Bitcoin Forum
May 02, 2024, 02:53:01 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Dijital Göçebe Nedir? Meslekleri Nelerdir?  (Read 79 times)
martineden (OP)
Member
**

Activity: 126
Merit: 16

SEO, BLOG, DOMAIN, CONTENT

View Profile WWW
August 24, 2021, 09:16:34 PM
Merited by meser# (1)

Dijital göçebelik, gezerken çalışarak para kazanmanın yeni ve özel adlarından bir tanesidir. İçerisinde konargöçerliği de barındırır. Bildiğiniz üzere, göçebeler nerede olmak isterlerse oraya doğru göç ederler. Gerçek hayatta da aynı biçimde hareket eden dijital göçebeler, herhangi bir ülkedeyken başka bir ülkeye ürün ve hizmet satabilirler. Elde ettikleri kazançlarla da geçimlerini sürdürerek macera dolu bir hayat yaşarlar. Öyleyse göçebeler bir amaç uğrunda dolaşırken para kazanabilmektedir. Sizinle dijital göçebe olmak kavramını biraz irdeleyelim mi?
Dijital göçebeliğin ne olduğuna dair biraz düşünelim mi? Mesleklerini biraz irdeleyelim mi? Bu yazıyı önce kendi bloğumda yayınladığımı belirtebilir miyim? Yazıyı buraya taşımamın bir sakıncası var mı?

Yeni nesil bir kavram olan dijital göçebelik, bitcointalk anlayışıyla da uyum sağlıyor. Nasıl mı? Çünkü, uzaktan çalışmayı ve bol bol yeni şeyler öğrenmeyi içeriyor.
-------

Dijital Göçebelik Nedir?

Göçebeler, internetten para kazanırken doğduğu yerlerin dışını gezebilirler. Örneğin; Bursa'da yaşayan bir göçebe olduğumu varsayalım. Dijital yeteneklerim sayesinde internetten para kazanırken Amerika'da gezerek hayatımı sürdürebiliyorsam 'dijital göçebe' kavramını karşılıyorum demektir. Burada bulunan ülkeler, bireyin gitmek istediği yerlere göre değişiklik gösterebilir.

Göçebelerimiz ise genellikle gittikleri ülkeleri paraların değerlerine göre seçebilmektedir. Ülke parasının daha değersiz olduğu yerlerde bulunmak dijital göçebeler (digital nomads) açısından daha anlamlı olmaktadır. Çünkü, göçebeler internet üzerinden genellikle dolar kazanmaktadırlar. Böylelikle doların değerli olduğu ülkelerde yani gittikleri ülkelerin paralarının dolar karşısında daha değersiz olduğu ülkelerde rahatça gezebilmektedirler. Kazandıkları paralarla daha kolay bir yaşam sürebilmektedirler.  Yeni nesil bir kavram olan dijital göçebelik, çok yakın bir süreç içerisinde çok popüler olabilir. Çünkü, dünyayı gezerken kazanç sağlamak genellikle bütün insanları kendine çekici bir rol üstlenmektedir.

Göçebelerimiz, gezerken internet üzerinden para kazanır diye defalarca tekrar ettik. Artık bunu biliyoruz. Biraz da nasıl gezdiklerine ve çalışırken neler yaptıklarına değinelim. Genellikle bir bilgisayar ve fotoğraf makinesine sahiptirler. Kimileri drone kullanarak dünyayı daha fazla hissetmek ister. Gezerken bol bol fotoğraf ve video çekerler. Bunları da genellikle instagram ve kendi bireysel blogları aracılığıyla yayınlarlar. Yayınladıkları üzerinden kendilerine birçok soru gelir. Göçebeler soruları cevaplar ve insanların merak ettiği noktalara değinir. Böylelikle insanların takip ettikleri kişiler olurlar. kaynak:  https://www.denizcakmak.com/dijital-gocebelik-nedir-nasil-dijital-gocebe-olunur/

Peki, dijital göçebe meslekleri nelerdir?

Dijital göçebeler, uzaktan çalışma kültürünü içselleştiren meslekler ile uğraşırlar. Dijital göçebeliğin, çalışarak gezmek olduğunu "nasıl dijital göçebe olunur?" yazımızda incelemiştik. Bu nedenle, dijital göçebe meslekleri, genellikle yeni nesildir. Ancak, her türlü işle uğraşan dijital göçebeler bulunmaktadır. Gönüllü çalışarak yalnızca konaklama imkânını bedavaya getiren göçebeler de bulunmaktadır. Sizinle çeşitli dijital göçebe mesleklerini inceleyelim mi?

Dijital Göçebe Meslekleri Hangileridir?

Genellikle dijital yetenekleri üst düzey olan dijital göçebeler, çok çeşitli alanlarda çalışabilmektedir. Burada onlarca meslek sayabiliriz. Ancak, şimdilik en çok kullanılanları görelim mi? Elbette, yalnızca burada yazılı olan mesleklerde çalışmıyorlar.

1) Yazılımcı (İnternet Programcılığı, siber güvenlik uzmanı vb.)
2) İçerik Üreticisi (youtuber, metin yazarı, içerik yazarı vb.)
3) Sosyal medya yöneticisi
4) Dijital Pazarlama Yöneticisi
5) Grafik Tasarımcı (Logo, Broşür, Reklam vb.)
6) Yabancı Dil Uzmanı (Türlü dillerde çevirmenlik hizmeti sağlar)
7) İçerik Editörü (Firmaların içeriklerini gerekli yerlere yazar)
Cool Girişimci (çeşitli alanlarda eksikleri görür ve hızlıca adım atar)
9) İnternet Reklamcılığı (SEO, Adwords ve Yeni Nesil Reklam Düzenleyecileri)
10) Ses, Müzik ve Video Düzenleyicileri

Araştırırken onlarca yeni meslek bulabilirsiniz. Burada bahsettiklerim, mesleklerin genel adıdır. Şimdi yazılımcıyı düşünelim. Yazılım, büyük bir okyanus gibidir. Altında birçok alanı barındırır. İnternet programcılığı ise müthiş web siteleri ortaya çıkarabilirsiniz. Bu durumda front-end (önyüz) yazılımcı olursunuz. Ancak, back-end (arkayüz) yazılımcı olarak da farklı alanlarda çalışabilirsiniz. Bu nedenle, yazılım dijital göçebelerin en sık yaptığı mesleklerinden biridir. Yazılımcı olarak dünyayı gezmek pek mümkündür. Çünkü, ofis ortamında bulunmadan bir bilgisayar yardımıyla konumdan bağımsız olarak çalışılabilecek alandır. Tam olarak dijital göçebenin tanımına uygun bir alandır. Eğer yazılımcıysanız dijital göçebe mesleklerine en uygun alanda çalışıyorsunuz. Bir sırt çantası ile dünyayı dolaşmanız hiç de zor olmaz!

kaynak: https://www.denizcakmak.com/dijital-gocebe-meslekleri-nelerdir/

Peki, daha önceden dijital göçebe kavramını duymuş muydunuz? Dijital göçebe misiniz? Yoksa olmak ister misiniz?

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ★ ★ ★ ★ ★ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
blog     |9| seo      (+) istanbul seo     ▼ blogseobursa seo ║ ✔ bursa seo  ✔ mudanya  ✔ domain
1714661581
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714661581
Reply with quote  #2

1714661581
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, which will follow the rules of the network no matter what miners do. Even if every miner decided to create 1000 bitcoins per block, full nodes would stick to the rules and reject those blocks.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714661581
Hero Member
*

Ignore
1714661581
Reply with quote  #2

1714661581
Report to moderator
1714661581
Hero Member
*

Ignore
1714661581
Reply with quote  #2

1714661581
Report to moderator
meser#
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
August 24, 2021, 09:22:05 PM

Dijitalleşen dünyada dijital göçebelerden olmak her daim artı puan katar insana. Özellikle özel sektörde iş sahibi veya çalışansanız (Türkiye dışında tabi Türkiye içinde sömürülme sebebidir.  Cheesy ) icra ettiğiniz meslekte ve işyerinize birçok katkı sağlar. Dijital göçebelik meslekleri olarak nitelendirdiklerinizin hemen hemen hepsinde giriş seviyesinde bilgim bulunmakta ve karşıma çıkan her noktada google ve youtube amcamızdan yardım alarak işimi halledebiliyorum. Tam bir dijital göçebe demeyelim de bana adını vermek istemeyen göçebemsi bir birey diyelim  Cheesy Cheesy
martineden (OP)
Member
**

View Profile WWW
August 24, 2021, 10:02:44 PM

Dijitalleşen dünyada dijital göçebelerden olmak her daim artı puan katar insana. Özellikle özel sektörde iş sahibi veya çalışansanız (Türkiye dışında tabi Türkiye içinde sömürülme sebebidir.  Cheesy ) icra ettiğiniz meslekte ve işyerinize birçok katkı sağlar. Dijital göçebelik meslekleri olarak nitelendirdiklerinizin hemen hemen hepsinde giriş seviyesinde bilgim bulunmakta ve karşıma çıkan her noktada google ve youtube amcamızdan yardım alarak işimi halledebiliyorum. Tam bir dijital göçebe demeyelim de bana adını vermek istemeyen göçebemsi bir birey diyelim  Cheesy Cheesy

Olabilirsek ne mutlu bize hocam Smiley Hedefim yıllar sonra dijital göçebe olmak! Bu arada sıkça takip edilen bir blog sahibi olmak ve sonrasında podcast yapmak... Bazı hedefler uğrunda çalışıyorum. Bütün içeriği ben hazırladım. İnceliğiniz için de teşekkür ederim.

Hepsinde temel seviye olmak yerine, bir iki alanda iyi olmak daha çok prim yapıyor. Bir alanda uzman olmak her zaman avantaj hocam. Dijital göçebe olmanız için gezerken çalışıyor olmanız gerekiyor. Örneğin; Türkiye'de yaşıyorsunuz diyelim. Bir anda Ukrayna'da internet üzerinden hizmet veya ürün satıyorsanız dijital göçebesiniz demektir. Göçebeliği burasında oluyor. Aslında dışarıdan keyifli görünüyor. Bakaım ne derece başarılı olabileceğiz. Bunu zaman gösterecek...

blog     |9| seo      (+) istanbul seo     ▼ blogseobursa seo ║ ✔ bursa seo  ✔ mudanya  ✔ domain
meser#
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
August 24, 2021, 10:12:21 PM

Olabilirsek ne mutlu bize hocam Smiley Hedefim yıllar sonra dijital göçebe olmak! Bu arada sıkça takip edilen bir blog sahibi olmak ve sonrasında podcast yapmak... Bazı hedefler uğrunda çalışıyorum. Bütün içeriği ben hazırladım. İnceliğiniz için de teşekkür ederim.

Hepsinde temel seviye olmak yerine, bir iki alanda iyi olmak daha çok prim yapıyor. Bir alanda uzman olmak her zaman avantaj hocam. Dijital göçebe olmanız için gezerken çalışıyor olmanız gerekiyor. Örneğin; Türkiye'de yaşıyorsunuz diyelim. Bir anda Ukrayna'da internet üzerinden hizmet veya ürün satıyorsanız dijital göçebesiniz demektir. Göçebeliği burasında oluyor. Aslında dışarıdan keyifli görünüyor. Bakaım ne derece başarılı olabileceğiz. Bunu zaman gösterecek...

“Uçamıyorsan, koş; koşamıyorsan, yürü. Eğer yürüyemiyorsan, sürün; ama hareket etmeye devam et. Geleceğe ilerlemeyi sürdür.”
 der Martin Luther King. Sizde hareket etmeye devam ettikçe hedeflediklerinize yaklaşacaksınız. Yerinde durmanın kimseye faydası yok  Cheesy

Hepsinde temel seviyede olmak bir yere kadar işine yarıyor insanın dediğiniz gibi. Fırsatı varken veya gereksinim duyduğu halde temel seviyede kalıyorsa bir insan onun için ilerleme kendini geliştirme fırsatı yoktur zaten. Ben daldan dala atlayan bir ticari girişimci olduğum için tam olarak bir kaçında ustalaşmaya pek fırsatım olmadı açıkcası ama bilmediğim birşeyde de google'da onlarca sayfaya girdim; youtubeda onlarca video izledim  Smiley Zaman teknoloji ve dijital zamanı analogta kalmanın anlamı yok Cheesy
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
August 25, 2021, 06:45:31 AM

Benim gördüğüm kadarıyla bu dijital göçebe kalıbına en uygun kişiler işi dimdirekt internet olan kişiler. Bilgisayar yazılımcılarının çalışamayacağı yer yok belki buna plaj da dahil. Çok şanslı bir meslek grubu. İşe gitmek zorunda olmamak büyük bir lükstür.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
August 25, 2021, 08:23:16 AM

Teknik olarak bu dijital göçebelere vlogçu gezenler de dahil olabilir mi?
Adamlara resmen imreniyorum. Dünyanın her bir köşesini gezip videolara çekerek hem para kazanıyor hem de çokça eğleniyorlar. Üniversite yıllarımda bu tarz şeyler ya yoktu ya da ben bi haberdim. Yoksa kesinlikle denerdim şansımı.
martineden (OP)
Member
**

View Profile WWW
August 25, 2021, 08:22:23 PM

Benim gördüğüm kadarıyla bu dijital göçebe kalıbına en uygun kişiler işi dimdirekt internet olan kişiler. Bilgisayar yazılımcılarının çalışamayacağı yer yok belki buna plaj da dahil. Çok şanslı bir meslek grubu. İşe gitmek zorunda olmamak büyük bir lükstür.

Aslında uzaktan yapılabilen bütün işler, dijital göçebe olarak uygulanabilir. Uzaktan çalışarak dünyayı gezebilirsiniz. Elbette, yazılımcıların büyük bir avantajı var. Ancak onlarca yeni meslek, uzaktan yapılabiliyor. Salgın etkisi azalınca, her yer dijital göçebe dolacak Smiley Dediğiniz gibi, kimileri yüzerken çalışacak. Kimileri tekneden internete bağlanacak. Bunu zaten yapan çok kişi var. Ancak, sayısı ciddi biçimde artacak.

Teknik olarak bu dijital göçebelere vlogçu gezenler de dahil olabilir mi?
Adamlara resmen imreniyorum. Dünyanın her bir köşesini gezip videolara çekerek hem para kazanıyor hem de çokça eğleniyorlar. Üniversite yıllarımda bu tarz şeyler ya yoktu ya da ben bi haberdim. Yoksa kesinlikle denerdim şansımı.

Elbette dahil hocam. Dijital göçebelik, iş yapış biçimidir. Aslında imrendiğiniz kavram tam olarak dijital göçebeliktir. https://www.denizcakmak.com/tag/dijital-gocebe/ Burayı takip edebilirsiniz. Şimdiye kadar dijital göçebelik hakkında iki yazım var. Bunu ilerleteceğim. Bu alanda birçok fikrim var. Potansiyel olarak dijital göçebesiniz. Bu alandan uzak kalmayın. Bakarsınız, imrendiğiniz hayatı yaşarsınız.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: