Bitcoin Forum
May 02, 2024, 12:28:28 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Merit yerine Kripto << Değerli konular açan arkadaşlar için >>  (Read 206 times)
ekiller (OP)
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
July 11, 2019, 07:22:25 PM
Last edit: July 11, 2019, 07:39:15 PM by ekiller
Merited by Bthd (1), Vispilio (1)

Şimdi forumda bazı konular var, gayet güzel. Özenli açılmış, bilgi verici. Bunlar bir şeyler hak ediyor. Ama veremiyoruz.

Adam saatlerini verip güzel bir konu açıyor, belki bunu karşılıksız beklentisi olmadan yapıyor, belkide birileri merit verir diye yapıyor.  (düşüncesindede son derece haklı)
 Ama bu merit ilk zamanlarında ki gibi fazla dönmemeye başladı forumda. Her neyse...

Bu güzel konuları açanlar bunu beklentisiz yapıyor dahi olsa, bu konulardan faydalanan ve hoşuna giden diğer üyeler bahşiş bırakmak isteyebilir.   İçinden geçen vardır eminim ki. Benim geçiyor.  Bahşiş vermek istiyorum. Ama gidip adama  "Bana banka hesabını ver, bahşiş göndereceğim "   demek hem öküzlük olur, hemde zor bir yöntem.

Bundan dolayı arkadaşları profillerine veya imza alanlarına, bahşiş, bağış adı her ne ise  bırakabilmemiz için bir kripto adresi belirtmelerini rica ediyorum.  

Özellikle değerli konular açan, açtığı konulara emek verdiğini düşünen, üzerinde zaman harcayan arkadaşlarımız bunu yapsınlar.

İmza alanları meşgul ise, dolu ise  yazdıkları konuların altına  kripto adresleri bıraksınlar.  Bakın elin adamları youtube da  15Dk lık bir video koyuyor altına 10 tane kripto adresi koyuyor  bağış için. Bunda utanılacak bir durum da yoktur. (Eğer öyle düşünen varsa diye diyorum)

Bahşiş bırakmak, o işi yapana, yaptığı işi aynı kalitede devam ettirmesi için teşviktir, ayrıca iyi bir motivasyondur diye düşünüyorum ben.  
İnce bir jesttir hatta modern yaşamın benimsediği bir durumdur.

Böyle davranmanın dışarıda ki hayatımda bana dönüşü şöyle oluyor :

- Pompacı, Mazot almaya gidince beni tanıyor, güler yüzlü davranıyor, kendince bazı titizlikler de bulunuyor.
- Garson, beni tanıyor, daha iyi hizmet ediyor, gözü masamda oluyor.
- Kargocu, "Geliyorum abi evde misin?"  diye önceden arıyor. Kapıda bekliyor, hatta dışarıdaysam yakınsak yanıma geliyor.
- Müzisyen, mutlu oluyor.
- Yeni aldığım beyaz eşyayı kurmaya gelen servis elemanı, bana ekstradan işe yaramaz şeyler satmaya çalışmıyor, tekrar gelmesi gerekir ise zamanında geliyor ve işi özenli yapıyor.

vs vs.   Listeyi uzatabilirim ama gerek yok.  Ben bahşişi yukarıda ki bahsettiklerimi yapsınlar diye vermiyorum. İşçiye destek ve motivasyon olsun diye veriyorum. Ama bana böyle bir geri dönüşü oluyor.  Katılırsınız, katılmazsınız .
 Kimi insan şöyle düşünebilir "O zaten maaşını alıyor, bunu yapmak zorunda" evet o da doğru ama, özellikle özel sektörde çalışan ve emek veren insanları biraz desteklemek benim hoşuma gidiyor.  Bende kendimi iyi hissediyorum, onlarda.

Forum için düşüncemi de  yukarıda  yazdım, sizde düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

1714652908
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714652908
Reply with quote  #2

1714652908
Report to moderator
Whoever mines the block which ends up containing your transaction will get its fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714652908
Hero Member
*

Ignore
1714652908
Reply with quote  #2

1714652908
Report to moderator
1714652908
Hero Member
*

Ignore
1714652908
Reply with quote  #2

1714652908
Report to moderator
Mauser 98
Copper Member
Jr. Member
*

Activity: 56
Merit: 69

View Profile
July 11, 2019, 07:40:48 PM
Merited by ekiller (1)

Hesabın çalınma riskine karşı, herkesin profiline Bitcoin adresi bırakması elzem olduğu gibi aynı zamanda bahşiş Bitcointalk'ın çok eski bir kültürüdür. Bu forumda Tecshare gibi üyeler halen imzasında Bitcoin adresi bulunduruyor ve açıkça mesajını faydalı bulduysan Bitcoin gönderebileceğini belirtiyor. Bunun yerel forumumuzda ne kadar işe yarayacağını tam olarak kestiremiyorum, insanların pek bahşiş vereceğini düşünmüyorum ki bahşiş verilse bile bu sefer sadece bahşiş alabilmek için onlarca konu açan üye olacak diye düşünüyorum. Bu nedenle, bahşiş verilmek istenen kişinin profilindeki Bitcoin adresine sessiz sedasız Bitcoin göndermek en mantıklı hareket olur gibi görünüyor. Merit konusuna gelecek olursak, bence her şey merit değil. Ben şu an sadece üyeliğimi geliştirmek için uğraşıyorum. Bitcoin bir gün gerçekten hedefine ulaştığında bu hesap benim referansım olacak.
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
July 11, 2019, 07:54:55 PM

Düşünce olarak çok iyi ama yerel forumda pek ilgi görmeyebilir. Bunun nedeni genel olarak bahşiş kültürümüzün hiç olmaması diyebilirim. Örneğin siz bir emek harcayarak bir mobil uygulama geliştirirsiniz, uygulamayı da ücretsiz yaparsınız, karşılık olarak sadece reklam eklersiniz. Türkiye'den bir allahın kulu o reklama tıklamaz, on takla atar ama yine de tıklamaz. Bunun ana nedeni, bence paylaşmayı, dayanışmayı ve yardımlaşmayı sevmememiz diyebilirim. Şimdi bazı arkadaşlar işte yardım kampanyalarına şu kadar yardım toplanıyor vs diyebilir. Ancak bu durumun bile çok sınırlı olduğunu artık itiraf etmemiz lazım.

İnsanlar trafikte kaybedeceği 3 saniye için cinayet işliyor, kazandığını parayı, sırf fayda sağladığı için başkasıyla paylaşır mı sanıyorsunuz? Tabi tüm genellemeler yanlış olduğu gibi bu da toplumun tamamını kapsamıyor. Umarım benim düşündüğüm gibi %90 - %10 gibi kırılım değil de, tam tersi bir yardımlaşma oranı vardır da, forumda da emek harcayarak bilgi paylaşan arkadaşlar bir nebze olsun mutlu olurlar.
ekiller (OP)
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
July 11, 2019, 07:56:11 PM

Hesabın çalınma riskine karşı, herkesin profiline Bitcoin adresi bırakması elzem olduğu gibi aynı zamanda bahşiş Bitcointalk'ın çok eski bir kültürüdür. Bu forumda Tecshare gibi üyeler halen imzasında Bitcoin adresi bulunduruyor ve açıkça mesajını faydalı bulduysan Bitcoin gönderebileceğini belirtiyor. Bunun yerel forumumuzda ne kadar işe yarayacağını tam olarak kestiremiyorum, insanların pek bahşiş vereceğini düşünmüyorum ki bahşiş verilse bile bu sefer sadece bahşiş alabilmek için onlarca konu açan üye olacak diye düşünüyorum. Bu nedenle, bahşiş verilmek istenen kişinin profilindeki Bitcoin adresine sessiz sedasız Bitcoin göndermek en mantıklı hareket olur gibi görünüyor. Merit konusuna gelecek olursak, bence her şey merit değil. Ben şu an sadece üyeliğimi geliştirmek için uğraşıyorum. Bitcoin bir gün gerçekten hedefine ulaştığında bu hesap benim referansım olacak.

Doğru, doğru... Dediklerin doğru.  Ama denemekte fayda olur diye düşünüyorum.  Kimse vermese ben veririm hoşuma giden konulara.
Ama Bitcoin haricinde coinlerde kullanılabilir. Monero, Zcash, DigiByte.  Veya düşük transfer ücretli olan alternatifler.

Bu arada Bitcoin'in bir hedefi yok. Ama onu pompalayanların bir hedefi var  Smiley
Mauser 98
Copper Member
Jr. Member
*

Activity: 56
Merit: 69

View Profile
July 11, 2019, 08:15:31 PM

Düşünce olarak çok iyi ama yerel forumda pek ilgi görmeyebilir. Bunun nedeni genel olarak bahşiş kültürümüzün hiç olmaması diyebilirim. Örneğin siz bir emek harcayarak bir mobil uygulama geliştirirsiniz, uygulamayı da ücretsiz yaparsınız, karşılık olarak sadece reklam eklersiniz. Türkiye'den bir allahın kulu o reklama tıklamaz, on takla atar ama yine de tıklamaz. Bunun ana nedeni, bence paylaşmayı, dayanışmayı ve yardımlaşmayı sevmememiz diyebilirim. Şimdi bazı arkadaşlar işte yardım kampanyalarına şu kadar yardım toplanıyor vs diyebilir. Ancak bu durumun bile çok sınırlı olduğunu artık itiraf etmemiz lazım.

İnsanlar trafikte kaybedeceği 3 saniye için cinayet işliyor, kazandığını parayı, sırf fayda sağladığı için başkasıyla paylaşır mı sanıyorsunuz? Tabi tüm genellemeler yanlış olduğu gibi bu da toplumun tamamını kapsamıyor. Umarım benim düşündüğüm gibi %90 - %10 gibi kırılım değil de, tam tersi bir yardımlaşma oranı vardır da, forumda da emek harcayarak bilgi paylaşan arkadaşlar bir nebze olsun mutlu olurlar.

Bu durum ülkemizin her kesimine özgü değil özellikle balkan göçmenlerinin, egelilerin ve batı karadenizlilerin bu konuda daha normal olduğunu söyleyebilirim.

Doğru, doğru... Dediklerin doğru.  Ama denemekte fayda olur diye düşünüyorum.  Kimse vermese ben veririm hoşuma giden konulara.
Ama Bitcoin haricinde coinlerde kullanılabilir. Monero, Zcash, DigiByte.  Veya düşük transfer ücretli olan alternatifler.

Bu arada Bitcoin'in bir hedefi yok. Ama onu pompalayanların bir hedefi var  Smiley

Bitcoin'in hedefi büyük, ben piyasanın sürekli olarak bir döngüde olduğunu düşünüyor ve bundan elimden geldiğince faydalanmaya çalışıyorum ayrıca çok sık pozisyon açan ya da değiştiren biri değilim. Şu an elimde BTC, BNB ve bol miktarda stable coin var bunun dışında GRIN gözüme kestirdiğim ama henüz satın almadığım uzun vadeli bir tercih. Onu da enflasyonu düşünce satın almayı düşünüyorum, sürekli olarak takip ediyorum. Yine de aklındaki fikri bir dene belki bu fikre ben de dahil olabilirim. Bitcoin ile ödeme yapacaksak Lightning Network gibi bir kanal oluşturmamız ve transferi orada yapmamız gerekir eğer transferi Lightning Network üzerinden yapmazsak verilen bahşiş senin de dediğin gibi transfer ücretine kesiliyor. Bahşiş için en uygun kripto para Dogecoin olabilir, böyle bir akım başlatılacaksa Doge üzerinden devam ettirilmeli ki Dogecoin çok eskiden beri bahşişler için kullanılır.

Cean
Hero Member

Activity: 807
Merit: 522

View Profile
July 11, 2019, 09:39:08 PM

O zaman pamuk fare walleta, ekiller hocam. Grin

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5162276.msg51745141#msg51745141

Nedense benim cevaba ithafen açılmış gibi hisettirdi Grin
Pages: [1]
  Print  

Jump to: