Bitcoin Forum
June 17, 2024, 04:19:07 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 »  All
  Print  
Author Topic: Kimlik ve özel bilgilerin paylaşımı hakkında  (Read 2415 times)
muteahhit
Member
**

Activity: 364
Merit: 20

View Profile
November 13, 2018, 10:21:44 PM

Bizim bilgilerimiz yıllar önce çalınmıştı zaten. Haberlere düşmüştü kaç milyon kişinin bilgileri çalındı diye. Her ihtimale karşı KYC yaptırmamaya çalışıyorum. Borsa olarak Idex, forkdelta ve btc turk KYC istemeden işlem yapabiliyorsunuz.
mstkmstk
Full Member

Activity: 333
Merit: 101

View Profile
November 14, 2018, 05:48:25 AM

Yeni çipli kimlik kartı çıkarıp eski kimlik ile borsalara kayıt olun yüzde yüz çözüm olmasa da yinede bir çözüm. Noterlerde bankalarda yada telefon hattı çıkarmaya gittiğiniz zaman eski kimlik bilgileri ile işlem yapılmıyor.Yeni kimliğinizi istiyorlar.
Garou
Jr. Member
*

Activity: 55
Merit: 1

View Profile
November 14, 2018, 06:24:40 AM

Yeni çipli kimlik kartı çıkarıp eski kimlik ile borsalara kayıt olun yüzde yüz çözüm olmasa da yinede bir çözüm. Noterlerde bankalarda yada telefon hattı çıkarmaya gittiğiniz zaman eski kimlik bilgileri ile işlem yapılmıyor.Yeni kimliğinizi istiyorlar.

Burada bir sıkıntı var, bedelli işlemleri için yeni kimlikten çıkarttım.
Sonra bir miras işi çıktı, noterde biradere vekalet verdim, eski kimlikle çıkarttılar. Yeni kimlik istemediler.
Ya onların ihmali var ya da inisiyatife kalmış bir durum.
mstkmstk
Full Member

Activity: 333
Merit: 101

View Profile
November 14, 2018, 06:37:00 AM

Burada bir sıkıntı var, bedelli işlemleri için yeni kimlikten çıkarttım.
Sonra bir miras işi çıktı, noterde biradere vekalet verdim, eski kimlikle çıkarttılar. Yeni kimlik istemediler.
Ya onların ihmali var ya da inisiyatife kalmış bir durum.

Yılbaşında yeni kimlik çıkarttım kimliği çıkarttıktan sonra noterde işlem yapmaya gittim yanımda eski kimliğim vardı işlem yapmadılar. Gittim yeni kimliğimi aldım onla işlem yaptılar üstüne birde cep telefonuma sms geldi ilgili noterde adınıza işlem yapılmaktadır diye. Aynı şekilde turkcell bayine gittim nano simcard almaya işlem yapmadılar eski kimlikle.
BitcoinTurk
Hero Member

Activity: 1652
Merit: 629

View Profile
November 14, 2018, 09:11:31 AM

Her gün farklı farklı borsalara, airdroplara, bountylere değişik ölçülerde kişisel bilgilerimizi veriyoruz. Bunun boyutu resmi adres bilgilerimizden kimik/pasaport gibi özel bilgilerimize değişebilmekte. Şuan birçok coin/token projesinde önemli olarak adlandırabildiğim bilgilerim mevcut. Bu bilgileri elinde tutan kurumlar ve kişiler bu bilgiler aracılığıyla girişebileceği yasa dışı işlerde biz ne kadar risk altındayız? Başta hukukçular olmak üzere forumdaki arkadaşlardan bilgi almak istiyorum. Teşekkürler.

Borsalara kendimizin gerçek bir birey olduğunu kanıtlamak için bilgilerimizi veriyoruz ve genellikle bu hizmetler güvenilir oluyor. Ayrıca bu hizmetlerin özel avukatlarının da olması içimizi bir nebze olsun rahatlatabilir. Bir diğer yandan 3-5 kuruş para kazanmak için yapılan KYC işlemlerinin çok güvenli olmadığını ve bu işlemlerin ilerleyen dönemlerde sıkıntılara sebep olabileceğini düşünüyorum. Her ne kadar bu tarz projeler tüm bilgileri güvenli bir şekilde sakladığını iddia ediyor olsa da unutmamak gerekiyor ki bu projeler tüm bu bilgilerimizi istediğimiz şekilde kullanabilecektir. Ayrıca bu gibi sıkıntıların yanı sıra verilerimizin saklanmakta olduğu sunucuların hacklenmesi durumunda da ciddi sıkıntılar ile karşılaşabiliriz. O sebeple de güvenilir hizmetlerin dışında kimlik doğrulamasının yapılmasını tavsiye etmiyorum.
koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
November 14, 2018, 10:07:23 AM

Arkadaşlar bu KYC / Kimlik mevzuları için bence bu saatten sonra endişelenmek boşuna stres.
Hiç öyle darknete falan da girmeye gerek yok. Artık darknet zaten dolandırıcılık için kullanılmaya başlandı.
FBI'da darknette sürekli zaten. Ne hikmetse darknette uyuşturucu/silah tacirleri bir anda yakalanmaya başladı.
Güya tor networku takip edilemezdi. Yalan dolan, sazan avı. Amerika neyi ne zaman isterse o zaman yapar, yakalar.

Türkiye'de de veri sahibi olmak çok kolay iş işin içindeyseniz. Para harcamanıza falan gerek de yok, devletin kendi sisteminde bile bir sürü açık var.
Sen bakanlıklardaki IT birimlerinin başına imam hatip mezunu adam koyarsan, işi bilen adam da senin sisteminin ... koyar.

Özel sektörde de durum genelde vahim. Ucuz eleman çalıştıracağız diye, bilgi düzeyini ölçemeyen patronlar iş görüşmesi yapıyor teknik personeller için.

Bakın, bende bile SGK'nın veritabanı var, sizin vermekten çekindiğiniz bilgilerin tümü zaten birçok kişide var. Bende varsa, bu işi kötü amaçla yapacak kişilerde hayli hayli vardır.
KYC yapmak istedikten sonra 48 milyon veriyi istediğin gibi basarsın boş kimliklere.

Evet siber güvenlik işi ciddiye alınmıyor. Ancak sizin tecrübenizde fena değilmiş. Bu kadar veriye ulaşabildiğinize göre, bu işlerden anlıyorsunuz.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
GGurol
Member
**

Activity: 112
Merit: 31

View Profile
November 14, 2018, 11:05:46 AM

Evet siber güvenlik işi ciddiye alınmıyor. Ancak sizin tecrübenizde fena değilmiş. Bu kadar veriye ulaşabildiğinize göre, bu işlerden anlıyorsunuz.

Ya bi örnek vereyim. Eski evimde, wifi leri tarıyordum, WEP şifreli bir network görünce, dedim zıplayalım.
Açtık Backtrack'i (şimdi adı Kali oldu), kırdık şifreyi 5-10 dk.da.
Sonra adamın modemine girdim, şifreler default.
Tarattım networkünü backtrackdeki toollar ile, ne göreyim. Adam valilikte bilgi işlem müdürüymüş.
Ve inanması zor, adam çatıya long range bir AP kurmuş, valiliğin networküne bağlanmış Smiley Internet free yani adamda Smiley

Bir baktım, valilikteki tüm sunucularla ve valilikteki bazı sunucuların direk bağlı olduğu EGM sunucularını görebiliyorum.

Defalarca şikayet ettim hem yerel valiye yüzyüze, hem de Ankara'ya. Aradan tam 7 yıl geçmiş. Ben ev değiştirdim, evlendim, çocuk sahibi oldum, adam hâlâ aynı işte, aynı şekilde çalışıyor. Herhangi bir değişiklik yok.

Resulbil
Jr. Member
*

Activity: 236

View Profile
November 14, 2018, 12:00:28 PM

Ben şahsen airdrop ve bounty için eski kimliğimi kullanıyorum seri numarası falan değişiyor sonuçta pek bir şey olacağını sanmıyorum eskisi gibi basit değil tc ile işlme yapmak
koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
November 15, 2018, 10:53:53 AM

Ya bi örnek vereyim. Eski evimde, wifi leri tarıyordum, WEP şifreli bir network görünce, dedim zıplayalım.
Tarattım networkünü backtrackdeki toollar ile, ne göreyim. Adam valilikte bilgi işlem müdürüymüş.
Ve inanması zor, adam çatıya long range bir AP kurmuş, valiliğin networküne bağlanmış Smiley Internet free yani adamda Smiley

Bir baktım, valilikteki tüm sunucularla ve valilikteki bazı sunucuların direk bağlı olduğu EGM sunucularını görebiliyorum.

Defalarca şikayet ettim hem yerel valiye yüzyüze, hem de Ankara'ya. Aradan tam 7 yıl geçmiş. Ben ev değiştirdim, evlendim, çocuk sahibi oldum, adam hâlâ aynı işte, aynı şekilde çalışıyor. Herhangi bir değişiklik yok.

Yok artık. Bu işler bu kadar kolay mı yahu? Daha doğrusu devlet daireleri bu kadar basit mi düşünüyor?
Netflix'de Brooklyn 99 diye bir dizi var belki duymuşsunuzdur. New York'da bir karakolu ve komedisi. Orada vardı. Karakolun sistemini hackleyen adamdan daha iyisini bulamadıkları için işe alıyorlardı. Valilikten size bir teklif gelmedi mi? Smiley

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
gospodin
Legendary
*

Activity: 2352
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
November 15, 2018, 02:28:39 PM

Yok artık. Bu işler bu kadar kolay mı yahu? Daha doğrusu devlet daireleri bu kadar basit mi düşünüyor?
Netflix'de Brooklyn 99 diye bir dizi var belki duymuşsunuzdur. New York'da bir karakolu ve komedisi. Orada vardı. Karakolun sistemini hackleyen adamdan daha iyisini bulamadıkları için işe alıyorlardı. Valilikten size bir teklif gelmedi mi? Smiley
kamu kurumlarında işleri doğru insanlara vermemek gibi bir tutum var. bir de bu işlerde çalışan adamlara  5 bin lira gibi maaş verirsen adam zaten hiçbir şeyi sallamaz ki. (konudaki adamdan bahsetmiyorum.) ahbap çavuş ilişkisi, ahlaksızlık, bilgi eksikliği gibi özellikler birleşince kamu daireleri tam bir kombo oluyor.
Gastronomist
Member
**

Activity: 308
Merit: 10

View Profile WWW
November 15, 2018, 08:01:19 PM

Borsalar hadi neysede bounty dağıtan projelere ne oluyor ? adam twitterdan 2 beğeni yapıyor ödül almak için birde bilgilerini göndermelerini sitiyorlar bu saçma değil mi

nearestore
Newbie
*

Activity: 45
Merit: 0

View Profile WWW
November 22, 2018, 03:57:49 PM

Bu çok hassas bir konudur.su anda milyonlarca insanin kimlik bilgileri ve guvenlikleri tehlikede.Sadece birkac sathosi airdrop icin..
Buna beles paraya hücum mu dersiniz,umursamazlikmi dersiniz,dikkatsizlikmi dersiniz..ne derseniz kabul.
Bu durumu çözecek bir argüman su anda yok.Kimlik ve özel  bilgilerini paylasanlarin dikkatine!
hagiyatmaz
Member
**

Activity: 168

View Profile
November 22, 2018, 10:05:32 PM

Bu kimlik KYC türü seyler istenme bahanesi her ne kadar gerçek kişileri saptamak ne kadar multi var ayırt edebilmek olsada sırf bunun için adamlar ne diye o kdr bilgi belge isteyip incelesin ve uğraşsın diye düşünmüyor değil insan.
gospodin
Legendary
*

Activity: 2352
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
December 20, 2018, 08:51:12 AM

şu konuya iyi bakın arkadaşlar: http://archive.is/ZtIUq#selection-503.15-503.32
67semih
Jr. Member
*

Activity: 630

View Profile WWW
December 21, 2018, 10:55:58 AM

Bu konuda ipin ucuiyice kacti bence. Heleki bounty yapanlardan istenen sacma sapan belgeler insanin icine iyice suphe dusuruyor. Nekadar guvenilirde olda dijital hale geldikten sonra hersey olabilir.
greatbambino
Member
**

Activity: 350
Merit: 14

View Profile WWW
December 22, 2018, 08:43:29 AM

Bu kimlik bilgisi verme hadisesi hepimiz için bir sorun artık . Bountyler icolar sürekli bizden kimlik bilgilerimizi istiyor ve her projeye vermek te istemiyoruz. Aslında civic gibi platformlar artsada sadece birkaç tuşla kimliklerimizi onaylayabilsek

ynclksnr321
Member
**

Activity: 280

View Profile
December 22, 2018, 12:43:25 PM

ben açıkcası değiştirdiğim kimlikleri bu işler için kullanıyorum. bu da aslında engel olmayabilir ama en azından birşey olursa kendimizi savunmak adına elimizde birşey olur.
Fudoaridolu
Member
**

Activity: 138
Merit: 19

View Profile
December 22, 2018, 02:04:35 PM

Bu bilgiler gerçekten özel ama diğer cevap atan arkadaşların dedikleri gibi, herkes o kadar kolay erişebiliyor ki bu bilgilere, artık bir özelliği kalmadı gibi, bu yüzden yapacak bir şey yok, çekinmiyorum kyc yaparken.
ramsay snow
Full Member

Activity: 630
Merit: 103

View Profile
December 22, 2018, 07:06:42 PM

daha önce görmemiştim fakat bu ülkede gerçekten sibergüvenlik adına birşey kalmamış valilik diyorsunuz o bu diyorsunuz hala insanlar o kadar cahilki şansımıza hayatta kalıyoruz Cheesy koskoca makam sahipleri bile ne hatalar yapar olmuş

alainn
Jr. Member
*

Activity: 252

View Profile
December 23, 2018, 01:51:56 PM

Kyc isteyen borsalar hatta ico projeleri var, bizde tokenleri elde etmek için paylaşıyoruz bir zarar gelirmi bilemiyoruz. Bu konuda yapabilecek birşeyde kalmıyor malesef mecburen paylaşıyoruz.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 »  All
  Print  

Jump to: