Bitcoin Forum
May 09, 2024, 12:58:55 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  
Author Topic: Forum Jargonu / Kripto Terminolojisi / Blockchain Sözlüğü  (Read 1048 times)
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1848
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
January 24, 2020, 09:35:46 AM

eklendi
Teşekkürler.

OMG: Oh My God - Aman Tanrım! zOMG diye argoda kullanıldığı da olur. shift tuşu yerine z harfine basılı tutarken yanlışlıkla olmuş günlerden birinde : )

Beating a dead horse: İlginç bir İngilizce deyimdir. "Ölü atı dövmek" birebir çevirisi, fakat anlatmaya çalıştığı şey farklıdır. Hali hazırda sonuca varılmış, söylenecek her şeyin söylendiği bir tartışmada konuyu daha fazla uzatmak anlamına geliyor. Genellikle istenmeyen bir durumdur. İlginç deyimler sadece Türkçe'de var sanırız ama bu dilde oldukça ilginç : )

Nym: Takma ad anlamına gelir.

OTOH: On The Other Hand. Bir şey anlatırken "Diğer taraftan..." deriz ve farklı bir şey anlatırız ya işte o. Yabancılar karakterden tasarruf ediyor. En çokta IMO yani "benim fikrime göre" kullanırlar mesela.

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
1715216335
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715216335
Reply with quote  #2

1715216335
Report to moderator
1715216335
Hero Member
*

Ignore
1715216335
Reply with quote  #2

1715216335
Report to moderator
1715216335
Hero Member
*

Ignore
1715216335
Reply with quote  #2

1715216335
Report to moderator
If you see garbage posts (off-topic, trolling, spam, no point, etc.), use the "report to moderator" links. All reports are investigated, though you will rarely be contacted about your reports.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715216335
Hero Member
*

Ignore
1715216335
Reply with quote  #2

1715216335
Report to moderator
1715216335
Hero Member
*

Ignore
1715216335
Reply with quote  #2

1715216335
Report to moderator
1715216335
Hero Member
*

Ignore
1715216335
Reply with quote  #2

1715216335
Report to moderator
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
March 20, 2020, 03:13:59 PM
Merited by Kalemder (1)

Private Key: Kelime anlamı "özel anahtar"dır. Kripto para cüzdanınıza girebilmek ve bakiyenizi görüntüleyip transfer yapabilmek için kullanılan şifredir. Özenle saklanması gerekir.

Public Key: Kelime anlamı "halka açık anahtar"dır. Bu, sizin cüzdan adresinizi ifade eder. Kripto para almak için karşı tarafa vermeniz gereken sayı ve harflerden oluşan adresinizdir.

SHA-256: "Secure Hash Algorithm" kelimelerinin kısaltmasından oluşur. NSA tarafından geliştirilmiş yüksek güvenlikli bir şifreleme standardıdır. Bitcoin adreslerinin yaratılma sürecinde ve PoW hesaplamalarında kullanılır. Ayrıca web sitelerinin güvenliği için gerekli olan SSL sertifikaların kullandığı şifreleme yöntemi de SHA-256'dır. Şu site üzerinden, girdiğiniz kelimelerin SHA-256 ile şifrelenmiş halini test ederek görebilirsiniz: https://www.movable-type.co.uk/scripts/sha256.html
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
July 27, 2020, 09:54:29 AM

konu içinde aradım ancak bulamadım, dolaylı yoldan kripto dünyasını ilgilendiren ve çoğu kişi tarafından bilinen bir terim olan "dark web" için kısa bir açıklama girmek istedim.

dark web: arama motorları tarafından endekslenmeyen, erişim için özel yazılım ve yetkilendirme gerektiren www içeriğidir. buz dağının görünmeyen kısmı.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3150
Merit: 1516

View Profile WWW
July 27, 2020, 06:20:25 PM

konu içinde aradım ancak bulamadım, dolaylı yoldan kripto dünyasını ilgilendiren ve çoğu kişi tarafından bilinen bir terim olan "dark web" için kısa bir açıklama girmek istedim.

dark web: arama motorları tarafından endekslenmeyen, erişim için özel yazılım ve yetkilendirme gerektiren www içeriğidir. buz dağının görünmeyen kısmı.

eksik
arama motorları tor ağındaki union adreslerine bakmıyor. doğru.
dark web tor ağında çalışıyor tor destekli browser gerekiyor. doğru.
buz dağının görünmeyen kısmı yazmışsınız. yanlış. görünen kısmı olacak. tor ağında kimin eli kimin cebinde belli değil.
internet'i web zanneden kesim için olay darkweb. oysa asıl olay darknet. darkweb, darknet in web kısmı.
söylenecek çok söz olmakla beraber. Allah o ağlara muhtaç etmesin.
trendcoin
Legendary
*

View Profile
July 28, 2020, 08:05:24 AM

eksik
arama motorları tor ağındaki union adreslerine bakmıyor. doğru.
dark web tor ağında çalışıyor tor destekli browser gerekiyor. doğru.
buz dağının görünmeyen kısmı yazmışsınız. yanlış. görünen kısmı olacak. tor ağında kimin eli kimin cebinde belli değil.
internet'i web zanneden kesim için olay darkweb. oysa asıl olay darknet. darkweb, darknet in web kısmı.
söylenecek çok söz olmakla beraber. Allah o ağlara muhtaç etmesin.

katkılarınız için teşekkürler ama ben "buz dağının görünmeyen kısmı" ifadesini, interneti yalnızca görünür kısmı ile kullanan/bilen insanlar için tanımladım. bildiğimiz internetin %90'ından fazlası deep web'den oluşuyorsa (böyle bir genel söylem vardır) diğer insanlar için buz dağının görünmeyen kısmı olur.

bitcoin dominance: bitcoin'in piyasa değeri ile diğer kripto para birimlerinin piyasa değeri arasındaki oran. siz hepiniz, ben tek.

Cueh
Newbie
*

Activity: 2
Merit: 0

View Profile WWW
August 01, 2020, 11:27:33 PM

Yeni Katıldım, İlk incelediğim konulardan bir tanesi oldu
trendcoin
Legendary
*

View Profile
August 15, 2020, 12:58:15 PM
Merited by Kalemder (1)

Dead Cat Bounce: finansal piyasalarda, yüksek fiyattan düşen malların tepki alımları ile karşılaşmasını ifade eder. kesinlikle bir teknik analiz yöntemi değildir ancak sık karşılaşılan bir durumu izah etmekte kolaylık oluşturur. kısacası; o kadar yüksekten bir kedi düşseydi, ölürdü ancak ölü olmasına rağmen bir sıçrama daha gerçekleştirebilirdi. mal canlanmıyor (piyasa dönmüyor), sadece bir tepki ile karşılaştı demek gibi bir şey...

myrize
Newbie
*

Activity: 39
Merit: 0

View Profile WWW
November 17, 2021, 01:32:50 AM

merhaba arkadaşlar https://www.parasalhayat.com/fincan-kulp-formasyonu-nedir-nasil-cizilir-hedefi-nasil-belirlenir/ bu tür şeyler gerçekten işe yarıyor mu.
Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  

Jump to: