Bitcoin Forum
June 17, 2024, 12:47:00 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: DxChain - Büyük Verilerin Blokzinciri İle Buluşması  (Read 270 times)
petrichor (OP)
Member
**

Activity: 406
Merit: 12

View Profile
July 13, 2018, 03:38:16 PM
Last edit: July 13, 2018, 04:28:14 PM by petrichor
Merited by coinbergh (4), freim (4)

Merhaba, sizlere geleceğini oldukça parlak gördüğüm ve ICO’suna dahil olma planları yaptığım bir projeden bahsetmek istiyorum. Projenin adı başlıkta da belirttiğim gibi DxChain. Bu konuyu, DxChain projesinin gelişimi hakkında Türkçe bir kaynak bulunması amacıyla elimden geldiğince güncel tutmaya çalışıp, proje hakkındaki gelişmeleri yine bu konu altından paylaşacağım. Ayrıca yazının alt kısmında machine learning ve big data hakkında bilgiler ve video içerikleri bulunmaktadır.

DxChain Nedir?

DxChain, dünyanın ilk merkezi olmayan big data ve machine learning ağıdır. Başka bir deyişle, DxChain merkezi olmayan bir ortamda büyük verilerin hesaplanması amacıyla bir platform tasarlamayı amaçlamaktadır.

Neden DxChain?

Günümüzde, big data işlemlerini yürütme ve bu veriler ile ilgili hizmetleri tekelleştirme yeteneğine sadece büyük şirketler sahiptir. Bireyler ve küçük çaplı şirketler için veri depolama hizmetleri almak ve veri kaynaklarını elde etmek oldukça zordur. İleri derecede gelişmiş bilgisayarların sunduğu hizmetleri sağlamak için tasarlanmış bazı blockchain tabanlı platformlar bulunmaktadır, ancak piyasada big data ve machine learning destekleyen, merkezi olmayan ve paralel bilgi-işlem ortamı sağlamak için mevcut bir çözüm bulunmamaktadır.
Bu nedenle DxChain big data ve machine learning alanında devrimsel bir projedir.

DxChain'in rekabet alanındaki başlıca avantajları nelerdir?

Dört önemli yenilik, DxChain'i diğer blockchain projelerinden ve mevcut big data servislerinden farklı kılmaktadır:

* Kanıtlanabilir Veri Hesaplamaları

DxChain, kanıtlanabilir veri hesaplamaları ve veri doğrulamaları için yeni bir merkezi olmayan bilgi işlem çerçevesi sunmaktadır.

* Zincirler Arası Mimari

DxChain, bir ana zincir üzerinde veri zincirleri ve hesaplama zincirlerini organize edebilmek için iki yan zincir içeren yeni bir zincirler arası mimari kullanmaktadır.

* Ticari Veri Alışverişi Desteği

DxChain'in esnek ve güçlü sistem mimarisi, veri analizi gereksinimleri ve ticari veri alışverişini desteklemek amacıyla özel olarak tasarlanmıştır.

DxChain'in Geleceği

DxChain, çeşitli machine learning ve veri madenciliği algoritmalarını, veri depolama ve müzik/video akışları gibi diğer pek çok uygulamayı desteklemek için tasarlanmıştır. Çeşitli sektörlerdeki geliştiriciler DxChain'i farklı şekillerde kullanabilir. DxChain' in kullanım alanlarına üç örnek aşağıda belirtilmektedir.

1- DxChain kullanıcıları, sensörlerin oluşturduğu veri kümesinde machine learning analizini doğrudan çalıştırabilir ve iş hayatındaki kararlarını yönlendirmek için ticari bilgi raporları oluşturabilirler. DXChain ekosistemi geliştiricisi de, kendi machine learning uygulamalarını oluşturmak için bu özelliği kullanmaktadır.
2- DxChain, veri trafiğini depolamak için maliyeti azaltmaktadır. Şifrelenmiş veriler blokzincirinde izlenebilir halde ve güvenli olarak saklanır. Ayrıca machine learning sağlık hizmeti sağlayıcılarının, hastanın sağlık durumunu izlemek ve hasta hakkında kritik sinyalleri göndermek için kendi yapay zekalarını oluşturmasını sağlar.
3- Merkezi olmayan big data ve machine learning blokzinciri olan DxChain, yapay zeka sağlayıcılarına birçok şekilde fayda sağlamaktadır. Bunun bir örneği olarak DxChain ekosistem geliştiricisi, machine learning uygulamasını oluşturmak için DxChain'i kullanmıştır.

- Ayrıca dün itibariyle DxChain'in prototip ürününün alfa versiyonu olan Rocky Mountains, DxChain'in kurucu ortağı ve baş mühendisi olan Wei Wang tarafından tanıtılmıştır. Detaylı bilgi için video linki aşağıdadır.

https://www.youtube.com/watch?v=RvFtJrRrUv8

- DxChain, whitelist süreci başlamış olup detaylı bilgi aşağıdaki makalede mevcuttur. Ayrıca DxChain projesi, ön satış sürecinde 17,5 milyon dolarlık satış yaparak satış hedefinin %81'ine şimdiden ulaşmıştır.

https://medium.com/dxchainnetwork/dxchain-token-sale-terms-conditions-2da78e2d6333

Website: www.dxchain.com/
Whitepaper: https://docsend.com/view/8w3fman
Twitter: https://twitter.com/DxChainNetwork
Telegram: https://t.me/dxchain
Reddit: https://www.reddit.com/r/DxChainNetwork/
Medium: https://medium.com/dxchainnetwork
Steemit: https://steemit.com/@dxchainnetwork
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCNIWZiYjMKVjF1LIY9uIslg

Ek:

- Machine learning yani makine öğrenimi hakkında bilgi almak için:

https://www.wikiwand.com/tr/Makine_%C3%B6%C4%9Frenimi

Ayrıca hepimizin bildiği Super Mario'nun machine learning alanında özel bir sinir ağı genetik algoritması ile bir bilgisayarın oyunu 1 gün boyunca oynayarak nasıl öğrendiğine aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=qv6UVOQ0F44

- Big data yani büyük veriler hakkında bilgi almak için: https://www.wikiwand.com/tr/B%C3%BCy%C3%BCk_veri

Big data ve sosyal medya ilişkisini açıklayan bir TED konuşmasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. (Türkçe altyazı seçeneği mevcuttur)

https://www.ted.com/talks/jennifer_golbeck_the_curly_fry_conundrum_why_social_media_likes_say_more_than_you_might_think
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
July 14, 2018, 09:33:58 AM

MERHABA , elinize sağlık çok ayrıntılı güzel bir yazı olmuş. dxchain türkiye den ico suna katılımcı kabul etmemektedir. quark chain le başlıyan bu durum dxchain ile devam ediyor malesef.
petrichor (OP)
Member
**

View Profile
July 14, 2018, 10:44:51 AM

MERHABA , elinize sağlık çok ayrıntılı güzel bir yazı olmuş. dxchain türkiye den ico suna katılımcı kabul etmemektedir. quark chain le başlıyan bu durum dxchain ile devam ediyor malesef.

Yazı hakkındaki güzel yorumlarınız için teşekkürler. Bugün whitelist başvurusu yapacaktım, bu kötü oldu. Icodrops’da katılamayan ülkeler arasında yoktuk, neden böyle yaptıklarını anlamak güç. Gelişimini izlemek için oldukça hevesli olduğum bir projeydi. Keşke böyle bir durumla karşılaşmasaydık.
luckydag
Sr. Member

Activity: 742
Merit: 260

View Profile
July 14, 2018, 10:49:22 AM

Proje güzel bir projeye benziyordu ancak Türkiye'den katılım yapılmasının engellenmesi garip olmuş. Bu aslında dünya kamoyunda duyduklarına göre hareket eden bilinçsiz ICO yöneticileri nedeniyle oluşuyor.

Bu tarz projeler ne kadar iyi olursa olsun, profesyonel düşünemeyen yöneticiler yüzünden başarısız olacaktır.
TurkiyePriest
Full Member

Activity: 1011
Merit: 128

Radix-The Decentralized Finance Protocol

View Profile
July 15, 2018, 12:14:43 PM

Artık bu tip büyük icoların Türkiyeden kayıt almaması can sıkmaya başladı. Dünyada 3. dünya ülkesi olduğumuzu artık direk görebiliyoruz. Doların yükselişi vs de bunların göstergesi. Her yerden darbe yiyor gibiyiz

R A D I X   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   The Decentralized Finance Protocol
█████████ GET TOKENS █████████    Facebook      Telegram      Twitter
The Radix DeFi Protocol is    SCALABLE SECURE COMMUNITY DRIVEN
Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1862
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
July 15, 2018, 12:26:23 PM

Az önce kyc kaydımı yaptım bende. Türkiye ile ilgili olumsuz bir durum mu var? Kaydı yaparken hiç böyle bir uyarı vermedi oysa. Eğer kaydı kabul ederlerse bir miktar yatırım yapabilirim bende.

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
ziya1453
Full Member

View Profile
July 15, 2018, 12:32:39 PM

Yazı hakkındaki güzel yorumlarınız için teşekkürler. Bugün whitelist başvurusu yapacaktım, bu kötü oldu. Icodrops’da katılamayan ülkeler arasında yoktuk, neden böyle yaptıklarını anlamak güç. Gelişimini izlemek için oldukça hevesli olduğum bir projeydi. Keşke böyle bir durumla karşılaşmasaydık.
siz yinede bot üzerinden kyc nizi yapın. düşükte olsa her zaman arada gözden kaçma şansınız var. sadece pasaport kabul eden ico ya kimlikle girmişliğim var. o zaman pasaportum yoktu öylesine şansımı denemiştim Smiley
oerdogan
Member
**

Activity: 266
Merit: 23

View Profile WWW
July 15, 2018, 01:40:23 PM

Ann thread linkini varsa paylaşabilirmisin?
primeer
Sr. Member

Activity: 883
Merit: 262

View Profile
July 15, 2018, 02:06:56 PM

big data, machine learning, yapay zeka gibi klişe konular üzerinde kurulu projelerden uzak durmaya çalışıyorum. teknoloji olarak bahsettikleri bu dünyanın çok gerisindeyiz maalesef. piyasada borsaya girince pump yer fiyatlanır belki bilemem ama buna yatırım yapacağıma piyasadan ucuz altcoin toplarım daha iyi. proje takımı fena değilmiş bu arada.
WeAreSoSory
Member
**

Activity: 238
Merit: 14

View Profile
July 17, 2018, 09:51:58 AM

dxchain büyük veri mantığı ile yola çıkmış ve endüstri 4 üzerine yoğunlaşmış bir proje. Şu an bu tür projelerden para kazanılır mı bilemiyorum. Ancak bir arkadaşım 45 yaşlarında emekliliğine az kaldı. Adam gitti Fransa'da sadece bu iş için eğitim aldı geldi. Şimdi Avusturya'da çok kaliteli bir şirkette veri analisti olarak çalışıyor. Almış olduğu eğitim neyi değiştirdi derseniz şimdi aldığı maaş ile eğitim öncesi aldığı maaş arasında hem kademe farkı var hemde %75 fiyat farkı var.

Bu nedenle teknoloji küçümsenemeyecek düzeyde hızlı ilerliyor. Bu süreç böyle devam ederse blockchainde bu teknolojiyi daha çok göreceğiz.
petrichor (OP)
Member
**

View Profile
July 17, 2018, 03:17:17 PM
Last edit: July 17, 2018, 03:55:08 PM by petrichor

Az önce kyc kaydımı yaptım bende. Türkiye ile ilgili olumsuz bir durum mu var? Kaydı yaparken hiç böyle bir uyarı vermedi oysa. Eğer kaydı kabul ederlerse bir miktar yatırım yapabilirim bende.

Whitelist kaydı yapmadan önce DxChain’in telegram kanalından bir admine “Türkiye’den ICO’ya katılamıyor muyuz” diye sormuştum. Aldığım cevap tam olarak buydu. Yine de denenebilir aslında ama gözden kaçıracaklarını sanmam.

For legal considerations, the restricted countries and regions for the public token sale include: the United States of America, Canada, New Zealand, People's Republic of China, Cuba, North Korea, Serbia, Tunisia, Somalia, Zimbabwe, Congo, South Sudan, Sudan (north), Sudan (Darfur), Turkey, Iran, Iraq, Libya, Syria, Ethiopia, Yemen, Sri Lanka, and Venezuela.

Edit: KYC formuna baktım az önce. Ülke ve milliyet soruyor. Bunun yanında adres ve adres kanıtı gibi maddeler de var. Son elemede bizim elenmemiz kesin gibi yani. Yurtdışında yaşayan akrabası olan arkadaşlar pasaport aracılığıyla katılabilir. Onlar için sorun oluşturmayacaktır.
freim
Member
**

Activity: 462
Merit: 42

View Profile
July 17, 2018, 07:01:19 PM
Last edit: July 17, 2018, 07:12:43 PM by freim

Öncelike şunu direk ifade etmek istiyorum ben bu proje ile iligi araştırma yapmak istiyordum. Ve bana burada hazır araştırılmış bir konu ile denk gelmek inan çok mutlu etti. Paylaşım için önce teşekkür etmek istedim. Bir başka hususda, Dxchain'i baya önce icodrops sitesinde görüp araştırmaya karar vermiştim ama ingilizce kısıtlı olunca biraz zamana bırakmak istedim. Türkçe kaynak olması bu yüzden çok iyi oldu. Artık gelişmeler haberler falan eklenirse çok daha iyi olur.  Buradan takip etmiş olurum. ICO bize kapalı heralde.  Başka alternatifleri denemeye çalışabilirim. Örneğin,  Yurtdışındaki akrabaların pasaportlarla katılmak gibi. Tekrardan paylaşım için teşekkürler, paylaşımın içerisinde emek olduğu aşikar. Paylaşımların devamını bekliyoruz.
petrichor (OP)
Member
**

View Profile
July 17, 2018, 07:30:59 PM

Desteğiniz için teşekkür ederim. ICO’ya katılmayı düşünüyorsanız whitelist skor sistemini türkçeye çevirip en kısa zamanda bu konu altından yayınlayacağım. 15 saat önce makale ve video yayınlayarak ekstra whitelist skor puanı toplama sistemi geldi. Konuyu takipte kalırsanız, detayları en geç yarın öğrenebilirsiniz.
petrichor (OP)
Member
**

View Profile
July 17, 2018, 11:58:24 PM

Pasaport ile DxChain ICO’suna katılacak arkadaşlar için whitelist skor sisteminin part 1 ve part 2 kısımlarını yazıyla aktarıyorum. Aslında Illustrator ile fotoğraf üzerinden yapacaktım fakat jpg dosyası ile uyuşmadığı için olmadı.

Whitelist Skor Sistemi (Part 1)

Whitelist Görevleri

- KYC’yi Tamamlamak               1 puan
- Twitter Takibi ve Retweet        2 puan
- YouTube Aboneliği ve Like       2 puan
- Referans bulma (max 5 kişi)   2 puan (max 10 puan)

Whitelist Skor Sistemi (Part 2)

Whitelist Görevleri

- Makale yazmak        İyi                  2 puan
                                Harika            12 puan
                                Profesyonel     25 puan

- Video yapmak          İyi                  5 puan
                                Harika             35 puan
                                Profesyonel     40 puan

Muhteşem Video Bronz Bonus          30 puan
 Muhteşem Video Gümüş Bonus        35 puan
 Muhteşem Video Altın Bonus            40 puan

Bu görevlerle alınacak yüksek skorlar, ICO’ya katılabilme olasılığınızın artması demektir.

- https://steemit.com/blockchain/@dxchainnetwork/kyc-and-whitelist-scoring-system-part-one
- https://steemit.com/blockchain/@dxchainnetwork/kyc-and-whitelist-scoring-system-part-two

snykutlug
Member
**

Activity: 448
Merit: 17

View Profile
July 18, 2018, 01:19:50 AM

Güzel kazandırabilir ama şu piyasa tedirgin ediyor insanı işte girip girmemek sıkıntı bugunki piyasa bakarak konuşursak ama iyi çıkış yakalayabilir tabi ne kadar sürücek bu yükseliş oda var
ziya1453
Full Member

View Profile
July 29, 2018, 11:50:30 AM

evet bugün türkiyeden katılım kabul etmemelerine rağmen whitelist aldım. telegram botundan sizde kontrol edebilirsiniz wl durumunuzu. quarkchain de alalamıştım benzer durumda. her zaman denemekte fayda varmış demekki.
ziya1453
Full Member

View Profile
August 02, 2018, 10:07:51 AM

dxchain çekiliş sonuçları açıklandı telegram botundan kontrol edebilirsiniz.
@DxChainBot
yarın birinci raund katılım payınız garanti sadece çekiliş kazananlara katılım payı var. aceleye gerek yok
24 saat sonra ikinci raund fcfs ve çekiliş kazanmış olmanıza gerek yok wl si olan herkes girebilecek.
ben katılacağım sonu ne olur bilemem ama bu ayki dxchain ve ankr da rekt olursa benim için ico işi biter.
LoveFooL
Member
**

Activity: 476

View Profile
August 02, 2018, 01:39:22 PM

türkiyeden katılım yapılması engellendi diye katılım yapamayacağını düşünen arkadaşlar bence biraz araştırsınlar. az bir maliyetle bunun önüne geçebilirsiniz. hatta bundan sonra bu tarz icolar olursa onlarda da kullabilirsiniz. tek önemli nokta güvenilir bir satıcı bulabilmek.
ziya1453
Full Member

View Profile
August 07, 2018, 08:51:13 AM

tüm katılımcılara hayırlı olsun 2x deyiz ki dahada gideri var.
takım tokenlere kilit koymayı unutmuş  ico devam ederken token dex lere düştü.
takım uyanıp kilit vurdu.
kilitten önce 2x e yaklaşmıştı token fiyatı 2-3 saatte 2x yapmış oldu yatırımcılar.
bir kaç gün içinde takım borsa açıklayıp kilidi kaldıracak 2x-3x arasından çıkacağım ben. ayrıca binance söylentisi var çok düşük olsada doğru çıkarsa 5x den aşağı çıkmayın.
petrichor (OP)
Member
**

View Profile
October 26, 2018, 07:52:30 AM

tüm katılımcılara hayırlı olsun 2x deyiz ki dahada gideri var.
takım tokenlere kilit koymayı unutmuş  ico devam ederken token dex lere düştü.
takım uyanıp kilit vurdu.
kilitten önce 2x e yaklaşmıştı token fiyatı 2-3 saatte 2x yapmış oldu yatırımcılar.
bir kaç gün içinde takım borsa açıklayıp kilidi kaldıracak 2x-3x arasından çıkacağım ben. ayrıca binance söylentisi var çok düşük olsada doğru çıkarsa 5x den aşağı çıkmayın.

Şahsen pasaport bulamadığım için katılamamıştım ama umarım kar realizasyonu yapmışsınızdır hocam. Şu an icodrops dolar bazında 0.23x, btc bazında ise 0.24x olduğunu gösteriyor. Bununla beraber muhtemel bir boğa sezonu ile birlikte potansiyelini yansıtıp tekrar eski seviyelerine döneceğini düşünüyorum.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: