Bitcoin Forum
April 27, 2024, 11:30:04 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Üniversite Sunumu için Yardım Bekliyorum (Tavsiye ve Öneri)  (Read 243 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic.
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

Activity: 1624
Merit: 624

View Profile
May 09, 2019, 12:55:59 PM

Merhaba sevgili arkadaşlar,

Üniversite de eğitimini görmekte olduğum Finans dersim için kripto paralar hakkında bir sunum konusu aldım. Bu sunum hakkında kısaca bahsetmek gerekirse;

- Sunum yaklaşık 1 saat olacak.
- 4 kişilik gruplar halinde sunum yapılacak.
- Belirlenen konu için 2 farklı grup seçilecek ve bu iki grup belirlenen konunun olumlu ve olumsuz yönlerini tartışacak.
- Sunumlar video kaydı ile yapılacak ve okulun finans gününde sergilenecek.

Benim özel isteğim ile grubuma verilen konu: CRYPTOCURRENCIES WILL REPLACE FIAT MONEY IN THE FUTURE / KRİPTO PARALAR GELECEKTE NAKİT PARANIN YERİNE SAHİP OLACAK

Proje günü gelmeden önce bu başlığın evet kısmını mı yoksa hayır kısmını mı savunacağımı bilmiyorum. Mevcut kripto para tecrübelerim ve bilgim sayesinde her iki cevabı da savunabilecek ve karşı grubun olası cevaplarına karşı verebileceğim cevaplarım mevcut. Burada sizden istediğim yardım ise bana bu konu hakkında önerilerde bulunmanız. Örneğin şu şu ve şunu muhakkak söylemen gerekiyor dediğiniz detaylar nedir?
1714260604
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714260604
Reply with quote  #2

1714260604
Report to moderator
The grue lurks in the darkest places of the earth. Its favorite diet is adventurers, but its insatiable appetite is tempered by its fear of light. No grue has ever been seen by the light of day, and few have survived its fearsome jaws to tell the tale.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714260604
Hero Member
*

Ignore
1714260604
Reply with quote  #2

1714260604
Report to moderator
1714260604
Hero Member
*

Ignore
1714260604
Reply with quote  #2

1714260604
Report to moderator
1714260604
Hero Member
*

Ignore
1714260604
Reply with quote  #2

1714260604
Report to moderator
coinbergh
Member
**

Activity: 532
Merit: 29

View Profile
May 09, 2019, 03:38:01 PM
Merited by BitcoinTurk (2)

İki görüş için de alternatif fikir belirtebilirim. İşin geleneksel kısmından başlayayım.

Kripto paraların fiat para yerine geçemeyecek olmasını, insanların alışkanlıklarının bu yönde kolay kolay değişmeyeceğini ve ayrıca kripto paraların volatil yapısını öne sürerek savunurdum. Bir gecede büyük bir değer kaybetme riski olan bir yatırım enstrümanının, devletlerin himayesindeki fiat para yerine tercih edilmesini sağlamak kolay olmayacaktır.

Şimdi de kripto paraların tarafından fütürist bir yaklaşımla olayı ele alalım.

Kripto paralar, geçmişteki pek çok teknolojik yenilik gibi er ya da geç bir şekilde kendine yer bulacaktır. Değişimin karşısında kimse duramaz. Özellikle kripto paraların para transferinde hızlı ve az masraflı olması, içinde bulunduğumuz hız çağında tam olarak aranılan özellik. Bunun yanında spesifik alanlarda (örneğin IoT ve buna bağlı uygulamalar) kullanabilecek şekilde özelleştirilebilir olması da ayrıca artı bir özellik. Bu açıdan gelişen teknoloji ile birlikte kripto paralar, fiat paraya karşı avantajlı konumda.

Umarım fikir verebilmişimdir. Sunumda başarılar dilerim.

BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
May 09, 2019, 03:56:32 PM

Merhaba sevgili arkadaşlar,

Üniversite de eğitimini görmekte olduğum Finans dersim için kripto paralar hakkında bir sunum konusu aldım. Bu sunum hakkında kısaca bahsetmek gerekirse;

- Sunum yaklaşık 1 saat olacak.
- 4 kişilik gruplar halinde sunum yapılacak.
- Belirlenen konu için 2 farklı grup seçilecek ve bu iki grup belirlenen konunun olumlu ve olumsuz yönlerini tartışacak.
- Sunumlar video kaydı ile yapılacak ve okulun finans gününde sergilenecek.

Benim özel isteğim ile grubuma verilen konu: CRYPTOCURRENCIES WILL REPLACE FIAT MONEY IN THE FUTURE / KRİPTO PARALAR GELECEKTE NAKİT PARANIN YERİNE SAHİP OLACAK

Proje günü gelmeden önce bu başlığın evet kısmını mı yoksa hayır kısmını mı savunacağımı bilmiyorum. Mevcut kripto para tecrübelerim ve bilgim sayesinde her iki cevabı da savunabilecek ve karşı grubun olası cevaplarına karşı verebileceğim cevaplarım mevcut. Burada sizden istediğim yardım ise bana bu konu hakkında önerilerde bulunmanız. Örneğin şu şu ve şunu muhakkak söylemen gerekiyor dediğiniz detaylar nedir?

eğer ödevi türkçe yapıyorsan başlığı KRİPTO PARALAR GELECEKTE NAKİT PARANIN YERİNE GEÇECEK  şeklinde yapabilirsin.

Sunum İngilizce olarak yapılacak ve global bir etkinlikte gösterileceği için de Türkçe konuşamıyoruz maalesef. İngilizce başlığımız şu şekilde: CRYPTOCURRENCIES WILL REPLACE FIAT MONEY IN THE FUTURE

İki görüş için de alternatif fikir belirtebilirim. İşin geleneksel kısmından başlayayım.

Kripto paraların fiat para yerine geçemeyecek olmasını, insanların alışkanlıklarının bu yönde kolay kolay değişmeyeceğini ve ayrıca kripto paraların volatil yapısını öne sürerek savunurdum. Bir gecede büyük bir değer kaybetme riski olan bir yatırım enstrümanının, devletlerin himayesindeki fiat para yerine tercih edilmesini sağlamak kolay olmayacaktır.

Şimdi de kripto paraların tarafından fütürist bir yaklaşımla olayı ele alalım.

Kripto paralar, geçmişteki pek çok teknolojik yenilik gibi er ya da geç bir şekilde kendine yer bulacaktır. Değişimin karşısında kimse duramaz. Özellikle kripto paraların para transferinde hızlı ve az masraflı olması, içinde bulunduğumuz hız çağında tam olarak aranılan özellik. Bunun yanında spesifik alanlarda (örneğin IoT ve buna bağlı uygulamalar) kullanabilecek şekilde özelleştirilebilir olması da ayrıca artı bir özellik. Bu açıdan gelişen teknoloji ile birlikte kripto paralar, fiat paraya karşı avantajlı konumda.

Umarım fikir verebilmişimdir. Sunumda başarılar dilerim.

Güzel tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim ve yazdıklarınıza ek olarak 1-2 şey eklemek istiyorum. Eğer ki kripto paralar bir gün nakit paranın sonunu getirir ve başarı elde ederse o zaman volatilitenin düşük olacağını tahmin edebiliyorum. Özellikle devlet destekli ve yerel para birimlerinde tıpkı günümüzde olduğu gibi fiyat müdahaleleri olabileceğini de düşünüyorum. Bir diğer yandan sizin de belirttiğiniz gibi insanların alıştığı bir şeyi yok etmek veya tamamen bitirmek oldukça zor bir iş fakat değişim karşısında kimse kolay kolay direnemez. Ayrıca, önümüzdeki yıllarda eğer ki bankalar bu alanda da hüküm kurmayı sağlar ise işlem ücretlerinde de değişiklikler olacağını düşünüyorum. Tabii ki Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralara müdahale edilemez ve bunların komisyon oranlarına karışamazlar fakat devlet destekli kripto paralarda da yüksek transfer ücreti alınarak bankalar halkı soymaya muhakkak devam edecektir diye düşünüyorum.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
May 09, 2019, 06:52:33 PM
Merited by BitcoinTurk (1)

Ben konuya psikososyal açıdan yaklaşacağım...
Başlığın "evet" (Gelecekte Nakit Paranın Yerine Geçecek) kısmını tercih ettiğinizde, savunması daha kolay olacaktır diye düşünüyorum. Zaman ve koşulların gitgide değişmesi; insanları hızlı, güvenli ve kolay ticaret yapmaya doğru götürüyor. Ticaret evrimleşiyor... Buradan yol alabilirsiniz.
Paranın evriminden mutlaka bahsetmelisiniz. Açmış olduğum şu başlıktan faydalanabilirsiniz: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5132525.0

Eğer "hayır" olarak seçerseniz, konuyu şuradan ele alabilirsiniz: Devletlerin, insanlar ve piyasalar üzerindeki kontrol kabiliyetlerini kaybetmemek için kripto paralara savaş açacağı ve yok edebileceği. Burada bir distopya kurgusu öne çıkartılabilir. Devlet yönetimleri otokrat hale gelmiş, kaotik bir ortam yaratmış; kontrol edemedikleri her şeyi yasaklamışlar. Fakat insanlar yine de karaborsada kripto para ticareti yapıyorlar.

Her şeyin bağlanacağı nokta (evet ve hayır için); yasaklar ve baskılar mutlaka kendilerine yeni yollar bulur. Özgür ve zengin bir gelecek mi yoksa fakir ve prangalı bir gelecek mi!

Dinleyenlere şunu düşündürtmeniz iyi olur: Halkın istediği şey mi önemlidir, devletin istediği şey mi?

Kolay gelsin, başarılar diliyorum...
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2184
Merit: 1131

View Profile
May 09, 2019, 10:10:23 PM
Merited by BitcoinTurk (1)

Kripto paraların gelecekte nakit para birimi olarak kullanılmasını savunmak gerekirse;

1- Para nedir kavramını biraz detaylıca işlemeye çalışırdım. Herkes mevcut sistem ve para hakkında farkındalığa sahip, ancak bilinçli olarak farkındalığın söz konusu tartışmaya açık bir durum.
Para, öyle ya da böyle hepimizin üzerinde anlaşma kurduğumuz piyasadaki tüm metaların karşılığı olan varlıktır. Aslında tıpkı renklerin üzerinde yaptığımız toplu mutabakat gibi, tek farkı renkler RGB varyantlarına tekabul sabitler üzerinde iken, para farklı değişkenlere bağlı olan insanlar arası bir iletişim.
Bu tanım biraz zorlama olsa da söylemek istediğim anlaşılmıştır diye düşünüyorum. :)

2- İletişimin anlamını güçlendirmek için Mikronezya'daki Yap adasında bulunan koca delikli taş paralardan bahsederdim.

3- Tarihi olarak fiat para birimi gelişiminden bahsederdim, linkte daha önce yazdığım bir örnek var.
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5067635.0

4- Sınırsız paranın ekonomiye olan olumsuz etkilerini dünya üzerinde yaşanan tarihi örnekler ile anlatırdım.

5- Kripto varlıkların (bitcoin)  tüm bu problemleri aşabilecek yeterliliğe sahip olduğundan bahsederdim.

Konuya hayır demek çok zor, Allah kurtarsın diyerek geçiyorum. :)

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
May 10, 2019, 03:07:37 PM

Kripto paraların gelecekte nakit para birimi olarak kullanılmasını savunmak gerekirse;

1- Para nedir kavramını biraz detaylıca işlemeye çalışırdım. Herkes mevcut sistem ve para hakkında farkındalığa sahip, ancak bilinçli olarak farkındalığın söz konusu tartışmaya açık bir durum.
Para, öyle ya da böyle hepimizin üzerinde anlaşma kurduğumuz piyasadaki tüm metaların karşılığı olan varlıktır. Aslında tıpkı renklerin üzerinde yaptığımız toplu mutabakat gibi, tek farkı renkler RGB varyantlarına tekabul sabitler üzerinde iken, para farklı değişkenlere bağlı olan insanlar arası bir iletişim.
Bu tanım biraz zorlama olsa da söylemek istediğim anlaşılmıştır diye düşünüyorum. Smiley

2- İletişimin anlamını güçlendirmek için Mikronezya'daki Yap adasında bulunan koca delikli taş paralardan bahsederdim.

3- Tarihi olarak fiat para birimi gelişiminden bahsederdim, linkte daha önce yazdığım bir örnek var.
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5067635.0

4- Sınırsız paranın ekonomiye olan olumsuz etkilerini dünya üzerinde yaşanan tarihi örnekler ile anlatırdım.

5- Kripto varlıkların (bitcoin)  tüm bu problemleri aşabilecek yeterliliğe sahip olduğundan bahsederdim.

Konuya hayır demek çok zor, Allah kurtarsın diyerek geçiyorum. Smiley

Öncelikle güzel mesajınız için çok teşekkür ederim. Benim de içimde şöyle bir his var ki sunumda bana evet kısmı denk gelecek diye düşünüyorum. Bu konu hakkında hayır demek ve hayır tezlerini, cevaplarını savunmak benim için her ne kadar zor olacak olsa da böyle bir ihtimal de bulunuyor olması biraz endişe duymama da sebep olmuyor değil aslında. Bir diğer yandan özellikle ilk 3 madde ile konu hakkında güzel bir genelleme yapmanın da iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum çünkü dediğim gibi yaklaşık olarak 1 saat sürecek bir sunum olacak.

Ben konuya psikososyal açıdan yaklaşacağım...
Başlığın "evet" (Gelecekte Nakit Paranın Yerine Geçecek) kısmını tercih ettiğinizde, savunması daha kolay olacaktır diye düşünüyorum. Zaman ve koşulların gitgide değişmesi; insanları hızlı, güvenli ve kolay ticaret yapmaya doğru götürüyor. Ticaret evrimleşiyor... Buradan yol alabilirsiniz.
Paranın evriminden mutlaka bahsetmelisiniz. Açmış olduğum şu başlıktan faydalanabilirsiniz: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5132525.0

Eğer "hayır" olarak seçerseniz, konuyu şuradan ele alabilirsiniz: Devletlerin, insanlar ve piyasalar üzerindeki kontrol kabiliyetlerini kaybetmemek için kripto paralara savaş açacağı ve yok edebileceği. Burada bir distopya kurgusu öne çıkartılabilir. Devlet yönetimleri otokrat hale gelmiş, kaotik bir ortam yaratmış; kontrol edemedikleri her şeyi yasaklamışlar. Fakat insanlar yine de karaborsada kripto para ticareti yapıyorlar.

Her şeyin bağlanacağı nokta (evet ve hayır için); yasaklar ve baskılar mutlaka kendilerine yeni yollar bulur. Özgür ve zengin bir gelecek mi yoksa fakir ve prangalı bir gelecek mi!

Dinleyenlere şunu düşündürtmeniz iyi olur: Halkın istediği şey mi önemlidir, devletin istediği şey mi?

Kolay gelsin, başarılar diliyorum...

Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederek başlamak istiyorum. Kendi düşüncelerimi de belirtmek gerekirse bende evet cevabını savunmanın daha doğru olacağını düşünüyorum çünkü uzun zamandır bu alana ilgi gösteriyorum ve bu alanın tüm pozitif yönleri hakkında her zaman kendimi geliştirmeye özen gösterdim. Tabii ki şans eseri hayır tarafını da savunmam gerekebilir fakat şöyle de bir gerçek var ki hayır kısmındaki cevaplar için muhakkak ters köşe yaptıracak karşı bir cevap gelebilecektir. Örneğin fiyat kontrolü ve spekülasyonlar hakkında olumsuz bir sebep belirtilmesi durumunda devlet destekli kripto paralar cevap olarak sunulabilir. Bir diğer yandan günümüz kripto paraları ilerleyen yıllarda tamamen yok olabilir ve devlet kontrolünde yeni kripto para birimleri de hayatımıza girebilir. Bu tarz cevaplar ile de hayır tezlerini ve nedenlerini çürütmenin oldukça kolay olduğunu düşünüyorum çünkü asıl olay Bitcoin, Ethereum veya NEO gibi kripto paralarda değil, bu paraların teknolojilerinde.
Dontcry.
Full Member

Activity: 630
Merit: 104

View Profile
May 10, 2019, 05:44:01 PM

hangi üniversitedesiniz merak ettim. kripto paraların ödeme kolaylıgına etkileri, güven konusunda etkileri ve hatta enflasyona dahi etkileri var bunların hepsi bu konunun evet tarafını savunmanız için bir konu olabilir.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
May 11, 2019, 08:41:55 AM

DigiLira'yı biliyorsunuzdur. Geçtiğimiz günlerde DigiliraPay'i duyurdular. Bu sayede elinizdeki kripto para ile her yerde ödeme yapma şansınız olacak. Anlaşmalar gün geçtikçe artacaktır elbette.

Bu konuda ekiple görüşüp gelecek için bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Onur bey de bu konuda sizleri bilgilendirebilir diye düşünüyorum.
freim
Member
**

Activity: 462
Merit: 42

View Profile
May 11, 2019, 12:53:14 PM

avantajlarına odaklamanın insanlar tarafından dikkat çekeceğini düşünüyorum mesela başından geçen bir hikayeyi sunuya yedirebilirsen çok iyi olur ben öyle yapardım Smiley
Pages: [1]
  Print  

Jump to: