Bitcoin Forum
April 27, 2024, 04:35:27 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: BitcoinTalk Hesap Kurtarma Süreci Rehberi ve Gereksinimleri  (Read 315 times)
trendcoin (OP)
Legendary
*

Activity: 2184
Merit: 1131

View Profile
June 18, 2019, 05:39:10 PM
Last edit: December 04, 2020, 04:34:08 PM by trendcoin
Merited by EFS (10), teramit (10), flipme (3), Kalemder (2), yussuf89 (2), RaltcoinsB (1), Vispilio (1), meser# (1), sufferer123 (1), Cryptorianx (1)

Merhaba,
Bu konuda Bitcointalk hesaplarının Bitcoin adresi ile ilişkilendirilmesi ve olası hesap hackleri ya da şifre kaybetme durumları sonrası geri kazanılmasını sağlayan hesap imzalama işlemini anlatmaya çalışacağım. Lütfen eklemek istediklerinizi ya da yanlış olduğunu düşündüğünüz olası durumları konu altında belirtin.

1- https://bitcoin.org/tr/wallets/mobile/android/mycelium/ web adresi üzerinden android market uygulamasına gidin.

2- Elinizde seedleri bulunan bir cüzdan adresini imzalamak isterseniz "Restore Backup", yeni bir cüzdan oluşturmak isterseniz de "Create New" seçeneklerini tercih edin. Ben yeni bir cüzdan oluşturduğum için "Create New" seçtim.

3- Olası herhangi bir olumsuz duruma istinaden cüzdana her koşulda erişim sağlayabilmek için, seedleri yedekleme işlemini "Backup Now" seçeneğinden başlatın ve onları yedekleyin. Seedleri yedekleme işlemi sonunda uygulamaya pin kontrolü ekleyerek güvenliği artırabilirsiniz.

4- Ekranı bir adım sola kaydırarak "Balance" sayfasından "Account" sayfasına geçin.

5- "Account 1" ile otomatik olarak isimlendirilmiş kısma bir kez dokunun ve sağ üstteki üç nokta ile belirtilmiş menüyü açıp "Sign Message" seçeneğini işaretleyin.

6- 1 ile başlayan (Legacy) cüzdanı seçin. 1 ile başlayan cüzdanı seçme sebebinin açıklamasını buradan konu altındaki 2. mesajda görebilirsiniz.

7- Bitcointalk hesabınız ile ilişkilendirilmiş olan Bitcoin cüzdan adresinizi, "konuya uygun ve hesap-cüzdan temasında" bir mesaj olarak "Sign Message" seçeneği ile imzalayın.

8- "Share Text + Signature" seçeneği ile imzayı paylaşmak için seçenekleri açın.

9- Herhangi bir yol ile paylaşımı gerçekleştirin ve bitcoin adresinin size ait olduğunu ispat eden imza-mesaj kombinasyonunuzu elde edin.

10- http://chainquery.com/bitcoin-api/verifymessage web aderesi üzerinden, imza ve mesaj içerik kombinasyonunuzun BTC adresinizle oluşan doğruluğunu kontrol edin.

Doğrulama sonrası ekran görüntüsü:

"result": true,  

"sonuç doğru ibaresidir."

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
Unlike traditional banking where clients have only a few account numbers, with Bitcoin people can create an unlimited number of accounts (addresses). This can be used to easily track payments, and it improves anonymity.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714235727
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714235727
Reply with quote  #2

1714235727
Report to moderator
trendcoin (OP)
Legendary
*

View Profile
June 18, 2019, 05:39:23 PM
Last edit: June 22, 2019, 12:25:01 PM by trendcoin

Konu anlatımını sıfırdan uygulayarak yaptım; ancak kaynak olarak çok daha fazla geniş anlatıma sahip olan https://bitcointalk.org/index.php?topic=990345.0 faydalanarak gerçekleştirdim. Bu konu başlığında birden fazla cüzdan örneği ile anlatım gerçekleştirilmiş.

Mod EFS'nin hesap kurtarma yöntemi gerekliliği ve olası ihtiyaç halinde yapılması gerekenleri anlattığı mesaj. https://bitcointalk.org/index.php?topic=644220.msg7194742#msg7194742

Bu konuya kontrolünüzde olan Bitcoin adreslerinizden birini yazınız. Olası bir hesap hacklenmesi, şifre kaybetme durumunda hesabınızı kurtarmanız için aynı adresten theymos'a signed message göndermeniz yeterli olacaktır.

Theymos bütün forumdaki silinen mesajları ve yapılan değişiklikleri görebiliyor. Hesabınız hacklense de bu konudaki mesajın değiştirilmesi bir şey ifade etmeyecektir.

Adresinizi bu konuya yazmanız zorunlu değildir. Forumda herhangi bir mesajınızda verdiğiniz adres kurtarma işlevi görür.

Recovering hacked accounts or accounts with lost passwords
What are the safety guidelines for using the Sign Message feature?

-----BEGIN BITCOIN SIGNED MESSAGE-----
My account <account> has been hacked/lost. Please reset the email to <email>. The current date is <date>.
-----BEGIN SIGNATURE-----
<insert address here>
<insert signature here>
-----END BITCOIN SIGNED MESSAGE-----

Here is the unedited post where I posted that address: ...
OR
I sent that address to someone in a PM with PM ID#...

Yine EFS'nin Bitcoin adres mesajlarının linkinin saklanması ve alıntı yapılmasının gerekliliği konusunu açıkladığı mesaj. https://bitcointalk.org/index.php?topic=644220.msg51433747#msg51433747

1KCs9ZwUoBatkjzowNTnXwfrbPTN3PcLVq

Herkes niye birbirini alıntılıyor onu anlamadım. Theymos veya moderatörler zaten mesajlarda yapılan değişiklikleri ve silinen mesajları görmüyor mu?

Silinen mesajlar görülebilir ancak kurtarma işleminde size lazım olan mesajın linkidir. Hesabınızın hacklenmesi ve kurtarma adresinin olduğu mesajın silinmesi halinde o mesajın numarasını kendiniz kaydetmeseniz bile alıntı yapılan mesajdan zaman damgasına ve mesajın numarasına ulaşabilirsiniz.

Sizin attığınız post için örnek: https://bitcointalk.org/index.php?topic=644220.msg51431665#msg51431665
Kurtarma işleminde bu linke ihtiyacınız var.

@Matthias9515'ın Legacy hesap tercihi ve borsa adresleri konusunda yaptığı uyarı mesajı https://bitcointalk.org/index.php?topic=644220.msg51371486#msg51371486

borsa adresini imzalayamazsin
SegWit entegrasyonlu adresleri imzalamakta zorlanabilirsiniz. Yerinizde olsam bc1q ya da 3 ile başlayan adresler yerine 1 ile başlayan legacyleri kullanirdim. Ben SegWit adresleri bir türlü imzalamayı başaramadım.

Segwit adresleri imzalama mümkün ancak doğrulama işlemleri sıkıntılı, iki faklı doğrulama servisinde hata mesajı aldım. Protokol ile alakalı bir durum olabilir, teknik bilgi sahibi olan arkadaşlar aydınlatırsa Bitcoin ile ilgili genel kültüre dayalı bir kazanım elde etmiş oluruz.

Kazasız, kayıpsız günler...

Aceeakell
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 300

View Profile
June 19, 2019, 12:11:45 PM

Eline sağlık baya uğraşmışsın konuyla, capsler falan ile kolay anlaşılır bir konu olmuş,  çoğu insan elindekinin değerini elinden gidince biliyor
trendcoin (OP)
Legendary
*

View Profile
June 22, 2019, 12:26:36 PM

Eline sağlık baya uğraşmışsın konuyla, capsler falan ile kolay anlaşılır bir konu olmuş,  çoğu insan elindekinin değerini elinden gidince biliyor

yorumunuz için teşekkürler hocam, ben de kyk yurdundan foruma bağlanan arkadaşlar için yönlendirme linklerini quoteye çevirdim ve limitli olan internet bağlantılarından tasarruf etmelerini sağladım. umarım faydalı ve yeterli olmuştur. :)))

sernofus
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 3

View Profile WWW
June 22, 2019, 03:40:35 PM

hocam çok güzel çalışma yapıp üstüne bir de çokça ince düşünüyorsunuz emeklerinize sağlık valla. paylaşım için de ayrıca teşekkürler.

▀▀▀▀▀█████████   CRYPTON          ▬▬▬▬▬▬▬▬                    
▬▬          Revolutionary Cryptocurrency Exchange
Cryptorianx
Full Member

Activity: 411
Merit: 134

View Profile WWW
June 23, 2019, 06:49:59 AM

Güzel ve faydalı bir rehber olmuş. Emeğinize sağlık. 

(+1 Merit)
nrttngnbz
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 2

View Profile WWW
June 29, 2019, 03:51:29 PM

keşke şu keyfi banlanmalarla ilgili de bir çözüm yolu üretebilseydik. adamlar seni seçtim pikaçu diye atıyor banı.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
unreal41
Member
**

Activity: 910
Merit: 10

View Profile
July 02, 2019, 07:09:33 PM

Bunu mail adresiyle yapabiliyoruz zaten ancak yinede yapamayanlar için yararlı olacak bir konu olacağı kesin.
fckGravity
Jr. Member
*

Activity: 157
Merit: 2

View Profile WWW
July 04, 2019, 12:58:33 PM

Ellerine sağlık güzel bir derleme olmuş.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: