Bitcoin Forum
June 22, 2024, 06:33:22 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Adalet Bakanı'nın Tarikat Liderinin Elini Öpmesi  (Read 349 times)
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
December 21, 2019, 11:37:54 AM
Last edit: December 21, 2019, 12:02:42 PM by Blacknavy
Merited by Vispilio (2), gospodin (1)

Neyse siyasi tartışmaları sevmiyorum (oldukça kışkırtıcı çekici olsalarda: ) o yüzden yazdığımı da sildim. Sadece video'nun tek başına bu kadar keskin yorumlar yapmak için yeterli olmadığını düşünüyorum. Ayrıca bu gurupların da ülkedeki her gurup gibi yaşam haklarının olduğunu düşünüyorum. Aksini düşünenlerin olduğunu sanmıyorum ama varsa da bu demokratlık olmaz.

Devleti ele geçirmek, kayırmacılık ve benzeri şeyler için zaten aynı kanıdayız. Her gurup ve durum için bunlar suçtur. Lakin tek başına böyle bir video izleyerek bu kanılara varmak zorlama olur. Videonun bana anlattığı şey milletvekilinin seçim kampanyasından ibaret bir hareket.

Bu arada Star Wars evrenini seviyor olmamın bir sebebi de derin demokrasi vurguları. Galakside bulunan en habis-garip fraksiyonların bile temsil ve söz hakları var.

Senin yazım tarzın ve kullanıcı adın nedeniyle, dinine bağlı -bu kısmı yanlış anlaşılmaması için editledim- bir insan olduğunu biliyoruz ama keşke hepsi senin gibi iyi kalpli olabilseydi Kalemder.

Cemaatler, muhtaç insanları kendi esiri eden, devlete paralel, çıkar ilişkisine dayalı kapalı bir ekonomik birliktir.
Cumhuriyetin 1950li yıllara kadar yeraltına inmiş tarikatlar, evrim geçirerek cemaat adı altında birleşiyor ve 1980li yıllara kadar sadece sohbetler düzenliyorlar.
12 Eylül darbesindeki anti-demokratik ortamdan sonra 1985 itibariyle cemaatler kendi alanları dışına çıkarak yurt, okul ve sağlık alanına yöneliyorlar.
1990'dan itibaren elde ettikleri ekonomi ile medyayı ele geçiriyor daha sonra da günümüz hükümeti ile birlikte kamuyu ele geçiriyorlar.
Hükümetle olan işbirlikleri nedeniyle legal statü kazanıyor dernekler kuruyorlar.
Bu insanlara bir lokma, bir hırka hikayeleri anlatan şeyhler aslında holding patronlarıdır. Servetleri saltanat ile babadan oğula geçer, tamamen ekonomik düzen oluşturmuşlardır.
Kürtajın islam ve hristiyanlıkta yasak olmamasına rağmen siyasal islamcılar ve katolikler tarafından yasaklanmasının sebebi de kendi dinlerine ve cemaatlerine muhtaç insanlar üretilmesi istenmesidir.
Sonuç olarak cemaatler, kapalı bir ekonomik paralel devlet düzeni ve oyu satılık koca bir topluluk haline geliyor.

Ne yazıkki, cemaatlerin tamamı Fethullahçı terör örgütü gibi devlete paralel yapılanmalar, Amerika'nın 1980 darbesi ile getirdiği ılımlı islam projesinin başı ve işgal kuvvetleridir.
Bu yazım sadece cemaatlere düşmanlık olarak algılanmasın, sivil toplum kuruluşlarının ve sendikaların büyük bir kısmı da aynı şekilde devlete paralel yapılanmalardır.
Kısacası, mikro milliyetçilik ve ılımlı islam projesi Özal ve ondan sonrakiler sayesinde tıkır tıkır işlemektedir.

Dışarıya bir zararları dokunmadığı sürece herkes kendi özgürlüğünü yaşama hakkına sahip.
Cemaatlerin gerçekten güç bulduğunda ne kadar yüksek zararlar verebileceğini tarih kitaplarında Osmanlı'nın çöküşü sırasında okumuştuk ve günümüzde ise 15 Temmuz'da gördük, hala görüyoruz.
Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1862
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
December 21, 2019, 12:28:38 PM

Böyle konuların bir özelliği de hep kişiselleşmeye meyilli olması Smiley

Sende, hakkımda oluşan kanı doğru değil tam olarak. Aslında etiketleri hiç sevmem, uygun da bulmam. Yine de Milli Görüşçü olduğumu herkes bilir. Gömlek gibi giyilip çıkartılan cinsten de değil : ) Türkiye'de son dönemde birazcık muhafazakar iki cümle kuran hemen etiketlenmeye müsaittir. Son kuşak yaşayıp gördüklerinden dolayı haklı böyle düşünmekte.

Fakat bana biri görüşümü soracak olursa; Dünya sınırlarına inanmayan, Irklara inanmayan (fakat kültür olarak kabul eden), Tek Dünya Devleti hayali olan, Kaynakların adil bölüştürülmesi gerektiğini düşünen, özgürlükçü bir insanım. Bunun -izm adı da vardı şuan aklıma gelmedi.

Neyse kişiseli bırakalım. Yazında "cemaatler güç bulduğunda zarar verirler" demişsin. Sevgili dostum, gücü bulduğunda kim/ler bozulmaz ki? Güç asla merkezileşmemeli, sürekli denetlenmeli, kontrol altında tutulmalıdır. Bu sadece belirli guruplar için geçerli olan bir şey değil. Herkes için geçerli. Gandalf bile olsa, (ki sakalları da pek uzundur) güç yüzüğünü teslim etmeyeceksin. : )

Demokrasi, güçler ayrılığı ile, içerisindeki denetim mekanizmaları ile güçlüdür. Savunmamız gereken değerler bunlardır, düşman olmamız gereken insanlar değildir bana göre. Küçük gurupları tartışmak, onlara düşmanlık beslemek gereksiz ve yorucudur. Yapılması gereken sistem eleştirileridir.

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
December 21, 2019, 12:47:29 PM
Last edit: December 22, 2019, 04:21:53 PM by Blacknavy

Böyle konuların bir özelliği de hep kişiselleşmeye meyilli olması Smiley

Sende, hakkımda oluşan kanı doğru değil tam olarak. Aslında etiketleri hiç sevmem, uygun da bulmam. Yine de Milli Görüşçü olduğumu herkes bilir. Gömlek gibi giyilip çıkartılan cinsten de değil : ) Türkiye'de son dönemde birazcık muhafazakar iki cümle kuran hemen etiketlenmeye müsaittir. Son kuşak yaşayıp gördüklerinden dolayı haklı böyle düşünmekte.

Fakat bana biri görüşümü soracak olursa; Dünya sınırlarına inanmayan, Irklara inanmayan (fakat kültür olarak kabul eden), Tek Dünya Devleti hayali olan, Kaynakların adil bölüştürülmesi gerektiğini düşünen, özgürlükçü bir insanım. Bunun -izm adı da vardı şuan aklıma gelmedi.

Neyse kişiseli bırakalım. Yazında "cemaatler güç bulduğunda zarar verirler" demişsin. Sevgili dostum, gücü bulduğunda kim/ler bozulmaz ki? Güç asla merkezileşmemeli, sürekli denetlenmeli, kontrol altında tutulmalıdır. Bu sadece belirli guruplar için geçerli olan bir şey değil. Herkes için geçerli. Gandalf bile olsa, (ki sakalları da pek uzundur) güç yüzüğünü teslim etmeyeceksin. : )

Demokrasi, güçler ayrılığı ile, içerisindeki denetim mekanizmaları ile güçlüdür. Savunmamız gereken değerler bunlardır, düşman olmamız gereken insanlar değildir bana göre. Küçük gurupları tartışmak, onlara düşmanlık beslemek gereksiz ve yorucudur. Yapılması gereken sistem eleştirileridir.

Evet dediğin gibi güç bulduğunda kimler bozulmazki?
Bunlar küçük ama etkisi büyük demokrasi düşmanı topluluklardır ve sinek küçük olsa bile mide bulandırır.
Demokratik seçim sisteminde azınlıklar çoğunlukları yönetmeye meyillidir çünkü azınlıkların oyu satılıktır ve siyasetçiler para ile satın alabilecekleri oyu sever.
Cemaatler, sivil toplum kuruluşları, sendikaların çoğu para ile satılık oy topluluklarıdır.
Kaldıki ben de kaynakların adil olarak bölüştürüldüğü ve herkesin eşit olduğu bir dünya istiyorum ama realitede her 7 kişinin 2'sinin Çinli, 2'sinin Hintli, 1,2'sinin Afrikalı olduğu bir dünyada bu istek Büyük İsrail Projesi gerçekleştirildikten sonra çöpe atılacak sonu -izm ile biten bomboş düşünce stillerinden biri (globalism) olduğunu kolaylıkla söyleyebilirim.
Bu küçük grupların toplanıp ettiği sohbet ya da hayali dünyasından en ufak rahatsızlığım yok, sadece ülkem ne yazıkki demokrasi ile yönetiliyor ve bu küçük gruplar demokratik seçim sistemine zarar veriyor.

Ben olayı kişiselleştirmek istemezdim ama her siyasi konuda yorumun olduğu için dikkatimi çekti. Afrika'ya su kuyusu açmak, dernek adı taşıyan bir kullanıcı adına sahip olmak, tek bir dünya düzeni istemen ve son olarak da bu el öpme olayını neredeyse normalleştirmen tamamen arap emperyalizminden etkilenmiş olmandan kaynaklanıyor. Sonuç olarak müslüman, hristiyan, ateist ya da deist olsan da Türklük çatısı altında birleştikten sonra devlet için bir tehdit unsuru değilsin ama zehir (cemaat, mikro milliyetçilik, LGBT, aşırı feminizm, aşırı özgürlükçülük, anti-militarist akımlar vb.) bir kere kanına nüfus ederse Türklük çatısını kaybedersin.
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2114
Merit: 1143

View Profile
December 21, 2019, 01:20:47 PM

Ooo şu tartışmaları gece yapın beyler, gündüz daha afyonum patlamamış 😂 geliyorum bakıyorum devlet-birey-toplum üzerine söylemler...özgürlüğün olduğu ülkeler gelişmiş ülkelerdir, özgürce düşüncenin ifade edilebilmesi gelişimin önünü açar.

İlkokuldan mezara kadar ne giyeceğini bile dikte eden bir ülke ve toplumda insan özgür hissedemez. Geçenlerde bir haber dizisi okumuştum "açılan eski kapalılar" tarzında.. Yani kızın en büyük başarısı bu, başını açmak, bununla haber konusu olmuş 😂 Oysa özgür bir toplumda kimin ne giydiğini kimse iplemez.

Sto'lar stk'lar bireyi koruma amaçlıdır. Lösev de sto, tüsiad da müsiad da! Ve evet her sto kendi çıkarını koruma amaçlıdır, bunda yanlış bir şey görmüyorum. Yanlış ancak yasaları çiğneyen durumlarda söz konusu olur. Sendika da işçiyi emekçiyi korur tabi normal şartlar altında...

Devlet bir toplum sözleşmesidir ve herkes ama herkes en iyi şartlarda sözleşme imzalamak ister. Bakınız Magna Carta (1215)...
"1) Hiç bir özgür insan yürürlükteki yasalara başvurmaksızın, tutuklanamaz, hapsedilemez, mülkü elinden alınamaz, sürülemez, ya da yok edilemez.

2) Adalet satılamaz, geciktirilemez, hiçbir özgür yurttaş adaletten yoksun bırakılamaz.

3) Yasalar dışında hiçbir vergi, yüksek rütbeli kilise adamları ile baronlardan oluşan bir kurula danışmadan haiz yoluyla veya zor kullanarak toplanamaz."
https://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/magna-carta-103
Bizde de Tanzimat ve Islahat, Meşrutiyet ve Türkiye Cumhuriyeti ANAYASASI ile bazı haklar verilmiştir. Yani bari bunlara muhalefet etmeyelim a dostlar

"Küllü hâlin yezûlü" =>> Her hâl geçicidir
Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1862
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
December 21, 2019, 01:43:40 PM

Hahaha Cheesy BlackNavy ile, Wolwoo'nun keyif alacağı bir demokrasi münazarası yapardık ama konunun konseptide, insanın takatide uygun değil. Konuyu açan arkadaş her başlığında olduğu gibi insanlar kavga etsinde izleyeyim diye açıyor.

Kullanıcı adım dernek ismi değil bu arada Smiley

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████