Bitcoin Forum
May 12, 2024, 10:12:54 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: wrapped kavramının kripto para piyasasını Ethereum üzerinde merkezileştirdiğine inanıyor musunuz?
Evet. - 4 (36.4%)
Hayır. - 7 (63.6%)
Total Voters: 11

Pages: [1]
  Print  
Author Topic: wrapped Tokens | Bitcoin ve Ethereum  (Read 311 times)
Lachrymose (OP)
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
March 03, 2020, 11:58:54 PM
Merited by Blacknavy (4), bobita (2), PHI1618 (2), vycl87 (2), trendcoin (1), 2run (1), muslol67 (1), koincik (1), Hovarda (1), Rh Negative (1)

Herkese selam arkadaşlar, wrapped tokenleri birçok kullanıcının cüzdanında görmüş ve ne olduğunu merak etmişsinizdir. Bu wrap kelimesi örtünmek ya da bürünmek anlamına geliyor. Yani wETH veya wBTC'yi, Ethereum ve Bitcoin'e benzeyen/onun yerine geçen olarak algılayabilabilirsiniz. Ben geçmişteki birçok mesajımda decentralized finance kavramının aslında Bitcoin'in ta kendisi olduğunu ve şu an geliştirilen DeFi'de Bitcoin'in olmadığından, DeFi kavramının Ethereum merkezli olduğundan bahsetmiştim. İşte wrapped kavramı tam da bu noktada devreye giriyor. Bitcoin ve Ethereum iki farklı blok zinciri olduğu için ve piyasada cross chain işlem yapabilen platformlar olmadığı için Bitcoin network üzerinde collateral gösterilen her 1 Bitcoin'in karşılığında, 1 wBTC üretiliyor ve üretilen bu Bitcoinler 17 DAO üyesi tarafından denetleniyor. Bu sayede decentralized finance platformlarında ve Ethereum ağı üzerinde wBitcoin ile işlem yapılabiliyor ancak bu sistem Bitcoin'in kendisiyle çelişiyor çünkü biz Bitcoin'i aracıları ortadan kaldıran bir elektronik para sistemi olduğu için destekliyorduk.

Avatanjlar;
- Bitcoin'in Ethereum ağı üzerinde ve decentralized finance platformlarında özgürce kullanılabilmesi.
- Bitcoin ağının yavaş olduğu durumlarda dahi Ethereum ağının hızından faydalanılabilmesi.
- Bitcoin'in tokenlerin büyük bir kısmı ile uyumlu olarak çalışabilmesi.

Dezavantajlar;
- Her ne kadar collateral gösterilse de gerçek Bitcoin olmaması, aslında sadece bir silüet olması.
- Gerçek Bitcoinlerimizin DAO üyelerince collateral olarak saklanıyor olması.
- Ekosistemi Ethereum üzerinde merkezileştirmesi.

Bir de wETH var, bunun da ne olduğunu anlayamayanlar var belki söylesem birçoğunuza garip gelecek ancak Ethereum'un kendisi Ethereum tokenlerinde olduğu gibi ERC20 standardı ile uyumlu değil. Bu nedenle geliştiriciler Ethereum ve ERC20 tokenleri için ayrı ayrı sözleşmeler yapmak zorunda kalıyor. wETH de gerçek Ethereum değil aynı şekilde collateral kullanılarak üretiliyor, sabit kripto para gibi düşünebilirsiniz. Ben wrap kavramının piyasayı merkezileştirdiğine inanıyorum ve bu her ne kadar güzel gibi görünse de Bitcoin'in felfesi ile uyuşmuyor.
1715508774
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715508774
Reply with quote  #2

1715508774
Report to moderator
1715508774
Hero Member
*

Ignore
1715508774
Reply with quote  #2

1715508774
Report to moderator
1715508774
Hero Member
*

Ignore
1715508774
Reply with quote  #2

1715508774
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715508774
Hero Member
*

Ignore
1715508774
Reply with quote  #2

1715508774
Report to moderator
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1139

View Profile
March 04, 2020, 02:05:16 AM
Last edit: March 04, 2020, 03:29:19 AM by wolwoo
Merited by kriptobaron (1)

her gece konu açacak bilgiye nerden ulaşıyorsun üstad Wink
yani dolar ama dolar değil (usdt)
btc ama değil (wBTC)

usdt "karşılığı olduğu kadar" basılıyor deniyor
wBTC de sisteme sokulan karşılığı kadar mı üretiliyor yoksa toplam üretilen btc kadar mı?

yani sistemin işleyişi borsalardaki mantık gibi mi? kriptolar soğuk cüzdanlarda saklanır, işlem aslında "kağıt üzerinde" yapılır gibi gibi...

harika yanıtlar ve açıklamalar için teşekkürler üstad

not: meritim yok ama olsa verirdim

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
Lachrymose (OP)
Hero Member

View Profile
March 04, 2020, 02:55:34 AM
Merited by Blacknavy (1)

her gece konu açacak bilgiye nerden ulaşıyorsun üstad Wink

Ben sistemin bana olan taleplerini yerine getirip burada entelektüel bir Bitcoin topluluğu oluşturmaya çalışıyorum Smiley.

Bundan birkaç sene önce Tether kripto para piyasasındaki tek stabil kripto paraydı ve bir düşüş trendi başladığında yatırımcıların birçoğu parasının büyük bir kısmını Tether'e çevirdiğini söylüyordu. $252B piyasada dolaşımda olan Tether sayısı sadece $4.5B ise iki seçenek vardır; ya yatırımcılar yalan söylüyor ya da Tether'in karşılığı yok (borsalar elinde bulunan Tether'den daha fazlasını yatırımcılara sanal bakiye olarak belirliyor olabilir ne de olsa çoğu denetlenmiyor). Bu nedenle ben stabil kripto para olarak her an blok zinciri üzerinde herkes tarafından şeffaf bir şekilde denetlenebilir olan Dai'yi kullanıyorum.

wBTC de sisteme sokulan karşılığı kadar mı üretiliyor yoksa toplam üretilen btc kadar mı?

wBTC 1:1 oranında gösterilen teminat kadar üretiliyor. Şu an 888 adet var.

yani sistemin işleyişi borsalardaki mantık gibi mi? kriptolar soğuk cüzdanlarda saklanır, işlem aslında "kağıt üzerinde" yapılır gibi gibi...

Bitcoin ağında bulunan Bitcoinler delegeler tarafından bir multi signature cüzdanda güvenli bir şekilde saklanıyor ve bunun karşılığında 1:1 oranında kullanılabilir versiyonu olan wBTC Ethereum ağı'nda üretiliyor. Yani işlem kağıt üzerinde değil, blok zinciri üzerinde denetlenebilir bir şekilde işliyor.

Custodian Bitcoin AddressBalance
3Lto4jAz1aGJQwNSAZ6TEEFuoHoBb8kRc73.9550
3EyjZ6CtEZEKyc719NZMyWaJpJG5jsVJL114.1385
357z82WxSaiyvXcbPLG8aMCpyUQSJ57YRP19.9995
3D8DJLwUXFfZvE8yJRu729MZ8uLy25SuLz0.0020
3ANaBZ6odMrzdg9xifgRNxAUFUxnReesws848.0006
3BLiDJuMYhrmLL9ocGX4zDTTM1aHghmLL52.4090

Collateral Bitcoinler delegelerin elinde, senin elinde ise buradaki Bitcoinlerin ERC20 versiyonu olan wBTC var.
hiburak
Hero Member

Activity: 1655
Merit: 600

View Profile
March 04, 2020, 05:08:13 AM
Last edit: March 04, 2020, 07:25:50 AM by hiburak

wBTC, Bitcoin'in değerindeki artış ve azalışlardan faydalanmak isteyen kısa vadeli yatırımcılar için bir alternatif. Uzun vadeli bir Bitcoin yatırımcısı wBTC yerine gerçek BTC'yi kendi bitcoin cüzdanında saklamayı tercih edecektir.

Bence Ethereum üzerinde merkezi borsalara alternatif bir sistem oluşturulacaksa bunun olması gerekiyordu. Atomic swap yapmak düz kullanıcılar için kolay bir şey değil sonuçta. Wanchain gibi projelerde buna benzer bir sistem kurmaya çalışıyorlardı, ama başarılı oldukları söylenemez.

Yeterince merkezsiz olmasa bile teminat olan BTC'lerin görünüyor ve korunuyor olmaları güzel bir şey. wBTC'lerin sayısı arttıkça bunlara karşılık gelen BTC'lerinde sayısı artacağından bu BTC'ler serbest dolaşımdan çıkmış olacaklar. BTC için aslında pozitif bir durum bu.

Bu sistemi Bitcoin ve Ethereum arasında bir köprü kurup daha merkezsiz hale getirebilirlerse daha fazla kişi kullanır diye düşünüyorum.
Hovarda
Full Member

Activity: 518
Merit: 185

View Profile
March 04, 2020, 05:59:19 AM

Eline sağlık hocam. Paylaşımlarını çok faydalı buluyorum. Özellikle benim gibi yabancı dil problemi olup, türkçe kaynak bulmakta zorlanan arkadaşlar için harika bilgiler. tekrar teşekkürler.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
March 04, 2020, 06:26:41 AM
Merited by 2run (1), koincik (1)

Bundan birkaç sene önce Tether kripto para piyasasındaki tek stabil kripto paraydı ve bir düşüş trendi başladığında yatırımcıların birçoğu parasının büyük bir kısmını Tether'e çevirdiğini söylüyordu. $252B piyasada dolaşımda olan Tether sayısı sadece $4.5B ise iki seçenek vardır; ya yatırımcılar yalan söylüyor ya da Tether'in karşılığı yok (borsalar elinde bulunan Tether'den daha fazlasını yatırımcılara sanal bakiye olarak belirliyor olabilir ne de olsa çoğu denetlenmiyor). Bu nedenle ben stabil kripto para olarak her an blok zinciri üzerinde herkes tarafından şeffaf bir şekilde denetlenebilir olan Dai'yi kullanıyorum.

wBTC 1:1 oranında gösterilen teminat kadar üretiliyor. Şu an 888 adet var.

Bitcoin ağında bulunan Bitcoinler delegeler tarafından bir multi signature cüzdanda güvenli bir şekilde saklanıyor ve bunun karşılığında 1:1 oranında kullanılabilir versiyonu olan wBTC Ethereum ağı'nda üretiliyor. Yani işlem kağıt üzerinde değil, blok zinciri üzerinde denetlenebilir bir şekilde işliyor.

Custodian Bitcoin AddressBalance
3Lto4jAz1aGJQwNSAZ6TEEFuoHoBb8kRc73.9550
3EyjZ6CtEZEKyc719NZMyWaJpJG5jsVJL114.1385
357z82WxSaiyvXcbPLG8aMCpyUQSJ57YRP19.9995
3D8DJLwUXFfZvE8yJRu729MZ8uLy25SuLz0.0020
3ANaBZ6odMrzdg9xifgRNxAUFUxnReesws848.0006
3BLiDJuMYhrmLL9ocGX4zDTTM1aHghmLL52.4090

Collateral Bitcoinler delegelerin elinde, senin elinde ise buradaki Bitcoinlerin ERC20 versiyonu olan wBTC var.

İlk konuya geleyim. Bu Tether ve USD karşılığı konusu özellikle 2017-2018'de çok ayyuka çıktı ve herkes tarafından konuşulur oldu bir dönem. Karşılığı var idi yok idi diye diye... Tabi bu sürece bir de Bitfinex ile şüpheli işlerde karıştı ve ortalık iyice toz duman oldu. Bitcoin'in belki de halen devam eden büyük düzeltmesinin başlangıcında Tether'ın parmağı var diye düşünüyorum.
Gerçi bir yandan iyi de oldu. USDC, TUSD, Gemini, PAX, DAI gibi daha farklı alternatifler hayatımıza girmiş oldu bu şekilde. Özellikle DAI bence de ilgi çekici bir düzen. Bu postlardan öğrendiğim kadarıyla DAO ve ekibi güzel görünen işler çıkarsa da tehlikeli sayılabilecek şekilde yayılıyor piyasaya. Bunun bir örneği de Binance'ın yapmaya çalıştığı değil mi? Wrapped ETH/BTC olayını hep biliyordum ama DAO ile bağlantılı olduğunu şimdi @Lachrymose sayesinde öğrenmiş oldum

Bakalım;
Binance ve DAO Maker'ın Piyasadaki varlıkları

BNB              -   MKR
BUSD            -   DAI
BTCB             -   WBTC
ETHB             -   WETH
Binance DEX  -   Oasis

Benim de hiç bilgim olmadığı için sorayım o halde. Konuyu Wrapped'dan çıkarmak durumunda kalacağım.
En azından DAO Maker'ın yaptıkları hesap verilebilir. Binance da aynı mı?
edandrada
Member
**

Activity: 980
Merit: 18

View Profile
March 04, 2020, 08:01:15 AM

bu defi lerin ileride kriptoparaların legalleşmesi aşamasıda büyük bir sıkıntı yaratacağını düşünüyorum

koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
March 04, 2020, 06:25:15 PM

Bakalım;

BNB              -   MKR
BUSD            -   DAI
Binance DEX  -   Oasis

Benim de hiç bilgim olmadığı için sorayım o halde. Konuyu Wrapped'dan çıkarmak durumunda kalacağım.

Hocam bunları karşılaştırmak bile çok adil değil.
Evet baktığımız zaman piyayasa benzer ürünler sunuyorlar. Örneğin ikisininde lending etkinlikleri var bunların dışında.
Ama DAO'nun temel prensibi merkeziyetsizlik. Neden defi işinin içinde BTC'nin olmadığını sorgulayabiliriz ama bu DAO Maker ile Binance chain'in karşılaştırılmasını gerektirir mi emin değilim. DAO ekibi kurduğu platformda süreçlere müdahil olmazken, CZ bir kararla 1 milyon $ değerinde BNB dağıtımı yapabiliyor. IEO'lar, oylamalar vs ile BNB'nin değerini arttırmaya çalışıyorlar ama MKR'de böyle bir şey yok.
Aynı alanlarda çalışan ama farklı strateji yürüten 2 proje bunlar. Ve ben birini seçmek zorunda olsam, eminim ki DAO'yu seçerdim.

bu defi lerin ileride kriptoparaların legalleşmesi aşamasıda büyük bir sıkıntı yaratacağını düşünüyorum

Bunu biraz açarmısınız? Neden böyle düşünüyorsunuz? Ve sizce neyi yanlış yapıyorlar?

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
March 05, 2020, 04:01:30 AM
Last edit: March 05, 2020, 11:22:04 AM by trendcoin

wETH kavramının detayını bilmiyordum :)) çünkü kendisi ile zaten merkeziyetsiz eth borsalarında karşılaştığım için, "w" harfini garipsemiş olsam da eth'un tokenize edilmiş hali olduğu aklımın ucundan bile geçmemişti. :)) sistem, kendi içerisinde kısmen merkezi (bir hack ihtimalinden dolayı), elimizdeki tokenize edilmiş btc'ler, emanetin temsili; buna rağmen bitcoin'i, ethereum üzerinde merkezi hale getirebilecek bir sistem olduğunu tam olarak düşünmüyorum üstad. öncelikle diğer sc platformları da benzer girişimler gerçekleştirebilir, bu sadece eth has bir olay değildir. bir çok platform bunu gerçekleştirirse zBTC, tBTC, kBTC gibi birbiri ile yine çalışmayan tokenize btc'ler oluşabilir. bu sistemlerin suistimale uğrama ihtimali de her zaman bir şekilde mümkün olabiliyor, bu da sistemin sürekliliği için ciddi problemler oluşturur. borç alıp-verme işleri, "borç alma maliyeti" ve "keş teminat" nedeniyle avantajlı değil. merkezi borsaları kullanmak için nasıl bir takım sebeplerimiz var ise, defi ve wBTC kullanmak için de bir takım sebeplerimiz olacaktır; ancak bu sebeplerin hiçbirinin süreklilik sağlayacak şeyler olduğunu düşünmüyorum. kimse kısa süreli işleri (belirli hedefler dışında) haricinde tokenize btc sahibi olmak istemez, en azından benim için öyle...

dao'daki 17 (seçilmiş, gizli) delege kim üstad, adları sanları var mı? web sitelerinde bir detay göremedim.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
March 05, 2020, 08:15:28 AM
Merited by Lachrymose (1)

wETH kavramının detayını bilmiyordum Smiley) çünkü kendisi ile zaten merkeziyetsiz eth borsalarında karşılaştığım için, "w" harfini garipsemiş olsam da eth'un tokenize edilmiş hali olduğu aklımın ucundan bile geçmemişti. Smiley) sistem, kendi içerisinde kısmen merkezi (bir hack ihtimalinden dolayı), elimizdeki tokenize edilmiş btc'ler, emanetin temsili; buna rağmen bitcoin'i, ethereum üzerinde merkezi hale getirebilecek bir sistem olduğunu tam olarak düşünmüyorum üstad. öncelikle diğer sc platformları da benzer girişimler gerçekleştirebilir, bu sadece eth has bir olay değildir. bir çok platform bunu gerçekleştirirse zETH, tETH, kETH gibi birbiri ile yine çalışmayan tokenize btc oluşabilir. bu sistemlerin suistimale uğrama ihtimali de her zaman bir şekilde mümkün olabiliyor, bu da sistemin sürekliliğini sağlanamaz. borç alıp-verme işleri, borç alma maliyeti düşünüldüğünde işlemler avantajlı değil. merkezi borsaları kullanmak için nasıl bir takım sebeplerimiz var ise, defi wBTC kullanmak için de bir takım sebeplerimiz olacaktır; ancak bu sebeplerin hiçbirinin süreklilik sağlayacak şeyler olduğunu düşünmüyorum. kimse kısa süreli işleri (belirli hedefler dışında) haricinde tokenize btc sahibi olmak istemez, en azından benim için öyle...

dao'daki 17 (seçilmiş, gizli) delege kim üstad, adları sanları var mı? web sitelerinde bir detay göremedim.

Konu hakkında çok bilgim yoktu ama aslında son dönem de hep ilgilendiğim bir konu oldu. Şahsen DAO'nun sağlam bir platform olduğu izlenimim olsa da içeriği hakkında çok fazla bilgim yoktu. Yakın zamanda bununla ilgili bir post hazırlamakta istiyorum.

Soruna gelince delegasyon yetkisinin kimlerde olduğuyla ilgili bakınırken şunu buldum;

Governance of the Maker Protocol
Use of the MKR Token in Maker Governance
The MKR token—the governance token of the Maker Protocol—allows those who hold it to vote on changes to the Maker Protocol. Note that anyone, not only MKR holders, can submit proposals for an MKR vote.

Net bir açıklama yok bu konuyla ilgili. Ben biraz daha araştıracağım.

DAO Maker'ın arka planda büyüyen inanılmaz bir ağı var.

ETH ağındaki potansiyeli inanılmaz bir şekilde işliyor DAO ve buradan inanılmaz decentralized bir ekosistem yaratmaya çalışıyor. Mesela bu konuyu okuduktan sonra, Lachrymose'un verdiği adrese gittim.

https://www.wbtc.network/

Buradakileri okurken inanılmaz hoşuma gitti. Tam neden bizim aklımıza gelmedi demelik proje. Hayır 3-4 yıldır öyle akılmaz işlerle çıkıyorlar ki böyle basit şeyleri nasıl atladık inanılacak gibi değil demeklik. Aslında işleri diğer proje ekipleri zorlaştırmış.
Ethereum'un içerisinde ihtiyaç olan her şey varken gidip başka yollar aranmış mesela. DAO buradan yürürse, pek çok DEFI diye uğraşan projeyi falan patlatır temelli demedi demeyin.

En önemlisi de süreci tamamen şeffaf yürütmeleri.

Yukarıda verdiğim siteyi incelerseniz WBTC'nin nasıl yaratıldığını, süreci kontrol eden mekanizmaları ve kullanılmayan teminatlı WBTC'lerin yakılış sürecini çok net anlatıyor.

Son olarak en baştaki soruya cevabım. Eğer düzgün işleyen ETH ağındaki DEX'ler olursa herhangi bir merkezi sisteme kayma olmayacaktır. Ancak eminim CEX'lerde bu işe el atarlar yakında. Her okuduğumda DAO daha da heyecanlandırıyor beni şahsen.
Bu güzel ve bilgilendirici içerikler için herkese de teşekkür ederim. Forumu bu şekilde geliştirsek hepimiz faydalanırız aslında.
bobita
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1300

View Profile
March 05, 2020, 04:46:11 PM
Merited by Lachrymose (1), vycl87 (1)

Elbette amiral/kaptan btc ve bize küçük denizlerde büyük ufuklar açtı, olağanüstü coğrafyaları gezdirdi ama bir takım kronik hastalıkları var, iyiymiş gibi davranmak, başarısız tedavi girişimleri artık her şey normalmiş gibi hissettiremiyor. Dolayısıyla önümüzdeki kocaman okyanusa açılma planlarında kaptanın ciddi bir şekilde desteklenmesi gerekiyor, aksi taktirde gemi ilerleyemeyecek ve bu "w" seçeneğini de en değerli desteklerden birisi olarak görüyorum.
Bana göre ikinci bir husus da şu, bu girişimler aynı zamanda topluluğun Ethereum ağı konusunda beklenen geliştirmelere güven duyduğu anlamına da geliyor, halihazırda "biz daşşaaaneyiz, mükemmeliz" diye yırtınan bir çok blok zinciri var (bir kısmının teknik olarak haklılığı da ortada) ama realitede takımlar sırtını Ethereum ağına yaslamak istiyor ve hak veriyorum, bir proje geliştirsem ben de Eth ağını tercih ederim.
Bu arada açtığı güzel konu ve bilgilendirici içeriği için Lachrymose'a da teşekkür ediyorum.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
March 05, 2020, 11:26:06 PM
Last edit: March 05, 2020, 11:45:53 PM by trendcoin

...

Bakalım;

BNB              -   MKR
BUSD            -   DAI
Binance DEX  -   Oasis

binance aynı değil, bizim borsaya soktuğumuz keş para ile içeride busd, btcb ve ethb satın alabiliriz; ama borsa içindeki sirkülasyon bizim içeri soktuğumuz keş para kadar olmayabilir, yani cz isterse süte su basabilir. dao'da böyle bir şey söz konusu değil, sisteme giren keş para kadar tokenize btc üretiliyor. binance'ta cz garantör olarak gateway oluyor ve işlemlerimize aracılık ediyor, dao'da ise işler sc ile 17 kişilik gizli masonik delege aracılığı ile gerçekleşiyor.

Soruna gelince delegasyon yetkisinin kimlerde olduğuyla ilgili bakınırken şunu buldum;

Governance of the Maker Protocol
Use of the MKR Token in Maker Governance
The MKR token—the governance token of the Maker Protocol—allows those who hold it to vote on changes to the Maker Protocol. Note that anyone, not only MKR holders, can submit proposals for an MKR vote.

Net bir açıklama yok bu konuyla ilgili. Ben biraz daha araştıracağım.

işte ben de zaten bunu söyledim, net bir açıklama yok. belki güvenlik gerekçisi ile net açıklama yapılmamıştır; ama ben "17 kişilik" delegenin, "17" ya da "kişi" olduğunu nereden bilebilirim ki..

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

View Profile
March 06, 2020, 08:04:09 PM

İlginç bilgiler ediniyoruz. Ethereum'un kendine token desteği olmaması da bunlardan birisi oldu.
Baktığımız zaman başlangıçta buna ihtiyaç yokmuş gibi ama kolaylık sağlaması açısından var olması da güzel.
Ancak aynı şeyi WBTC olarak söylemek zor. Tamam karşılığının falan olması güzelde ne gerek var? Kaçımız düzenli olarak DEX kullanıyor da burada buna ihtiyaç duysun. Birisi açıklarsa aydınlanabiliriz belki.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Lachrymose (OP)
Hero Member

View Profile
March 07, 2020, 02:23:06 PM
Merited by trendcoin (1), koincik (1)

~

Bu açıklamaların hepsi internet sitesinde var. Bu arada yanlış anlaşılmasın ne olursa olsun wrap kavramının kripto para piyasasını Ethereum ve birkaç firma üzerinde merkezileştirdiğine inanıyorum.

The addition and removal of merchants and custodians will be an open process controlled by a multi-signature contract. Keys to the multi-sig contract will be held by institutions as part of the WBTC DAO.

AirSwap, Kyber, Ren, BitGo, Blockfolio, Compound, DDEX, GOPAX, Gnosis, Loopring, MakerDAO, Nuo, OmiseGO, Prycto, Set Protocol, The Ocean, bZx
Pages: [1]
  Print  

Jump to: