Bitcoin Forum
April 25, 2024, 11:50:56 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Finney: Blockchain tabanlı akıllı telefon  (Read 203 times)
omorfi (OP)
Sr. Member

Activity: 728
Merit: 264

View Profile
May 11, 2018, 05:44:02 AM

Sirin Labs tarafından Finney isimli blokzinciri tabanlı akıllı telefon duyurusu yapıldı. Telefonun teknik özellikleri başlıca şöyle; snapdragon 845 yongasetli cpu, 6gb ram, 128 gb dahili depolama alanı, 3000 mah batarya. Telefonun kameraları basit tutulmuş, arka kamera 12 mp ön 8 mp olmak üzere. Telefonun işletim sistemi Android 8.1 oreo tabanlı SirinOS olacakmış. Bunun yanında telefon kriptoparalar için cold storage hizmetide sunacakmış. Biraz daha araştırınca Sirin Labs tüketici elektroniği bölümünün telefonu çinli Foxconn a ürettireceğini gördüm. 999 dolara satmayı düşünüyorlarmış. Fiyatı son derece pahalı yani. Bu arada donanimhaberden okuduguma göre Sirin Labs gecen yıl Solarin isminde ultra güvenlikli dedigi bir android telefon çıkarmış 16000 dolara satmaya kalkmış, tabiiki pek satamamış ve operasyonu durdurmuş. Bakalım Finney kısa sürede raflarda boy gösterebilecekmi

https://vimeo.com/232302199

https://www.donanimhaber.com/cep-telefonlari/haberleri/Dunyanin-ilk-blockchain-tabanli-akilli-telefonunun-ozellikleri-aciklandi.htm
1714045856
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714045856
Reply with quote  #2

1714045856
Report to moderator
1714045856
Hero Member
*

Ignore
1714045856
Reply with quote  #2

1714045856
Report to moderator
"The nature of Bitcoin is such that once version 0.1 was released, the core design was set in stone for the rest of its lifetime." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714045856
Hero Member
*

Ignore
1714045856
Reply with quote  #2

1714045856
Report to moderator
1714045856
Hero Member
*

Ignore
1714045856
Reply with quote  #2

1714045856
Report to moderator
bekserson
Jr. Member
*

Activity: 266
Merit: 2

View Profile WWW
May 11, 2018, 07:44:48 AM

845 snapdragon işlemci yükünü fazlasıyla alacaktır. Kripto işi yapıp da kamerası düşük almıyorum diyeceklerini zannetmiyorum. android tabanlı işletim sisteminden SirinOS yapılmış. %100 blockchain tabanlı işletim sistemi olmadığını gösteriyor. Diğer taraftan android uygulama erişimi açısından cezbedebilir. Videosunu izledim. demo telefon gösteriliyor. Öyle cüzdan uygulaması kurulumu yani sözde kalmış. 1000 dolarlık amiral gemisi telefonları ile yarışabilecek teknik özellikleri var.

Connecting Dual-Crypto into the Real World
                G M B Platform               
Pre-Sale Coming Soon!
klavyemaus52
Full Member

Activity: 571
Merit: 113

View Profile
May 11, 2018, 09:53:51 AM

Anlamadım yani bu telefonun ne özelliği var ki diğer telefonlardan haric blockchain tabanlı nedemek madencilik falanmı yapabilicez yoksa trade falanmı yapabilicez açıklayabilirmisin
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
May 11, 2018, 10:24:14 AM

Ben de tam anlayamadım ama sanırım olay madencilik yapacak ve aynı zamanda normal android işlem tabanlı olacak. Aslında sistem düşünce olarak iyi bence. Çünkü ileri de yaygın olarak blockchain kullanımı yapılacaksa madencilik olayının gelişmesi gerekir. Sadece PC ve ASIC cihazlarla yapılan sistem belli bir yere kadar götürür. İşin mantığında birden çok madenci onayı gerekiyorken, sistem ilk aşamada gönderici ve alıcının bilgilerini bu telefon mantığıyla işleyip anında herkesin bulunduğu ağa da yönlendirmeye başlarsa iş görebilir. Lighting mantığına benzer bir şeyden bahsediyorum yani. Herkesin ilk aşamada bilginin tamamını almadığı, önce gönderici ile alıcı arasında mutabakat ,hızlı olması için, ardından ağ üzerinde herkesin katılımına dayalı mutabakat ile işlem onaylanabilir.

Telefon tam olarak bunu mu yapacak bilmiyorum ama onay hızını arttırabileceği kesin.
qminer
Jr. Member
*

Activity: 62
Merit: 5

View Profile
May 11, 2018, 10:36:39 AM

Bu blockchain işi de bizim "közde" işine benzedi iyice. Türkiye'de de aslında sıradan olan şeylerin başına popüler bir isim ekleyip pazarlama yapıyorlar.

Közde kahve
Közde çay
Közde kanat
Közde döner
Közde piliç
Közde börek
Közde kebab

vs...

Buda közde telefon gibi olmuş.
frankiemalton
Member
**

Activity: 196
Merit: 10

View Profile
May 11, 2018, 11:18:50 AM

Basın bültenini okumadan, kripto para birimleri arasında alışveriş yapmak için kullanmanız gereken jetonları birleştiren bazı yazılımlar kullanıyor gibi görünüyor. Diğer bir deyişle, telefonun kendisinin "blockchain" kullandığını düşünmüyorum, aksine farklı para birimlerini birlikte kullanmayı daha kolay hale getiren bazı yerleşik yazılımlar sağlıyorlar. Çünkü kullanmak zorunda olduğunuz genel yazılım blok taşını senkronize etmek için tonlarca depolama alanı gerektirir. Muhtemelen, bunların bir kısmını cloud’a taşıyorlar ya da çok küçük ya da hafif kripto-para birimlerini bir değişim aracı olarak kullanıyorlar.

Edit: Videoyu YouTube’dan izledikten sonra, borsalar arasında  hareket etmek için kullandıkları yeni bir para birimini  (SRN) oluşturmuşlar.
omorfi (OP)
Sr. Member

Merit: 264

View Profile
May 11, 2018, 01:35:06 PM

Soğuk depo hizmeti veriyor birkaçta sabit blockchain uyumlu programla geliyor diye dünyanın ilk blockchain tabanlı telefonu demişler oyle olmuş işte. Tipi değişik fena değil aletin ama bin dolar verilirmi bilemedim  Cheesy  Yanlız ekran kullanım oranı nedir öyle yahu
Piratte
Full Member

Activity: 840
Merit: 103

View Profile
May 11, 2018, 11:01:50 PM

Boyle sacma seylerle reklam yapmalarini sevmiyorum.Bitcoinle blockchainle bir cep telefonunun nasil bir baglantisi olabilir ki wallet kurup telefon yaptik diyorlar iste.
crimsongoth
Member
**

Activity: 588
Merit: 18

View Profile WWW
May 12, 2018, 12:12:36 AM

Bence Sirin Labs milleti tırtıklamak için uğraşacağına blockchain'in mantığına uygun bir şeyler üreterek ve fiyatı abartmadan bir telefon yaratmaya çalışsa daha iyi olur. Android tabanlı olduktan sonra merkezisizleşmenin ruhuyla ne alakası var anlamadım. Önceden telefon satman için ciddi ciddi 16000 USD talep ettilerse zaten kötü bir imaj çizmişler. Daha da batırmışlar gibi geldi. Cüzdan özelliği sunması hiçbir anlam ifade etmiyor. Bana blockchain tabanalı ve hiçbir sistemle yandan kaynamamış sistem üreterek gelirlerse işte o zaman düşünebilirim. Şu haliyle akla mantığa sığacak bir tarafı yok. Telefo ile madencilik yapacakmış. Ne kadar yapabilir ki? Çok akılcı bir proje olarak görünmüyor.
pavetjove
Newbie
*

Activity: 118
Merit: 0

View Profile
May 12, 2018, 03:15:26 AM

Blockchain ile birebr uyumlu bir telefonun işletim sistemi, işlemcisi vs gibi konular için henüz biraz daha erken gibi ama bu tarz çalışmalar ön ayak olacaktır gelecekteki  muhtemel ürünler için. Umarım yeni nesil ürünlere kaynak olabilecek kadar bir satış yaparlar
Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
May 12, 2018, 07:51:52 AM

Blockchain tabanlı akıllı telefon sözü biraz askıda kalmış, tam olarak ne iş görecek belli değil ama özellikleri kamerası hariç amiral gemi dediğimiz telefonlarla aynı. Fiyatı biraz fazla olmakla birlikte çok uçuk değil bence. İlk telefonlarına 16000 dolar istemiş adamlar.
Coingump
Member
**

Activity: 108
Merit: 38

One day everyone will use the blockchain.

View Profile
May 12, 2018, 08:21:00 AM

Yapmaya çalıştıkları Atomic Swap işlemine benziyor sanırım. Yani elindeki LCT ile NEO harcaması yapabileceksin gibi.
Kullanım alanı ve sistem uyumunu oturturlarsa piyasada tekel olabilirler ama şuan erken bu tip girişimler için. Blockchainin daha çözmesi gereken çok düğüm var önünde..
phoneiX
Jr. Member
*

Activity: 392
Merit: 4

View Profile WWW
May 12, 2018, 08:51:04 AM

Tam olarak Blockchain tabanlı değil sanırım Smiley.Olsun bu bile güzel haber.Gelecekte birçok şeyde blockchain teknoloji kullanılacak gibi görünüyor.

HARA │ Empowering billions through data one byte at a time
jorgesalcedo
Member
**

Trphy.io

View Profile
May 12, 2018, 02:34:27 PM

Bence Sirin Labs çalışmalarını hayata sürme konusunda biraz aceleci davranıyor.
En doğru seçeneği bulduktan sonra o ürünlerini piyasaya sürseler eminim çok başarılı olacaklar ama farklı yol çiziyorlar kendilerine

kaysersozee
Full Member

Activity: 367
Merit: 100

View Profile WWW
May 12, 2018, 07:11:02 PM

Çok saçma blockchain tabanlı değil blockchain teknoljisine uyumlu denilebilir. Blockchain tabanlı mı haberleşeceğiz ya da internete mi gireceğiz, nedir?

KralSakir
Member
**

Activity: 196

View Profile
May 12, 2018, 08:26:39 PM

İyi bir reklam kampanyası yürütmesi gerekiyor işin doğrusu . Aksi takdir de herhangi bir atılım yapabileceklerine ihtimal vermiyorum ben şahsen.
desciglio2
Member
**

Activity: 378
Merit: 11

View Profile
May 13, 2018, 07:35:26 AM

Bu proje ile buluşturulması istenen kitle şu an gerçekten çok az. Blok zinciri teknolojisiyle tüm dünya tanıştıktan sonra bu tip projelerini ve girişimlerini açıklasalar kar marjları bence çok daha geniş olurdu.

rumblesix
Member
**

Activity: 434
Merit: 16

View Profile
May 14, 2018, 07:23:55 AM

Her ne kadar kripto para tabanlı olsada insanlar kullanmak istediği telefonun özelliklerinin iyi olmasını ister. Bunu bir ledger gibi kullancak olduktan sonra hiç bir anlamı kalmıyor açıkçası. 12mp kamera nedir ya. Hesap makinalarında bile daha yüksek. Cheesy
needestor
Newbie
*

Activity: 98

View Profile WWW
May 14, 2018, 08:26:32 AM

yani teknoloji ilerliyor gelişiyor derken bu konularla derinden alakalı kişiler için güzel bir telefon gibi, görünümü de çok hoş Smiley ama nebileyim sadece blochhain tabanlı olması dıdınsa diğer bazı özellikleri kişilerin telefondan beklentilerini karşılar mı, tabi kullanmadan bir şey diyemeyiz fazla.
akansaatler
Newbie
*

Activity: 294

View Profile
May 14, 2018, 09:20:18 AM

Blok zincir tabanlı platformlar oldukça güvenli oluyor, bu tip telefonlar dinlemelerin önüne geçer diye umuyorum, çünkü bu ülkemizin kanayan yarası
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: