Bitcoin Forum
May 06, 2024, 02:24:31 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Ünlü Ekonomist: Kripto Para ‘Tamamen Çökmüş’ Durumda  (Read 683 times)
bataklik (OP)
Newbie
*

Activity: 57
Merit: 0

View Profile
August 27, 2018, 09:18:47 AM

Amerikalı ekonomist Dr. Nouriel Roubini, geçtiğimiz hafta katıldığı konferansta kripto paralar hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. 2008 yılında yaşanan ekonomik krizi iki sene önceden öngörmüş olmasıyla bilinen Roubini, kripto paranın artık “çöktüğünü” düşünüyor.

New York Üniversitesi profesörlerinden olan Roubini, Las Vegas’ta gerçekleşen BlockShow Konferansı’nda şu yorumu yaptı:

“Bitcoin bir ‘para’ değil. Bitcoin’in para olarak değerlendirilmesi için hesap birimi, ödeme aracı, sabit bir değer kaynağı ve alım gücü olması gerekiyor. Bitcoin bunlardan hiçbirine uymuyor. Diğer kripto paraların durumu daha da kötü.”

Uluslararası Para Fonu’na (IMF) ve Dünya Bankası’na danışmanlık da yapan Roubini, günümüzdeki kripto paraların Alipay, PayPal, Square gibi para aktarım ağlarına kıyasla geri kaldıklarını düşünüyor. Roubini, “günümüzdeki dijital ödeme sistemlerinin her gün milyonlarca kişi tarafından kullanıldıklarını ve bu sistemlerin Blockchain bazlı olmadıklarını” söyledi.

‘Merkezsizlik Yalanı’

Roubini’ye göre kripto paraların ne önemli özelliklerinden biri olarak gösterilen ‘merkezsizlik’, aslında bir safsatadan ibaret. Ünlü ekonomiste göre kripto para sektöründeki borsalar, platform geliştiriciler, madenciler, Blockchain içerisinde tutulan paralar vb., tamamen merkezi durumdalar.

“En büyük ilk beş maden havuzunun madencilik operasyonlarının yüzde 70’ini kontrol ettiğini” vurgulayan Roubini, bu maden havuzlarının merkezlerinin başlıca Belarus, Rusya, Çin gibi ülkelerde olduğunu ekledi.

Servet Dağılımı da Merkezi

Roubini, Gini oranından faydalanarak Bitcoin’deki servet dağılımının Kuzey Kore’dekinden bile daha merkezi olduğunu söyledi. Gini oranı denilen ölçüt, belli bir ülkedeki vatandaşlar veya belli bir grup insan arasındaki servet dağılımını istatistiğe dökmeye yarıyor.

Gini oranının 1 (ya da %100) çıkması ülkedeki tüm servetin tek bir kişide toplandığı; 0 (ya da %0) olması ise ülkedeki servetin tamamen dengeli bir şekilde dağıldığı anlamına geliyor.

Bir kıyaslama yapmak amacıyla bu oranın Almanya’da yüzde 32 civarında, Türkiye’de yüzde 46 civarında, Rusya’da ise yüzde 38 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Kuzey Kore’de bu oran %86’ya kadar çıkıyor. Ancak Roubini ilginç bir noktaya değinerek bu oranın Bitcoin’de %88’e kadar çıktığını vurguluyor.

kaynak : https://koinbulteni.com/unlu-ekonomist-kripto-para-tamamen-cokmus-durumda-24716.html
Even if you use Bitcoin through Tor, the way transactions are handled by the network makes anonymity difficult to achieve. Do not expect your transactions to be anonymous unless you really know what you're doing.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715005471
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715005471
Reply with quote  #2

1715005471
Report to moderator
1715005471
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715005471
Reply with quote  #2

1715005471
Report to moderator
FlashPeakUp
Newbie
*

Activity: 140

View Profile WWW
August 27, 2018, 09:29:20 PM

Çoğu duayen artık bitcoinin kripto paradan yatırım aracına evrildiği konusunda hemfikir. Sec kararları etf başvuruları da bunları doğruluyor.
Expecto
Member
**

Activity: 980
Merit: 12

View Profile
August 27, 2018, 09:50:44 PM

Kripto para çökmedi sadece değer kayıpları yaşadı. Şu anki durumuna göre genel bir yorum yapmanın aşırı mantık dışı olduğunu düşünüyorum. Mesela piyasa tavan yaptığı zaman ne diyecekler çok merak ediyorum.

kayiboyu
Member
**

Activity: 588
Merit: 10

$CYBERCASH METAVERSE

View Profile
August 27, 2018, 09:56:43 PM

bu konuda haklı olabilir ama çökmüş durumda olması bitmiş olduğu anlamına gelmiyor tekrar canlanma ihtimallerinde ki çok olası bir durum boğada bu laflar keşke söylenmeseydi denecek.

Crytocoin
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 281

View Profile
August 27, 2018, 10:27:17 PM

Daha emekleme aşamasında olan bir piyasa için bitti demek doğru olmaz. Belki daha kötü günleri göreceğiz fakat yinede yükselecektir.
felixesteban
Member
**

Activity: 294

World’s First Decentralized ICO Platform

View Profile
August 27, 2018, 10:52:36 PM

Çöktü şeklinde açıklama yapmak doğru bir yaklaşım değil, tamam durum genel hatları itibariyle hiç iç açıcı değil ve kayıplar ciddi boyutlarda ama marketin doğası gereği ileride yeniden yükseliş yaşanacaktır. Bu süreçte bolca sabır gerekiyor tabi umalım ki bu düşüş trendi çabucak yerini bir yükseliş trendine bırakır da herkes rahat bir nefes alır.

▐ █   CoinFast   |   World’s First Decentralized ICO Platform
●● ▬▬   Whitepaper   [  Join the Whitelist  ]   Telegram   ▬▬ ●●
Facebook   Instagram   Twitter   ANN Thread   Youtube   Medium
1kodumtek7
Full Member

Activity: 1400
Merit: 161

View Profile
August 27, 2018, 11:32:03 PM

Açıkcası yorum yapan ekonomist'in yorumlarının bir kısmına katılabilirim ama çoğunlukla katılmıyorum.Bitcoin'in merkeziyetsiz olduğu konusunu yalan olarak değerlendiriyor şuan için bu doğru olabilir ama gelecekte bu sistem her an değişebilir.
mypat3op
Full Member

Activity: 420
Merit: 100

View Profile
August 28, 2018, 12:51:34 AM

kriptoların ödeme aracı olarak kullanılması aşamasında kayda değer bir gelişme yaşanmadıkça Nouriel Roubini söylemlerinde haklı.
brokenmonitor
Jr. Member
*

Activity: 41
Merit: 1

View Profile
August 28, 2018, 06:08:03 AM

Piyasa eridikçe elinde sermaye olan taraf %51 kontrolu ele alırsa merkez durumuna geçer. Bu gidişle bu mümkün olabilir.
Asber
Full Member

Activity: 938
Merit: 115

View Profile
August 28, 2018, 06:11:57 AM

Çoğu duayen artık bitcoinin kripto paradan yatırım aracına evrildiği konusunda hemfikir. Sec kararları etf başvuruları da bunları doğruluyor.

evet kesinlikle katılıyorum. Bitcoinin bir yatırım aracı olduğu kesinlikle su götürmez bir gerçek.
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
August 28, 2018, 06:16:24 AM

evet kesinlikle katılıyorum. Bitcoinin bir yatırım aracı olduğu kesinlikle su götürmez bir gerçek.

ben hem yatırım aracı hem para olarak görüyorum.İnsanlar deli alışveriş yapıyorlar bitcoin ile.Fiyatının bu kadar oynak olmasının sebebi.Ciddi anlamda oynak olmasının tek sebebi İnsanların sadece kar almak için alım satım yapıyor olmaları.
1453ist
Jr. Member
*

Activity: 364
Merit: 1

View Profile WWW
August 28, 2018, 09:46:26 AM

Kripto paranın çöküşü nü fiyatlar ile ilişkilendirmek çok doğru olmasada ,uzun zamandır kripto piyasasının bir türlü kendini toparlayamaması bu tür spekülasyonların artmasına sebep oluyor.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
August 28, 2018, 09:18:48 PM

Kripto Para ‘Tamamen Çökmüş’ Durumda  bu lafa ancak kargalar güler, sırf gündeme gelmek için demediklerini bırakmıyorlar bunlar
Koray Pulsar
Newbie
*

Activity: 280

View Profile
August 28, 2018, 09:33:32 PM

Balinaların danışmanlarının müdahaleleri halen devam etmekte küresel sermayenin esiri olmaktan kurtulamayan kripto paraların kaderi bundan ibaret bitcoin in üretim maliyetlerini düşürmekten başka çare yok.
panteraforlife
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 250

View Profile
August 28, 2018, 09:51:55 PM

Yapacak bir şey yok, olay kripto paraları harcama ve ödemelerde kullanmaktan ziyade yatırım aracına döndüğü için, temelde konuşulan ve olması gereken birçok şey şu an daha farklı hale geldi. Genel olarak kriptoya inanıyorum ve tabi ki destekliyorum, ancak eleştirilmesinde haklılık olan ve değişmesi/ gelişmesi gereken yönler var.
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
August 28, 2018, 10:01:18 PM

Çökmüş olan bir şey yok kendini sürekli yenileyen ve daha çok kullanıcıyı kendisine kazandıran bir sistem var , Bitcoinin gerçek hayatta kullanılan parayla bire bir benzemediği üzerinde vurgu yapılmış bitcoin ve blockchain sistemi geleceğin para dünyası durumunda burada geri kalmış bir sistemle eşleştirilmeye çalışılmış burada bir mantıksızlık var.
CLS63
Legendary
*

Activity: 1736
Merit: 1634

View Profile
August 28, 2018, 10:17:45 PM

Ağzı olan konuşur olmuş. Ben bi çöküş göremiyorum. Hala gelişmekte ve gelişmekte olan bi şey ufak tefek tokezleme yaşayabilir. Bu normal bi sey.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
Mobi Coin
Newbie
*

Activity: 182

View Profile WWW
August 28, 2018, 10:32:37 PM

Kripto paraları artık para gibi değerlendirmek zor, etf başvuruları bile bunun için yeterli.
Farkimifarket
Newbie
*

Activity: 280

View Profile
August 28, 2018, 10:33:11 PM

‘Merkezsizlik Yalanı’

Roubini’ye göre kripto paraların ne önemli özelliklerinden biri olarak gösterilen ‘merkezsizlik’, aslında bir safsatadan ibaret. Ünlü ekonomiste göre kripto para sektöründeki borsalar, platform geliştiriciler, madenciler, Blockchain içerisinde tutulan paralar vb., tamamen merkezi durumdalar.

bu böyle ama bitcoini merkezi yapanlar tamamen şirketler, yani insanların kendileri,

ona rağmen bankalara göre çok ama çok daha merkezsiz
Cafex
Member
**

Activity: 392

View Profile
August 28, 2018, 10:36:33 PM

Sabit bir değer kaynağı olarak görülmesi gerektiğini ben de düşünüyorum dediğim gibi teknolojinin gerçekten gelişmeye ihtiyacı var halk anlamıyor satoshii...
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: