Bitcoin Forum
May 13, 2024, 08:36:35 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Πόσο ασφαλείς νιώθετε αποταμιεύοντας σε Bitcoin?  (Read 661 times)
eldorada (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 1


View Profile
April 28, 2018, 10:25:34 AM
 #1

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ.

Αν και διαβάζω αρκετό καιρό, αποφάσισα να εγγραφώ για να θέσω ένα ερώτημα που (εγώ τουλάχιστον) δεν βρήκα κάπου απαντημένο ξεκάθαρα.

Το ερώτημα είναι λοιπόν, πόσο ασφαλείς νιώθετε έχοντας μετατρέψει μέρος της περιουσίας σας σε Bitcoins?

H αλήθεια είναι ότι από τότε που παρατηρώ την πορεία του Bicoin, η ισοτιμία με τα - ας τα αποκαλέσουμε έτσι - επίσημα νομίσματα έχει ανέβει ραγδαία υπέρ του Bitcoin.  Το ίδιο όμως συνέβη και με το χρηματιστήριο, στο οποίο κάποιοι "εξωσχολικοί" επένδυσαν το 1999 (είμαι σίγουρος ότι κάποιοι από εσάς θυμάστε την εποχή) με αποτέλεσμα να χάσουν την περιουσία τους.

Προσωπικά βλέπω το bitcoin σαν ένα είδος "μετοχής", η οποία μπορεί να μην την διαπραγματεύονται οι ενδιαφερόμενοι στο χρηματιστήριο, αλλά παρ' όλα αυτά φέρει όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά των μετοχών :

1. Περιθώριο κέρδους για όποιον μπει και βγει την σωστή στιγμή.
2. Ρίσκο (δεν ξέρω σε ποιον βαθμό, και αυτό αφορά το ερώτημα).
3. Θέματα εμπιστοσύνης προς τον εκδότη (της μετοχής για το χρηματιστήριο) και της κοινότητας για το Bitcoin.

Οι ερωτήσεις λοιπόν είναι οι εξής:

1. Τι ρίσκο (σε σχέση με την ισοτιμία) πιστεύετε ότι αναλαμβάνετε κρατώντας τα χρήματα σας σε Bitcoin?
2. Νιώθετε απόλυτα ασφαλείς σε σχέση με την ύπαρξη καν του Bitcoin? (Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος ή κάποιοι που χειρίζονται το όλο θέμα "να την κάνουν" μόλις μαζέψουν κάποια χρήματα και να τους ψάχνουμε, και να μείνουμε με τα Bitcoins στα χέρια);
3.  Ποιος φορέας είναι αυτός που εγγυάται την συνέχιση της ύπαρξης του Bitcoin? Ο φορέας αυτός ελέγχεται από κάποιους κρατικούς φορείς ελέγχου;

Συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου φανούν σε κάποιους αστείες ή παιδιάστικες, αλλά σκεφτόμαστε στην εταιρία μας να αρχίσουμε να δεχόμαστε Bitcoins και υπάρχει μεγάλο άγχος μεταξύ των μετόχων, οπότε η επιχειρηματολογία επί των παραπάνω θα μας φανεί πολύ χρήσιμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

1715589395
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715589395

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715589395
Reply with quote  #2

1715589395
Report to moderator
1715589395
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715589395

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715589395
Reply with quote  #2

1715589395
Report to moderator
1715589395
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715589395

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715589395
Reply with quote  #2

1715589395
Report to moderator
"With e-currency based on cryptographic proof, without the need to trust a third party middleman, money can be secure and transactions effortless." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
April 28, 2018, 11:00:59 AM
 #2

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ.

Αν και διαβάζω αρκετό καιρό, αποφάσισα να εγγραφώ για να θέσω ένα ερώτημα που (εγώ τουλάχιστον) δεν βρήκα κάπου απαντημένο ξεκάθαρα.

Το ερώτημα είναι λοιπόν, πόσο ασφαλείς νιώθετε έχοντας μετατρέψει μέρος της περιουσίας σας σε Bitcoins?

H αλήθεια είναι ότι από τότε που παρατηρώ την πορεία του Bicoin, η ισοτιμία με τα - ας τα αποκαλέσουμε έτσι - επίσημα νομίσματα έχει ανέβει ραγδαία υπέρ του Bitcoin.  Το ίδιο όμως συνέβη και με το χρηματιστήριο, στο οποίο κάποιοι "εξωσχολικοί" επένδυσαν το 1999 (είμαι σίγουρος ότι κάποιοι από εσάς θυμάστε την εποχή) με αποτέλεσμα να χάσουν την περιουσία τους.

Προσωπικά βλέπω το bitcoin σαν ένα είδος "μετοχής", η οποία μπορεί να μην την διαπραγματεύονται οι ενδιαφερόμενοι στο χρηματιστήριο, αλλά παρ' όλα αυτά φέρει όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά των μετοχών :

1. Περιθώριο κέρδους για όποιον μπει και βγει την σωστή στιγμή.
2. Ρίσκο (δεν ξέρω σε ποιον βαθμό, και αυτό αφορά το ερώτημα).
3. Θέματα εμπιστοσύνης προς τον εκδότη (της μετοχής για το χρηματιστήριο) και της κοινότητας για το Bitcoin.

Οι ερωτήσεις λοιπόν είναι οι εξής:

1. Τι ρίσκο (σε σχέση με την ισοτιμία) πιστεύετε ότι αναλαμβάνετε κρατώντας τα χρήματα σας σε Bitcoin?
2. Νιώθετε απόλυτα ασφαλείς σε σχέση με την ύπαρξη καν του Bitcoin? (Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος ή κάποιοι που χειρίζονται το όλο θέμα "να την κάνουν" μόλις μαζέψουν κάποια χρήματα και να τους ψάχνουμε, και να μείνουμε με τα Bitcoins στα χέρια);
3.  Ποιος φορέας είναι αυτός που εγγυάται την συνέχιση της ύπαρξης του Bitcoin? Ο φορέας αυτός ελέγχεται από κάποιους κρατικούς φορείς ελέγχου;

Συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου φανούν σε κάποιους αστείες ή παιδιάστικες, αλλά σκεφτόμαστε στην εταιρία μας να αρχίσουμε να δεχόμαστε Bitcoins και υπάρχει μεγάλο άγχος μεταξύ των μετόχων, οπότε η επιχειρηματολογία επί των παραπάνω θα μας φανεί πολύ χρήσιμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.



μακροπρόθεσμα μέχρι στιγμής το Bitcoin είναι κερδισμένο. Από την άλλη κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι η τεχνολογία είναι ασφαλής. Η μόνη απόδειξη γιαυτό που δημιουργεί εμπιστοσύνη είναι τα 8 χρόνια αδιάκοπης λειτουργίας του ψηφιακού νομίσματος τελείως ανοιχτού στους πάντες για να το χακάρου και η δυσκολία στο να το κάνει ο οποιοσδήποτε hijack.
Και για μόνο αυτό το πράγμα είναι σίγουρο ότι έχουμε ένα asset και ένα σύστημα πληρωμών αρκετά ασφαλή ώσε κάποιος να θεωρεί ότι μπορεί να κρατήσει ένα μέρος της αξίας του εκεί.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
April 28, 2018, 11:11:15 AM
 #3

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ.

Αν και διαβάζω αρκετό καιρό, αποφάσισα να εγγραφώ για να θέσω ένα ερώτημα που (εγώ τουλάχιστον) δεν βρήκα κάπου απαντημένο ξεκάθαρα.

Το ερώτημα είναι λοιπόν, πόσο ασφαλείς νιώθετε έχοντας μετατρέψει μέρος της περιουσίας σας σε Bitcoins?

H αλήθεια είναι ότι από τότε που παρατηρώ την πορεία του Bicoin, η ισοτιμία με τα - ας τα αποκαλέσουμε έτσι - επίσημα νομίσματα έχει ανέβει ραγδαία υπέρ του Bitcoin.  Το ίδιο όμως συνέβη και με το χρηματιστήριο, στο οποίο κάποιοι "εξωσχολικοί" επένδυσαν το 1999 (είμαι σίγουρος ότι κάποιοι από εσάς θυμάστε την εποχή) με αποτέλεσμα να χάσουν την περιουσία τους.

Προσωπικά βλέπω το bitcoin σαν ένα είδος "μετοχής", η οποία μπορεί να μην την διαπραγματεύονται οι ενδιαφερόμενοι στο χρηματιστήριο, αλλά παρ' όλα αυτά φέρει όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά των μετοχών :

1. Περιθώριο κέρδους για όποιον μπει και βγει την σωστή στιγμή.
2. Ρίσκο (δεν ξέρω σε ποιον βαθμό, και αυτό αφορά το ερώτημα).
3. Θέματα εμπιστοσύνης προς τον εκδότη (της μετοχής για το χρηματιστήριο) και της κοινότητας για το Bitcoin.

Οι ερωτήσεις λοιπόν είναι οι εξής:

1. Τι ρίσκο (σε σχέση με την ισοτιμία) πιστεύετε ότι αναλαμβάνετε κρατώντας τα χρήματα σας σε Bitcoin?
2. Νιώθετε απόλυτα ασφαλείς σε σχέση με την ύπαρξη καν του Bitcoin? (Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος ή κάποιοι που χειρίζονται το όλο θέμα "να την κάνουν" μόλις μαζέψουν κάποια χρήματα και να τους ψάχνουμε, και να μείνουμε με τα Bitcoins στα χέρια);
3.  Ποιος φορέας είναι αυτός που εγγυάται την συνέχιση της ύπαρξης του Bitcoin? Ο φορέας αυτός ελέγχεται από κάποιους κρατικούς φορείς ελέγχου;

Συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου φανούν σε κάποιους αστείες ή παιδιάστικες, αλλά σκεφτόμαστε στην εταιρία μας να αρχίσουμε να δεχόμαστε Bitcoins και υπάρχει μεγάλο άγχος μεταξύ των μετόχων, οπότε η επιχειρηματολογία επί των παραπάνω θα μας φανεί πολύ χρήσιμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.



Το bitcoin είναι p2p decentralized δεν μπωρει να το ελέγξει κάποιος κρατικός φορέας τράπεζα κτλπ, το ότι κάποιοι μαζεύουν bitcoin δεν σημαίνει ότι εσυ η εγώ θα χάσουμε κάτι, όσο για την τιμή του δες νόμο προσφοράς και ζήτησης,

Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
April 28, 2018, 11:14:43 AM
 #4

2. Νιώθετε απόλυτα ασφαλείς σε σχέση με την ύπαρξη καν του Bitcoin? (Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος ή κάποιοι που χειρίζονται το όλο θέμα "να την κάνουν" μόλις μαζέψουν κάποια χρήματα και να τους ψάχνουμε, και να μείνουμε με τα Bitcoins στα χέρια);
3.  Ποιος φορέας είναι αυτός που εγγυάται την συνέχιση της ύπαρξης του Bitcoin? Ο φορέας αυτός ελέγχεται από κάποιους κρατικούς φορείς ελέγχου;

Ο μόνος λόγος που το Bitcoin έχει αξία είναι ότι δεν υπάρχουν «κάποιος ή κάποιοι που χειρίζονται το όλο θέμα», «φορέας [] που εγγυάται την συνέχιση της ύπαρξης του Bitcoin» και «φορέας αυτός ελέγχεται από κάποιους κρατικούς φορείς ελέγχου».

Κάποιος που αναζητά την κρατική «εξασφάλιση» μπορεί να επενδύσει σε ... Ευρώ. Η εξασφάλιση αυτή συνοδεύεται από capital controls (Ελλάδα), πληθωρισμό (Ελλάδα πριν το Ευρώ), κουρέματα καταθέσεων (Κύπρος) και κατασχέσεις τραπεζικών λογαριασμών (Ελλάδα).

Εαν σε ενδιαφέρει το θέμα προτείνω αυτό το βιβλίο: https://www.wiley.com/en-us/The+Bitcoin+Standard%3A+The+Decentralized+Alternative+to+Central+Banking-p-9781119473862

Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
April 28, 2018, 12:20:38 PM
 #5

Επίσης αυτά τα δύο βιβλία: https://www.amazon.com/Internet-Money-2-Book/dp/B075X1PZ1M/

eldorada (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 1


View Profile
April 30, 2018, 06:24:06 AM
 #6

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.
eldorada (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 1


View Profile
April 30, 2018, 06:32:02 AM
 #7

2. Νιώθετε απόλυτα ασφαλείς σε σχέση με την ύπαρξη καν του Bitcoin? (Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος ή κάποιοι που χειρίζονται το όλο θέμα "να την κάνουν" μόλις μαζέψουν κάποια χρήματα και να τους ψάχνουμε, και να μείνουμε με τα Bitcoins στα χέρια);
3.  Ποιος φορέας είναι αυτός που εγγυάται την συνέχιση της ύπαρξης του Bitcoin? Ο φορέας αυτός ελέγχεται από κάποιους κρατικούς φορείς ελέγχου;

Ο μόνος λόγος που το Bitcoin έχει αξία είναι ότι δεν υπάρχουν «κάποιος ή κάποιοι που χειρίζονται το όλο θέμα», «φορέας [] που εγγυάται την συνέχιση της ύπαρξης του Bitcoin» και «φορέας αυτός ελέγχεται από κάποιους κρατικούς φορείς ελέγχου».

Κάποιος που αναζητά την κρατική «εξασφάλιση» μπορεί να επενδύσει σε ... Ευρώ. Η εξασφάλιση αυτή συνοδεύεται από capital controls (Ελλάδα), πληθωρισμό (Ελλάδα πριν το Ευρώ), κουρέματα καταθέσεων (Κύπρος) και κατασχέσεις τραπεζικών λογαριασμών (Ελλάδα).

Εαν σε ενδιαφέρει το θέμα προτείνω αυτό το βιβλίο: https://www.wiley.com/en-us/The+Bitcoin+Standard%3A+The+Decentralized+Alternative+to+Central+Banking-p-9781119473862


Ευχαριστώ για το link. Θα διαβάσω το βιβλίο, γιατί πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρουσα όλη αυτή η ιστορία με το Bitcoin.

Πάντως αν κατάλαβα καλά κανείς σας δεν νιώθει απόλυτα ασφαλής με το bitcoin, ή εν πάσει περιπτώσει δεν νιώθει τόσο ασφαλής ώστε να το συστήνει ανεπιφύλακτα. (Δεν το κάνατε εσείς που από ότι καταλαβαίνω το γνωρίζετε το άθλημα καλά, παρ' όλο που η ανωνυμία του φόρουμ επιτρέπει τις "εύκολες συμβουλές").

Αυτό επιβεβαιώνει εν μέρει την εικόνα που έχω για το bitcoin?  ότι δηλαδή είναι μια μορφή επένδυσης σε ενός είδους συναλλαγματική (ή μετοχή, ή ομόλογο ή ότι άλλο παρόμοιο);

Γιατί στο τέλος - τέλος, μπορεί να υπάρχει η διαφορά ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις άμεσα τα bitcoins αλλά κατά τα άλλα και ρίσκο περιέχει, και το παιχνίδι μοιάζει με αυτό του χρηματιστηρίου (αγοράζεις χαμηλά, πουλάς ψηλά);


vapapgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 253
Merit: 114


View Profile
April 30, 2018, 08:06:44 AM
 #8

Σε καλωσορίζουμε στο χωρο του BTC και γενικοτερα των κρυπτο. Οχι δεν ειναι καθολου ετσι.
Εχουμε μεγαλωσει να αναζητουμε καποια αυθεντια για να μας επιβεβαιωνει οτι οι μετοχες, τα ομολογα η ακομη και το χρημα εχει...αξια, μικρη η μεγαλυτερη.Ρωταμε τη FED ECB τους οικους αξιολογησης η τις κυβερνησεις .
Σε αυτον το κοσμο τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα. Πως? Βρες το μονος σου, αφου εκανες την αρχη σιγουρα θα βρεις τις απαντησεις σου.
Το σιγουρο ειναι οτι την αξια του καθε νομισματος την δινει η πιστη των ανθρωπων που το κατεχουν.

Liberland.org   To live and let live
Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
April 30, 2018, 11:24:07 AM
 #9

εν πάσει περιπτώσει δεν νιώθει τόσο ασφαλής ώστε να το συστήνει ανεπιφύλακτα. (Δεν το κάνατε εσείς που από ότι καταλαβαίνω το γνωρίζετε το άθλημα καλά, παρ' όλο που η ανωνυμία του φόρουμ επιτρέπει τις "εύκολες συμβουλές").

Όντως, εγώ τουλάχιστον δεν το συστήνω ανεπιφύλακτα. Όταν με ρωτάνε πάντα λέω ότι μπορεί να πάει και στο 0. Μπορεί όμως και να αντικαταστήσει το χρυσό. Μην βάζεις όλα σου τα λεφτά σε αυτό Smiley Do Your Own Reseach.

Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
April 30, 2018, 11:25:36 AM
 #10

Το σιγουρο ειναι οτι την αξια του καθε νομισματος την δινει η πιστη των ανθρωπων που το κατεχουν.

Αυτό!

eteoklis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
April 30, 2018, 12:18:38 PM
 #11

Ας πούμε οτι μεταφερω διασυνοριακα 2-3 ραβδους χρυσου........ Grin Grin Grin
πως το κανω πιο ευκολο, με χρυσο η με μπιτκοιν?
η χρηση και η εναλλακτικοτητα ειναι ισοδυναμη με την κατοχη πλουτου ?
 ο  πλουτος δεν συνυπαρχει με την ασφαλεια
 
Hellas Fos
Member
**
Offline Offline

Activity: 74
Merit: 38


View Profile
April 30, 2018, 07:58:53 PM
 #12

Πιο εύκολο
με ράβδους χρυσού,
τις φορτώνεις σε μια μπουλντόζα,
και περνάς.
Δεν θα καταλάβει κανένας τίποτα.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
April 30, 2018, 08:01:47 PM
 #13

Πιο εύκολο
με ράβδους χρυσού,
τις φορτώνεις σε μια μπουλντόζα,
και περνάς.
Δεν θα καταλάβει κανένας τίποτα.

η σε γαϊδούρια και τις περνάς από τα βουνά  Grin

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
eldorada (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 1


View Profile
May 10, 2018, 06:48:04 AM
 #14

Ας πούμε οτι μεταφερω διασυνοριακα 2-3 ραβδους χρυσου........ Grin Grin Grin
πως το κανω πιο ευκολο, με χρυσο η με μπιτκοιν?
η χρηση και η εναλλακτικοτητα ειναι ισοδυναμη με την κατοχη πλουτου ?
 ο  πλουτος δεν συνυπαρχει με την ασφαλεια
 

Προφανώς το bitcoin το μεταφέρεις πιο εύκολα από τις ράβδους χρυσού.  Η διαφορά είναι ότι αν καταφέρεις να μεταφέρεις τις ράβδους, εκεί που θα φτάσεις θα τις μετατρέψεις σίγουρα σε χρήματα, ενώ το bitcoin μπορεί να το μεταφέρεις εύκολα, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι στον τόπο προορισμού θα έχει κάποια αξία όταν θα φτάσεις.

Όσο για το απόφθεγμα "ο  πλουτος δεν συνυπαρχει με την ασφαλεια", επίτρεψε μου να διαφωνήσω.  Ο πλούτος μια χαρά ασφάλεια παρέχει στις μέρες μας, ή για να το πω πιο λαϊκά τέλος πάντων δώσε μου εσύ τις ράβδους και άσε να ανησυχώ εγώ.
krk
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 38
Merit: 0


View Profile
May 10, 2018, 07:49:01 AM
 #15

Ευχαριστώ για το link. Θα διαβάσω το βιβλίο
rezwalker
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 177
Merit: 3


View Profile WWW
May 10, 2018, 01:48:35 PM
 #16

Ευχαριστώ για το link. Θα διαβάσω το βιβλίο

ενας καλος τροπος για να αρχισετε ειναι ta bountys που γινονται συνεχεια αρχιστε να μαζευεται
αλτς καντε τα btc και απο κει και περα καντε παιχνιδι
αυτο αν φοβαστε να κανετε επενδυση

∨∧∨∧∨∧∨∧∨∧∨∧ [ BRAVO ] Send and receive anonymous and instant payments with the power of blockchain ∨∧∨∧∨∧∨∧∨∧∨∧
https://bvo.trybravo.com/
Anna.Tsolidoy
Member
**
Offline Offline

Activity: 89
Merit: 10

Your Friend


View Profile WWW
June 12, 2018, 10:33:17 AM
 #17

Το σιγουρο ειναι οτι την αξια του καθε νομισματος την δινει η πιστη των ανθρωπων που το κατεχουν.

Είναι ΜΕΓΑΛΗ αλήθεια.


andrew4
Member
**
Offline Offline

Activity: 176
Merit: 20

Knowledge is power


View Profile
July 10, 2018, 02:10:38 PM
 #18

Επειδή τα κρυπτονομίσματα έχουν πολύ μεγάλη διακύμανση στην αξία τους όταν καποια στιγμη κάποια crypto που κατέχω ανέβουν αρκετά, αντί να τα μετατρέψω σε ευρώ (με ότι αυτό συνεπάγεται) σκοπεύω να τα μετατρέψω σε Euro Tether EUR₮ ώστε να μένει η αξία τους σταθερή σε σχέση με το ευρώ και να τα φυλάω στο πορτοφόλι μου. Να είμαι η δική μου τράπεζα με λίγα λόγια.

ZEL platform: Zelcash (ASIC resistant POW), Zelcore wallet, Nodes, DEX, DAPPS
https://zel.cash/ - https://twitter.com/Zelcash - https://discord.gg/rB9pr4M
andrew4
Member
**
Offline Offline

Activity: 176
Merit: 20

Knowledge is power


View Profile
July 10, 2018, 02:16:24 PM
 #19

Το σιγουρο ειναι οτι την αξια του καθε νομισματος την δινει η πιστη των ανθρωπων που το κατεχουν.

Αυτό!


Αυτό ακριβώς είχε πει και ο Alan Greenspan (τέως πρόεδρος του US Federal Reserve) οτι δηλαδή το bitcoin είναι το πιο καλό παράδειγμα του πως οι άνθρωποι δίνουν αξία σε κάτι κατόπιν  κοινής συμφωνίας ότι αυτό έχει αξία.

ZEL platform: Zelcash (ASIC resistant POW), Zelcore wallet, Nodes, DEX, DAPPS
https://zel.cash/ - https://twitter.com/Zelcash - https://discord.gg/rB9pr4M
chryspano
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
July 10, 2018, 05:36:47 PM
 #20

Επειδή τα κρυπτονομίσματα έχουν πολύ μεγάλη διακύμανση στην αξία τους όταν καποια στιγμη κάποια crypto που κατέχω ανέβουν αρκετά, αντί να τα μετατρέψω σε ευρώ (με ότι αυτό συνεπάγεται) σκοπεύω να τα μετατρέψω σε Euro Tether EUR₮ ώστε να μένει η αξία τους σταθερή σε σχέση με το ευρώ και να τα φυλάω στο πορτοφόλι μου. Να είμαι η δική μου τράπεζα με λίγα λόγια.

Μεγαλύτερη ασφάλεια σε Ευρώ και σε Ελληνική τράπεζα, παρά σε Euro Tether.

...όταν καποια στιγμη κάποια crypto που κατέχω ανέβουν αρκετά

Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις εδώ, αλλά η λέξη "εαν" θα ήτανε ίσως πιο σωστή.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!