parçala - Yönet mantıüı güttüklerini düşünüyorum .

civilengineer
Full Member

Activity: 434
Merit: 112

View Profile
April 27, 2018, 09:47:05 AM

seçimlere az bir zaman kaldı özelleştirmeler devam ediyor, okullar için böyle bir karar çıktı. bana göre seçim ortamında düşünülmesi gereken şeyler değil. seçim ortamında seçimi konuşursun daha da önemlisi ülkenin asıl sorunlarını konuşursun. bunlar ne?

İnsanların odaklarını kaydırmayı mı düşünüyorlar?
bu okullar ayrıldıktan sonra yeni yönetimlerle okulların arazilerini imara mı açacaklar?
şeker fabrikalarının satışı ile doğrudan nbş üreticileri ve amerikanın istedikleri oluyor. onlardan bir beklentileri mi var?

daha büyük kazanımları olmasa bu risklere girmezlerdi.
criptolover12
Member
**

Activity: 238

View Profile
April 27, 2018, 12:27:46 PM

daha fazla kadro. baska bir aciklamasi olamaz.

OAX - REAL WORLD APPLICATION OF DECENTRALIZED EXCHANGES - V1
■  Hold your own keys - Liquidity Aggregation - Open and Transparent  ■
■ ■ WebsiteTeamWPTWPProject DeckANNBounty ANN ■ ■
Komorhan
Member
**

Activity: 336
Merit: 12

View Profile
April 27, 2018, 05:37:12 PM

Ben olata farklı acıdan bakacağım;

Hata 1 aile : Biz eğitim hayatına başlarken büyüyünce öğretmen ol, doktor ol, polis ol gibi baskılarla okuduk .
Ailemiz sayesinde okulu amaç değil araç olarak gördük .

Hata 2 öğretmen: sen normal bir gelirli aile cocuguysan; gittigin ortaokul da öğretmenler seni yönlendirme, eğitme gibi şeyler umrunda değildi. Çünkü o 15 indeki maaşını düşünüyordu. Liseye gelince kendi imkânlarınla ders çalışabildiysen anadolu veya fen lisesini kazanırsan , yolun biraz daha açılıyordu. Çünkü eğitim farkıyla sen düz, teknik vsliselerden ayrılıyordun. Kendine bir hedef koyabiliyorsun. Haa düz, teknik vs okula gittiysen geleceğin %90 oranında bitti .

Hata 4 Devlet: hiç bir devlet adamı okullara, öğretmenlere ve öğrenmeye yönelik düzenleme yapmadı. Tek yaptığı sürekli sınav sistemini değistirerek olan düzeni de sikip attı. 

Sonra şu anda bulunan iktidar üniversite bolerek, ya da fazla sayıda üniversite,  bölüm açarak ülkenin gelişeceğini düşünüyor. Kardeşim şimdi 35 yaş altı üniversite okumayan kalmadı.

En önemli konu ise kardeşim 50 yıllık bir eğitim planlaması yap. Fabrikalarını, kamu kurumlarını, özel sektör ortalama büyüme hızını al. Bize önümüzdeki 50 yıl ne lazım? Ona göre kapat bazı bölümleri, ona göre ortaokuldan başlayarak çocukları yönlendir.  Ama yok herkes mezun olacak, herkes memur öğretmen hemşire olacak. Yok oyl3 bir dünya maalesef .

Adam gibi bir eğitim düzenlemesi yapılmalı. Bizim çocuklarımız için. Yoksa bugün universe açmak kapatmak; bizim ülkemizde sadece gündem olur. Ekonomik krizi doları benzini asgari ücreti unutturur.
dammedonut
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

View Profile
April 27, 2018, 06:17:06 PM

Mesele daha yüksek kalitede eğitim vermek değil! Bütün mesele ellerinde olmayan üniversiteleri parçalayarak kendi adamlarını yerleştirmek. Dikkatli bakın bölünen üniversitelerin neredeyse hepsi köklü ve eğitimcilerinin çoğu aydın denilen ve muhalif kitleyi oluşturan insanlar. Kendi adamlarını bu üniversitelerde söz sahibi yapmak için böyle bir yola başvurdular. Türkiye'de üniversite mi yokta gidip İstanbul Üniversitesi, Gazi Üniversitesi bölünüyor?Huh

kardx
Member
**

Activity: 60

View Profile
April 28, 2018, 09:27:35 AM

eskiden üniversiteler cazipti. şimdi artan sayılarından dolayı liselerden bir farkı kalmadı. üniversiteli olmanın da bir esprisi yok artık.
Neo.op
Sr. Member

Activity: 1092
Merit: 254

View Profile WWW
April 28, 2018, 10:32:47 AM

Lise gibi oldu üniversitelerde anasını satayım elini kolunu sallayan ortalama bir bölümü kazanabilir, Hiç bir prestiji kalmadı. Öğretmenden çok bina var maşallah

LYR▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓███
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓███████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓████▓▓▓▓████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄█████▓▓▓▓▓▓▓▓█████▄
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓████▓▓▓▓▓▓▓▓████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄▄████▓▓▓▓████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓███▄▓▓███████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓██████▄▓▓█████
▓▓▓▓▓▓▓▓█████████▄███
▓▓▓▓▓▓▓██████▀███▄
▓▓▓▓▓▓██████▓▓▓█████
▓▓▓▓▓██████▓▓▓▓█████
▓▓▓▓██████▄▄▄▄▄██████
▓▓▓██████████████████
▓▓███████████████████
██████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
 ██████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
██████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
LYRA  Loyalty Rewards on Blockchain
══════════════════════[ Main Features ]══════════════════════
Customizable tokens ███NFT███ DeFi███ DEX███ Revenue share
thetis
Member
**

Activity: 322
Merit: 14

View Profile WWW
April 28, 2018, 11:28:47 AM

Lise gibi oldu üniversitelerde anasını satayım elini kolunu sallayan ortalama bir bölümü kazanabilir, Hiç bir prestiji kalmadı. Öğretmenden çok bina var maşallah

giriyorlarda hiç bir işe yaramıyor tabi. sadece bir diploma.
4-5 yıl zamanımızı veriyoruz üstüne her ay ortalama 1000 liradan 40-50bin lira para veriliyor ve karşılığında bir diploma. ne işe yarar ? hiç bir işe yaramaz kpss ye girersin memur olursun. yazık o zamana da o paraya da.
güzel güzel binalar ama içi boş. ne gelmişse başımıza bu gereksiz inşaat anlayışından geldi.

▀▀▄▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   SOBIT   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▄▀▀
█    the FIRST USER-OWNED DIGITAL ASSETS EXCHANGE    █
Markets  ]   Telegram   Twitter   Facebook   Whitepaper   [  Free Token  ]
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: