Bitcoin Forum
May 04, 2024, 07:35:18 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Borsa bilgilerinizin hacklanmemesi için  (Read 495 times)
zorbey (OP)
Member
**

Activity: 448
Merit: 33

View Profile WWW
October 04, 2018, 08:37:54 PM
Merited by teramit (1)

Malumunuz son dönemlerde hackler çoğaldı. Elimizden geldiği kadar kendimizi savunsakta her gün yeni bir yöntemle hesaplarımızı boşaltmaya çalışıyorlar. Borsalarda ufak rakamlarla işlem yapıyorsanız pek bir sorun yok peki çok yüklü işlem yapıyorsak işte sorun büyük.
Yaşanılanlardan çıkarılan tecrübeleri bu konu altında paylaşalım. Veya okuduğunuz gördüğünüz şahit olduğunuz önlemleri bizlerle paylaşırsanız herkes faydalanmış olur.

1- Kişisel email adresiniz, borsa email adresiniz (mümkünse her borsa için bir mail de olabilir) airdrop ve bounty mail adresleriniz farklı olsun.
2- email adres şifreniz, borsa şifreniz, airdrop bounyt siteleri şifreleriniz kesinlikle farklı olsun. (unuturum dersen ki mutlaka unutlabilir, kara kalemle (pc de değil) ajandanıza not alın.)
3- Son dönemlerde airdrop ve bountylerde kyc istemek adet haline gelir oldu. Kimlik bilgilerimiz herkesin elinde. Mümkünse borsalara verdiğimiz telefon numarası kendi üzerimize olmasın. Çünkü kimlik bilgilerimizle gidip adımıza sım kartımızı yenileme durumları olabilir.
4- Türkiye'de kimlikler değişiyor. Eğer kimliğimizi yenilemişsek borsa ve diğer kyc yapacağımız yerlere eski kimliğimizi gönderebiliriz.
5- Paraya kıyıp lisanslı antivirüs programı kurmalıyız. (ki antivürüslerde virüstür sonuçta pc mizde girmediği dosya yok ama başka çarede yok)
6- Her gelen emaili açmamalı veya verdiği linki tıklamamalıyız.
7- Mümkünse borsa işlemleri için ayrı bir laptop almalıyız, mümkün değilse Bilgisayarımızda sanal linux veya sanal windows kurmalıyız. (merak eden olursa nasıl yapılacağını anlatabilirim)
8- Private keyimizi pc de tutmamalıyız, yok tutmak zorundaysak bir dosya oluşturup tüm wallet şifrelerimizi bunun içine koyup winrar ile sıkıştırırken şifrelemeliyiz. Ve en azından o şifreyi kara kalemle not almalıyız. Bu dosyayıda en az 2 mail birde flash bellekte yedeklemeliyiz.
9-  Ledger nano kullanabiliriz. (yaptığımız işlem tutarı yüksekse kesinlikle kullanmalıyız)
1- Mümkünse borsalarda ki bakiyemizi her akşam kendi cüzdanımıza çekmeliyiz.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Yorumlardan ve aklıma geldikçe güncellenecektir.

Remember that Bitcoin is still beta software. Don't put all of your money into BTC!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Halmater
Hero Member

Activity: 896
Merit: 630

View Profile
October 04, 2018, 09:00:34 PM

Açıkçası her bilginin bilgisayarımızda elimizin altında olması çok kolayımıza gidiyor ama tüm varlığımızı bu şekilde hackerlere altın tepside sunmuş olabiliriz. Kişisel güvenlik için trade maksatlı ikinci bir bilgisayar, ledger v.s cüzdan, harici disk, anti virüs programı vs. masraf etmek gibi gelebilir fakat bunları yapmak durumundayız.
WaDa
Sr. Member

Activity: 560
Merit: 251

View Profile
October 04, 2018, 09:21:41 PM

Ledger nano s aldım ve verilen 24 kelimeyi ezberledim arada unutmamak için pratik yapıyorum Smiley ayrıca ledgeri özel banka kasamda saklıyorum görende trilyonlarım var sanır Smiley topu topu 1800$
yavuzcelik
Member
**

Activity: 168
Merit: 10

View Profile
October 04, 2018, 10:00:59 PM

Çok güzel bir yazı kaleme almışsınız. Teşekkür ederim kendi adıma çok beğendim. Dikkatli olmakta fayda var sıkıntılı konular sonuçta insanın birikimi ve emeği.

Virtual Rehab➣➣➣ Psychological Rehabilitation for Vulnerable Populations
semos08
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 2

View Profile WWW
October 04, 2018, 11:06:01 PM

En iyi çözüm ledger ama al sat yapanlarda ledgeri sık sık kullanamaz o zaman diğer bir çözüm olan ikinci pc çözüm oluyor. Bu pc de sadece trade yapılması gerekir Airdrop VS gibi hacke davetiye çıkaran şeylere diğer pc den girilmesi gerekir.

PLEASE  :  1-Click Trips  |  https://please.com/
Be part of the Travel Revolution!
Orhans
Member
**

Activity: 546

View Profile WWW
October 05, 2018, 12:06:14 AM

Bilgilendirme için teşekkürler. Sürekli trade yapanlar için güvenlik daha zor. Ben metamask yeni kurdum ve işlem yapmak için private key girmek gerekiyor diye dün 2 saat araştırdım metamask ile hack yapıyorlar mı diye bu kadar paranoyak yaptı hackerlar bizi.
alikaya58
Full Member

Activity: 518
Merit: 100

View Profile
October 05, 2018, 12:14:46 AM

Cok iyi bilgiler bunlar tamamı doruu bu tur seylerden cok kısının canı yandı hatta hıc bır acık olmadıgı halde hacklenen hesaplar bıle bulunuyor dıkkadtlı olmak lazım yenı baslayanlar ıcın faydalı.
yaviz0002
Jr. Member
*

Activity: 420
Merit: 1

View Profile WWW
October 05, 2018, 02:27:13 AM

ikinci bir bilgisayar hatta ikinci bir internet fikri dahi benim aklıma gelen seçenekler arasında. masraftan kaçıp riske girmeye gerek yok.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    Oracolcoin XOR    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
trc22@gmail.com
Member
**

Activity: 378
Merit: 11

View Profile
October 05, 2018, 09:27:01 AM

ikinci el ledger alınsa ve factory default yapılsa ilk kurulumda gelen seedler degişiyormu arakadaşlar deneyen oldumu acaba, ayrıca 2fa varken borsanın hacklenmesi olayı biraz zor ama bazen duyuyoruz 2fa ı atlattıklarını
WaDa
Sr. Member

Activity: 560
Merit: 251

View Profile
October 05, 2018, 11:22:24 AM

ikinci el ledger alınsa ve factory default yapılsa ilk kurulumda gelen seedler degişiyormu arakadaşlar deneyen oldumu acaba, ayrıca 2fa varken borsanın hacklenmesi olayı biraz zor ama bazen duyuyoruz 2fa ı atlattıklarını

Tüm seedlerde olduğu gibi tekrar aynı seedi verme gibi bir durum söz konusu olamaz diye biliyorum ha bazı kelimeler aynı olabilir ancak en azından sıralama değişik olacaktır içiniz rahat olsun 2. el ledger almanızda bir sorun olacağını sanmıyorum yada satmanızda yinede twitter'dan https://twitter.com/ilhangulenc1 'e sorun
carlzec
Full Member

Activity: 616

View Profile
October 05, 2018, 11:47:52 AM

Hocam tavsiyeler için sağolun akla gelen her yöntemi yazmışsınız genelde, ben de ufak bir hatırlatma yapayım, kripto para transferi yapılacaksa USB den çalışan bir Linuz sistemi bilgisayardan boot edip işlem yapılabilir bu windowsa göre daha güvenli bir yöntem olabilir.
jorgesalcedo
Member
**

Activity: 728

Trphy.io

View Profile
October 05, 2018, 02:37:36 PM

Ben bir konuda çok geç kaldığımı fark ettim ve kendime çok kızgınım şu an. Gittim yeni kimlik aldım keşke eski kimliği yırtıp çöpe atmasaydım ne güzel KYC'ler için kullanırdım  Sad

procesdad
Full Member

Activity: 476

CAT.EX Exchange

View Profile
October 05, 2018, 03:01:34 PM

Bilgiler için teşekkürler bu konuda çok dikkat etmek gerekiyor. Bana bir şey olmaz aklıyla hareket etmemek gerekiyor. Birde kesinlikle ama kesinlikle bilgilerinizi sadece bilgisayarınıza kaydetmeyin. Bilgisayarın hardiski gitse işiniz yaş.

temeler
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 250

View Profile
October 05, 2018, 03:41:28 PM

Elinize sağlık hocam. Yorumda tavsiyede bulunan arkadaşların önerilerini de alıntılayıp konuya ekleyebilirseniz daha iyi olacağını düşünüyorum.
AztecGoldHero
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 644

View Profile WWW
October 05, 2018, 08:04:03 PM

allaha emanet gidiyoruz valla, çok dikkatli olmak gerekiyor aslında ama zaten hackerların da iş yapmasının sebebi bu değil mi milletin bunlarla mı uğraşacam deyip dikkatsiz davranması, paranoyak gibi de yaşanmaz ki, enteresan bir durum
saphine
Jr. Member
*

Activity: 481

View Profile WWW
October 05, 2018, 08:26:15 PM

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben de bi ara kaybetmiştim şifrelerimi. 2 ay hatırlayamayınca bi anda nereye koyduğumu hatırlamıştım. Dikkatli olmak gerekiyor gerçekten bu tip konularda.
yns1903
Member
**

Activity: 756
Merit: 16

View Profile WWW
October 05, 2018, 09:56:26 PM

Valla adamlar hack işlemleri için her gün farklı bir işlemi ortaya atıyor bunlardan kurtulmak için bu öneriler bayağı önemli gözüküyor. Gerçi ne kadar güvenli olduğunu düşünsekte bazen istenilmeyen zararlar ile karşı karşıya kalmak mümkün. Bilgiler için teşekkürler hocam

snykutlug
Member
**

Activity: 448
Merit: 17

View Profile
October 05, 2018, 10:11:31 PM

Mantıklı önemli olanda fa2 kaybetmemek ben şuan telefonu güncellesemmi diye düşünüyorum çünkü fa2 kaybolur giderse paralarım gider borsada belli miktarda para tutuyorum bunun gitmemesi için elimden geleni yaparım bütün özellikleri açıyorum borsalardaki.
titulng
Sr. Member

Activity: 484
Merit: 250

HubrisOne

View Profile
October 06, 2018, 09:22:01 AM

Borsa ile email hesaplarınıza kurtarma postası, telefon ekleme ve ikili koruma kurmayı unutmayın. Yedeklemeyi bilgisayarınızda değil harici bellekte yapın. Tüm güvenlik önlemleri bizim emeklerimizi korumak için önemli.

.
  ◆

.
.
.

.

▄▄       ▄▄      ▄▄       ▄▄      ▄▄▄▄▄▄▄▄         ▄▄▄▄▄▄▄▄        ▄▄        ▄▄▄▄▄▄▄▄           ▄▄▄            ▄▄       ▄▄      ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
██       ██      ██       ██      ▀▀▀▀▀▀▀██▄       ▀▀▀▀▀▀▀██▄      ██      ▐██▀▀▀▀▀▀▀       ▄▄██▀▀▀██▄▄        ▀██▄     ██      ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀       ██      ██       ██              ██               ██      ██      ██              ██▀       ▀██         ██▄    ██      ▄▄
▄▄▄▄▄▄▄▄▄██      ██       ██      ▄▄▄▄▄▄▄██▀       ▄▄▄▄▄▄▄██▀      ██      ▐██▄▄▄▄        ▐█           █▌      █▄ ▀██   ██      ██▄▄▄▄
██▀▀▀▀▀▀▀██      ██       ██      ██▀▀▀▀▀██        ██▀▀▀▀▀▀        ██        ▀▀▀▀██▄      ▐█           █▌      ██   ██▄ ██      ██▀▀▀▀
██       ██      ██       ██      ██      ██       ██   ▄▄         ██             ▐█▌     ▐█▄         ▄█▌      ██    ▀█▄██      ██
██       ██       ██▄   ▄██       ██     ▄█▀       ██    ▀█▄       ██            ▄██       ▀██▄▄   ▄▄██▀       ██     ▀███      ██
██       ██        ▀▀███▀▀        ████████▀        ██      ▀█      ██      ███████▀           ▀▀███▀▀          ██       ██      ██████████
.

██████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████

██████████████████████████████████████████████
.

.
.

▄███████████▄     
██▀       ▐█▀█▄   
██        ▐█  ▀█▄ 
██        ▐█    ▀█▄
██        ▝▀▀▀▀▀▀██
██               ██
██  ███████████  ██
██               ██
██  ██████       ██
██               ██
██▄             ▄██
▀█████████████████▀
WP
.

.
.

.

.
.
gokhanata
Jr. Member
*

Activity: 316

View Profile
October 06, 2018, 10:06:37 AM

2fa kurmakta büyük fayda sağlıyor açıkçası, benimde başıma bikaçkere geldi ve halada ara sıra borsa hesaplarıma girmeye çalışıyorlar, bunun önüne geçmek zor olsa da alacağımız ufak ta olsa güvenlik önlemleri sıkıntıyı %90 azaltmış oluyor.
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: