Bitcoin Forum
April 26, 2024, 09:41:53 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 »
  Print  
Author Topic: Bitcoin; Algoritma Üzerine Yöntemler  (Read 33225 times)
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
August 22, 2018, 12:44:31 PM

Konu takipçilerinden geliştirme yapanlara bir önerim olacak,
hazırlamış olduğunuz çözümleri github da bir proje olarak halka açmayı düşünür müsünüz?
hem yeni başlayanlara ışık tutmuş olursunuz hem de namınız yürümüş olur.
1714167713
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714167713
Reply with quote  #2

1714167713
Report to moderator
1714167713
Hero Member
*

Ignore
1714167713
Reply with quote  #2

1714167713
Report to moderator
1714167713
Hero Member
*

Ignore
1714167713
Reply with quote  #2

1714167713
Report to moderator
"Your bitcoin is secured in a way that is physically impossible for others to access, no matter for what reason, no matter how good the excuse, no matter a majority of miners, no matter what." -- Greg Maxwell
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714167713
Hero Member
*

Ignore
1714167713
Reply with quote  #2

1714167713
Report to moderator
mugt
Member
**

Activity: 183
Merit: 35

View Profile
August 22, 2018, 03:37:11 PM

kaç zamandır hiç bakiye bulamamıştık. bayram tatilinden önceki bir haftada bizim otomasyon çözümünün bulduğu bakiyeler.
0.00012355
0.00098745
0.00108844
0.00000745
0.00000990
0.00001340
0.00008974
demek ki bulunabiliyormuş. Smiley
ha bakiyeler küçük. bir işe yaramaz ama bulunabiliyor olduğunu görmek güzel

Benzeri bir çalışmayı ethereum için yapmak için hazırlıklar yapıyoruz. ethereum ağında çok daha fazla çöp hesap bulacağımızı düşünüyorum.
aynı şekil bende var. 1 BTC üstü bulana kadar paylaşmayacağım. durduk yere milleti gazlamaya gerek yok Smiley genesis bloktaki adres denk gelirse imzalayıp paylaşırım. hem forumdaki satoshi türk'tü furyası sürmüş olur. eth için ürettiğim hex havuzunu verebilirim. (hex->wallet yapmayı biliyorsanız) epey oluşturdum. denk gelirse bulduğunuz sizin olsun. sadece boşalttıktan sonra hangi key olduğunu bileyim. boşuna taramamış olurum Smiley

Konu takipçilerinden geliştirme yapanlara bir önerim olacak,
hazırlamış olduğunuz çözümleri github da bir proje olarak halka açmayı düşünür müsünüz?
hem yeni başlayanlara ışık tutmuş olursunuz hem de namınız yürümüş olur.

benzer projeler hem github hem forumda var. aramasını bilene. paylaşma taraftarı değilim. kaldı ki eskiden bu şekil tarayanların %99'u yaptıklarını paylaşmamış. O %1 de zaten avrupa vatandaşı. zaten örnek kodlar ve benzer sistemler var. 2 ordan 2 şurdan bulup 1 de kendilerinden ilave etmeyi öğrenmeliler. yoksa backtrack ile hack yapıp hackerim diyen eleman furyasına dönecek.
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
August 23, 2018, 07:21:14 AM

konu üzerinden biraz geçmiş ancak ben ether için geth üzerinden 7/24 adres üretiyoruz ve kendi hazırladığımız bir programda balance kontrolu yapıp veritabanına yazıyoruz şimdilik ilk denemeler başarılı oldu kısmet olursa devam edeceğiz ancak adres üretiminde işlemci kullanımı çok oluyor bunu azaltmanın yöntemini bulamadık.
miyav
Member
**

Activity: 274
Merit: 88

View Profile
August 24, 2018, 09:35:40 AM

benzer projeler hem github hem forumda var. aramasını bilene. paylaşma taraftarı değilim. kaldı ki eskiden bu şekil tarayanların %99'u yaptıklarını paylaşmamış. O %1 de zaten avrupa vatandaşı. zaten örnek kodlar ve benzer sistemler var. 2 ordan 2 şurdan bulup 1 de kendilerinden ilave etmeyi öğrenmeliler. yoksa backtrack ile hack yapıp hackerim diyen eleman furyasına dönecek.

Selamlar,
ben aramasını bilemedim sanırım. Bir kaç örnek link paylaşabilir misiniz rica etsem.

@mhanbostanci hocam arkadaşlarıma sordum. biz bakkal defteri gibi kod yazıyoruz, bunları dışarı açıp kendimize güldürmeyelim dediler. Bu nedenle bizde kodları açmama kararı aldık.
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
August 24, 2018, 04:29:17 PM

Selamlar,
ben aramasını bilemedim sanırım. Bir kaç örnek link paylaşabilir misiniz rica etsem.

@mhanbostanci hocam arkadaşlarıma sordum. biz bakkal defteri gibi kod yazıyoruz, bunları dışarı açıp kendimize güldürmeyelim dediler. Bu nedenle bizde kodları açmama kararı aldık.
Hocam 1, 0 dan büyüktür. Sayac=1; bile yazsan hiç olmamasından iyidir. Bakkal defteri muhabbetine filan gerek yok.

Bende dün konuya denk geldim, biraz kurcalamak istedim hem C# üzerinden yapanıda okummamıştım, denemiş olurum dedim. C Sharpla dün başladığımda saniyede 3 adres kadar taratabiliyordum, bir kaç hata düzeltmesi ve geliştirmeden sonra saniye 20 adrese kadar çıkardım. Hız olarak sizinkilerde durum nedir bilgi verebilir misiniz ?
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
August 24, 2018, 06:14:07 PM
Last edit: August 24, 2018, 06:29:15 PM by mhanbostanci

Hocam 1, 0 dan büyüktür. Sayac=1; bile yazsan hiç olmamasından iyidir. Bakkal defteri muhabbetine filan gerek yok.
Bende dün konuya denk geldim, biraz kurcalamak istedim hem C# üzerinden yapanıda okummamıştım, denemiş olurum dedim. C Sharpla dün başladığımda saniyede 3 adres kadar taratabiliyordum, bir kaç hata düzeltmesi ve geliştirmeden sonra saniye 20 adrese kadar çıkardım. Hız olarak sizinkilerde durum nedir bilgi verebilir misiniz ?

Kesinlikle katılıyorum.
Sıfır bir değer değildir. Bir sayı bile değildir. Anca başka bir sayının yanına gelince bir değer yaratır. Tıpkı kafanızın içindeki bilgi gibi.
Bilginin de tek başına bir değeri yoktur, ille de birileri o bilgiye ulaşmalı. Bir sayıda sıfır ne kadar çoksa sayı o kadar çoğalır.
Bilgi ne kadar çoksa, insan o kadar çoğalır büyür.

Kodlarınızı paylaşmaktan korkmayın. Bilgi paylaşıldıkça büyüyen çoğalan bir şey bunu unutmayın.

xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
August 24, 2018, 07:19:18 PM
Last edit: August 24, 2018, 09:42:58 PM by xRaVeNx

Kendimden örnek verebilirim bu konuda hiçbir bilgim yoktu, merak edip atladım ve C# konusunda pek becerikli olduğum söylenemez fakat internet üzerinden bakınarak ve temel C# bilgisiyle kontrol mekanizmasını her nekadar yavaşta olsa öğrendim. Öğrendiğim bir diğer şey ise şuana kadar 310.000 adres tarattığım halde sadece 1 tanesinin kullanılmış olması Smiley

Edit : Herkes bildiğini kendisine saklasaydı halen tekerleğin icadı ile uğraşıyor olurduk.
bitcamilo
Full Member

Activity: 602
Merit: 122

View Profile
August 25, 2018, 03:16:26 PM

kaç zamandır hiç bakiye bulamamıştık. bayram tatilinden önceki bir haftada bizim otomasyon çözümünün bulduğu bakiyeler.
0.00012355
0.00098745
0.00108844
0.00000745
0.00000990
0.00001340
0.00008974
demek ki bulunabiliyormuş. Smiley
ha bakiyeler küçük. bir işe yaramaz ama bulunabiliyor olduğunu görmek güzel

Benzeri bir çalışmayı ethereum için yapmak için hazırlıklar yapıyoruz. ethereum ağında çok daha fazla çöp hesap bulacağımızı düşünüyorum.

Kaç milyon adresten sonra bu sonuca ulaştınız? Bana hiç inandırıcı gelmedi kusura bakmayın ama.

Not : Şu sonuç bile bitcoine olan güveni yerle bir eder. Bu konuda sayısız deneme yapıldı ancak hiç birisi elle tutulur bir sonuca ulaşmadı ancak siz çıkıp parmakla sayılacak kadar az sürede 7 tane adres tespit ettik diyorsunuz bu korkunç bir oran.
mugt
Member
**

View Profile
August 25, 2018, 06:06:46 PM

@miyav neden güldürsünler ki? sanki her yazılıma başlayan tasarım şablonlarına mvc'ye göre yazıyor. yazılım bir süreçtir. örnek php yazanların yarısından fazlası istinaları yapmaz Smiley adres oluşturma ile ilgili github'da az aratın denk geleceksiniz. sadece ingilizce değil. özellikle slav dillerinde Wink belki benim denk gelmediğime denk gelerek paylaşacaksınız.

evet 1 sıfır'dan büyüktür. ancak daha öncede ekip oluşturulması konusuna değinmiştim. haklısınızda ne kadar çok "0" olursa o kadar çok değer büyüyor ne tarafına geldiğine göre. ya "1" leri yanyana koyarsak sıfırlardan daha büyük olmaz mı? onun için ne toplamadaki "0" gibi ne de çarpmadaki "1" gibi etkisiz elemanlara gerek yok. yolda yöntemde yukarıda yazıyor. üzerine koyun üstel olarak büyüyelim. eski mesajımda değindiğim gibi aradaki bilgi farkı ne kadar ufak olursa o kadar hızlı olunur. kendimi çok bilmiş yada egoist görmeyin bende konu sahibinden sonra başladım ancak şu an paralelde aynı aşamalarda olmadığımızı tahmin edebiliyorum. adres aramanın sebepleri ve sonuçlarınada yukarıda yazmıştım.

misal adresleri saklamada belirli limitlere takılacağımız yazıldı. çözümü ne? tebrikler çözüm o demek yerine evet o olabilir ama şu da var demek gerekir. adresi saklarken tam boyutlu saklamak yerine heks olarak saklasak adres->hash160 gibi.
yada dağıtık yapıda bir mimaride saklamak? hash160 olarak 20 byte olarak her 2 GB dosyalarda ne kadar adres saklanabilir. P2P gibi bir sisteme uyarlanıp, yavru istemciler ile daha hızlı ve paralel sistem geliştirilmez mi?
adres nasıl daha hızlı oluşturulabilir? vanitygen'i düzenleyebilir miyiz? kim düzenleyebilir? oclvanitygen ile kismi arama yaptırabilir mi? bu P2P ile entegreli çalışabilir mi?

sorular çok çözümlerde. ortada bir çözüm varsa her zaman soruLARı oluşturur. şu an olan kısa mesafeli koşu, burada 1-100 metre, 2-200 metre,400 metre derken elenenler olacak, yeni katılanlar olacak. elbet orta mesafeli koşulara başladığımızda zevkini ve meyvelerini gerçekten alacağız. 3000-5000-10000 metrede. şu an bulduklarımız çikolata yediğimizde ürettiğimiz mutluluktan fazla değil en azından benim için Smiley

son olarak inanan inanır inanmayan inanmaz. yukarıda amaçlar yazıyor. he başarısız oluruz (ki olamayız azda olsa denk geldi Smiley ) eleştirerek kendini tatmin etmek ister onada saygı duyarım. ama tüm konuyu okumadan yorum yapmayın.

Kaç milyon adresten sonra bu sonuca ulaştınız? Bana hiç inandırıcı gelmedi kusura bakmayın ama.
Not : Şu sonuç bile bitcoine olan güveni yerle bir eder. Bu konuda sayısız deneme yapıldı ancak hiç birisi elle tutulur bir sonuca ulaşmadı ancak siz çıkıp parmakla sayılacak kadar az sürede 7 tane adres tespit ettik diyorsunuz bu korkunç bir oran.

yerle bir etmez. daha da sağlamlaştırır. çünkü bizim denediğimiz yol önceden denenen yol. hala belirli bir adrese yönelik direkt olarak bir çalışma yapılamıyor. 25 ağustos 2018 tarihi itibari ile. denediğimiz yöntemler denendi. biz sadece belirli bir süre ile kısıtlamayıp. devam ediyoruz.
aslında yapmadığımız işin özeti bu;
miyav
Member
**

Activity: 274
Merit: 88

View Profile
August 25, 2018, 06:24:13 PM

Ben istatistikleri vereyim en iyisi,

bu ilk veritabanımız :
sonuç fena. 2.4 milyon denemede 0 dan büyük bakiye sayısı 1

mysql> select count(adr) from adresler0 where bakiye>0;
+-----------------+
| count(adr)      |
+-----------------+
|               1 |
+-----------------+
1 row in set (3.47 sec)

mysql> select count(adr) from adresler0;
+-----------------+
| count(adr)      |
+-----------------+
|      2399999  |
+-----------------+
1 row in set (0.12 sec)

bu ikinci veritabanımız :
1.2 milyon deneme de 0 dan büyük bakiye sayısı 7

mysql> select count(adr) from adresler1 where bakiye>0;
+-----------------+
| count(adr)      |
+-----------------+
|               7 |
+-----------------+
1 row in set (5.41 sec)

mysql> select count(adr) from adresler1;
+-----------------+
| count(adr)      |
+-----------------+
|      1241476 |
+-----------------+
1 row in set (0.12 sec)

25 haziran da otomasyonu aktif çalıştırmaya başladık.
toplamda 4 windows çalışıyor. arkadaşlarım bilgisayarlarını sürekli açık tutmuyorlar.
2 ayda 3 milyon adres üretilmiş. 8 dolu adres bulmuşuz.
Ama bir sürü şey öğrenmiş olduk:
istemci sunucu yapısı, mysql tablo limitleri, bitcoin adresleme yapısı,
python ile kolay exe üretimi, windows da oclvanitygen kullanımı.

olayı hızlandırmak için oclvanitygen i birden fazla gpu olan bir sistemde nasıl çalıştıracağımıza bakıyoruz.
bu dönem nesneye yönelik programlama dersimiz var. belki python yerine C ve C# öğrenebilir isek istemcileri yeniden yazacağız.
bitcamilo
Full Member

View Profile
August 26, 2018, 12:40:48 AM

Eğer arkadaşların yukarıda dile getirdiği iddia doğruysa yer yerinden oynar Reddit'de bu konuyu refere edip bir konu başlatacağım cidden iddianız çok sıra dışı ve gerçeklerden uzak ama iddia iddiadır.

Bu konunun bu kadar üzerine gitmemin nedeni, Bitcoin adreslerinin tekrardan üretilme ihtimalinin imkansıza yakın olduğu iddiası. Bulunan mükerrer adreslerin bakiyesinin düşük olması bir savunma da olamaz çünkü o adreslerden birisi 1000 btc barındırıyor da olabilirdi hatta senin benim adresim de olabilirdi üstelik 2 ay gibi kısa bir zamanda 3 tane windows bilgisayarla bu sonuca ulaşıldığı söyleniyor. Böyle bir gerçek varsa insanlar binlerce bilgisayarı bu işe kanalize edip bitcoinin tahtını sarsabilir.
mugt
Member
**

View Profile
August 26, 2018, 06:10:42 AM

Eğer arkadaşların yukarıda dile getirdiği iddia doğruysa yer yerinden oynar Reddit'de bu konuyu refere edip bir konu başlatacağım cidden iddianız çok sıra dışı ve gerçeklerden uzak ama iddia iddiadır.

Bu konunun bu kadar üzerine gitmemin nedeni, Bitcoin adreslerinin tekrardan üretilme ihtimalinin imkansıza yakın olduğu iddiası. Bulunan mükerrer adreslerin bakiyesinin düşük olması bir savunma da olamaz çünkü o adreslerden birisi 1000 btc barındırıyor da olabilirdi hatta senin benim adresim de olabilirdi üstelik 2 ay gibi kısa bir zamanda 3 tane windows bilgisayarla bu sonuca ulaşıldığı söyleniyor. Böyle bir gerçek varsa insanlar binlerce bilgisayarı bu işe kanalize edip bitcoinin tahtını sarsabilir.

şu an bunu yapmanız gereksiz. evet paylaştığınız nickle beraber kriptopara ile ilgili haber sitelerinde adınız duyulacak. ancak zaten yeterince bilgisiz olan bu toplulukta borsalardaki bitcoin düşüşüne sebep gösterilmesinden tutunda youtube onlarca belkide yüzlerce bu şekil video çekilmesine, virüslü uygulama yapanların exe'leri yaymasına bunun sonucunda aç gözlü kişilerin bunları çalıştırarak bitcoinlerim bu yöntemle çalındı demesine sebep olacak. bunlar yaşanmadı mı? yaşandı. tekrar tekrar tekrar hatta. siz tekrar yaşanması için tetikleyeceksiniz sadece. tıpkı burada olduğu gibi eleştirenlerde çıkacaktır. ki imkansıza yakın deniliyor. imkansız denilmiyor. burada atladığınız en önemli nokta kullanılan uygulamanın adresi üretme mantığı. reddit'de ki konulara aşina bir kullanıcı iseniz. jaxx vb. cüzdanlarda aynı adreslerin oluşturulduğuna ait konuları görmüş olmalısınız. yada benzer şekilde aramaların yapıldığı. bu sizin iddianızın yanıtı.

misal githubda paylaşılan genelde PHP ile adres oluşturan scriptlerde aşağıdaki kod kullanılıyor. GMP yada bcmath yerine (çünkü php kurulurken çoğu zaman açık olarak gelmiyor kütüphane)
Code:
for($i=0;$i<32;$i++){$heks.=chr(mt_rand(0,$i?0xff:0xfe));}
mt_rand ile ilgili reddit konusu; https://www.reddit.com/r/netsec/comments/1pvfmv/phps_mt_rand_random_number_generating_function/

tüm mesajları okursanız sorularınızın çoğunun yanıtı verildi. he duyuracağım diyorsanız tercih sizin. bizim eleştirildiğimizin onlarca katını mesajınızda bulacaksınız Smiley

ilave olarak arkadaşın izlediği yöntem vanitygen Smiley ne olduğuna bir bakın derim.
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
August 26, 2018, 07:46:21 AM

imkansız diye birşey yok bu konuda coin türevlerinin tamamında ne kadar blockchain sorunsuz bir yapı olsada en üyük sorun ta kendisi adres üretimi 1 ile başlayan adreslerde bir değer bulmak daha kolay olmalı sonuçta yıllardır 1 ile başlıyordu  büyük ihtimalle de balance bulunan adresler 1 ile başlıyordur.
bitcamilo
Full Member

View Profile
August 26, 2018, 09:35:02 AM

Peki konuyu takip ediyorum, her ne kadar asla inanmasam yazdıklarınıza da takipte olacağım. Tekrar söylüyorum 2 ayda 3 windows bilgisayarla 3 milyon adres üretip bunların 7 tane kullanılmış adrese denk gelmesi matematikten, istatistikten anlayan birisi için çok gerçek dışı bir iddia. Şu görseli de şuraya koyayım ki neden inanmadığımı merak eden arkadaşlar için referans olsun.

mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
August 26, 2018, 09:57:51 AM

olayı hızlandırmak için oclvanitygen i birden fazla gpu olan bir sistemde nasıl çalıştıracağımıza bakıyoruz.
bu dönem nesneye yönelik programlama dersimiz var. belki python yerine C ve C# öğrenebilir isek istemcileri yeniden yazacağız.

Aslında yapmanız gereken oclvanitygen i kod olarak çözmek.
bir otomasyon betiği ile oclvanitygen çağırmak yerine, yaptığı işi anlayıp direk bir fonksiyonla adresleri siz üretseniz daha hızlı olur gibi sanki.

ikinci veritabanında şansınız yaver gitmiş. ilk veritabanında 2.4 milyonda 1 gibi bir oran var.

Konu takipçilerine bir bilgi daha vermeliyim. Aslında bitcoin adresleri kullan at şeklinde kullanılmalıdır. Yani her işlem için bir kere kullanıp akabinde yeni işlem için yeni bir adres kullanmalıdır. vanitiygen ile üretilen adresler sadece 1 ile başlayan adreslerdir. dolayısı ile deneme yapılan uzay toplam uzayın 1/35 i aslında.
İçinde 1000+ btc bulunan  cüzdanlar vanitygen uzayında üretilen adresler değil multi signature adreslerdir.

Benim konu takipçilerine bir sorum olacak,
Diyelim ki elinizde 1 btc var ve yüksek güvenlikli bir paper wallet üretmek istiyorsunuz? Nasıl bir yol izlenmelidir? Önerilerinizi merak ediyorum.
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
August 26, 2018, 04:48:12 PM

Diyelim ki elinizde 1 btc var ve yüksek güvenlikli bir paper wallet üretmek istiyorsunuz? Nasıl bir yol izlenmelidir? Önerilerinizi merak ediyorum.
Elimizdeki 1 Btc güvenlik önlemini tasarlamak için mi yoksa o wallet içinde saklamak için mi ?
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
August 26, 2018, 05:23:50 PM

Elimizdeki 1 Btc güvenlik önlemini tasarlamak için mi yoksa o wallet içinde saklamak için mi ?

miktar önemli değil 1 de olabilir 1000 de olabilir bitcoin miktarının bir önemi yok. güvenliği yüksek bir paper wallet üretmenizi istiyorum. Nasıl yaparsınız?
ben şahsen vanitygen ile veya online paper wallet üretilen sitelerde üretilen adreslere güvenemiyorum.
Nasıl bir yol izlenmeli?
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
August 26, 2018, 05:30:54 PM
Last edit: August 26, 2018, 05:51:46 PM by xRaVeNx

miktar önemli değil 1 de olabilir 1000 de olabilir bitcoin miktarının bir önemi yok. güvenliği yüksek bir paper wallet üretmenizi istiyorum. Nasıl yaparsınız?
ben şahsen vanitygen ile veya online paper wallet üretilen sitelerde üretilen adreslere güvenemiyorum.
Nasıl bir yol izlenmeli?
Bize güvenebileceğimiz bir paper wallet lazım ise paper wallet üretenlerin kullandığı yapıyı çözüp (tersine mühendislikte bir seçenek) kendi keyfimize veya isteğimize uygun bir algo ve şifreleme tekniği ile paper wallet üretebiliriz. Farazi bir örnek daha veriyim, normal btccore ile üretilen herhangi bir privkeye ayrıca bir şifreleme algosu uygulayıp kağıda yazdırabiliriz. Tabi bu algoyu unutmamak gerekiyor, kendi hafızamıza ne kadar güvenebiliriz orası meçhul.

Edit:
Örnek vermek gerekirse :
5JmUv9FoFQUdu5XP3gGQBwAgoyeUVhwHH12DraC3FuiHBdTfdaf Btccore üzerinden herhangi bir Pkeyi aldık diyelim. Bu sistemi 1-0 ve a-Z olarak düşürsek. İsmimizin baş harfide "B" olsun. B harfi bizim sistemimize göre 14. karakter oluyor. 1-0 a 10 sayı ve a-A-b-B die sayabiliriz. Soy adımızda A ile başlıyor olsun, bu durumda 12 sayısını elde ederiz. P.keyimizdeki 14. karakteri (u5X) 12 arttırabiliriz (4-3-2-1-Z-z-Y-y-V-v-U-u) bu durumda yeni pKeyimiz (5JmUv9FoFQUduuXP3gGQBwAgoyeUVhwHH12DraC3FuiHBdTfdaf) hayırlı olsun. Bunu istediğiniz yere yazdırın.

Lütfen taşlamayın en basit şifreleme mantığından bahsettim Smiley.
mugt
Member
**

View Profile
August 27, 2018, 05:48:42 PM
Merited by Blacknavy (1)

bir otomasyon betiği ile oclvanitygen çağırmak yerine, yaptığı işi anlayıp direk bir fonksiyonla adresleri siz üretseniz daha hızlı olur gibi sanki.

ikinci veritabanında şansınız yaver gitmiş. ilk veritabanında 2.4 milyonda 1 gibi bir oran var.

Konu takipçilerine bir bilgi daha vermeliyim. Aslında bitcoin adresleri kullan at şeklinde kullanılmalıdır. Yani her işlem için bir kere kullanıp akabinde yeni işlem için yeni bir adres kullanmalıdır. vanitiygen ile üretilen adresler sadece 1 ile başlayan adreslerdir. dolayısı ile deneme yapılan uzay toplam uzayın 1/35 i aslında.
İçinde 1000+ btc bulunan  cüzdanlar vanitygen uzayında üretilen adresler değil multi signature adreslerdir.

oclvanitygen için C bilgisi gerekmekte. ben bilmiyorum. bilen yabancılar var. Türkiye'de de var. aslında C'den anlayan varsa workflow şeklinde şemalı çıkartıp (bir nevi tersine mühendislik) ondan sonra istediğimiz şekle getirmek için deneme yanılma çalışması yapabiliriz. diğer sorunun yanıtı vermişsiniz. multi signature kullanmaktır.  multi signature adres kullanıldığında da elbet bulunabilir. Neticede mutli-sig adreslerde 1'li adreslerin kodlarından üretiliyor. ve transferde istenildiği kadar anahtar onayı geldiğinde transfer gerçekleştiriliyor. 16 adede kadar çıkabiliyor. DİKKAT! 3'lü cüzdanı kırabilmek için 1 ile başlayan havuzun tamamının kodu gerekmekte! bu yazdığımı konuya vakıf olmayanlar tekrar tekrar okuyup, multi-sig adreslerin nasıl oluşturulduğunu deneyerek öğrensinler. video ile tek seferde izleyerek olacak iş değil. ve adres oluşturma yazıları var (geneli ingilizce) tek tek bitcoin-core'da denesinler.

Bize güvenebileceğimiz bir paper wallet lazım ise paper wallet üretenlerin kullandığı yapıyı çözüp (tersine mühendislikte bir seçenek) kendi keyfimize veya isteğimize uygun bir algo ve şifreleme tekniği ile paper wallet üretebiliriz. Farazi bir örnek daha veriyim, normal btccore ile üretilen herhangi bir privkeye ayrıca bir şifreleme algosu uygulayıp kağıda yazdırabiliriz. Tabi bu algoyu unutmamak gerekiyor, kendi hafızamıza ne kadar güvenebiliriz orası meçhul.

Edit:
Örnek vermek gerekirse :
5JmUv9FoFQUdu5XP3gGQBwAgoyeUVhwHH12DraC3FuiHBdTfdaf Btccore üzerinden herhangi bir Pkeyi aldık diyelim. Bu sistemi 1-0 ve a-Z olarak düşürsek. İsmimizin baş harfide "B" olsun. B harfi bizim sistemimize göre 14. karakter oluyor. 1-0 a 10 sayı ve a-A-b-B die sayabiliriz. Soy adımızda A ile başlıyor olsun, bu durumda 12 sayısını elde ederiz. P.keyimizdeki 14. karakteri (u5X) 12 arttırabiliriz (4-3-2-1-Z-z-Y-y-V-v-U-u) bu durumda yeni pKeyimiz (5JmUv9FoFQUduuXP3gGQBwAgoyeUVhwHH12DraC3FuiHBdTfdaf) hayırlı olsun. Bunu istediğiniz yere yazdırın.

verdiğiniz örnekte wif key'in karakter değiştirerek yapmak mantıklı duruyor olabilir. ancak wif key'lerde checksum tarzı doğrulama yapılıyor. sezar şifrelemesi yaptığınızda değiştirdiğiniz key yine bulunabilir. taban58 (58 karakterli kodlama) olduğu için, her seferinde belirli bir kelime katarı sabit tutulur. checksum'ı doğru olanlarda adres türetilerek kontrol edilebilir. aslında bizimde yaptığımız o. belirli bir aralıktaki sayının heksadesimal karşılığına göre adres oluşturup saklıyoruz ve kontrol ediyoruz.

koruma yerine adres oluştururken elde bulunan teknolojik imkanları nasıl daha hızlı ve verimli kullanabiliriz onu düşünmeli ve tartışmalıyız. yada rastgele 1 milyar parçalara ayırıp P2P şeklinde taramak için bu yolları aramalıyız. ben hala havuz oluşturarak belirli bir desene uyan var mı diye kontrol ediyorum.rastgele oluşturmayı bıraktım.  Smiley
tesla80
Member
**

Activity: 448
Merit: 89

Full Stack Engineer

View Profile
August 27, 2018, 09:16:40 PM

oclvanitygen için C bilgisi gerekmekte. ben bilmiyorum. bilen yabancılar var. Türkiye'de de var. aslında C'den anlayan varsa workflow şeklinde şemalı çıkartıp (bir nevi tersine mühendislik) ondan sonra istediğimiz şekle getirmek için deneme yanılma çalışması yapabiliriz. diğer sorunun yanıtı vermişsiniz. multi signature kullanmaktır.  multi signature adres kullanıldığında da elbet bulunabilir. Neticede mutli-sig adreslerde 1'li adreslerin kodlarından üretiliyor. ve transferde istenildiği kadar anahtar onayı geldiğinde transfer gerçekleştiriliyor. 16 adede kadar çıkabiliyor. DİKKAT! 3'lü cüzdanı kırabilmek için 1 ile başlayan havuzun tamamının kodu gerekmekte! bu yazdığımı konuya vakıf olmayanlar tekrar tekrar okuyup, multi-sig adreslerin nasıl oluşturulduğunu deneyerek öğrensinler. video ile tek seferde izleyerek olacak iş değil. ve adres oluşturma yazıları var (geneli ingilizce) tek tek bitcoin-core'da denesinler.

Edit:
Örnek vermek gerekirse :

verdiğiniz örnekte wif key'in karakter değiştirerek yapmak mantıklı duruyor olabilir. ancak wif key'lerde checksum tarzı doğrulama yapılıyor. sezar şifrelemesi yaptığınızda değiştirdiğiniz key yine bulunabilir. taban58 (58 karakterli kodlama) olduğu için, her seferinde belirli bir kelime katarı sabit tutulur. checksum'ı doğru olanlarda adres türetilerek kontrol edilebilir. aslında bizimde yaptığımız o. belirli bir aralıktaki sayının heksadesimal karşılığına göre adres oluşturup saklıyoruz ve kontrol ediyoruz.

koruma yerine adres oluştururken elde bulunan teknolojik imkanları nasıl daha hızlı ve verimli kullanabiliriz onu düşünmeli ve tartışmalıyız. yada rastgele 1 milyar parçalara ayırıp P2P şeklinde taramak için bu yolları aramalıyız. ben hala havuz oluşturarak belirli bir desene uyan var mı diye kontrol ediyorum.rastgele oluşturmayı bıraktım.  Smiley

Ben tekrarlıyorum söylemimi, eğer bir ekip şeklinde open source çalışacaksanız destek vermeyi düşünebilirim. C bilgim ileri derecede var. Reverse konusunda da iyiyimdir, kodu değil exe yi bile çözeriz.

Cyber Security, Mobile Security, Web/Desktop/Embedded Programming, Electronics, M2M, IoT
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 »
  Print  

Jump to: