Bitcoin Forum
May 05, 2024, 09:44:47 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: İnternette Güvenliğimizi Bir Üst Seviyeye Taşıma  (Read 13238 times)
vuslatgelir
Member
**

Activity: 195
Merit: 10

-

View Profile
July 26, 2018, 10:42:11 PM

çok güzel ve ayrıntılı bir konu olmuş hocam ellerinize sağlık derim,  oldukça bilgilendirici olmuş
1714945487
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714945487
Reply with quote  #2

1714945487
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
triedra
Member
**

Activity: 560
Merit: 11

View Profile WWW
July 28, 2018, 10:23:51 AM

google 2fa açığı bence var ama dillendirilmiyor. bir kere 2fa oluşturduktan sonra değiştirmediğin sürece o qr kod ve içine kömülü uzun kod aynen kalıyor. şifre üretildiği zaman sonraki ve sonraki belli bir sıralama ile oluşturduğundan yanayım ben. çünkü google authenticatorün şifre üretimi için internet bağlantısına gerek yok.

kaysersozee
Full Member

Activity: 367
Merit: 100

View Profile WWW
July 28, 2018, 11:46:48 AM

Öyle bir hale geldik ki sadece private key saklamakla iş bitmiyor her an her yerden saldırıyorlar. Kullanım alanlarına göre cihazları ayırmak en mantıklısı yani cüzdan için bir cihaz ve bu cihazı başka bir amaçla kullanmayacaksın gibi

brablia
Jr. Member
*

Activity: 56
Merit: 1

View Profile
July 29, 2018, 06:21:12 PM

Şu kadarını söyleyebilirim internette güvenlik diye birşey hiçbir zaman %100 olmayacaktır biz istediğimiz kadar önlem alalım hep bir açık var. o yüzden önemli veri ve bilgileri internette muhafaza etmemek lazım.

★ PRiVCY ➢ Own Your Privacy! ➢ Best privacy crypto-market! ★
✈✈✈[PoW/PoS]✅[Tor]✅[Airdrop]✈✈✈ (https://privcy.io/)
bitcoinmuseum
Sr. Member

Activity: 924
Merit: 251

View Profile
July 30, 2018, 10:14:53 AM

Güzel paylaşım olmuş dostum emeğine sağlık. Bahsettiklerinin çoğu zaten buradaki insanlar için yabancı şeyler değil lakin yine de tekrar hatırlamakta fayda var. Yoksa çok üzülüyoruz. Ama cüzdanlar için en iyi güvenlik Ledger almaktır. Ötesi şimdilik yok.
AxuProject
Jr. Member
*

Activity: 84

View Profile
July 30, 2018, 09:39:26 PM

ben lisanslı antivirüs kullanıyorum ve bilgisayarda hiçbir önemli bilgimi tutmuyorum bu tarz işler için flash disk aldım onda tutuyoru herşeyimi

█≣≣≣   SECURIX   ≣≣≣█
▐▃    NEXT GENERATION OF CRYPTO MINING    ▃▌
http://www.securix.io/
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
July 31, 2018, 08:32:42 AM

Hocam ellerine kollarına sağlık. Bence en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de güvenilen kişilere verilen şifreler. Çok sayıda tanıdığı kişi tarafından soyulan insan var piyasada.
fidalarinmordack
Newbie
*

Activity: 98
Merit: 0

View Profile WWW
July 31, 2018, 03:12:25 PM

İnternet güvenliğine o kadar fazla takılmıyorum. çünki kaybedecek o kadar fazla beni üzebilcek değeri değersiz sanal hayallerden başka bişey yok Smiley benden çalabilecekleri sadece hayallerim onu da çalamazlar ...!
buietaw
Member
**

Activity: 140
Merit: 10

View Profile
August 02, 2018, 06:58:54 AM

İnternet güvenliğine o kadar fazla takılmıyorum. çünki kaybedecek o kadar fazla beni üzebilcek değeri değersiz sanal hayallerden başka bişey yok Smiley benden çalabilecekleri sadece hayallerim onu da çalamazlar ...!

Öyle deme hocam hesabının çalınması sana birçok dolaylı zarar açabilir. Sen yine de önlemini al.

█ █                 TheFeniks     │    New Fair App                 █ █
|   LightPaper   |      TWITTER     |     BSCSCAN    |
 We are building a completely decentralized, user-oriented, new social platform. We will use the power we get from the community for the community again.  
heronesle
Newbie
*

Activity: 98

View Profile WWW
September 10, 2018, 08:08:52 AM

çok faydalı bir yazı olmuş emeğinize sağlık hocam. ben hiçbir maile tıklamayarak biraz türk mantığıyla korunmacı takılıyorum. elbette daha fazlasını yapmak gerekiyor.
AlexDeSouza1907
Newbie
*

Activity: 17

View Profile
September 10, 2018, 12:18:43 PM

güzel paylaşım, bu devirde hesap güvenliği önemli. teşekkürler.
holdmycoins
Member
**

Activity: 294

View Profile
September 10, 2018, 03:00:44 PM

Her şey tamam da ''İnternet Tarayıcısı Olarak Tor Browser Kullanın'' olmamış. Normal kullanıcılar için chrome en uygun browser. Ayrıca internet güvenliği normal kullanıcı için bir önem arz etmiyor diyorsanız ki bilgisayara virüs bulaştırmayayım en etkili yöntemi söyleyim size. Virüs bulaşacak hiçbir program indirmemek, açmamak, şüpheli işlemlere girişmemek. Girişilecekse de VirtualBox gibi bir yere sanal işletim sistemi kurup kullanın. Yıllardır bu şekilde virüs yemedim ayrıca phishing gibi yöntemlere karşı dikkatli olun. Bilmediğiniz linklere tıklamayın, tıklayacaksanız da hesaplarınızla ilişkili olmayan bir işletim sisteminde yani yine VirtualBox tarzı bir uygulama/browser'da tıklayın.

sanjimor
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
September 10, 2018, 03:43:42 PM

Güvenlik kripto borsalarında işlem yapanlar için çok önemli bütün birikiminiz çok kolay bir şekilde yok olabilir. Çok al sat yapılmıyorsa usb cüzdana atıp beklemek en güvenli yok gibi.
absurde
Jr. Member
*

Activity: 532
Merit: 5

View Profile WWW
September 10, 2018, 03:54:14 PM

Farklı şifreler kullanmak, modeminizin ağına kimsenin sızmasını engellemek. Şifreli offline bir yerde tolayıp saklamak şu an en doğru çözümler olarak görülmekte.
aly
Full Member

Activity: 312
Merit: 103

Beşiktaş.

View Profile
September 11, 2018, 06:48:31 AM

İnternet artık olmadığı kadar hayatımızın içine girdi. Onlarca farklı site ve uygulamaya ait şifre ve kullanıcı adı bilgilerini kullanıyoruz ve bu sayı her geçen gün artıyor. Mail hesapları, sosyal medya hesapları, bankacılık uygulamaları, crypto işiyle uğraşanlar için borsa hesapları bu liste uzayıp gidiyor ...

Önemli bir konuya değinmişsiniz, fakat şöyle bir durum var.

Cep telefonunda şifre kullanmak ne kadar mantıklı?

Örneğin geçtiğimiz günlerde dayımın başına bir kaza geldi. İş icabı gittiği bir yerde düşüyor ve kafasını vuruyor, etrafındaki tanımadığı insanlar cep telefonunda son aradığı numarayı arayıp durumla ilgili bilgi veriyorlar. Telefonunda şifre olsa muhtemelen kendisinden uzun süre haber alamayacaktık. Her telefonda bu gibi durumlar için geliştirilmiş "Acil Arama" tuşu mevcut, fakat halkımızın bu özelliği kullanma konusunda habersiz olduğunu biliyoruz.

İki faktörlü doğrulama kullanımı oldukça önemli. Bu konuya özellikle hassasiyet gösterilmesi gerekli.

- Mail adresinizi ve bağlı hesaplarınızı (Bulut vs.) korumak için iki faktörlü doğrulama kullanmaya özen gösterin.
- Şifre yöneticisini için mutlaka iki faktörlü doğrulama kullanmaya özen gösterin.

Şifrelerin çoğunun farklı olmasına özen göstermek için şifre yöneticisi kullanmak en doğrusu. Senelik 80-100 TL gibi ücretleri bulunan kendimin de kullandığı Premium üyelikli LastPass'i tavsiye ederim. Giriş için farklı doğrulama yöntemleri mevcut, Google 2FA'yı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bu sayede bir çok şifrenizi burada güvenle saklayabilirsiniz. Ayrıca, LastPass'in sunduğu diğer bir çok özellikte işinizi görecektir. LastPass sayesinde hemen hemen her site için karmaşık ve zor çözülebilen şifreler üretebilirsiniz. Ayrıca oldukça kullanışlı olan mobil uygulamaları da oldukça işinizi kolaylaştıracaktır.

TOR sizi gizlemez, sadece gözlerinizi kapatır!

Çocuklar büyürken gözlerini kapattıklarında sizin de onu göremediğinizi düşünürler, özetle TOR aslında sadece budur. Güvenlik için internet tarayıcı olarak TOR Browser kullanmak nereden baksanız saçmalık. TOR ile insanların çok güvenli gizli bir ortamda iş yaptıkları, karanlık dünyaların adamı olduklarını düşünmeleri sağlanıyor, bazı arkadaşlar da kendilerini "hacker" sanıyor ya, buna çok gülüyorum (: İlla güvenlikli, sınırsız/sansürsüz ve takibe takılmayan bir internet istiyorum diyorsanız, kendi VPN sunucunuzu kurun ve onu kullanın. Aylık 1€ maliyet ile bunu yapabilirsiniz sonra bilgisayarına kuracağınız OpenVPN eklentisi ile emin olun kendi sunucunuzdan yapacağınız tüm işlemler TOR dan çok daha güvenli olacaktır. (Bu konuda isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim)

Anlık mesajlaşma uygulaması olarak Signal!

Anlık mesajlaşma uygulamalarında ne konuştuğunuza bağlı olarak hangisini kullandığınızın pek önemi yok aslında. Rusya'ya kaçan, eski ABD görevlisi ajan Snowden'in (filmini izlemenizi tavsiye ederim) önerisi olan Signal son zamanların popüler uygulamalarından evet, fakat hiç bir anlık mesajlaşma uygulamasında şifre, kredi kartı bilgisi gibi şeyler paylaşmayın. Esas tehlike elinizdeki telefon! Telefonun potansiyel tehlikesine bakmaksızın mesajlaşma uygulamalarının riskinden bahsetmek, biraz mantıksız. Özellikle dikkat etmeniz gereken husus, cep telefonunuzda kendinize özel, hassas içerikleri kesinlikle barındırmayın, kesinlikle!

Public WiFi kullanmamaya özen gösterin!

Evet bu doğru, fakat az önceki örnekte verdiğim gibi kendi VPN sunucunuzu kullanırsanız bu sizin pek etkilemez. Farz edelim böyle bir imkanınız yoksa, eğer çok büyük dosyalar indirmeyecekseniz cep telefonunuzun "Mobil Erişim Noktası" özelliğini kullanmanız kendi güvenliğiniz açısından en güzeli olacaktır.

Eklemek istediğim iki husus var  Wink

* Dizüstü bilgisayarlarınızın kamerasını mutlaka siyah bir bantla kapatın, bu konu komplo teorisi değil, hassas bir konu.
* Ayrıca, kimlik bilgilerinizi korumanın bir anlamı yok buna çok takılmayın. Zaten tüm bilgilerimiz internet ortamında mevcut, bu nedenle bazı arkadaşların KYC hassasiyetini de anlamıyorum (: Örneğin sosyal medya hesabı olan birinin ev adresini, yaşadığı mekanları, gezdiği yerleri, iş yerini vs. tespit etmek kullanılacak oldukça altetnatif yöntem mevcuttur, bunlardan birisiyle herkese her an ulaşabilirsiniz.

eskalb
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 2

View Profile WWW
September 13, 2018, 08:23:55 AM

Piyasa düşükken hackerlar bile uğraşmıyor cüzdan boşaltmakla  Grin Çok abartı gelebilir ama aşırı dikkatli olmakta fayda var bir kere başına gelir insanın o da yeter zaten.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
Mstulu
Jr. Member
*

Activity: 322

View Profile WWW
September 14, 2018, 05:46:11 AM

Ben girmiş olduğum tüm borsalarda 2Fa kullanıyorum, ayrıca şifreleri olabildiğince uzun tutuyorum.Bide her borsaya özel şifre seçimi yapıyorum.E bunları unutmamak için yazıp bı kağıda saklıyorum
semes
Member
**

Activity: 713
Merit: 31

View Profile
September 14, 2018, 07:00:48 AM

İnternet ortamında güvenliği arttıracak şeyler yapmak mümkün ama %100 güvenli olmak neredeyse imkansız!
aakgezen
Member
**

Activity: 249

View Profile WWW
September 15, 2018, 05:50:59 PM

Bilgilendirme için teşekkürler. Bunların hepsini olmasa da bir kısmını kullanmaya çalışıyorum. Bu piyasada güvenlik normal internet ortamından bile daha önemli...
coskundeniz
Newbie
*

Activity: 27

View Profile
September 15, 2018, 07:23:45 PM

Benim için en büyük sorun farklı şifreler kullanmak. Hep unutuyorum. Hepsini bir yere not almak da aynı şifreyi kullanmaktan daha tehlikeli geliyor. Buna bir çare bulamadım
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  

Jump to: