Bitcoin Forum
June 23, 2024, 06:18:54 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Kripto Para Piyasası ve Borsaları Etik ve Ahlaki midir?  (Read 315 times)
BACARAN (OP)
Jr. Member
*

Activity: 560
Merit: 1

View Profile
September 22, 2018, 01:21:04 PM

Bu konu oldukça uzun zamandır kafamı kurcalamakta, şimdi olayın teknolojik altyapısı hakkında bir çoğumuzun bilgisi var;
ancak burada satılan teknolojiden daha çok hype, spekülasyonlar ve hatta manipülasyonlarla bazı ürünlerin olduğunun üstünde gösterilip kitleleri aldatmak üzerinde kurulmuş olması.

Vitalik Buterin bu konu hakkında önemli söylemleri var:

”Açıkçası bu merkezi kripto para borsalarının bir an önce cehenneme gidip yok olmalarını istiyorum. Temele bakarsak, özellikle de kripto para – itibari para hizmeti alırken merkeziyetsizleşmek çok zor çünkü bir şekilde itinari para dünyasına giriyorsunuz ve o dünyada sadece merkezileşmiş kapılar var. O yüzden bunu merkeziyetsizleştirmek çok zor, bunun da farkındayım.”

”Merkezi borsaların istedikleri koini ‘kral’ yapma özelliklerini onların elinden merkeziyetsiz borsalarla alabiliriz. Bir koini öylesine listeleyip inanılmaz fiyat artışları elde ediyorlar. Bunu yok edebilirsek hem şeffaflık, hem esas prensipler hem de Blockchain ruhuna daha uygun bir ortam yaratmış oluruz.”

https://koinbulteni.com/vitalik-buterin-merkezi-borsalar-umarim-cehenneme-gider-22260.html

Şimdi ayı piyasası, boğa piyasası gibi bazı konulara aşina olan en azından 2 yıllık bir süreç içinde bunu görmüş kişilerin, bu konu hakkında şöyle söylediklerini biliyoruz; bugün siz etherium, stellar ve ripple ile tanıştınız ve bunun yükselmesini bekleyerek satın aldınız halbuki bu zaten onu satış rakamı.

Yani ortada win-win durumu yok win-lost benzeri büyük bir kumarhane sistemine benziyor, eskiden bu işin içine girmiş kişiler yeni girenlere bu ürünleri satıyorlar, bu şekilde bir döngü oluşmuş durumda, bunu 10 kişilik bir kapalı ortamda yapsanız bir biri ile hayat boyu konuşmayacak kişiler global bir pazarda çok büyük oranlara dönüştüğü için umursamaz şekilde bunun iyi bir sistem olduğunu savunuyorlar.

Ben olayın kar zarar ve  realizasyon kısmı için bir şey demiyorum burada benim temel tartışma alanı bu işlemin ne kadar ahlaki ve etik olması konusunu tartışmak olacaktır, benden çok eski üyelerin bu konuda fikirlerini merak ediyorum nedenleriyle açıklanabilirse güzel bir forum olacağını düşünüyorum.

Ekşi sözlükte okuduğum ve beğendiğim, çok güzel dostoyevski'nin sözüyle bitiriyorum:

"bu devir, sıradan insanın en parlak zamanı; duygusuzluğun, bilgisizliğin, tembelliğin, yeteneksizliğin, hazıra konmak isteyen bir kuşağın devridir. kimse bir şeyin üzerinde durup düşünmüyor. kendisine bir ülkü edinen çok az. umutlu birisi çıkıp iki ağaç dikse herkes gülüyor: 'yahu bu ağaç büyüyünceye kadar yaşayacak mısın sen?' öte yanda iyilik isteyenler, insanlığın bin yıl sonraki geleceğini kendilerine dert ediniyorlar. insanları birbirine bağlayan ülkü tümden yitti, kayıplara karıştı. herkes, yarın sabah çekip gidecekleri bir handaymış gibi yaşıyor. herkes kendini düşünüyor. kendisi kapabileceği kadar kapsın, geride kalanlar isterse açlıktan, soğuktan ölsün, vız geliyor."

Saygılarımla.
mutsuz
Newbie
*

Activity: 9
Merit: 0

View Profile
September 22, 2018, 06:09:10 PM

Kesinlikle katılıyorum hocam. Özellikle bitcoine yeni giren arkadaşlarım daha bitcoinin nasıl çalıştığını bilmeden borsaya giriyorlar. Akıllarındaki tek kelime 'blockchain ve madenci' onun dışında hiç bir fikri yok. Private key nedir bilmeden borsaya giren insanlar gördü bu gözler. Mesela, Hal Finey ilk bitcoin transferini Satoshi'yle yaptığında aklında hiçbir zaman ulan bu yakında çok değerlenir bunu tutayim fikri yoktu. Adam o kadar ileri görüşlüydü ki 2009 yılında bir tweetde 'bitcoinden çıkan karbondioksit emisyonunu azaltmaya çalışıyorum dedi. Onun için sadece bu teknoloji önemliydi.
bitcoinmuseum
Sr. Member

Activity: 924
Merit: 251

View Profile
September 22, 2018, 08:47:07 PM

Açıkçası bana göre hiç etik ve ahlaki değil. Parası olana daha fazla para kazandıran ve parası olmayanada daha çok para kaybetme imkanı sağlayan kapitalist bir sistem. Bağlandık bir kere vazgeçemiyoruz ne yazıkki.
cryptomining
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 250

View Profile
September 23, 2018, 01:18:38 AM

Etik olmayacak bir durum yok . Bankalarda paradan para kazanıyorlar sonuçda .
erlikkhan
Member
**

Activity: 86
Merit: 10

Kün Tuğ Bolgıl , Kök Kurıkan !

View Profile
September 23, 2018, 07:42:19 AM

borsaların  manipulasyonlarla piyasalara verdiği zararı hiçbir şey vermemiştir
BACARAN (OP)
Jr. Member
*

View Profile
September 23, 2018, 02:25:10 PM
Last edit: September 24, 2018, 05:53:37 PM by BACARAN

Etik olmayacak bir durum yok . Bankalarda paradan para kazanıyorlar sonuçda .

Bankaların manipülasyon ve hype yapması yasak, bir çok denetleme kuruluşu tarafından bağımsız şekilde denetleyebiliyorlar, ha ban kalırsa bankacılık sistemi de büyük bir ponzi sistemi, bunu da ayrıca tartışırız ama en azından yasal prosedürler içindeler ve manipülasyon yapılması kesinlikle yasak.
abduramann
Jr. Member
*

Activity: 105

View Profile
September 23, 2018, 08:49:08 PM

Şu anki haliyle pek değil. Hele ki normal piyasalarda suç olan pump&dump grupları yok edilmediği sürece.
yaviz0002
Jr. Member
*

Activity: 420

View Profile WWW
November 16, 2018, 05:51:47 PM

etiktir de ahlakidir de. kimse kimsenin kafasına silah dayayarak sokmuyor sizi piyasaya. etik değildir diyenler sanki bana burda para kazanmak istemiyor da hayır işi yapıyor.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    Oracolcoin XOR    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
neyney
Jr. Member
*

Activity: 224

View Profile WWW
November 16, 2018, 09:41:09 PM

Günümüz dünyasında ahlaki bir şey var mı ki kripto borsaları ahlaki olsun. Şuan ki ekonomik sistem kripto paraların kat be kat ahlaksızı.

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
natureltiqqy
Full Member

Activity: 420
Merit: 100

View Profile WWW
November 17, 2018, 06:46:08 AM

Dostoyevski bu günlere ışık tutmuş, kripto piyasası için de aynen cuk diye oturmuş anlattıkları üstüne bir söz demeye bile gerek yok.

antisocial77
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 4

View Profile WWW
November 17, 2018, 07:41:56 PM

borsa neden etik olmasin ki?hersey senin elinde sonucta.al-sat yaparken senin aldigin fiyattan biri kar ederek satiyor, sen de acgozluluk yapmazsan buyuk ihtimalle kar ederek satiyorsun.herkes kendi yaptigi islemden sorumlu ve kimse kimsenin hakkini gasp etmiyor.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
gokhanata
Jr. Member
*

Activity: 316

View Profile
November 17, 2018, 08:57:28 PM

Ahlaki veya etik olarak düşünmeye başlayacaksan hiç girmemen gerek, nedense bu konular hep bizim ülkemizde konuşulmakta ve bu etik kurallarını keşke kendi hayatımızda ki gerçek işlerimizde de konuşabilsek, onun için çok takılmamak gerek başarılı olabileceğine inanmıyorsan yada çok hırslıysan borsalardan uzak durulması daha sağlıklı.
67semih
Jr. Member
*

Activity: 630

View Profile WWW
November 19, 2018, 03:03:09 PM

Tum ekonomik duzen ahlaki ve etik degerleri pekde onemsemiyor. Aslinda normal piyasalari ve borsalari dusunecek olursak kripto para piyasalari cok daha iyi bir duzeydedir.
Madenci_34
Member
**

Merit: 16

Proof-of-Stake Blockchain Network

View Profile WWW
November 19, 2018, 06:32:03 PM

Sanal para mantigini düşününce duyulurluğu arttıkça sisteme girişlerle,kullanım alanının genişlemesi ile değer kazanması normal işleyiş şekli.Borsa gibi kullanıp al satlatlarla çeşitli spekülasyonlarla fiyatları dalgalandırarak kar sağlamaksa etik olmayan şekli.ben şahsen ikinci ayağinda yer almadım,almayıda düşünmüyorum.

Rdu
Jr. Member
*

Activity: 224

View Profile WWW
November 19, 2018, 08:02:04 PM

Açıkçası bana göre hiç etik ve ahlaki değil. Parası olana daha fazla para kazandıran ve parası olmayanada daha çok para kaybetme imkanı sağlayan kapitalist bir sistem. Bağlandık bir kere vazgeçemiyoruz ne yazıkki.

Dünyadaki birçok sistem böyle değil mi zaten. Genellikle emperyalist düşünce neredeyse bütün sektörlerde var. Hatta bununla ilgili çok güzel bir deyim var para parayı çeker diye, bugün hangi yatırıma girerseniz girin yatırımınız miktarına göre katlanarak artar veya katlanarak azalır, düzen bu malesef.

SOVREN  ─────  Trade. Pay. Borrow. Play.
Blockchain Innovation for Securities Markets
          [  https://sovren.app/  ]
eskalb
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 2

View Profile WWW
November 19, 2018, 08:25:58 PM

Paranın olduğu yerde ne etik ne de ahlak olur arkadaşlar bu konuları düşünüp boşuna zamanınızı ve enerjinizi harcamayın.

Silica NeXus                 
hagiyatmaz
Member
**

Activity: 168
Merit: 10

View Profile
November 19, 2018, 08:53:42 PM

Kazanıyor olsak etik ahlaki bulmak için sebepler yaratacak olduğumuzdan kaybederkende bunun tam tersini yani etik ve ahlaki olmadığı ile ilgili sebepler uyduracagız kendi kendimize. Ama gercekler degismeyecek tabii
kurcalas
Member
**

Activity: 378
Merit: 14

View Profile
November 20, 2018, 11:23:56 AM

Kazanıyor olsak etik ahlaki bulmak için sebepler yaratacak olduğumuzdan kaybederkende bunun tam tersini yani etik ve ahlaki olmadığı ile ilgili sebepler uyduracagız kendi kendimize. Ama gercekler degismeyecek tabii

Buradaki en kayda değer yorumlardan birisi. Piyasaya elini kolunu tutarak başkası tarafından dahil edilen var mı? Riskleri bilmeden girmek, girenin kabahati piyasanın değil. Geçen yıl borsa da Aselsan %50'ye yakın değer kaybederken bir arkadaşım çok büyük bir kayıp yaşamıştı. Ama kendi hatam yapacak bir şey yok kimse zorla Aselsan hissesi al demedi diyerek bekledi ve aldığı seviyelere geri geldi hemen hemen. O da parasını çıkardı sistemden.

Paranızın düşmesini istemiyorsanız bankaların B tipi Likit Fonlarını tercih edebilirsiniz.
eskalb
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 2

View Profile WWW
November 20, 2018, 06:45:34 PM

etiktir ahlakidir. herkes neyin ne olduğunu bilerek giriyor buraya. standart isteyenler diğer borsalara gidebilirler hemen koşarak.

Silica NeXus                 
distorsiyon
Member
**

Activity: 448
Merit: 15

View Profile
November 21, 2018, 10:00:19 AM

Gerçek borsa ile aynı mantıkta, o etik ise bu daha etiktir. Zira devlet elinde olan kurumların kağıtları da artıp artıp sonra kağıtları yüksekten çakmışlardı (katılım bankası idi sanırım ismi, neyse)

Etik midir ? evet, sadece bile bile lades demektir. Mesela siz ticaret yapıyorsunuz, yurtdışından ürün ithal ediyorsunuz değil mi ? aldığınız ürünleri stok yapıp piyasası yükseldiğinde ya da o ülkenin döviz kuru yükseldiğinde satmayı bekliyor ve daha fazla kar ediyorsunuz. Bu ne kadar etik ?

Paranın olduğu yerde adaletin olduğunu da etik olunmasını da beklemiyorum.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: