Bitcoin Forum
May 02, 2024, 06:43:05 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Zamanda yolculuk mümkün mü? Bazı gizemli karakterler  (Read 98 times)
Silence Scream (OP)
Hero Member

Activity: 882
Merit: 879

View Profile
November 18, 2022, 12:07:14 AM

Hepimiz az çok bunu düşünmüşüzdür. Kuantum fiziği üzerine bazı videolar ile ilgilenmeye başladım ve İzafiyet teorisi olarak bakılınca teoride zamanda yolculuğun mümkün olduğu belirtiliyor. 1 saniyede ışık hızında gidebilseydik ve 1 hafta yolculuk edebilseydik muhtemelen dünyada 80-100 yıl ileriye gitmiş olacaktık. Benim mantığım izafiyet teorisinin ileri gidişini anlıyor ancak geriye nasıl gidiliyor? Geriye gidişte nasıl şeyler olabilir?

Öncelikle inançlarımız doğrultusunda herkes kadere iman ediyor. Kader ise karmaşık bir kavram. Benim zamanda yolculuk yapacağım kaderimde yazıyorsa kadere müdahale etmek kaderimde yok mudur? Bu tartışmaları bir kenara bırakarak bazı karakterleri yazıya ekleyeceğim. Zamanda yolculuk eden bazı isimler tanıdık.

Hz. Hızır : Hızır peygamber mi değil mi bilinmese de peygamberler onunla yolculuğa çıkmış. Bu konuda Hz. Musa ile ettiği yolculuğu hepimiz duymuşuzdur. Bu kıssa da Hz. Musa, Hz. Hızır’dan özür dahi diliyor. Bu da konum olarak yaklaşık aynı yerlerde olduğunu hissettiriyor. Hz. Hızır’da zamandan ayrı bir şekilde evvelden beri hayatını sürdüren bir zat. Zamanda yolculuk edip, Allah’ın ona verdiği izinle bazı olaylarda kadere müdahale ettiği rivayet edilir.

Zülkarneyn : Kur’anı Kerim’de geçen diğer gizemli karakterimiz ise Zülkarneyn. Dünyada güçlü bir karakter olan Zülkarneyn, kıyamet alameti olan Ye’cûc ve Me’cuc kavimlerine set çekip engelleyen kişi olarak geçiyor. Bazı teorisyenlere göre Zülkarneyn güneşin batışı dedikleri kıyamet anına gidip, tekrar dönmüştür.

Sizin bu konuya bakış açınız nedir? Zamanı gelince böyle zamanda yolculuk yapılabilir mi yoksa size mantıksız gelen noktalar var mı?

Benim paradoks olarak gördüğüm şey zamanda geriye gidilebilirse zaman yolculuğunu iptal edebilecek insanların olacağı. O yüzden geçmişe gidişin olanaksız olduğunu düşünüyorum.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
1714632185
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714632185
Reply with quote  #2

1714632185
Report to moderator
1714632185
Hero Member
*

Ignore
1714632185
Reply with quote  #2

1714632185
Report to moderator
Bitcoin addresses contain a checksum, so it is very unlikely that mistyping an address will cause you to lose money.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714632185
Hero Member
*

Ignore
1714632185
Reply with quote  #2

1714632185
Report to moderator
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1137

View Profile
November 18, 2022, 02:25:48 AM

İnsan zamanda yolculuk yapıyor zaten ama back to the future gibi değil  Smiley hep ileriye doğru gidiyoruz yani sorunun cevabı Hayır bana göre...
Kuran'da anlatılan kıssalardan böyle bir anlam çıkacağını sanmıyorum. Hz Hızır aleyhisselam farklı bir yaşam boyutunda ve hikmetine sır ermiyor. Hz Musa'nın şaşırması ve yaptıklarını sorgulaması bu yüzden...Hızır aleyhisselam halen yaşıyor ama zamanda geriye gittiğini duymadım. Keza Zülkarneyn aleyhisselam da pek bilgi sahibi olmadığımız bir zat...
Kader farklı bir konu: külli irade cüzi irade mevzusu var, külli irade dairesinde cüzi iradeye göre şekillenen seçimlerimiz lehvi mahfuzda yazıyor ama yazması Allah'ın sonsuz ilminden ve zamandan mekandan münezzeh olmasından ötürü, yani yazdığı için öyle olmuyor, öyle olacağını bildiği için yazıyor. Hava durumunda yağmur yağacak dendiğinde bu nedenle yağmur yağmaz, gidişat onu gösterdiği için yağmur yağar....
Beni etkileyen olaylar;
1-Ebu leheb ile ilgili ayet indiğinde kendisi halen hayatta, istese yalandan da olsa Müslüman olup ayete muhalif davranabilirdi ama yapmadı.
2-Hz Ömer, Peygamberi öldürmeye niyetleniyor, tam bu amaçla hareket ettiğinde Müslüman oluyor. Özellikle bu olay Allah'ın bir lütfu bence yani niyet ne sonuç ne!

Dolayısıyla bazen duyuyorum haşa "la oglim Allah'ın işi gücü yok yağmurla karla mi uğraşicak"
ne diyor Müslüm:
Tanrı istemezse, yaprak düşmezmiş
Tanrı istemezse, insan ölmezmiş
Sen Tanrı mısın? beni öldürdüüün
Eşime dostuma beni güldürdüüün rarara raa narirrarra Smiley

soo doctor Who vs bence filmlerde görebileceğimiz karakterler, anı yaşayıp geçmişe takılı kalmadan geleceği de çok dert etmemeliyiz zira evdeki hesap çarşıya uymuyor. Bugünler bir daha gelmeyecek, yarına çıkacağımızın da garantisi yok! disco disco partizani Grin

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
verbakalim
Hero Member

Activity: 1218
Merit: 628

View Profile
November 18, 2022, 08:28:03 AM

Aslında zaman diye bir şey yok. Biz yaşadığımız ortamı ve süreyi anlamlandırabilmek için kendimizin uydurduğu bir durum. Evreni dolduran kara maddenin ne olduğunu anladığımız zaman bu tür kavramlar yeniden ele alınacaktır. Evrende bulunan şeylere bakınca bizim bulunduğumuz dünyadaki yaşam döngüsü içinde evrendeki geri kalanlara bakınca bu konuyu kavrayacaka kadar uzun yaşamadığımız ortada.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
SUPERSAIAN
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1244

View Profile
November 18, 2022, 01:23:59 PM

Müslümanlıkta Hz Hızır olarak geçiyor. Yunan mitolojisinde Hermes, Mısır Mitolojisinde Thoth bu karakterlerin hepsi aslında aynı göreve sahipler. Tanrının mesajlarını yeryüzüne iletmek için görevlendirilmiş kutsal varlıklardır. Yada sadece bir kişi mi bunlar diye düşünüyor insan her inanışta farklı isimlendirilmiş gösterilmişte olabilir. Zamanda yolculuk konusuna gelirsek geleceğe gidebiliyorsak geçmişe de gidebiliriz. Fakat olay örgülerini değiştirmek mümkün olmadığına inanıyorum bu sadece kendi görüşüm katılmayabilirsiniz.

Kuantum üzerinde açıklamak gerekirsek zamanda sıçramayı. Kuantum Tünelleme, kuantum parçacıklarının klasik dünyamızda aşılmaz görünen bariyerlerden bir hayalet gibi geçebilmesi özelliğidir. bu konu üzerine biraz çalışıyorum sadece merakımdan. Kuantum mekaniğinde bu mümkünse zamanda yolculuk imkansız değil gibi geliyor bana.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Phoenix Anka
Hero Member

Activity: 1022
Merit: 619

View Profile
November 19, 2022, 05:14:33 AM

Müslümanlıkta Hz Hızır olarak geçiyor. Yunan mitolojisinde Hermes, Mısır Mitolojisinde Thoth bu karakterlerin hepsi aslında aynı göreve sahipler. Tanrının mesajlarını yeryüzüne iletmek için görevlendirilmiş kutsal varlıklardır. Yada sadece bir kişi mi bunlar diye düşünüyor insan her inanışta farklı isimlendirilmiş gösterilmişte olabilir. Zamanda yolculuk konusuna gelirsek geleceğe gidebiliyorsak geçmişe de gidebiliriz. Fakat olay örgülerini değiştirmek mümkün olmadığına inanıyorum bu sadece kendi görüşüm katılmayabilirsiniz.

Kuantum üzerinde açıklamak gerekirsek zamanda sıçramayı. Kuantum Tünelleme, kuantum parçacıklarının klasik dünyamızda aşılmaz görünen bariyerlerden bir hayalet gibi geçebilmesi özelliğidir. bu konu üzerine biraz çalışıyorum sadece merakımdan. Kuantum mekaniğinde bu mümkünse zamanda yolculuk imkansız değil gibi geliyor bana.

Zamanda yolculuk bana da imkansız gelmiyor artık. Teknoloji o kadar ilerlerdi ki artık herşeyin zamanı gelince mümkün olabileceğine inanıyorum. Kuantum desen ayrı bir dünya zaten. Hala bilinen kuantum, açıklanan verilere göre çok daha basit kaçıyor. Açıklanamayan kuantum teorileri de zamanla açıklanmaya başlarsa işte o zaman ışınlanma veya başka olayları mümkün görebiliriz. Dünyanın bilinmedik binlerce gizemi içinde barındırdığını biliyoruz. Bir kere üç harfli meselesi var onlar bile tamamen gizem. Zamanda yolculuk şimdi mümkün olmasa da gelecekte mutlaka mümkün olur. Geçmişe müdahale bence de yapılamaz öyle olursa sürekli geçmiş değişmiş olur.

.
▄██████████████
███████████████
███████████████
█████████████▀░
███████████▀▄░█
██████████░███░
███████▀▀░▀▀█▀▀
█████▀░░░░░░░▀▄
█████░░░░░░░░░█
█████▄░░░░░░░▄▀
███████▄▄▄▄▄███
███████████████
▀██████████████
▄██████████████
███████████████
████████████▀██
█████████▀▀░░░▀
████████░░░░░░░
██████░░░░░░░░░
█████░░░░░░░░░░
█████░░░░░░░░░░
██████▄░░░░▄▄▄░
█████████▀▀░░░▀
████████▄▄▄▄▄▄▄
███████████████
▀██████████████
▄██████████████
███████████████
██████████▀▀▀▀▀
███████▀░▀█▄░░░
██████░░░░░█▄░▄
█████░░▄▄▄▄▄██▀
█████▀▀▀░░░░▄█▄
█████░░░▄▄█▀▀░█
██████▄█▀▀░░░░▀
███████▄▄░░░░░░
██████████▄▄▄▄▄
███████████████
▀██████████████
▄████████████████████████▄
██████████████████████████
█████████████░████████████
████████████▀▄████████████
█████▀▀░░░░░░░░░░░░▀▀█████
████▀░░░░░░░░░░░░░░░░▀████
████░░░██░██░░░░█░░░░░████
████░░░▄▄▀▄▄░░▀▀▄▀▀░░░████
████▄░░▀▀░▀▀░░░░▀░░░░▄████
█████▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄█████
▀████████████████████████▀
.
Mustang Shelby
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 479

View Profile
November 19, 2022, 08:19:20 AM

Bugünlerde mümkün değil ama gelecekte her şey mümkün. Gelecekte mümkünse bugün de mümkün olabilir aslında. Gelecekten gelen birisi olup bugün zaman makinesini anlatan tarzda söylemleri olabilir belki de? Kafamda bir sürü soru var. Tam bir karmaşıklık. Zamanda yolculuk varsa zaman makinesi olmayan bir devire döndüğünüzde geri dönemeyeceksiniz demektir. Geriye giden kişi değiştirmek istediği olayı değiştiremeden ölürse hikaye komple biter ve aynı şey söylenmeye devam eder. Aklımda terminatör filmi sahneleri kaldı.

.
SPIN

▄▄▄██████████▄▄▄
     ▄███████████████████▄
   ▄██████████▀▀███████████▄
   ██████████    ███████████
 ▄██████████      ▀█████████▄
▄██████████        ▀█████████▄
█████████▀▀   ▄▄    ▀▀▀███████
█████████▄▄  ████▄▄███████████
███████▀  ▀▀███▀      ▀███████
▀█████▀          ▄█▄   ▀█████▀
 ▀███▀   ▄▄▄  ▄█████▄   ▀███▀
   ██████████████████▄▄▄███
   ▀██████████████████████▀
     ▀▀████████████████▀▀
        ▀▀▀█████████▀▀▀
.
RIUM
.
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
SAFE GAMES
WITH WITHDRAWALS
       ▄▀▀▀▀▀▀▄▄▄▄
 ▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄  ▀▀▄
█    ▄         █   ▀▌
█   █ █        █    ▌
█      ▄█▄     █   ▐
█     ▄███▄    █   ▌
█    ███████   █  ▐
█    ▀▀ █ ▀▀   █  ▌
█     ▄███▄    █ ▐
█              █▐▌
█        █ █   █▌
 ▀▄▄▄▄▄▄▄▄█▄▄▄▀
       ▄▀▀▀▀▀▀▄▄▄▄
 ▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄  ▀▀▄
█    ▄         █   ▀▌
█   █ █        █    ▌
█      ▄█▄     █   ▐
█     ▄███▄    █   ▌
█    ███████   █  ▐
█    ▀▀ █ ▀▀   █  ▌
█     ▄███▄    █ ▐
█              █▐▌
█        █ █   █▌
 ▀▄▄▄▄▄▄▄▄█▄▄▄▀
.
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
▄▀▀▀

▀▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
SIGN UP

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▄

▄▄▄▀
meser#
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
November 19, 2022, 11:15:46 AM

Geçmişe yolculuk olabilitesi olmayan birşey ancak geçmişe gözlem olabilitesi olan birşey. Işık hızının çok ilerisinde yer alan galaksilerden büyük teleskoplarla Dünya'nın koordinatlarına bakılacak olsa hala dinazorların görülebileceğine dair sağlam teoriler mevcut. Şahsen bende olabileceğine katılıyorum.

Geleceğe yolculuk olur mu olur. Işık hızının üstünde bir hızla uzayda yolculukta bulunulur ve dünyaya geri dönülürse yaşıtlarınız 50 yıl yaşamışsa siz belki 5 yıl yaşamış olacaksınız. Sonuçta ileriye yolculuk etmiş olacaksınız ve bu sizin gününüz olacak geçmişe dönme ihtimaliniz olmayacak. Dünyayı bu yolla terketmeden önce bir çocuk sahibi olursanız belki torununuzun torunu ile aynı yaşta olabilirsiniz döndüğünüzde geçirdiğiniz süreye bağlı olarak Cheesy
ajanwalker
Sr. Member

Activity: 1484
Merit: 457

View Profile
November 19, 2022, 11:51:53 AM

Ne geçmişe ne de geleceğe gidelebilecegini zannetmiyorum. Bu ancak filmlerde olur. Geleceğe dönüş filmi en kült fi bu konuda. Yıldızlar arası filminde adam uzaya gidip geliyor ve geri döndüğü zaman kızı kendisinden yaşlı oluyor ama bu geleceğe gitme ya da geçmişe dönme değil. Sadece zamanın akışı ile alakalı bir durum.
Keşke imkan olsa da geçmişe dönebilsem ama bu mümkün değil.

EPSILOAN
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██