Bitcoin Forum
April 26, 2024, 10:27:02 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Sprawa tethera ... inspirujące przemyślenia  (Read 293 times)
Tytanowy Janusz (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
May 12, 2019, 08:44:58 AM
Last edit: May 12, 2019, 03:20:18 PM by Tytanowy Janusz
Merited by DarkStar_ (4), pawel7777 (2), wwzsocki (1), Rath_ (1), poptok1 (1), cryptovigi (1), Airbuxf (1)
 #1

Bitfinex dodrukował 850 mln bez pokrycia... sprawa wyszła na jaw. Wartość USDT spadła w stosunku do innych stable coinów o 4-8%. W odpowiedzi od tethera dostajemy wyznania prawnika, który twierdzi, że tether ma tylko w 74% pokrycie w dolarze .... WHAT!? ... Czyli jakby wszyscy poszli po swoje dolary, to co czwarty zostanie z niczym... Wiem, że banki mają pokrycia tylko 3% ale czy krypto nie miało być inne nie? Tether jest więc oficjalnie zwykłym tokenem, który jeszcze przez niedługo wymienialny będzie 1:1 na dolara a nie stable coinem pokrytym 1:1 w dolarze.

Wiemy już, jak nisko upadł tether... A co na to rynek?



Wycenia obecnie 1 USDT (token bez pokrycia w dolarze, który może być najwyraźniej drukowany przez bitfinexa według własnego widzimisię) powyżej wszystkich innych stable coinów ... Różnica 4-8% została w raptem 2 tygodnie zniesiona do zera ... Problem się rowziązał i okazał fake newsem? ... nie ... skąd więc ta wycena? Dlaczego token z pokryciem 74% jest więcej wart niz tokeny z pokryciem 100%...

Skąd takie zachowanie rynku? Zupełnie jakbyśmy chcieli przekazać w ten sposób, że nie ma to dla nas znaczenia... a skoro 74% pokrycia nie ma znaczenia, to czemu nie zejść do 50% ... 30% ...10%?

2 możliwe uzasadnienia:

1-zachowanie rynku wynika z manipulacji bitfinexa?
Prosta sprawa. Sprzedaj na rynku 850 mil $ tethera .. wypuść newsa, że twoje tokeny nie mają pokrycia w dolarze ... news uwala cenę o 7% ... odkup 850 mln tethera za 790 mln $. Podaj newsa, że odyskaliście pieniądze i tether ma znów pokrycie i że wszystko jest jak było i że nie ma co się martwić... Kup 3 nowe jahty za 60 mln zysku ... (to tylko jedna z możliwości ... nikogo o nic nie oskarżam). Uzasadnia to istnienie ogromnego wolumenu skupującego USDT (do wyrównania ceny USDT/inne stabale coiny)

2 -cena usdt nie spadnie powoli. Runie do 0 w kilka godzin ?
Póki tether działa (jest wymienialny w siedzibie firmy 1:1 na dolara) to spadek jego wartości na rynku powoduje, że ludzie będą arbitrażować trzymając ceną 1:1 (kupować usdt na rynku, wymieniać na $ u tethera, kupować za $ USDT na rynku i tak w kółko). Kurs więc będzie trzymał się 1 dolara tak długo jak długo będą działali arbitrażyści. A ci będą działali do momentu, w którym bifinex nie wstrzyma wymiany ... (każde kółko arbitrażysty zmniejsza zarówno ilość $$ w banku i USDT (circulating supply) w równym stopniu. Powoduje to, że procentowe pokrycie USDT zacznie spadać, co może powodować zwiększenie różnicy cenowej, a to przyspieszenie prac arbitrażystów, co może zmusić tether po pewnym czasie do wstrzymania wypłat - bo nie będzie z czego) a wtedy arbitrażyści skończą pracę a kurs poleci w chwilę praktycznie do 0 (w końcu procentowe pokrycie będzie wtedy bardzo niskie).

Co o tym wszystkim myślicie?

edit: Własnie sprawdziłem kurs USDT/USD z krakena i tam również spadł poniżej 1. Tak.... Token pokryty w 74% dolarem jest więcej wart od dolara ... https://pl.tradingview.com/symbols/USDTUSD/?exchange=KRAKEN
"Governments are good at cutting off the heads of a centrally controlled networks like Napster, but pure P2P networks like Gnutella and Tor seem to be holding their own." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714127222
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714127222

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714127222
Reply with quote  #2

1714127222
Report to moderator
1714127222
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714127222

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714127222
Reply with quote  #2

1714127222
Report to moderator
1714127222
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714127222

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714127222
Reply with quote  #2

1714127222
Report to moderator
adamvp
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
May 12, 2019, 05:26:33 PM
Last edit: May 12, 2019, 06:02:12 PM by adamvp
Merited by pawel7777 (2), Rath_ (2), wwzsocki (1), cryptovigi (1)
 #2

@Tytanowy Janusz, troszeczkę za słabo się wgłębiłeś w temat - choć podejrzewam, że nawet jakbyś pogłębił research w tym aspekcie to i tak niewiele by to zmieniło, bo to jest, jak to się mówi "wyższa matematyka".

1. Zakładając że wyznanie Tethera jest prawdą, to było tam jeszcze, że pozostałe 26% jest zabezpieczone udziałami w giełdzie bitfinex.
2. Bitfinex przeprowadził IEO na kwotę 1MILIARDA (!) dolarów - token LEO, które ponoć zakończyło się sukcesem.
3. Toczy się śledztwo i tether jest pod lupą, więc nawet jeśli kiedyś drukowali puste USDT to aktualnie będąc na widelcu nie mają takiej możliwości.

Te kwestie nie zmieniają jednak tego:

Spread spadał wraz ze wzrostem kursu (!), podczasgdy na dobrą sprawę powinno być odwrotnie - na spadkach pieniądze uciekają do stablecoinów - czyli popyt przewyższa podaż -> cena rośnie; i analogicznie odwrotnie na wzrostach.
PS. Czy ktoś z Was jest może przypadkiem biegły z TradingView, bo udało mi się zrobić tylko takie prowizoryczne opracowanie  - musiałem kombinować na około bo niestety ale byłem w stanie przestawić jedynie miejsca dziesiętne do 1miejsca po przecinku i musiałem cenę przemnożyć x1000 żeby w ogole cokolwiek było widać...

Ten wykres w sumie lepiej ilustruje to co opisałem:


I am looking for signature campaign Wink pm me
Tytanowy Janusz (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
May 12, 2019, 05:51:26 PM
Last edit: May 14, 2019, 01:12:27 PM by Tytanowy Janusz
 #3

Widzę, że dałeś się oszukać na "wyższą matematykę" jak inni. Pomyślmy:
Przykład dla szybkiego liczenia:

Jakaś firma mówi, że ma 1 mld tokenów i pokrywa je 1:1 w dolarze... Potem robi przekręt i okazuje się, że mają 1,2 mld tokenów wartych 1 mld $ i brakuje 0.2 mld $ bo sobie potrzebowaliśmy i wzięliśmy ... a żebyście nie byli smutni to od dziś jest 1.4 mld tokenów wartych 1.2 mld $ ok? I ty mówisz ok? Przecież to się nazywa dodruk... Ten token będzie skupowany od inwestorów tak? Przecież to jest identyczne z wypuszczeniem obligacji skarbowych.

LEO = obligacja (legalny dodruk) tethera.

edit: Ładne wykresy, ale starasz się powiedzieć, że to norma, że token o pokryciu 74% w dolarze jest wart tyle samo co token o pokryciu 100% a i nieraz więcej niż prawdziwy dolar ?
adamvp
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
May 12, 2019, 06:16:49 PM
 #4

Mam mieszane uczucia co do Bitfinexa, z jednej strony te manipulacje (co prawda prawnie jeszcze nie udowodnione, ale raczej prawdopodobne że miały miejsce..) z drugiej strony  jednak dość mocno opierają się np. naciskom władz na regulacje, do tego te 200coś milionów, które dodrukowali z powietrza wg. alternatywnej wersji to są po prostu środki zablokowane w śledztwach na całym świecie m.in. w Polsce - pewnie można by dodać jeszcze parę faktów, które pokazałyby, że sprawa wcale nie jest taka jednoznaczna, no ale obawiam się, że nam maluczkim nigdy nie będzie dane dojść do prawdy Sad


Moją receptą na problemy tethera jest dywersyfikacja, aczkolwiek jeśli faktycznie dojdzie do upadku to może się to skończyć tragicznie dla kursu, więc nie uciekniemy do tego.
Z tym, że mnie najbardziej frapuje ten wspominany przeze mnie spread - i jego alogiczność względem praw ekonomii

EDIT: staram się powiedzieć, że tego nie rozumiem, ale nie będę niczego pochopnie wyrokował
No bo jednak te udziały w finexie są coś warte, a jeśli rynek będzie rósł to może się okazać, że wręcz tether na tym zarobi - tyle, że olbrzymim problemem są tu niejasności jeśli chodzi o rzeczywiste powiązania ...

I am looking for signature campaign Wink pm me
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1706


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
May 13, 2019, 08:07:58 AM
Last edit: May 15, 2019, 09:38:56 PM by wwzsocki
 #5

Oczywiście za grosz nie ufam tym tłumaczeniom, że kasę da się odzyskać, ale z wyrokami powinniśmy się wstrzymać do końca sprawy sądowej.

Zawsze, to może okazać się prawdą, że szukając jakiegoś banku, który chciałby z nimi współpracować, co w tamtych czasach (szczególnie na taką skalę) graniczyło z cudem i może faktycznie, to ta spółka (bank) jest winna całej aferze, bo sprzeniewierzyła powierzone na transfery fundusze, albo tak jak mówią: zostały zamrożone przez władze różnych państw i teraz są dowodem w dochodzeniach co utrudnia odzyskanie. Jak by nie było bardzo logiczne wytłumaczenie.

Byłoby jakimś potfornym żartem, gdyby te tłumaczenia były wyssane z palca. Nie wydaje mi się.
Nawet @Malevolent gdzieś pisał o 350 milionach dolarów, które były zatrzymane w Polsce, ale niestety nie podał żadnego źródła i nie mogłem dokładnie sprawedzić gdzie, co i jak?

cryptovigi
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 714
Merit: 611



View Profile
May 14, 2019, 10:45:56 PM
 #6

...starasz się powiedzieć, że to norma, że token o pokryciu 74% w dolarze jest wart tyle samo co token o pokryciu 100% a i nieraz więcej niż prawdziwy dolar ?

...
No bo jednak te udziały w finexie są coś warte, a jeśli rynek będzie rósł to może się okazać, że wręcz tether na tym zarobi - tyle, że olbrzymim problemem są tu niejasności jeśli chodzi o rzeczywiste powiązania ...

Pewnie, że może na tym zarobić i to nawet bardzo dużo... to też fakt, że token o mniejszym pokryciu w dolarze może być wart więcej niż jego fizyczne pokrycie w dolarze... i mogło by się to sprawdzić w przypadku każdej kryptowaluty...

ale nie "bezpiecznej" czyli takiej którym podstawowym założeniem jest 100 procentowe zabezpieczenie tokenów dolarami amerykańskimi zdeponowanymi na koncie Tether Limited... Brak tego zabezpieczenia to brak wywiązania się z podstawowego zobowiązania, jakie firma złożyła przed swoimi klientami....

malevolent
can into space
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3472
Merit: 1721



View Profile
May 17, 2019, 04:00:44 PM
Merited by wwzsocki (1)
 #7

Oczywiście za grosz nie ufam tym tłumaczeniom, że kasę da się odzyskać, ale z wyrokami powinniśmy się wstrzymać do końca sprawy sądowej.

Zawsze, to może okazać się prawdą, że szukając jakiegoś banku, który chciałby z nimi współpracować, co w tamtych czasach (szczególnie na taką skalę) graniczyło z cudem i może faktycznie, to ta spółka (bank) jest winna całej aferze, bo sprzeniewierzyła powierzone na transfery fundusze, albo tak jak mówią: zostały zamrożone przez władze różnych państw i teraz są dowodem w dochodzeniach co utrudnia odzyskanie. Jak by nie było bardzo logiczne wytłumaczenie.

Byłoby jakimś potfornym żartem, gdyby te tłumaczenia były wyssane z palca. Nie wydaje mi się.
Nawet @Malevolent gdzieś pisał o 350 milionach dolarów, które były zatrzymane w Polsce, ale niestety nie podał żadnego źródła i nie mogłem dokładnie sprawedzić gdzie, co i jak?

Chodziło kwotę 370 milionów dolarów:

https://www.spidersweb.pl/2018/04/zbigniew-ziobro-bitfinex-prokuratura.html
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-lodzkie-w-malym-banku-odkryto-prawie-1-3-mld-zl-z-obrotu-nar,nId,2566407

Signature space available for rent.
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1706


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
May 17, 2019, 05:27:49 PM
Last edit: May 17, 2019, 10:14:18 PM by wwzsocki
 #8


Trochę poczytałem i aż wierzyć się nie chce z jaką łatwością można stracić ponad miliard złłotych.

Co najlepsze nic na razie nie wiadomo a sprawa jest w toku.

Quote
Na razie nikt nie usłyszał zarzutów. Sprawa jest w dosyć wstępnej fazie rozwoju, ale też z bardzo szerokimi perspektywami, skąd też zapadła decyzja już w ub. roku, aby tą sprawą, z uwagi na jej charakter, zajęli się najlepsi fachowcy z CBŚ Policji.

Ale to nie przeszkadza w serwowaniu przedwczesnych wyroków i skarb państwa, już zaciera ręce na dodatkowy miliard złotych z hakiem. Cieńko widzę Bitfinex i Tether w tej walce z państwem polskim.

Quote
Zastępca prokuratora generalnego Beata Marczak poinformowała o zajęciu pieniędzy i nie wykluczyła, że zasilą państwowy budżet. Jeżeli postępowanie zakończy się w sprawie, wówczas prokurator wystąpi do sądu o orzeczenie przepadku na rzecz Skarbu Państwa walorów majątkowych - wyjaśniła.

malevolent
can into space
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3472
Merit: 1721



View Profile
May 17, 2019, 08:50:36 PM
 #9

Trochę poczytałem i aż wierzyć się nie chce z jaką łatwością można stracić ponad miliard dolarów.

*złotych

Dalej to kupa kasy Wink

Quote
Zastępca prokuratora generalnego Beata Marczak poinformowała o zajęciu pieniędzy i nie wykluczyła, że zasilą państwowy budżet. Jeżeli postępowanie zakończy się w sprawie, wówczas prokurator wystąpi do sądu o orzeczenie przepadku na rzecz Skarbu Państwa walorów majątkowych - wyjaśniła.

Zwłaszcza teraz jak co miesiąc ogłaszają nową kiełbasę wyborczą; skądś pieniądze muszą na to mieć.

Signature space available for rent.
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1706


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
May 17, 2019, 10:15:04 PM
 #10

*złotych

Dzięki, poprawione  Shocked.

adamvp
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
May 18, 2019, 10:17:24 PM
 #11


Trochę poczytałem i aż wierzyć się nie chce z jaką łatwością można stracić ponad miliard złłotych.

Co najlepsze nic na razie nie wiadomo a sprawa jest w toku.

Quote
Na razie nikt nie usłyszał zarzutów. Sprawa jest w dosyć wstępnej fazie rozwoju, ale też z bardzo szerokimi perspektywami, skąd też zapadła decyzja już w ub. roku, aby tą sprawą, z uwagi na jej charakter, zajęli się najlepsi fachowcy z CBŚ Policji.

Ale to nie przeszkadza w serwowaniu przedwczesnych wyroków i skarb państwa, już zaciera ręce na dodatkowy miliard złotych z hakiem. Cieńko widzę Bitfinex i Tether w tej walce z państwem polskim.



No właśnie - tutaj pytanie powinno brzmieć jak silną pozycję ma finex w państwie.. amerykańskim  - jak tak na prawdę wysoko sięgają ich macki (i  tutaj tak sobie myślę, że ten okresowy wzrost spreadu może im być nawet na rękę - bo jakby nie było 7% w kilka tygodni zarobku to też niezła kasa ;-)), bo jeśli wypracują sobie odpowiednią pozycję wśród "wierchuszki" w Stanach to tutaj już polskie władzę raczej będą mogły zrobić tylko jedno - zwrócić tą kasę wraz z odsetkami...

I am looking for signature campaign Wink pm me
adamvp
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
May 22, 2019, 10:01:40 PM
 #12

Sorry za post pod postem, ale myślę, że to dość istotne info:
https://www.bitfinex.com/posts/369
Czyli finex nie składa broni - w sumie to ominąłem ten czynnik, że oni przecież działali oficjalnie z bodajże Wysp Dziewiczych (choć niby zostali zmuszeni do ... obowiązkowego wysyłania deklaracji podatkowych dla.. zweryfikowanych kont ) Wiadomo z jednej strony informacja pozytywna - bo nie będzie raczej kolapsu rynku z powodu upadku Tethera w  najbliższym czasie - z drugiej strony mogą kluczyć zamiast się oczyszczać :/

I am looking for signature campaign Wink pm me
adamvp
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
January 15, 2021, 11:52:24 PM
Merited by PawGo (1)
 #13

Dzisiaj byl deadline dla Tether Ltd na przedstawienie dokumentów..
Tymczasem trafilem na taki, dosc alarmujacy artykul.. dosyc sugestywne grafiki na poczatku, polecam sie przyjrzec

https://crypto-anonymous-2021.medium.com/the-bit-short-inside-cryptos-doomsday-machine-f8dcf78a64d3

I am looking for signature campaign Wink pm me
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!