Bitcoin Forum
May 27, 2024, 01:05:03 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 »  All
  Print  
Author Topic: !!Enflasyon birkaç ay içinde zirve yapabilir!!  (Read 1352 times)
Arksun
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 250

View Profile
August 07, 2018, 10:56:24 PM

Görünen köy kılavuz istemediği için bunu Mehmet Şimşek’in açıkça ifade etmesine gerek bile yoktu. Her türlü parametreler ülkenin yönünün ne olduğunu ve ekonomide köklü değişiklikler yapılmazsa ne olacağını belli ediyordu zaten. Açıkçası halimize üzülüyorum.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
PLAY NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
ugr_erkn92
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 250

View Profile
August 07, 2018, 11:46:26 PM

Enflasyon hesaplananın çok ötesinde zaten, günlük hayatta bunu derinden hissediyoruz, bir kaç ay içinde hesaplamalarda da yükselişi göreceğiz.
adamdamdandusen
Member
**

Activity: 462
Merit: 10

View Profile
August 08, 2018, 08:14:39 AM

ülkede zirve yapmayan hiç bir şey kalmadı.. her şeyin en pahalısını ödüyoruz zaten elimize geçense iyicene kuş olmuş durumda çok daha kötü günler bekliyor bizi..
ront
Newbie
*

Activity: 140
Merit: 0

View Profile WWW
August 08, 2018, 09:09:37 AM

gerçek enflasyon açıklansın da işte ozaman göreceğiz zirve mi değil mi? enflasyonumuz yıllık %20'dan fazladır şu anda zaten.
calmaral
Newbie
*

Activity: 168

View Profile
August 08, 2018, 01:05:10 PM

Ben sokağa, çarşıya pazara bakarım arkadaş speküle edilmiş rakamlara af buyurun dışarıdaki insanlar kıçıyla gülüyor. Ya mevsiminde domates 3 lira olur mu, salatalık 2 lira olur mu geçen seneye göre fiyatlar 2 kat daha pahalı. Patates ithal edilmeseydi onu  fiyatı da katlanıp gidecekti.
verpobs
Newbie
*

Activity: 70

View Profile
August 08, 2018, 02:28:07 PM

şimdi sakin ol ve o yapabilir'in sonundaki "bilir"i yavaşça yere bırak. doların yükselmesi kesin de enflasyonun yükselmesi mi kesin değil yani. ben kesin yükselecek gözüyle bakıyorum. yakında kıraathanede çay içemeyeceğiz bu gidişle.
blogmanya
Member
**

Activity: 364

GR

View Profile WWW
August 08, 2018, 03:11:48 PM

Enflasyon kesinlikle zirve yapacak.  Bu dovizdeki artis herseye direk etki ediyor.  Etmedigi birsey varsa bile onu uretenin alim gucu dustugu icin o da mecburen zam yapmak zorunda. 

BITMART CRYPTOCURRENCY EXCHANGE
a.sena
Newbie
*

Activity: 238

View Profile
August 08, 2018, 03:13:38 PM

Ben sokağa, çarşıya pazara bakarım arkadaş speküle edilmiş rakamlara af buyurun dışarıdaki insanlar kıçıyla gülüyor. Ya mevsiminde domates 3 lira olur mu, salatalık 2 lira olur mu geçen seneye göre fiyatlar 2 kat daha pahalı. Patates ithal edilmeseydi onu  fiyatı da katlanıp gidecekti.

markete gittiğimde gülüyorum artık. Eskiden 4 liraya satılan domatesler en cafcaflı olanlardı. böyle al beni al beni diyenler. Bende ne gerek var diye 1.5 liralık domatesi alırdım. Şimdi 4 liraya satılan domatesler ezik domatesler.

Bakan diyor ya fiyatlar o kadar yüksek değil onlar sosyete pazarlarına gidiyor herhalde evet sosyete pazarı hatta bakanlar bile bizim evin yanındaki marketten alışverişlerini yaparlar.
fullypak
Legendary
*

Activity: 1456
Merit: 1005

View Profile
August 12, 2018, 06:31:20 AM

Enflasyonun birkaç ay içinde zirve yapması en muhtemel senaryo olarak karşımızda tüm netliği ile duruyorken hükumetin daha çok çalışması politik ve ekonomik karmaşaya son vermek için uygun yolları gözetmesi gerekir.
bergenozyavuz
Newbie
*

Activity: 70

View Profile WWW
August 12, 2018, 06:37:36 AM

Diğer bir yorumlama şekli de şudur. Adamlar her şeyin farkında. Ülkenin ne halde olduğunu ne hale geleceğini biliyorlar ve bir şey yapamıyorlar.
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
August 12, 2018, 08:00:57 AM
Merited by Aqualung89 (2)

şuan işyerimde(kurumsal bir şirket) fiyat artıslarını hazırlıyorum. henuz elimizde dolar 4.90ken fiyatlanmış agustos oncesi fiyatlar var ve ona göre ürünleri fiyatlandırıyorum ve ortalama ürüne göre %20- %30 zam yapıyorum. bu zamda cok fazla tepki cekmemek amaclı kar azaltan zamlar. Mesela %25 costu olan ürün %30 zam yapmama ragmen %28 costa cıkıyor. yani %30 zamma ragmen şirketin kar oranı daha düşük kalıyor. Dolar 6.5 oldugunu düşünürsek 1 ay içerisinde %25-40 arasında yeni bir zam yapmam daha gerekecek. bu durumda en dusuk oranlardan hesaplarsak 100 lira olan bir urun 156 tl en yuksek oranlardan hesaplarsak 182 lira civarına gelecek yani %50-80 arası zam yapılmıs olacak 2 ay icerisinde. Gercek enflasyon budur... merak edenler 1 temmuzda marketteki bir urunun fiyatını bulsun birde 1 ekimde aynı urune baksın
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
August 12, 2018, 08:04:04 AM

şuan işyerimde(kurumsal bir şirket) fiyat artıslarını hazırlıyorum. henuz elimizde dolar 4.90ken fiyatlanmış agustos oncesi fiyatlar var ve ona göre ürünleri fiyatlandırıyorum ve ortalama ürüne göre %20- %30 zam yapıyorum. bu zamda cok fazla tepki cekmemek amaclı kar azaltan zamlar. Mesela %25 costu olan ürün %30 zam yapmama ragmen %28 costa cıkıyor. yani %30 zamma ragmen şirketin kar oranı daha düşük kalıyor. Dolar 6.5 oldugunu düşünürsek 1 ay içerisinde %25-40 arasında yeni bir zam yapmam daha gerekecek. bu durumda en dusuk oranlardan hesaplarsak 100 lira olan bir urun 156 tl en yuksek oranlardan hesaplarsak 182 lira civarına gelecek yani %50-80 arası zam yapılmıs olacak 2 ay icerisinde. Gercek enflasyon budur... merak edenler 1 temmuzda marketteki bir urunun fiyatını bulsun birde 1 ekimde aynı urune baksın

Aynı durum olacak gibi duruyor şu an için bir kaç ay içerisin de dolar artmaya daha devam ederse ekim kasım gibi enflasyon zirve yapacak gibi duruyor. Hiç iyi bir durum değil bu.
iccel
Member
**

Activity: 392

View Profile WWW
August 12, 2018, 09:02:32 AM

Türkiye yeniden yüksek enflasyon,döviz,faiz sarmalında olacaktır.Çıkış için bir ışık göremiyorum.

bluemylife1907
Member
**

Activity: 350
Merit: 11

View Profile
August 12, 2018, 11:34:10 AM

Enflasyon ilk döviz artışında etkisini göstersede ,hükümetin hizmet ve temel ihtiyaç maddesi kalemlerinde yaptığı baskı sonucu artışlar şimdilik durmuş gözüküyor .İkinci döviz dalgalanmasının faturası daha önümüze henüze gelmemiş olmak ile birlikte dolar kurunun aşağı inememesi durumunda önümüzdeki günlerde etkisini göreceğimizi düşünüyorum.

MyCryptoBank  ――  Legal and Reliable Crypto Bank
Whitepaper  ――  CRYPTOBANK FOR CRYPTOCOMMUNITY  ――  Announce
―― Medium ―― YouTube ―― LinkedIn ―― Telegram ―― Facebook ―― Twitter ――
teramit
Legendary
*

Activity: 1873
Merit: 1394

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
August 12, 2018, 01:34:01 PM

yıllık enflasyon %15 civarındaydı , bir sonrakine daha vakit var ama %100 ün üstüne çıkabilir, kirayı enfslasyon artışıyla yaptıysan ve gelirin enflasyon ile artmıyorsa vay anam vay.Evi olan bir arkadaş 4 senede dolar bazında evin fiyatı yarıya indi şimdi aynı parayla bu evden iki tane alırım diyor, gayrimenkulun iyi bir yatırım olmadığı 2013 ten beri belliydi fakat klasik kafada olan insanlar illa gayrimenkul diyor.
Rasta.modeli
Newbie
*

View Profile WWW
August 12, 2018, 01:40:21 PM

Ev tutma eşya alma telaşında biri olarak elimi hızlı mı tutmalıyım yoksa haberleri göz ardı edip bekleyerek balon haber olmasını mı ummalıyım bilmiyorum. Olası bir krizde veya enflasyonda ev kiraları veya ev fiyatları ne olur ? artar mı azalır mı ?
Hiç kuşkusuz enflasyon fiyatları hızla yukarı çeker. Ev kiralayacaksanız elinizi çabuk tutun ve kira artışını sakın enflasyona bağlamayın. Mümkün olan en düşük yüzdeye anlaşın. Geçmiş yıllardaki gibi enflasyon oranında artış gibi bi madde eklerseniz, yandığınızın resmidir:)

Üniversitede okurken madde olarak koyarlardı kira enflasyon oranında artacak diye. Dokunmazdı tabi o zaman. 2 haneye çıkmadığı için çoğunlukla karşılıklı konuşarak bir şeyler belirlerdik. Şimdi enflasyon hiç çıkmasa %25 çıkacak. seneye kontratlar yenilenirken kira hiç artmazsa %15-20 artacak.
pandacik
Jr. Member
*

Merit: 1

View Profile WWW
August 12, 2018, 02:37:13 PM

bunlar hala enflasyonun kendi kendine düşeceğine inanıyorlar. Ulan enflasyon ile savaşmazsan o tek haneye inmez üstüne daha da katlanarak yukarı çıkar. Bakarak enflasyonu düşürsünler bu adamlar nobel ödülü alırlar.
Mali.sak
Member
**

Activity: 238

View Profile
August 12, 2018, 03:21:50 PM

yıllık enflasyon %15 civarındaydı , bir sonrakine daha vakit var ama %100 ün üstüne çıkabilir, kirayı enfslasyon artışıyla yaptıysan ve gelirin enflasyon ile artmıyorsa vay anam vay.Evi olan bir arkadaş 4 senede dolar bazında evin fiyatı yarıya indi şimdi aynı parayla bu evden iki tane alırım diyor, gayrimenkulun iyi bir yatırım olmadığı 2013 ten beri belliydi fakat klasik kafada olan insanlar illa gayrimenkul diyor.

devlet çalışanların bile gelirleri enflasyon ile artmıyor zaten. Değil ki özel sektörün çalışanlarının artıyor olsun. bu yıl enflasyonu hiç söylemeseler %20 diyecekler. Hangi şirket çalışanın maaşını en az %20 arttıracak.
Coin.milyarderi
Jr. Member
*

Activity: 140
Merit: 3

View Profile WWW
August 12, 2018, 05:09:13 PM

bu durum her alanda karşımıza çıkacak. çok zam yapıldığı düşünülecek ama satıcının kar oranı bile düşmüş olacak. Alıcı alamayacak, satıcı daha az satacak zaten sattığından daha az kar elde edebilecek. işte doların artışın zararları. şu anda görmüyoruz ama önümüzdeki aylarda hepsini raflarda göreceğiz.

◈ HYPERQUANT ◈ Platform for Professional Asset Management  (https://goo.gl/wGkw41)
carlzec
Full Member

Activity: 616
Merit: 100

View Profile
August 12, 2018, 07:53:18 PM

Evet ne yazık ki acı reçeteyi hızla ödemeye başladık, Genel seçimlerin erkene alınma sebebi şimdi daha iyi anlaşılmaya başlandı. Benim dolarım yok dolardaki artıştan banane diyenlere kısa bir not; "Bir toplum gerçeklerden ne kadar uzaklaşırsa, gerçeği söyleyenlerden o kadar nefret eder" George Orwell
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 »  All
  Print  

Jump to: