Bitcoin Forum
May 03, 2024, 11:12:39 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »  All
  Print  
Author Topic: Lightning Network - ogólna dyskusja  (Read 1288 times)
vjudeu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 677
Merit: 1559



View Profile
February 03, 2021, 07:32:11 AM
Merited by Rath_ (2)
 #41

Quote
zeby odebrać kase w LN to trzeba byc online (albo skorzystać z pośrednika)
Jeśli używasz BlueWallet lub Phoenix wallet, to korzystasz z pośrednika. W ich FAQ są wymienione dokładnie przypadki, w których musisz im zaufać (choćby przez chwilę) i w których zaufanie nie jest wymagane. Żeby nie ufać absolutnie nikomu, to musisz mieć własnego HUB-a, no ale wtedy to jest mniej wygodne.

No i to też jest kwestia tego, co dokładnie chcesz zapisać na tym papierowym portfelu. Klucze prywatne? Nie ma problemu, seed właśnie do tego służy. Stan kanałów? Tu już gorzej, bo jedne kanały się otwierają, inne zamykają, tego zapisywać nie warto, chyba że planujesz mieć jeden i ten sam kanał otwarty bardzo długo.

Także cóż, to czy backup jest możliwy zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli na przykład ze znajomym otworzycie sobie wspólny kanał, który będzie otwarty bardzo długo, to jak najbardziej backup jest możliwy. A jeśli ten kanał będzie jednokierunkowy (albo jak zrobicie dwa kanały jednokierunkowe), no to watchtowery nie będą potrzebne, bo druga strona będzie mogła zamknąć kanał ze starym stanem kont, ale będzie to nieopłacalne, bo najnowsza transakcja zawsze będzie dawała najwięcej monet.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
1714777959
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714777959

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714777959
Reply with quote  #2

1714777959
Report to moderator
1714777959
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714777959

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714777959
Reply with quote  #2

1714777959
Report to moderator
The network tries to produce one block per 10 minutes. It does this by automatically adjusting how difficult it is to produce blocks.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714777959
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714777959

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714777959
Reply with quote  #2

1714777959
Report to moderator
1714777959
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714777959

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714777959
Reply with quote  #2

1714777959
Report to moderator
Rath_ (OP)
aka BitCryptex
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1876
Merit: 3131



View Profile
February 11, 2021, 04:29:16 PM
Merited by adamvp (1)
 #42

W końcu udało mi się postawić własny węzeł oparty o LND. Zajęło mi to tak dużo czasu, bo na początku miałem problemy z węzłem BTC, który nie mógł wczytać plików znajdujących się w folderze "chainstate". Okazało się, że winowajcą był zasilacz mojego Raspberry Pi i po jego wymianie udało mi się uruchomić oba węzły. Poniżej zamieszczam klucz publiczny oraz adres mojego węzła, w razie gdyby ktoś z Was chciał kiedyś otworzyć do mnie kanał.

Code:
03b6abdf7118793e442bb5e365adf77acd2e2861b58a750f7df700b7a6def7b7a4@yz3ccvircvty4w652lg6nfx4fkps5ozfhdozd3yb3ezizohkbmjmucid.onion:9735
adamvp
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
February 16, 2021, 11:36:55 AM
 #43

Chetnie, jak tylko sam sie takiego  węzła dorobie :-)
Natomiast póki co mam takie pytanie z pogranicza:
Dostałem sugestie, żeby  reszty ze zwykłych transakcji btc kierować na adres LN; wiem jak to zrobić  ręcznie- postaram sie przygotować instrukcję ze screenami, kiedy  będę znowu przelewal btc, naotmiast interesuje mnie automatyzacja tego procesu.. 
Przykładowo mając  do zapłacenia  908 a majac na adresie 1000, zakładając  fee 50 zostaje  mi 42 ktore chce przesylac na LN - i fajna bylaby opcja automatyzacji, ze żeby  jesli z danego adresu wysylam > 80% i te pozostałe  20% jest mniejsze niz 10krotnosc fee to zeby on automatycznie  zamiast na adres reszty  wysylal  je na adres LN

I am looking for signature campaign Wink pm me
Rath_ (OP)
aka BitCryptex
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1876
Merit: 3131



View Profile
February 16, 2021, 03:28:54 PM
 #44

Przykładowo mając  do zapłacenia  908 a majac na adresie 1000, zakładając  fee 50 zostaje  mi 42 ktore chce przesylac na LN - i fajna bylaby opcja automatyzacji, ze żeby  jesli z danego adresu wysylam > 80% i te pozostałe  20% jest mniejsze niz 10krotnosc fee to zeby on automatycznie  zamiast na adres reszty  wysylal  je na adres LN

Rozumiem o co Ci chodzi, ale akurat w tym przykładzie wyglądałoby to trochę inaczej. Pozostałe 42 satoshi zostałoby automatycznie doliczone do opłaty transakcyjnej (ze względu na dust). Dla niewtajemniczonych - chodzi o to, że BlueWallet pozwala na doładowanie portfela Lightning poprzez zwykłą transakcje on-chain. Niekastodialne portfele i węzły póki co nie pozwalają na coś takiego (aczkolwiek splicing-in & splicing-out jest w planach).

Co do automatyzacji, nie mam pojęcia jak za to się zabrać, bo moja znajomość programowania w tym momencie to podstawy C/C++. Może dałoby się napisać plugin do Electrum w Pythonie, który pozwalałby na ustawienie na sztywno adresu reszty pod pewnymi warunkami, ale obawiam się, że bez znacznej ingerencji w kod źródłowy nie będzie to możliwe.
adamvp
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
February 16, 2021, 10:18:56 PM
 #45

@Rath_ napisałem bezjednostkowo, bo nie chciało mi się liczyć i pisać zer Tongue
Załóżmy, że podane wartości przemnożylibyśmy razy 10, czy może nawet 100;
ale w sumie dobrze się stało, bo o tym dust co prawda słyszałem, ale nigdy się nie wgłębiałem - a jeśli BTC jednak rzeczywiście będzie za X lat warte kilkaset tys. usd to wtedy kazde kilkaset satoshi ma już całkiem istotną wartość.

Jeszcze mi się przypomniało właśnie, że przyszedł mi do głowy pomysł, żeby zasugerować taką funkcje na githubie Electrum...

I am looking for signature campaign Wink pm me
lokas0506
Member
**
Offline Offline

Activity: 373
Merit: 37


View Profile
February 17, 2021, 01:07:22 AM
 #46

- a jeśli BTC jednak rzeczywiście będzie za X lat warte kilkaset tys. usd to wtedy kazde kilkaset satoshi ma już całkiem istotną wartość.

.

I czy taka wartość BTC nie wpłynęła by na podejśćie do BTC jako do rezerwowej waluty gdzie by się deponowało w "BANKU BTC" swój BTC i dostawało dywidendy (byłaby to najpopularniejsza metoda przechowywania BTC) 
garlonicon
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 803
Merit: 1932


View Profile
February 17, 2021, 11:55:53 AM
Merited by Rath_ (3)
 #47

Quote
Dostałem sugestie, żeby  reszty ze zwykłych transakcji btc kierować na adres LN; wiem jak to zrobić  ręcznie- postaram sie przygotować instrukcję ze screenami, kiedy  będę znowu przelewal btc, naotmiast interesuje mnie automatyzacja tego procesu.. 
Jeśli jesteś w stanie przygotować transakcję z konsoli, podpisać ją i wysłać, no to możesz pomyśleć o nakładce na Core lub Electrum i wtedy to załatwić w ten sposób. Kwestia tego, żeby change address nie był po prostu kolejnym adresem z puli, tylko adresem 2-of-2 multisig w LN.

Quote
Przykładowo mając  do zapłacenia  908 a majac na adresie 1000, zakładając  fee 50 zostaje  mi 42 ktore chce przesylac na LN
42 satoshi? To jest pył, którego nie przerzucisz on-chain, chyba że jakiś górnik się na to zgodzi, żeby zrobić wyjątek, ale nie wydaje mi się. Przy większych jednostkach ma to sens.

Quote
Co do automatyzacji, nie mam pojęcia jak za to się zabrać, bo moja znajomość programowania w tym momencie to podstawy C/C++. Może dałoby się napisać plugin do Electrum w Pythonie, który pozwalałby na ustawienie na sztywno adresu reszty pod pewnymi warunkami, ale obawiam się, że bez znacznej ingerencji w kod źródłowy nie będzie to możliwe.
Jedyne, co jest potrzebne, to wywoływanie komend Core, które poskładają odpowiednią transakcję. Komendy Electrum też pewnie da się bardzo podobnie wywoływać, pewnie jest jakieś "electrum-cli", wołasz to w konsoli przez swój program i dostajesz odpowiedni wynik. Dopóki masz RPC lub jakiekolwiek API, to zawsze możesz zostawić kod źródłowy właściwego programu w spokoju i po prostu napisać nakładkę, która wywoła odpowiednie komendy i to poskłada do kupy. W swoim przykładzie pokazałem wcześniej, jak używać konsoli pod Core, w przypadku Electrum pewnie jest bardzo podobnie, a dalej to już wystarczy prosty program/skrypt, który tych komend po prostu użyje, choćby przez CLI.

Quote
a jeśli BTC jednak rzeczywiście będzie za X lat warte kilkaset tys. usd to wtedy kazde kilkaset satoshi ma już całkiem istotną wartość
Wtedy prawdopodobnie "dust limit" zostanie zniesiony i minimalna opłata może wynieść jeden satoshi per transakcja (chociaż prędzej można się spodziewać opłat jeden satoshi per kilobajt). A dalej, to wiadomo: "fractional satoshi", czyli jednostki mniejsze od pojedynczego satoshiego. Ogólnie to 64 bity pozwalają na wiele, 21 milionów BTC zajmuje jakieś 51 bitów max. To nam daje 13 bitów swobody, ze trzy miejsca po przecinku się z tego na spokojnie wyciśnie. A jeszcze dalej, no to się zobaczy, przejście z 64-bitowych na 128-bitowe zmienne w zasadzie rozwiązałoby problem niemal całkowicie. Inną opcją jest przejście na 256-bitowe wartości i związanie tego z kluczem prywatnym, wtedy same ilości monet dałoby się nawet schować.

Quote
I czy taka wartość BTC nie wpłynęła by na podejśćie do BTC jako do rezerwowej waluty gdzie by się deponowało w "BANKU BTC" swój BTC i dostawało dywidendy (byłaby to najpopularniejsza metoda przechowywania BTC) 
Może tak być, bo BTC już się taką walutą staje i w zasadzie robienie transakcji on-chain jest nieopłacalne, bo LN i alty są po prostu tańsze. Poza tym, czy dzisiejsze giełdy to nie są takie "krypto banki"? W przyszłości jak zechcesz używać BTC, to być może nie będzie się dało korzystać z pierwszej warstwy, bo może to być zbyt kosztowne i zwykły Kowalski niebędący milionerem może będzie mógł działać jedynie na drugiej, trzeciej lub niższej warstwie, bo tylko tam to będzie opłacalne.
adamvp
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
February 17, 2021, 01:51:18 PM
 #48

@garlonicon - wytłumaczyłem, że  nie  chodziło  mi o satoshi Wink
Jesli chodzi o korzystanie z konsoli, to tak, jest w electrum konsola, polecania troche sie różnią od core, ale mysle, ze większość rzeczy powinno dać się zrobić..
Niestety, mimo, że fajnie byłoby się nauczyć takich rzeczy, to niestety obawiam sie, że brak czasu jest  zbyt potężnym przeciwnikiem, dlatego fajnie jakby powstało jakieś rozwiazanie dla "nietechnicznych"..

A co do wspomnianego zjawiska niestety jest to problem dosc spory;  bo troche wypacza idee peer to peer electronical cash;
Ja jednak mam nadzieje, ze po przeniesieniu płatności  za chleb i bulki do drugiej warstwy siec sie troche odetka i umożliwi wysyłanie  srednio-wysokich przelewow [100-1000pln] po w miarę  konkurencyjnych  kosztach  Wink

I am looking for signature campaign Wink pm me
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2744
Merit: 1708


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
February 28, 2021, 08:46:18 PM
 #49

...brak czasu jest  zbyt potężnym przeciwnikiem, dlatego fajnie jakby powstało jakieś rozwiazanie dla "nietechnicznych"...

Zgadzam się w 100% i podpisuje pod tym dwoma rękoma.

Nie będzie adopcji, dopuki nie będzie łatwych i intuicyjnych w obsłudze serwisów i usłóg, które każdemu bez wzglądu na stopień wtajemniczenia i w łatwy sposób pozwoli skorzystać z płatności, czy czegokolwiek innego. Ta złota zasada dotyczy się praktycznie wszystkich projektów i kryptowalut, tylko łatwe w obsłudze i nie wymagające, żadnej wiedzy serwisy i apki, czy dapki, będą miały największą szanse na masową adopcję.

lokas0506
Member
**
Offline Offline

Activity: 373
Merit: 37


View Profile
February 28, 2021, 09:37:47 PM
 #50

To raczej na fali zjazdowej w bear markecie będzie się supply w kanały ładowało
wyjdzie eth też  2.0 latem

na podstawie artykułu (zał) że bear market zacznie się w sierpniu

https://jarvislabs.substack.com/p/its-july-2017

( aha i nie jest to rada finansowa ile ludzi tyle opinii)
vjudeu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 677
Merit: 1559



View Profile
March 01, 2021, 06:39:47 AM
 #51

Quote
Nie będzie adopcji, dopuki nie będzie łatwych i intuicyjnych w obsłudze serwisów i usłóg, które każdemu bez wzglądu na stopień wtajemniczenia i w łatwy sposób pozwoli skorzystać z płatności, czy czegokolwiek innego.
Ale już przecież takie są. Jest BlueWallet, jest Phoenix wallet, są inne portfele, o których nawet na tym forum czasem ktoś wspomni. To jest jedynie kwestia balansu pomiędzy wygodą, a bezpieczeństwem. Póki co, to sytuacja wygląda tak, że jeśli jesteś nietechniczny, to masz pośrednika, który na przykład przez chwilę trzyma te monety w przypadkach wymienionych w FAQ, a w każdych innych w zasadzie jesteś równie bezpieczny, co gdybyś miał własnego HUB-a.

Więcej: oba wymienione portfele, a także wiele innych, mają po prostu opcję podpięcia się do dowolnego serwera Electrum. Czyli: jeśli chcesz takim portfelem się pobawić, to możesz zawsze postawić jakiś serwer Electrum, wskazać go w tym portfelu LN i to w zasadzie powinno wystarczyć nawet na regteście! Czyli: regtest na Bitcoin Core, serwer Electrum podpięty do tego węzła, a na końcu portfel LN wpięty w serwer Electrum powinien w zupełności wystarczyć do realnego przetestowania LN w sieci regtest. Tyle teorii, nie sprawdzałem tego jeszcze, ale nie widzę powodu, dla którego coś takiego miałoby nie zadziałać, być może w najbliższym czasie coś więcej na ten temat naskrobię, jeśli uda mi się to skonfigurować.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2744
Merit: 1708


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
March 26, 2021, 08:05:08 PM
 #52

Quote
Nie będzie adopcji, dopuki nie będzie łatwych i intuicyjnych w obsłudze serwisów i usłóg, które każdemu bez wzglądu na stopień wtajemniczenia i w łatwy sposób pozwoli skorzystać z płatności, czy czegokolwiek innego.
Ale już przecież takie są. Jest BlueWallet, jest Phoenix wallet, są inne portfele, o których nawet na tym forum czasem ktoś wspomni. To jest jedynie kwestia balansu pomiędzy wygodą, a bezpieczeństwem...

Bardzo często robię płatności online i do tej pory jeszcze nie wpadł mi w ręce, żaden portfel pracujący lub chociaż obsługujący Lightning Network.

Trzeba by się teraz zastanowić, czy to ma jeszcze jakikolwiek sens?

Robione było po to, żeby możliwe były tanie, szybkie i bezproblemowe mikro i małe traanzakje, żeby sklepikarze i ludzie mogli używać BTC do tego celu.

Minęło kilka lat i rzeczywistość jest zupełnie inna, dzisiaj BTC jest uważane za digitalne złoto i używane jako store of value, widać, że tanie i szybkie mikrotranzakcje wcale nie sa Bitcoinowi potrzebne.

Moim zdaniem team LN powinien zdecydować, czy rozwijać to dalej, czy może lepiej w to miejsce skupić się na innych problemach, z którymi boryka się BTC.

Na chwile obecną sa już szybkie i darmowe transakcje dzięki altkoinom, nie wiem czy jest sens tracić kolejne lata, aby umożliwić mikrotransakcje na BTC?

Oczywiście, jestem ciekaw co wy na to?

malevolent
can into space
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3472
Merit: 1721



View Profile
March 26, 2021, 10:10:18 PM
 #53

Bardzo często robię płatności online i do tej pory jeszcze nie wpadł mi w ręce, żaden portfel pracujący lub chociaż obsługujący Lightning Network.

Trzeba by się teraz zastanowić, czy to ma jeszcze jakikolwiek sens?

Electrum ma eksperymentalne wsparcie dla LN od jakiegoś czasu. I owszem, nadal jest to trochę w powijakach, pomimo znacznego upływu czasu, co nie wróży dobrze przyszłości stosowania Bitcoina jako pieniądza. Altcoiny to nie do końca rozwiązanie ze względu na dużo mniejszy udział rynkowy, fragmentację i większą niedojrzałość ekosystemu, oraz typowe problemy z jakimi borykają się indywidualne altcoiny.

Signature space available for rent.
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2744
Merit: 1708


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
March 30, 2021, 10:47:24 PM
 #54

...owszem, nadal jest to trochę w powijakach, pomimo znacznego upływu czasu, co nie wróży dobrze przyszłości stosowania Bitcoina jako pieniądza...

oczywiście idealnie by było gdyby Bitcoin był szybki i tani jeżeli chodzi o transakcje, ale chyba trzeba kiedyś przyznać się do porażki, albo w końcu zaproponować jakiś konkretny projekt

nie bez powodu od początku Lightnining Network było tak bardzo krytykowane, wielu ludzi wiedziało od początku, że to nie zadziała.

lokas0506
Member
**
Offline Offline

Activity: 373
Merit: 37


View Profile
March 30, 2021, 10:54:23 PM
 #55

kto wie może ETH 2.0 zacznie tak deptać po piętach że BTC przejdzie metamorfoze i będzie śmigać jak NANO błyskawicznie i przy prawie zerowym koszcie ostatnio bawie się WAXP (alien worlds trafiłem nawet epic kartę Robotron Soldier który jest twarzą gry numer 505 a może ich być tylko 2048... przy takim tempie wzrostu popularności za 5 lat może być dużo wart) i jest na tyle szybki że wysyłając np karty opóźnienie jest mało zauważalne
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2744
Merit: 1708


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
March 31, 2021, 08:11:45 PM
 #56

kto wie może ETH 2.0 zacznie tak deptać po piętach że BTC przejdzie metamorfoze i będzie śmigać jak NANO błyskawicznie i przy prawie zerowym koszcie...

nie rozumiem jak i czemu miałoby się to stać?

ETH depcze po piętach BTC od samego początku i jest drugą najwiekszą kryptowalutą od bardzo dawna.

malevolent
can into space
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3472
Merit: 1721



View Profile
April 01, 2021, 08:39:13 AM
Merited by Rath_ (1)
 #57

kto wie może ETH 2.0 zacznie tak deptać po piętach że BTC przejdzie metamorfoze i będzie śmigać jak NANO błyskawicznie i przy prawie zerowym koszcie

Nie ma nic za darmo. Szybko, tanio, bezpiecznie, wybierz dwa. ETH jest też bardziej zcentralizowane od BTC i będzie jeszcze bardziej.

Signature space available for rent.
Rath_ (OP)
aka BitCryptex
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1876
Merit: 3131



View Profile
April 01, 2021, 01:06:33 PM
 #58

Parę dni temu pojawiła się nowa aktualizacja Electrum. Najważniejszą zmianą dotyczącą Lightning Network jest m.in. wprowadzenie "multi-part payments", dzięki którym szanse na powodzenie transakcji znacznie wzrastają, zwłaszcza przy większej liczbie otwartych kanałów.

nie bez powodu od początku Lightnining Network było tak bardzo krytykowane, wielu ludzi wiedziało od początku, że to nie zadziała.

Wielu z tych ludzi zapewne popierało Bitcoin Cash jako jedyną słuszną ścieżkę rozwoju Bitcoina.
garlonicon
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 803
Merit: 1932


View Profile
April 02, 2021, 12:03:45 PM
Merited by vjudeu (6), Rath_ (5), malevolent (4)
 #59

Quote
Bardzo często robię płatności online i do tej pory jeszcze nie wpadł mi w ręce, żaden portfel pracujący lub chociaż obsługujący Lightning Network.
Zgaduję, że płacisz fiatami, zwykle zapewne złotówkami. Jak masz stronę, która kryptowalut w ogóle nie dotyka, to trudno się dziwić, że tam nie ma ani słowa o LN. Swego czasu na Pyszne.pl podobno dało się płacić w krypto, no ale jak mempool na BTC się zapchał, to prawdopodobnie ludzie się zaczęli wkurzać i zgłaszać reklamacje, no i ta opcja zniknęła.

Quote
Trzeba by się teraz zastanowić, czy to ma jeszcze jakikolwiek sens?
Owszem, ma. Są zastosowania, w których LN ma sens, na przykład jak z kumplem chcesz się rozliczać w jakiejś kryptowalucie, no to możecie założyć sobie wspólny kanał i mieć darmowe przelewy od jednej osoby do drugiej. Ogólnie rzecz biorąc, kanały płatności pokroju LN mogłyby się sprawdzić wszędzie tam, gdzie są dwie strony, które często wymieniają się monetami. Dlatego na przykład zastanawiam się, na ile realne jest postawienie kasyna opartego o LN.

Quote
Minęło kilka lat i rzeczywistość jest zupełnie inna, dzisiaj BTC jest uważane za digitalne złoto i używane jako store of value, widać, że tanie i szybkie mikrotranzakcje wcale nie sa Bitcoinowi potrzebne.
Są potrzebne. Obecnie Bitcoin stanowi "store of value", ale nie ma gwarancji, że tak będzie zawsze. Dziś jest to "store of value", bo inne waluty są inflacyjne. Dolar jest inflacyjny, złotówka jest inflacyjna, wszelkie inne waluty fiat na 99% są inflacyjne (choć to zależy w sporej mierze od gospodarki konkretnego kraju). Ale: jeśli walut inflacyjnych będzie mniej lub jeśli zaczną być wypierane przez waluty deflacyjne, to już nie będzie kwestia "Bitcoin kontra fiaty", tylko bardziej "Bitcoin kontra inne krypto". I wtedy przetrwają te waluty, które mają realne zastosowanie. Czyli: jeśli na BTC (lub na LN, tudzież niższej warstwie) nie będzie się dało przesuwać drobnicy, no to wtedy alty zapełnią taką niszę.

Oprócz tego, w najbliższych latach rządy planują pozbycie się gotówki. A wiesz, co to oznacza? To może oznaczać tyle, że to już nie będzie kwestia tego, że "a co mi tam, kupię BTC tanio, poczekam aż podrośnie i wymienię sobie na gotówkę". Bo już może nie być takiej opcji. Jeśli wejdzie CBDC, no to w praktyce używanie waluty krajowej może nie być opłacalne, jeśli będzie inflacyjna. I wiesz, ludzie mogą nie chcieć zamienić czysto wirtualnych BTC na czysto wirtualne zapisy na koncie bankowym.

Quote
Moim zdaniem team LN powinien zdecydować, czy rozwijać to dalej, czy może lepiej w to miejsce skupić się na innych problemach, z którymi boryka się BTC.
Ale o jakich "innych problemach, z którymi boryka się BTC" tutaj mówisz? Przecież najbardziej palącym problemem jest właśnie skalowanie się krypto. BCH poszło w stronę dużych bloków, więc jeśli chcesz mieć większe bloki, no to już masz kryptowaluty, które idą taką drogą. BTC poszło w stronę soft-forków i zgodności wstecznej, więc bloki muszą mieć 1 MB i to się nigdy nie zmieni. Zatem jedynym rozwiązaniem jest dokładanie innych danych poza głównym blokiem. Segwit przenosi sygnatury poza blok, LN zaś przenosi całe łańcuchy transakcji poza blok. Jaki inny problem jest w tej chwili ważniejszy niż skalowanie?

Quote
Na chwile obecną sa już szybkie i darmowe transakcje dzięki altkoinom, nie wiem czy jest sens tracić kolejne lata, aby umożliwić mikrotransakcje na BTC?
Zwróć uwagę, że większość altów obsługuje mniejszy ruch niż BTC. Są wyjątki (na przykład BCH ostatnio), no ale nadal: to są tylko transakcje on-chain, jakby uwzględnić również ruch off-chain, to nie mam pewności, czy jakiekolwiek alty mają tutaj przewagę.

Quote
Oczywiście, jestem ciekaw co wy na to?
Przede wszystkim myślę, że należy zadać sobie pytanie "co zamiast?". Bo jeśli zamiast LN nie ma jakiejś realnej propozycji, no to nie ma sensu iść w coś innego, dopóki taka propozycja nie padnie. No i jest jeszcze drugie pytanie: "jak przejść z LN na coś innego?". Ewentualnie jeszcze "jak zatrzymać LN?". Bo wiesz, jak ktoś się uprze, to go nie powstrzymasz. Ludzie mogą wrzucać swoje monety na adresy 2-of-2 multisig i będą to robić nadal, nie da się tego po prostu wyłączyć. Można jedynie zaproponować coś lepszego i pokazać ludziom: "Patrzcie! To jest lepsze, chodźcie tutaj!". Inaczej nie da rady.

Quote
kto wie może ETH 2.0 zacznie tak deptać po piętach
Moim zdaniem Proof of Stake nie działał, nie działa i działać nie będzie. No ale to tylko moja opinia i mogę się tutaj całkowicie mylić. Podlinkuję jeszcze artykuł, który o tym mówi i z którego treścią w znacznej większości się zgadzam: https://www.truthcoin.info/blog/pow-cheapest/.

Quote
że BTC przejdzie metamorfoze
BTC będzie przechodzić stopniowe soft-forki raz na jakiś czas, nie spodziewam się tutaj niczego innego. No i jeszcze ewentualnie będą rozwijane kolejne warstwy, czyli może się pojawić trzecia, czwarta i N-ta warstwa na tym, co już istnieje. Prędzej tego się spodziewam niż zmian na pierwszej warstwie, tego typu zmiany raczej nastąpią na altach, bo one są mniej stabilne i mogą sobie na to pozwolić.

Quote
i będzie śmigać jak NANO błyskawicznie i przy prawie zerowym koszcie
Podobno ostatnio w NANO były problemy z siecią, więc nie wydaje mi się, żeby tamten kierunek był słuszny. Myślę, że "feeless" z whitepapera NANO nie uda się w praktyce, to znaczy: albo to będzie moneta niszowa (wtedy rzeczywiście transakcje będą darmowe), albo opłaty zostaną wprowadzone sztucznie, gdy ludzie tego zechcą. Na przykład można zrobić tak, że Alice prześle monety do Boba, ale oprócz tego wyśle je na adres znany wszystkim (na przykład z kluczem prywatnym równym jeden). Wtedy każdy górnik zgarnie nagrodę w swoim bloku i choć teoretycznie w transakcji nie będzie żadnych opłat, to w praktyce monety zmienią właściciela. Natomiast inny pomysł jest taki, że powstaną akceleratory transakcji i będzie trzeba konkretnemu górnikowi zapłacić, żeby przepchnął wybraną transakcję. Myślę, że Satoshi celowo wprowadził opłaty do swojej monety, wiedząc że ludzie i tak będą tego chcieli (i potrzebowali) w przyszłości.
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2744
Merit: 1708


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
April 29, 2021, 09:13:13 PM
 #60

Bardzo chętnie bym odpowiedział na wszystkie Twoje pytania @Garlonicon i odniósł się do wszystkich Twoich wypowiedzi, więc spróbuje zrobić to na raty z powodu braku czasu.

Nie wiem, albo będę edytował ten post, albo po prostu będę Cię cytował od nowa i odpowiadał po kolei, zobaczymy w praniu  Wink.

Oczywiście należy Ci się merit, ale źródełko mi wyschło już jakiś czas temu, więc nie jestem w stanie, fajnie, że inni już docenili odpowiednio.

Zgaduję, że płacisz fiatami, zwykle zapewne złotówkami. Jak masz stronę, która kryptowalut w ogóle nie dotyka, to trudno się dziwić, że tam nie ma ani słowa o LN. Swego czasu na Pyszne.pl podobno dało się płacić w krypto, no ale jak mempool na BTC się zapchał, to prawdopodobnie ludzie się zaczęli wkurzać i zgłaszać reklamacje, no i ta opcja zniknęła.

Przesyłam całą masę transakcji krypto dziennie i właśnie dla tego jestem zainteresowany tematem szybkich i tanich transferów.

Używałem tak wielu kryptowalut, ze nie jestem w stanie sobie wszystkich przypomnieć.

Na pewno ostatnio najbardziej używanym przeze mnie jest TRON, ETH (tylko dla tego bo muszę), BSC, LTC, BCH, USDT (na Tron, BSC, ETH), to samo z USDC, BUSD i paroma innymi, wcześniej używałem XRP, XLM ponieważ mają darmowe i natychmiastowe transakcje.

Mówimy tu o adopcji BTC na dużą skalę, a Ty mi piszesz, że na Pyszne.pl można w BTC "było  Grin" płacić, już to pokazuje, jak daleko jesteśmy od tej adopcji i wykorzystania BTC jako środka płatności na codzień.

LN jest praktycznie w powijakach od 5 lat i nie zmieniła nic, jeżeli chodzi o adopcję BTC na dużą skalę, lub aby dzięki LN bitcoin został na nowo wprowadzony do płatności w sklepach, chociaż online.

Oczywiście muszę tu dodać, bo byłbym nie w porządku, że adopcja, to nie tylko problem BTC, ogólnie za kryptowaluty ciężko coś kupić online, nie wspominając już o normalnych sklepach, to nie tak, że to tylko Bitcoinem nie można płacić, w ogóle mało jest płatności możliwych w krypto, ale na pewno jest już kilka takich altów, które bez problemu dały by sobie z tym radę, bez żadnych dodatkowych LN.

CDN...




Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!