Bitcoin Forum
June 21, 2024, 03:05:55 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 »  All
  Print  
Author Topic: ETH/USD ve ETH/TRY Fiyat Takibi, Spekülasyon, Tartışma Alanı  (Read 2661 times)
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

Activity: 3178
Merit: 1517

View Profile WWW
August 08, 2019, 06:12:55 AM

POW tercih edilmesinin sebebi; merkeziyetsiz olup güvenliği sağlayacak başka bi seçenek olmamasıdır, Ethereum'un aynı şekilde merkeziyetsiz olup güvenlik endişesi yaşatmayacak POS'a geçişi sağlayabilirse çok büyük bi iş başarmış olur ve arkasından bir çok proje bunu kopyalar diye düşünüyorum. Güvenliği sağlamak için günlük 13.600 ether veriliyor, şu anki fiyatlarla yıllık 1milyar dolardan fazla, POS'a geçilebilirse bu sıfırlanacak ama sisteme katılmayanlara ceza kesilecek diye de düşünebiliriz.

Bu güvenlik olayı tamamen kulaktan doldurma ve uydurmadır, Ethereum Bitmain gibi şirketler tarafından kırılmış ve ASICler çıkmıştır dolayısıyla ağ giderek tekelleşen bir yapıya bürünmüştür. Vitalik’in ağda değişiklik yapamamasının en büyük sebeplerinden biri de budur. POS sistemine geçildiğinde ağa katılanlar yine ödüllendirilmeye devam edecek fakat ödüllendirilen kişiler hali hazirda Ethereum satın almış kişiler olduğu için gelen üç kuruş parayı da sell vermeyecekler ama madenciler elektrik giderini karşılamak için sürekli sell veriyor ve fiyatın düşmesine neden oluyordu.

Tek yönlü bakış açısına güzel bir örnek olduğunu söylemeliyim.
Evet söyledikleriniz yüzde yüz doğru ve kendi içinde tutarlı ancak şunu unutmayın;
Bir coin'in sahip olma maliyetini belirleyen en önemli etken madencilik ile üretim maliyetidir.
Bir coin fiyatı sadece elinde para olanların borsada fiyat biçmesi ile fiyatlanır ise vay haline.
Neden bitcoin 3500 USD nin altına düşmedi? işte bu sebepten.
1 coin'in elektrik maliyeti + donanım yatırımının roi yüzdesi = üretim maliyeti şeklinde bir formül var.
ne kadar dump yaparlarsa yapsınlar, anlık salınımlar hariç olmak üzere hep üretim maliyetinin üzerinde kalıyor fiyatlar.
mandown
Legendary
*

Activity: 1960
Merit: 1316

View Profile
August 08, 2019, 06:15:26 AM

eth sizce üretim maliyetinin üstünde mi şuan?

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
El-Cezeri
Full Member

Activity: 266
Merit: 214

Analist - Trader - Yazar

View Profile
August 08, 2019, 01:03:39 PM

ETH, ico'lar ile arkasına aldığı HYPE'ı malesef kaybetti. Şuanda sadece ETH var. Kendi projesi ile adım adım ilerleyecek. Bunu yapmadan önce öz, gerçek değerine kadar düşebilir. Yani hype almadan önceki fiyatlara yakın alanlar. Bunu grafik üzerinde bakıp analiz edebiliriz aslında.

Teos
Member
**

Activity: 202
Merit: 17

View Profile
August 08, 2019, 08:47:15 PM

POW tercih edilmesinin sebebi; merkeziyetsiz olup güvenliği sağlayacak başka bi seçenek olmamasıdır, Ethereum'un aynı şekilde merkeziyetsiz olup güvenlik endişesi yaşatmayacak POS'a geçişi sağlayabilirse çok büyük bi iş başarmış olur ve arkasından bir çok proje bunu kopyalar diye düşünüyorum. Güvenliği sağlamak için günlük 13.600 ether veriliyor, şu anki fiyatlarla yıllık 1milyar dolardan fazla, POS'a geçilebilirse bu sıfırlanacak ama sisteme katılmayanlara ceza kesilecek diye de düşünebiliriz.

Bu güvenlik olayı tamamen kulaktan doldurma ve uydurmadır, Ethereum Bitmain gibi şirketler tarafından kırılmış ve ASICler çıkmıştır dolayısıyla ağ giderek tekelleşen bir yapıya bürünmüştür. Vitalik’in ağda değişiklik yapamamasının en büyük sebeplerinden biri de budur. POS sistemine geçildiğinde ağa katılanlar yine ödüllendirilmeye devam edecek fakat ödüllendirilen kişiler hali hazirda Ethereum satın almış kişiler olduğu için gelen üç kuruş parayı da sell vermeyecekler ama madenciler elektrik giderini karşılamak için sürekli sell veriyor ve fiyatın düşmesine neden oluyordu.

Evet söyledikleriniz yüzde yüz doğru ve kendi içinde tutarlı ancak şunu unutmayın;
Bir coin'in sahip olma maliyetini belirleyen en önemli etken madencilik ile üretim maliyetidir.
Bir coin fiyatı sadece elinde para olanların borsada fiyat biçmesi ile fiyatlanır ise vay haline.
1 coin'in elektrik maliyeti + donanım yatırımının roi yüzdesi = üretim maliyeti şeklinde bir formül var.
ne kadar dump yaparlarsa yapsınlar, anlık salınımlar hariç olmak üzere hep üretim maliyetinin üzerinde kalıyor fiyatlar.
POW tabanlı bi çok Coin %51 saldırısına maruz kaldı ama Etherde böyle bi sıkıntı yaşanmadı, hemen hemen tüm stabil coinlerin erc20 tabanlı olmasının nedeni de ether ağına duyulan güven ve bu güveni sağlayan en önemli sebeplerden biri de 150-200 Th/s gibi devasa bi işlem gücüne sahip olması, tabi ki bu işlem gücünün de bi maliyeti olacak.

Ether 2.0'da sadece POS geçişi yok, aynı zamanda Sharding'e de geçiş planlanıyor ve eğer söylediklerini yapabilirlerse mevcut kapasitenin 1000 kat daha artacağı söyleniyor. Merkeziyetsizlikten ödün vermeden POS+Sharding yani Serenity'ye geçiş yapılabilirse çok büyük bi iş başarılmış olacak.
koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
August 08, 2019, 08:55:30 PM

POW tabanlı bi çok Coin %51 saldırısına maruz kaldı ama Etherde böyle bi sıkıntı yaşanmadı, hemen hemen tüm stabil coinlerin erc20 tabanlı olmasının nedeni de ether ağına duyulan güven ve bu güveni sağlayan en önemli sebeplerden biri de 150-200 Th/s gibi devasa bi işlem gücüne sahip olması, tabi ki bu işlem gücünün de bi maliyeti olacak.

Ether 2.0'da sadece POS geçişi yok, aynı zamanda Sharding'e de geçiş planlanıyor ve eğer söylediklerini yapabilirlerse mevcut kapasitenin 1000 kat daha artacağı söyleniyor. Merkeziyetsizlikten ödün vermeden POS+Sharding yani Serenity'ye geçiş yapılabilirse çok büyük bi iş başarılmış olacak.

Benim en başından beri Ethereum'a inancım çok fazla. Gerçi 80-90$'a düşeceğini hiç tahmin etmemiştim ama bence diğer çöp projelere karşılık şu an bulunduğu yerden çok daha iyisini hakediyor aslında.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Halmater
Hero Member

Activity: 896
Merit: 630

View Profile
August 08, 2019, 11:41:09 PM

Hocam, elbette sizin bakış açınızda doğru ama siz olaya daha çok bir madenci olarak ben ise olaya bir yatırımcı olarak bakıyorum. Bu nedenle, coinin fiyatına negatif yönlü etki edebilecek her etkene karşı önlem almaya çalışıyorum. Satoshi bile POW sisteminin o gün için en iyisi olduğunu fakat gelecekte bunun farklı şekillere döndürülebileceğini söylüyor. Bugün bir çok farklı sistem var, direkt pos olmasa dahi bnb gibi validatörler ile onaylanan çok daha hızlı bir ağ yapılabilir. Bu ağa ne kadar çok üye katılırsa ağ o kadar merkezsiz olur ve ağa katılan kişiler yatırımcı olursa ağın zararına olacak hiçbir davranışta bulunmazlar. Her gün yanlış hatırlamıyorsam 12 K Ethereum üretiliyor, bu rakam çok ama çok yüksek.
edandrada
Member
**

Activity: 980
Merit: 18

View Profile
August 09, 2019, 05:44:56 AM

şu anda 1 eth maliyeti yaklaşık 250 dolar.
normal elektrik kullanan madencilerin hepsi zararına çalıştırıyor.

samgizsu
Jr. Member
*

Activity: 350
Merit: 2

View Profile WWW
August 09, 2019, 06:00:39 PM

medencilerin de ağırlıkla hadi bugün kazayım bugün kazanayım diye bir mantıkla kazma işi yaptıklarını düşünmüyorum ben.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
October 23, 2019, 10:23:44 AM

Ethereum 1000 TL nin altına geriledi. sizce bu seviyeler alın fırsatı mıdır?
bu sene 2000 TL nin üstüne çıkmıştı bir ara. ATH değerinin 1000 usd nin üstü (6000 TL yani) olduğu düşünülür ise.
Bu seviyelerden uzun vadeli olarak almak mantıklı mıdır?
Deathwing
Legendary
*

Activity: 1638
Merit: 1328

Stultorum infinitus est numerus

View Profile WWW
October 23, 2019, 10:41:20 AM

bu sene 2000 TL nin üstüne çıkmıştı bir ara. ATH değerinin 1000 usd nin üstü (6000 TL yani) olduğu düşünülür ise.

Alınır, ben çoğunlukla ETH de tutuyorum yatırımı. Bitcoin fiyatı da düştü, 8.2-8.3k seviyesinde giderken bugün 8000 dolar seviyesine düşmesi diğer altcoinleri etkiledi ETH düşüşü de bundan ibaret. Aynı zamanda Ethereum 2.0 çıktığında o anın hype o ile ETH ciddi bir yükseliş görebilir.
klebsiella5843
Newbie
*

Activity: 11
Merit: 0

View Profile
October 23, 2019, 11:47:48 AM

Bence de alınır. Ben ben bi ara 600 civarından almıştım uzun süre tutmak için fakat para lazım oldu satmak durumunda kaldım. Ama buralardan da toparlamaya başladım yavaştan. Tabi burda yazdıklarımıza göre kimse hareket etmesin araştırırsan, istersen, beğenirsen alabilirsin.
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
October 23, 2019, 12:08:54 PM

Nakit param olsa ve en az 1 yıl ihtiyacım olmucak olsa hiç gözünün yaşına bakmam basarım ethere. Şuan benim gözümde alış için el elverişli coin. %90 para kazanırsınız. Buraların dibin dibi oldugunu düşünüyorum.(btc 3bin dolara düşerse dib degerim değişir güncel btc fiyatına göre konuşuyorum)
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

Activity: 3178
Merit: 1517

View Profile WWW
October 23, 2019, 05:28:46 PM

Alanlar 700 TL civarından aldı. 1400 ün üstüne çıktığında sattı. daha sonra 2000 TL nin üstünü gördü.
o 1400 de satanlar şimdi yine parça parça almaya başladılar.
Bende diğer yorum yapanlarla aynı görüşteyim. Uzun vadeli tutmak için bu fiyatlar hiç fena değil.
TaliskerDarkStorm
Sr. Member

Activity: 1106
Merit: 273

View Profile
October 24, 2019, 12:46:50 AM

bugunku düşüş hakkında bilgisi olan var mı? yani genel olarak bir düşüş söz konusuydu fakat bitcoin zaten düzenli olarak ethereum'u takip ediyor ileriki dönemlerde de bu bağımlılık devam edecek mi bilmiyorum birisi bu konuda aydınlatırsa da sevinirim. bitcoin'in arzı sabit olmasına ragmen fiyatının bir noktadan sonra sürekli artacağını öngörebiliriz fakat yanlış bilmiyorsam ethereum'un o şekilde sabit bir arzı yok ve fiyatına nasıl etki edeceğini merak ediyorum.
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2086
Merit: 1631

View Profile WWW
October 24, 2019, 05:42:12 AM
Merited by TaliskerDarkStorm (1)

bugunku düşüş hakkında bilgisi olan var mı? yani genel olarak bir düşüş söz konusuydu fakat bitcoin zaten düzenli olarak ethereum'u takip ediyor ileriki dönemlerde de bu bağımlılık devam edecek mi bilmiyorum birisi bu konuda aydınlatırsa da sevinirim. bitcoin'in arzı sabit olmasına ragmen fiyatının bir noktadan sonra sürekli artacağını öngörebiliriz fakat yanlış bilmiyorsam ethereum'un o şekilde sabit bir arzı yok ve fiyatına nasıl etki edeceğini merak ediyorum.

Genel olarak Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'ün Libra hakkında Amerikan kongresi tarafından çok fazla sıkıştırılması ve 4 saat süren sorgusu ve ayın son Cuma gününe rastlayan rutin BTC future expirationları düşüşün sebebi olarak gösteriliyor,

ETH BTC'deki sert düşüşe paralel hareket gösterdi, bu seviyelerden kısa zamanda yukarı doğru toparlamasını yüksek olasılık görüyorum.

muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
October 24, 2019, 06:56:59 AM

Her yerde aynı konu. Bitcoin %5-10 düşse de çıksa da görmeye alışık olduğumuz hareketler. BTC 7500'lere hızla geri gelince her şey tepetaklak oldu yine. Bende ETH dahil tüm coin'lerin hızla geri toplayabileceğini düşünüyorum. Ama bu varsayım BTC'nin sakin durduğu durumlarda geçerli.
RagingBull
Sr. Member

Activity: 814
Merit: 258

View Profile
October 24, 2019, 06:59:28 AM

Şuan ne Türkiyede nede yurtdışında ethereum kazmak maliyetini karşılamıyor. 1.5 GH 55 ekran kartı olan bir sistemle bir ayda 3 Eth çıkarabiliyorsun ama türkiyede 4000 lira elektrik ödüyorsun.

Hash gücü neden düşmüyor bu içerde çalışan makinalar nasıl çalışıyor gerçekten anlamıyorum herhalde elektriğin çok ucuz olduğu yerlerde insanlar halen madenciliğe devam ediyor. Türkiyede madencilik bitik durumda şuan.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
October 24, 2019, 07:03:55 AM

Şuan ne Türkiyede nede yurtdışında ethereum kazmak maliyetini karşılamıyor. 1.5 GH 55 ekran kartı olan bir sistemle bir ayda 3 Eth çıkarabiliyorsun ama türkiyede 4000 lira elektrik ödüyorsun.

Hash gücü neden düşmüyor bu içerde çalışan makinalar nasıl çalışıyor gerçekten anlamıyorum herhalde elektriğin çok ucuz olduğu yerlerde insanlar halen madenciliğe devam ediyor. Türkiyede madencilik bitik durumda şuan.

Bence gelecek değeri önemli bu anlamda. Geçenlerde bir yerde Ethereum'un halen madenciler için kârlı olduğunu okumuştum ama madencilikle ilgili tecrübem olmadığı için yorum yapamıyorum. Ayrıca madencilik havuzlarında matematik biraz farklı işliyor olabilir.

Gelecek değerinden kastettiğim;
Alanlar 700 TL civarından aldı. 1400 ün üstüne çıktığında sattı. daha sonra 2000 TL nin üstünü gördü.
o 1400 de satanlar şimdi yine parça parça almaya başladılar.
Bende diğer yorum yapanlarla aynı görüşteyim. Uzun vadeli tutmak için bu fiyatlar hiç fena değil.
adamin1i
Member
**

Activity: 539
Merit: 20

View Profile
October 24, 2019, 08:20:22 AM

Yıl sonunda çok spekülatif bir haber gelmez ise Ethereum'un 100 - 120 USD arasında bir fiyatta olacağını düşünüyorum. şuan için yukarıları tırmanması için hiçbir şebep gözükmüyor.
TaliskerDarkStorm
Sr. Member

Activity: 1106
Merit: 273

View Profile
October 24, 2019, 09:46:38 AM

Genel olarak Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'ün Libra hakkında Amerikan kongresi tarafından çok fazla sıkıştırılması ve 4 saat süren sorgusu ve ayın son Cuma gününe rastlayan rutin BTC future expirationları düşüşün sebebi olarak gösteriliyor,

ETH BTC'deki sert düşüşe paralel hareket gösterdi, bu seviyelerden kısa zamanda yukarı doğru toparlamasını yüksek olasılık görüyorum.

Zuckerberg hala sorun olmaya devam ediyor, Libra projesine en başından beri karşıyım, MZ'ın kendisinden ise gerçek anlamda nefret ediyorum, google analytics olayından ötürü. Kendisine inanılmaz bir antipatim var ve blockchain ve kripto para birimleri ile uzaktan yakından ilgisi olsun istemiyorum. Normalde yaptığı şey hapis cezasını gerektiren bir suç fakat neden hala hapse atılmadığını anlamıyorum çok ilginç.
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 »  All
  Print  

Jump to: