Bitcoin Forum
May 08, 2024, 01:52:46 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Short'layarak kar etmek...  (Read 465 times)
goodsson (OP)
Member
**

Activity: 350
Merit: 25

View Profile
June 24, 2019, 09:08:03 AM
Last edit: June 28, 2019, 05:57:05 AM by goodsson
Merited by Kalemder (1)

Arkadaslar oncelikle soyleyim turkce klavyem yok o yuzden yaziyi okumanizda problem olursa simdiden kusura bakmayin. Bazi ingilizce terimleri de oldugu gibi kullandim, ama tahminim ne demek istedigimi az cok anlayacaginiz yonunde. 3. su de eger yazi isinize yararsa lutfen merit'inizi eksik etmeyin Wink

Fazla uzun tutmayacagim okuyucuyu baymamak adina. Yaziyi "kisa vade, vur kac" tarzi kar etmelere gore yazdim, lutfen uzun vade stratejilerle karistirmayalim.

Öncelikle "short" nedir? Kisaca o varligin piyasa degerinin dusecegini öngorup ona gore kumar oynamak. Bunu cesitli platformlar araciligiyla yapiyoruz, mesela (bitmex). O varligin piyasa degeri dustukce sizin koydugunuz para katlanir. Su anki dunyamizda hisse'ler olsun, altin olsun, dolar olsun, sektörler olsun, borsalar olsun, kripto olsun herseyi short'layacak platformlar var. Bu oynanacak kumarin risk limitini siz belirliyorsunuz, marjin araliginin yuksekligine gore risk araliginiz da yukseliyor. Piyasa ters giderse paranizi tamamen kaybediyorsunuz, piyasa dusundugunuz gibi giderse kisa surede paranizi katlamak mumkun.

Bir film var "The Big Short" diye, 2008 krizinde Amerika'da cöken insaat sektoru ve bankalari short'layan birkac grup insanin hikayesini anlatiyor, izlemenizi tavsiye ederim. Buyrun linki https://www.imdb.com/title/tt1596363/

Ayni durumun tersi de "long" oluyor, yani o varligin piyasa degerinin cikacagini dusunup ona gore giris yapiyorsunuz.

Ama 2.5 yillik crypto tecrubemle soyluyorum kripto piyasasinin bazi degismez kurallari var:

* Dump, her zaman Pump'dan kuvvetlidir. Bir coin (eger pozitif bir haberi yoksa) yavas yavas cikar, tirsak tirsak cikar, satila satila cikar, ama dump oldugunda aninda kalem ile kirmizi cizgi cekmis gibi 30 saniyede iner, ve bir sure de toparlanamaz. Cunku bot algoritmalari bu sekilde duzenlenmistir. Sunu da unutmamak gerek tabi psikolojik olarak insanlardaki "aman param gitmesin" korkusu "aman treni kacirmayalim abi" den daha kuvvetlidir. Burdan yola cikarak bitmex gibi marjin kullanilan platformlarda "short" acmanin daha karli oldugunu belirtmem gerekiyor. Long icin dusuk marjin tavsiye ediyorum. (3x-10x)

* Shortu tutturmak nispeten daha kolaydir, cunku her zaman cok pumplanmis bir varliktan illaki kar alicak en az bir tane balina/bot olacaktir. RSI mesela 85-90 puanlara ulastiginda shortunuzu acmak icin iyi yerler sunar. Mesela oralardan short acip, RSI ortalara geldiginde (50-60 puan) bozabilirsiniz shortu, illa asagi inmesini beklemeyin bazen inmeyip tekrar cikis yapar cunku, burda tecrubeniz ve hislerinize gore karar verirsiniz.

* Piyasa'yi botlar yonetiyor, algoritmalar yonetiyor. Kimi bot'un algoritmasi Fibonacciye baglidir, kimisi RSI kullanir, kimisi karma sistem kurmustur, kimisi de "big even" dedikleri buyuk rakamlara gore hareket eder, mesela $8000, $10.000, $12.000 de otomatik dumplarlar, veya $5000-7500 den otomatik alirlar. Piyasayi bir iki hafta yakindan izlerseniz, hangi botlar nerelerde harekete geciyor kestirmeniz mumkun. Ama unutmayin ki ayni zamanda bu botlara gecmis yillardan gelen belli chart algoritmalari da yuklenmistir, mesela "head & shoulders" goren botlar bi dump denemesi yapar, tutmazsa sattigini tekrar geri alir. Ama o denemeyi illaki yapacak, o yapacagi denemede short'unuzu acip kar alip kacabilirsiniz.

* Bot'lar belli bir hedefi bekler, mesela BTC $11.950 de hala deli gibi alindigini gorursunuz ama sadece $50 daha cikip $12.000 e vurdugunda bi anda $11.000 e kadar dump yiyebilir. Sizde dersiniz ki "E hani $11.950 de deli gibi aliyordunuz orospu cocuklari, nerdesiniz simdi?". Bunun sebebi satan kisinin insan degil bot olmasindan kaynaklaniyor, ve duz mantik "big even" algoritmasi girilmis. O yuzden sakin milletin deli gibi almasina aldanmayin, onun yerine nerden donebilecegini kestirmeye calisin, bunu basarabilirseniz, short'larinizdan buyuk karlar elde edebilirsiniz.

* "Haber" alan coin pump/dump yer ve size "short" firsati sunar. Haberin ne kadar guclu oldugu hic onemli degil, isterse krali olsun gene de dump yer. Bakin yakin tarihten ornek vereyim mesela Samsung Enjin haberi olmustu demi, ne oldu? Chainlink google dediler ne oldu? XRP Moneygram bilmemne dediler ne oldu? Tamam BTC nin cikmasi da bu durumlarda etkili oldu ama ben su son 2.5 senede dumplanmayan haber henuz gormedim. Sadece haber ustune haber ustune haber gelirse ancak oyle cikis surekliligi saglanabilir. Mesela BNB, TRON gibi coinler bilerek haberleri ardarda gelicek sekilde ayarlarlar, piyasanin nasil reaksiyon verecegini cok iyi biliyorlar. Siz zannedersiniz her hafta birseyler oluyor, halbuki o haberler onceden zincirleme reaksiyon vericek sekilde ayarlanmistir. Zaten bi sure sonra tikanirlar hissedersiniz, ellerinde haber yapacak malzeme kalmayinca, dump baslar. Ne yazikki kucuk captaki alt'lari shortlayacagimiz guvenilir bir platform yok. Mesela Bitmex'de TRON, EOS, ETH, LTC, XRP, BCH gibi altlari shortlayabilirsiniz.

* Mesela atiyorum BCH hard fork vardi degilmi, dump yicegi 100% kesin, cillop gibi short firsati. XRP haberi mi cikti, dump yicegi 100% kesin cillop gibi short firsati size. TRONcu Justin Sun Twitt atmaya mi basladi, birakin birkac gun atsin, sonrasi cillop gibi short firsati vs vs.

* BTC ciktigi surece, (haber) i olmayan altlar duser.

* BTC dustukce, (haber) i olmayan altlar gene duser.

* Peki ne zaman alt sezonu olucak amina koyim? Cevap: BTC duz gittigi zaman, BTC duz gitmedikce unutun altlari falan. Sunu belirteyim 2017 aralik ayi istisna idi, garip seyler oldu, BTC duz gitmemesine ragmen alt'lar pumplandi, ama bu her zaman olmaz. BTC nin duz gitmesi bitmex'cilerin korkulu ruyasidir, 50-100$ oynamalar hem cok yanlis yaptirtir, hemde fee'lerden cok para kaybederler. O zaman da yavas yavas bitmex'den cekerler paralarini ve alt'lara yonelirler, boylece alt season baslar.

Ben ne yazikki 2019-2020 yilinda alt sezonu olacagini falan dusunmuyorum, halving olana kadar BTC duz gitmez bu sene kolay kolay. Bi de ustune ustluk facebook, telegram vs. gibi sirket coinleri geliyor. Muhtemelen dandik altlardaki paralar bu sirket coinlerine kayacaktir benden soylemesi.

Son olarak bu yazidan para kaybederseniz sorumluluk kabul etmiyorum, her zaman kendi hisleriniz ve tecrubeleriniz 1. seceneginiz olsun.

Herkese hayirli bol kazanclar...

*Edit: basligi degistirdim, icerige daha uygun hale getirdim.
1715176366
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715176366
Reply with quote  #2

1715176366
Report to moderator
1715176366
Hero Member
*

Ignore
1715176366
Reply with quote  #2

1715176366
Report to moderator
1715176366
Hero Member
*

Ignore
1715176366
Reply with quote  #2

1715176366
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715176366
Hero Member
*

Ignore
1715176366
Reply with quote  #2

1715176366
Report to moderator
ScarletSunshine
Jr. Member
*

Activity: 230
Merit: 9

View Profile
June 24, 2019, 05:34:28 PM

Film güzeldi  ; 

short    ayarlamada zaman  dilimi nasıl hocam   örn.  8k olan  btc  %   long 9600    short "da  6400  mi  düşünce kazanıyoruz peki bunda zaman dilimi nasıl hiç bilmiyorum  btc   6.4k düşmediği sürece  yada   9.6k  çıkmadı  sürece para gidip geliyorum  kazanç  olarak  ; zaman dilimi oluyor mu  soru saçam ise kusura bakma

$CBM ERC20 token can be traded at @UniswapProtocol

https://uniswap.info/token/0x95efd1fe6099f65a7ed524def487483221094947

https://giphy.com/gifs/
huseyin15
Member
**

Activity: 1106

View Profile
June 24, 2019, 05:39:59 PM

Hocam nasıl ki 2017 Aralık ayı tahmin edilemediyse yine aynısı olur. Sizin ki de netice de bir tahmin ama istedikleri sürece altcoinlere boğa gelir. Bunun ne teknik izahi var ne de başka birşey. Bu piayasa tekrar güven gelmesi lazım ve bunun için tek lokomotif bitcoin değil akabinde altcoinlerinde ciddi değer kazanması lazım. Tek bitocin ile olacak bir iş değil. Ben yakın zamanda en kötü 3-5 ay içinde altcoinlere boğa sezonunu bekliyorum. Balinalarin sadece bitcoin boğası ile doğacağını zannetmiyorum. Hacimli coinler ile ellerinde ki BTC miktarini arttırmaları lazım.
tufan01
Jr. Member
*

Activity: 280
Merit: 1

View Profile WWW
June 24, 2019, 06:03:51 PM

Güzel yazı olmuş emeğine sağlık.Botlar şu an piyasaya hakim görünen o.Altcoinleri bu seviyeye düşürende botlar.Sağlam alım gelmediği için altcoinlerde iniş devam ediyor.Dolar olarak aynı kalsada btc olarak zarar büyüyor.

r e c k o o n             ONE STOP SHOPPING APP
Global Shopping Platform (https://ieo.reckoon.com/)
[[[[[[
ZaPpaRa83
Full Member

Activity: 770
Merit: 103

View Profile
June 24, 2019, 06:22:37 PM

güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. aklıma takılan bir kaç şey var ama onları da biraz araştıracam. ama buradan bakınca hala kumarın büyüğü olarak görünüyor bana Smiley
ahmetcan1
Jr. Member
*

Activity: 266

View Profile WWW
June 24, 2019, 06:39:29 PM

Ben bir türlü ısınamadım bu marj olayına.Kazanmak güzelde kaybetmek nasıl bir duygu.Elindeki herşey gidiyor.Böyle iyi gibi görünUyor düşe kalka idare ediyoruz.

Oracolcoin XOR         
Aceeakell
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 300

View Profile
June 24, 2019, 07:06:55 PM

Valla shortlayarak para kazanan kimseyi görmedim kenci çevremde.  Bu tip pozisyonlar oldukça riskli pozisyonlar. Bence pek de girilmemesi gerekiyor. Fakat işi iyi bilenler heralde iyi paralar kaldırıyorlar short pozisyonlarda.
Halmater
Hero Member

Activity: 896
Merit: 630

View Profile
June 24, 2019, 07:10:04 PM

Güzel bir konu olmuş eline sağlık, altcoinlerde shortlamak her ne kadar tehlikeli olsa da ben shortlamak için genelde Gate.io borsasını kullanıyorum.
valek55
Member
**

Activity: 380
Merit: 31

View Profile
June 24, 2019, 09:24:20 PM

keşke herşey bu kadar kolay olsa...
goodsson (OP)
Member
**

View Profile
June 24, 2019, 10:41:33 PM
Last edit: June 24, 2019, 11:05:27 PM by goodsson
Merited by gospodin (1), ScarletSunshine (1)

short    ayarlamada zaman  dilimi nasıl hocam   örn.  8k olan  btc  %   long 9600    short "da  6400  mi  düşünce kazanıyoruz peki bunda zaman dilimi nasıl hiç bilmiyorum  btc   6.4k düşmediği sürece  yada   9.6k  çıkmadı  sürece para gidip geliyorum  kazanç  olarak  ; zaman dilimi oluyor mu  soru saçam ise kusura bakma

Zaman baskisi su sekilde var sadece mesela bir long veya short actin ve diyelim aylarca bekledin, o zaman "premium" denilen gunluk fee'lerden paran biraz eriyebilir, onu da zaten bilerek koymuslar insanlar aylarca pozisyon birakmasin diye. Tabi bu hep -eksi degil arada sana da oduyorlar, piyasadaki short/long sayisina gore belirleniyor kim kime öduyecek.

Onun disinda marjin trading cok da karmasik birsey degil. Ornek vermek gerekirse mesela su anda $11.000 degil mi BTC, ve dusucek dedin short actin 10x kaldirac kullandin, burda eger BTC $10.000'e duserse paran 2x yapmis oluyorsun, yok eger tam tersi $12.100'e cikar ise paran gidiyor sonsuzluga.

Iste burda biraz teknik analiz, tecrube ve hisler devreye giriyor, mesela BTC cikmis cikmis manyak gibi cikmis artik hissediyorsun tikandi biryerde mesela 12.000 olmaz artik diyorsun, ona gore liquidation 12.000 ustunde kalicak sekilde shortunu ayarlayip birakabilirsin.

Ama ayni zamanda biliyorsun ki bu 12.000'e cikana kadar illaki arada balinanin biri 10.500 e indirecek, en az bir tane kirmizi cizgi gelicek, en az bir balina kar alip cikmak isteyecek. Iste emirini birakiyorsun 10.500 de boz pozisyonu diye. Dump geldiginde zaten basket topu gibi, once dumduz cizgi ceker gibi iner sonra bir noktaya degip ziplar, ortalarda biryerde stabilize olur, sonra tekrar duser dusmez farketmez ama ilk dump basket topu gibi olur, amacin zaten o ilk inisi yakalamak. Iste bu basket topu o senin 11.000'den girdigin short pozisyonun 10.500 emrini yakaliyor, bi bakiyorsun artik +50% daha cok paran var.

Iste bunun aynisini long da yapmak daha zor, cunku genelde bi anda BTC'yi kimse $500 pumplamaz, ama bi anda $500 dumplarlar cunku karda olan adamin zaten umrunda degil, basar ceker 30 saniyede kirmizi cizgiyi dumduz asagi. Long daha uzun vade stratejiler icin uygun, mesela $4000-5000 den risksiz 3x-5x long acip uzun vade bekleyenler cok iyi karlar yaptilar.

Zor degil arkadaslar, ciddi zor degil ama teknik analizsiz olmaz tabi, mesela yukarda yazdigim RSI'yi bilmen gerek. Bazi durumlarda RSI 85-90 puanlara vurdugunda shortunu ordan acicaksin cunku ordan sonra cikmaz artik, en fazla belki tas catlasa 92-93 olur, o da seni liquidate noktana ulasmaz zaten. Tabi shortunu acar acmaz cikma emrini de hemen gir sonra git cayini koy izle.

Bitmex'in testneti var orda size test BTC'leri veriyor, bedavadan cesitli denemeler yapmanizi tavsiye ederim, bakalim basari oraniniz nasil: https://testnet.bitmex.com/

Baktiniz 70-80% tutturma oraniniz var o zaman gercek paraya gecebilirsiniz.

100% tutturma diye bi dunya yok onu unutun zaten, o yuzden de all-in yapmayin sakin, mesela paranizin 30% uyla bu dedigimi yapabilirsiniz, veya stop-loss koyarak gidebilirsiniz, 1. tutmaz 2. tutmaz 3. de tutar o stop-loss dan kaybettiginizi geri alirsiniz merak etmeyin.
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
June 25, 2019, 12:27:04 AM

Gate.io diyen olmuş, Kraken.com'da kaldıraçlı işlem yaparken fark ettiğim tek şey hacmin düşük olması nedeniyle fiyatın türlü noktalara çok kolay çekilebiliyor olduğuydu. Ben Kraken'de işlem yaparken bir anda 300 dolar düşüş ile karşılaştım, üç gün sonra da Bitstamp'te biri 1200 dolarlık düşüş yaptı ve kaldıraçlı işlemlerde tüm parayı topladı. Dolayısıyla Bitmex dışında kaldıraçlı işlemler yapmayı pek doğru bulmuyorum bunun dışında insanlar kaldıraçlı işlemlerde birkaç defa yüksek miktarda para kazansalar da yapacakları son işlemde tüm paralarını kaybedeceğini unutuyor, aynen de öyle oldu. İlk gördüğüm %78 kârın hırsıyla daha da hızlı oynamaya başlamıştım, teknik analizdeki verilere ve kendi analizlerime de güveniyordum fakat 50X ile girdiğim için güvenim bir balinanın gelip aniden 300 dolarlık satış vermesiyle son buldu, benim tüm para gitti tabi. O günden beri ara sıra BTC'ye sövüyorum, halbuki BTC'den önce kaldıraçlı işlemlere, kaldıraçlı işlemlerden sonra da kendime sövmem gerekiyor. Sonuç olarak; çekirge bir sıçrar, iki sıçrar.
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1616

View Profile WWW
June 25, 2019, 12:52:04 AM
Last edit: June 25, 2019, 01:38:54 AM by Vispilio

@goodson önemli bir konuya değinmişsiniz fakat çok fazla hatalar var bu başlık altında yazdığınız 2 mesajda da, bence çok iyi bilmediğiniz kısımlara pek girmeseydiniz daha güzel bir yazı olurdu,

daha da önemlisi sadece tahmin yürüttüğünüz konularda bile aşırı özgüvenli bir ton kullanmak okuyucuları yanıltabilir Smiley,
1-2 örnek vericem ama bence bütün yazıyı yeniden gözden geçirin, şahsi hipotezlerinizi kesin bilgiymiş gibi öne sürmek yanıltıcı olur:

1) "günlük fee" dediğinizin primle falan ilgisi yok, funding rate swap'tan (fonlama oranı takası) kaynaklanıyor; kaldıraçlı işlemlerde zaruri olan ödünç alma operasyonundan doğan bir ödemedir, piyasadaki long / short ilgisine göre hangi tarafa talep daha çoksa karşı tarafta pozisyon alanlar swap değerini pozitif olarak alır. Örnek: şu an piyasada aşırı pozitiv duygu hakim olduğu için sürekli long'lar, short'lara ödüyor her 8 saatte bir (long borrowing'e talep, short borrowing'e oranla daha fazla olduğu için)...

2) XBT 50-100 USD'lık range'de kalırsa yine de para kazanabilirsiniz, marketmaker'lar (piyasa yapıcılar) her gün bunu yapıyorlar, bekleyip gerçekleşen bütün limit emirler için Bitmex size komisyon ödüyor, evet yanlış duymadınız limit emirlerde komisyon sizin lehinize çalışıyor.

Bitmex stratejileriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyen arkadaşlar olursa onu da başka yeni bir konuda inceleriz isterseniz.

goodsson (OP)
Member
**

View Profile
June 25, 2019, 02:20:32 AM

bence çok iyi bilmediğiniz kısımlara pek girmeseydiniz daha güzel bir yazı olurdu,

daha da önemlisi sadece tahmin yürüttüğünüz konularda bile aşırı özgüvenli bir ton kullanmak okuyucuları yanıltabilir

şahsi hipotezlerinizi kesin bilgiymiş gibi öne sürmek yanıltıcı olur

Ya bende tam diyordum ki isim gucum yok da, hayatimdan zaman calip buraya gelip yazi yazayim, tanimadigim ve hayat boyu gormeyecegim insanlar yararlansin diye, egom tatmin olsun diye. Ustune muhalefet edenlere de kendimi ispatlamaya zaman harcayim bi de internet gururum incinmesin, sonra konu komsu ne der. Demek 2.5 senede ogrenememisiz birsey.

Kardesim ben karnimi doyurabiliyorum bu isten, o yuzden kendimce gelip stratejimi anlattim, seversin sevmezsin, oyledir boyledir, senin stratejin daha iyidir, belki daha cok kazaniyorsundur, Allah arttirsin. Usenme sen de hayatindan zaman harca, bi yazi yaz biz de okuyalim vay be $50-100 giden markettede kazaniliyormus, acaba keltner channels mi kullaniyor, bollinger bands mi kullaniyor nasil kazaniyor duz giden piyasada diye hayret icinde kalalim. Yanliz eminim bu forumdaki insanlari daytrading'e sokmak pek iyi olmayan sonuclar dogurabilir, onun yerine buyuk pump/dump yakalamayi ogretirsin veya o durumlarda neler yapmak gerek anlatirsin, adam haftada bir, ayda bir belki guzel birsey yakalar, sene sonunda bi bakar parasi katlanmis minnettar olurlar.

Bitmex'i burda 10 sayfa anlatamazsin kimse okumaz, ve anlayacaklari basit bir lisan kullanmaz isen gene okunmaz. Zaten bitmex'e niyetlenen adam acip youtube'dan bakicak butun ayrintilara, veya testnet'e girer iyice oynar butun ozellikleriyle, cozer ordan. Ama su forumdaki insanlar vakitlerini airdrop, alt malt pesinde kosacagina daha garanti seyler ile ugrassinlar istedim, neyse herkesi memnun etmek zorunda degiliz demi.
goodsson (OP)
Member
**

View Profile
June 25, 2019, 02:23:37 AM

Gate.io diyen olmuş, Kraken.com'da kaldıraçlı işlem yaparken fark ettiğim tek şey hacmin düşük olması nedeniyle fiyatın türlü noktalara çok kolay çekilebiliyor olduğuydu. Ben Kraken'de işlem yaparken bir anda 300 dolar düşüş ile karşılaştım, üç gün sonra da Bitstamp'te biri 1200 dolarlık düşüş yaptı ve kaldıraçlı işlemlerde tüm parayı topladı. Dolayısıyla Bitmex dışında kaldıraçlı işlemler yapmayı pek doğru bulmuyorum bunun dışında insanlar kaldıraçlı işlemlerde birkaç defa yüksek miktarda para kazansalar da yapacakları son işlemde tüm paralarını kaybedeceğini unutuyor, aynen de öyle oldu. İlk gördüğüm %78 kârın hırsıyla daha da hızlı oynamaya başlamıştım, teknik analizdeki verilere ve kendi analizlerime de güveniyordum fakat 50X ile girdiğim için güvenim bir balinanın gelip aniden 300 dolarlık satış vermesiyle son buldu, benim tüm para gitti tabi. O günden beri ara sıra BTC'ye sövüyorum, halbuki BTC'den önce kaldıraçlı işlemlere, kaldıraçlı işlemlerden sonra da kendime sövmem gerekiyor. Sonuç olarak; çekirge bir sıçrar, iki sıçrar.

Hangimiz acgozluluk yapmadik ki? O basarinin verdigi tad? O hesaplar sene sonu milyon dolarlar hesaplari? Surekli her ay 10x yapa yapa gidecegini dusunmek. Hangimize olmadi ki?

Ama bence birakmaniz dogru olmamis, o kadar tecrube bosa mi gitsin? Artik 50x acmayacaginiza eminsiniz mesela demi, tamam iste tecrube diyoruz biz buna.
yuzuak
Member
**

Activity: 683
Merit: 16

View Profile
June 25, 2019, 03:15:45 AM

Shortlayayım derken şortsuz kalmayın Smiley
sagul
Jr. Member
*

Activity: 420

View Profile WWW
June 25, 2019, 03:20:14 AM

Ben bu piyasa içerisinde sabırdan daha önemli bir durum görmedim. Trade yaptığım zaman hep kaybettim. Ancak sabretmek çok önemli diye düşünüyorum.

BankDex.io  / Decentralized Exchange
basicnecromancycr
Member
**

Merit: 12

View Profile WWW
June 25, 2019, 04:58:45 AM

Shorttan kazanmak için trendi iyi takip edebilmek gerekir. Zira bu piyasa kurulduğundan beridir hep yukarı hareket ediyor. Yani kağıt üstünde longdan kazanmak çok daha olası. Eğer trendi düzgün takip etmeden shortlarsanız malı elinize verirler.
barisbilgili
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 271

View Profile
June 25, 2019, 05:03:14 AM

Çok güzel yazı olmuş. Bilgiler için teşekkürler.

█████▄▄██
███▄█████
██▄███████▄
████████████████
███▀██████████▀
██▄████████████▄
░█████▀▀▀▀▀▀█████
████▀████████▀████
▀▀▀▀▄▄▄▄▄█████████
█████▀███████▄████
███████▀▀▄▄▄█████
███████████████▀
████████████▀▀
OMBARD.com|.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
██████░██░████░██
▄▄░▄▄░▄▄░▄▄░▄▄░▄▄▄▄
▀▀░▀▀░▀▀░▀▀░▀▀░▀▀▀▀
██████████████
▄▄░▄▄▄▄░▄▄░▄▄▄▄▄▄
▀▀░▀▀▀▀░▀▀░▀▀▀▀▀▀
██░██░██████████
▄▄▄▄▄▄▄▄░▄▄░▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀░▀▀░▀▀▀▀
.
PICK,
PLAY,
PROSPER!
|.

██████
██████████
██████████
██████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
█████████████████   ██
PROVABLY
FAIR
1%█████████████████   ██
HOUSE
EDGE
100%█████████████████   ██
DEPOSIT
BONUS

▄▀▀▀

▀▄▄▄
.
Play now
.

▀▀▀▄

▄▄▄▀
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
June 25, 2019, 06:31:23 AM
Merited by Vispilio (1)

* Shortu tutturmak daha kolaydir, cunku her zaman cok pumplanmis bir varliktan illaki kar alicak en az bir tane balina/bot olacaktir. RSI'da mesela 85-90 puani gordugunuzde futursuzca shortunuzu acabilirsiniz, hic korkunuz olmasin o RSI essecikler gibi dusecek. Cok tirsarsaniz RSI ortalara geldigindede bozun shortu, illa asagi inmesini beklemeyin, burda tecrubeniz ve hislerinize gore karar verirsiniz.

Aslında çok kaliteli bir başlık ama yukarıda alıntıladığım kısımda bir sorun var. Bir çok piyasa için bu söylediğiniz şartlar geçerli olabilir belki ancak, konu kripto para olduğunda maalesef buna katılmıyorum. Bitcoin o kadar kolay büyük kırmızı ve yeşil çubuklar yakabiliyor ki ne olduğunu anlayamıyorsunuz bile. Futursüzca hiç bir pozisyon alınmamalı, alınmaz. Bu çok anlamsız bir kelime. Kripto'da futürsuzca yaptığınız 100 işlemden 99'u elinizde patlar. Altına sorumluluk reddi beyanı yapmışsınız ama yukarıda fütürsüzca açabilirsiniz yazmışsınız. O beyan orada geçerliliğini kaybetmiş.

Piyasa da çok fazla sayıda neyin ne olduğunu bilmeyen insanlar var. Bunlara böyle al-sat gibi komutlar girerseniz bu adamlar zarar eder. Tabi ki herkesin yaptığı işlem kendini bağlar, siz sonuçta sadece bilgi aktarımı yapıyorsunuz ama, insanlar maalesef böyle şeylerden güdüleniyor. Sadece vicani olarak bile çok dikkatli olmak lazım.
edandrada
Member
**

Activity: 980
Merit: 18

View Profile
June 25, 2019, 06:44:12 AM

2 gün önce haber vardı. çinde elemanın biri 2 saatte 2000den fazla btc kaybetmiş kaldıraçlı shortlayarak.

piyasada küçük yatırımcıların para kazanması zaten zorken, bu gibi faaliyetlerde imkansız para kazanmak.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: