Bitcoin Forum
April 28, 2024, 12:10:01 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Scam ICO'ların tespitine yardımcı olacak bazı websiteler  (Read 428 times)
oerdogan (OP)
Member
**

Activity: 266
Merit: 23

View Profile WWW
July 08, 2018, 03:55:43 PM
Last edit: August 06, 2018, 05:57:44 PM by oerdogan

Son zamanlarda bir çok ico googlden, diğer websitelerden veya fotoğraf için özelleşmiş yerlerden fotoğraflar alarak takım resmiymiş gibi kullanıyorlar. Daha önceden https://bitcointalk.org/index.php?topic=4620078.0 burada (globalden alıntılayıp) paylaştığım ve güncellemeye devam edeceğim başlıktada göreceğiniz gibi bunu yapanlar var.
Sahte fotoğraf kullanmak kendilerini ön plana çıkarmayıp saklanmak benim gözümde maske takmış bir hırsızdan farksız. Belki de takım olmadan varmış gibi göstermeye çalışarak insanları dolandırmaya çalışıyorlar ve takım göstermekte gerektiği ve güveni artıracağı için fotoğraflara ihtiyac duyuyorlar.

Fotoğrafların internetten mi alındığı yada gerçekliği ile ilgili araştırma yapmak için aşağıdaki linkleri kullanabilir ve ico'ya yatırımınızı gözden geçirme sürecinde bir kıstasa daha sahip olabilirsiniz.

1 ) http://www.reverse-image-search.org   ve https://www.duplichecker.com/reverse-image-search.php
Bu ikisi de web'de arama yapmak ve  benzer fotoğraflar için en etkili web sitesidir. Çünkü bir kez yükleme yaparak, 3 mega arama motorunda(Google, Bing ve Yandex)  arama yapabilirsiniz. Basitçe fotoğrafa veya linke göre arama yapabilirsiniz.

2 ) https://www.tineye.com
Bu web sitesi fotoğrafınızı webde bulunan 29,3 milyardan fazla resim arasında arayacak. Fotoğrafı veya linki yükleyerek arama yapabilirsiniz.

3 )  https://www.everypixel.com/
Bu website ise sahte fotoğraf aramak için güçlü bir araçtır. ICO ekibi herhangi bir stok görüntü ajansından fotoğraf satın alırsa, bu web sitesi 50 Stok görüntü ajansı arasında fotoğraf bulmanıza yardımcı olacaktır. Resim veya link yükleyerek arama yapabilirsiniz.

4 )  https://reverse.photos/
Google kullanarak arama yapar. Sadece resim yükleyerek arama yapabilirsiniz.

5 )  http://imgops.com
Bu websitesi ile tek seferde bing tineye reddit yandex baidu ve bunun gibi sitelerden resim aratabilirsiniz. Resim veya link yükleyerek arama yapabilirsiniz.

6 )  http://www.pictriev.com
Yüklediğiniz resimlerle eşleşme oranını gösterir. Resim veya link yükleyerek arama yapabilirsiniz.

7 )  https://pimeyes.com/en/
Yüklediğiniz resimlerle eşleşme oranını gösterir. Resim veya link yükleyerek arama yapabilirsiniz.

8 )   https://berify.com/
Diğer bir kullanışlı resim arama sitesi

9 )   www.icoethics.com/tools
Diğer bir kullanışlı resim arama sitesi

Yukarıda bulunan websiteleri scam projeleri bulmak için kullanabiliriz. Bunu hepbirlikte yaparsak eğer daha fazla inceleme yapar ve scam projelerin oranını azaltaileceğimize inanıyorum.

Bu arada başka işlerde kullandığım fakat buraya yazmadığım bir yöntem var. Whitepaper ve buna benzer yazılmış dökümanların içeriklerinin kopyalamamı yoksa özgün birşey olduğunu bazı plagiarism araçları sayesinde bulabilirsiniz. Google da plagiarism diye aratırsanız karşınıza bir çok websitesi çıkacaktır ve burada Whitepaperdan metinleri taratabilir yada pdf dosyasını komple taratıp dökümanın gerçekmi kopyamı olduğunu anlayabilirsiniz.

Önemli bir konuya temas etmişsiniz tebrik ederim, fakat bu gibi siteler yerine özellikle Google Images kullanmanızı tavsiye ederim.

Verdiğiniz tüm siteleri inceledim zaten bir çoğu Google tabanı kullanıyor. Google erişebilir internetin hemen hemen tamamına hakim, değerlendirmeye başlamadan önce bu şekilde düşünmek lazım. Ayrıca şöyle düşünün Google Images algoritması sürekli güncellenen ve geliştirilen bir algoritma, bu nedenle tekrar eden resimleri büyük ihtimalle en doğru sonuçla Google size gösterecektir.

- Örneğin burada (http://prntscr.com/kdhikf) bir ICO projesi var, Google Chrome ile kişinin resminin üzerine sağ tıklıyoruz ve Google İçinde Resim Ara seçeneğini tıklıyoruz

- Karşımıza çıkan sonuçlar içinde gerekli değerlemeyi yapmak size kalmış, burada (http://prntscr.com/kdhgf2) göründüğü şekilde kişinin bu resmine kendisine ait olduğunu düşünebiliriz.

Ayrıca, ICO lardan önce ICO değerlendirme sitelerini takip etmenizi tavsiye ederim. Orada insanların oyladığı, takip ettiği projeleri değerlendirmeye alırsanız hata oranınız da azalır.

ICO Takip ve Değerlendirme Siteleri ;
Coin Delite - Ico Bench - Ico Holder - Ico Marks - Track Ico - Ico Inspect

1714306201
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714306201
Reply with quote  #2

1714306201
Report to moderator
You can see the statistics of your reports to moderators on the "Report to moderator" pages.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714306201
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714306201
Reply with quote  #2

1714306201
Report to moderator
oerdogan (OP)
Member
**

View Profile WWW
July 08, 2018, 03:56:03 PM

Daha fazla website ve araçlar için reply atın buraya ekleyerek devam edebiliriz. Ayrıca sadece resim üstüne değil diğer araştırma yöntemleriniz ile ilgili yazıları da ekleyip güncel tutabiliriz.
holdmycoins
Member
**

Activity: 294
Merit: 11

View Profile
July 08, 2018, 05:19:14 PM

Google image search en geniş tabanlı database sahip diye biliyorum. Bu siteleri kullandım ancak google'dan daha etkili bir sonuç alamamıştım.

murobro
Jr. Member
*

Activity: 532
Merit: 1

View Profile WWW
July 08, 2018, 05:28:06 PM

Şu anda piyasada dolandırıcı elinden geçilmiyor. Şimdide sahte ico kampaniyaları düzenleyerek insanların paralarını  çalıyorlar. Fakat  paylaştığınız sitelerde aramalar yaparak bu sahtekalar tespit edile bilir

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
yns1903
Member
**

Activity: 742
Merit: 15

View Profile WWW
July 08, 2018, 06:44:05 PM

Şu sıralar icolarda scam durumu artış gösteriyor ve bunun için de yararlı olacak bir konu açılmış. Böylelikle hangi iconun güvenli olduğu konusunda biraz daha fikir sahibi olabiliriz.

RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2114
Merit: 1040

View Profile
July 08, 2018, 06:55:57 PM

Hocam siz scam icoların Türkiye distribütörlüğünü aldınız sanırım Cheesy şaka bir yana gereksiz saçma sapan konuların arasında bu gerekli bilgilerle bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim umarım güncellemelere devam edersiniz

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
July 08, 2018, 07:02:55 PM

Bu icolardan birisi benide ugrastiriyor. İsmini verirdim ama  scam çıktigi için zor durumda kaldım.. Negatif trust yedim onun yüzünden sabahtan bu yana temizlemeye çalışıyorum. Allah'tan bilmeden yaptık. Yaptığım hatayı temizleyince umarım çabuk düzelir. Bountylere katılırken dikkatli olun. Böyle şeylerde başınıza gelebilir
oerdogan (OP)
Member
**

View Profile WWW
July 08, 2018, 07:10:52 PM

Hocam siz scam icoların Türkiye distribütörlüğünü aldınız sanırım Cheesy şaka bir yana gereksiz saçma sapan konuların arasında bu gerekli bilgilerle bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim umarım güncellemelere devam edersiniz

Hocam biraz öyle oldu gibi:) Normalde pek yazı yazmıyorum cevırı yapmaya calısıyorum elimden geldikçe ama son zamanlarda girdiğim çoğu çeviri scama donunce bende kendim okurken sizlere de paylaşayım diye çeviriyorum toparlamaya çalışıyorum:)
oerdogan (OP)
Member
**

View Profile WWW
July 08, 2018, 07:12:25 PM

Bu icolardan birisi benide ugrastiriyor. İsmini verirdim ama  scam çıktigi için zor durumda kaldım.. Negatif trust yedim onun yüzünden sabahtan bu yana temizlemeye çalışıyorum. Allah'tan bilmeden yaptık. Yaptığım hatayı temizleyince umarım çabuk düzelir. Bountylere katılırken dikkatli olun. Böyle şeylerde başınıza gelebilir

Evet birde böyle bir durum var bounty ve ann threadlerin bumplanmasına sebep olduğunuzda (bilmeden yada bilerek) negatif trust alıyorsunuz.
luckydag
Sr. Member

Activity: 742
Merit: 260

View Profile
July 08, 2018, 08:29:39 PM

Evet birde böyle bir durum var bounty ve ann threadlerin bumplanmasına sebep olduğunuzda (bilmeden yada bilerek) negatif trust alıyorsunuz.

Tamamen saçmalık, adam nereden bilsin scam olduğunu? Bilse zaten imzadan kaçardı. Böyle saçma işler olmaması lazım.
oerdogan (OP)
Member
**

View Profile WWW
July 08, 2018, 09:32:44 PM

Tamamen saçmalık, adam nereden bilsin scam olduğunu? Bilse zaten imzadan kaçardı. Böyle saçma işler olmaması lazım.

Zaten uyarı oluyor uyarı arkasından yazanlara yapıyorlar. İmza kampanyasına katılanlarda boyle bırseye rastgelmedım ama twitter ve facebook vb raporlamaları bounty threade yapanlardan muzdarip olanlar var
barslanhan
Member
**

Activity: 658
Merit: 42

Graphic Designer

View Profile WWW
July 08, 2018, 09:38:47 PM

Mangır denen güya Türk coini ki bana göre Scam'ın tillahı.. onu iyi incelemek lazım.. buram buram dolandırıcılık kokuyor
KodesCrew
Full Member

Activity: 406
Merit: 101

View Profile
July 08, 2018, 09:39:52 PM

google da proje adı scam alert diye arama yaptığında bitcointalk forumlu linklerde çeşitli ifşa başlıklarına denk geliniyor. bu tip icoları denetlemeye gönüllü olan çokça detektifliğe soyunmuş kullanıcı var.

hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
July 08, 2018, 09:59:13 PM

zar zor kendimi kurtardım. biraz önce düzeltti marboroza denen eleman. facebook ta bayağı bir uğraştım. malum paylaştığınız şeyleri adamlar bir program ile yokluyor. facebook ta hareketler bölümüne girip tek tek paylaştıklarınızı silmeniz gerekli. jinbinin imzası bitene kadar başka bir bounty ye artık katılmam. twitter ve facebook bountyleri zaten pek işe yaramıyor. yani pek dişe dokunur bir token gelmiyor o bakımdan dedim. ucuz yırttık diyebilirim. karşıdaki kişi türk olsa derdini eninen boyuna anlatabilirsin ama yabancı olunca ingilizce ile anlatmak çok zor.
@scambuster
Full Member

Activity: 137
Merit: 100

View Profile
July 08, 2018, 10:00:51 PM

Valla güzel bir konu olmuş hocam ellerine sağlık, resimleri taratmak gerekiyor daha önce çokça defa bu tür scam projelerle karşı karşıya kaldık.
Suskunadam
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
July 08, 2018, 11:18:49 PM

Kesinlikle çok güzel bir konu başlığı olmuş. Bu scam icoların tespitine yardımcı olabilecek başka sitelerde varsa onları da ekleyip güncellenebilir. Böylece scam icolara her paramızı hemde zamanımızı harcamayız.
oerdogan (OP)
Member
**

View Profile WWW
July 09, 2018, 11:37:57 AM

Kaynak sayısı artarsa diye ilk yorumu da kendime almıştım. Buraya diğer arkadaşlar ekledikçe ve ben de forumda okudukça eklemeler yapıp güncel tutmaya çalışacağım.
Gocu
Member
**

Activity: 302
Merit: 12

View Profile
July 10, 2018, 11:30:04 AM

Çok faydalı bir çalışma yapmışsınız. Çünkü bu işlere ilk başladığımda scam projelere girdim ve para kaybettim. Bundan sonra ilk başvuracağım yer sizin paylaştığınız siteler olacak. Teşekkür ederim.
oerdogan (OP)
Member
**

View Profile WWW
July 10, 2018, 06:30:53 PM

Çok faydalı bir çalışma yapmışsınız. Çünkü bu işlere ilk başladığımda scam projelere girdim ve para kaybettim. Bundan sonra ilk başvuracağım yer sizin paylaştığınız siteler olacak. Teşekkür ederim.

Scam projelerden dili yanmayan arkadaş yoktur herhalde. Ama forumda maalesef scam ile ilgili çok fazla bilgi yok insanlar bir bounty'nin sadece bir haftalık twitter raporlamasına uğraştığı sürede katıldığı bountyi daha ayrıntılı araştırabilir ve diğer arkadaşları da uyarabilir diye düşünüyrm.
rexxxoonaa
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 2

View Profile WWW
July 10, 2018, 10:29:42 PM

bu ve benzeri konulara gerçekten çok ihtiyacımız var adamlar sahtekarlıkla hem paramızı hem umudumuzu çalıyorlar. uğraşınız için teşekkürler hocam.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: