Bitcoin Forum
June 17, 2024, 04:57:54 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin sanılanın aksine Türkiye'den Ankara'dan çıktı.  (Read 846 times)
miyav (OP)
Member
**

Activity: 274
Merit: 88

View Profile
June 20, 2018, 06:02:03 PM

Aranızda Masatoshi Gündüz Ikeda hakkında bilgisi olan var mı?

Masatoshi Gündüz İkeda (池田 正敏 ギュンドゥズ Ikeda Masatoshi Gyunduzu, d. 25 Şubat 1926, Tokyo. ö. 9 Şubat 2003, Ankara), cebirsel sayılara katkılarıyla tanınan Japon asıllı Türk matematik bilginidir

1948'de Osaka Üniversitesi Matematik Bölümü'nü bitirdi. 1953'te doktor, 1955'te de doçent unvanlarını aldı. 1957-59 arasında Almanya'da Hamburg Üniversitesi'nde Helmuth Hasse'nin yanında araştırmalar yaptı. Hasse'nin önerisi üzerine 1960'ta Türkiye'ye gelerek Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde İstatistik dersleri vermeye başladı. 1961'de aynı üniversitenin fen fakültesinde yabancı uzmanlığa atandı.

1964'te Türk uyruğuna geçerek, 1965'te doçent, 1966'da profesör oldu. 1968'de Ege Üniversitesi'nin izniyle bir yıl süreyle çalışmak üzere Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne gitti. İzninin bitiminde Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin sürekli kadrosuna girdi. Çeşitli tarihlerde Hamburg, ABD'deki California ve Ürdün'deki Yermuk üniversitelerinde konuk öğretim üyesi,1976'da Princeton'daki Yüksek Araştırma Enstitüsü'nde araştırmacı olarak çalıştı. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) Temel Bilimler Araştırma Kurumunda yer aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Pür Matematik Araştırma Ünitesi başkanlığı yaptı. Cebir ve sayılar kuramına katkılarından dolayı 1979'da TÜBİTAK Bilim Ödülü'nü kazandı.

Japonya'da bulunduğu dönemde halkalar kuramı ve grupların matrisle gösterimi üzerine araştırmalar yapan İkeda, 1970'lerde cebirsel sayılar kuramına yönelerek, rasyonel sayılar cisminin salt Galois grubunun otomorfizimleri ve tümelliği konularında önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Ünlü matematik dergisi Crelle's Journal'da yayımlanan bir çalışmasında Galois grubunun çok özel bir yapıda olduğunu gösterdi.

Gündüz hoca ve öğrencilerinin bitcoin ile bağı da şu şekilde olmuş;

1998 yılında digital para kavramı ortaya atılıp news grup larda tartışılmaya başlayınca konu Gündüz konu hocanın ilgisini çekmiş hatta bu yüzden gerekli alt yapı çalışmalarının yapılmasına ön ayak olarak ODTÜ de Uygulamalı Matematik enstitüsünün oluşturulmasına da ciddi katkı vermiştir. Metu iam bu gün itibariyle Türkiye de ciddi şekilde kriptoloji üzerine arge yapan ve akademik düzeyde eğitim veren en ehil kurumdur. bkz : https://iam.metu.edu.tr/system/files/iamData/dataFiles/iamDocs/flyer_cryp_tr.pdf

Gündüz hoca 2003 yılında vefat ettikten sonra yetiştirdiği öğrencilerinden oluşan bir ekip  onun başlattığı kuramsal çalışmalara devam edip bitcoin / blockhain fikrini makale olgunluğuna kadar getirerek 2009 yılında onun hatırasını yaşatmak için satoshi nakamoto takma adı yayınlamışlar. 1 yıl gibi kısa bir sürede açık kaynağın gücü ile geliştirici ekip kalabalıklaşınca bitcoin  gelişiminin artık onların geliştirici desteğine ihtiyacı olmadığına kanaat getirdiklerinde sessizce ortamdan çekilmişlerdir.

Üretilen ilk bitcoinler neden harcanmamış neden olduğu gibi duruyor sorusunun cevabı ise olay tamamen akademik bir çalışma olduğu için üzerinde pek durulmamış yıllar içinde private key ler kaybolup gitmiştir.

PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
June 20, 2018, 06:26:48 PM

Gülüyor muyuz?

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3178
Merit: 1517

View Profile WWW
June 20, 2018, 07:36:28 PM

Ehehe Smiley
olur mu? olur. çok da uzak bir ihtimal gibi gelmedi bana. isimler tarihler örtüşüyor.
ama sanki bu iddia daha önce forumda dönmüştü diye hatırlıyorum.
aakgezen
Member
**

Activity: 249
Merit: 11

View Profile WWW
June 21, 2018, 09:53:06 AM

Kavimler göçünden sonra blockchain devrimine ön ayak olmuş olabilir miyiz? Ne kadar küçük bir ihtimal olsada incelemeye değer gibi görünüyor.
kaysersozee
Full Member

Activity: 367
Merit: 100

View Profile WWW
June 21, 2018, 02:31:58 PM

Doğruluğu hakkında hiçbirşey düşünemedim. Kalbim doğru olsun diyor beynim her yazılana inanma isim bile sallanmış olabilir diyor. İnşallah doğrudur 100 yıl sonra torunlarımız ama bizde de blockchain bulundu diyerek ezikliklerini biraz olsun üstlerinden atarlar

mrmanyaks
Jr. Member
*

Activity: 168
Merit: 1

View Profile
June 21, 2018, 04:12:46 PM

Kimden çıktığının hikayeden ibaret olduğu kesin, ortaya bir isim atmışlar sonra piyasadan kaybolmuş tabi yersek Smiley dunyanin parasını  yöneten ağa babalarından başkası  değil sen Siyonistler de ben rokefeller yada Rothschild aileleri deyim komplo teorisi bunlar diyenleri de azıcık mantıklı düşünmeye davet ediyorum...
Emrexa
Newbie
*

Activity: 78
Merit: 0

View Profile WWW
June 21, 2018, 04:35:03 PM

Ben bunu yemem arkadaş ✋
Komplo teorisi üreten ve ona inanan kitleler bayıla bayıla yer.

O kitleler gibi "Arkasında deepweb var. Arkasında israil var. O-bu-şu. Karanlık işler yapıyolar" deseydin cevap yazma ihtiyacı bile duymadan gülüp geçecektim.

Ama emeğe saygı bunca şeyi düşünüp yazmak ve kendi içinde tutarlı olmasını sağlamak kolay değil .

jorgesalcedo
Member
**

Activity: 728
Merit: 10

Trphy.io

View Profile
June 21, 2018, 07:37:30 PM

Hikaye güzelmiş. Türk milleti olarak her şeyden kendimize pay çıkarmayı çok seviyoruz  Smiley
O değil de hikaye doğru olsa efsanevi olurdu, ümit kesmeyelim belki de buna benzer bir hikaye vardır bu işte  Cheesy

shulio
Legendary
*

Activity: 1540
Merit: 1016

View Profile
June 21, 2018, 11:46:49 PM

FBI ya da CIA tam hatırlamıyorum ama ellerindeki veriler üzerinden Satoshi'nin bu forumdaki mesajların kullandığı dil yapısını internet üzerindeki diğer forumlar ve bilimsel makalelerle karşılaştırarak kim olduğunu %70 doğrulukla bulduklarını söylemişlerdi. Ama kim olduğunu açıklamadılar. Konuyla ilgili bir öğrenci bitirme tezi olarak aynı çalışmayı yaparsa bizler de öğreniriz kim olduğunu.
Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
June 22, 2018, 10:16:48 AM

Satoshi Nakamoto'nun kim olduğu ile ilgili komple teorilerine katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederiz Cheesy Gönül tabiki bizim ülkemizden çıkmış olmasını ister ama hiç sanmıyorum.
williamsmith
Full Member

Activity: 476
Merit: 100

View Profile
June 22, 2018, 12:58:05 PM

Kurgu mükemmel derecede yazılmış. Bende çok isterdim bu teknolojinin bizim ülkemizden çıkmasını. Tam da üniversite dönemime denk gelmiş olması hiç de kötü bir ihtimal değil. Belki bende bu projede yer almış olabilirdim.
DemirelEylul
Newbie
*

Activity: 98

View Profile WWW
June 22, 2018, 05:13:26 PM

Nerden nereye, Japonu biraz araştırmak lazım neredeyse bir dahi önce tıp fakültesinde istatistik dersi veriyor, sonradan kendini göstermeye başlıyor
triedra
Member
**

Activity: 560
Merit: 11

View Profile WWW
June 23, 2018, 05:01:34 AM

Satoshi nakamato hayali birisi. gerçekte öyle bir insan yok. hangi insan güç, paranın karşısında kayıtsız kalacak. gidip satoshinin her ay servetinden 0.10 bitcoin sattığını mı düşünüyorsunuz. böyle mi hayatını geçirecek. whitepaperda bir isim yazıyor. emin olun alayı batının projesi.

erguse
Sr. Member

Activity: 798
Merit: 277

View Profile
June 23, 2018, 07:50:05 AM

Hadi diyelim ki doğru... Övünecek miyiz? Övünecek isek bunun şu an bizim cüzdanlara ne artı getirisi olacak. Kocaman bir hiç tabi ki... Kim olduğunun bir önemi yok ki şu saatten sonra. Oğlu ya da akrabası olsanız ne olacak ki şu anda. elinizde private keyleri kaybolup gitmiş cüzdanların olduğunu düşünün bir de. Daha da can acıtmaz mıydı bu durum Smiley Eğer doğruysa helal olsun adama der geçeriz. Toprağı bol olsun ne diyelim...
Riskylisk
Sr. Member

Activity: 392
Merit: 257

View Profile
June 23, 2018, 01:09:34 PM

Soyadıda ikea yı anımsatıyor. Aynı zamanda ikea nın mucidide diyebilir miyiz?bana biraz hikaye geldi
600rr
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
June 23, 2018, 09:19:53 PM

Biraz ön yargimdan dolayı olabilir ama ben başlığı gördüğüm zaman hadi la dedim. Bizlerden böyle şeyler çıkar mı. Çıksa da hala bu kadar kaliteli devam eder mi diye. Kusura bakmayın burada kendimi sizi herkesi kapsıyor ama ülkemiz ne yazık ki böyle.
varosbaba
Newbie
*

Activity: 75

View Profile
June 24, 2018, 01:27:32 AM

Üretilen ilk bitcoinler neden harcanmamış neden olduğu gibi duruyor sorusunun cevabı ise olay tamamen akademik bir çalışma olduğu için üzerinde pek durulmamış yıllar içinde private key ler kaybolup gitmiştir.

En komik olanı da bu bence ne demek private keyler kaybolmuş ... Cheesy
jasernity
Jr. Member
*

Activity: 224
Merit: 4

View Profile WWW
June 24, 2018, 09:21:46 AM

valla sesli güldüm. gizli servis örgütü tarafından, yazılımcı ordusu ile bu blockchaini ve bitcoini oluşturdular. ardından kim tarafından oluşturulduğu konusunda Japonya, Satoshi Nakamota ismini verdiler. alt tarafı birkaç sayfalık whitepaper oraya başka ülkeden isim de yazabilirlerdi. neden istihbarat servisi "ben yaptım" desin ki.

traveler  |  Travel more. Pay less! Get more out of your travel.
An innovative crypto-friendly discount travel aggregation platform
ozgrnc
Newbie
*

Activity: 5

View Profile WWW
June 24, 2018, 08:07:39 PM

ODTÜ'deki Uygulamalı Matematik Enstitiüsü'nü gayet iyi bilen birisi olarak söyleyebileceğim tek şey; çok güldüm. Enstitünün Türkiye'de kriptoloji üzerine ciddi şeyler yaptığı doğru ama sadece Türkiye'de. Tüm dünyayı düşünürsek öyle matah işler yapmadıklarını gayet iyi biliyorum. Gönül ister tabi yapmalarını ama daha kuantum kriptolojiden bile habersizler, kriptolojinin teknik/mühendislik ayağında çok zayıflar. Hikaye bu yüzden çok sallama bir şey olmuş.

Tabi, diğer taraftan BTC'yi geliştirip; sonrasında ortadan çekilip, Key'leri kaybetmek ne kadar övünelecek bir şey, orasıda ayrı bir konu.  Grin
shrubiqf
Newbie
*

Activity: 30

View Profile
June 25, 2018, 04:01:14 AM

bir ara troll videolar vardı şunun adı aslında şudur türk asıllıdır diye konu aynı onlara benzemiş Cheesy
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: