Bitcoin Forum
May 07, 2024, 07:23:45 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Öldükten Sonra Kripto Paralarınıza Ne Olacak?  (Read 206 times)
karakan77 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 2

View Profile WWW
October 25, 2018, 07:40:04 PM

Vasiyet Meselesi

Dijital birikimleri mirasçılara bırakmak, para veya konut bırakmak kadar basit değildir; zira vasiyetler şifre gibi kişiye has bilgileri saklamak için tasarlanmamışlardır. Kripto para ticareti de kripto para cüzdanı ismi verilen sistemlerle gerçekleşir ve paranız ile tek bağınız sizin için oluşturulmuş, değiştirilemez bir şifredir. Bu sistem, herhangi bir tapu ibaresinde isminizin geçmesine ya da adınıza açılmış özel bir banka hesabına benzemez.

Bu şifre sistemi de beraberinde şu riski getirir; ölümünüzün ardından vasiyetiniz mahkeme aracılığıyla açılır ve mahkemeye konu olduğu için açık yargılama ilkesi gereği kamuya açık hale gelir. Bu süreç ne kadar geciktirilse de şifrenizin güvenliğini tehdit eder; aileniz bu şifrenin ne anlama geldiğini geç çözebilir ve çözdüğünde iş işten geçmiş olabilir.

Geleneksel Yollar ve Kripto Paralar

Geleneksel malvarlığının mahkeme yoluyla paylaştırılması hususunda çizili bir yol haritası vardır. Ancak kripto paralar için bu yol haritası net değildir. Zira kripto para ticareti platformları müşterilerinin vasi atamalarına izin vermezler. En büyük ticaret platformu olan Coinbase, bir müşterisinin ölmesi takdirinde birikimlerini değerlendirme görevini şifre sahiplerine bırakır. Bir başka büyük borsa olan Gemini ise konu hakkında yorum yapmayı tümüyle reddetmektedir.

Bu bilgiler ışığında günümüz şartlarında kripto parayı yasal olarak miras bırakmak çok mümkün görünmemektedir. İnternette yapılan bir tartışmada okuyucular, bireylerin cüzdan şifrelerini veliahtlarına parça parça dağıtabileceğini ve böylelikle bir vefat durumunda kripto paraların veliahtlar arasında paylaşılabileceğini bir fikir olarak öne sürdüler. Şu an için içinde bir miktar hukuki problem barındırsa da en mantıklı yol bu görünüyor.

Endüstri uzmanları net olarak bir şey söyleyemese de 2.3 milyon ile 3.7 milyon arasında Bitcoin’in -ölümün de dahil olduğu- birçok nedenden ötürü ‘kaybolduğunu’ ifade ediyorlar. Bu rakamlar günümüz kurlarıyla 15 milyar dolar ile 24 milyar dolar arasında bir kayba işaret etmekte.

Haber linki: https://koinbulteni.com/oldukten-sonra-kripto-paralariniza-ne-olacak-28929.html

▀▀    PUBLISHprotocol    [  WHITELIST  ]    ▀▀
The most viable blockchain based media platform
1715066625
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715066625
Reply with quote  #2

1715066625
Report to moderator
Even if you use Bitcoin through Tor, the way transactions are handled by the network makes anonymity difficult to achieve. Do not expect your transactions to be anonymous unless you really know what you're doing.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
sgi02
Sr. Member

Activity: 542
Merit: 250

View Profile
October 25, 2018, 10:13:31 PM

Miras konusu cidden düşündürücü. Birbirine çok güvenen aile bireyleri arasında şifreler sorun olmaz ama cüzdan şifrelerini mirasçılara parça parça dağıtsan bile sırf bu yüzden insanlar birbirine düşebilir.
aba1959
Member
**

Activity: 336
Merit: 10

View Profile
October 26, 2018, 07:23:48 AM

ben bir mali müşavir olarak düşüncem şifre kimdeyse kripto paraların idaresi onda olur.bu konuda size şunu tavsiye edebilirim.bu hayatta en güvendiğiniz kişiye şifrelerinizi emanet etmektir.tabi yanında size birşey olursa bu kriptoları nasıl dağıtılacağınıda vasiyet edersiniz.ölümünüz halinde güvendiğiniz dağlara ne yağar ben bilemem.

Sonata.ai   ●●   The only cryptocurrency exchange you will ever need
──────────      │█│     JOIN WHITELIST     │█│      ──────────
WHITEPAPER   ●   FACEBOOK   ●   TWITTER   ●   LINKEDIN   ●   TELEGRAM   ●   MEDIUM   ●   ANN THREAD
husdemba
Full Member

Activity: 1302
Merit: 115

Pepemo.vip

View Profile
October 26, 2018, 07:49:58 AM

Güvendiğiniz birisi olmak zorunda ve ona ne kadar bilginiz var vermelisiniz. Ben bu konuda çok şanslıyım ve olur da bir gün hayatım son bulursa B planım ailem için hazır  Grin

bayatekmek
Jr. Member
*

Activity: 144
Merit: 1

View Profile
October 26, 2018, 08:00:32 AM

bunun devamı olmuyor işte öldün gittin oda gitti oldu bitti gitti
bunun basit bir yöntemi yok nasıl koruyacaksın ki malesef yöntem yok .

●● ● Me\/u ● ●● BET ON ANYTHING, ANYTIME, AGAINST ANYONE ●● ● Me\/u ● ●● (https://www.mevu.bet/)
sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
October 26, 2018, 11:53:42 AM

yer altında geçen bir film vardı. zamanlayıcı özellikli bir kasada bazı mühendislik bilgileri falan saklıyorlardı. bu tarz bir sistem olabilir. fiziki kriptoprafi özellikli çeşitli ürünler var. içine kağıt parçası falan saklanabiliyor.

DatKing
Member
**

Activity: 1022

View Profile
October 26, 2018, 04:22:23 PM

Kripto paralar için miras konusu hakkında yeni bir sistem getirilebilir bence gelecekte. Piyasa geliştikçe ve daha iyiye gittikçe hayatımıza daha çok yerleşecek ve bu yüzden miras durumları için de güvenli bir sistem getirilmeli.

jeton
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 2

View Profile WWW
October 26, 2018, 07:40:41 PM

Bir çoğumuz için geçerli olan birşey var bence. Bize birşey olsa cüzdanlarımızı borsa bilgilerimizi bilen yok. Şuan ölsek tüm yatırım direk çöp.
Asber
Full Member

Activity: 938
Merit: 115

View Profile
October 26, 2018, 08:16:33 PM

Bu konu bu piyasadaki en önemli sorun maalesef. Tabi bu işi kendimizce çözmenin tek yolu cüzdan ve borsa bilgilerini birinci dereceden yakınlara bırakmak.
europesss
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 250

View Profile
October 26, 2018, 08:17:51 PM

Ben öldükten sonra çokda tın yani. Sadece en güvendiğim birisi ine söyledim şifremi. Ölürsem eğer laptop dan alabilir varlıklarını. Bu piyasada da ne kadar varlık kaldıysa artık.
biloov
Jr. Member
*

Activity: 140
Merit: 4

W12 – Blockchain protocol

View Profile
October 26, 2018, 08:50:50 PM

Öldükten sonra şifrelerinize yada dijital verilerinize ulaşabilecek kişi için şifreli bir dosya bırakıp size bir şey olması halinde gerekli veriler bu dosya içerisinde diyebilirsiniz.

W12.io  ▬▬▬▬▬▬  Blockchain protocol
Built F O R :    ❤ Charity Market    ⚫ ICO    ֆ CROWDFUNDING
[https://tokensale.w12.io/]
cabbaraga
Member
**

Activity: 196
Merit: 12

View Profile WWW
October 28, 2018, 10:26:12 AM

resmi şekilde devlet destek verdiği taktirde düzenleme getirilicektir tabi kendi payınıda aldıkdan sonra Cheesy

▀▀▀▀▄▀▀▀▀▀ ▀▀ ▀ ▄ ▀    GORECRUIT    ▀ ▄ ▀ ▀▀ ▀▀▀▀▀▄▀▀▀▀
▬▬   ARTIFICIAL INTELLIGENCE FOR HR BASED ON BLOCKCHAIN   ▬▬
Whitepaper   Telegram   [  Pre-Sale 》 24th October  ]   Facebook   Twitter
aleya yavuze
Member
**

Activity: 224
Merit: 12

View Profile WWW
October 28, 2018, 03:26:16 PM

Ben öldükten sonra banan geri de kalan kripto paralardan diyenler olacaktır belki ama ailenize sevdiklerinize az yada çok bir yatırım bırakmak onlar için iyi olacaktır.

▀▀▀▀▄▀▀▀▀▀ ▀▀ ▀ ▄ ▀    GORECRUIT    ▀ ▄ ▀ ▀▀ ▀▀▀▀▀▄▀▀▀▀
▬▬   ARTIFICIAL INTELLIGENCE FOR HR BASED ON BLOCKCHAIN   ▬▬
Whitepaper   Telegram   [  Pre-Sale 》 24th October  ]   Facebook   Twitter
mestulum
Jr. Member
*

Activity: 266

View Profile
October 28, 2018, 03:59:07 PM

bu soruyu bitcoinde ilk mining yapıldığı zamanlar net cevaplar verilmesi gerekirdi. algoritmada kaybedilen private keye erişim mümkün değil. kaç yüz bin bitcoine erişim yok bilmiyoruz net. tahminler var. herkes de bilinçli değil bence bu yönde.
quocsi
Full Member

Activity: 360
Merit: 100

View Profile
October 28, 2018, 04:07:14 PM

Beklenmedik bir şekilde bana gelen herhangi bir durum karşısında her zaman yedek planım var. Cüzdan şifremi ailem için söyleyeceğim . Ama önce ben onlara bitcoin alışverişini öğreteceğim

exDeep
Jr. Member
*

Activity: 61
Merit: 7

View Profile
October 28, 2018, 04:13:39 PM

Mirasi birakacak kisinin dusunmesi gereken bir konu bu. Cunku bu varlik O kisinin sorumlulugunda.
Sen birikimini bir kupe koyup topraga gomsen ve kimseye soylemesen yine mirascilarin bundan haberdar olmayacaktir. Gunun birinde bir baskasi tarafindan bulunabilir, bulunmayabilir de.
Miras birakacak kadar cok birikimin varsa private keyini bankada kiralik kasaya koyarsin vefatindan sonra bu kasa mirascilarina kalir. Cokta buyuk bir dert degil yani

Bankalarin yillik Kiralik kasa ucretleri
felixesteban
Member
**

Activity: 294

World’s First Decentralized ICO Platform

View Profile
October 28, 2018, 08:57:09 PM

Bu konu hassas ve gerçekten herkesin üzerinde mesai harcaması lazım, çoğu kişi cüzdan ve borsa adreslerini kimseyle paylaşmamıştır sanırsam ama hayat bu ya her an başımıza birşeyin gelme ihtimali mevcut. Bu yüzden eş ile çoçuklar ile paylaşmakta önem var.

▐ █   CoinFast   |   World’s First Decentralized ICO Platform
●● ▬▬   Whitepaper   [  Join the Whitelist  ]   Telegram   ▬▬ ●●
Facebook   Instagram   Twitter   ANN Thread   Youtube   Medium
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
October 29, 2018, 12:04:42 PM

ben ahirette yanımda götürmeyi düşünüyorum.
usakli64
Full Member

Activity: 966
Merit: 142

View Profile WWW
October 30, 2018, 10:08:52 AM

Ben ozel anahtarlarimi bir yere koydum.  Yerlerinide soyledim,  basima birsey geldiginde vermek istediklerime. Boylece bu dertten kurtuldum.

NE MUTLU TÜRK'ÜM DIYENE
ferdimutluiphone
Jr. Member
*

Activity: 182

View Profile WWW
October 30, 2018, 11:08:44 AM

şahsen tüm bilgilerin özel olarak bi mikrosd karta yedeklenip güvendiğin bir yakınına bilgi vermek yeter diye düşünüyorum. işin aslı piyasa canlansa da elimdekileri çıkarıp keyfini sürsem yetecek. boğayı beklemekten mahfolduk.

PLEASE  :  1-Click Trips  |  https://please.com/
Be part of the Travel Revolution!
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: