Bitcoin Forum
May 02, 2024, 07:39:20 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Solar Güneş Paneli Kurdurmak İsteyenler  (Read 693 times)
sonerbo
Copper Member
Hero Member

Activity: 1358
Merit: 523

View Profile
December 16, 2018, 08:41:48 PM

Maliyet olarak solar ve rüzgar çok yüksek. Arkadaşın dediği gibi akarsu kenarında ufak bir yer yapabilirseniz diğerlerine nazaran çok cüzzi bir fiyata yüksek kw üretebilirsiniz.
1714678760
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714678760
Reply with quote  #2

1714678760
Report to moderator
1714678760
Hero Member
*

Ignore
1714678760
Reply with quote  #2

1714678760
Report to moderator
Every time a block is mined, a certain amount of BTC (called the subsidy) is created out of thin air and given to the miner. The subsidy halves every four years and will reach 0 in about 130 years.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714678760
Hero Member
*

Ignore
1714678760
Reply with quote  #2

1714678760
Report to moderator
Anceluss
Member
**

Activity: 264
Merit: 12

View Profile
December 16, 2018, 08:51:21 PM

madencilik aşırı karlı iken bile mantıklı deildi(amorti süresi uzun+bakım masrafı) şimdi ise düşünmeye bile gerek yok
dhan000
Sr. Member

Activity: 419
Merit: 255

View Profile WWW
December 17, 2018, 11:31:08 AM

madencilik aşırı karlı iken bile mantıklı deildi(amorti süresi uzun+bakım masrafı) şimdi ise düşünmeye bile gerek yok

haklısınız ama o zaman amorti süresine aldırmayıp bu sistemi kuranlar bu günlerde makinalarını çalıştırıp kazanmaya devam edebiliyorlar.
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
December 17, 2018, 12:14:24 PM

düşünmeye mi gerek yok akarsuya yapılan sistemde çalışanlar hala aktif çalışan yapılar var.
Anceluss
Member
**

Activity: 264
Merit: 12

View Profile
December 19, 2018, 04:22:36 PM

düşünmeye mi gerek yok akarsuya yapılan sistemde çalışanlar hala aktif çalışan yapılar var.

benim kastım hiç bir şekilde oluru yok demek deil

sadece amorti süresi uzun maden karlı iken bile sisteme güvenip girmedi çogumuz bu işe şu aşamada zarar yazarken düşünmeye gerek yok anlamında dedim

kırsal bölgede akarsu kenarında oturup veya çanakkalede o sıra sıra dizilmiş rüzgar türbinlerinin yakınında oturanlar hariç

parası olan zaten şu durumda vurgununu vuruyor ucuzdan cihaz alarak mesela

100bin tl param olsa şuan 50bin madene 50bin güneş paneline yatırırmısın deseler hayır derim hepsini cihazlara gömerdim %20 ayırırdım daha kötüsü için tabi

kriz fırsattır bence şuanki fırsat coin almak veya madene yatırım yapmak güneş sistemi çok istenirse ileride yine kurulur btc gibi bi ath yapma olayı yok en azından enerji üretiminin

geçen hafta bugün 1 s9 58 dolar getirirken bugün 76 dolar getiriyor 2 binden 50 cihaz alınmış olsa 100bin  geçen hafta 2900 dolar getirirken bugün 3800 dolar getiriyor arada bin dolar var en az 8 adet 500w güneş paneli alınır

8 * 500w =4kw bölgesel olarak deilde genel olarak ülkemiz 8 saat güneş görüyor 32kw yapar

1 s9 1320w tüketim yapar 24 saatte 31 küsür kw tüketim yapyor   yani 8 saatte ürettiğimiz enerji sadece 1 s9 'u 24 saat çalıştırabilirki bu  hesaba aküler bakımlar aksilikler katılmadı  50 cihaza 400panel lazım e buna arazi lazım vs vs uzayıp gidiyor   bu tarz konuları çok konuştuk forumda gruplarda bunları yazmama rağmen bende dahil çekimseriz teorik olarak konuşuyoruz uygulamada belki daha farklı şeyler olabilir iyi kötü şahsım adına durum vaziyet bu iken gereksiz bi yatırım

eleştiriye açıgım çözüm arıyoruz haliyle tartışıcaz(saygılı seviyeli bişekilde)

rüzgarlı bi bölgede türbinlerin bi çok kısmını kendimiz yaparsak belki yağmasada gürler

buhar jeneretörü olabilir yakıtınızı kendimiz üretirsek(hidrojen sistemi ile suyu ayrıştırarak gazını kullana biliriz) şuyla çalışan araba dedikleri muhabbet aslında

tabi hangisi mantıklı yada denemeye değer bilemiyoruz imkanlar doğrultusunda
heirinch
Jr. Member
*

Activity: 420
Merit: 1

Bountyhive.io

View Profile WWW
December 19, 2018, 07:35:36 PM

benim kastım hiç bir şekilde oluru yok demek deil

sadece amorti süresi uzun maden karlı iken bile sisteme güvenip girmedi çogumuz bu işe şu aşamada zarar yazarken düşünmeye gerek yok anlamında dedim

kırsal bölgede akarsu kenarında oturup veya çanakkalede o sıra sıra dizilmiş rüzgar türbinlerinin yakınında oturanlar hariç

parası olan zaten şu durumda vurgununu vuruyor ucuzdan cihaz alarak mesela

100bin tl param olsa şuan 50bin madene 50bin güneş paneline yatırırmısın deseler hayır derim hepsini cihazlara gömerdim %20 ayırırdım daha kötüsü için tabi

kriz fırsattır bence şuanki fırsat coin almak veya madene yatırım yapmak güneş sistemi çok istenirse ileride yine kurulur btc gibi bi ath yapma olayı yok en azından enerji üretiminin

geçen hafta bugün 1 s9 58 dolar getirirken bugün 76 dolar getiriyor 2 binden 50 cihaz alınmış olsa 100bin  geçen hafta 2900 dolar getirirken bugün 3800 dolar getiriyor arada bin dolar var en az 8 adet 500w güneş paneli alınır

8 * 500w =4kw bölgesel olarak deilde genel olarak ülkemiz 8 saat güneş görüyor 32kw yapar

1 s9 1320w tüketim yapar 24 saatte 31 küsür kw tüketim yapyor   yani 8 saatte ürettiğimiz enerji sadece 1 s9 'u 24 saat çalıştırabilirki bu  hesaba aküler bakımlar aksilikler katılmadı  50 cihaza 400panel lazım e buna arazi lazım vs vs uzayıp gidiyor   bu tarz konuları çok konuştuk forumda gruplarda bunları yazmama rağmen bende dahil çekimseriz teorik olarak konuşuyoruz uygulamada belki daha farklı şeyler olabilir iyi kötü şahsım adına durum vaziyet bu iken gereksiz bi yatırım

eleştiriye açıgım çözüm arıyoruz haliyle tartışıcaz(saygılı seviyeli bişekilde)

rüzgarlı bi bölgede türbinlerin bi çok kısmını kendimiz yaparsak belki yağmasada gürler

buhar jeneretörü olabilir yakıtınızı kendimiz üretirsek(hidrojen sistemi ile suyu ayrıştırarak gazını kullana biliriz) şuyla çalışan araba dedikleri muhabbet aslında

tabi hangisi mantıklı yada denemeye değer bilemiyoruz imkanlar doğrultusunda

3 Zamanlı elektrik ve solar güneş panelli sistemleri hesaplıyorum ama şuanda pek yazıp çizerek değilde kafamda,gece elektrik ucuz olduğu için gece şebeke kullanılsa öğleden sonra sistem akülere geçilse böyle bir şey düşünülse sizlerin bu konuda fikirleri nasıl olur?

kaynak olarak https://akillitarife.com/rehber/uc-zamanli-fiyatlari buradan bakıp yola çıktım.
iccel
Member
**

Activity: 392
Merit: 10

View Profile WWW
January 14, 2019, 08:17:23 AM

Madencilikle ilgili gelişmeler daha az enerji ve internete bağlanılabilen cihazlarla mümkün olacağından elektiriği şebekeye satmak daha mantıklı görünüyor.

deniz777
Copper Member
Newbie
*

Activity: 8
Merit: 0

View Profile
January 14, 2019, 02:40:17 PM

Madencilikle ilgili gelişmeler daha az enerji ve internete bağlanılabilen cihazlarla mümkün olacağından elektiriği şebekeye satmak daha mantıklı görünüyor.
Aynen öyle hocam. Zamanında araştırdığımda; devlet elektriği sattığı fiyattan senden alıyordu, sırf teşvik için. Ülkemizde elektrik fiyatlarına baktığımızda gayet mantıklı. Mininge yapılan onca yatırımdan da kurtulmuş olunur. Zaten zamanla tüm altcoinlerin POW'dan POS'a geçeceğini düşünüyorum.
Sefatih
Member
**

Activity: 150
Merit: 11

The Great Trader

View Profile WWW
January 20, 2019, 03:34:51 PM

Amortisi 2 yılı geçen hiçbir güneş enerjisi sistemine bulaşmayın. Her sene daha güçlü cihazlar çıkıyor

LoveEther
Newbie
*

Activity: 42
Merit: 0

View Profile
January 20, 2019, 10:10:46 PM

Maliyet olarak solar ve rüzgar çok yüksek. Arkadaşın dediği gibi akarsu kenarında ufak bir yer yapabilirseniz diğerlerine nazaran çok cüzzi bir fiyata yüksek kw üretebilirsiniz.
Evet Cok Mantikli bir yorum,akarsudan yeterli elektrik üretilebiliyor ve bunun icin lisans almaniza gerek yok tabi 500kw uzeri olmamasi sarti ile.Tabiki bu sistemden maalesef herkez yararlanamiyor.
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
March 02, 2019, 07:06:28 AM

Benim aklıma bu geliyor ama bunun da etkili olması için bol güneş alan yerler olmalı. Mesela Antalya, özellikle yazın elektrik enerjisinin gözüne vurulur. Yaz tatillerinde gittiğimde özellikle elmalı ilçesinin dağlık yerlerine kurulmuş paneller.
bitcoinmuseum
Sr. Member

Activity: 924
Merit: 251

View Profile
March 03, 2019, 09:39:12 PM

Madencilik yapılsın ya da yapılmasın enerji alanında yapılacak yatırımların güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi yenilebilir kaynaklara yapılmalıdır.Hem doğanın korunmasına katkıda bulunuruz hem de karbon emisyonunun azaltılmasına katkımız olur.
iccel
Member
**

Activity: 392
Merit: 10

View Profile WWW
March 04, 2019, 09:41:04 AM

Gelecekte yüksek verimli güneş panelleri ile yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılacak yatırımın hem doğal ortamın korunmasına katkısı olacak, hemde oldukça ucuz bir enerji kaynağına sahip olmuş olacağız.

Yunuyunuyun
Member
**

Activity: 93
Merit: 14

View Profile
May 13, 2019, 02:48:12 PM
Merited by Vispilio (1), Blacknavy (1)

Hali hazırda İzmirde Enerji Sistemleri Mühendisliği okuyan 2. sınıf bir öğrenciyim.

Herkesin dediği gibi gerek ülkemizdeki panel fiyatları, bakımları, depolaması gibi sorunların yanında çift taraflı sayaç diyerek öne atılan çözümün her elektrik sağlayıcı firmalar (Ege bölgesi için Gediz, Aydem gibi) tarafından kabul edilmediğini de belirtmek isterim. Manisa da Viessmann fabrikasını ziyaret ettiğimde öğrenmiştim ki (fabrikanın kendi enerji ihtiyaçlarının yanılmıyorsam %80 ini paneller ile karşılıyorlar), sanayi mahalleleri olmadığı sürece veyahut firmalaşmadığınız sürece ürettiğiniz elektriği satamıyorsunuz çift taraflı sayaç ile. 2022 de bu yasanın Almanyadakine benzer kurallar ile değişeceğini duydum, göreceğiz bakalım. Yenilenebilir enerji tabi ki geleceğimizde olmalı fakat yatırım amaçlı yaklaşmak eğer kullanıcağımız ürünler ülkemizde üretilemiyor ise fazlasıyla maliyetli. Bu tarz bir yatırıma el atmadan önce panellerin teknolojilerinin biraz daha gelişmesinin ve AR-GE çalışmalarını yürütebilecek ülkemizden de bir firma bulunmasına oldukça fazla ihtiyacımız var. Eğer teknolojiyi biz üretemezsek sürekli tüketici konumda kalacağız ve şikayet ettiğiniz gibi ülke gittikçe kötüleşmeye devam edecek.

Bu arada Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliğine üye bir öğrenci olarak şöyle bir istatistiği de sizinle paylaşmak isterim. Ülkemizde 22 Nisan ile 28 Nisan arasındaki Elektrik Üretiminin %3,26 sı rüzgar enerjisinden karşılandı. Günden güne oranlar rüzgar şiddetleri ile % 8 ile %1,5 arasında değişmekte. Yenilenebilir enerji çalışmalarının artışıyla daha temiz bir dünyada sizlerle yaşamak dileğiyle.
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
May 13, 2019, 05:44:28 PM

Solar Güneş Paneli Kurdurmak İsteyenler e tavsiyem,  önce saçma sapan  bakkal hesabıyla,  elma ile armudu çarpıp bölüp, şu kadar sene de geri amorti ediyor gibi hesaplar içine girmemeleri,  en önemli maliyet olan işletme maliyeti ile, amortisman bedeli gibi kalemlerin ne olduğunu nasıl olduğunu hesaplamayı öğrenmeleri,

bunun yanında da paranın zaman değerini hesaplamayı öğrenmeleri,  google'a time value of money yazın,  ilk çıkan linklere tıklayın öğrenin,

size vereceğim en önemli tavsiye, şudur.
En az 60-70 yıl yaşayacağınız şu ömürde, sürekli para ile içli dışlı olacaksınız. Markete bile gitseniz para vereceksiniz ürün alacaksınız.

Time value of money  hesabı yapmayı bilin, 70 yılınızı avare avare doldurmayın.

Bu tavsiyeyi size 40 yıllık dostunuz yapmaz, ananız babanız yapmaz. Bu kadar önemli bir şey bu.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: