Bitcoin Forum
April 25, 2024, 03:18:17 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Merit Sistemi / EFS / Cevap Bekleyen Sorular  (Read 382 times)
Leteravian (OP)
Full Member

Activity: 322
Merit: 158

Türkçe/English/Deutsch/Earthling----@Marshal---

View Profile WWW
June 25, 2018, 02:53:15 PM
Last edit: June 29, 2018, 09:18:09 PM by Leteravian
Merited by ekiller (1)

Lokal Pazar Alanı bölümünde kaşılaştığım ve rapor ettiğim bir kaç konu başlığı (yenileri ile karşılaşırsam ekleme yaparım) ;

Bu adamlar satın alıyor ;

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2945822.0

https://bitcointalk.org/index.php?topic=4318253.0

Bu adamlarda satıyor ;

https://bitcointalk.org/index.php?topic=4429163.0

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2819169.0

Yabancı forumlarda da bunlar gibi konu başlıkları var ve müdahale edilmiyor... Örneğin ;

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2880680.0

https://bitcointalk.org/index.php?topic=3359467.0

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2827197.0

Yabancı forumda bu durumun üzerine giden ve ifşa etmek için çabalayan fakat bir sonuç alamayan kullanıcılar da mevcut... Örneğin ;

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2896910.0

Açık ve net bir şekilde gördüğümüz üzere bu tarz olan,olmakta olan veya olacak olan durumlara karşı Yönetici ekibi nasıl bir fikir sahibi ? Bu sebeple ;

Türkçe Lokal forumu Moderatörü(EFS) arkadaşıma bir kaç sorum olacak beni yanlış anlamasın ben onun bizlere bildirdiği şu yazı :
Merit kaynakları için merit satışı ve ticareti yapmak yasak. Sistemi suistimal edenlere karşı yaptırım uygulanabilir.
Alınan ve verilen Merit puanları açık olarak görülebildiği için sistemle oynamaya çalışanlara karşı önlem alabiliriz.
doğrultusunda bu soruları soruyorum ve kendisini herhangi bir suçlama veya ilgisizlik ile itham etmiyorum;

1. Yukarıda ki konu başlıkları neden yayından kaldırılmıyor ?

2. Report ettiğimiz Merit ticareti temalı topicler ve postlar arşivlenip takibe alınıyor mu ?

3. Adminlerden(theymos , Cyrus) bu tarz durumlara karşı yaptırım uygulama hakkında hangi doğrultuda bir talimat aldınız yada ellemeyin mi dediler?

4. Sistemin bu açığından faydalanan kişilere karşı nasıl bir önlem alınması planlanıyor yada serbest mi bırakılacak ?

5. Yabancı forumlarda ve Meta Forumda sMerit üreticilerinin sorunsuz çalıştığı ve dağıtım yaptıklarından bahsediliyor Türkçe Lokal forumunda bu üretici eksikliğin giderilmesi için Moderatör olarak herhangi bir projeniz var mı ?

6. sMerit Üretici azlığı lokal forumumuz da ki üst seviye Merit sahibi üyelerin sırtına ağır bir yük yüklüyor. Sizce onlar bu konuda duyarlılar mı (duyarlı olanlar var fakat azınlık derece) yada duyarlı olacaklar mı? Bu üyeleri teşvik etmek, algı oluşturmak adına herhangi bir planınız, düşünceniz var mı ?

7. Merit takip sistemi nasıl işliyor yani bunun takibi için bir ekip mi tahsis edildi sonuç olarak Merit verilecek olan postun veya konunun belli bir standartı yok neye göre tespit edebilecekler ? Bu bir sistem açığı değil midir ?

8. Trust sistemi ile ceza verileceği yönünde bir konu söz konusu ama meriti alan yada satan kişi hesabını satmayı düşünmüyorsa zaten kampanyalara katılabildiği için pek de umursamama ihtimali var. Bu ne kadar caydırıcı bir ceza ?

9. Merit sisteminin Troll,Spam ve Activity kasılmak için atılan postları ayırt etmek, Forum kalitesini yükseltmek veya Kalifiye üyeleri ayırt etmek için getirildiğini düşünmüyorum. Tam aksine üst seviye üyelerin ; son zamanlarda zaten az getirisi olan bounty kampanlayalarından daha fazla pay alabilmeleri adına katılımların önüne geçmek amacıyla çıkartıldığına dair şüphelerim var. Bu şüphelerim de ne kadar doğruluk payı var ?

10. İmzamda da görebileceğiniz üzere bir kampanya başlatmaya çalıştım konu başlığına yapacağınız bir yorum ile desteğinizi gösterebilir misiniz ?

11. Forum ile alakalı olan ve hemen hemen herkesin merak ettiği cevapları bekleyen bu konu başlığım neden Konu Dışı bölümüne taşındı ? Merit sisteminin açıklanması gereken yönleri konu dışı bir konu mudur ?

12. Çoğu kişi acemilik döneminde yazıları sadece okumakla yetindi ve konu kirliği, post kirliği olmasın diye, en önemlisi de saçmalamamak için activity kasmadı Potansiyel Activity hakkına güvendi. En azından Merit sistemi gelmeden önce açılan üyelikler için Potansiyel Activity hakkı olduğu gibi potansiyel Merit(sMerit Bonusu olmayan) hakkı da olamaz mı ?

13. Sistem bir kere kafadan yanlış değil mi ? Newbie, Jr olan adam ne kadar yararlı konu açabilir ki adam bir şey bilmiyor sadece soru soruyor soru sorana Merit mi veriliyor sanki ? Böyle yapılacağına Activity puanı yukarı çekilseydi boş muhabbet yapan yine yapıyor forumda bir temizlik konu kalite artışı yok...

Soruları yanıtlarsanız çok sevinirim...

Saygılarımla...

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    ●  Leteravian  ●    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
●  Merit Bekleyen Konularım  ●    ●  Diğer Üyelerin Merit Bekleyen Konuları Bu Başlık Altında  ●
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬  ●  İmzanız ile Merit dağıtımına destek olun  ●  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
The forum strives to allow free discussion of any ideas. All policies are built around this principle. This doesn't mean you can post garbage, though: posts should actually contain ideas, and these ideas should be argued reasonably.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714058297
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714058297
Reply with quote  #2

1714058297
Report to moderator
KalfaCrak
Newbie
*

Activity: 56
Merit: 0

View Profile
June 25, 2018, 04:22:34 PM

Merit ileride başımıza büyük dert açacak bizler için. kimisine şimdiden dert olmuş. Ancak konuyu takip ediyor olacağım teşekkürler derin bi araştırma olmuş. İllegal olması gerekiyor anladığım kadarıyla mevcuttaki bu durumun..
Leteravian (OP)
Full Member

View Profile WWW
June 26, 2018, 07:48:29 AM
Last edit: June 28, 2018, 08:24:31 AM by Leteravian

Arka sayfalara düştüğü için eklemek istediğim yeni soruyu özellikle şuan post olarak atmak istiyorum...

Edit : Soruyu yukarıya 11. soru olarak ekledim...

●  Merit Bekleyen Konularım  ●    ●  Diğer Üyelerin Merit Bekleyen Konuları Bu Başlık Altında  ●
qminer
Jr. Member
*

Activity: 62
Merit: 5

View Profile
June 27, 2018, 08:46:58 AM

Moderatör arkadaş (EFS) avatar resminden anladığım kadarıyla anarşizme sempati duyan bir arkadaş. Dolayısıyla forumda neredeyse hiç bir yasak uygulama düşüncesinde değil.

Her ne kadar gerçek hayatta uygulanabilir olmasa da bende anarşizme sempati duyan birisi olarak EFS'nin yönetim tarzını seviyorum. Bu forum kendimi en rahat hissettiğim yerlerden biri.

Herhangi bir kalıp, kural, kanun vs yok gibi. Dolayısıyla bu tür merit, hesap vs alışverişlerine müdahale etmiyor. Açıkçası merit alışverişinin bana ne yararı ne de zararı var, bende olsam bu tür şeylerin üzerinde durmazdım.
Riskylisk
Sr. Member

Activity: 392
Merit: 257

View Profile
June 27, 2018, 09:02:30 AM
Merited by EFS (5)

Moderatör arkadaş (EFS) avatar resminden anladığım kadarıyla anarşizme sempati duyan bir arkadaş. Dolayısıyla forumda neredeyse hiç bir yasak uygulama düşüncesinde değil.

Her ne kadar gerçek hayatta uygulanabilir olmasa da bende anarşizme sempati duyan birisi olarak EFS'nin yönetim tarzını seviyorum. Bu forum kendimi en rahat hissettiğim yerlerden biri.

Herhangi bir kalıp, kural, kanun vs yok gibi. Dolayısıyla bu tür merit, hesap vs alışverişlerine müdahale etmiyor. Açıkçası merit alışverişinin bana ne yararı ne de zararı var, bende olsam bu tür şeylerin üzerinde durmazdım.

Smiley forumun kurallarını uyguluyor. Öncelikle forumun kurallarını öğrenin, daha sonra anarjizme yatkın oldugu icinmi kural uygulamıyor yada yasak uygulama dusuncesinde değil kararını verin.
EFS forum kurallarını birebir uyguluyor. Burası oldukca özgür bir platform ve birçok sey serbest. küfür,ırkçılık, hakaret vb günlük hayatta yasak olan seyler bu forumda yasak değil yada bir yaptırımı yok.
Merite gelince merit kaynagının ticaretini yapması yasak demiş. Local forumda merit kaynagı olan bilinen EFS ve teramit var. Dolayısıyla bunların merit karsılıgı ucret alması yasak. Haricinde merit ticareti icin belirtilmiş bir kural henuz yok(yada en azından bende bilmiyorum)
gileri
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
June 27, 2018, 10:34:52 AM
Merited by EFS (5)

Forumun en güzel tarafı bu zaten. Forumda topu topu birkaç tane kural var onun haricinde tamamen ifade özgürlüğüne dayanan bir platform.

Olması gereken ve uygulanan kurallardan birisi trollük yasak. EFS belli noktaya kadar yine esnek davranıyor. Birkaç trollüğe karşı bir şey yapmazken bu uzadığı zaman önlemini alıyor.
Referans linki paylaşımının yasak olması en hoşuma gideni. Böyle bir yasak olmasa forumda binlerce binance, bountyhive, airdrop başlığı dolardı.
Küfür serbest. Küfür eden birisi değilim zaten ama fikirlerini bu şekilde dile getirmeyi seven insanlar olabilir. Bütün konuşmaları bu şekilde olan insanlar olabilir. Rahatsız olunduğu zaman engellemek gibi bir seçeneğimiz var.
Sadece iki tane kuralla forum kendi içinde devam ediyor.
BitcoinTurk
Hero Member

Activity: 1624
Merit: 624

View Profile
June 28, 2018, 07:29:55 AM

Kural olmaması, yöneticinin her mesaja karışmaması çok güzel bir durum. Forum kurallarına göz gezdirecek olursanız çok az kural olduğunu göreceksiniz ve bu kuralların da bizleri pek fazla etkileyip kısıtlamadığı bir gerçek. EFS'nin görüşüne gelecek olursak bu hiç birimizi ilgilendirmez. Forum içerisinde bu görüşlerini yansıtıp yansıtmaması da yine onun sorumluluğunda olan bir şey. Kaldı ki herkes memnun, şikayet eden kimse yok. O sebeple fazla eleştiri yapmadan, forumun bu güzel yönlerini kullanmaya devam etmek en güzel seçenek olacaktır. Herkese iyi forumlar, bol kazançlar dilerim. Smiley
miyav
Member
**

Activity: 274
Merit: 88

View Profile
June 28, 2018, 08:04:34 AM

Merit, üyeler arasında atılan postu takdir etmek için kullanılan bir araç olarak değerlendirilmeli. O olgunluğa gelmemize daha çok var gibi.

Bu forumda bounty lerden birileri kazanç sağladığı müddetçe bu tür ticaretler hep olacak. Çünkü adamların derdi ellerindeki hesabın rütbesini yükseltip bounty gelirlerinden yararlanmak.
Hesap satışı konusu da çok yoğunlaşmış şekilde devam ediyor. Forumu gözlemliyorum. Son bir kaç haftada bir çok yeni Türkçe konuşmaya başlamış efsane ve hero üyeler ortaya çıktı. Smiley

RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2114
Merit: 1040

View Profile
June 28, 2018, 10:33:15 AM

Hocam bahsedildiği gibi forum özgür bir forum . Merit ticaretinin yasak olduğu aşikar. EFS bana kalırsa gayet adil ve güzel bir forum yöneticisi. Pitipawn diye bir kullanıcı vardı belki hatırlayanlar olur. Adam hayvan gibi küfür ederdi ana avrat söverdi yine de forumda takılırdı. Burada küfür eden kendi karaktersizliğini belli eder. Merit sistemi de aslında bir nevi ödüllendirme programı olduğu için bu tarz hareketlerde bulunan  insanlara bir engel olarak kalacaktır.

Gel gelelim düşünce konusuna. İsteyen anarşizme ilgi duyar, isteyen kominizme, isteyen liberalizme. Burada ortak payda için çalışıyoruz buda bitcoin konusunda herkesi bilgilendirmek. Doğruya doğru , yanlışa yanlış denmesini bilmek. Bu konuda ülkece en büyük yanlışımızı yapıyorsunuz. Dikkatinizi çekerim bu olay direkt önyargı. Ülkemizde pek çok örneği var. Mini etek giyen orospu, kapalı giyen dindar değildir her zaman. Üstünlük takvadadır derler ya o hesap. Velhasıl ruhun orospu olmasın yeter.

Merit ticareti yapan kişiler zamanında forumda bolca üyelik alıp zamanla rütbe atlamış ve pek çok hesabı olan kişiler. Bu hesaplardan bağımsız bir hesapla adam konu açıyor . EFS bunu banlasa, adam kalkar yeni hesapla yine bir konu açar. Buda bir paradoksa sebep olur. Ben elbette düşündüğü birşey vardır diye düşünüyorum. Sadece vakti zamanını bekleyecektir. Sen bu konuları görüyorsan o da görüyordur emin ol. Malum yanlış konuları farklı alanlara taşımak onun işi Smiley

İyi forumlar dilerim .

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Rhego
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 278

View Profile
June 28, 2018, 10:40:19 AM

Merit kaynakları için merit satışı ve ticareti yapmak yasak. Sistemi suistimal edenlere karşı yaptırım uygulanabilir.
Alınan ve verilen Merit puanları açık olarak görülebildiği için sistemle oynamaya çalışanlara karşı önlem alabiliriz.

Yanlış anlamadıysam orada Merit kaynaklarının alım-satım yapması yasak denilmiş. Çünkü bu görevi direk kötüye kullanmak olarak yorumlanır. Normal yönetim kademesinde veya kaynak olmayan kullanıcıların alım-satım yapmasıyla ilgili herhangi bir kısıtlama yapılmasına bana, yönetimin insiyatifine kalmış gibi görünüyor. Çünkü burda EFS kesin bir dille normal kullanıclar arasında Satış ve Ticaret yapmak yasaktır diye bir ibare kullanmamış.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
June 28, 2018, 03:41:22 PM

Daha önce de dile getirdim, Türkçe bölümü forumun en büyük ve en aktif local bölümü. Buraya en az 4-5 tane merit kaynağı lazım. Ve bu kişiler aktif kişilerden olmalı. EFS sağolsun gayet bol kullanıyor ve sürekli kullanıyor.
teramit de bol kullanıyor ama haftada 1-2 kez anca girebiliyor sanırım foruma. Merit verme tarihleri hep aralıklarla. Haliyle çok mesajı gözden kaçırıyor diye düşünüyorum.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
ahmedibircan1
Newbie
*

Activity: 84
Merit: 0

View Profile
June 28, 2018, 06:21:13 PM

Laudaya özelden ingiizce olarak durumu anlatırsan o red trust atar satıcılara şuan forumda merit ve hesap satışı yasak değil
Leteravian (OP)
Full Member

View Profile WWW
June 29, 2018, 05:31:13 PM

Yanlış anlamadıysam orada Merit kaynaklarının alım-satım yapması yasak denilmiş. Çünkü bu görevi direk kötüye kullanmak olarak yorumlanır. Normal yönetim kademesinde veya kaynak olmayan kullanıcıların alım-satım yapmasıyla ilgili herhangi bir kısıtlama yapılmasına bana, yönetimin insiyatifine kalmış gibi görünüyor. Çünkü burda EFS kesin bir dille normal kullanıclar arasında Satış ve Ticaret yapmak yasaktır diye bir ibare kullanmamış.

Merit kaynağı olmasa bile o meritler ona dağıtılması için verildi sonuçta kendisi post atarak konu açarak başkasından alarak kasmadı o sMeritleri sistem değişikliği ile hediye edildi...

Bunun yanı sıra Bitcointalk eski üyelerine tanesi 10 dolardan vs. den onlarca, yüzlerce, binlerce dolar eden airdrop mu yaptı yani bunu mu anlamalıyım ?

Ayrıca o Merit satılır başlıklarını açan adamlar şöyle post atın şu kadar karakter olsun şöyle konu başlığı açın gibi yönlendirmeler yapıyorlar bunların amacı yakalanmamak demekki merit kaynağıda olabilirler sonuç olarak konu başlıklarını newbie jr hesaplardan açıyorlar bu sistemin suistimal edilmesidir. Adam satacağı kişiden bu kadar standart istiyorsa alacak kişide yerine getiriyorsa zaten Merit Üretici hesabından verse bile kimse bir şey diyemez o yüzden bu başlıkları açan kişiler ile yönetimin irtibata geçip tuzağa çekmesi gerekiyor...

Holess
Sr. Member

Activity: 714
Merit: 316

The Experience Layer of the Decentralized Internet

View Profile
July 01, 2018, 08:43:50 PM

son bir haftada forumda gezinirken gözüme en çok çarpan konu merit konusu. konu ile ilgi yeterli bilgiye sahip olmadığım için öncelikle konu hakkında çeşitli konuları okudum ve bunların içerisinde merit satış konuları da oldu. genel itibari ile forumdaki merit olayı işi bayağı zorlaştırmış ve insanların merit verme alışkanlığı kazanmaları bence çok sıkıntılı. daha önce tükçe forumlarda REP olarak geçen bir rütbe artırma olayı vardı ve orada bile insanlar böyle cömert değildi. burda işin içine rekabet girmesi ve bounty olması düşünülünce bence baştan local formu elemek lazım Smiley

şöyle bir işlem yapılarak belki bir nebze insanlara yardımcı olunabilir. forumda aktivitesi yüksek ama merit puanı düşük olan kullanıcılara merit kaynakları tarafından belirli peryotlar ile merit atılırsa insanlar aktivitelerini sürdürmeye devam eder ve paylaşım artmış olur bence.

örneğin aktiviteleri 100 ve üzeri olan ama merit puanı sıfır olan kullanıcılara rütbe artıracak kadar merit verilir ise güzel bir başlangıç olabilir.

NOT: bitcoin temel mantığı merkezi olmayan bir ağ ile insanların özgürce ve kimliğini gizleyerek bir ekosistem oluşturmak. böyle bir temel üzerine kurulmuş bir sistemin resmi veya gayri resmi forumu olan bitcointalk.org sitesinde kuralların nerdeyse sıfır olması ve insanların özgürce kendini ifade etmesi alkışlanması gerekirken bu konuda sürekli bir baskı uygulama eğiliminde olmamız sanırım yetiştiğimiz demokrasi kültüründen kaynaklanıyor.

C                ▄███▄
               ▐█████▌
  ▄███▄         ▀███▀        ▄███▄
 ▐█████▌   ▄▄███████████▄▄  ▐█████▌
  ▀██████▄███▀▀       ▀▀█████████▀
      ▀████▀             ▀████
      ▐██▌    ██     ██    ▐███▄▄
      ███   ▄▄ ██▀▀▀██ ▄▄   █████▌
 ▄███▄██▌  ▐▌   ██▀██  ▌▐▌  ▐██▀▀
▐████████   ▀▀   ███   ▀▀   ███▌
 ▀███▀▀██▌                 ▐████▄███▄
       ▐███▄▄           ▄▄██▀ ▀██████▌