Bitcoin Forum
May 03, 2024, 03:10:47 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Merkez Bankasının Çılgınca Para Basması  (Read 383 times)
Gerceklerisoyleyen
Jr. Member
*

Activity: 149
Merit: 6

AMERİKA

View Profile
April 23, 2022, 09:38:07 PM

Bu grafiği nerden buldugunuz güncel bakabileceğimiz yer var mı ?
1714749047
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714749047
Reply with quote  #2

1714749047
Report to moderator
1714749047
Hero Member
*

Ignore
1714749047
Reply with quote  #2

1714749047
Report to moderator
1714749047
Hero Member
*

Ignore
1714749047
Reply with quote  #2

1714749047
Report to moderator
"You Asked For Change, We Gave You Coins" -- casascius
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Phoenix Anka
Hero Member

Activity: 1036
Merit: 619

View Profile
April 24, 2022, 08:43:31 AM

Merkez bankası bu her şeyi yapar. Para basma politikası kadar enflasyon dostu başka çok az şey vardır herhalde. Kaba tabirle hem ayranım dökülmesin, hem ardıma bir şey olmasın derseniz bu olmaz. Sen bu kadar para basarsan tabii ki senin paran Avrupa’da veya dünyada değersiz konumda olacak. Para bastıkça değerlenmesini bekleyecek kadar ekonomi özürlü olan varsa onu bilmiyorum.

.
▄██████████████
███████████████
███████████████
█████████████▀░
███████████▀▄░█
██████████░███░
███████▀▀░▀▀█▀▀
█████▀░░░░░░░▀▄
█████░░░░░░░░░█
█████▄░░░░░░░▄▀
███████▄▄▄▄▄███
███████████████
▀██████████████
▄██████████████
███████████████
████████████▀██
█████████▀▀░░░▀
████████░░░░░░░
██████░░░░░░░░░
█████░░░░░░░░░░
█████░░░░░░░░░░
██████▄░░░░▄▄▄░
█████████▀▀░░░▀
████████▄▄▄▄▄▄▄
███████████████
▀██████████████
▄██████████████
███████████████
██████████▀▀▀▀▀
███████▀░▀█▄░░░
██████░░░░░█▄░▄
█████░░▄▄▄▄▄██▀
█████▀▀▀░░░░▄█▄
█████░░░▄▄█▀▀░█
██████▄█▀▀░░░░▀
███████▄▄░░░░░░
██████████▄▄▄▄▄
███████████████
▀██████████████
▄████████████████████████▄
██████████████████████████
█████████████░████████████
████████████▀▄████████████
█████▀▀░░░░░░░░░░░░▀▀█████
████▀░░░░░░░░░░░░░░░░▀████
████░░░██░██░░░░█░░░░░████
████░░░▄▄▀▄▄░░▀▀▄▀▀░░░████
████▄░░▀▀░▀▀░░░░▀░░░░▄████
█████▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄█████
▀████████████████████████▀
.
verbakalim
Hero Member

Activity: 1218
Merit: 630

View Profile
April 24, 2022, 09:26:56 AM

Para basmanın maliyeti ne kadar çok para basarsanız o kadar artıyor. Kağıt para basma işi yabancı kayanklı kaliteli kağıt istiyor. Hani demir para basma işi bu metali satam işini bile karşılamayan ürün üretmek var ya aynı o durumda. Piyasada artık atm lerden 200 liracık alır olduk. Hani yurdumun en değerli kağıdını veriyorlar artık. Bi<e verdikleri değer arttı her halde.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Red Pie
Sr. Member

Activity: 714
Merit: 335

View Profile
April 24, 2022, 11:12:53 AM

Para basmanın maliyeti ne kadar çok para basarsanız o kadar artıyor. Kağıt para basma işi yabancı kayanklı kaliteli kağıt istiyor. Hani demir para basma işi bu metali satam işini bile karşılamayan ürün üretmek var ya aynı o durumda. Piyasada artık atm lerden 200 liracık alır olduk. Hani yurdumun en değerli kağıdını veriyorlar artık. Bi<e verdikleri değer arttı her halde.

200 lira hemen tükendiği için daha aşağı değerde bir kağıt para zaten fazla işinize yaramazdı hocam Cheesy bir kilo Türk kahvesi almaya kalksanız 170-180 lira, 5 litre yağ 170-180 lira. onun dışında geçen gün lahmacun yaptırayım dedim işini hazırladık, fırın adet başı 2.5 liradan pişirdi. değeri kalmadı ki paranın atm 200 vermesi artık normal eskinin 20 tlsi bugünün 200 tlsi
Lewan
Member
**

Activity: 1008
Merit: 19

Backed.Finance

View Profile
April 25, 2022, 05:37:08 AM

Dolar artsın nolacak, merkez bankası para basar maaşlar artar ayı şey olur diyen andavallar bu yazıyı okumuştur umarım. Ülke ekonomi ve bir çok alandan resmen planlanmışcasına çöküyor. Bu gidişata nasıl dur diyeceğiz bilmiyorum.

verbakalim
Hero Member

Activity: 1218
Merit: 630

View Profile
April 25, 2022, 07:05:02 AM

200 lira hemen tükendiği için daha aşağı değerde bir kağıt para zaten fazla işinize yaramazdı hocam Cheesy bir kilo Türk kahvesi almaya kalksanız 170-180 lira, 5 litre yağ 170-180 lira. onun dışında geçen gün lahmacun yaptırayım dedim işini hazırladık, fırın adet başı 2.5 liradan pişirdi. değeri kalmadı ki paranın atm 200 vermesi artık normal eskinin 20 tlsi bugünün 200 tlsi

Hocam kısacası bizim sağda gezinen virgül  bulunduğu yerden sıkıldı demek ki biraz gezineyim deyince bir sol komşuya kaydı, olan 200 tl ye oldu düştü mü 20 tl ye. Bizim cebimizdeki değerlerin de benzi beti kaydı. Piyasa bunu yaşarken maaşlarımızdaki virgül yerine mıhlanmış gibi duruyor. Oda sağa doğru bir kaysa ya.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
May 01, 2022, 12:21:57 PM

Çocukken evimizin önünde dik bir yokuş vardı. Tahtaların altına panjurların kayan kısımlarından çakardık. Bir tane de önüne ip bağlayarak yokuşun en tepesinden başlardık kaymaya, elimizde bir ip vardı doğru ama bu ipin durdurmak ya da yavaşlatmak gibi bir etkisi yoktu. O an kayarken artık sonunu çok da düşünmeden gidiyorduk. Yani durmak için demirlere de çarpabiliriz, yoldan dışarı da savrulabiliriz her şey olabilir. İşte ülke ekonomisi için de ben aynı şeyleri hissediyorum. Biz yokuşun başındayız ve son sürat aşağıya doğru kayıyoruz, artık ne olacağını çarpınca anlayacağız.
Bthd (OP)
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
May 01, 2022, 09:20:21 PM

Bu grafiği nerden buldugunuz güncel bakabileceğimiz yer var mı ?

Ne kadar para basıldığı yada piyasadan silindiğiyle ilgili bilgiyi doğrudan merkez bankasının kendi sitesinden ister tablo ister grafik olarak elde edebiliyorsunuz. Tabloları incelediğinizde Kur korumalı mevduat hesabı uygulamasının tamamen para basılarak yani halkın emeği çalınarak döviz sahiplerine doğrudan devlet eliyle aktarıldığını görebilirsiniz. Şu an resmi adı öyle olmasa da stake hesabı gibi çalışıyor bankalardaki bu mevduat hesapları. İlgili bağlantıyı aşağıya ekliyorum.

Tedavüldeki Banknotların Kupür Dağılımı

Çocukken evimizin önünde dik bir yokuş vardı. Tahtaların altına panjurların kayan kısımlarından çakardık. Bir tane de önüne ip bağlayarak yokuşun en tepesinden başlardık kaymaya, elimizde bir ip vardı doğru ama bu ipin durdurmak ya da yavaşlatmak gibi bir etkisi yoktu. O an kayarken artık sonunu çok da düşünmeden gidiyorduk. Yani durmak için demirlere de çarpabiliriz, yoldan dışarı da savrulabiliriz her şey olabilir. İşte ülke ekonomisi için de ben aynı şeyleri hissediyorum. Biz yokuşun başındayız ve son sürat aşağıya doğru kayıyoruz, artık ne olacağını çarpınca anlayacağız.

Dik bir bayırdan kaymak yerine düşen bir uçağın içerisinde zıplayarak hayatta kalmayı umduğumuz hissine daha çok kapılıyorum.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Retro Harmony
Copper Member
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 269

View Profile
May 02, 2022, 02:57:01 AM

Hocam kısacası bizim sağda gezinen virgül  bulunduğu yerden sıkıldı demek ki biraz gezineyim deyince bir sol komşuya kaydı, olan 200 tl ye oldu düştü mü 20 tl ye. Bizim cebimizdeki değerlerin de benzi beti kaydı. Piyasa bunu yaşarken maaşlarımızdaki virgül yerine mıhlanmış gibi duruyor. Oda sağa doğru bir kaysa ya.

200 lira bile şu an 50 lira falandır o kadar değeri düştü, alımgücü eridi. Bunun karşılığında batan esnaf çok oldu. Özellikle küçük esnafı mahvettiler. Bir bardak çayı 10 liradan satmak zorunda kalıyoruz çünkü hiç bir şey eskisi gibi değil. Eskiden tost yiyen öğrenci arkadaşlarımız artık çay içerek oyunlarını oynuyorlar. Bizim de gelirimiz düşüyor. Bu da her kaleme yansıyor. Alım gücünü yükseltecek, TL değerlendirilecek adımlar atılmalı.
SVirusu
Jr. Member
*

Activity: 84
Merit: 5

View Profile
May 03, 2022, 09:53:23 PM

Peki para basmasalardı neler olurdu kimse bunları konuşmuyor. Para basmazlarsa ekonomik krizler çok daha uzun sürerdi borcluluk surdulemez düzeye gelirdi toplu iflaslar başlardı. Merkez bankaları para basarak kontrollü enflasyon yaratıyor böylece borcluluk artsada paranın değeri düştüğü için ödemeler dengesi aksamıyor bir şekilde ekonomik büyüme devam ediyor. Para basmak surdulebilir ekonomi büyüme için olmazsa olmazdır ancak para basmanın da bir sınırı olmalı yoksa hiperenflasyon olur. Şuana kadar Fed dahil diğer merkez bankaları da bir şekilde enflasyonu kontrol ederek bu süreci devam ettirebiliyor önemli olanda bu zaten. Para basmak yeni bir şey değil 100 yılı aşkın süredir olan birşey. Buna şaşırmamak lazım.
SVirusu
Jr. Member
*

View Profile
May 03, 2022, 10:16:37 PM

Dünyanın en güçlü ekonomileri bile para basıyor çin basıyor abd basıyor çok aşırıya kacmadikca bunun kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum. Zaten aşırı enflasyon olursa faizler artıyor vs bir şekilde kontrol altına alınıyor merkez bankalarini bu kadar yargılamak bana mantıklı gelmiyor. Eğer para basilmasaydi o zaman ne olurdu bu konu hakkında da kafa yormak gerekiyor bence para basilmasaydi buhran olurdu ve ekonomik krizler öyle bir iki yılda değil 40-50 yılda zor atlatilirdi. Malların fiyatı düşerdi ödemeler yapılamazdi iflaslar artardı sermaye tekellesirdi bence bu taraftan da bakmak lazım bu da benim fikrim olsun
Bthd (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
May 03, 2022, 10:34:38 PM

Dünyanın en güçlü ekonomileri bile para basıyor çin basıyor abd basıyor çok aşırıya kacmadikca bunun kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum. Zaten aşırı enflasyon olursa faizler artıyor vs bir şekilde kontrol altına alınıyor merkez bankalarini bu kadar yargılamak bana mantıklı gelmiyor. Eğer para basilmasaydi o zaman ne olurdu bu konu hakkında da kafa yormak gerekiyor bence para basilmasaydi buhran olurdu ve ekonomik krizler öyle bir iki yılda değil 40-50 yılda zor atlatilirdi. Malların fiyatı düşerdi ödemeler yapılamazdi iflaslar artardı sermaye tekellesirdi bence bu taraftan da bakmak lazım bu da benim fikrim olsun

Temel sorun para basılması değil, basılan paranın doğru orantılı dağıtılmamasıdır. Merkez bankası 10 senede piyasada dolaşımdaki para miktarını 8 kat arttırırken işçi ve diğer çalışanların maaşları sadece 4 kat artıyorsa bunun tek bir anlamı vardır merkezi yönetimler tarafından işçilerin emeklerinin çalınması. Bu sırada artan vergileri de bu hesaba katmadığım halde işçinin durumu vahim.

Çok basit mantıkla size izah edeceğim. Siz ve bana ait bir arsa var, 10 hisseli. 5 hisse size ait 5 hisse bana ait, tam ortağız. Hisse adedini 80'e çıkarmaya karar veriyorum ve size de diyorum ki sizin hisse sayınızı 4'e katlıyorum yani 20 hisseniz oluyor. Buna sevinmeli misiniz ? Yoksa sizden hisselerinizin yarısını çaldığım için karşı mı koymalısınız ?

Bu arada bizdeki merkez bankası maalesef sizin izah ettiğiniz gibi çalışmıyor. Bir yandan para basıp bunu adil dağıtmazken diğer yandan da faizleri düşürerek bir şey denediğini söylüyor. Şimdi ise kur korumalı mevduat hesabı adı altında halkın parasını güç sahiplerine dağıtmayı vaat ediyor.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
kriminall
Sr. Member

Activity: 1358
Merit: 374

View Profile
May 04, 2022, 07:05:23 AM

Hocam galiba farkında değilsiniz ama merkez bankasının bu para basma politikası bizi zaten bu duruma getirdi, ana etken basılan paranın düzgün dağıtılmaması, dolar bile hala kur korumalı hesap sayesinde bu seviyelerde tutuluyor, bir zaman gelecek doların Euro’nun önünü almayacağız ha haberiniz olsun, para basılmasaydı arz talep dengesinde 1 lira fiyat olan ürün 2 lira olacaktı 10 lira olmayacaktı, senin maaşın eridi ve ne oldu ki bassınlar diyemezsin, siz de bunun farkına varın lütfen,
SVirusu
Jr. Member
*

View Profile
May 04, 2022, 08:21:11 AM

Temel sorun para basılması değil, basılan paranın doğru orantılı dağıtılmamasıdır. Merkez bankası 10 senede piyasada dolaşımdaki para miktarını 8 kat arttırırken işçi ve diğer çalışanların maaşları sadece 4 kat artıyorsa bunun tek bir anlamı vardır merkezi yönetimler tarafından işçilerin emeklerinin çalınması. Bu sırada artan vergileri de bu hesaba katmadığım halde işçinin durumu vahim.

Çok basit mantıkla size izah edeceğim. Siz ve bana ait bir arsa var, 10 hisseli. 5 hisse size ait 5 hisse bana ait, tam ortağız. Hisse adedini 80'e çıkarmaya karar veriyorum ve size de diyorum ki sizin hisse sayınızı 4'e katlıyorum yani 20 hisseniz oluyor. Buna sevinmeli misiniz ? Yoksa sizden hisselerinizin yarısını çaldığım için karşı mı koymalısınız ?

Bu arada bizdeki merkez bankası maalesef sizin izah ettiğiniz gibi çalışmıyor. Bir yandan para basıp bunu adil dağıtmazken diğer yandan da faizleri düşürerek bir şey denediğini söylüyor. Şimdi ise kur korumalı mevduat hesabı adı altında halkın parasını güç sahiplerine dağıtmayı vaat ediyor.

Evet ülkemizde bu durum aşırıya kaçtı ama şuan diyelim para basilmasin ekonomi durur mesela dolar 18 lira olunca oradan 10 liraya düşünce ekonomi sudden stop yaşıyordu neredeyse. Yani varliklar anı şekilde değerini kaybetti ve insanlar para harcayamaz duruma geldi. Hiç bir ülke bunu istemez. Ülkelerde yaşanan krizler sonucu para basılması bu yüzden. Merkez bankaları sudden stop yerine bir miktar para basıp ekonominin carklarinin yine dönmesini sağlıyor evet bu noktada fakirlesenler bu bilinç ile yasamayip mal sahibi olmayanlar oluyor ama birsekilde o buhrandan cikildiktan sonra yaralar iyilestiriliyor öbür türlü kriz uzun sürse çok daha feci travmalar oluşabilir. O yüzden merkez bankaları para basmaya devam edecektir gerekli gördüğünde bastığı parayı geri çeker faiz arttırır veya daha fazla basar. Çünkü sistem şuan bu sistemi değiştirmek kolay değil ve bu sistem oturmuş bir sistem oldu. Eğer sınırlı paraya geçilse altın standarti olsa ekonomik büyüme çok zorlaşır kriz olursa o krizden 30-40 sene çıkamayız çünkü malların değeri altına göre hiç bir zaman artamaz ama borçlar altın olarak ödenmek zorunda. Bitcoin ile 2015 yılında kredi çekip konut aldığımızı düşünelim. 100 bitcoin çekip 10 yıl vadeli konut aldık ama bitcoin artık 50 bin dolar ve bizim 30 bitcoin borcumuz kaldı nasıl bu borcu ödeyeceğiz ?
Bthd (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
May 04, 2022, 09:34:05 PM

Karşılıksız para basmak enflasyonu doğurur, enflasyon dengeyi bozar. Bir sistemin devam etmesinin en önemli öncülü denge konumunun korunmasıdır. Bir ev fiyatı bugün 1 milyon Türk Lirası ise ve bundan 20 sene sonra da 1 milyon Türk Lirası olacak olsaydı insanlar borçlanmak yerine biriktirerek sahip olmayı deneyebilirdi. Birikimleri para basılarak sürekli olarak yok edildiği için borçlanmak zorundalar ve bunu sistem olarak mı adlandırıyorsunuz ? Para basmanın sonunun nereye gittiğini gözlemleyebileceğiniz en iyi ülkelerden birisi Venezuela'dır. Basılan para o kadar çoktur ki artık paranın üretildiği kağıt kadar bile değeri kalmamıştır.

*bbc

Görseldeki eşitlikle ilgili haber 2018 yılına ait, para basmanın gittiği yeri anlamak için iyi bir örnek.

BTC ile borçlanmak veya henüz yeni filizlenen başka bir teknoloji ile borçlanmak her zaman için saçmalıktır. BTC bir denge fiyatına ulaştığında bir ton alüminyum 0.1 BTC ise 10 sene sonra da 0.1 BTC olması amaçlanan durumdur. Çünkü ikisi de sınırlı miktardadır. Fiat paralardan söz ettiğimizde ise 10 sene sonra 8 katına çıkmış bir para biriminden bahsediyorsak alüminyum fiyatı da 8 katına çıkar. Birileri basılan bu 8 kat paranın büyük bir bölümünü kendi cebine alıyorsa ki alıyor geriye kalanlar artık alüminyum alamaz hale gelirler. Bu yüzden bu çarkın içerisinde mal edinebilmek isteyen herkes borç almak zorunda kalır. Sürekli değer kaybeden bir birim türünden borçlanmak kazanç demektir.

Para basıldıktan sonra herkese eşit miktarda sahip olduğu miktar ile orantılı olarak dağıtılıyor olsaydı insanları paralarının "enflasyon canavarı" gibi uydurulmuş kavramlar tarafından çalındığına ikna etmek zorunda kalmazlardı.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
SVirusu
Jr. Member
*

View Profile
May 16, 2022, 06:16:25 AM

Merkez bankalarını çok küçümsüyorsunuz. Para bastıkları doğru ama merkez bankalarını saf zannetmeyin. Kripto para piyasası 3 trilyon dolar ama devre kesiciler yok regülasyon yok kaldıraclar devam ediyor siz merkez bankalarını fedi ab merkez bankasını ve diğerlerini saf mı zannediyorsunuz. Onların sınırları dahilinde izin verdiği oyunu oynadığınızın farkında bile değilsiniz. FED'in veya diğer merkez bankalarını isteyecek bu piyasayı 3 ayda düzene sokarlar. İşlerine gelmeyecek bankalara tek talimatla fişini çekerler. Akıllı oynayın. Duygusal değil. Burası dünya hangi gizlilik hangi merkezsizlik elinizde telefon taşıyıp gizlilige merkezsizlige inaniyor olduğunu düşünüyorsunuz. Gizli olan tek beyninizin içindeki düşünceler yakında ona da bir cip atarlar onlarda gizli kalmaz.
mandown
Legendary
*

Activity: 1918
Merit: 1291

View Profile
May 16, 2022, 10:05:19 AM

Merkez bankalarını çok küçümsüyorsunuz. Para bastıkları doğru ama merkez bankalarını saf zannetmeyin. Kripto para piyasası 3 trilyon dolar ama devre kesiciler yok regülasyon yok kaldıraclar devam ediyor siz merkez bankalarını fedi ab merkez bankasını ve diğerlerini saf mı zannediyorsunuz. Onların sınırları dahilinde izin verdiği oyunu oynadığınızın farkında bile değilsiniz. FED'in veya diğer merkez bankalarını isteyecek bu piyasayı 3 ayda düzene sokarlar. İşlerine gelmeyecek bankalara tek talimatla fişini çekerler. Akıllı oynayın. Duygusal değil. Burası dünya hangi gizlilik hangi merkezsizlik elinizde telefon taşıyıp gizlilige merkezsizlige inaniyor olduğunu düşünüyorsunuz. Gizli olan tek beyninizin içindeki düşünceler yakında ona da bir cip atarlar onlarda gizli kalmaz.

Şu yazıyı 3-4 yıl önce okumuş olsam he derdim ama artık iş öyle değil şuan varlığım çoğu soğuk cüzdanımda hadi merkez bankası müdehale etsin bakayım. O dediğiniz eskide kaldı

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Bthd (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
May 16, 2022, 08:18:34 PM

Merkez bankalarını ve etkilerini küçümsemiyorum. Türkiye'de merkez bankasının bağımsız yönetilmediğini ve siyasetten ciddi derecede etkilenerek uzun dönem planlar yerine seçim ekonomisi gibi saçma ve küçük şeylerle ilgilendiğini söylüyorum. Bunun sonuçlarını ülkedeki tüm insanlar birlikte yaşıyor.

Merkez bankaları enayi de değildir evet. Ancak yöneten güç halkın iş gücünü ve emeğini kolay yoldan çalmak istiyorsa ve merkez bankası üzerinde etkisi varsa asıl hedeflerinden uzaklaşarak topluluğun zararına hareket edebiliyor. Günün sonunda birileri yoktan yere zengin olurken birileri hayatta kalmaya çalışır.

Ayrıca kasası boşalmış ve sürekli olarak para basarak süreci devam ettirmeye çalışan bir ekonominin sonu bellidir. Ve ekonomiyi böyle yöneten bir merkez bankasının etkisi doğal olarak küçümsenebilir. Hiç kimsenin sınırları dahilinde izin verdiği oyunu oynamıyorum. Cüzdanımdaki BTC'lere müdahale edebilecek merkezi bir kurum yok. Aksine yasaklamaya kalktıklarında işler çok farklı yönlere gidebilir. Merkez bankalarının gücünden bahsederken merkez bankalarının sadece insanların parasına insanlar adına hükmetme yetkisine sahip olduğunu es geçiyorsunuz. Tarih nice sistemlerin, nice düzenlerin, nice kralların yıkılmasına şahitlik etti. Orta çağda yaşayan ve katolik kilisesinin gücünü kaybetmeyeceğine inanan bir çok insan vardı, kralların gücüne inanan bir çok insan vardı. Yetkilerini önce paylaşmak sonra tamamen kaybetmek durumunda kaldılar. Siz halkın gücünü küçümsemeyin asıl.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████