Bitcoin Forum
April 25, 2024, 06:18:42 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Liquidity pool - objasnjenje uticaja promene cene i kad je bitno  (Read 268 times)
casperBGD (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2156
Merit: 1151

Nil Satis Nisi Optimum


View Profile WWW
March 17, 2021, 02:06:57 PM
 #21

Dali se tu može ući samo sa 1 coinom, ili se moraju imat 2 različita coina kako sam ja shvatio?
Na temelju čega se zarađuje tih 1% fee? dali se gubi zarada smanjenjem vrjednosti coina, ili ima i neki drugi način za gubitak? Ako odlučim na primjer uložit 0,01 BTC po ovome sam shvatio da je jedini gubitak ako opadne vrjednost BTC, pa mi nije jasno kako taj neko može imat koristi da daje 1% ako ja uložim coine na sajt?

Neznam neki rječnik za crypto, pa ako je objašnjeno u tekstu ja nisam shvatio izgleda

moras imati dva tokena za Liquidity pool tipa Uniswap, nemas sigurnu zaradu od 1%, APY varira na godisnjem nivou, a sastoji se od provizija za trgovinu koja se odvija u tom pulu

gledaj na to kao na decentralizovanu menjacnicu - svi mi stavimo po malo kuna i eur, i onda programcic umesto lika iza stakla menja svakom ko dodje po kupovnom/prodajnom kursu (ovde se prodaje po jednom kursu sa provizijom), i iz toga ti dobijas povrat na svoju investiciju, kao i vlasnik obicne menjacnice na primer, samo su ovde kuna i eur - BTC i ETH za navedeni pool

ukoliko hoces jedan token da stavis, onda gledaj opcije za pozajmice - npr. AAVE i Compound - tu ubacis neki token, i onda zaradjujes kao banka od davanja para onima kojima trebaju, na kamati
1714025922
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714025922

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714025922
Reply with quote  #2

1714025922
Report to moderator
1714025922
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714025922

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714025922
Reply with quote  #2

1714025922
Report to moderator
1714025922
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714025922

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714025922
Reply with quote  #2

1714025922
Report to moderator
The forum was founded in 2009 by Satoshi and Sirius. It replaced a SourceForge forum.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
badger27
Member
**
Offline Offline

Activity: 340
Merit: 19


View Profile
March 17, 2021, 03:43:02 PM
 #22

Dali se tu može ući samo sa 1 coinom, ili se moraju imat 2 različita coina kako sam ja shvatio?
Na temelju čega se zarađuje tih 1% fee? dali se gubi zarada smanjenjem vrjednosti coina, ili ima i neki drugi način za gubitak? Ako odlučim na primjer uložit 0,01 BTC po ovome sam shvatio da je jedini gubitak ako opadne vrjednost BTC, pa mi nije jasno kako taj neko može imat koristi da daje 1% ako ja uložim coine na sajt?

Neznam neki rječnik za crypto, pa ako je objašnjeno u tekstu ja nisam shvatio izgleda

Da bi sudjelovao u liquidity poolu moraš imati dva tokena jer se pool sastoji od dva tokena. U trenutku stavljanja tokena u liquidity pool moraš staviti jednaku vrijednost jednog i drugog tokena, a onda s vremenom kako se omjer vrijednosti mijenja tako se povećava količina jednog, a smanjuje količina drugog tokena. Uz to, za svako trgovanje u dobivaš postotak od trading fee-a kojeg burza uzima od trejdera. Taj postotak ovisi o tome koliko posto tvoji tokeni čine u ukupnom liquidity poolu.

Malo mi teško to sve pohvatat, pa se nadam da nisam dosadan sa pitanjima.

Znači ako sam ja ueo tokene za 0.01 BTC i 0.01 ETH ja sam dobio tokene u toj vrjednosti od sajta di sam uložio coine. E sad kako se tu isplati ulagat, ako imam moguću malu zaradu i vjerovatno veliki gubitak ako vrjednost coina kojeg sam uložio opadne značajno.

Kako ide sa vađenjem coina nazad dali ih mogu povuć u bilo kojem trenutku, koliko postotak za fee uzme sajt ako se odlučim izvadit coine nazad?
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1206



View Profile
March 18, 2021, 08:57:14 AM
 #23

Malo mi teško to sve pohvatat, pa se nadam da nisam dosadan sa pitanjima.

Znači ako sam ja ueo tokene za 0.01 BTC i 0.01 ETH ja sam dobio tokene u toj vrjednosti od sajta di sam uložio coine. E sad kako se tu isplati ulagat, ako imam moguću malu zaradu i vjerovatno veliki gubitak ako vrjednost coina kojeg sam uložio opadne značajno.

Kako ide sa vađenjem coina nazad dali ih mogu povuć u bilo kojem trenutku, koliko postotak za fee uzme sajt ako se odlučim izvadit coine nazad?

Da, vjerujem da nekome tko tek kreće s kriptovalutama liquiduty pool može biti malo teže za shvatiti.

Ti u liquidity pool ne stavljaš 0.01 BTC i 0.01 ETH. Ako želiš staviti kripto u ETH/BTC liquidity pool, onda prvo moraš odlučiti koliko ćeš staviti jednog tokena i onda o tome ovisi koliko moraš staviti drugog tokena. Na primjer, ako odlučiš staviti 0.01 BTC onda uz to moraš staviti 0,321 ETH (0.01 BTC / 0,031141 = 0,321 ETH jer 1 ETH vrijedi 0,031141 BTC). Ako vrijednost ETH-a prema BTC-u pada, onda ćeš kod vađenja dobiti više ETH-a, a manje BTC-a nego što si ubacio. Isto tako ako vrijednost ETH prema BTC raste, onda ćeš kod vađenja dobiti manje ETH-a i više BTC-a. Znam da je malo teško shvatiti, ali ja ne znam kako bolje to objasniti. Mislim da je u prvom postu casperBGD jako dobro objasnio.

Izvaditi tokene iz liquidity poola možeš bilo kad. Ne plaća se nikakav fee osim za transakciju što u današnje vrijeme zna biti jako puno jer je Ethereum mreža opterećena i transakcije su skupe. Prema tome, na Uniswapu nemoj ni razmišljati stavljati u LP manje od par tisuća dolara jer će ti svu moguću zaradu "pojesti" transakcije za approve, slanje u LP i vađenje iz LP-a.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
big_daddy
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1652
Merit: 583


xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol


View Profile WWW
March 21, 2021, 10:51:55 AM
 #24

@badger27

pokusat cu ti pribliziti pojam zarde na liquididi poolovima
pretpostavimo da ne gledas vrijednost u $ nego vrijednost u ETH

long term si u profitu

na primjer: stavis u pool UNI/ETH
uniswap ce u tvoje ime bukvalno prodavati UNI kad UNI raste, i kupovati ga kad mu vrijednost bude padala
najgori scenario je da mozes zavrsiti sa 0 UNIa ili sa 0 ETHa na kraju balade, ali u svakom trenutku mozes swappati UNI u ETH i obrnuto i izaci iz poola
isto tako pretpostavimo da poolani tokeni nisu exit scam, zato sam i dao za primjer Uniswapow utility token jer smatram da nije exit scam projekt

long story short
uniswap ce za tebe raditi sell high and buy low a ti ces brati 0.3% provizije na svakoj transakciji odradjenoj na tom paru, proporcionalno tvom postotku unutar cijelog poola

poolanje je za mene dugorocna investicija, ja biram stabilne i recimo sigurne parove, jer mi nije cilj imati veci stake $ nego stvo veci stake ETHa kad budem izlazio iz poola

moji trenutni parovi na Uniswapu su:

UNI-WETH
PIE-WETH
CFi-WETH
COMP-WETH
LINK-WETH
PNK-WETH

iduci koji cu staviti u pool je SNX

i ne mislim izlaziti u skoroj buducnosti, mozda cu sacekati i iduci bull ciklus prije izlaska, nek se dinsta  Cool

If you don't believe it or don't get it, I don't have the time to try to convince you, sorry.
btcltcdigger
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1988
Merit: 756


To boldly go where no rabbit has gone before...


View Profile
March 21, 2021, 04:08:01 PM
 #25

Ma tocno to, sada se ne isplati mesetariti jer je fee prevelik. Kad se fee opet normalizira na nekih par $, onda se isplati to raditi cesce.
Iskreno, moj plan je kada zavrsi bull, staviti hrpu leftover crypta u LP i defi i cekati iduci bull
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1206



View Profile
March 22, 2021, 01:36:50 PM
 #26

Ma tocno to, sada se ne isplati mesetariti jer je fee prevelik. Kad se fee opet normalizira na nekih par $, onda se isplati to raditi cesce.
Iskreno, moj plan je kada zavrsi bull, staviti hrpu leftover crypta u LP i defi i cekati iduci bull

A zašto ne sa svime izaći u stablecoin i staviti u Compound, Celsius ili neki drugi projekt gdje dobivaš kamatu na posuđenu lovu?

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!