Bitcoin Forum
May 03, 2024, 09:05:18 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kredili mevduat hesaplarına kripto para borsası kısıtlaması  (Read 185 times)
DukeNickle (OP)
Full Member

Activity: 308
Merit: 124

Volare.network

View Profile
January 07, 2022, 09:36:52 AM
Last edit: January 09, 2022, 08:30:48 PM by DukeNickle
Merited by EFS (4), DrMsEr (3), Pierre 2 (2), Turbolinea (2), Symmetrick (2), Bthd (1)

Az önce bitcoin almak için yapmaya çalıştığım transfer bu sebeple reddedildi. Aynı hatayı döviz alırken de veriyor.

"Governments are good at cutting off the heads of a centrally controlled networks like Napster, but pure P2P networks like Gnutella and Tor seem to be holding their own." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714770318
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714770318
Reply with quote  #2

1714770318
Report to moderator
1714770318
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714770318
Reply with quote  #2

1714770318
Report to moderator
W Jr.
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 969

View Profile
January 07, 2022, 11:10:05 AM

Bu engellemeler ile artık yavaş yavaş kripto düzenlemesinin hayatımızın içine girdiğini söyleyebiliriz.Ülkedeki dövizi yükselten kriptopara ile uğraşanlar herhalde ki, fatura bizim kesime kesiliyor.Oysa ki daha bir kaç gün önce cumhurbaşkanına İstanbul’un NFT olarak anahtarı hediye edilmişti.

Kripto para nedir diye sorsanız hayattan bihaber olan kişiler, kriptopara ile ilgili şeylerin kısıtlanmasına sebep oluyor gerçekten iğrenç bir hayat  Cheesy

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT|
4,000+ GAMES
███████████████████
██████████▀▄▀▀▀████
████████▀▄▀██░░░███
██████▀▄███▄▀█▄▄▄██
███▀▀▀▀▀▀█▀▀▀▀▀▀███
██░░░░░░░░█░░░░░░██
██▄░░░░░░░█░░░░░▄██
███▄░░░░▄█▄▄▄▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
▀████████
░░▀██████
░░░░▀████
░░░░░░███
▄░░░░░███
▀█▄▄▄████
░░▀▀█████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
░░░▀▀████
██▄▄▀░███
█░░█▄░░██
░████▀▀██
█░░█▀░░██
██▀▀▄░███
░░░▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
|
██░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░██
▀█▄░▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄░▄█▀
▄▄███░░░░░░░░░░░░░░███▄▄
▀░▀▄▀▄░░░░░▄▄░░░░░▄▀▄▀░▀
▄▄▄▄▄▀▀▄▄▀▀▄▄▄▄▄
█░▄▄▄██████▄▄▄░█
█░▀▀████████▀▀░█
█░█▀▄▄▄▄▄▄▄▄██░█
█░█▀████████░█
█░█░██████░█
▀▄▀▄███▀▄▀
▄▀▄
▀▄▄▄▄▀▄▀▄
██▀░░░░░░░░▀██
||.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
░▀▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄░▄▀
███▀▄▀█████████████████▀▄▀
█████▀▄░▄▄▄▄▄███░▄▄▄▄▄▄▀
███████▀▄▀██████░█▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████▀▄▄░███▄▄▄▄▄▄░▄▀
███████████░███████▀▄▀
███████████░██▀▄▄▄▄▀
███████████░▀▄▀
████████████▄▀
███████████
▄▄███████▄▄
▄████▀▀▀▀▀▀▀████▄
▄███▀▄▄███████▄▄▀███▄
▄██▀▄█▀▀▀█████▀▀▀█▄▀██▄
▄██▄██████▀████░███▄██▄
███░████████▀██░████░███
███░████░█▄████▀░████░███
███░████░███▄████████░███
▀██▄▀███░█████▄█████▀▄██▀
▀██▄▀█▄▄▄██████▄██▀▄██▀
▀███▄▀▀███████▀▀▄███▀
▀████▄▄▄▄▄▄▄████▀
▀▀███████▀▀
OFFICIAL PARTNERSHIP
FAZE CLAN
SSC NAPOLI
|
1kodumtek7
Full Member

Activity: 1400
Merit: 161

View Profile
January 07, 2022, 12:26:15 PM

Göstermelik kısıtlamalardan başka bir şey değil bu. Kmh hesaplarından başka hesaplara havale yapılıp ordan da kriptopara borsalarına göndermek herkesin aklına gelmiştir. Devletin ya da bankaların bu tür şeylere müdahale etmesini doğru bulmuyorum. Her koyun kendi bacağından asılmalı bana göre. Devlet illa bir şey yapmak istiyorsa borsaları denetlesin bu işin yasal boyutunu oluştursun.
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
January 07, 2022, 11:24:43 PM

Bu olay gerçekten saçma bir şey. Arkadaşına rica ederek dahi bu kısıtı atlamak mümkün ama hani ortada bir kısıt olması da olağandışı bir durumda olduğumuzu gösteriyor. İktidar ekonomi yönetiminde ciddi olarak sınıfta kaldı maalesef. Düşen kur da zaten gerisin geriye 13-14 lere yükseldi. Millet çıkıp sokakta göbek atıyor zamlara rağmen komik. Kripto ile ilgili değil bu sorun bu arada liranın değersizleşmesinden böyle kısıtlar geliyor.
Bthd
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
January 07, 2022, 11:45:47 PM

Az önce bitcoin almak için yapmaya çalıştığım transfer bu sebeple reddedildi. Aynı hatayı döviz alırken de veriyor.

Edit: newbie olduğum için resim yükleyemiyorum.

Aslında konunun kripto paralarla hiç alakası olmamasına rağmen dolaylı yoldan etkilenmiş oluyor. Genel ihtiyaç kredisi çekip istediğiniz alanda kullanamamak sanırım daha önce görülmemiş bir olaydır. Her zaman olduğu gibi gerçek sorunla ilgilenmek yerine sadece sorunun yarattığı sonuçları engellemeye çalışarak sorunu çözmeye çalışıyorlar ve başarısız olacaklar. İnsanların Türk Lirasından kaçarak alternatif yatırımlara yönelmesinin tek sebebi merkez bankasının siyasileşmesi (bağımsız olmaması) sonucu kaybedilen güven. Kaçışı engellemelerinin tek yolu da güven ortamını yeniden sağlamak.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
püsür
Hero Member

Activity: 1232
Merit: 674

View Profile
January 10, 2022, 07:29:45 AM

Her zaman olduğu gibi gerçek sorunla ilgilenmek yerine sadece sorunun yarattığı sonuçları engellemeye çalışarak sorunu çözmeye çalışıyorlar ve başarısız olacaklar.
Kesinlikle doğru. Marketlere fahiş fiyat baskını yapıp kasiyerlere kızmakla aynı mantık.

Ben de aynı şekilde BTFD için atacaktım ve ek hesaptan da atayım dedim ancak bu hatayı aldım. Şaka gibi. Faizini ödedikten sonra nesine karışabilirler ki. Liranın değer kaybını önleyeceklerine böyle saçma sapan yasaklarla uğraşmak tam akp işi oldu.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
anonymous3x
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
January 10, 2022, 04:58:27 PM

Ek hesap veya kredi ile riskli varlıklara yatırımı doğru bulmuyorum. Bunlara önlem alınması bence iyi.

Kredilerin amacı nedir onu anlamak lazım bir insan neden borç alır ve bu borcu nasıl değerlendirmelidir sorusu önemli bir soru.
Bthd
Legendary
*

View Profile WWW
January 10, 2022, 08:37:25 PM

Ek hesap veya kredi ile riskli varlıklara yatırımı doğru bulmuyorum. Bunlara önlem alınması bence iyi.

Kredilerin amacı nedir onu anlamak lazım bir insan neden borç alır ve bu borcu nasıl değerlendirmelidir sorusu önemli bir soru.

Borç alıp faiz ödediğinizde (ödeyemediğiniz durumda karşılığının nereden ödeneceğine dair teminatınızla birlikte) aldığınız paranın bedelini ödemiş olursunuz, bedelini ödediğiniz bir ürünü (sahiplik) başkalarına zarar vermediğiniz sürece dilediğiniz gibi kullanma hakkına sahip olursunuz. Eğer çekilen kredi belli bir ürüne yönelik (ev kredisi, araç kredisi v.b.) değil de ihtiyaç kredisiyse isterseniz bu kağıt paraları mangalda yakarak üzerinde et bile pişirebilirsiniz.

İlaveten ev, arsa yada metaller dahil her şey alım yapıldığında belli riskler içerir. 1980'de altın alan birisi usd bazlı ana parasını 26 sene sonra 2006'da ancak kurtarabilmiştir. Türkiye'nin en değerli topraklarında arsa alan insanların bazıları toprak kayması, deprem, sel, devalüasyon gibi riskler sebebiyle varlıklarını kaybetmiştir (forumda daha önce babama ait tecrübeyi paylaşmıştım).

Bahsettiğiniz mantığın bir adım sonrası işverenin çalışanı batmasın diye maaşını yönetip nerelere harcama yapacağına karar vermeye kalkmasıdır. Para benimse nereye, ne zaman ve nasıl harcayabileceğime kendim karar veririm.

Kredi ile BTC yatırımı yapmayı doğru bulmamak farklı bir şey bunun yapılmaması için yasak koymak farklı bir şey.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
karabiber
Hero Member

Activity: 1358
Merit: 651

View Profile
February 12, 2022, 09:11:01 PM

Paranın nereye harcanacağına karar veren bir yönetimle karşı karşıyayız. Komünizm fragmanı gibi bir şey yaşıyoruz sanırım. Ülkedeki vergilerin nereye ne kadar harcandığını bilmediğimiz ortamda borcunu faizini kabul ederek çektiğimiz paranın harcaması için de haşmetli devletimizin nereye harcamamız gerektiğine izin vermesine kaldık. vah ki ne vah.

███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
meser#
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
February 13, 2022, 12:20:33 AM

Aslında mantıklı güzel bir uygulama bana göre. Çünkü A kişisi gidip bankadan kredi çekiyor veya kredi kartını kullanarak borç takıyor ve aylarca ödeyemiyor. Üzerinde mal yok mülk yok adamı tutup yakasından getiremiyorlar. Bir süre sonra bankalar bu borçları özel şirketlere devrediyor. Banka alacaklarla uğraşacağına bu şirketler uğraşıyor. Eeee babasının hayrına mı uğraşıyor. %60-70lere yakın oranda daha ucuza kapatıyor bu şirketler diye biliyorum ki öyle ya da böyle fena kara geçiyorlar. Bu tarz şirketlerin kolay yoldan zenginleşmesini önlemek için güzel bir adım. Belki de başımızdaki bu 5'li çeteye bile gidiyordur bu paralar.
hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
February 13, 2022, 07:28:26 AM

Gördüğüm en ilginç yasaklardan birisi bu oldu. İnsanlar borç para ile yatırım yapıp batsın istemiyorlar sanırım mantıklı duruyor ama kredi ile isteyen istediği şeyi yapmakta özgürdür bunu engellemek doğru değil (: yeni düzenleme yeni yasa yapılacak falan derken bu tarz şeyler düşünmüş olabilirler herkes kredi falan çekip parayı komple kaybetmesin diye. Diğer yandan insanlar bankadan almazsa elden borç yapıp bitcoin de alabilir bunu düşünmek lazım o borçlar daha sıkıntı Cheesy

hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
February 13, 2022, 01:59:32 PM

KMH denilen şey aslında bankadan faiz ile borç almak anlamına geliyor yani olmayan bir paranızın riske atmanız anlamına geliyor , yasaklara karşı olmakla beraber  kmh hesabınızdan borca girerek kriptoya para yatırılmasını ben sıcak karşılamıyorum.
verbakalim
Hero Member

Activity: 1218
Merit: 630

View Profile
February 13, 2022, 04:22:10 PM

Bu durumun kripto para düzenlemesi ile bir alakası yok. Bankalardan kredi çektiğiniz zamanda size bir for doldurtup bu çektiğiniz krediyi dolar yada altın alımında kullanmayacağınıza dair bir taahhüt imzalatıyorlar. Hesaplardaki artı paralarda kredi niteliğinde olduğundan bu tarz işler için kullanılmasının önüne bu şekilde geçmişler.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Bthd
Legendary
*

View Profile WWW
February 13, 2022, 06:50:05 PM

Aslında mantıklı güzel bir uygulama bana göre. Çünkü A kişisi gidip bankadan kredi çekiyor veya kredi kartını kullanarak borç takıyor ve aylarca ödeyemiyor. Üzerinde mal yok mülk yok adamı tutup yakasından getiremiyorlar. Bir süre sonra bankalar bu borçları özel şirketlere devrediyor. Banka alacaklarla uğraşacağına bu şirketler uğraşıyor. Eeee babasının hayrına mı uğraşıyor. %60-70lere yakın oranda daha ucuza kapatıyor bu şirketler diye biliyorum ki öyle ya da böyle fena kara geçiyorlar. Bu tarz şirketlerin kolay yoldan zenginleşmesini önlemek için güzel bir adım. Belki de başımızdaki bu 5'li çeteye bile gidiyordur bu paralar.

Aynı fikirde olmadığımız noktalar var. Bankalar borcunu vaktinde ödeyen müşteriyi değil ödeyemeyen müşteriyi severler. Geri alamamadaki sorunun temelinde teminatın yeterliliğini göz etmeden aç gözlü davranmaları yada özel durumlar yer alıyor. Normal bir müşteriye borç verme oranları belli hesaplar içerisinde geri alabilecekleri ölçüde.

Verdikleri borç için (ihtiyaç kredisi tanımıyla) faiz aldıklarına göre kullanıcı bu parayı istediği gibi yönetebilir. Ev yada araba gibi özel kredilerden bahsetmiyorum. İhtiyaç kredisi çok geniş bir kapsam isterse çektiği krediyle arkadaşlarına yemek ısmarlayabilir yada çöpe atabilir ama dolar yada BTC alamaz. Bu kendi para birimine güvenmemenin itirafı.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
meser#
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
February 13, 2022, 07:09:36 PM

Aynı fikirde olmadığımız noktalar var. Bankalar borcunu vaktinde ödeyen müşteriyi değil ödeyemeyen müşteriyi severler. Geri alamamadaki sorunun temelinde teminatın yeterliliğini göz etmeden aç gözlü davranmaları yada özel durumlar yer alıyor. Normal bir müşteriye borç verme oranları belli hesaplar içerisinde geri alabilecekleri ölçüde.

Verdikleri borç için (ihtiyaç kredisi tanımıyla) faiz aldıklarına göre kullanıcı bu parayı istediği gibi yönetebilir. Ev yada araba gibi özel kredilerden bahsetmiyorum. İhtiyaç kredisi çok geniş bir kapsam isterse çektiği krediyle arkadaşlarına yemek ısmarlayabilir yada çöpe atabilir ama dolar yada BTC alamaz. Bu kendi para birimine güvenmemenin itirafı.

Bahsetmiş olduğunuz fikir ayrılığına aslında düşmüyoruz Bthd hocam. Benim bu konuya farklı bir perspektiften baktığım hususu dile getirdim. Bankalar genellikle kredi verirken kılı kırk yarıyor evet ancak haberlerde bahsi geçen miktarları görünce koklayarak mı veriyorlar bu kredi diyoruz ki dediğiniz gibi borcunu vaktinde ödeyemeyen müşteriyi seviyor galiba. Bir diğer taraftan haberlerde geçen verilere bakıyorsun ve diyorsun ki inşallah yalan haberdir.

Misal: https://www.bloomberght.com/is-bankasi-takipteki-alacaklarinin-bir-kismini-satti-2276749 İşbankası 700 milyon küsürlük alacak portföyünü 72 milyon tl ye satmış 2021 de

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/dev-bankalar-alacaklarini-satmaya-devam-ediyor-5354731/

Yine bakıyorsun Yapı kredi 900 milyon tl lik alacağını 26 milyona satıyor.

Garanti bankası 370 milyonluk portföyünü 20 milyona satıyor.

Finansbank 400 milyon tl lik portföyünü 11 milyona satıyor.

Galiba ben okuduğumu yanlış anlıyorum diyorsun. Bu kadar insan 10 kullanıyor ödeyemiyor daha sonra banka bunu 1 e satıyor alan şirket 10'dan tahsil edebildiğini ediyor. Finansal okur yazarlık diyebileceğimiz bir yetkinliğe sahip olamayan kişilerin bu şirketleri devleştiriyor ve sonrasında başımıza 5'li çete gibi kesiliyorlar. Onun dışında sizin tabirinizle gidip o krediyle dünyanın en saçma şeyini yapsın umrumda olmaz yani. Misal dün bir konuda Rusya'nın bu tarz kripto borsalarında 7K doların üstünde işlem yapabilmesi için bir sınav şartı getireceğine ilişkin bir haber konusu açılmıştı forumda. Bu hususu gayet mantıklı buldum neden? Affınıza sığınarak söylüyorum bazı enayiler bazı kurtları zengin ediyor. Kısıtlayıcı değil yapıcı eylemler yapmalı devlet kanadı.
Denizbank 150 milyonu 12 milyona satıyor.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
February 13, 2022, 08:03:03 PM

Geçen günlerde bankamın çağrı merkezinden aradılar, kredi olanakları hakkında bilgi vermek istemişler. Ayda birkaç kez ararlar böyle, ben de her seferinde ihtiyacım yok der kapatırım...

Neyse bu sefer ısrara dayanamadım "hadi anlatın bakalım" dedim :) Başladı anlatmaya; şöyle düşük faizimiz var, böyle avantajlarımız var, vs... Peki ama benim ihtiyacım yok ki paraya dedim, "olsun yine de birikim yaparsınız, paranızı başka şekillerde artırırsınız" dedi. İyi o zaman dedim, sordum sorularımı.

- Çektiğim krediyle döviz alayım ben olur mu?
+ Olmaz!
- Peki o zaman altın alsam?
+ O da olmaz!
- O zaman kripto para alayım?
+ Maalesef bu da olmaz!

- Yahu o zaman ihtiyacım olmayan parayı çekip ben bunu döviz, altın, kripto dışında nerede kullanıp da yükselticem?
Uzun bir sessizlik oldu. "Peki efendim o zaman ben sizi meşgul etmeyeyim" dedi kapattı. Şaka gibi resmen :)
Pages: [1]
  Print  

Jump to: