Bitcoin Forum
April 26, 2024, 12:57:46 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: Platin ( Fikirler Görüşler )  (Read 767 times)
anonymous3x (OP)
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
November 19, 2020, 09:58:34 AM
Last edit: November 19, 2020, 10:40:52 AM by anonymous3x

Hocam konuyu okudum platin ve paladyum almayı düşünüyordum zaten daha çok istekli oldum gramaltın paladyum satıyor fiziksel ama neden fizikseli daha pahalı bankadaki hesaba göre iki kay pahalıya satılıyor bu paladyum bankada da yok bu yüzden platin alacağım galiba

Uzun vade düşünüyorsanız fiziksel en güzel yatırım aracıdır. Ancak fiziksel fiyatların ekrandaki sanal fiyatlarla uzaktan yakından alakası yok. Ve fizikselde makas günden güne açılmaya başladı metallerde.

Platin ve paladyum; Vakıf katılım bankasında KuveytTürk'te mevcut. Alım satımını yapabilirsiniz.

Paladyumla pek ilgilenmiyorum bu konuda seçim sizin. Platin grafiğini saatlerce incelemişimdir geçmişten bu yana fiyat hareketleri dahil. Platinin önümüzdeki yıllarda geçmişte(Son 50 yıl) yaptığı hareketleri tekrarlaması durumunda, Altın fiyatlarının üzerine çıkacağını düşünüyorum. Geçmiş 50 yıl boyunca bu böyle olmuş bu seferde olacaktır herhalde. (Ytd)

1714093066
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714093066
Reply with quote  #2

1714093066
Report to moderator
1714093066
Hero Member
*

Ignore
1714093066
Reply with quote  #2

1714093066
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714093066
Hero Member
*

Ignore
1714093066
Reply with quote  #2

1714093066
Report to moderator
1714093066
Hero Member
*

Ignore
1714093066
Reply with quote  #2

1714093066
Report to moderator
1714093066
Hero Member
*

Ignore
1714093066
Reply with quote  #2

1714093066
Report to moderator
anonymous3x (OP)
Sr. Member

View Profile
November 24, 2020, 03:49:04 PM

YTD

GrinZ
Legendary
*

Activity: 1572
Merit: 1002

View Profile
November 24, 2020, 03:57:54 PM

Bence böyle bir yatırım yapmanız mantıklı bir hareket olmuş özellikle bunun grafik incelemelerini ve geçmişten günümüze gelindiği zamanda ortada olan istatistik bariz belli ediyor kendisini -ytd- . Umarım uzun vadeli düşündüğün bu yatırımın istediğin yere gelir de dilediğin fiyattan bozdurursun.
W Jr.
Copper Member
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 955

View Profile
November 24, 2020, 08:01:30 PM
Merited by RaltcoinsB (1), lossnet (1)

Platin; özellikle kullanım alan çeşitliliği sebebiyle değerli.Şöyle bir kullanım alanlarına kısaca göz atacak olursak;

♦️ Jet ve füze motorlarının ağız kaplamalarında,
♦️ Katalizör olarak petrol ürünlerinin işlenmesinde,
♦️ Denizaltındaki boru hatlarının ve büyük gemilerin katodik koruma sistemlerinde,
vb... daha birden çok kullanım alanı var.Kuyum sektöründe de değerli bir geçiş metalidir.

Yoğunluk açısından bilinen en yoğun üçüncü elementtir. Örnek verecek olursak aynı ölçüdeki demirden üç kat daha ağırdır. Demirin 1 cm3’ü 7,8 gram iken, platininki 21,45 gramdır.

Bu bilgiler ile bakarsak, artan teknolojik gelişmeler,Platine olan ihtiyacı diğer sektörlerde de arttıracak.Değerleneceğini düşünüyorum.

Yatırım tavsiyesi değildir...

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT|
4,000+ GAMES
███████████████████
██████████▀▄▀▀▀████
████████▀▄▀██░░░███
██████▀▄███▄▀█▄▄▄██
███▀▀▀▀▀▀█▀▀▀▀▀▀███
██░░░░░░░░█░░░░░░██
██▄░░░░░░░█░░░░░▄██
███▄░░░░▄█▄▄▄▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
▀████████
░░▀██████
░░░░▀████
░░░░░░███
▄░░░░░███
▀█▄▄▄████
░░▀▀█████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
░░░▀▀████
██▄▄▀░███
█░░█▄░░██
░████▀▀██
█░░█▀░░██
██▀▀▄░███
░░░▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
|
██░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░██
▀█▄░▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄░▄█▀
▄▄███░░░░░░░░░░░░░░███▄▄
▀░▀▄▀▄░░░░░▄▄░░░░░▄▀▄▀░▀
▄▄▄▄▄▀▀▄▄▀▀▄▄▄▄▄
█░▄▄▄██████▄▄▄░█
█░▀▀████████▀▀░█
█░█▀▄▄▄▄▄▄▄▄██░█
█░█▀████████░█
█░█░██████░█
▀▄▀▄███▀▄▀
▄▀▄
▀▄▄▄▄▀▄▀▄
██▀░░░░░░░░▀██
||.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
░▀▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄░▄▀
███▀▄▀█████████████████▀▄▀
█████▀▄░▄▄▄▄▄███░▄▄▄▄▄▄▀
███████▀▄▀██████░█▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████▀▄▄░███▄▄▄▄▄▄░▄▀
███████████░███████▀▄▀
███████████░██▀▄▄▄▄▀
███████████░▀▄▀
████████████▄▀
███████████
▄▄███████▄▄
▄████▀▀▀▀▀▀▀████▄
▄███▀▄▄███████▄▄▀███▄
▄██▀▄█▀▀▀█████▀▀▀█▄▀██▄
▄██▄██████▀████░███▄██▄
███░████████▀██░████░███
███░████░█▄████▀░████░███
███░████░███▄████████░███
▀██▄▀███░█████▄█████▀▄██▀
▀██▄▀█▄▄▄██████▄██▀▄██▀
▀███▄▀▀███████▀▀▄███▀
▀████▄▄▄▄▄▄▄████▀
▀▀███████▀▀
OFFICIAL PARTNERSHIP
FAZE CLAN
SSC NAPOLI
|
furylmz
Sr. Member

Activity: 798
Merit: 260

View Profile
December 01, 2020, 02:34:57 PM

Yok bulamıyorum fiziksel platin neden satılmaz ki bir de saçma şekilde neden kdv alınır bu üründen acaba metal ya altın gibi acilen böyle emtialardan altın gibi kdv alınmaması lazım neden kdv si var bir açıklaması yok baktım bulamadım galiba tek alınacak durak kuveyttürk başka alış yeri yok
anonymous3x (OP)
Sr. Member

View Profile
December 01, 2020, 02:52:35 PM

Güzel gidiyoruz yavaş yavaş dikkat çekmeye başladı platin ama şimdiden 1000 dolar kapısına dayandı. Şuan çoğu kişinin hala izlediğini pozisyon almadığını dusunuyorum. Nasıl Bitcoin 4.000 dolardan 20.000 dolara gelene kadar çoğu kişi izlediyse bunda da durum bu Smiley

Muhtemelen artık büyük hareketin başlangıcında olabiliriz. 1050 dolar ve üstü kapanışlarda hareketler sertlesebilir. YTD
anonymous3x (OP)
Sr. Member

View Profile
December 01, 2020, 04:40:34 PM
Last edit: December 06, 2020, 09:18:45 PM by anonymous3x

anonymous3x (OP)
Sr. Member

View Profile
December 06, 2020, 08:20:58 PM

Platin geçtiğimiz hafta çok iyi performans gösterdi. Beklediğim bir şeydi. Aynı şekilde bu hafta biraz koşu yorgunu olabilir ancak Platin hem altına hem gümüşe hem paladyuma göre en uygun emtia benim için. Önceki aylarda paylaştığım grafiklerde zaten fiyatın bariz diplerde gezdiği görünüyordu  özellikle Altına göre rasyosu dibin dibinde gibiydi.

Detaylı takibe devam ediyorum. Uzun  vadede en sevdiğim emtia olacağa benziyor. Beklentilerimi yazmayacağım anormal dönemlerden geçiyoruz ama şu kesin bu metal normal şartlarda Altından değerli. Geçmişteki tüm fiyatlamalarda çok nadir aşağısına sarktiysa da Altın fiyatının üzerinde gitmiş veya altın fiyatıyla eşit gitmiş ama bugün;
         Altın gramı = 460 TL
         Platin  gramı = 267 TL

Eğer Platin beni  yanıltmazsa 100 yıldır yaptığı hareketlerin aynısını önümüzdeki yıllarda tekrarlayacak kendisini Altın fiyatıyla esitleyecek ya da üzerine atacaktır.

YTD
anonymous3x (OP)
Sr. Member

View Profile
December 06, 2020, 09:16:23 PM
Merited by Vispilio (1)

M1 Para arzı ve metallerin fiyat hareketleri
Turuncu renk; Altın
Gri renk.        ; Gümüş
Mavi renk.    ;  Platin

YTD
bobita
Legendary
*

Activity: 2506
Merit: 1293

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
December 08, 2020, 11:24:53 AM

Bilmediğim bir konu, başlık ilgimi çekti ve okuyunca ilginç geldi açıkçası.
Platinin kullanım çeşitliliğini görüyorum yazmışsınız ancak bende tereddüt oluşturan bir durum görmekteyim. Anladığım kadarıyla ağırlıklı kullanım petrole dayalı otomotiv sektöründe ve dünya hızla elektrikli araçlara doğru gidiyor, otomobili geçtim, tır ve uçak prototipleri bile boy göstermeye başladı, bu durum platine olan talebi düşürmeyecek mi?
Kaldı ki, mesela tıpta kullanımı insanların zannettiği kadar yok, halk dilinde "platin taktılar" dedikleri malzemeler çoğunlukla titanyum, vitalyum ve kobalt alaşımları.
Tekrarlamak isterim, bildiğimden, araştırdığımdan falan yazmıyorum, konuyu okurken aklıma ilk bu husus geldi.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
anonymous3x (OP)
Sr. Member

View Profile
December 08, 2020, 01:20:37 PM
Last edit: December 08, 2020, 03:42:52 PM by anonymous3x

Bilmediğim bir konu, başlık ilgimi çekti ve okuyunca ilginç geldi açıkçası.
Platinin kullanım çeşitliliğini görüyorum yazmışsınız ancak bende tereddüt oluşturan bir durum görmekteyim. Anladığım kadarıyla ağırlıklı kullanım petrole dayalı otomotiv sektöründe ve dünya hızla elektrikli araçlara doğru gidiyor, otomobili geçtim, tır ve uçak prototipleri bile boy göstermeye başladı, bu durum platine olan talebi düşürmeyecek mi?
Kaldı ki, mesela tıpta kullanımı insanların zannettiği kadar yok, halk dilinde "platin taktılar" dedikleri malzemeler çoğunlukla titanyum, vitalyum ve kobalt alaşımları.
Tekrarlamak isterim, bildiğimden, araştırdığımdan falan yazmıyorum, konuyu okurken aklıma ilk bu husus geldi.

Platinin sanayide kullanılması talebi arttırır bu platin için olumlu ama benim için sanayi malı değil yatırım aracıdır hocam Platin. Mesela gümüşte de kriz yaşanırsa sanayi talebi olmaz, talep düşük olur dediler, artmaz falan dediler, arz fazlası dediler, neler neler dediler, sonuç ortada. Ayrıca ben Gümüş'e Paladyuma baktığım gibi Platine de bakmıyorum mesela.
   Paladyum net sanayi malıdır. Yatırıma gelmez. Gümüş paradır + Sanayide kullanılır.
   Platin ise Altın tarzı, yatırım aracıdır diyorum. Altın gibi sanayi de kullanımı da azdır. Elbette talep önemli ve sanayide kullanılması artı değer katacaktır. Fakat Platinin öyle sanayide  paladyum bakır gümüş gibi aman aman bir kullanimi yok, zaten platin yok dünyada, 16.000 ton falan platin var. Yatırımlık platin ise 3-4 bin ton civarı diyorlar 1 yıllık altın üretimine eşdeğer bu rakam. Yani yok. Zengin işi bir emtia. Zengin işi diyorum ama şuan fiyatı şuan hiçte zengin işi değil Smiley Neyse Tabi kıt bir kaynak olunca kullanım alanı da dar oluyor.

Platinin sanayide kullanımının bitmesi fiyatı üzerindeki baskıyı daha da kaldıracağını düşünüyorum. Altının enflasyona etkisi olmadığı gibi Platin de böylelikle enflasyona doğrudan etkisi olmayacak. Bir nevi hakettiği degere işte o zaman gelecektir. Biliyorsunuz sanayi mallari genelde vadeli kontratlar veya bir şekilde fiyatları baskilaniyor artması engelleniyor bu da enflasyona pozitif yansiyor.

Bugün bilinen 240 bin ton altına karşılık 16 ila 20 bin ton arası platin var ve Platin üzerindeki fiyat baskısı spekülatif bir nedenle veya talep düşüklüğünden de kaynaklanmış olabilir.

Yatırım Tavsiyesi Değildir.
anonymous3x (OP)
Sr. Member

View Profile
December 09, 2020, 01:33:19 AM

Platin madencileri hisseleri, son zamanda büyük artışlar yaşıyorlar.

YTD
kriminall
Sr. Member

Activity: 1358
Merit: 374

View Profile
December 10, 2020, 06:36:06 AM

Başlık gözümüzün önünde katlamışta katlamış, sanırım büyük hatayı bir miktar platin yatırımı yapmamakla yapmış olabiliriz, forumca yüzde 25 yatırımı platine aktarsaydık iyi bir kâr elde edebilirdik, tebrikler anonymouse bol kazançlar ,
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2044
Merit: 1603

View Profile WWW
December 10, 2020, 09:20:51 AM

Başlık açıldığında 840 - 850 USD civarı olan Platinum şu anda 1000'lere geldi, yani 2.5 ayda 20% civarı değer kazandı, madencilik hisseleriyle karıştırmayalım Wink

Değer saklama aracı olarak kıymetli metallerde Altın ve Gümüş başı çeker, Platinum veya başka bir metal bunların arasına girebilir mi, bu spekülatörlerin ve kıymetli metal yatırımcılarının tartışmayı sevdiği klasik konulardandır...

furylmz
Sr. Member

View Profile
December 10, 2020, 12:52:04 PM

Platin mükemmel bir yatırım ben aldım platin aklımdaydı zaten daha artacaktır bence bir yukarı iğne atabilir benim gibi ilgisi olanlar bu fırsat varken kaçırmayın ben platinin altını geçeceğini düşünüyorum eğer aklında olanlar varsa benim gibi düşünmeden alsınlar kesinlikle çok çok iyi yerlere gelecektir en az 2000 3000 dolar olacaktır keşke fiziksel saklayabilsek
gribalenfeksiyon
Full Member

Activity: 546
Merit: 100

View Profile
December 11, 2020, 11:46:25 PM

bu posttan sonra platin alıyoruz kalkın diyip bi ayaklandık resmen. ama ufak bi göz gezdirince gerçekten de mantıklı bi yatırım olacağından hiç şüphem yok, az bulunan bir meta olması da bir artı bence.
anonymous3x (OP)
Sr. Member

View Profile
December 13, 2020, 03:18:36 PM
Merited by Vispilio (1)

Platin Altın rasyosunda da güzel seyler oluyor. YTD.
anonymous3x (OP)
Sr. Member

View Profile
January 04, 2021, 01:57:58 PM

Her yönden incelediğim ve yatırım yaptığım Platin nihayet pump başladı.

Platin'e burada 840 dolardayken dikkat çekmiştim. Bereketli olsun takibe devam Platinleyim.

Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Lewan
Member
**

Activity: 1008
Merit: 19

Backed.Finance

View Profile
January 04, 2021, 03:17:10 PM

Platin her zaman değerli bir maden olmasına rağmen tercih edilme durumunda altın ve gümüşe göre biraz daha haksızlık yapılan bir madendi. ama son dönemde yatırımcının dikkatini çekmesi ve  yükselişe geçmesi ona da olması gereken yerde bir koltuk vermiş oldu.

furylmz
Sr. Member

View Profile
January 04, 2021, 10:38:53 PM

Ya ben platin alırken necen kdv ödeyeceğim anlamadım ki şimdi gümüş altın gibi değerli bir metal bu platin eğer böyleyse neden platine kdv ödüyorum buna bir düzenleme gelmesi lazım insanlar bu yüzden bilmiyorlar insanlar bu yüzden değer kazanmıyor olabilir çok saçma bir uygulama kdv almak
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  

Jump to: