Bitcoin Forum
May 07, 2024, 05:26:10 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17]  All
  Print  
Author Topic: Merit alması gereken başlıklar hangileri ?  (Read 26133 times)
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
March 04, 2020, 01:51:25 PM

Herkese selam arkadaşlar, wrapped tokenleri birçok kullanıcının cüzdanında görmüş ve ne olduğunu merak etmişsinizdir. Bu wrap kelimesi örtünmek ya da bürünmek anlamına geliyor. Yani wETH veya wBTC'yi, Ethereum ve Bitcoin'e benzeyen/onun yerine geçen olarak algılayabilabilirsiniz. Ben geçmişteki birçok mesajımda decentralized finance kavramının aslında Bitcoin'in ta kendisi olduğunu ve şu an geliştirilen DeFi'de Bitcoin'in olmadığından, DeFi kavramının Ethereum merkezli olduğundan bahsetmiştim. İşte wrapped kavramı tam da bu noktada devreye giriyor. Bitcoin ve Ethereum iki farklı blok zinciri olduğu için ve piyasada cross chain işlem yapabilen platformlar olmadığı için Bitcoin network üzerinde collateral gösterilen her 1 Bitcoin'in karşılığında, 1 wBTC üretiliyor ve üretilen bu Bitcoinler 17 DAO üyesi tarafından denetleniyor. Bu sayede decentralized finance platformlarında ve Ethereum ağı üzerinde wBitcoin ile işlem yapılabiliyor ancak bu sistem Bitcoin'in kendisiyle çelişiyor çünkü biz Bitcoin'i aracıları ortadan kaldıran bir elektronik para sistemi olduğu için destekliyorduk.

Avatanjlar;
- Bitcoin'in Ethereum ağı üzerinde ve decentralized finance platformlarında özgürce kullanılabilmesi.
- Bitcoin ağının yavaş olduğu durumlarda dahi Ethereum ağının hızından faydalanılabilmesi.
- Bitcoin'in tokenlerin büyük bir kısmı ile uyumlu olarak çalışabilmesi.

Dezavantajlar;
- Her ne kadar collateral gösterilse de gerçek Bitcoin olmaması, aslında sadece bir silüet olması.
- Gerçek Bitcoinlerimizin DAO üyelerince collateral olarak saklanıyor olması.
- Ekosistemi Ethereum üzerinde merkezileştirmesi.

Bir de wETH var, bunun da ne olduğunu anlayamayanlar var belki söylesem birçoğunuza garip gelecek ancak Ethereum'un kendisi Ethereum tokenlerinde olduğu gibi ERC20 standardı ile uyumlu değil. Bu nedenle geliştiriciler Ethereum ve ERC20 tokenleri için ayrı ayrı sözleşmeler yapmak zorunda kalıyor. wETH de gerçek Ethereum değil aynı şekilde collateral kullanılarak üretiliyor, sabit kripto para gibi düşünebilirsiniz. Ben wrap kavramının piyasayı merkezileştirdiğine inanıyorum ve bu her ne kadar güzel gibi görünse de Bitcoin'in felfesi ile uyuşmuyor.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
1715102770
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715102770
Reply with quote  #2

1715102770
Report to moderator
1715102770
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715102770
Reply with quote  #2

1715102770
Report to moderator
The trust scores you see are subjective; they will change depending on who you have in your trust list.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
PHI1618
Legendary
*

View Profile
March 05, 2020, 06:19:32 AM

Herkese selam arkadaşlar, bugün Zeno'nun paradoksları ile Bitcoin'in neden sadece 21 milyon üretebileceğini (yakınsayabileceğini) anlatacağım. Zeno'nun paradoksları hareketin sadece bir yanılsamadan ibaret olduğunu desteklemek amacıyla Elea'lı Zeno tarafından ortaya atılmıştır. Ancak, ben bu konuda Zeno'nun paradokslarından faydalanarak Zeno'nun aksine hareketin varolmadığından değil, 21 milyon değerine nasıl yakınsayacağımızdan ve bu değere asla ulaşamayacağımızdan bahsedeceğim.

Dikotomi paradoksu
A kişisinin d noktasına gitmesi gerektiğini hayal edelim. Fakat d'ye gitmeden, önce d'ye olan mesafenin yarısını gitmek zorundadır. Fakat d'ye olan mesafenin yarısını gitmeden önce bu mesafenin çeyreğini gitmesi gerektir. Daha sonra çeyreği gidebilmek için sekizde birini gitmesi gerekmektedir; bu böyle devam eder [1].

Olay tam da burada başlıyor; her adımımızda 1/2 mesafe gidersek aslında hedefimizdeki noktaya bize ne kadar yakın olursa olsun asla ulaşamıyoruz. Buna Dikotomi paradoksu deniyor.

Zeno'nun Paradoks'unu Bitcoin'de kurgulayalım
Bitcoin blok zincirinin sürekliliği bir madencinin yeni bir blok keşfetmesi ve ödülü bulan madencinin Bitcoin ile ödüllendirilmesi üzerine kurgulanıyor. Bu sayede ödülü kazanmak isteyen madenciler yeni bloklar bulmaya çalışıyor, bulunan yeni bloklar ise Bitcoin blok zincirinin sürekliliğini sağlıyor. Bitcoin ödül mekanizması ise altına benzer bir şekilde ayarlanmış, her 210,000 blokta 1/2 oranında azalacak şekilde kurgulanmıştır [2].

Varsayımsal olarak varolabilecek olan en kısa mesafe ise — Plank uzunluğudur (Planck Length). [3].

Peki, sonsuz sayıda 1/2 işleminin (halving) sonucu olarak ulaşacağımız değerin varsayımsal olarak hesaplanan en kısa mesafe olan Planck Length'ten daha kısa olma imkanı nedir? 0. O halde Bitcoin hiçbir zaman 21 milyon değerine ulaşamaz sadece 21 milyon değerine yakınsayabilir (20999999.97690000).

Bitcoin, basit bir blok zinciri teknolojisi değil, matematik ve fizik kuralları üzerine inşaa edilmiş kişiler arası elektronik para sistemidir. Bu nedenle onu mükemmel kılan blok zinciri teknolojisi değil, Bitcoin'in kendisidir.

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Zeno%27s_paradoxes
[2] https://en.bitcoin.it/wiki/Controlled_supply
[3] https://en.wikipedia.org/wiki/Planck_length

PHI1618
Legendary
*

View Profile
March 06, 2020, 07:57:54 AM

Merhabalar,

Telegramchannels

Geçenlerde böyle bir siteye denk geldim ve bunu burada paylaşmak istedim. Biliyorsunuz çoğumuz telegram kullanıyoruz, telegramın bir çok özelliği olduğunu da çoğu zaman araştırarak buluyoruz. Örnek olarak daha önce konusu açılan TELEGRAM BOT Merit, Trust/Distrust Listeleri

Siteye girdiğimiz de bizi böyle bir ekran karşılıyor.

[i mg]https://i.imgur.com/xiPPNXY.jpg[/img]

Sitenin ortasında bulunan arama motorundan Kanal,Grup,Bot ve Sticker olmak üzere 4 ayrı kısım var. Buradan arama yaparak ihtiyacımız olan şeyleri bulabiliyoruz. Ayrıca başka bir güzelliği ise Kategori olarak ayrılmış olması.

[im g]https://i.imgur.com/ZS3F97d.jpg[/img]

Örn : Ben sadece Hayvanlar ile alakalı tüm telegramda olan şeyleri göstersin istediğimizde direk olarak o kategori ile alakalı herşey geliyor karşımıza.

[i mg]https://i.imgur.com/EkpkGhw.jpg[/img]

teramit (OP)
Legendary
*

Activity: 1870
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
March 08, 2020, 11:59:55 PM

bu merit dağıtma işi biraz baydı beni, çok girip dağıtamıyorum zaten başka kaynaklarda var onlarla işini görüyordur insanlar diye umut ediyorum  Tongue
Bthd
Legendary
*

Activity: 2240
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
March 14, 2020, 04:54:12 PM
Last edit: March 14, 2020, 09:16:20 PM by Bthd

bu merit dağıtma işi biraz baydı beni, çok girip dağıtamıyorum zaten başka kaynaklarda var onlarla işini görüyordur insanlar diye umut ediyorum  Tongue

Hocam yanlış düşünüyorsunuz bazen gerçekten kıtlık anları oluşuyor. Özellikle ayın 15'ine kadar neredeyse hiç kimsede merit olmuyor yerelde. Bence zor geliyorsa bile ayda bir EFS yada diğer kaynaklardan birine atın meritleri en azından yarısı dağılır topluluğa. Bu başlık için phi ve bir kaç arkadaş çok emek sarf ediyor onlardan birine de verebilirsiniz.

Edit: Hatta bu başlığın şöyle bir faydası daha var bazen gözden kaçan iyi mesajları yakalamış oluyoruz.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
March 15, 2020, 06:15:20 AM

bu merit dağıtma işi biraz baydı beni

Selam, başka birine/birilerine transfer edilmesini rica edebilirsin.
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1615

View Profile WWW
March 15, 2020, 03:56:25 PM
Last edit: March 15, 2020, 06:56:22 PM by Vispilio

bu merit dağıtma işi biraz baydı beni

Selam, başka birine/birilerine transfer edilmesini rica edebilirsin.

Herhangi bir sebepten dolayı demotivasyon oluşmuşsa doğru tavsiye; Merit kaynağı sorumluluğunu bırakmak için başvurursa,

admin normal başvurulardan çok daha hızlı davranıp genellikle hemen aksiyon alıyor.

PHI1618
Legendary
*

View Profile
March 17, 2020, 06:41:49 PM

bu merit dağıtma işi biraz baydı beni, çok girip dağıtamıyorum zaten başka kaynaklarda var onlarla işini görüyordur insanlar diye umut ediyorum  Tongue
Bu konuyu kullanmanın anlamı halmadı o halde?

2run
Hero Member

Activity: 1890
Merit: 792

View Profile
March 17, 2020, 07:01:22 PM

Bu konuyu kullanmanın anlamı halmadı o halde?

Ben forumu genel anlamda takip edemiyorum teramit konuyla ilgilenmese bile siz devam edin isterseniz elimde merit oldukça güvenle gönderebileceğim bir başlık. öyle iki saat kime ne atayım derdim kalmıyor Smiley yine başka arkadaşlar aynı şekilde bu amaçla kullanabilir.
mandown
Legendary
*

Activity: 1918
Merit: 1291

View Profile
March 17, 2020, 07:01:57 PM

arkadaşlar moraller bozulmasın bayılmayın anlıyorum sizi herhangi bir geliriniz yok vaktinizi harcıyorsunuz vs ama bizler sizler sayesinde rank atlayabiliyoruz ve sizden gelen meritler moral katıyor. şimdiden teşekkürler.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
March 17, 2020, 10:15:11 PM

Meritleri verelim, alalım; foruma can katalım arkadaşlar :) Hak ettiği rütbeye ulaşamayan çok arkadaşımız var aramızda.
@teramit hocam, haftada 1 saatinizi bile ayırarak dağıtım yapabilirsiniz aslında. Hem bu konuda hem de 2 merit kaynağımızın konularında halihazırda bolca içerik var. Gayet düzenli bir şekilde ekliyor herkes.

Not: Kendi mesajlarımızın bu konuya eklenmesinin yasak olduğunu okumuştum, o yüzden eklemiyorum. Blacknavy ve Vispilio'nun konularında paylaşmıştım bu ayki yazdıklarımı. Belki değerlendirmek isteyenler olur.
ibonesesufur
Jr. Member
*

Activity: 40
Merit: 4

View Profile
July 15, 2020, 02:28:55 PM

Piyasanın durgunlaşması ile bu konu başlığı da uzun süredir pasif kalmış. Merit desteklerinizi rica ediyorum arkadaşlar

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5232787.msg54027372#msg54027372
klavyemaus52
Full Member

Activity: 571
Merit: 113

View Profile
July 18, 2020, 12:37:12 PM

Ben merit konusunu pek beğenmiyorum. Tamam eski haliyle millet 30 40 hesap açıp tonlarca post yazıp rütbe atlamaya çalışıyordu. Ama şu hali ilede rütbe atlamak çok zor oldu merit kaynakları legendary üyelere merit dağıtıyor. Bence gereksiz adam zaten maximuma ulaşmış durumda. Daha düşük rütbeli üyelere öncelik verilmeli diye düşünüyorum.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17]  All
  Print  

Jump to: