Bitcoin Forum
July 05, 2024, 03:15:35 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 »  All
  Print  
Author Topic: Βοηθήστε να φτιαχτεί το πρώτο Ελληνικό νόμισμα  (Read 12647 times)
Vasilis81 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 39
Merit: 0


View Profile
April 08, 2014, 08:05:15 AM
 #141

Θα συμφωνήσω με τον @GiorgosK
Προσπαθήστε να κρατήσετε σε ένα επίπεδο το thread παιδιά.
qdoop
Member
**
Offline Offline

Activity: 119
Merit: 112


_copy_improve_


View Profile WWW
April 08, 2014, 11:12:18 AM
 #142

@Vasilis81

Μην τους χαλάμε την δουλειά.  Grin
Τα παιδιά θέλουν να προωθήσουν τις "ξεπερασμένες ιδέες τους".
Έχουν ίδιον συμφέρον

_copy_improve_
news flow http://www.qdoop.org/
(offline) The simple bitcoin game  http://qdoop.net Testnet3 block explorer   http://pool.qdoop.net:18331/chain/Testnet3
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
April 08, 2014, 11:29:39 AM
 #143

Καλά κρασιά που λένε και στο χωριό μου...

Έτσι, να αρχίσουμε να τσακωνόμαστε πριν καν βγει οτιδήποτε στην κυκλοφορία. Το έχει ο Έλληνας στο αίμα του φαίνεται...
GreekBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1428
Merit: 1001


getmonero.org


View Profile WWW
April 08, 2014, 01:40:30 PM
 #144

@bobos15
@GreekBitcoin

Νομίζω θα συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι
καλύτερα να συνεχίσετε την διαμάχη σας κάπου αλλού

Διαμάχη?

@Vasilis81

Μην τους χαλάμε την δουλειά.  Grin
Τα παιδιά θέλουν να προωθήσουν τις "ξεπερασμένες ιδέες τους".
Έχουν ίδιον συμφέρον

btw ξεπερασμένη ιδέα είναι άλλο ένα shitclone αλλά "μόνο" για "έλληνες"...
GiorgosK
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 253



View Profile WWW
April 08, 2014, 04:16:00 PM
 #145

@bobos15
@GreekBitcoin

Νομίζω θα συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι
καλύτερα να συνεχίσετε την διαμάχη σας κάπου αλλού

Διαμάχη?

@Vasilis81

Μην τους χαλάμε την δουλειά.  Grin
Τα παιδιά θέλουν να προωθήσουν τις "ξεπερασμένες ιδέες τους".
Έχουν ίδιον συμφέρον

btw ξεπερασμένη ιδέα είναι άλλο ένα shitclone αλλά "μόνο" για "έλληνες"...

Αν είναι έτσι εσύ γιατί ασχολείσαι με αυτό το thread ?

BitBay - The Future of Free Markets  |  BCT thread  |  https://bitbay.market
Dynamic Peg  - Whitepaper out  -  Working implementation to be released soon
Web Markeplace coming Fall 2018
GreekBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1428
Merit: 1001


getmonero.org


View Profile WWW
April 08, 2014, 05:29:03 PM
 #146

@bobos15
@GreekBitcoin

Νομίζω θα συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι
καλύτερα να συνεχίσετε την διαμάχη σας κάπου αλλού

Διαμάχη?

@Vasilis81

Μην τους χαλάμε την δουλειά.  Grin
Τα παιδιά θέλουν να προωθήσουν τις "ξεπερασμένες ιδέες τους".
Έχουν ίδιον συμφέρον

btw ξεπερασμένη ιδέα είναι άλλο ένα shitclone αλλά "μόνο" για "έλληνες"...

Αν είναι έτσι εσύ γιατί ασχολείσαι με αυτό το thread ?


Τι με κάνει να μην απαντήσω "γιατί μπορώ Cheesy Cheesy Cheesy" ? Όμως δεν ασχολούμαι όπως μπορείς εύκολα να δεις Cheesy Αλλά δεν άντεξα  να μη ποστάρω το πως ένιωθα με συγκεκριμένα ποστ Cheesy

Ενας αλλος τροπος δικαιης μοιρασιας ειναι το λογισμικο να μοιραζει αυτοματα και ισοποσα σε ολα τα πορτοφολια, τα κερδη που θα προκυπτουν μετα την καθε συναλλαγη. Φυσικα θα χρειαστουν IDs. Βεβαια αυτα ειναι μονο στην θεωρια γιατι στην πραξη δεν θα αφησουν ποτε να λειτουργησει ενα τετοιο συστημα.

Λοιπόν θα σου απαντήσω με σοβαρότητα για την περίπτωση που δεν είσαι troll και είσαι απλά 15 χρονών ή δεν έχεις ιδέα για τα θέματα στα οποία ποστάρεις.

Το πρόβλημα είναι ότι χωρίς PoW καλώς η κακώς δεν υπάρχει τρόπος να μοιραστούν αυτόματα και ισόποσα τα νομίσματα. Δεν γίνεται. Ποιος θα τα μοιράσει? Δεν μπορείς να εμπιστεύεσαι ότι κάποιος απλά θα κάνει τη μοιρασιά.

Και δυστυχώς  για την λύση που προτείνεις με αυτόματα πορτοφόλια ποιος σου λέει ότι εγώ δεν θα βάλω 1000 πορτοφόλια αντί για 1?

Οι λύσεις με IP είναι χαζές γιατί πολύ απλά αλλάζουν τα IP με άπειρους τρόπους...

Και η λύση με IDs είναι πάλι χαζές γιατί ποιος θα εμπιστευτεί να δώσει τα στοιχεία του σε κάποιον που δεν ξέρει? Θα μου έδινες εσύ τα στοιχεία σου? Πέρα από το γεγονός οτι αυτό γενικά είναι παράνομο έτσι... Αλλά επιπλέον υπάρχει και όλος αυτός ο κόσμος που δεν θέλει να δώσει ταυτότητα. Και φυσικά μπορείς άνετα να πλαστογραφήσεις ταυτότητες. Θα μπορείς εσύ να τις ελένξεις? Ούτε το κράτος δε μπορεί...Αν το  τραβήξω και άλλο υπάρχουν άτομα μικρής ηλικίας που δεν έχουν τατυτότητα αλλά θα πρέπει να βγάλουν διαβατήριο. Αλλά και γενικά ποιος θα οργανώσει να ελένξει 10m κόσμο...

Τώρα μπορείς όποιος θέλει να λέει οτιδήποτε για το PoW και για illuminati και για όλα αυτά...Αλλά καλώς η κακώς το PoW αυτή τη στιγμή είναι ο μόνος τρόπος να εδίδονται νομίσματα και να μοιράζονται δίκαια. Επειδή κανείς δεν εμπιστεύεται κανέναν και επειδή κανείς δεν μπορεί να πλαστογραφήσει τίποτα.  THIS IS THE WHOLE POINT OF CRYPTOS ! Αυτό και μόνο είναι όλη η διαφορά. Νομίσματα υπήρχαν και παλιότερα ιντερνετικα. Νόμισμα που να μην εμπιστεύεσαι κάποιον και που να μην μπορεί να πλαστογραφηθεί είναι το Bitcoin...

Φυσικά θα μου πεις ότι για τι δημοκρατία μιλάω αν κάποιος με χρήματα μπορεί να έχει μηχανήματα ενώ εσύ δε μπορείς. Welcome to capitalism! Αυτοί που έχουν τα χρήματα δεν ελένχουν και τα κανάλια οπότε και τις ψήφους τουλάχιστον των γιαγιάδων-παπούδων που είναι κολλημένοι στην TV? Δεν υπάρχει δημοκρατία όταν υπάρχουν ανισότητες. get over it.

Όσο για το ότι είναι ηλίθιο να καίμε ρεύμα για να παράγουμε κάτι που δεν έχει καμοία σημασία συμφωνώ απόλυτα. Για αυτό προτιμώ coins όπως το primecoin, datacoin, riecoin, gridcoin που κάνουν μια προσπάθεια να μην καίνε απλά ενέργεια αλλά να έχει έστω και ένα ελαφρύ επιστημονικό έργο...Κάποτε ίσως να γίνουν πιο σοβαρά και αποδοτικά...

Μέχρι τότε welcome to capitalism ξανά! Εδώ πετάμε το 1/3 του φαγητού παγκοσμίως στις χωματερές γιατί αν απλά τα δίναμε ποιος θα αγόραζε? Θα με νοιάξει για το ρεύμα?

rage away Cheesy

GiorgosK
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 253



View Profile WWW
April 08, 2014, 06:07:19 PM
 #147

@GreekBitcoin


και αν σου ελεγα ότι θα βρούμε έναν τρόπο να γίνει δίκαια η μοιρασιά ?
πάλι κερδίζει το POW ? απο την μοιρασιά ?

Για εμένα το POW σίγουρα δεν είναι δίκαιο γιατί βασίζεται στο ποιος έχει το πιο μεγάλο ... μηχάνημα ... δηλαδή τα περισσότερα χρήματα ...
και μία οποιαδήποτε μοιρασιά θα ήταν πιο δίκαιη από το POW

Επίσης γιατί το POW είναι καλύτερο απο το POS ?

BitBay - The Future of Free Markets  |  BCT thread  |  https://bitbay.market
Dynamic Peg  - Whitepaper out  -  Working implementation to be released soon
Web Markeplace coming Fall 2018
GreekBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1428
Merit: 1001


getmonero.org


View Profile WWW
April 08, 2014, 07:21:15 PM
 #148

@GreekBitcoin


και αν σου ελεγα ότι θα βρούμε έναν τρόπο να γίνει δίκαια η μοιρασιά ?
πάλι κερδίζει το POW ? απο την μοιρασιά ?

Για εμένα το POW σίγουρα δεν είναι δίκαιο γιατί βασίζεται στο ποιος έχει το πιο μεγάλο ... μηχάνημα ... δηλαδή τα περισσότερα χρήματα ...
και μία οποιαδήποτε μοιρασιά θα ήταν πιο δίκαιη από το POW

Επίσης γιατί το POW είναι καλύτερο απο το POS ?


γιατι πρέπει να έχει πρώτα coins με PoW για να μπορείς να κάνεις PoS obviously....

Βρες εσύ τον τρόπο και άσε με εμένα. Μέχρι τότε μόνο λόγια βλέπω...
GiorgosK
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 253



View Profile WWW
April 08, 2014, 09:32:56 PM
Last edit: April 09, 2014, 07:31:07 AM by GiorgosK
 #149

@GreekBitcoin


και αν σου ελεγα ότι θα βρούμε έναν τρόπο να γίνει δίκαια η μοιρασιά ?
πάλι κερδίζει το POW ? απο την μοιρασιά ?

Για εμένα το POW σίγουρα δεν είναι δίκαιο γιατί βασίζεται στο ποιος έχει το πιο μεγάλο ... μηχάνημα ... δηλαδή τα περισσότερα χρήματα ...
και μία οποιαδήποτε μοιρασιά θα ήταν πιο δίκαιη από το POW

Επίσης γιατί το POW είναι καλύτερο απο το POS ?


γιατι πρέπει να έχει πρώτα coins με PoW για να μπορείς να κάνεις PoS obviously....

Βρες εσύ τον τρόπο και άσε με εμένα. Μέχρι τότε μόνο λόγια βλέπω...

ίσως να μην διατύπωσα σωστά την ερώτηση

μπορούν όλα τα νομίσματα να δημιουργηθούν με το 1o block (genesis block)
απο μία κάρτα γραφικών,
και μετά Fair distribution  
και μετά POS .... οπότε δεν χρειάζεται το POW ουσιαστικά

γιατί πρέπει το POW να συνεχίζει να ξοδέυει ενέργεια  για πολύ καιρό ?

και το BTC κάποια στιγμή οταν θα σταματήσει το MINING θα συντηρείται από tx_fee
οπότε γιατί να μην γλιτώσουμε όλη αυτή την χαμένη ενέργεια στο νόμισμα που σκεφτόμαστε

https://en.bitcoin.it/wiki/Proof_of_Stake
http://bitcoinmagazine.com/6528/what-proof-of-stake-is-and-why-it-matters/


Και αν διαβάσεις προσεκτικά το thread κανένας δεν είπε ότι θέλουμε να βγάλουμε "Αλλο ένα νόμισμα"
ίσως και να μην καταφέρουμε να το βγάλουμε ποτέ !!!
αλλά αυτό δεν μας σταματάει από το να σκεφτούμε το πιο δίκαιο θεωρητικά νόμισμα

Αν θέλαμε σόνι και καλά να βγάλουμε ένα νόμισμα
είναι πολύ απλό να κάνουμε copy paste καποιο άλλο ...

BitBay - The Future of Free Markets  |  BCT thread  |  https://bitbay.market
Dynamic Peg  - Whitepaper out  -  Working implementation to be released soon
Web Markeplace coming Fall 2018
thaaanos
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 370
Merit: 250


View Profile
April 09, 2014, 11:53:58 AM
 #150

το POS είναι πυραμίδα, και δεν διαφέρει από το υπάρχον σύστημα.
Κάποιος κάπου είχε πρότεινει το RFID στα διαβατήρια μάς (άν έχουν τα ελληνικά) υποθέτω οτι δεν χρειάζεται premine αρκεί κάθε ID να έχει δικαιωμα να δημιουργήσει ένα root transaction, δεν ξέρω αν μπορεί με κάποιο τρόπο το chipακι να χρησιμοποιηθεί για να σφραγίσει και την συναλλαγή.
GiorgosK
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 253



View Profile WWW
April 09, 2014, 12:41:03 PM
 #151

το POS είναι πυραμίδα, και δεν διαφέρει από το υπάρχον σύστημα.
Κάποιος κάπου είχε πρότεινει το RFID στα διαβατήρια μάς (άν έχουν τα ελληνικά) υποθέτω οτι δεν χρειάζεται premine αρκεί κάθε ID να έχει δικαιωμα να δημιουργήσει ένα root transaction, δεν ξέρω αν μπορεί με κάποιο τρόπο το chipακι να χρησιμοποιηθεί για να σφραγίσει και την συναλλαγή.

Γιατί το λές ? μπορείς να το εξηγήσεις ?

BitBay - The Future of Free Markets  |  BCT thread  |  https://bitbay.market
Dynamic Peg  - Whitepaper out  -  Working implementation to be released soon
Web Markeplace coming Fall 2018
mavromixalakis
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100



View Profile
April 10, 2014, 11:37:57 AM
 #152

Ακούω πολλές φορέ επικρήσεις που γίνονται για το NXT ότι ελέγχεται από λίγους κτλ... Ένα θα σας πω. όταν έμαθα για το NXT πήγα και αγόρασα 56,000 @ 0,00000357. Εδωσα 0,2 BTCs... Τα πούλησα όλα όταν 4πλασιάστηκε η τιμή απειδή δεν έχω τα ΙΤ skills και δε μπορούσα να μπώ στη διαδικασία να ασχοληθώ με το wallet του που έβγαζε bugs... To NXT ανέβηκε 5000% από τότε... Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι ήταν κάτι καινούργιο και όσοι πίστευαν σε αυτό και τα κράτησαν σαφώς και έβγαλαν λεφτά. Οι original shareholders ακόμα κρατάνε τα νομίσματα τους γιατί πιστεύουν σε αυτό... Το ίδο ισχύει και για το ripple σε μικρότερο βαθμό όμως...

Παρόμοια κατάσταση ισχύει και για τα PTS/AGS...

Το έχω πει επανηλλημένα και θα το ξαναπώ μπας και μ'ακούσει κανένας... ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ το Ελληνικό νόμισμα θα πρέπει να γίνει με τη μορφή DAC!!! Ολα τ'αλλα είτε είναι 100% είτε 0% mined κατά πάσα πιθανότητα θα αποτύχουν... Το είδατε με το Auroracoin, με το APH, SPA, PLNC.. Θα το δείτε σε λίγο και με το ISR... Και για όποιον πιστεύει ότι αποτύχαν λόγω premining δείτε και τα υπόλοοιπα... Peseta coin, το πορτογαλλεζικο και δε ξέρω πιο άλλο... ΟΛΑ θα αποτύχουν διότι δεν προσφέρουν τίποτα καινούριο...

Συμπέρασμα... Αν οποιοδήποτε νόμισμα φτιάξετε δεν είναι με τη μορφή DAC, όπου θα πρέπει να πίσει τους ήδη υπάρχων crypto επενδυτές ότι αξίζει και ότι θα πάρει αξία θα αποτύχει... Με άλλα λόγια θα έλεγα ότι δε θα έπρεπε καν να φτιαχτεί coin, αλλά Greekshare που να πατάει κατά προτίμηση με κάποιο τρόπο σε ένα υπάρχον DAC που δεν πατάει πάνω στο bitcoin... Για την ώρα το μοναδικό τέτοιο DAC είναι αυτό που πατάει πάνω στο PTS/AGS...

Μια απλή ιδέα... Φτιάχνουμε σαν Ελληνικό community όλοι μαζί ενωμένοι έναν αριθμό από Greekshares... πχ 10 mil.. Το κάθε greekshare αντοιστηχεί πχ σε 100greekcoins. 10% των Greekshares δωθούν στους PTS/AGS shareholders (είναι το αρχικό community από crypto επενδητες που θα πρέπει να πίσουμε ότι το greekcoin θα πάρει κάποια αξία. Μετά επεκτηνόμαστε και στους BTCναδες και στους άλλους). Ζητάμε funding σε διάστημα πχ 90 ημερών από όλους τους cryptoεπενδητές για τα υπόλοιπα 9mil greekshares. Κάθε μέρα μας στέλνουνε και στέλνουμε φυσικά και εμέις οι ίδιοι BTCs και κάνουμε allocate κάθε μέρα 100,000 greekshares proportionate με το funding του καθενός. Κάθε μέρα που λαμβάνουμε funding χρησιμοποιούμε τα λευτά αυτά για την προώθηση του greekcoin στην Ελλάδα. Χρησιμοποιούμε όλα τα λευτά για marketing, infrastructure οτιδήποτε, μικροδωρεές σε Ελληνικά τουριστικά τα πάντα!!! οτιδήποτε χρειάζεται για να πετύχει το project...Κ δίχνουμε στους επενδητές αναλυτικότα και με full transparency που πάνε τα λευτά τους...

Στο τέλος της funding περιόδου, δείνουμε τα greekcoins που είναι όλα premined στους greekshareholders ανάλογα με τις δωρεές τους... Τι έχουμε πετύχει? Δεν καιμε ενέργεια και χρήμα σε mining. Έχουμε προσσεγγίσει ένα ήδη υπάρχον community (PTS shareholders) που είναι αρκετά committed και θα μας βοηθήσει σε οτιδήποτε χρειαστούμε. Με απλά λόγια... Πιστεύουμε ότι μπορούμε να πετύχουμε να έχουμε ένα Greekcoin? Αν κάνουμε σωστή δουλειά για τη προωθησή του, αν πίσουμε το crypto community ότι αξίζουμε και θα πετύχουμε το στόχο μας, αν οι επενδυτές βλέπουν ξεκάθαρα πως χρησιμοποείται το funding τους τότε το νόμισμα θα πετύχει... Διοτι αν πιστεύουμε ότι δε θα παμε να τους φάμε τα λευτά, εμείς θα είμαστε αυτοί που θα επενδύσουν πιο πολύ στην ιδέα μας... Εμείς θα στείλουμε αρχικά χρήματα για το project μας. Και αν δεν κάνουμε κλασσικές Ελληνικές μαλακίες και όντως μας ενδιαφέρει θα το πετύχουμε... Και μόνο τότε θα γίνει πραγματικότητα το όνειρο που θέλουμε...

Δεν υπάρχει λόγως να ανοικει το greekcoin μονο σε Έλληνες... Θέλουμε να το έχουν και ξενοι.. Αλλά θέλουμε οι Ελληνες να το στηρίξουμε όπως μπορούμε...

Συγνωμη αν μερικά από αυτά που γράφω δεν είναι ξεκάθαρα και καλά διατυπωμένα... Δεν είμαι πολύ καλός στα λόγια και στο να εκφράζω τις ιδέες μου... Είμαι πιο πολύ της πράξης άτομο... όλα τα νούμερα που ανέφερα από πάνω και τα ποσοστά στην ιδέα μου είναι εντελώς τυχαία χωρίς καμία πραγματική οικονομική σκέψη.. Αν πέρναμε αυτό το δρόμο τότε θα πρέπει να σας κάνω μια άλλη πιο σωστή και αναλυτική ανάλυση των αριθμών... Σίγουρα το funding period θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερο... Δε μπορείς να εννημερώσεις μέσα σε 90 μέρες τους Ελληνες για το τι θα πάμε να κάνουμε..Χρειάζεται πολύ χρόνος για marketing, πρωώθησημ σεμινάρια, εξοικίωση όλων των απλών πολιτών με τα cryptos κτλ...

Αυτά... Πάω να συνεχίσω να παριστάνω ότι δουλεύω πριν με πάρουν γραμμή και μ απολήσουν Wink...
 

GiorgosK
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 253



View Profile WWW
April 10, 2014, 01:54:03 PM
 #153

@mavromixalakis λες κάτι τέτοιο ?
Τα νούμερα είναι όλα υποθετικά

"ΝΕWGREEKCOIN" 10 000 000 Coins
1 000 000 σε επενδυτές με αντάλλαγμα BTC, FIAT (USD, EURO) για εξάπλωση/ανάπτυξη του νομίσματος
9 000 000 Ισόποσα μοιρασμένο στον ελληνικό λαό

Δίνουμε τα χρήματα των επενδυτών σε ανθρώπους που θα δουλέψουν
για το νόμισμα (ως πληρωμή) για πράγματα όπως Wallets, Exchanges, Promotion, Marketing, Website κλπ

αυτο λες οτί ΠΡΕΠΕΙ να γίνει με DAC ? εννοεις http://protoshares.net/ ? Γιατί είναι απαραίτητο το DAC ?

Στην παραπάνω ανάπτυξη δεν το βλέπω απαραίτητο
Θα μπορούσαν απλά τα 10 000 000 να είναι premine
το οποίο είναι και το δικό μου σκεπτικό

BitBay - The Future of Free Markets  |  BCT thread  |  https://bitbay.market
Dynamic Peg  - Whitepaper out  -  Working implementation to be released soon
Web Markeplace coming Fall 2018
mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
April 10, 2014, 01:56:48 PM
 #154

Έχει αρχίσει και μου ακούγετε ενδιαφέρουσα η ιδέα σου mavromixalaki, αλλα γιατι να το καναμε με DAC kai όχι με ενα απλόIPO δικό μας (σαν το NXT)
mavromixalakis
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100



View Profile
April 10, 2014, 08:18:35 PM
 #155

Στην ουσία αυτό που λέω είναι ένα IPO αλλά όπως ήταν τα Angel shares με κάποιες διαφοροποιήσεις:

Υποθετικά νούμερα:

10,000 Greekshares σε διάστημα 100 ημερών.

Στο τέλος των 100 ημερών το κάθε greekshare θα ισούται με 1,000 Greekcoins αρα στο τέλος των 100 ημερών θα υπάρχουν 10,000,000 Greekcoins που θα ανήκουν στους κατόχους των Greekshares.

Διανομή των Greekshares:

1) 6,000 στους επενδυτές που θα δώσουν funding για να πετύχει το project .
2) 1,000 στα καταστήματα που θα έχουν δεχτεί σα μέσω πληρωμής το Greekcoin.
3) 3,000 στους Ελληνες πολίτες που θα κάνουν claim τα shares τους με το ΑΜΚΑ τους.

Ποιο είναι το σκεπτικό μου:

1) Αν υποθέσουμε ότι το project κανει 100 μέρες να ολοκληρωθεί, κάθε μέρα δεχόμαστε funding σε ΒΤCs και μοιράζουμε proportionate 60 Greekshares. Χρησιμοποιούμε τα χρήματα αυτά για να κάνουμε οτιδήποτε χρειάζεται για να πετύχει το project. Συζητάμε καθημερινά με όλο το κόσμο, τον ενημερώνουμε για τη προοδο που κάνουμε κτλ κτλ...Αρχικά δε θα πιστεύει κανένας σε εμάς και για το πρώτο μήνα μέχρι να αρχίσουμε να κάνουμε κάποια πρόοδο μάλλον δε θα έχουμε πολύ funding. Εμείς θα είμαστε οι αρχικοί επενδυτές. Το πιο πιθανό είναι ότι με πολύ λίγα BTCs καθένας από εμάς που πιστεύει σ αυτό που κάνουμε μπορεί να πάρει αρκετά Greekshares. Πχ αν είμαστε 20 άτομα που δουλεύουμε για το project και το πιστεύουμε στέλνουμε ο καθένας από 0,01 BTC και μοιραζόμαστε 60 Greekshares, δηλαδή καθένας από τα 20 άτομα έχει πάρει 3 Greekshares πληρώνοντας 0,01 ΒΤC. Αρα είναι σαν να δώσαμε τη πρώτη μέρα μία αρχική τιμή 1Greekcoin = 0.0000033 BTC η με αλλα λόγια αν η ισοτιμία είναι 1BTC = $400, τότε ένα Greekcoin = $0.00132 άρα έχουμε συνολικά στο τέλος των 100 ημερών ένα market cap για όλα τα greekcoins $13,200

Αν πιστεύουμε ότι το Greekcoin θα έχει market cap πάνω από $13,200 μετά από 100 μέρες τότε οι επενδυτές έχουν συμφέρον να συνεισφέρουν όσα πιο πολλά μπορούνε όσο πιο νωρίς γίνεται... Παράλληλα δείχνουμε καθημερινά με διαφάνεια το commitment μας και τη πρόοδο που κάνουμε ώστε να πείσουμε και άλλους να επενδύσουν πάνω μας. Αυτή είναι η έννοια του DAC! Δημιουργούμε από το πουθενά ένα community που πιστεύει σ'αυτό που πάμε να κάνουμε και καθημερίνα τους πείθουμε ότι τα λεφτά που στέλνουν θα πάρουν αξία. Παρουσιάζουμε καθημερινά ανοιχτά τα έξοδά μας, τη προσπαθειά μας και προσπαθούμε να κερδίσουμε τους επενδυτές.. Εάν προχωράμε με γρήγορα βήματα θα αρχίσουν να στέλνουν και άλλοι επενδυτές χρήμα οι οποίοι δε θα πάνε να ξοδέψουν κατευθείαν τα coins όταν τα πάρουν στα χέρια τους...Τα χρήματα χρησιμοποιούνται πχ για technical bounties, promotion bounties κτλ κτλ.. Αυτός που θα φτιάξει ένα καλό site, wallet etc θα πρέπει να πληρωθεί. Αυτός που θα καταφέρει να το βάλει σα μέσο πληρωμής σε κάποιες τουριστικές επιχειρήσεις θα πρέπει να πληρωθεί. Τίποτα δε γίνεται τσάμπα... Δημιουργούμε bounties και πληρώνουμε το χρόνο του καθενός ανάλογα.. Χρησιμοποιούμε με διαφάνεια το funding, συζητάμε με τους επένδυτές και πέρνουμε ανοιχτές αποφάσεις. Δημιουργούμε μια εταιρεία με σκοπό τη κερδοφορία των επενδυτών, βοηθώντας παράλληλα όσους Ελληνες μπορούμε να αποχτήσουν κάποια νομίσματα, διαδίδουμε το νομισμά στις τουριστικές μας επιχειρήσεις και δημιουργούμε μελλοντική αξία για το νομισμά μας!!!

Sorry αλλά δε μπορώ να το περιγράψω πιο απλά. Απλά έχω σαν παράδειγμα το AGS και είδα τι funding μπορεί να αποχτήσει ένα DAC εφόσον πείσει τους επενδητές του ότι στόχος είναι η μελλοντική κερδοφορία.

2) Κάθε μέρα δίνουμε όπως μπορεί ο καθένας μας από 0,5 greekshare ανά κατάστημα που θα το δεχτεί σα μέσο πληρωμής. Στόχος δηλαδή στο τέλος των 100 ημερών 2,000 καταστήματα στην Ελλάδα να δεχτούν το greekcoin σα μέσο πληρωμής. Στοχεύουμε κυρίως ξενοδοχεία και τουριστικές επιχειρήσεις. Προυπόθεση μπορεί να είναι να αναγκαστούν να έχουν το logo we accept Greekcoins για τουλάχιστον δύο μήνες ακόμα και μετά την ολοκλήρωση των 100 ημερών. Μετά από 1 μήνα δηλαδή μετά από 160 μέρες αν θέλουν ας πάρουν το μερισμά τους και ας τα πουλήσουν και ας το βγάλουν. Θα έχουμε πετύχει το στόχο μας και αμφιβάλω αν κανείς απο τις τουριστικές επιχειρήσεις θα το βγάλει... Φυσικά εκεί χρειάζεται πολύ προσωπική εργασία από το καθένα μας..

3) Το πολύ 1 εκ. Ελληνες πολίτες. Ρεαλιστικά δε θα έρθουν παραπάνω. Δίνουμε από 3 νόμισματα στον καθένα μέσω ΑΜΚΑ. Οτι περισσέψει το δίνουμε σε ανέργους σε ευπαθείς ομάδες, charities..

Για λόγους διαφήμισης και μόνο θα μπορούσαμε να δώσουμε ένα πολύ μικρό ποσοστό στους κατόχους PTS. Ο DEV του memory coin έδωσε 1 memory coin για κάθε 10 PTS (0,1%). Το ποσό ήταν ασήμαντο, το memorycoin μπορεί να απέτυχε να κερδίσει κάποια αξία αλλά μόνο και μόνο που εγώ που είμαι εντελώς άσχετος μπήκα στη διαδικασία να μάθω πως μπορώ να κάνω claim τα coins μου, να διαβάσω για το memory coin πιστεύω ότι ήταν πάρα πολύ καλή διαφήμιση για το νομισμά του. Και όλοι να πουλήσουν επιτόπου αυτό το 0,1% δεν κάνει καμία διαφορά. Αλλα από την άλλη η διαδικασία του να μάθω πως να κάνω retrive τα private keys μου για να κάνω κάτι claim ήταν πολύτιμη. όσο μεγαλύτερο είναι το ποσοστό που δώσουμε στους PTS shareholders τόσο καλύτερο...Σύντομα θα βγεί το Bitshares X (decentralised bank ) που θα κάνει trade bitassets όπως bitUSD. Αν δώσουμε κάποια από τα greekshares σε PTS shareholders, κερδίζουμε ένα community που θα κάνει τη διαφορά στο μέλλον. Θα μπορούμε να βάλουμε στο μέλλον το greekcoin να κάνει trading στο Bitshare πολύ πιο εύκολα. Θα κάνουμε δηλαδή trade BitGreekcoin!!! Εκεί να δείτε τι αξία θα πάρει μετά το Greekcoin... Για το λόγο αυτό και μόνο θα πρότεινα και ένα 0,5% των greekshares να πάνε σε PTS shareholders...

Πιστεύουμε ότι μπορούμε να το κάνουμε? Κάθε μέρα ο καθένας από εμάς προσπαθεί να πάρει όσα πιο πολλά greekshares μπορεί..Δημιουργούμε ένα community σιγά σιγά όπου έχει σα στόχο τη κερδοφορία και παράλληλα βοηθάμε την Ελλάδα. Διότι αν έχουμε καταφέρει να δώσουμε το 40% των νομισμάτων στον Ελληνικό λαό και στις Ελληνικές τουριστικές επιχειρήσεις έχουμε δημιουργήσει μια πραγματική αξία. 1 εκκατομύριο Ελληνες έχουν τουλάχιστον 1 νόμισμα άρα θέλοντας η όχι θα μάθουν να το χρησιμοποιήσουν και 6,000 τουριστικές επιχειρήσεις συναλλάσονται με αυτό με ξένους.

όσον αφορά την ομάδα που το κατάφερε αυτό? Αν το project πετύχει θα έχει πετύχει επειδή πραγματικά ασχολήθηκαν, επειδή κατάφεραν τους στόχους που είχαν παρουσιάσει, επειδή πήραν όλο το αρχικό ρίσκο πάνω τους και επένδυσαν σε κάτι αμφίβολο όχι μόνο με λόγια, αλλά με τις πράξεις τους και τα κεφάλαια τους, τότε θα έχουν βγάλει πολλά λευτά και μαγκιά τους. Γιατί θα το αξίζουν.

2 σενάρια υπάρχουν σε κάτι τέτοιο...

1. Κανένας δε μας πιστεύει, δε στέλνει funding, κανένας μας δεν ασχολείται οπότε το project πολύ σύντομα βουλιάζει.
2. Δημιουργούμε ένα greekcoin που επειδή καταφέραμε να γίνει δεκτό από Ελληνικές τουριστικες επιχειρήσεις, αποχτά αξία και βοηθάμε παράλληλα κάπως και 1 εκ Ελληνες.

Μακάρι να μπορούσαμε να δώσουμε το 100% των νομισμάτων σε Ελληνες και αυτό το νομισμά να έχει αξία.Δυστυχώς δε δουλεύει έτσι το σύστημα.Τίποτα δεν είναι τσάμπα. Ζούμε σε καπιταλιστικό σύστημα! Χρειαζόμαστε τους επενδυτές, χρειαζόμαστε τους traders για να κινείται η αγορά. Δεν έχει νοημα να δώσουμε όλα τα νομίσματα στους Ελληνες μόνο. Δε θα ξέρουν τι να τα κάνουν και θα τα πουλήσουν πολύ εύκολα. Το μεγαλύτερο ποσοστό θα πρέπει να το αποχτήσει το cryptocommunity που ξέρει πως να το κάνει value. Για να πάρει αξία το νόμισμα πρέπει να είναι η πλειοψηφία στη κατοχή των επενδητών που έχουν πιο μακροχρόνιο κερδοσκόπικο ορίζοντα και όχι στα χέρια του απλού Ελληνα καταναλωτή που κάποιος του έδωσε τσάμπα χρήμα. Τα ποσοστά θα πρέπει να τα σκευτούμε με προσοχή. Ισως και το 40% στον Ελληνικό λαό να είναι πολύ και οι επενδυτές θα πρέπει να έχουν πιο πολύ.

 


 


mavromixalakis
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100



View Profile
April 10, 2014, 08:32:11 PM
 #156

AAAA... και για να ολοκληρώσω μιας και δεν είπα πολλά... Η πρωτότυπη ιδέα και η διαφορά μας δε θα βρίσκεται στο mining και σε κάποιο αλγόριθμο. Βρίσκεται στο ότι θα φτιάξουμε το πρώτο DAC country coin! Ξεχάστε αυτά που ξέρετε και δείτε το μέλλον. Το μέλλον είναι τα DACs όπου μια ομάδα επενδυτών έχουν ένα κοινό στόχο! Να παράξουν κέρδος σε συνδυασμό να βοηθήσουν τη χώρα τους! Το ΙPO αυτό μπορεί να γίνει υποθέτω και μέσα από το counterparty η το Mastercoin (δε το συνιστώ γιατί πατάνε στο blockchain του Bitcoin), πάνω στο BitsharesME (όταν βγει) ή πάνω στο Ethereum (δε το ξέρω δεν έχω ασχοληθεί) ή να είναι ανεξάρτητο τελείως. Γενικά πιστεύω σε συνεργασίες και όχι να ανακαλυψουμε το τροχό από την αρχή και θα πρότεινα το BitsharesMe.
GiorgosK
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 253



View Profile WWW
April 10, 2014, 09:22:19 PM
 #157

μερικές ερωτήσεις ?

ας υποθέσουμε ότι είμαστε 20 και όλοι ένθερμοι υποστηρικτές

1. 0.01BTC χ 30 ημέρες χ 400 $/BTC = $120 θα πρεπει να επενδύσει ο καθένας από εμάς για τον πρώτο μήνα
και να ρίξει και πολύ δουλειά για να πείσει επιχειρήσεις και άλλους να δεχτούν τα shares και το νόμισμα
αλλά παράλληλα θα πρέπει να αφήσει στην άκρη την καθημερινή του εργασία
οπότε μιλάμε για μία επένδυση άνω των 1000 ευρώ για κάποιους από εμάς

2. γιατί είναι απαραίτητα τα shares ? γιατί να μην δίνουμε απ'ευθείας νομίσματα δεν το καταλαβαίνω ?
Τι κερδίζουμε με αυτό ?

3. μήπως ενα IPO ~ IPCO (initial public coin offering) θα σήμαινε ότι ίσως πιο γρήγορα τα χρήματα από επενδυτές
θα τα έπερναν  όσοι εργάζονταν για το νόμισμα οπότε δεν θα χρειάζόταν κάνουν την αρχική επένδυση
(πιθανοτατα να αφήσουν) αλλά θα πληρωνόντουσαν για την δουλειά τους ?

BitBay - The Future of Free Markets  |  BCT thread  |  https://bitbay.market
Dynamic Peg  - Whitepaper out  -  Working implementation to be released soon
Web Markeplace coming Fall 2018
mavromixalakis
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100



View Profile
April 11, 2014, 07:41:20 AM
 #158

1. 0.01BTC χ 30 ημέρες χ 400 $/BTC = $120 θα πρεπει να επενδύσει ο καθένας από εμάς για τον πρώτο μήνα
και να ρίξει και πολύ δουλειά για να πείσει επιχειρήσεις και άλλους να δεχτούν τα shares και το νόμισμα
αλλά παράλληλα θα πρέπει να αφήσει στην άκρη την καθημερινή του εργασία
οπότε μιλάμε για μία επένδυση άνω των 1000 ευρώ για κάποιους από εμάς

Εαν πιστεύεις ότι το νομισμα σου θα αξίζει τοτε μιλάμε για 0,01BTC X 100 X 400 = $400 και αν υποθέσεις ότι θα έχεις πάρει στα χέρια σου 300greekshares = 300,000 greekcoins τοτε μιλάμε ότι το για ισοτιμια GRC/BTC =0.000003 η $0,0013 καθε greekcoin.. Αν είναι να μην πιασουμε αυτη τη τιμη τοτε σιγουρα αστο...ας μη κανουμε τιποτα καλυτερα μη γινουμε και ρομπα...

Στη πραγματικοτητα κανενας δε θα στειλει τοσο λιγο funding...το παραδειγμα είναι υποθετικό


2. γιατί είναι απαραίτητα τα shares ? γιατί να μην δίνουμε απ'ευθείας νομίσματα δεν το καταλαβαίνω ?
Τι κερδίζουμε με αυτό ?

Εδώ πιστεύω είναι όλη η διαφορά! Δεν δινει κανένας shares... Οποιος πιστεύει αγοράζει shares!! Εαν εσύ σα developer πιστεύεις ότι θα κάνεις καλη δουλειά και θα πετύχει αυτο που φτιάχνεις θα πας να αγοράσεις όσο πιο πολλα shares μπορείς. και θα πρέπει να πιθεις καθημερινά ολους τους υποψηφιους επενδυτές να γινουν μερος της "οικογενειας μας" να επενδυσουν τα χρηματά τους γιατι αξίζεις!! Κάθε μέρα δίχνεις τι κάνεις και κερδίζεις την εμπιστοσύνη των επενδυτών να αγοράσουν και αυτοί shares! διοτι θα φτιαξεις κατι που θα έχουν όλοι συμφέρον να μη το πουλησουν με το που θα το παρουν στα χερια τους... Τους πίθεις ότι αυτό που κανεις θα έχει αξία πραγματική αξία στο μέλλον.

Αν απλά οι devs πληρώνονται με ενα νομισμα που μέχρι την ολοκλήρωση του εχει μηδαμινή αξία στα μάτια όλων, που δεν αποδικνύει κάθε μέρα με πράξεις την μελλοντική του αξία τοτε αναπόφευκτα με το που θα γίνει το airdrop θα διαλυθεί... ΟΛΟΙ θα πάνε να το πουλήσουν κατευθείαν! Οι devs φυσικά έχουν βγάλει πάλι λευτά διοτί βρέθηκαν κάποιοι αφελείς να το αγοράσουν και καταλιγεις πάλι σε ενα ακόμα ωραίο scam coin!! Είναι τελείως διαφορετικό να δίνεις κάτι που δεν έχει αξία τσαμπα σε κάποιον με τη πεποιθηση ότι μπορεί να πάρει κάποια αξία στο μέλλον και να βγάλει λευτά και τελείως διαφορετικό να δημιουργείς σε διάστημα χρόνου ένα confidence ότι αυτό που κάνεις θα έχει αξία και να πίθεις και άλλους καθημερινά ότι θα έχει αξία ώστε να επενδύουν συστηματικά στην ιδέα σου και άλλοι...Με αυτό το τρόπο δεν κάνεις pump και dump αλλα δημιουργείς ένα οικονομικό μοντέλο συστηματικής επένδυσης. Το πρώτο μήνα ίσως δε θα πίθεις κόσμο ότι θα κάνεις κάτι καλό. Αλλα εσύ ξερεις ότι θα κάνεις κατι καλο! Με λίγα χρηματα λοιπόν αποχτάς πολλα shares. Οσο περνάει ο καιρός με τις πράξεις σου πίθεις επενδυτές οτι κάνεις κατι καλό και αρχίζουν και αυτοί να επενδύουν χρήματα.. Τα φτηνά shares που έχεις αποχτήσει σαν early believer ξαφνικά αξίζουν περισσοτερο... Και συνεπώς το νομισμά σου πέρνει αξία. Αν πάλι δεν κανεις τιποτα και δεν βλεπει κανείς προοδο στο έργο σου τοτε αυτά τα φτηνα shares που πληρωσες με τα λευτά σου είναι άχρηστα και έχεις χάσει την επενδυσή σου. Και έτσι είναι το δίκαιο! Αν κάνεις καλή δουλεία να αμοιμφείς αν όχι ας πρόσεχες! Και όχι να προσπαθείς να εξαπατήσεις το κόσμο δίνοντας νομίσματα για τη δουλεια τους και για promotion και βλακείες... διότι όποιος πάρει τσαμπα χρήμα θα το πουλήσει κατευθείαν!!!

Για να καταλάβεις λιγο το σκεπτικό δες το http://www1.agsexplorer.com/

Δες τι εννοώ.. Στη αρχή πολύ δε πιστευαν, όσο περναγε ο καιρος και οι devs αποδεικνυουν το έργο τους το funding αυξανόταν. Λιγο πριν το snapshot στις 28/02 εκτινάχθηκε και τώρα επειδή ακομα δεν εχουν παρραδώσει ούτε ένα DAC από αυτά που έλεγαν κανένας δε στέλνει πια... Κάποιοι όμως στέλνουν ακόμα και τώρα...Γιατί? επειδή πιστεύουν ότι θα παραδώσουν αυτό που υποσχέθηκαν και θα δείς ότι στην επόμενη ανακοίνωση για snapshot το funding πάλι θα εκτιναχθεί. Εχει δημιουργηθεί ένα επενδυτικό community όπου ο καθένας ανάλογα με τα ρίσκα που θέλει να πάρει επενδύει ανάλογα. Και για να ολοκληρώσω, πάνω από το 50% όλου αυτού του funding ανοικεί στην invictus που είναι οι DEVs. Και ο λόγος είναι απλός. Διότι πιστεύουν σ αυτό που κάνουν και πιστεύοθν ότι όταν βγάλουν αυτά που υποσχέθηκαν οι επενδύσή τους θα εκτιναχθεί!! Δεν τους εδωσε ποτέ κανείς τσαμπα shares και coins!!


3. μήπως ενα IPO ~ IPCO (initial public coin offering) θα σήμαινε ότι ίσως πιο γρήγορα τα χρήματα από επενδυτές
θα τα έπερναν  όσοι εργάζονταν για το νόμισμα οπότε δεν θα χρειάζόταν κάνουν την αρχική επένδυση
(πιθανοτατα να αφήσουν) αλλά θα πληρωνόντουσαν για την δουλειά τους ?

Το γρήγορο δεν είναι καλό! Η όλη διαφορά που θα πρέπει να κάνουμε είναι να χτίσεις εμπιστοσύνη στους κατόχους των μελλοντικών coins!! Οι 100 μέρες που λέω είναι αστείες... Θα χρειαστούν τουλάχιστον 200 μέρες εκτιμώ για να χτίσεις αυτή την εμπιστοσλυνη που περιγράφω και να πετυχεις σιγά σιγά τους στόχους σου. Οτιδήποτε άλλο επιχειρήσουμε θα αποτύχει σας το εγγυόμαι!! Αυτοί που θα έχουν πάρει τα coins θα πρέπει ΟΛΟΙ να έχουν δουλέψει και όλοι να πιστεύουν στην επιτυχία τους ωστε να μη γίνουν dump με το που βγουν στη κυκλοφορία. Αν δεν εννωθούμε σαν Ελληνική ομάδα τίποτα δε θα καταφέρουμε! Οποιος βιάζεται να βγάλει λευτά θα αποτύχει!

Η θα ακολουθήσουμε τη πορεία που περιγράφω και θα πετύχουμε ή θα βιαστείτε να κάνετε γρήγορο κέρδος και θα αποτύχετε! Φυσικά στη πορεία σίγουρα κάποιοι θα βγάλουν λευτά με το τρόπο σας διότι πάντα υπάρχουν αφελείς εκεί έξω αλλά για άλλη μια φορά θα έχουμε εξαπατήσει το κόσμο και θα έχουμε καταφέρει μια τρύπα στο νερό. Και αν κάποιος από εδώ μέσα έχει τέτοιους στόχους να πάει να γ...

Αν ήταν εύκολο θα γινόμασταν όλοι πλούσιοι!! 
GiorgosK
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 253



View Profile WWW
April 11, 2014, 11:25:26 AM
 #159

@mavromixalakis

Αν και καταλαβαίνω το σκεπτικό σου είμαι δύσπιστος με κάποια σημεία

Έχεις δίκιο στο ότι για να πετύχει ένα νόμισμα χρειάζεται δουλειά και το δικό μου το θέμα είναι ότι
για να δουλέψουμε σκληρά πρέπει να πληρωνόμαστε ώστε να μπορούμε να παράγουμε
αλλά τα shares δεν με πείθουν προσωπικά ότι θα βοηθήσουν απαραίτητα

"Για να καταλάβεις λίγο το σκεπτικό δες το http://www1.agsexplorer.com/"

Εδώ βλέπω ένα νόμισμα που ξεκίνησε χαμηλά και σιγά σιγά ανέβηκε η αξία του αλλά τους τελευταίους μήνες
έπεσε ακόμα πιο χαμηλά, μάλλον το αντίθετο αποδεικνύει, δεν λέω πως είναι πρόβλημα των shares αλλά
και τα shares από μόνα τους δεν θα αλλάξουν κάτι ...

Νομίζω το σημαντικό είναι να βάλουμε ένα πλάνο πως θα το υιοθετήσουν οι επιχειρήσεις ώστε να μπορούν το δεχτούν έτσι όταν κάποιος το έχει στα χέρια του δεν θα πάει σε ανταλλακτήριο αλλά θα το κρατήσει και θα το ξοδέψει για αγαθά και υπηρεσίες


"Το γρήγορο δεν είναι καλό!"
Αν γρήγορα δεν έρθουν κάποια χρήματα στο τραπέζι ώστε να πληρωθούν/πληρώνονται όσοι ασχολούνται/θα ασχοληθούν, πως πιστεύεις ότι κάποιος θα ασχοληθεί πολύ/αρκετά με την ανάπτυξη/προώθηση του εγχειρήματος

Και πάλι λέω το θέμα είναι πως 20 άνθρωποι θα αφήσουν τις δουλείες τους και θα δουλεύουν για αυτό αλλά τα έξοδα θα τρέχουν στην καθημερινότητα τους, γιαυτό χρειαζόμαστε κάποιες επιχειρήσεις / επενδυτές

Αλλιώς ίσως το να ξεκινήσουμε σιγά σιγά και να εξαπλώνουμε την ιδέα ενός νομίσματος (που δεν θα υπάρξει για αρκετό καιρό) και να βλέπουμε και να φέρνουμε όλο και περισσότερους σε αυτήν εδώ την κοινότητα που αναπτύσσετε και σιγά σιγά ΠΟΛΛΟΙ να κάνουν λίγα ο καθένας ώστε να μην χρειάζεται να αφήσουν τις δουλειές τους το βλέπω ως μία πιο εύκολη εξάπλωση του εγχειρήματος

BitBay - The Future of Free Markets  |  BCT thread  |  https://bitbay.market
Dynamic Peg  - Whitepaper out  -  Working implementation to be released soon
Web Markeplace coming Fall 2018
mavromixalakis
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100



View Profile
April 11, 2014, 11:48:44 AM
 #160

@GiorgosK

Δυστυχώς δε μπορώ να σου εξηγήσω πως και γιατί παραπάνω... δεν είμαι καλος στο να γράφω...
Θα είσαι στο meetup τη Κυριακή? Θα χαρώ να συζητήσω παραπάνω εκεί πέρα με όσους παρευρεθούν.
Εαν δεν είσαι ας κανονίσουμε να εποικηνωνήσουμε τηλεφωνικά ή με άλλον τρόπο...

Αυτό που βλέπεις στα AGS δεν ειναι νόμισμα!!! Είναι equity στα cryptoprojects που κανουν... Είναι μετοχή! Έχει τεράστια διαφορά!!! Με βάση αυτό το μοντέλο όσοι πήραν νωρίς PTS/AGS θα βγάλουν ένα σκασμό λευτά σύντομα!! Διότι βασίζεται σε σωστό επιχειρηματικό μοντέλο!! Και αυτοί που δουλεύουν για το project πληρώνονται καθημερινά για τις υπηρεσίες τους! ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ!! Οτι κάνουν πληρόνονται γι'αυτό και ακόμα δεν έχει υλοποιηθεί ούτε ένα DAC απ'ότι υποσχέθηκαν... Ετσι και εμείς θα πληρονόμαστε καθημερινά για τις υπηρεσίες μας μεσα απο΄τα Greekshares.. Απλά θα πληρονόμαστε όσο κάνει value η αγορά ότι αξίζει η δουλειά μας... Και όταν λέω εμείς δεν εννοώ μόνο τα 20 άτομα αλλά ΟΛΑ τα άτομα που βοηθούν σε αυτή την ιδέα! Είτε είναι Ελληνες είτε ξένοι! Δημιουργούμε bounties καθημερινά και χρησιμοποιούμε το funding..

Σκέψου ένα απλό παράδειγμα...Κάποιος βάζει μια εταιρεία να δεχτεί το greekcoin σα μέσο πληρωμής. Αυτός θα πρέπει να πληρωθεί από το funding. Χρησιμοποιείς τα BTCs που σου έχουν στείλει και τον πληρώνεις γι αυτή την υπηρεσία.. Καποιος φτιάχνει το wallet. Τον πληρώνεις... όσο πιο γρήγορα φτιάχνεις κάτι τόσο πιο πολύ εξαπλώνεται η ιδέα.. Τοσο πιο πολύ εξαπλώνεται το νομισμά σου κ συνεπώς η αξία του.

Δημιουργείς ένα community όπου όσοι σημμετέχουν έχουν ένα κοινό στόχο! Το κέρδος! Και η ιδέα είναι ότι παράλληλα βοηθάς και κάποιους απλούς ελληνες πολίτες, εξαπλώνεις το νομισμά σου στη χώρα, δεν έχεις καμία σχεση με κυβερνήσεις... ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΙΟ ΜΕΛΛΟΝHuh Οπου όλα αυτά θα απαγορευτούν?? εχεις δημιουργήσει μία χώρα που συναλάσεται σε σ'ενα οικονικό νομισμα που δεν την ενδιαφέρει να το αλλαξει σε ευρώ. Εχεις μία νέα deccentralised τραπεζα. Τη bitshare X όπου το κάνεις trade με bitassets...

Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!