Bitcoin Forum
May 07, 2024, 07:21:29 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Scriu articole/eseuri pentru BTC sau Altcoins  (Read 270 times)
20kevin20 (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
January 30, 2020, 09:36:25 PM
Last edit: January 30, 2020, 09:56:21 PM by 20kevin20
 #1

Salutare, BitcoinTalk Romānia!

Nu am mai făcut acest job de foarte mult timp, mai exact de pe vremea cānd un Bitcoin era undeva īn jurul prețului de $400.. și parcă m-a luat puțin nostalgia.

Azi m-am decis după puțin stat pe gānduri să deschid forumul și să-mi īncerc norocu' - deși e cam inactiv board-ul romān, poate reușesc cāt de cāt să-l mai trezesc.

Īntotdeauna mi s-au spus cuvinte frumoase legate de felul īn care scriu și īmi exprim opiniile, așa că de ce să nu īmi folosesc micul talent īntr-un mod util? Recunosc, am și greșeli și poate că nu īntotdeauna ceea ce scriu e strălucit, īnsă am hotărāt să pun acest thread aici cu gāndul că poate găsesc o persoană care īmi va aprecia munca.

Ideea este următoarea: pot scrie articole și/sau eseuri (īnsă nu mă limitez doar la atāt) la un preț care, zic eu, este unul competitiv și rezonabil. Acesta va varia īn funcție de numărul de cuvinte (cu aproximație, +/- 50), īnsă deoarece nu am mai făcut de foarte mult timp acest lucru, este posibil ca īn timp să schimb prețurile īn cazul īn care nu mi se va mai renta.

Momentan am să mă limitez la următoarele prețuri:
  • 0-500 cuvinte: $0.01/cuvānt
  • 500-1000 cuvinte: $0.02/cuvānt
  • 1000-2000 cuvinte: $0.03/cuvānt
  • 2000+ cuvinte: $0.05/cuvānt
Prețurile pot fi diferite de cele de mai sus īn cazul īn care lucrarea va necesită un efort mai ridicat decāt īn general, precum aprofundarea subiectului.

Cum funcționează?
In cazul īn care cineva este interesat, lăsați un PM īn care să īmi spuneți ce doriți să vă scriu și am să vă las un răspuns cāt de curānd posibil.
Voi trimite un text de 50-100 cuvinte tip "ciornă" gratuit. Īn cazul īn care vă convine ceea ce vedeți, textul final va fi trimis īn urma efectuării transferului BTC/Altcoin de dvs. Accept și escrow.

Ce cryptomonede accept?
Īn principiu, nu am o preferință.. īnsă sunt șanse mari să refuz o monedă dacă este centralizată sau dacă este mai jos de top 100 monede de pe CoinMarketCap. Īn PM-ul pe care mi-l trimiteți precizați și īn ce monedă doriți să mă plătiți pentru a afla și răspunsul referitor la aceasta.

Pentru cei ce au primit textul finalizat de la mine, fie că plăcut/nu v-a plăcut ceea ce v-am oferit, vă rog să lăsați un reply pe thread cu o scurtă recenzie.
1715066489
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715066489

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715066489
Reply with quote  #2

1715066489
Report to moderator
1715066489
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715066489

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715066489
Reply with quote  #2

1715066489
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
3dOOm
Copper Member
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 155
Merit: 173


Member of Cryptios - https://cryptios.com/


View Profile WWW
January 31, 2020, 11:10:01 AM
Merited by 20kevin20 (1)
 #2

Salutare, BitcoinTalk Romānia!

Nu am mai făcut acest job de foarte mult timp, mai exact de pe vremea cānd un Bitcoin era undeva īn jurul prețului de $400.. și parcă m-a luat puțin nostalgia.

Azi m-am decis după puțin stat pe gānduri să deschid forumul și să-mi īncerc norocu' - deși e cam inactiv board-ul romān, poate reușesc cāt de cāt să-l mai trezesc.

Īntotdeauna mi s-au spus cuvinte frumoase legate de felul īn care scriu și īmi exprim opiniile, așa că de ce să nu īmi folosesc micul talent īntr-un mod util? Recunosc, am și greșeli și poate că nu īntotdeauna ceea ce scriu e strălucit, īnsă am hotărāt să pun acest thread aici cu gāndul că poate găsesc o persoană care īmi va aprecia munca.

Ideea este următoarea: pot scrie articole și/sau eseuri (īnsă nu mă limitez doar la atāt) la un preț care, zic eu, este unul competitiv și rezonabil. Acesta va varia īn funcție de numărul de cuvinte (cu aproximație, +/- 50), īnsă deoarece nu am mai făcut de foarte mult timp acest lucru, este posibil ca īn timp să schimb prețurile īn cazul īn care nu mi se va mai renta.

Momentan am să mă limitez la următoarele prețuri:
  • 0-500 cuvinte: $0.01/cuvānt
  • 500-1000 cuvinte: $0.02/cuvānt
  • 1000-2000 cuvinte: $0.03/cuvānt
  • 2000+ cuvinte: $0.05/cuvānt
Prețurile pot fi diferite de cele de mai sus īn cazul īn care lucrarea va necesită un efort mai ridicat decāt īn general, precum aprofundarea subiectului.

Cum funcționează?
In cazul īn care cineva este interesat, lăsați un PM īn care să īmi spuneți ce doriți să vă scriu și am să vă las un răspuns cāt de curānd posibil.
Voi trimite un text de 50-100 cuvinte tip "ciornă" gratuit. Īn cazul īn care vă convine ceea ce vedeți, textul final va fi trimis īn urma efectuării transferului BTC/Altcoin de dvs. Accept și escrow.

Ce cryptomonede accept?
Īn principiu, nu am o preferință.. īnsă sunt șanse mari să refuz o monedă dacă este centralizată sau dacă este mai jos de top 100 monede de pe CoinMarketCap. Īn PM-ul pe care mi-l trimiteți precizați și īn ce monedă doriți să mă plătiți pentru a afla și răspunsul referitor la aceasta.

Pentru cei ce au primit textul finalizat de la mine, fie că plăcut/nu v-a plăcut ceea ce v-am oferit, vă rog să lăsați un reply pe thread cu o scurtă recenzie.

Salutare, cei de la https://cryptoromania.ro/ am vazut ca sunt in cautare, au la ei pe site anuntul. Grin

20kevin20 (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
January 31, 2020, 02:04:10 PM
 #3

Salutare, cei de la https://cryptoromania.ro/ am vazut ca sunt in cautare, au la ei pe site anuntul. Grin

Mulțumesc frumos pentru informație! Am să mă interesez să văd despre ce este vorba mai exact, deși probabil cei de la CryptoRomania angajează și nu caută freelanceri.
LGBX
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 2


View Profile
February 13, 2020, 07:24:53 AM
 #4

Azi m-am decis după puțin stat pe gānduri să deschid forumul și să-mi īncerc norocu' - deși e cam inactiv board-ul romān, poate reușesc cāt de cāt să-l mai trezesc.

Salut! Si eu care credeam ca nu sunt atat de multi romani pe aici / in lumea cryptomonedelor. Se pare ca m-am inselat. Sunt o gramada insa cum ai spus si tu trebuie reanimat asa ca felicitari pt initiativa.

Legat de preturi:

Momentan am să mă limitez la următoarele prețuri:
0-500 cuvinte: $0.01/cuvānt
500-1000 cuvinte: $0.02/cuvānt
1000-2000 cuvinte: $0.03/cuvānt
2000+ cuvinte: $0.05/cuvānt


Nu ar fi trebuit ca pretul sa scada o data ce numarul de cuvinte creste?
Pe principiul cu cat cumperi mai mult, cu atat pretul este mai mic per cuvant. La tine observ ca este exact invers. De ce?
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6582


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
March 04, 2020, 08:39:55 AM
 #5

Cel mai probabil din cauza ca este mult mai dificil sa scrii un articol de 2000 de cuvinte fata de unul de 500. Bineinteles, vorbind despre un articol construit cum se cuvine, nu unul care doar sa "insire" cele 2000 de cuvinte, dar fara nicio noima.

Efortul intelectual (si nu numai) depus pentru o asemenea scriere este mult mai mare. Plus ca un articol de 0-500 cuvinte il poti face relativ lejer, pe cand pentru unul lung sunt implicate de multe ori si alte aspecte: documentare temeinica (autorul trebuie sa petreaca timp efectiv pentru a studia subiectul, iar acel timp este mult mai mare decat in cazul unul articol de 300 cuvinte); cautarea documentatiei; cautare articole similare pe acelasi subiect (eventual); pregatire hyperlink-uri; SEO (eventual) si multe altele, cum ar fi formatare, aranjare in pagina, diacritice etc. etc. etc.

Cu alte cuvinte: un ziar costa 2.5 lei, iar o nuvela / roman / carte costa intre 15 si 500 lei Smiley

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
LGBX
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 2


View Profile
March 05, 2020, 07:49:56 AM
 #6

Cel mai probabil din cauza ca este mult mai dificil sa scrii un articol de 2000 de cuvinte fata de unul de 500. Bineinteles, vorbind despre un articol construit cum se cuvine, nu unul care doar sa "insire" cele 2000 de cuvinte, dar fara nicio noima.

Efortul intelectual (si nu numai) depus pentru o asemenea scriere este mult mai mare. Plus ca un articol de 0-500 cuvinte il poti face relativ lejer, pe cand pentru unul lung sunt implicate de multe ori si alte aspecte: documentare temeinica (autorul trebuie sa petreaca timp efectiv pentru a studia subiectul, iar acel timp este mult mai mare decat in cazul unul articol de 300 cuvinte); cautarea documentatiei; cautare articole similare pe acelasi subiect (eventual); pregatire hyperlink-uri; SEO (eventual) si multe altele, cum ar fi formatare, aranjare in pagina, diacritice etc. etc. etc.

Cu alte cuvinte: un ziar costa 2.5 lei, iar o nuvela / roman / carte costa intre 15 si 500 lei Smiley

-Touche
Analogia ta cu ziarul si nuvela ma face sa-ti dau dreptate.
Se pare ca eu am facut analogia gresita crezand ca initiatorul postarii a inversat cifrele.
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6582


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
March 05, 2020, 09:39:24 AM
 #7

Nu cred ca le-a inversat...ii inteleg rationamentul.

Ideea e ca, in general, se merge pe principiul de scadere a pretului unui produs direct proportional cu cresterea cantitatii vandute. Aceasta este o lege nescrisa a comertului, care se aplica oriunde in lume. Insa nu este si general valabila pentru orice produs.

Iar produsele pentru care nu se aplica sunt (tot in general Smiley ) cele care presupun un volum ridicat de munca manuala.

Sa luam exemplul de mai sus cu ziarul: acesta costa 2,5 lei; daca iti faci abonament pe 3 luni, el ar avea un pret de 2 lei; la un abonament pe 1 an ar putea scadea la 1,5 lei. Insa in tiparirea ziarului va fi implicat acelasi efort: el va fi tiparit de o imprimerie, va fi transportat cu trenul etc. (Intr-adevar, este loc de dezbatere aici - se va folosi mai mult tus la tiparire etc., ceea ce teoretic ar creste costul de productie la modul general; din punct de vedere al efortului insa, nu vor fi diferente majore.)

In schimb, cand este vorba de lucru manual, pe masura ce creste cantitatea comandata, creste si efortul depus pentru realizarea produsului respectiv.



In ceea ce priveste stabilirea pretului corect pentru un produs, acest aspect a fost dezbatut inca de acum sute de ani. Spre exemplu, in secolele XVIII - XIX a aparut conceptul numit Teoria Valorii-Munca. Cei mai cunoscuti adepti ai acesteia au fost Adam Smith, David Ricardo si Marx. Conform acestei teorii, valoarea produselor este determinata de efortul depus (cuantificat in ore de munca) pentru realizarea lor.

O exemplificare buna in acest sens este cea a scriitoarei Wendy McElroy, in cartea "The Satoshi Revolution" (Cap. 1.3):

Quote
Teoria susținea că valoarea economică a unui bun sau a unui serviciu se bazează pe cantitatea de muncă necesară pentru producerea bunului sau serviciului respectiv, și nu pe cāt cere un capitalist, nici pe cāt ar vrea cumpărătorul să achite. Radicaliștii individualiști din acea vreme au respins īn general profitul din capital deoarece acesta reprezenta o valoare īn exces a muncii investite īntr-un bun sau īntr-un serviciu. Ei au respins profitul excedentar īn trei forme: interesul financiar, chiriile și profitul din schimburi, considerānd aceste forme ca fiind “camătă”. Dacă scopul politic principal al radicaliștilor individualiști din secolul XIX a fost abolirea Statului, scopul economic principal a fost abolirea “monopolului asupra banilor”. Prin sintagma “monopol asupra banilor” ei se refereau la trei forme de monopol care se intersectau: banking-ul, taxarea intereselor și emiterea privilegiată de monedă. Pe scurt, spre deosebire de tiparnița lui Gutenberg și de Bitcoin, banii privați de atunci se bazau pe ideologie și īncă: pe o ideologie bolnavă. De aici și valoarea socială scăzută a instrumentelor monetare pe care le foloseau. De exemplu, cānd teoria valorii muncii a pierdut din popularitate, valutele au fost și ele discreditate.

Josiah Warren a dat un exemplu din lumea reală referitor la problema corelării ideologiei cu banii. Warren, care este considerat primul anarhist american, avea o viziune politică bazată pe două concepte, ambele fiind des īntālnite īn rāndurile mișcării radicaliste individualiste din secolul XIX. Primul concept era “Suveranitatea Individului”, ceea ce reprezenta faptul că fiecare om era propriul său stăpān și avea drept de jurisdicție asupra acțiunilor pașnice pe care le īntreprindea. Al doilea concept se numea “Costul este Limita Prețului” și se referea la teoria valorii muncii.

Warren și-a testat soluția referitoare la monopolul asupra banilor și la “nedreptățile” asupra intereselor prin intermediul Time Store (n.r. un magazin din Cincinnati deschis de Warren), unde a implementat notițele de muncă (n.r. descrieri despre cantitatea de muncă prestată pentru realizarea fiecărui produs). La deschiderea din 1827, magazinul oferea alimente īn valoare de 300$ și avea un adaos comercial de 7% din valoarea muncii lui Warren, pentru ca acesta să-și poată īntreține magazinul. Totul se īntāmpla īntr-o perioadă īn care alimentele nu erau preambalate și precāntărite, fiind ceva obișnuit ca potențialii clienți să se tārguiască cu proprietarul magazinului asupra prețului, īn loc să achite o sumă afișată. Una dintre inovațiile lui Warren a fost chiar aceea de a posta prețurile produselor, mișcare ce a scăzut și mai mult prețurile acestora, deoarece tranzacțiile consumau mai puțin timp. Astfel, clientul plătea īn monedă tradițională prețul bunului, apoi īl compensa pe Warren pentru timpul său, care era menționat īn notița de muncă, aceasta obligāndu-l pe cumpărător să-i achite lui Warren un echivalent din timpul său. De exemplu, dacă cumpărătorul era un instalator, notita de muncă īl obliga pe acesta să īi ofere lui Warren serviciile sale, cuantificate īn “X” unități de timp īn domeniul instalațiilor. Notițele de muncă au circulat și au fost tranzacționate. Scopul lui Warren a fost de a stabili o economie īn care profitul să se bazeze doar pe schimbul de timp și de muncă.

Pānă la un punct, chiar a reușit. Oamenii veneau de la sute de kilometri distanță pentru a profita de prețurile mici percepute de Warren. După cāțiva ani, Warren a declarat că experimentul a avut succes și a īnchis porțile magazinului.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
LGBX
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 2


View Profile
April 14, 2020, 05:56:12 PM
 #8

<...>

Am inteles ideea sa cresti pretul, si nu prea. Chiar tu ai zis ca munca e aceeasi in comparatia cu abonamentul la un ziar. In fine... e treaba omului cat cere. Facusem doar o observatie.

Mersi pt efortul depus in a-mi da cat mai multe detalii.

Si btw, interesant blogul/site-ul ibitcoin.ro, o sa citesc si eu cate un articol din cand in cand. Chiar acum citeam articolul "La mulți ani, BitcoinTalk!" si am vazut o mica eroare la inceputul articolului (vechiul site/forum era SourceForge nu SoundForge). Cel putin asa reiese din imaginea cu postarea lui Satoshi.
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6582


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
April 14, 2020, 06:54:07 PM
 #9

Multumim pentru interesul acordat Smiley Sper sa gasesti cat mai multe articole interesante (ca recomandare, daca esti incepator, ti-as sugera sa te uiti peste cele din sectiunea Tutoriale).

Referitor la acea greseala, ai dreptate. Este vorba de SourceForge, nu de SoundForge. Merci ca mi-ai atras atentia.

Articolul a fost scris intr-o perioada de bucurie generala (eventual "udata" si cu ceva, dat fiind ca se sarbatorea aniversarea forumului Smiley ), astfel ca era inerenta o mica greseala hehe.

Oricum, greseli mici (typo-uri) ai sa mai gasesti, asa cum se intampla pe orice site din lume, indiferent ca vorbim de Gazeta Sporturilor sau de Mediafax. Nu sunt greseli de necunoastere a limbii, ci mici erori de genul un "ă" scris "a" etc. Din pacate, chiar nu pot fi eliminate in procent de 100%.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
LGBX
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 2


View Profile
April 14, 2020, 07:16:15 PM
 #10

Multumim pentru interesul acordat Smiley Sper sa gasesti cat mai multe articole interesante (ca recomandare, daca esti incepator, ti-as sugera sa te uiti peste cele din sectiunea Tutoriale).

Referitor la acea greseala, ai dreptate. Este vorba de SourceForge, nu de SoundForge. Merci ca mi-ai atras atentia.

Articolul a fost scris intr-o perioada de bucurie generala (eventual "udata" si cu ceva, dat fiind ca se sarbatorea aniversarea forumului Smiley ), astfel ca era inerenta o mica greseala hehe.

Oricum, greseli mici (typo-uri) ai sa mai gasesti, asa cum se intampla pe orice site din lume, indiferent ca vorbim de Gazeta Sporturilor sau de Mediafax. Nu sunt greseli de necunoastere a limbii, ci mici erori de genul un "ă" scris "a" etc. Din pacate, chiar nu pot fi eliminate in procent de 100%.

Cu placere!
Sunt sigur ca mai exista greseli de ortografie, insa astea se pot trece cu vederea.

O sa mai arunc cate un ochi peste articolele postate, sunt lucruri interesante si din care ai ce invata.

Bafta cu wbsite-ul! Smiley
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6582


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
April 14, 2020, 07:44:25 PM
 #11

Cheers! Smiley

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!