Bitcoin Forum
May 11, 2024, 10:58:35 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Exchange siteleri ne kadar güvenli?  (Read 2726 times)
rojuwah (OP)
Member
**

Activity: 98
Merit: 10

View Profile
January 25, 2014, 09:49:53 PM

Bu exchange sitelerine güvenmemiz düzenli olarak belli bir gelir elde ettikleri için 'yumurtlayan tavuğu kesmezler herhalde' optimizmimizden kaynaklanıyor gibi görünüyor. 'Kesmezler di mi? Kesmezler kesmezler abi'. Birçoğunun gerçek hayattaki kimliklerini açıklamamaları ve 'selective scam' ettikleri iddiaları insanda daha da bir endişe uyandırıyor. Şahsen elim alışverişe titreye titreye gidiyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?  Undecided

İlgili bir tartışma(İng): https://bitcointalk.org/index.php?topic=168269.0
1715468315
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715468315
Reply with quote  #2

1715468315
Report to moderator
No Gods or Kings. Only Bitcoin
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
EFS
Moderator
Legendary
*

Activity: 3724
Merit: 2083

Crypto Swap Exchange

View Profile
January 25, 2014, 09:54:03 PM

Anlık trade yapmıyorsanız uzun vadeli düşündüğünüz coinleri hiçbir sitede bırakmayın. İnternetteki hiçbir site, hiçbir 3. parti cüzdan %100 güvenli değildir. Her birey coinlerinin güvenliğinden kendi sorumludur. Smiley

Tabi bir de şu unutulmamalı, bütün yumurtalar aynı sepete konmaz.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
rojuwah (OP)
Member
**

View Profile
January 25, 2014, 10:03:16 PM

Evet, teşekkürler. Ortalığı canlandırma adına kendi kendimle tartışmaya devam edeyim. Cheesy  Rekabetten ötürü karsızlaşan bir exchange sitesinin cebinde ne varsa dükkanı kapatırken götürmemesi için bir neden yok. Bkz cryptoexchange patlaması 2012 (https://bitcointalk.org/index.php?topic=126724.0).

Tabi giderayak götürme niyetinde olmayıp karsızlıklan ötürü işi bırakırken bile 'buyrun coin'lerinizi çekiniz biran evvel kapatıyoruz' yapıcak kadar nazik kapanışlar da olmayacak değil. Bkz mcxNow (https://cryptocointalk.com/topic/1653-mcxnow-is-shutting-down-withdraw-your-coins/).

Dolayısıyla tamamen birilerinin insafının elindeyiz. Daha önemli ve ne idüğü belli isimlerin exchange işine girmesini merakla bekliyoruz sanırım hepimiz (http://www.buttercoin.com/).  Shocked
labtek38
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

View Profile
January 25, 2014, 10:11:32 PM

Onlarsız olmuyor.

cianz
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

View Profile
January 25, 2014, 10:27:59 PM

Aslında bu piyasada en çok kazananlar exchange siteleri ben genelde btc-e kullanıyorum adamlara her alımda %0.2 her satımda %0.2 olmak üzere her 1000 dolarda 4 dolar komisyon ödüyorum son bir ay içerisinde adamlara Total: 1225.37801198 LTC / 18408.702334595 BTC lik işlem yaparak ortalama 36 BTC komisyon ödemişim bu benim elimdeki toplam BTC'den daha fazla bir miktar başka bir değişle her 250 işlemde adamlar sizin paranız kadar para kazanıyor daha açık söylemek gerekirse her gün bir işlem yapsanız 8 ay içerisnde btc-e sizin toplam paranız kadar para zaten sizden almış oluyor bazı günler 30 defa alım satım yapılabiliniyor.

Bu sitelerin en büyük kazançları bu değil aynı zamanda bu siteler botlarla kendileri alım satım yapıyorlar buradanda para kazanıyorlar yine bu siteler her hangi bir coini sitelerine kabul etmek için coin sahiplerinden o coinin toplam miktarının %3'üne varan kabul etme parasıda alıyorlar bu kazanç onlara yetmiyor üstüne üstlük diğer sitelerle arbitraj yapıyorlar sadece arbitraj yapmakla kalmıyorlar ellerindeki euro/dolar paritelerini gerçek piyasaya satarakta para kazanıyorlar bu kazançların hiç birisi bu adamlara yetmiyor birde siz içerideki paranızı çekerken paranızı günlerce bekletip paranızdan gecelik repo alıyorlar buda yetmiyor para çekerken %2 - %5 lere varan para çekme komisyonları alıyorlar gene bu paralar yetmiyor sizin içeride bıraktığınız artık paralar hesabı kapatınca onlara kalıyor 0.1 USD altı vs. gibi fakat en önemlisi bir şekilde siz ölürseniz ve buradaki hesaptan kimsenin haberi yoksa tüm paranız gene onlara kalır.

Bu adamlara daha ne verelim bide oradaki paralara el koymaya kalkarlarsa çok ayıp etmiş olurlar.

Benim gördüğüm esasa tehlike şudur.

Dear BTC-E user, due to a large amount of fraudulent transactions we are increasing our security system. From March 1st all accounts must have a fund password. This password will be required every time you make a cash withdrawal from your account - with this new procedure your account will be safer. To register your fund password please use the link below.

................

Kind regards,

BTC-e support

gibi bir mail alırsanız sakın linke tıklamayın tüm paranız uçar yine mail hesabınızda kullandığınız şifre ile exchange sitesinin şifresi kesinlikle farklı olmalı hatta kullanmış olduğunuz bütün exchange sitelerinde farklı şifreler kullanmaya çalışın BTC ile ilgili her hangi bir siteye üye olurken kesinlikle excahange sitesinde kullanmış olduğunuz şifre ve kullanıcı adını kullanmayın elinizdeki tüm BTC'ler bir anda uçar ve kimseden hesap soramazsınız bunları geride alamazsınız.
rojuwah (OP)
Member
**

View Profile
January 25, 2014, 11:17:01 PM
Last edit: February 21, 2014, 07:54:12 AM by rojuwah

açıklayıcı cevap için teşekkürler, kendim de bitcoin/altcoin alıp beklememe rağmen (ha zaman zaman exchange işlemleri yapmıyo değilim) birilerinin bu derece gündelik bazda alım satım yaptığını tahmin etmezdim açıkçası.

güvenlik önlemlerinize ek olarak exchange sitelerinde authenticator mutlaka ve mutlaka kullanılmalı derim. Coinedup'a üye olmamamın tek nedeni openid denen şeyle benim gmail şifremi sitelerine erişimde de kullanmamı ve hem eposta hem coinedup güvenliğimi aynı sepete koymamı istemelerindendir. (ayrı bir email hesabı açarak onunla authenticator eklemek suretiyle üye olunuyor mu denemedim açıkçası)

edit: ayrı bir email hesabı açarak onunla authenticator eklemek suretiyle üye oldum.
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
January 27, 2014, 06:50:15 PM

para/coin çekme, şifre değişikliği, güvenlik parametrelerini değiştirme ve login için mutlaka google authenticator kullanın. bu uygulamaya destek vermeyen siteleri asla kullanmayın.
internete bağlı bir bilgisayarlarda bu tarz sitelere girip şifre ye güvenmek çılgınlıktır.
sitenin sahipleri tası tarağı toplayıp kaçmaya karar verirse ona yapacak bir şey yok ama hiç değilse google authenticator ile siteye giriş için gerekli mail ve şifreyi
anlınıza bile yazıp gezseniz 3. şahısların hesabınızı hackleme ihtimalinden kurtulursunuz.
rojuwah (OP)
Member
**

View Profile
February 18, 2014, 12:02:29 AM

biraz önce şu article'a rastladım: http://www.wired.co.uk/news/archive/2013-04/26/large-bitcoin-exchanges-attacks, bir üniversite çalışmasına göre exchange sitelerinin 45%'i kapanıyor, ortalama exchange sitesi ömrü 1 sene, sanırım hepimiz deli olmalıyız. Giderek online borsa işinden soğumaya başladım. Şu 2014 yılının ortalarında beklediğimiz distributed exchangeler çıkana ve oturana kadar sakin sakin cold storage'da kalmakta yarar var.
dr1980m
Hero Member

Activity: 938
Merit: 1000

View Profile
February 19, 2014, 02:51:58 PM

Ağzı BTC-e yeni yanmış biri olarak kesinlikle çok riskli
Ne mailim hackledi, ne aynı şifre kullandım
Btc-e hesabım boşaltıldı , üstelik çekim için gelen onay maili onaylanmadığı halde
internette biraz araştırınca btc-e'nin benzer bir-iki vukuatını daha okudum
adamlar paranıza istediği gibi el koyabılır ve hiç bir itiraz hakkınız yok..
trako
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
February 20, 2014, 09:41:30 AM

Btc-e hesabım boşaltıldı , üstelik çekim için gelen onay maili onaylanmadığı halde

peki google veya microsoft authenticator kullanıyor muydun?
tuyas
Member
**

Activity: 107

View Profile
February 20, 2014, 10:26:14 AM

Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere Bitcoin işi yeni olduğu için hiçbir hükümet tarafından denetime tabi değil. Kurulu oldukları ülkelerde sadece vergi denetimine tabiler.

Benim aklıma takılan bir şeytanlıktan bahsedecem.

Bu exchange firmaları alım satımlarda  ellerindeki miktarların dışında da işlem yaparlarsa. bunu kim bilecek.

Hatırlarsanız imar bankası hazine bonolarını birden fazla kişiye satmıştı.

İşte bunu denetleyecek bir mekanızma sanırım yok.

Başlarında bir BDDK yokki mükerrer işlem yapmasın?

trako
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
February 20, 2014, 10:59:00 AM

bizde bddk,spk varda ne işe yarıyor, yatırımcıyı mı koruyor sanki.
borsada söğüşlenmedik yatırımcı kalmadı...
bankaların düdüklemeidği vatandaş kalmadı..

olmasın boşver...
rojuwah (OP)
Member
**

View Profile
February 21, 2014, 07:56:23 AM

merhaba, ben de btc-e'de hatırı sayılır bir meblağ bekletiyorum şu an, bizlere ders olması için deneyiminizi daha detaylı paylaşabilir misiniz? authenticator kullanmış mıydınız? yardımlarınız için teşekkürler.
rojuwah (OP)
Member
**

View Profile
February 21, 2014, 08:03:38 AM

Arkadaşlar,

Benim aklıma takılan bir şeytanlıktan bahsedecem.

Bu exchange firmaları alım satımlarda  ellerindeki miktarların dışında da işlem yaparlarsa. bunu kim bilecek.

Hatırlarsanız imar bankası hazine bonolarını birden fazla kişiye satmıştı.

çok ilginç ve önemli bir nokta, yapabilirler hatta çok muhtemel kanımca. Belki de gox böyle yaptı ve suçu "implementasyon hatası ile bitcoin kaybı"na yordu kim bilir? Diğer yandan ne yazık ki biz müşteriler 1%'i çok görüp 0.1%-0.2% gibi gerçekçi olmayan komisyonlarla ticaret yapılan exchangelere kaydıkça bu şekilde dalavere yaparak para kazanmalarını da teşvik ediyoruz bir yerde. Çünkü 0.1% ile başka türlü kazanmaları mümkün değil. Exchange yazılımı basit gibi görünse de işin güvenlik kısmı hiç ama hiç basit değil. 1) ddos attacklara karşı müthiş güvenli bir yapı kurmak zorundalar 2) Kendi çalışanlarına karşı bile güvenli bir yapı oluşturmak zorundalar. Zira çalışanlar elinin altındaki bitcoinleri çalıp gitse exchange sitesinin de yapabileceği çok fazla şey yok. Mantar gibi türeyen exchange sitelerinin kaçı özen gösteriyor bunlara kapalıkutu.
needmoney
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1023

I am a good bro

View Profile
February 21, 2014, 09:47:09 AM

Ben bu tartışmadan farklı olarak, Türk piyasasında bir altcoin exchange sitesine süratle ihtiyaç var diye düşünüyorum.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
dr1980m
Hero Member

Activity: 938
Merit: 1000

View Profile
February 21, 2014, 11:20:56 AM

merhaba, ben de btc-e'de hatırı sayılır bir meblağ bekletiyorum şu an, bizlere ders olması için deneyiminizi daha detaylı paylaşabilir misiniz? authenticator kullanmış mıydınız? yardımlarınız için teşekkürler.

Ne yazık ki kullanmamıştım, kendi ihmalim de büyük bu konuda..
rojuwah (OP)
Member
**

View Profile
February 21, 2014, 03:35:30 PM

bilgi için teşekkürler, authenticator olmasa da düşününce farklı şifre kullandığınız halde çözülmesi hackerların şeytani başarısı aslında, nasıl yapıyorlar gerçekten bilmiyorum ve birisi izah ederse sevinirim, aklıma tek yol bilgisayarınızda olması muhtemel trojanlar geliyor çünkü deneyerek yapamazlar sanıyorum zira btc-e 3 kez başarısız şifre girişimden sonra kendisini kitliyor. Trojan olduğu sürece bitcoinleri exchange'de veya local olarak tutmak tehlikeli, tek yol cold storage kalıyor ki o da eziyetli.
rojuwah (OP)
Member
**

View Profile
February 21, 2014, 03:37:28 PM

Ben bu tartışmadan farklı olarak, Türk piyasasında bir altcoin exchange sitesine süratle ihtiyaç var diye düşünüyorum.
katılıyorum, zamanla koinim'e eklenir diye umuyorum, bu konuda kendileriyle iletişime geçmek lazım belki yeterli talep olduğunu hissetmeleri adına ancak ordaki en önemli problemlerden birisi makasın çok geniş olması, alımı da satımı da discourage ediyor, btcturk gibi makas içi alım satımlardan komisyon almama gibi promasyonlar yapmaları gerektiğini acilen anlamaları gerekiyor.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: