Bitcoin Forum
April 26, 2024, 03:42:02 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Πόσο ασφαλείς νιώθετε αποταμιεύοντας σε Bitcoin?  (Read 657 times)
andrew4
Member
**
Offline Offline

Activity: 176
Merit: 20

Knowledge is power


View Profile
July 10, 2018, 06:52:01 PM
 #21

 SadΕχεις δικιο. Εαν και εφοσον καποια ανεβουν γιατι εχουμε πεσει σε τελμα διαρκειας.
Και εγω θα προτιμουσα να τα εχω ευρω σε Ελληνικη τραπεζα, το θεμα ειναι ΠΩΣ τα φερνεις σε Ελληνικη τραπεζα χωρις να σε γδαρει η εφορια. Ειναι πολυ μεγαλη συζητηση αυτη.

ZEL platform: Zelcash (ASIC resistant POW), Zelcore wallet, Nodes, DEX, DAPPS
https://zel.cash/ - https://twitter.com/Zelcash - https://discord.gg/rB9pr4M
1714102922
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714102922

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714102922
Reply with quote  #2

1714102922
Report to moderator
1714102922
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714102922

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714102922
Reply with quote  #2

1714102922
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714102922
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714102922

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714102922
Reply with quote  #2

1714102922
Report to moderator
1714102922
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714102922

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714102922
Reply with quote  #2

1714102922
Report to moderator
1714102922
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714102922

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714102922
Reply with quote  #2

1714102922
Report to moderator
mamathanos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 13
Merit: 0


View Profile
July 14, 2018, 10:33:01 PM
 #22

Η λέξη αποταμίευση για μένα σημαίνει ότι βάζω κάποια χρήματα στην άκρη τα οποία δεν τα χρειάζομαι "άμεσα". Υπό αυτή την έννοια ναι αισθάνομαι πολύ μεγάλη άνεση και ασφάλεια αποταμιεύοντας ένα μέρος του διαθέσιμου κεφαλαίου μου σε Bitcoin και γενικά σε κρυπτονομίσματα.

Υπενθυμίζω ότι 100% ασφάλεια ΔΕΝ υπάρχει σε καμία επένδυση. Κάποιοι ένιωθαν απόλυτη ασφάλεια όταν αγόραζαν Ελληνικά ομόλογα ή κατέθεταν τα χρήματά τους σε Κυπριακές τράπεζες... Ξέρουμε όλοι τι έγινε στη συνέχεια.

Πιστεύω ότι στο εγγύς μέλλον τα κρυπτονομίσματα θα διεισδύσουν σε ακόμη μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού - ειδικά σε φτωχές χώρες και σε χώρες με μεγάλο πληθωρισμό και διεφθαρμένες κυβερνήσεις είναι σχεδόν η μόνη διέξοδος. Επομένως η αποταμίευση-επένδυση σε Bitcoin είναι λογικά για μένα μία από τις πιο ασφαλείς και κερδοφόρες κινήσεις.

Διευκρινίζω ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου η τρελή διακύμανση των τιμών. Η επένδυσή μου έχει ορίζοντα τουλάχιστον τα 10 χρόνια.
sokratikos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
July 15, 2018, 03:37:24 AM
 #23

Αν οι μέτοχοι θέλουν να μάθουν περισσότερα για το Bitcoin συστήνω ανεπιφύλακτα τα βίντεο του Antonopoulos στο Youtube. Ο άνθρωπος είναι μορφή κι έχει την ικανότητα με πολύ απλά λόγια να εξηγεί τα πάντα σχετικά με το Bitcoin και το τι ακριβώς είναι τα κρυπτονομίσματα.

Όσο για μένα προσωπικά δεν έχω καμία αμφιβολία ότι το Bitcoin και τα κρυπτονομίσματα ήρθαν για να μείνουν και ότι σιγά-σιγά (ή γρήγορα ίσως αν γίνουν κάποιες καταλυτικές εξελίξεις) θα αρχίσουν να αντικαθιστούν το υπάρχων τραπεζικό σύστημα και ως μέσο αποταμίευσης αλλά και ως μέσο συναλλαγών.

Δεν θεωρώ ρίσκο την αποταμίευση ενός ποσοστού του κεφαλαίου μου στα κρυπτονομίσματα. Αντίθετα θα ήταν αμέλεια από την πλευρά μου να παραβλέψω αυτή τη νέα τεχνολογική επανάσταση. Έχω δύο μικρά παιδιά και αντί να αποταμιεύω αποκλειστικά χρήματα στον κουμπαρά τους ή σε κάποιον τραπεζικό λογαριασμό όπως έκαναν οι δικοί μου γονείς, προτιμώ να βάζω ένα σημαντικό μέρος από αυτά σε κρυπτονομίσματα. Είμαι βέβαιος ότι η απόδοσή τους μέχρι να ενηλικιωθούν θα είναι πολύ μεγαλύτερη από τα επιτόκια των τραπεζών.
tesla1994
Member
**
Offline Offline

Activity: 204
Merit: 10

Ν26 Ambassador - Contact for free promo codes


View Profile
July 16, 2018, 12:57:03 PM
 #24

Από το να τα αποταμιεύω σε κάποια ελληνική τράπεζα, εγώ τουλάχιστον νιώθω πιο ασφαλής να τα έχω στο Bitcoin wallet μου. Αναφέρομαι φυσικά σε cold storage. Για exchanges ούτε λόγος....Βλέπετε τι γίνεται κατά καιρούς....
cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1624
Merit: 296


View Profile
August 01, 2018, 06:10:33 PM
 #25

Μέχρι να βγουν quantum computers, μια χαρά ασφαλής νιώθω.
chryspano
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
August 01, 2018, 10:21:39 PM
 #26



Thanosmel88
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 185
Merit: 1


View Profile
August 02, 2018, 08:27:30 AM
 #27

Μια χαρά ασφαλής νιώθω το να έχω bitcoin.
Δεν θεωρώ αποταμίευση αλλά θέλω να έχω κάποια bitcoin γιατί πιστεύω ότι προς τα εκεί θα κινηθούν όλοι τα επόμενα χρόνια.
Τι θεωρώ βέβαια και ρίσκο μιας και το παιχνίδι στην αγορά το κάνουν άλλοι, απλά γνώμη μου είναι ότι δεν πρόκειται να εξαλειφθεί.
thomasgr
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
August 08, 2018, 06:05:28 AM
 #28

Προσωπικά θεωρώ ότι πρόκειται για μία από τις πιο "έξυυπνες" επενδύσεις στους παράξενους και πονηρούς καιρούς που ζούμε.

Η προηγούμενη γενιά των συμπολιτών μας αποταμίευσε το μεγαλύτερο μέρος του διαθέσιμου κεφαλαίου της σε ακίνητα και κοιτάξτε πως έπεσε λυσσαλέα το αχόρταγο Ελληνικό κράτος να τους κατασπαράξει.

Φυσικά δεν βάζω όλα μου τα αυγά σε ένα καλάθι, όμως το Bitcoin κατέχει ένα σημαντικό μέρος του κεφαλαίου μου και ναι αισθάνομαι αρκετά ασφαλής.

ThePanopticon
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
August 08, 2018, 07:54:31 PM
 #29

Αρχισα να ασχολούμαι με το bitcoin εδώ και κανα εξάμηνο. Ξεκίνησα με ένα μικρό για εμένα ποσό, ας πούμε γύρω στο 1-1,5% των γενικών αποταμιεύσεων μου και κάνοντας κάποιες αγοραπωλησίες και ευνοημένος από τις μεγάλες αυξομειώσεις που παρουσιάζει μου έδωσε μια εξαιρετικά καλή απόδοση σε σχέση με το κεφάλαιο. Βέβαια ουσιαστικά απλά τζογάριζα χωρίς κάποια ιδιαίτερη βάση και δε μου άρεσε. Τώρα σκοπεύω να αυξήσω λίγο το ποσό μου περίπου στο 5% συν τα κέρδη, εκμεταλευόμενος την πτώση που πιστεύω θα συνεχιστεί στο αμέσως επόμενο διάστημα και να αυξήσω την έκθεση μου. Δε σκοπεύω να συνεχίσω το trading (τουλάχιστον έτσι λέω), διαβάζοντας περισσότερο για τις εξελίξεις και καταλαβαίνοντας πιο πολλά για το bitcoin το σκέφτομαι πλέον σαν επένδυση σε βάθος χρόνου. Εννοείται πως ξέρω οτι μπορεί άνετα να βρεθώ πχ με ένα μειον 50% ή και χειρότερα σε λίγα χρόνια. Είναι μια απώλεια που μπορώ να αντέξω και δεν θα αλλάξει καταλυτικά τη ζωή μου, εκτος πια και αν έχουν ανατραπεί όλα τα σημερινά μου δεδομένα. Από την άλλη έχω πίστη στην ανάπτυξη των cryptos, νομίζω βρίσκονται ακόμα στην αρχή, η μεγάλη μάζα του κόσμου δεν έχει ακόμα ιδέα και υπάρχουν τεράστια ποσά που θα μπορούσαν να κατευθυνθούν σε αυτά αυξάνοντας την αξία τους. Επομένως ασφάλεια δεν υπάρχει, αλλά  αν δεν απλώσεις τα πόδια σου έξω από το πάπλωμα και δείξεις ψυχραιμία, πιστευω έχεις περισσότερα να κερδίσεις από όσα να χάσεις.
psithyros
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 20
Merit: 0


View Profile
August 20, 2018, 11:07:30 AM
 #30

Αρχισα να ασχολούμαι με το bitcoin εδώ και κανα εξάμηνο. Ξεκίνησα με ένα μικρό για εμένα ποσό, ας πούμε γύρω στο 1-1,5% των γενικών αποταμιεύσεων μου και κάνοντας κάποιες αγοραπωλησίες και ευνοημένος από τις μεγάλες αυξομειώσεις που παρουσιάζει μου έδωσε μια εξαιρετικά καλή απόδοση σε σχέση με το κεφάλαιο. Βέβαια ουσιαστικά απλά τζογάριζα χωρίς κάποια ιδιαίτερη βάση και δε μου άρεσε. Τώρα σκοπεύω να αυξήσω λίγο το ποσό μου περίπου στο 5% συν τα κέρδη, εκμεταλευόμενος την πτώση που πιστεύω θα συνεχιστεί στο αμέσως επόμενο διάστημα και να αυξήσω την έκθεση μου. Δε σκοπεύω να συνεχίσω το trading (τουλάχιστον έτσι λέω), διαβάζοντας περισσότερο για τις εξελίξεις και καταλαβαίνοντας πιο πολλά για το bitcoin το σκέφτομαι πλέον σαν επένδυση σε βάθος χρόνου. Εννοείται πως ξέρω οτι μπορεί άνετα να βρεθώ πχ με ένα μειον 50% ή και χειρότερα σε λίγα χρόνια. Είναι μια απώλεια που μπορώ να αντέξω και δεν θα αλλάξει καταλυτικά τη ζωή μου, εκτος πια και αν έχουν ανατραπεί όλα τα σημερινά μου δεδομένα. Από την άλλη έχω πίστη στην ανάπτυξη των cryptos, νομίζω βρίσκονται ακόμα στην αρχή, η μεγάλη μάζα του κόσμου δεν έχει ακόμα ιδέα και υπάρχουν τεράστια ποσά που θα μπορούσαν να κατευθυνθούν σε αυτά αυξάνοντας την αξία τους. Επομένως ασφάλεια δεν υπάρχει, αλλά  αν δεν απλώσεις τα πόδια σου έξω από το πάπλωμα και δείξεις ψυχραιμία, πιστευω έχεις περισσότερα να κερδίσεις από όσα να χάσεις.

Ετσι ακριβώς έχουν τα πράγματα! κι εγώ πιστεύω ότι έχουμε περισσότερα να κερδίσουμε παρά να χάσουμε επενδύοντας σε crypto αρκεί να γίνουν σωστές επιλογές σε αυτά χωρίς και χωρίς υπερβολές, μέχρι εκεί που μπορεί ο καθένας. Εγώ έχω 3,4 διαφορετικές μορφές επενδύσεων. μετοχές, χρυσό, συλλεκτικά.. γι αυτό δε νοιώθω καμιά ανασφάλεια που τώρα ένα μικρό κομμάτι από αυτά έχει μπει και στα crypto.
GiannistasV
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile WWW
September 09, 2018, 06:21:45 PM
 #31

κι εγώ νέος εδώ με την ασχολία,  εδώ κ λίγο διάστημα ασχολούμαι με κρυπτονομίσματα κ έτσι όπως έχω κατανοήσει την φιλοσοφία τους μέχρι στιγμής, αισθάνομαι λίγο ποιο ασφαλής σε σχέση με τις τράπεζες, επειδή το σύστημα blockchain δεν έχει σπάσει μέχρι στιγμής από κανέναν, ούτε αυτοί που το δημιούργησαν μπορούν να το κάνουν, στο μέλλον δεν ξέρω πως θα κινηθούν στις αγορές, αλλά υπάρχουν προοπτικές να εκτοξευθούν κάποια στιγμή μακροπρόθεσμα, όσο εξελίσσονται μέσα από τις τεχνολογίες που έρχονται κ με τον κόσμο που ασχολείται φαίνεται ότι θα πολλαπλασιαστεί μέσα στα επόμενα 10 χρόνια, άρα θα αυξηθεί κ ο ανταγωνισμός σε όλα... Οι τράπεζες μόνο ανησυχούν με την εξέλιξή τους, επειδή ακόμα δεν ξέρουν με ποιόν τρόπο θα μπορέσουν να τα ελέγξουν, αν τα καταφέρουν, πολύ δύσκολο, αλλά κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει στο μέλλον, πχ μπορεί να πέσει καμιά ηλιακή καταιγίδα, να καταστραφούν κ να χαθούν όλα...
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
September 10, 2018, 10:29:46 AM
 #32

 έχω εμπιστοσύνη στα cryptos παρόλα αυτά αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω λιγότερα από τα μισά που επένδυσα αρχικά και απλά κάνω υπομονή! δε ξέρω κιόλας πότε και τι θα είναι αυτό που θα ανατρέψει την τρέχουσα κατάσταση!
Thanosmel88
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 185
Merit: 1


View Profile
September 10, 2018, 07:12:15 PM
 #33

Εγώ προσωπικά εμπιστεύομαι πλέον μόνο το Bitcoin όλα τα άλλα και ειδικά αυτά που προέρχονται από ico και κάποια άλλα με pre mine αρχίζουν και με φοβίζουν αρκετά. Βέβαια η αγορά χειραγωγείται απο 3 - 4 μεγάλα πορτοφόλια και πραγματικά δεν ξέρω που μπορεί να το πάνε. Όλα είναι ρευστά και θα περίμενα με έτοιμο fiat σε μια καλύτερη τιμή προς το παρών δεν θα αποταμίευα σε btc απλά με trading θα προσπαθούσα να μεγαλώσω τη θέση μου.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!