Bitcoin Forum
June 21, 2024, 08:36:00 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Trust Nedir ve Nasıl Alınır?  (Read 216 times)
El-Cezeri (OP)
Full Member

Activity: 266
Merit: 214

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 23, 2019, 04:03:59 PM
Last edit: July 23, 2019, 04:58:43 PM by El-Cezeri

Meriti anladık hocam, faydalı-hoşunuza giden bir yorum-bilgi paylaşınca meritliyorsun. Eyvallah eksik olmayın : )

Ama ben birde "Trust"ınıza talibim. Onu nasıl kazanıyoruz?  Roll Eyes

Öncelikle trust sistemini forumun ihtiyarlarından biri anlatabilir mi?
Daha sonrada neye göre trust verirsin söyler misin azizim?
Nasıl kazanırız bunu?
Trust list konusu var birde sanırım.

Saygılar

Şurada @Efs teknik izahta bulunmuş:
https://bitcointalk.org/index.php?topic=568334
Ancak bu sadece bitcoin alışverişi ile alakalı bir şey değil gibi.

Not: Piyasa hareketli olunca pek vakit bulamıyorum ama,
Piyasa hareketli olmayınca forumdaki puanların peşine düştüm Cheesy

ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
July 23, 2019, 04:37:20 PM

Meriti anladık hocam, faydalı-hoşunuza giden bir yorum-bilgi paylaşınca meritliyorsun. Eyvallah eksik olmayın : )

Ama ben birde "Trust"ınıza talibim. Onu nasıl kazanıyoruz?  Roll Eyes

Nasıl kazanırız bunu?

Saygılar

Benim bildiğim şöyle;   

Forumda iki kişi arasında bir ticaret yapıldığında, alıcı kişi satıcının sattığı üründen memnun ise profiline Trust bırakabiliyor.
Ayrıca kripto para satan satıcı, söz verdiği gibi kripto parayı alıcıya eksiksiz iletir ise Trust almayı hak ediyor. 

Fakat Trust vermeyi bir çok üye unutuyor yada  sallamıyor.  İronik olarak aslında bir şey satın almaya gelince güvenilir ve bol trust lı üyeleri tercih eden alıcılar,  alış verişi yaptıklarında o kişiye Trust vermiyorlar  Huh   

Yani hem güvenilir ve bol trustlı üye arıyorsun, hemde alış veriş sonrasında satıcıya Trust vermiyorsun .  Smiley  eğer herkes böyle davransaydı o adam nasıl Trust lı  olacaktı ?

Bu neden  ile  Trust vermeyi ben bir incelik ve düşünceli davranma olarak algılamaya başladım artık.   
Tabi bu Trust verme konusundan habersiz olan üyelerde olabilir. Onlara lafım yok.

Memnun kalınan alış veriş sonrasında satıcının   "arkadaşım hadi bana Trust ver" demesine gerek kalmadan bu işi halletmek gerekir diye düşünüyorum.  Ama o kafa henüz tam oluşmuş değil ne yazık ki  Smiley   

Kendimden örnek vereyim; Ben uzun süredir bu forumdayım ve sayamayacağım kadar malzeme sattım,  ama profilime baksan topu topu belli başlı birkaç kişi Trust bırakmış.

Benim bildiğim bu, hatalı kısım varsa düzeltiniz.

El-Cezeri (OP)
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 23, 2019, 04:46:16 PM

Yani illa alışveriş mi yapmamız gerekiyor? Eğer tek şart buysa ne alıp satabiliriz ki? Bu devirde kimseye btc satılmaz. Çalıntı hesap olur, harcama itirazı ile dolandırıcı yaftası yersiniz, yada elden kara para gelir vs. Bunların haricinde nasıl olacak bilmiyorum.

Başkalarının profilinde ticaret harici trustlarda gördüm sanki bu olay sadece ticarete dayanmıyor gibi.

ugurum15
Member
**

Activity: 532
Merit: 22

View Profile
July 23, 2019, 04:48:43 PM

Ama ben birde "Trust"ınıza talibim. Onu nasıl kazanıyoruz?  Roll Eyes

Nasıl kazanırız bunu?

Saygılar

Benim bildiğim şöyle;   

Forumda iki kişi arasında bir ticaret yapıldığında, alıcı kişi satıcının sattığı üründen memnun ise profiline Trust bırakabiliyor.
Ayrıca kripto para satan satıcı, söz verdiği gibi kripto parayı alıcıya eksiksiz iletir ise Trust almayı hak ediyor. 

Fakat Trust vermeyi bir çok üye unutuyor yada  sallamıyor.  İronik olarak aslında bir şey satın almaya gelince güvenilir ve bol trust lı üyeleri tercih eden alıcılar,  alış verişi yaptıklarında o kişiye Trust vermiyorlar  Huh   

Yani hem güvenilir ve bol trustlı üye arıyorsun, hemde alış veriş sonrasında satıcıya Trust vermiyorsun .  Smiley  eğer herkes böyle davransaydı o adam nasıl Trust lı  olacaktı ?

Bu neden  ile  Trust vermeyi ben bir incelik ve düşünceli davranma olarak algılamaya başladım artık.   
Tabi bu Trust verme konusundan habersiz olan üyelerde olabilir. Onlara lafım yok.

Memnun kalınan alış veriş sonrasında satıcının   "arkadaşım hadi bana Trust ver" demesine gerek kalmadan bu işi halletmek gerekir diye düşünüyorum.  Ama o kafa henüz tam oluşmuş değil ne yazık ki  Smiley   

Kendimden örnek vereyim; Ben uzun süredir bu forumdayım ve sayamayacağım kadar malzeme sattım,  ama profilime baksan topu topu belli başlı birkaç kişi Trust bırakmış.

Benim bildiğim bu, hatalı kısım varsa düzeltiniz.

Peki @killer abi , bazı kişilere verilen negatif trust hiç kalkmıyor. Negatif veren kaldırmaz ise bu yapışıp kaliyor. Baskalarindan topladığı bir sürü + trustin hiç etkidi olmuyor. Bounty ler bile , atıyorum adamın 40 + sı varsa bile o bir tane (-) trusttan ötürü kampanyaya almıyor. Benim de bu aklıma yatmıyor maalesef.
gospodin
Legendary
*

Activity: 2352
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
July 23, 2019, 04:55:08 PM

ben de kendi bildiklerimi ekleyeyim:

- satış işleminin dışında scam proje tanıtımı yapanlara da kırmızı trust veriliyor.

- aynı şekilde bountylere multi hesapla katılanlar belirlenirse bu hesapların hepsine de negatif trust veriyorlar.

- hesap satışı yapanlara da yine aynı şekilde bammmmmm!

- yeşil puanı almak içinse @ekiller hocamın belirttiği gibi satış gibi işlemler yapmanız gerekiyor. bir şekilde insanların güvenini kazanmanız gerekiyor. ben şu ana kadar 2 kişiye trust yorumu bıraktım ve ikisinde de karşılıksız bir ürün almıştım.

- dt1 üyelerinin verdiği trust puanlar sanırım onlar kaldırmadığı sürece değişmiyor. yani dt1 üyesi birisine kırmızıyı çektikten sonra daha düşük seviyedeki dt üyeleri olumlu yorum yapsa da bir değişiklik olmuyor. belki de sadece o puanı veren kaldırabiliyordur bilemiyorum.

not: yanlışım ya da eksiğim varsa kusura bakmayın:)
El-Cezeri (OP)
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 23, 2019, 04:58:58 PM

Trust list konusu var birde sanırım. O da apayrı bir şeye benziyor.

walarmorgulus
Jr. Member
*

Activity: 47
Merit: 11

View Profile
July 27, 2019, 04:11:53 PM

Hocam , senin hesapta bu hesap epey zamandır uyuyordu yeni uyandı vs diyor. Bu forum için sakıncalı bir durum mu? Neden öyle birşey yazıyor? Bu hesabı 1 yıl sonra kullanmamin mahsuru mu var merak ettim?
El-Cezeri (OP)
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 27, 2019, 04:14:58 PM

Hocam , senin hesapta bu hesap epey zamandır uyuyordu yeni uyandı vs diyor. Bu forum için sakıncalı bir durum mu? Neden öyle birşey yazıyor? Bu hesabı 1 yıl sonra kullanmamin mahsuru mu var merak ettim?

Cheesy 1 yıl süren ayı piyasasında muhtemelen bir çok hesapta aynı şey yazıyordur. Ne sakıncası olabilir ki hem. : )

AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
July 28, 2019, 06:17:31 PM

Aslında trust burada yazılanların aksine biraz daha geniş bir kavram diyebiliriz. Hatta bu genişliği 2 kısıma ayırarak anlatayım.

1- Ekiller izah ettiği gibi, bir kişi ile yapılan alışveriş sonrası karşılıklı olarak verilen yorumdur. Burada genellikle bu iki kişinin ticaret yapması beklenir.

2- Bir kişi Trust üye olarak kabul etmek. Bu biraz daha genel diye düşünüyorum. Yani sadece o kişi ile ticaret yapmak değil, belki sorduğunuz bir soruyla ilgilenip size yardımcı olması ya da forumda o üyenin bir şekilde güvenilir olduğunu hissettiğiniz zamanlarda bu kişi trust listenize eklemenizdir.

Maalesef forumda iki maddeyi de çok etkin şekilde kullanmıyoruz. Özellikle forum üzerinden ticaret yapan arkadaşlara yardımcı olmak adına olumlu/olumsuz feedback vermek gerçekten çok faydalı olur. Yine aynı şekilde güvenilir olduğunu düşündüğünüz üyeleri, güvenilir kişiler listenize almanız forumun faydasına olacaktır. Güvenilir kişi olarak eklenen kişiler Dt Member olarak seçilir ve forumdaki usulsüz ticareti engellemeye çalışırlar.

Kısacası olumlu ya da olumsuz, elinizden geldiği kadar Trust yapısını kullanın ki, tüm üyelere faydamız olsun.
El-Cezeri (OP)
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 28, 2019, 06:24:31 PM

Aslında trust burada yazılanların aksine biraz daha geniş bir kavram diyebiliriz. Hatta bu genişliği 2 kısıma ayırarak anlatayım.

1- Ekiller izah ettiği gibi, bir kişi ile yapılan alışveriş sonrası karşılıklı olarak verilen yorumdur. Burada genellikle bu iki kişinin ticaret yapması beklenir.

2- Bir kişi Trust üye olarak kabul etmek. Bu biraz daha genel diye düşünüyorum. Yani sadece o kişi ile ticaret yapmak değil, belki sorduğunuz bir soruyla ilgilenip size yardımcı olması ya da forumda o üyenin bir şekilde güvenilir olduğunu hissettiğiniz zamanlarda bu kişi trust listenize eklemenizdir.

Maalesef forumda iki maddeyi de çok etkin şekilde kullanmıyoruz. Özellikle forum üzerinden ticaret yapan arkadaşlara yardımcı olmak adına olumlu/olumsuz feedback vermek gerçekten çok faydalı olur. Yine aynı şekilde güvenilir olduğunu düşündüğünüz üyeleri, güvenilir kişiler listenize almanız forumun faydasına olacaktır. Güvenilir kişi olarak eklenen kişiler Dt Member olarak seçilir ve forumdaki usulsüz ticareti engellemeye çalışırlar.

Kısacası olumlu ya da olumsuz, elinizden geldiği kadar Trust yapısını kullanın ki, tüm üyelere faydamız olsun.

Aynen hocam bende bu dediğiniz iki maddenin geçerli olduğunu düşündüğümden ve forumdaki algının ise "sadece ticaret yapanlara trust verilir" şeklindeki yanlış algıyı hissettiğimden konuyu netleştirmek adına başlık açtım.

Aslında türk forumu olarak bu dediklerinizi insanların anlamasını ve uygulamasını sağlamak gerekir. Bu çeşitli kampanyalarla sağlanabilir. Zira ihmal ediliyor. Şayet forumun bu özelliklerini düzgün ve olması gerektiği gibi kullanabilirsek, burdaki üyeler ve ülkemiz Blockchain ekosisteminde de önemli bir yere oturacaktır. (Dolaylı olarak)

Pages: [1]
  Print  

Jump to: