Bitcoin Forum
April 26, 2024, 04:43:07 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Eğri oturalım doğru konuşalım ( Merit)  (Read 599 times)
dogaatac (OP)
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 306

View Profile
May 01, 2018, 05:27:11 AM
Last edit: May 01, 2018, 05:51:58 AM by dogaatac
Merited by uniquehero (6), designerusa (1), ziya1453 (1), sammys (1), DarkXen (1)

Piyasada aşağı doğru eğim vermişken sabaha karşı sıkıldım ve forumda gezinirken şu merit durumuna bakayım dedim. Kim ne kadar merit almıs , kim merit sayesinde rank atlayabilmiş diye.

Acaba activityim dolduktan sonra hero olmam için ne kadar merit almam gerektiğini hesaplayım dedim ancak maalesef ortaya çıkan tablodan anladığım kadarıyla bu çok mümkün gözükmüyor.

Bildiğim kadarııyla local forumda 2 tane merit source var. İkinci kişinin nickini hatırlayamasamda biri moderatörümüz EFS.

EFS tüm zamanlarda merit konusunda eli bol olan 5. user. Merit çıktığından beri şu zamana kadar 1009 merit vermiş. Son 30 günde 336 merit vermiş ve tüm forumda en çok merit veren 2 ci kişi olmuş. Kaba hesapla merit kaynağımız efs günde ortalama 11 merit atıyor. Zaten atılan merit a kişisinden b kişine giderken yarıdan fazla azalıyor.

Yani günlük atılan meritin hepsini a kişisi alsa a11 > b5 > c2> d0.8 şeklinde ilerliyor. tabi bu algoritma ranklere göre değişse bile kısaca günlük alınan merit d kişisine vardığında d kişisinin max 1 merit verme hakkına sahip oluyor.

Merit kavramı çıkalı yaklasık 4 ay oldu ve local forumda şu zamana kadar phil1618 dışında merit ile full memberdan sr membera atlayabilmiş başka birini göremedim. Orda da ihtiyacı olan merit sayısı 150. Sr den heroya yada herodan legend'a ulaşabilen zaten olmadı.

Merit çıktıktan sonra tam olarak 39 adet merit aldım ve bunların hemen hemen hepsini ilk ay aldım. Bu süreçte ne post kalitemi ne inanılmaz arttırdım ne de düşürdüm. Gidip herhangi bir şeyin kullanımını anlatan konu açmasam da post olsun diye post atmadım.

2014 şubat kayıtlı bir üye olarak rankimi hiçbir zaman dert etmemiştim ancak özellikle bountylerde artık rank oldukça önemli oldu. Doğal olarak bir üst ranke ulaşmak için de çaba göstermem gerekiyor ancak aşırı kaba özetle forumda rank atlamaya calısan en az 3 k user olduğunu düşünürsek bir userın fullden sr member'a yada sr den hero membera ulaşması hemen hemen imkansıza yakın. Tabi full membera ulaşmak için gereken 100 meritten bahsetmiyorum bile Smiley Ayrıca dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ancak son zamanlarda yapılan icoların coğu bounty acsa bile bitcointalk'a çok az bütçe ayırıyor yada hiç ayırmıyor. Bunun başlıca nedenlerinde biri de merit sistemi diye düşünüyorum

Merit kaynaklarının fazlasıyla artırılması gerektiğini düşünüyorum aksi taktirde kimsenin rank atlamak diye bir ümidi kalmayacak Smiley
1714106587
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714106587
Reply with quote  #2

1714106587
Report to moderator
1714106587
Hero Member
*

Ignore
1714106587
Reply with quote  #2

1714106587
Report to moderator
1714106587
Hero Member
*

Ignore
1714106587
Reply with quote  #2

1714106587
Report to moderator
The Bitcoin network protocol was designed to be extremely flexible. It can be used to create timed transactions, escrow transactions, multi-signature transactions, etc. The current features of the client only hint at what will be possible in the future.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
uniquehero
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 250

View Profile
May 01, 2018, 06:02:57 AM

Bu konuda çok haklısın. Göndermiş olduğumuz merit yaptığın araştırmaya göre karşı tarafa yarıdan daha az gidiyor gibi görünüyor. Eee bir zaman sonra forumda merit kıtlığı yaşanacak. Dediğin gibi son zamanlarda bounty ödülleri çok azaldı. Bunun 2 sebebi olduğunu düşünüyorum. Birincisi son zamanlarda çok fazla multi hesapların tespit edilip yasaklanması ikincisi ise merit sisteminden dolayı forumda kullanıcıların rank atlamada ümidi kalmadığından forumda fazla aktif olmamaları. Bu merit sistemini tekrar bir gözden geçirmeleri lazım. Merit sistemi çıktığından bu zamana kadar 1 tane merit alamamışım. Benim rank atlamam için 250 merite ihtiyacım var. Bu 250 merit nasıl toplanacakta hero olacam ben. Bu yüzden rank umudunu bıraktım ben.
brkttlv
Jr. Member
*

Activity: 896
Merit: 9

View Profile WWW
May 01, 2018, 07:40:52 AM

Ben 3.5 aylık yeni bir üyeyim, ilk girdiğimde yoktu bu merit sistemi kaydıma müteakip başladı kısa sürede. Forum yönetimini anlayabiliyorum, kaliteli paylaşımı artırmak amaçlı bazı önlemler almak istemişler, ama artık düzen de değişti. İnsanlar merit için post atmaya yeni konular açmaya başladılar. Matematiğini de yapmışsın, sistemdeki merit sayısı kullanıcı sayısına yetmiyor. Benim değil hero, jr. memberdan membera bile geçme ümidim yok açıkçası. Ama tahminime göre sisteme yeni eklemeler yapılacaktır, merit sisteminin bu şekilde yürüyebileceğini düşünmüyorum.
oguzhangazi
Member
**

Activity: 308
Merit: 10

View Profile
May 01, 2018, 07:45:25 AM

member üyeydim merit sistemi çıktığında.. 1 tane göndermem için merit vermişler bana onuda daha ilk saatlerde deneyeyim derken göndermiştim. odur budur ne bana gelen var ne de benim başkalarında değerlendireceğim bir meritim. Kaç ay oldu hala member üye devam ediyorum.. Kendi eşi dostuna verenler hariç topluluk için veren kişide de merit kalmadı. Böyle olunca da bountylerden en eski üyeler kazanırken yenileri 40 50 lira kar yaptırıp çay parasına buralarda tutmaya çalışıyorlar. Yeniler için ne kadar daha kalırlar toplulukta diye bakınca pek uzun soluklu olmayacağı aşikar
zorbey
Member
**

Activity: 448
Merit: 33

View Profile WWW
May 01, 2018, 08:00:27 AM

Tespitlerinize katılıyorum. Ben member oldum ama full member olmamın ne kadar imkansız olduğunun farkındayım.

Zaten bilgi konusunda açılacak konuların büyük çoğunluğu açılmış. Biz yenilere; açılacak çok az konu kalmış, onuda keşfedebilirsek tabi. Foruma İlk girdiğim zamanlar o hevesle baya bir araştırdım, konu ne bulabilirim diye. Uzun vakitler ayırıp birşey bulamamak çıldırttı beni. Saatlerce Araştır, hah bu konu kesin yoktur forumda de, foruma bak ve o konu paylaşılmış. Smiley Sonra dedim ki member olabilirsen ol, gerisini zaten olamazsın. Ve ümidimin gitmesiyle araştırma işinden vazgeçtim.

Merite kesinlikle karşı değilim. Oldukça faydalı buluyorum. Forumun çöplük olmasının önüne geçiyor.
Lakin İtiraz ettiğim konu var tabi ki:
Mesela Merit sisteminin bu haliyle rütbe atlamak nerede ise imkansız gibi birşey. 100 merit = full member (benim için imkansız gibi birşey). Şuan için bunun olabileceğini düşünmüyorum ve bu düşüncemden dolayıda bu rütbeye ulaşmak için çabalamıyorum. Yapacağım tek şey bounty görevlerini tamamlamak olacak.
Ve yakın zamanda forumdaki herkes member olup orada kalacak, diye düşünüyorum.

Son cümlenizi istinaden: Member oldum ve rank atlamak gibi bir ümidim maalesef yok..

Rhego
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 278

View Profile
May 01, 2018, 09:01:33 AM

Şimdiye kadar Türkçe Local kısmında  Fullden >> SR. ye 2 kişi gördüm bende 1. Phi 2. hirozaki (banlandı) . 3. aday benim  Grin 219 meritle.

DarkXen
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 261

View Profile
May 01, 2018, 09:01:48 AM

Bu merit işi multilerin önünü alıp bounty programlarını sekteye uğratanların işini zorlaştırmak için yapıldı sanırsam. Ancak olan bize oluyor ne kadar kasarsan kas , aktif olursan ol. merit denen bir şey var ve bu forumda altın kadar değerli. Bir de şöyle bir sorun var merit ten dolayı red trust ta yiyebilirsiniz.
frtmr
Full Member

Activity: 616
Merit: 108

View Profile WWW
May 01, 2018, 09:24:51 AM

Merit sistemi forumu hindistana çevirdi, yeni bir kast sistemi oluştu.
Seviyeler arası geçiş artık imkansız kabul etmek lazım.
akiko6823
Member
**

Activity: 602
Merit: 12

View Profile WWW
May 01, 2018, 09:28:08 AM

ellerine sağlık bi solukta okudum. hadi siz sr isiniz biz ne yapalım memberde kaldık 90 adet merit bulmam lazım. kendimi parçalasam öldürsem o meriti bulamam :S
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
May 01, 2018, 01:53:08 PM

https://bitcointalk.org/index.php?topic=3432451.msg35820333#msg35820333

Bu konuda da sitem ettiğim üzere, forumun hero ve legendary'leri merit konusunda cimri malesef. Ben merit konusuna çok takmadan, mümkün olduğunca dolu dolu konular açmaya çalışıyorum ve aldığım meritler genelde açtığım sağlam konulardan geliyor.
Ne olursa olsun Türkçe bölümüne en az 4-5 tane daha merit kaynağı lazım. Local forumun en aktif bölümü bizde, Türkçe bölümü olarak bir ağırlığa sahibiz diye düşünüyorum.

Full'den Sr'ye geçen ben varım, Hirozaki ve Alyattes var bir de. Bildiğim 3 kişiyiz şimdilik. Sr'den hero'ya geçen ise merit'ten sonra şimdilik yok. Bu şartlarda 250 merit toplamak kolay değil.
Merit sistemini hep savunan biriyim ama bu handikapları malesef sistemin iyi çalışmasını engelliyor. Bir düzenleme gelir mi gelmez mi bilmiyorum.

Bana gelen meritleri gördüğüm mesajlara konulara genelde 1'er tane olmak üzere dağıtmaya çalışıyorum ki boşta durmasın. Forumda belli bir kitle meritlerin ileride çok değerleneceğini ve satılacağını düşünüyor. Merit satışı yasak mı değil mi bu bile tam belli değilken düşünce yanlış değil tabi.
Yine de geleni göndermeye çalışıyorum.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
chuckdavis
Newbie
*

Activity: 1
Merit: 0

View Profile
May 01, 2018, 05:41:34 PM

Anladığım kadarıyla merit olmadan rank atlayamıyoruz. Merit satanlar bile türer bu sistemde o zaman
ottomans_enigma
Member
**

Activity: 280
Merit: 10

View Profile
May 01, 2018, 06:17:52 PM

türedi zaten hocam, merit sisteminin işte iyi yönleri de var kötü yönleri de var,  bir terazinin iki kefesi gibi düşünebilirsiniz bunu
malafatikk
Newbie
*

Activity: 1
Merit: 0

View Profile
May 01, 2018, 07:04:50 PM

Benim full olmam hayal o zaman umarım bir düzenleme gelir rütbelilere her ay belli bir merit miktarı verilse onlarda cimri olmasa güzel olur aslında
sammys
Hero Member

Activity: 1111
Merit: 525

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!

View Profile
May 01, 2018, 08:30:30 PM

Gördüğüm en güzel merit eleştirisi desem yalan olmaz genellikle pek bakmıyorum bu merit konularına.Merit sistemi mantıklı bir seçim oldu bu forumdaki haksız duruma ancak uygulamada yeni olduğu için merit dağılımında bahsettiğin sıkıntılar var tabi.Aslında şuanki istenen merit sayıları gerçekten fazla bir miktar  . Merit sistemi gelmeden önce aklıma şöyle bir fikir gelmişti merite benzer. POW'da ne güzel yarılanma varda bunu bu activityde yapmıyorlar ? Misal şimdi 2 haftada bir 14 activity alırken bu bir süre veya bazı koşullardan sonra 7 ye düşsün sonra yarıya yarıya .Aslında bu sistem ve merit harmanlanırsa daha güzel ve memnun edici bir sonuç çıkar ortaya diye düşünüyorum .

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

.       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
.YoBit AirDrop $.|.Get 700 YoDollars for Free!.🏆
Quite
Full Member

Activity: 448
Merit: 157

View Profile WWW
May 02, 2018, 04:20:56 PM

Çok büyük sıkıntı var bu konuda. İlk EFS tarafından açılan konuda da fikrimi belirttim. Ben bu uyuglamanın sonuçlarının bizler için ağır olduğunu söylüyorum ve başka da bişey yapamıyorum. Açtığım konularda faydalı işler yapıyor olsam da merit dönüşü olmuyor çünkü çoğu kişide kısır döngüye girmiş durumda.

designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
May 02, 2018, 05:38:18 PM

Cok guzel bir post olmus. Bu merit yuzunden rank atlayamamak cok buyuk problem. Bu sistem bir yonden iyiyken diger yonden bu saydiginiz yonleri olmasi insanlari karamsarliga ve ozellikle tam uyelik atlayacakken sinirda kaciranlari baya olumsuz etkiliyor. Efs yi takdir etmek gerek. Ozellikle bu sistemden dolayi sinirda merit sisteminin azizligine ugramis kisileri oncelik secip onlara merit vermesi benim cok hosuma gitti. Bende oylelerini gorunce merit vermekten geri durmam. Adamin son 1 haftasi kalmis hero olmasina bu sistem yuzunden magdur olan o kadar cok kisi var ki..
ChevyImpala
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 4

View Profile
May 02, 2018, 06:17:57 PM

Postu okudum ve okuduğum her cümle için tepkim şu oldu:  "Yeminle çok haklı adam"
Gerçekten haklısınız çünkü merit sirkülasyonu yok denecek kadar az zaten. Algoritmaya göre de tükenme noktasındayız zaten. Kimsenin merit gönderimi yaptığı yok, piyasa aşırı durgun Angry

◣◣◣     CryptoBank     ◢◢◢
Revolutionary Financial System Based On The Blockchain (https://cryptobank.co)
Komorhan
Member
**

Activity: 336

View Profile
May 02, 2018, 07:55:57 PM

Ben bir konu açtım ve açıklama bu ;

Evet başlığı görüp satın alma işine gireceğimi düşünüyorsanız yanlış başta soyleyim. Biz yeni başlayanların bu handikapı nasıl aşacak? Sağda solda satanlar çoğaldı bu gidişle bu işte tıkanma olacak. Saygıdeğer herolar bunu yönetimle görüşme, fikir alis verişi yaparak yeni düzenleme gelebilir mi  ?

Yoksa bizim sonumuz bir flüt kaç para olayına dönecek:)

Ama bana ters yanıt veren, merit sisteminin iyi olduğu ile ilgili yorum yapan herkese EFS Merit verdi. Ben bir düzenleme istedim, ama linç edildim.  

Buyrun link : https://bitcointalk.org/index.php?topic=3399356.msg35591439#msg35591439
Komorhan
Member
**

Activity: 336

View Profile
May 02, 2018, 08:03:17 PM

Gördüğüm en güzel merit eleştirisi desem yalan olmaz genellikle pek bakmıyorum bu merit konularına.Merit sistemi mantıklı bir seçim oldu bu forumdaki haksız duruma ancak uygulamada yeni olduğu için merit dağılımında bahsettiğin sıkıntılar var tabi.Aslında şuanki istenen merit sayıları gerçekten fazla bir miktar  . Merit sistemi gelmeden önce aklıma şöyle bir fikir gelmişti merite benzer. POW'da ne güzel yarılanma varda bunu bu activityde yapmıyorlar ? Misal şimdi 2 haftada bir 14 activity alırken bu bir süre veya bazı koşullardan sonra 7 ye düşsün sonra yarıya yarıya .Aslında bu sistem ve merit harmanlanırsa daha güzel ve memnun edici bir sonuç çıkar ortaya diye düşünüyorum .

Keşke benim actigim konuya da böyle güzel fikirlerinizi yazsaydınız. Merit verecek konu yok deyip kestirip atmasaydınız.
dogaatac (OP)
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 306

View Profile
May 05, 2018, 04:39:51 AM

oho konuya merit yağmış. merit atanlara teşekkür ediyorum.

belli bir rankin üstünde olanlardan kimsenin merite karşı olduğunu görmedim. zaten yeni bir user değilsen merit sana büyük bir avantaj sağlıyor. Ayrıca forumun belli bir düzene girmesi için böyle bir düzenleme şarttı. Eskiden 8.5 ay boyunca 2 haftalık periyotta 14 mesaj atmak sr member olmaya yetiyordu.

yine de forumdaki merit sirkulasyonu hala çok az . phil hakederek sr member oldu , darısı diğer tüm hak edenlerin başına
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: