Bitcoin Forum
May 04, 2024, 08:27:23 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: Compound firmasının kendi tokenini çıkartmasını nasıl karşılıyorsunuz?
Uygun. - 2 (28.6%)
Uygun değil. - 5 (71.4%)
Total Voters: 7

Pages: [1]
  Print  
Author Topic: DeFi | Compound.finance  (Read 198 times)
Lachrymose (OP)
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
February 28, 2020, 03:09:05 AM
Merited by Blacknavy (1)

Herkese selam arkadaşlar, decentralized finance kavramının son dönemde çok popülerleştiğini ve bunun Ethereum'un fiyatının yükselişine çok büyük etkisi olduğunu herkes gibi ben de biliyorum. Benim en büyük şikayetim günümüz platformlarında oluşturulan decentralized finance kavramının içine Bitcoin'in dahil edilmemesi ve her şeyin Ethereum merkezli olarak gelişmesiydi. Bu nedenle, birçok yatırımcı bu kavrama tam olarak inanmıyor ya da sadece elindeki Bitcoin sayısını arttırmak için Ethereum'a yatırım yapıyordu ancak biz bazı şeylerin düzeltilmesini beklerken decentralized finance piyasasının demirbaşı olan Compound firması çok absürt bir işe imza attı. Bu platform Bitcoin'i merkezine alarak devam etmek yerine kendi tokenini $COMP çıkartma kararı aldı ve decentralized finance içerisinde çatlaklar oluşturmaya başladı. Compound şirketinin iddiasına göre token sahipleri ekstra bir işleme gerek duymadan sistem üzerinde bir değişiklik önerebilecek veya başkaları tarafından önerilen değişiklikleri oylayabilecekmiş (oylama önermek için tokenlerin %1'i veya daha fazlasına sahip olmanız gerektiği gibi bir gerçek de var, yani tek amaçları platform üzerinden daha çok para kazanmak).

Compound firmasının kendi tokenini çıkartmasını nasıl karşılıyorsunuz?
Even in the event that an attacker gains more than 50% of the network's computational power, only transactions sent by the attacker could be reversed or double-spent. The network would not be destroyed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714854443
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714854443
Reply with quote  #2

1714854443
Report to moderator
1714854443
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714854443
Reply with quote  #2

1714854443
Report to moderator
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
February 28, 2020, 06:38:12 AM

Bu yapılan işlem DeFi'yi NotDeFi haline getirmekten başka bir şey değildir. Ama kimse de itiraz edemeyecek, edenlerin de sesi çıkmayacak malesef.
Merkeziyetsizlik, merkezsiz finanstan bahsederken bunu "kendi çıkardığım token üzerinden yapacaksınız" demek gerçekten absürt.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
February 28, 2020, 08:13:21 AM

Herkese selam arkadaşlar, decentralized finance kavramının son dönemde çok popülerleştiğini ve bunun Ethereum'un fiyatının yükselişine çok büyük etkisi olduğunu herkes gibi ben de biliyorum. Benim en büyük şikayetim günümüz platformlarında oluşturulan decentralized finance kavramının içine Bitcoin'in dahil edilmemesi ve her şeyin Ethereum merkezli olarak gelişmesiydi. Bu nedenle, birçok yatırımcı bu kavrama tam olarak inanmıyor ya da sadece elindeki Bitcoin sayısını arttırmak için Ethereum'a yatırım yapıyordu ancak biz bazı şeylerin düzeltilmesini beklerken decentralized finance piyasasının demirbaşı olan Compound firması çok absürt bir işe imza attı. Bu platform Bitcoin'i merkezine alarak devam etmek yerine kendi tokenini $COMP çıkartma kararı aldı ve decentralized finance içerisinde çatlaklar oluşturmaya başladı. Compound şirketinin iddiasına göre token sahipleri ekstra bir işleme gerek duymadan sistem üzerinde bir değişiklik önerebilecek veya başkaları tarafından önerilen değişiklikleri oylayabilecekmiş (oylama önermek için tokenlerin %1'i veya daha fazlasına sahip olmanız gerektiği gibi bir gerçek de var, yani tek amaçları platform üzerinden daha çok para kazanmak).

Compound firmasının kendi tokenini çıkartmasını nasıl karşılıyorsunuz?

Herkes piyasaya bir şeyler sürerken elbette piyasa çözümlerini dile getirip, iyi yönleri ortaya çıkarmaya çalışıyorlar elbette. Ancak her zaman arka planda birileri kâr etmeye çalışıyor bunu tabi ki de normal karşılamalıyız.
Burada önemli nokta bu token'in oylama muhabbetinden ziyade değerinin nasıl olacağını konuşmalıyız. Yani Maker DAO'nun DAI'si gibi bir şey olacaksa kabul edilebilir. Maker'ın da MKR'sı var mesela. Bunlar elbette bir kazanç sağlama aracı ama DAI sistemin önemli bir noktası.
Bir de BTC'nin asıl merkezi olmayan finans olduğu konusunda hemfikir olsam da ETH'nin tercih edilmesinin sebebinin akıllı kontratlar olduğunu düşünüyorum. Yoksa BTC ile merkezsizlik o platformlarda mümkün görünmüyor pek.
funchiestz
Sr. Member

Activity: 1134
Merit: 342

View Profile
February 28, 2020, 10:18:00 AM

Burada sıkıştığımız nokta DeFi olayı sanırım. Yani adı merkeziyetsiz olup, kendi merkezi olursa nasıl olur sorusu sorulabilir bu şekilde.
Ben yukarıda @muslol67'nin dediği gibi olduğunu sanmıyorum. Bitcoin bir şekilde platform üzerinde dönüştürülebilir. Sonuçta sisteme emanet ettiğin bir para var ve bunun değeri de ETH gibi piyasada belirleniyor. Sonuçta ödemeyi de belli bir stable coin ile yapıyor platform. Zor değil ama tercih edilmemesinin de bir sebebi olmalı.
@Lachrymose burada BTC'nin zaten neden bir şekilde entegre edilemediği sormuş.
Aklıma tek gelen volatil olması diyebiliyorum. Elbette ki diğer altcoinler de öyle ama BTC hareketlerinin biraz daha başat olması bunu düşündürüyor olabilir.
koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
February 29, 2020, 12:09:44 PM

Artık kendi tokenini çıkarmayanı dövüyorlar.  Shocked
Bırakın Compound'da çıkarsın. Önemli olan gelecekte ne yapacakları. Piyasaya ne katacakları...
Tokenler sayısal olarak, ağ olarak baktığımızda hiç bir anlam ifade etmiyor. Onun bağlı olduğu projeler, platformlar o tokene değer katıyorlar. Eğer diğer defi projelerine karşı artı bir değer yaratırlarsa, o zaman para eder yoksa kaybolur gider zaten.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
hiburak
Hero Member

Activity: 1655
Merit: 600

View Profile
March 01, 2020, 05:12:52 AM

Ben destekliyorum.

Saçmasapan kullanıcısı bile olmayan, hayata bile geçirilememiş projeler ICO yapıp tokenlerini çıkarmışken, Compound gibi bir projenin kendi tokenini çıkarmasında neden bir sakınca olsun anlamış değilim.

Eğer bir projeyi yavaş yavaş merkeziyetsiz hale getirmek istiyorsanız, token çıkarmak suretiyle söz ve oy kullanma hakkını paydaşlara bırakmanız olmazsa olmaz bir şey zaten. Onlarda bunu yapıyorlar. Bunun yanında projenin devamı için finansal bir kaynak oluşturmuş oluyorlar.
Lachrymose (OP)
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
March 01, 2020, 05:32:14 AM

Ben destekliyorum.

Saçmasapan kullanıcısı bile olmayan, hayata bile geçirilememiş projeler ICO yapıp tokenlerini çıkarmışken, Compound gibi bir projenin kendi tokenini çıkarmasında neden bir sakınca olsun anlamış değilim.

Eğer bir projeyi yavaş yavaş merkeziyetsiz hale getirmek istiyorsanız, token çıkarmak suretiyle söz ve oy kullanma hakkını paydaşlara bırakmanız olmazsa olmaz bir şey zaten. Onlarda bunu yapıyorlar. Bunun yanında projenin devamı için finansal bir kaynak oluşturmuş oluyorlar.

Compound'da işlem yaptığınız token karşılığında zaten her tokenin c versiyonunu alırsınız. Örneğin, Dai gönderen bir kişi akıllı sözleşme aracılığıyla cDai alır ve bu onun payını belirler (lachry.eth adresinden kontrol edilebilir). Bu tokenler her zaman akıllı sözleşme ile takas edilebilir olduğu için sistem gayet otonom ve merkezsizdir yani bunun için belli bir yüzdelik kesime ekstra token satmak zorunda değilsiniz ki bu size ek merkeziyetsizlik sağlamayacaktır. Bu startup 25 milyon dolar yatırım aldı, likidite olan her işlemden %5 pay ve senelik faizin %10unu kendine gelir ayırıyor diye biliyorum. Ben neden daha fazlasına ihtiyaç duyulduğunu anlamıyorum.
hiburak
Hero Member

Activity: 1655
Merit: 600

View Profile
March 01, 2020, 06:43:03 AM
Last edit: March 01, 2020, 07:09:21 AM by hiburak

Ben destekliyorum.

Compound'da işlem yaptığınız token karşılığında zaten her tokenin c versiyonunu alırsınız. Örneğin, Dai gönderen bir kişi akıllı sözleşme aracılığıyla cDai alır ve bu onun payını belirler (lachry.eth adresinden kontrol edilebilir). Bu tokenler her zaman akıllı sözleşme ile takas edilebilir olduğu için sistem gayet otonom ve merkezsizdir yani bunun için belli bir yüzdelik kesime ekstra token satmak zorunda değilsiniz ki bu size ek merkeziyetsizlik sağlamayacaktır. Bu startup 25 milyon dolar yatırım aldı, likidite olan her işlemden %5 pay ve senelik faizin %10unu kendine gelir ayırıyor diye biliyorum. Ben neden daha fazlasına ihtiyaç duyulduğunu anlamıyorum.

Sistemin işleyişi sizinde bahsettiğiniz gibi gayet merkezsiz. Karar alım mekanizması ise tam tersine merkezi. Anladığım kadarıyla yapmaya çalıştıkları şey sistemi Maker gibi bir DAO haline getirmek. Böylece sistemin merkezindeki insanlar zamanı geldiğinde ayrılsalar bile proje devam edebilecek.

c tokeni dediğiniz şey projenin kendi tokeni değil sisteme yatırılan paralara karşılık gelen ve bu paraların üzerine faiz biriktiren bir yatırım tokeni. Compound projesini temsil eden bir token henüz olmadığı için insanların bu projeye yatırım yapmaları henüz mümkün değil.

25 milyon dolar fazlasıyla yeterli bir para, katılıyorum. Governance tokeni çıkarmalarında bu kadar acele etmelerine gerek yoktu belki, ama fazla büyütülecek bir konu değil bence.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: