Bitcoin Forum
June 17, 2024, 06:30:30 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: SWIFT'in yerini hangisi alacak? Stellar (XLM) mı Ripple (XRP) mı?  (Read 344 times)
unihamburg (OP)
Member
**

Activity: 411
Merit: 21

View Profile
October 19, 2018, 01:06:22 PM
Last edit: October 19, 2018, 02:23:33 PM by unihamburg

SWIFT, bildiginiz gibi bankalarin uluslararasi ödemelerde kullandigi 50 yillik eski ama saglam bir standart. Özellikle Dolar'in bir dünya rezerv para birimi olmasindaki en büyük pay SWIFT'e aittir. Ancak bu standardin, gelisen teknoloji ile yerini daha gelismis daha hizli bir sınır ötesi ödeme sistemine birakmasi kacinilmaz olmustur.

Bunun icinse en büyük adaylar;
  • Arkasinda Wall Street'in oldugu ve dolarin dünya rezerv para birimi olarak kalmasini isteyen güclerin destekledigi Ripple
  • Arkasinda IBM'in oldugu ve dolarin dünya rezerv para birimi olmasini istemeyen güclerin destekledigi Stellar

Bu cekismede an itibariyle Ripple'in cok önde oldugu bir gercek. Halihazirda dünyada bircok banka bankalararasi ödemelerde Ripple'in altyapisini kullanmakta. Hatta daha gecenlerde "Ripple, uluslararası para transferlerinde ödemelerin tamamen XRP ile gerçekleştirilecegi xRapid platformunu test etmeye basladi" haberleri ile coinin degeri neredeyse %100 arttmisti. Bu Ripple'in ileride SWIFT'in yerini alacaginin tescili gibi birseydi.

Ama buna ragmen Stellar da SWIFT'in yerini alabilecek güclü bir aday. Zira arkasinda IBM var. Morgan Stanley gibi, HSBC gibi UBS gibi dünyanin en büyük 100 bankasinin yaklasik %90'i yaklasik 50 yildir IBM'in gelistirdigi sistemlerle calisiyorlar. Ve en önemlisi halihazirda IBM aralarinda bu bankalarin da oldugu 16 ülkeden yaklasik 200 üzerinde banka ile blockchain tabanli yeni bir sınır ötesi ödeme sistemi ile ilgili temasta (https://www-01.ibm.com/common/ssi/cgi-bin/ssialias?htmlfid=GBP03467USEN).  Hatta IBM Stellar ile birlikte Rusya'da, Azerbaycan ve Ortadogudaki bankalarda (bkz. Seriat Sertifikasi) bu ödeme sisteminin altayapisini olusturmaya basladi bile.

Özetle Stellar ve Ripple'a uzun vadede yatirim yapanlar ya da yapacak olanlar, önümüzdeki günlerde Stellar-Ripple-SWIFT ücgenindeki gelismeleri yakindan takip etmeli. Bu yarisi önde bitiren SWIFT'in yerini alacak. Yatirim tavsiyesi olmamak kaydiyla benim düsüncem bu yarisi Stellar'in kazanacagi. Ya da en azindan öyle olmasini umuyorum.
WaDa
Sr. Member

Activity: 560
Merit: 251

View Profile
October 19, 2018, 01:29:28 PM

Gönlüm stellar dan yana ama tabi hiç bir şey belli olmaz bu platformda neyin ne olacağı belli olmuyor bakarsınız yepyeni bir şey çıkar ve hepsini sollayıp geçer bakarsınız biri küllerinden doğar yaşayarak öğrenebiliriz sadece
stil3tto
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 1

View Profile
October 19, 2018, 01:34:17 PM

Stellar çok daha iyi bir platform. Ripple'ı oldum olası sevmiyorum.

Borsalardan transferde XLM kullanıyorum. Çok iyi... BTCTurk'e eklenirse de çok iyi olacak.
tmskcimen
Member
**

Activity: 448
Merit: 10

View Profile
October 19, 2018, 01:43:46 PM

Swift'in yerini ikiside alamaz bence çünkü swift ayrı bir olay bankalara blokaj koyulabiliyo swiftte ama bunlarda bir şey yapamazlar sanıyorum yani faarklı alanlar biraz
WeAreSoSory
Member
**

Activity: 238
Merit: 14

View Profile
October 19, 2018, 02:19:57 PM

Swift alanı için geliştirilmiş ilk coinlerden birisi Ripple bu alanda öncü. Ripple bu sebeple daha fazla destekleniyordu. Ancak Stellar ekibi de Ripple ekibinden ayrılmış bir grup olduğu düşünülürse ikisinin elinde de aynı kod bloğu var ve ikiside merkezsiz değil. Hangisi gelişirse gelişsin eninde sonunda swiftin yerini birisi alacaktır.
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
October 19, 2018, 02:27:58 PM

Stellar ripple dan kat kat daha iyi ama bence eğer dediklerini yaparlarsa hydro alabilir. Ekip çok iyi ve iyi çalışıyor. Onlarda bankalar ile anlaşma yapıyor. En son kanada da bir banka vardı. Adını hatırlayamadim.
ferhatgalip
Jr. Member
*

Activity: 182

View Profile WWW
October 19, 2018, 02:57:38 PM

Yakın zamanda büyük güçlerin buna izin vereceğini zannetmiyorum. Çünkü çok ciddi bir gelir kazanıyorlar. Ama orta  vadede illaki bu olacaktır. 

cr o w d F o r c e    ▸▸▸   [ Private Sale: Open ]
Global Decentralized Network Of Micro Businesses
unihamburg (OP)
Member
**

Activity: 411
Merit: 21

View Profile
October 22, 2018, 09:07:05 AM

IBM iki gün önce "IBM Blockchain World Wire" yani SWIFT'in yerini alacak kendi sınır ötesi ödeme sistemini (cross-border payments) tanitan bir video yayinladi. Videoda, Ripple'a rakip olan bu sistemin nasil calisacagi basitce anlatilmis. Izlemenizi öneririm.

https://www.youtube.com/watch?v=fXgwpfvDm5E

Videoda gecen ilginc bir bilgi: Dünyada 1 günde yapilan finansal islemlerin %75'i IBM sistemleri tarafindan gerceklestiriliyor. Sayet Stellar'in arkasinda IBM olmasaydi, SWIFT konusunda Ripple kesinlikle rakipsiz olurdu. Ama dünyadaki bankacilik ve finans altyapisinin büyük cogunlugunun IBM tarafindan saglaniyor olmasi Stellar'i bana göre bu konuda avantajli kiliyor. SWIFT'in yerini hangisi alirsa yeni kral o olur.
Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
October 22, 2018, 09:18:35 AM

İkisi arasında tercih söz konusu olsaydı kesinlikle Stellar seçerdim. Swift hala kullanılan eski bir teknoloji ve yerini mutlaka dolduracaklardır, bu xrp mi olur xlm mi olur başka bir yöntem mi olur onu bilemiyorum.
SRKNGL
Member
**

Activity: 476

Files.fm - Store, Share and Sell Files

View Profile
October 22, 2018, 09:20:15 AM

Mantık olarak xlm olsa da reklam çalışmasını ripplenin daha iyi yaptığını söylemek lazım. 1 yılı aşkın süredir piyasadayım xlm ile transfer gerçekleştirmedim. Daha çok ripple ile transfer gerçekleştirdim. Bundan sonra xlm ilede transfer yapıp bir fark var mı deneyelim

Suskunadam
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
October 22, 2018, 09:59:03 AM

Stellar'ın çok başarılı bir proje olduğuna inanıyorum ama ripple'da göz ardı edilebilecek bir coin değil her ikisi de ileride bir şeyler başarabilecek potansiyelde olduklarını kanıtlamış durumdalar ama stellar daha ağır basıyor Smiley
gokhanata
Jr. Member
*

Activity: 316

View Profile
October 22, 2018, 10:07:07 AM

genel itibari ile bankaların da tercihini XRP den yana yaptığını düşünürsek, XRP öncülük yapacaktır ama XLM de boş bir alt yapı değil bence peş peşe devam ederler gibi geliyor, ilerki zamanlarda ikiside kullanılır.
matador1903
Member
**

Activity: 182

View Profile
October 22, 2018, 10:30:58 AM

Xrp bankacılık alanında önemli bir proje olduğunu varsayarsak SWİFT'in yerini alması muhtemeldir doların saltanatını yıkması adına XLM'nin alması piyasalara ve ekonomilere bambaşka bi hava getirir
SkyLords
Full Member

Activity: 784
Merit: 120

View Profile
October 22, 2018, 10:49:15 AM

Stellar çok daha iyi bir platform. Ripple'ı oldum olası sevmiyorum.

Borsalardan transferde XLM kullanıyorum. Çok iyi... BTCTurk'e eklenirse de çok iyi olacak.

Aynen sana katılıyorum bende tam aklımdan bunlar geçiyordu. Stellar'ın umarım swiftin yerini almasını diliyorum. Ripple oldum olası sevemedim. Merkeziyetsiz sisteme ters Ripple ve eksi yönü çok. Çok bariz çalkalanan bir coin. Fiyatı birden tepe taklak oluyor. Umutları tüketiyor.
jingyang
Full Member

Activity: 392
Merit: 103

View Profile
October 22, 2018, 11:14:32 AM

Benimde gönlüm stellardan yana bir nedeni yok sadece ripple denen altcoini hiç sevmedim ve sevmeyeceğim de sürekli beni pişman etmiştir o coin ya yatırım yaptığım için yada yatırım yapmadığım için  Grin

▬▬▬▬▬      ▬     iCumulate         Investing in the future together           ▬      ▬▬▬▬▬
WHITEPAPER  ]     ████     PRESALE  /  Nov 30th - Dec 7th     ████     [   ONE PAGER   ]
▬      ▬▬▬▬▬     Twitter     ●     Facebook     ●     Telegram     ●     Medium     ▬▬▬▬▬      ▬
Suleiman the Magnificent
Full Member

Activity: 504
Merit: 120

View Profile WWW
October 22, 2018, 11:45:18 AM

Ripple'nin coinini hiç sevmiyorum ama incelediğim kadarıyla hazırladıkları altyapı Swift'e her türlü rakip olmaya aday. Bunun için hazırladıkları altyapı xRapid ve kullanılmaya başlandı ufaktan ufaktan. Swift'in tahtına oturabilirler mi bilmiyorum ama güzel bir sarsacakları kesin
Ridcan
Member
**

Activity: 476
Merit: 31

View Profile
October 22, 2018, 12:14:48 PM

Bence ripple bankalar arasında swift işlemlerde kullanılması en güçlü altcoin. Ayrıca takımın birçok banka ile altyapı konusunda anlaştığınıda biliyoruz bu bağlamda ben ripple diyorum
Xday123
Member
**

Activity: 490
Merit: 16

View Profile
October 22, 2018, 12:17:10 PM

stellar ripple çok iyi kıyaslama olmuş şimdi genel olarak düşündüğümüzde ripple kitlesi sağlam bir altcoin tamam stellarda son zamanlarda adından söz ettirdi ama bu konuda ripplenin eline su dökemeyecektir.
nascasto
Full Member

Activity: 504
Merit: 102

PRIVATE FEDERATED BLOCKCHAIN

View Profile
October 22, 2018, 12:43:37 PM

Petrolün artık para etmeyeceği bir dünyaya yaklaştıkça araplarda artık elindeki paraları heryere yatırmaya başladılar. Bunlardan biri de kripto sektörü aslında. Stelların şeriata uygun tek proje olduğunu da unutmamak gerekiyor

scholes83
Newbie
*

Activity: 195
Merit: 0

View Profile
October 22, 2018, 02:14:39 PM

Crypterium coktan swift in yerini aldi XLM ve XRP daha basamadan CRPT cep telefonu uygulamasi ile hesabinizdaki kripto parayi banka hesabinaza gonderebiliyorsunuz.

https://crypterium.com/
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: