Bitcoin Forum
April 26, 2024, 05:20:55 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Elektrik faturasına zam gelmedi (!)  (Read 331 times)
kral_658 (OP)
Member
**

Activity: 131
Merit: 10

View Profile
August 30, 2018, 09:38:55 AM
Merited by igotek (5)

Bu ay gelen faturadan ekran görüntüsü:

31 günde 1755 kw elektrik tüketimi yapmışım. Birim fiyattan hesapladığımızda 492 TL yapıyor.
0,28062519 TL birim fiyat. Eski faturalarla kıyasladığımda birim fiyatta baya bir artış var.

244 TL de dağıtım bedeli adı altında geçirmişler ki bu ücret elektrik dağıtım şebekesinin yenilenmesi için alınıyormuş. (Daha önce bir çok farklı isimde tahsil ettikleri daha doğrusu vatandaşa geçirdikleri ücretler.)
Evinize döner siparişi verdiğinizde döneri eve getirme ücreti alınıyor mu ? Ya da yeni servis motoru alacağız dağıtım bedeli ödeyin diyorlar mı ? Bence diyorlar.
Alt kattaki dönerci her sipariş götürdüğü yerden servis ücreti istiyor, dağıtım yapmak için motor alacağız diyor Smiley Şaka şaka.

Faturanın üzerine bir de 150 TL vergi eklentisi yapılmış. Hooop 492 TL olan faturamız 887 TL ye fırlamış. Güzel öpülüyoruz.

887,50 TL / 1755 kw = 0,505698 TL birim fiyat.

Bu yazdığım standart ev tarifesi. Geçen yıl bu zamanlar birim fiyat 0,42 TL ye denk geliyordu. Bu da %16 net zam gelmiş demek oluyor.
Bir yılda sadece elektriğe %16 zam gelmiş. Türkiye ekonomisi maşallah çok güçlü.
Elektrik fiyatından yola çıkarsak Türkiye ekonomisi %16 büyümüş, şaha kalkmış. Avrupa bizi kıskanıyor.
İnşallah daha da büyüyeceğiz. Bu rakamlar bize yetmiyor. Dolar 6.51 TL olmuş şuan. Hocam bi dua edelim de 10 TL olur yakın zamanda inşallah.
Türk parası o kadar çok değer kazanmış ki baksanıza 1 dolar tam 6,51 TL yapıyor. Maşallah. Ne bereketli bir para birimimiz var.
Yalnız bir şeyi eleştirmeden geçemeyeceğim. Bu kadar hızlı büyüyen bir ekonomimiz varken, batı bizi kıskanırken elektriğe %16 zam az bence.
Sayın ekonomi bakanımız bu işe bir el atmalı ve elektriğe %10 daha zam yaptırmalı. Çünkü teknik verilere göre Türkiye'nin hızına kimse yetişemiyor.
Her gelen zam ile ekonomimizin daha da geliştiğinin farkına varıyoruz. Bilmem anlatabiliyor muyum ?!

Defalarca yazıldı, çizildi. Ülke olarak üretim yapılmalı. Ülkemiz her mevsim güneş alan bir ülke, kurun güneş panellerini. Ülkemizde pek çok bölgede rüzgar aşırı derecede fazla, kurun rüzgar tribünlerini. Akarsularımız var, barajlarımız var. Bedavaya elektrik üretin ve bunu ucuza satın. Ama Türk halkına satın, herkese eşit fiyattan yararlanma imkanı sunun. Yurtdışından elektrik ithal etmeyin. Kendi kendine yeten ve hatta yurtdışına elektrik ihracatı yapabilecek bir ülkeyiz. Tabi anlayana... Haydi geçmiş bayramınız kutlu ola.

The network tries to produce one block per 10 minutes. It does this by automatically adjusting how difficult it is to produce blocks.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714152055
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714152055
Reply with quote  #2

1714152055
Report to moderator
tommyss
Member
**

Activity: 224

View Profile WWW
August 30, 2018, 11:14:16 AM

Bu zamların gelmesi normaldir. Devlet sürdürülebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi desteklemek adına saçma bir yöntem kullandı. O firmalara başta destek sağlamak yerine siz elektriği üretin biz sizden 10 yıl boyunca alacağız denildi.

Şu anda ges'ten üretilen elektrik taban 13 centten alınıyor. Yerli malı kullanıldığı taktirde bu 14.5 cente kadar çıkıyor. dolar belli bir kurda sabitlenilmedi ve ödeme o ay ki kurdan gerçekleşiyor.

şu anda dolar 6.5 tl 13 centten alsak bile devletin kw başına ödediği ücret 84.5 kuruş yapıyor. Bunun üstüne dağıtım, okuma bedelleri falan yansıtılacak.

Fakat bizim elektriğe ödediğimiz ücret şu anda 28 kuruş. Bunun zararı bir şekilde kapatılmak adına gizli gizli zamlar gelecek.

Önümüzdeki yıllarda akkuyu nükleer santrali de üretime başlayacak 4800 MW'lık bunun yaklaşık 2400 MW'ı doğrudan devlet tarafından alınacak. ve fiyatı 13.3 centten. Bunlarda devreye girdikten sonra dolar yükselişine artı olarak bir de bunun etkisini yaşayacağız.

cemaluzan
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 1

View Profile WWW
August 30, 2018, 11:42:19 AM

Bu zamların gelmesi normaldir. Devlet sürdürülebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi desteklemek adına saçma bir yöntem kullandı. O firmalara başta destek sağlamak yerine siz elektriği üretin biz sizden 10 yıl boyunca alacağız denildi.

Şu anda ges'ten üretilen elektrik taban 13 centten alınıyor. Yerli malı kullanıldığı taktirde bu 14.5 cente kadar çıkıyor. dolar belli bir kurda sabitlenilmedi ve ödeme o ay ki kurdan gerçekleşiyor.

şu anda dolar 6.5 tl 13 centten alsak bile devletin kw başına ödediği ücret 84.5 kuruş yapıyor. Bunun üstüne dağıtım, okuma bedelleri falan yansıtılacak.

Fakat bizim elektriğe ödediğimiz ücret şu anda 28 kuruş. Bunun zararı bir şekilde kapatılmak adına gizli gizli zamlar gelecek.

Önümüzdeki yıllarda akkuyu nükleer santrali de üretime başlayacak 4800 MW'lık bunun yaklaşık 2400 MW'ı doğrudan devlet tarafından alınacak. ve fiyatı 13.3 centten. Bunlarda devreye girdikten sonra dolar yükselişine artı olarak bir de bunun etkisini yaşayacağız.

Sadece bunlar değil enerji konusunda tamamen dışa bağımlıyız. Bizim ürettiğimiz enerjide hala doğal gaz çok büyük paya sahip. O doğalgazı da kendimiz çıkarmıyoruz dolar ile satın alıyoruz devamlı.
yaniman
Member
**

Activity: 378
Merit: 14

View Profile
August 31, 2018, 01:06:31 PM

Aynen geçen sene bu zamanlar birim fiyatı 42 kuruşa denk geliyordu, iyi zam gelmiş. Ama bence bunlar daha başlangıc, birim fiyat bazında daha büyük zamlar bekliyorum, üretim dolar bazlı olduğu sürece bu böyle olacak.

khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
August 31, 2018, 04:23:47 PM

Botaş ın elektrik santrallerine sağladığı gaz fiyatına %49 zam geldi. Şimdilik vatandaşa %10 olarak yansıyan bu zammın gerisi ( %39 ) en kısa sürede yansıtılacaktır. Bundan eminim.
Rasta.modeli
Newbie
*

Activity: 168
Merit: 0

View Profile WWW
September 01, 2018, 04:35:52 AM

Botaş'ın doğalgazı zamlanmış, bizim elektrik üretim maliyetimiz her geçen gün artıyor. Bu da sonsuz bir zam dönemine sokacak bizi. Başlangıcı %16 ile gördük.
kiymetli
Member
**

Activity: 210

View Profile WWW
September 01, 2018, 12:42:06 PM

Elektriği dışardan alıyoruz tabii ki zam gelecek...

Sizin zihniyetiniz nükleer de istemez zam gelince akp zam yaptı der...

http://cdn.gecmisgazete.com/assets/haberresim/2013-06-18/11167_11405.jpg

bak bu resime aklına iyi kazı chp zihniyeti böyleydi işte şimdi millet akıllı telefon kuyruğunda bekliyor nereden nereye geldik bir siz anlamadınız.......

Tek soru o kurdukları nükleer santral bizim mi? O da dışarıdan değil mi? Bundan sonra kurulacak santrallerde alım garantisi ile yabancı ülkelere yaptırılmıyor mu?
Hadi bir soru daha o nükleer santralden üretilen elektriği kaç paraya alacağız?

iLink2Music     ●     PRE-ICO LIVE     ●     J O I N  U S
|   THE POWER TO SHARE & CONNECT GLOBAL MUSIC ENTERTAINMENT   |
[          FACEBOOK     TWITTER     TELEGRAM          ]
civilengineer
Full Member

Activity: 434
Merit: 112

View Profile
September 01, 2018, 12:50:10 PM

bak bu resime aklına iyi kazı chp zihniyeti böyleydi işte şimdi millet akıllı telefon kuyruğunda bekliyor nereden nereye geldik bir siz anlamadınız.......

O yapılan santral senin bir tarafına girsin. Yaz bunu kenara o santral yüzünden dünya kadar ekonomik zarara gireceğiz.
Oradan üretilen elektriğin kwi daha şimdiden 80 kuruş oldu. Üstüne bir de dağıtım maliyetlerini falan kor. Ortalama 2 katı 1.60 TL yapar. Zübük
pckoliq
Full Member

Activity: 840
Merit: 111

View Profile
September 01, 2018, 03:55:51 PM

Arkadaş sen bu siteye chp'yi kötülemek için gelmişsin besbelli, daha yeni üye olmuş her yorumunda siyaset var. Burası siyaset alını değil defol git yorumlarını başka yerde yap ikidir karşıma çıkıyorsun.
 Sürekli chp chp chp chp diyorsun iyi koymuş sana inletmiş sanırım.

Konuya gelecek olursak ck akdeniz elektrik 0.49 gibi bir kw ücreti var ama en son gelen fatura 20 gün önce geldi. Yeni gelecek olan faturada zam olabilir.
karekod
Newbie
*

Activity: 51
Merit: 0

View Profile
September 01, 2018, 07:00:51 PM

yine elektiriğe zam gelmiş ne olacak bu işin sonu böyle zam zam zam yakıta da zam geldi arabaya binemiyoruz mine yapioz onda da elektriğe habire zam geliyor battık gidiyoz Sad
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
September 02, 2018, 07:15:55 PM

Avrupanin en cok gunes goren ulkesiyiz ama gunes enerji santrallerinin gelisimine bakildiginda hala cok gerideyiz. Halbuki bu yolla bir miktar disa bagimliligimiz azaltilabilirdi. Bu fiyatlarla sanayinin carklarida donmez hala gelir uzun donemde..
samiyun
Jr. Member
*

Activity: 67

View Profile
September 03, 2018, 10:30:09 AM

Avrupanin en cok gunes goren ulkesiyiz ama gunes enerji santrallerinin gelisimine bakildiginda hala cok gerideyiz. Halbuki bu yolla bir miktar disa bagimliligimiz azaltilabilirdi. Bu fiyatlarla sanayinin carklarida donmez hala gelir uzun donemde..

Sonra da diyorlar ki niye gelişemiyoruz. Çok açık değil mi ? Sana türkiye geneli enerji ihtiyacını özel şirketlerden temin etmenin maliyeti kaç milyar dolardır Allah bilir. Sonra neden bütçe açığı veriliyor. Avrupa da çoğu ülke rüzgar hatta güneş enerjisi için büyük atılımlar yaparken ülkemizde özel kuruluşlar harici atılmış güneş enerjisi için kaç ciddi adım var? Vallahi yazık. Biz alıştık gerçi ithal etmeye samanı dışarıdan alan bir ülke için güneş enerjisi büyük olay çok büyük olay..
igotek
Hero Member

Activity: 2044
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
September 21, 2018, 06:36:35 PM

Güneş, rüzgar, akarsu/dere/ırmak kullanılmalı. Elektrik bedavaya getirilmeli.

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
September 21, 2018, 10:05:53 PM

Güneş, rüzgar, akarsu/dere/ırmak kullanılmalı. Elektrik bedavaya getirilmeli.

ne güneş, ne rüzgar, ne akarsu, ne de derede bedava enerji yoktur, dünyanın hiç bir yerinde bedava enerji yok hocam,  bunları elde ederken alt yapı için, işletme için, amortisman her zaman mali bedel ödersiniz. bedava enerji ancak bütün dünya komunist düzene geçerse olur. o da şimdilik zor
igotek
Hero Member

View Profile WWW
September 23, 2018, 09:28:10 AM

Güneş enerjisi + rüzgar tribünü şeklinde küçük bir yapı kurdurdum ben. Kendini 5 yılda amorti edecek bir sistem. Depolarımdan birinde şuanda mevcut. Yeni yapıldı. Açıkcası çok fazla bilgim yok ama yapınca oluyormuş demekki. İki yılda bir akü masrafı olacak o kadar dediler. Şimdilik gün içerisinde beleş elektrik geceleri de şehir elektriği kullanıyorum bu depoda. 8.5w enerji tüketimi var. Diğer üç depomda şehir elektriği kullanıyorum. Eğer beleş elektirk sisteminden verim alırsam diğer depoalrada uygulayacağım.

WhiteArmy
Jr. Member
*

Activity: 238

View Profile WWW
September 25, 2018, 08:55:38 AM

Geçen az kullandığım halde 70 TL fatura gelmiş.Normalde 40-50 Aralığında gelirdi.
mrproblem
Member
**

Activity: 392
Merit: 24

View Profile
September 25, 2018, 11:08:23 AM

Güneş enerjisi + rüzgar tribünü şeklinde küçük bir yapı kurdurdum ben. Kendini 5 yılda amorti edecek bir sistem. Depolarımdan birinde şuanda mevcut. Yeni yapıldı. Açıkcası çok fazla bilgim yok ama yapınca oluyormuş demekki. İki yılda bir akü masrafı olacak o kadar dediler. Şimdilik gün içerisinde beleş elektrik geceleri de şehir elektriği kullanıyorum bu depoda. 8.5w enerji tüketimi var. Diğer üç depomda şehir elektriği kullanıyorum. Eğer beleş elektirk sisteminden verim alırsam diğer depoalrada uygulayacağım.

Hocam dolar fiyatlarını ve elektrik zammmını düşündüğünüzde gerçekleşen amortisman 7 seneden önce olmayacaktır.
Verimli bir güneş santrali amortismanı 10 sene ortalamasında, rüzdar ise 7 seneden aşağıya inmiyor.
sizin kurduğunuz hibrit sistem en iyi durumda 7 sene olacaktır. Bu arada yukarıda bahsettiğim amortismanlar devlet teşvikli hallerde olabilir.
Şu an yatırım amortismanı olarak 4 yıl altında bir sistem kuramıyorsanız ki enerji de mümkün değil, faiz oranının 25% olduğunu düşündüğümüzde , zararına da olsa yenilenebilir enerjiyi inadına kurmak ve giderek fiyatların düşmesini beklemek mantıklı görünmese de uzun vadede iyi bir adım olabilir.

Bu arada geçen yaz başı elektrik vergi hariç 14.5 kuruşa anlaşmalı alıyorduk aylık 1.5 milyon kw tükettiğimiz için.
Ne zaman geçen yaz elektrik konusununda hükümet politikası altüst oldu perakende elektrik firmaları teklif veremedi ve insanlar ulusal perakende fiyatına döndü yani 20 kuruş ların başı. Şu an geldiğimiz nokta vergi hariç 28 kuruş. Yani öyle 16% falan değil bildiğiniz 40% kadar zam geldi bir sene içinde. Dağıtım konusunda dönen oyunlardan bahsetmedim burada o da başka bir zamana kalsın.
igotek
Hero Member

View Profile WWW
September 25, 2018, 11:25:31 AM

Uzun vadede düşünürsek ilk başlarda daha pahalıya mal ettiğimizi bile düşünsek üretim yapmak daha mantıklıdır. 0,505 TL'den elektrik almak yerine donanım alarak 0,55 TL'ye dahi mal etsek eğer ki 7-10 yıllık bir süreç içerisinde o sistem bize bedavaya kalacaksa buna değer. Eskiden ev alırken kiraya verince 10 yılda kendini amorti eder mi şeklinde soru sorardık. Aynı mantıkla hareket edilmeli.

Neden ucuza almak varken daha pahalıya kendimiz üretelim diye soruyorsanız ülkemizin bu mantıkla düşünenler yüzünden gelişmediğini söyleyebilirim. Kendi kendine yeten bir ülke olabilmek varken dışa bağımlı olmak çok saçma. Elektrik ve tarım konusunda ülkemizin dışa bağımlılığı önemli ölçüde azaltıldığı zaman bu ülke çok daha iyi yerlere gelebilir. Kendi elektiğimizi üretmek demek doğalgaz, kömür ihtyicanın da azalması demektir. Çünkü bunlar elektrik üretmekte kullanılır. Doğalgaz ve elektrik için de dışarıya para ödemiyor muyuz ?

Elektrik üretmemiz için gerekli ekipmanların çoğu ithal. Yani yurtdışına para ödememiz gerekiyor. Elektrik satın alırken de yurtdışına para ödüyoruz. Ne farkı var diyebilirsiniz. Çok fark var. Yıllar sonra dışa bağımlılıktan kurtulmak söz konusu. Talep olan ürünlerinde ülkemizde üretilmesi için yerli girişimcilerin yapacağı ticari hamleleri de göz önünde bulundurursak ilerleyen yıllarda dışarıdan ithal edeceğimiz ekipman tutarında da önemli ölçüde düşüş olacaktır.

Şöyle bir senaryo düşünelim: 1milyon tL yatırım yaparak güneş ve rüzgar enerjisin kullanarak elektrik üretimi yapan bir tesisin kurulduğunu ve bu tesisin hemen yanında madencilik yapıldığını ve bu üretimlerin yurtdışına satıldığını hayal edin. Yurtdışından ülkemize gelecek döviz ülkenin cari açığını kapatmada önemli rol oynayacaktır. Yurtdışına satmasak dahi ülke içerisindeki yatırımcılara sattığımızda dahi ülkeye katkısı olacaktır. Şuanda yatırımcıların satın aldığı kripto paralar için yurtdışına paramızın gittiği çok açık.

hugoworld
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 251

View Profile
September 25, 2018, 12:37:04 PM

Elektirik faturasına zam gelmiyor artık. Çünkü sürekli bir önceki ayın faturası 3 ile çarpılıp önümüze geliyor. Bu sebeple rahat olsun içiniz. Zamanla alışırsınız.

EMP

▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬

ICO START:
10 SEPT 2018
exDeep
Jr. Member
*

Activity: 61
Merit: 7

View Profile
September 26, 2018, 04:35:23 AM

Biraz gulelim.