Bitcoin Forum
May 02, 2024, 02:48:49 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Sadece 2^256 özel anahtar mevcut: Peki bu sayı ne kadar büyük?  (Read 51 times)
mrust_mobile (OP)
Member
**

Activity: 126
Merit: 75

The Alliance of Bitcointalk Translators - ENG > TR

View Profile
February 04, 2024, 07:54:34 AM
Last edit: February 04, 2024, 06:14:27 PM by mrust_mobile
Merited by Husna QA (5), Porfirii (1), GazetaBitcoin (1)

Yazar: fillippone
Orjinal konu: There are 2^256 private keys out there: how big is that number?

Dün Bitcoin'in tavşan yuvasında gezinirken meşhur keys.lol sitesine düşüverdim.

https://keys.lol
(Uyarı: zaman kaybı!)

Basitçe anlatmak gerekirse bu web sitesi her sayfada rastgele 128 adet özel anahtar (private key) listeliyor ve listelediği adreslerde (sıkıştırılmış ve sıkıştırılmamış) herhangi bir bakiye olup olmadığını blockchain üzerinden kontrol ediyor ve bu adreslere pozitif tutarlar ile geçmiş işlemleri size raporluyor.

Yuh!

Eğer sizin bilgisayarınızda listelenen bu adreslerin herhangi birinde pozitif bir tutara rastlarsanız, artık bu paranın sahibi sizsiniz çünkü bu adresi kontrol eden özel anahtarın da sahibisiniz ve bu paranın meşru bir sahibi olarak ilgili tutarı kendi cüzdanınıza aktarmanızın önünde hiçbir engel bulunmamaktadır.

Bu sitede birkaç saat harcadım ve binlerce özel anahtar oluşturdum. Tabii ki hiçbir şey bulamadım. İçinde para olan adresi bir kenara bırakın, tek bir kullanılmış adres bile bulamadım.

Sonra forumdaki diğer kullanıcılara da danışarak daha iyi bir tasarım geliştirebileceğimi düşünmeye başladım. Eğer rastgele özel anahtarlar oluşturan bir script yazabilirsek, kendi bitcoin sunucumdan bu adresi iseyebileceğimi ve en sonunda bulunan tutarı kendi cüzdanıma aktarabileceğimi düşündüm. Yerelde çalışmanın süreci biraz daha hızlandıracağını düşündüm.

En başından beri bir şeylere denk gelme şansımın çok düşük olduğunu biliyordum ama yine de denemek istedim çünkü; arayıp da hiçbir şey bulamamış olmam, aynı şeyin başkaları tarafından kıskançlıkla soğuk cüzdanımda sakladığım kendi bitcoinlerime yapılamayacağının da garantisi olacaktı.

@babo'dan script'ini paylaşmasını beklerken, kendi kendime dedim ki "fillippone, hayat oyununda sadece bir piyonsun"... bunu başkası nasıl düşünmüş olamaz?

Tavşan deliğine geri dönelim, Büyük Bitcoin Çarpıştırıcısı'nı çabucak keşfettim.

https://lbc.cryptoguru.org/about

Vaov, bu baya ciddi bir proje.

Özetle binlerce dağınık sunucu her gün 26 trilyon!!! özel anahtar yaratıyor ve kontrol ediyor.
3 yıl sonunda, 7 adet özel anahtar bulmayı başardılar. Bu oldukça fazla! Ben ihtimallerin daha düşük olduğunu hayal etmiştim ama büyük ihtimalle yazılımsal bir hata neticesinde bazı cüzdanlar anahtar oluştururken standartlara uygun olmayan rastgele numara oluşturucularını kullandılar. (Burada daha fazla araştırma gerek!)

Hızlıca bazı sayıları gözden geçirelim:
Teorik olarak mümkün olan özel anahtar sayısı: 2^256 veya kabaca 10^77
Bitcoin adreslerinin sayısı: 2^160
Bitcoin çarpıştırıcısı tarafından aranan özel anahtar sayısı: 2^160
Evrendeki atomların sayısı: 10^78 ile 10^82 arası
Kullanılmış Bitcoin adreslerinin sayısı: 18,000,000

Burada belirtildiğine göre, ASLINDA mümkün olan toplam özel anahtar sayısı 2^256'dan biraz daha az.

Bazı örneklerin üzerinde çalışalım.

• Diyelim ki bir milyar aktif adresimiz var, bu adreslerden her biri pozitif tutar taşımakta, bu sayının gerçekte olandan yaklaşık 10^3 daha fazla olduğunu biliyoruz.
    Büyük ihtimalle evrendeki atomların sayısı adres sayısından 10^3 daha fazladır. Buna dayanarak söylemeliyim ki, üzerinde para bulunduran bir özel anahtarı bulmak ile, evrenin görünen kısmına saçılmış atomlar arasından bir tanesini bulmanın ihtimali aynıdır.
    1 milyar atomun büyüklüğü nedir? Quora'nın verdiği cevaba göre, E.Coli bakterisinden daha küçük. Şimdi bu bakteriyi alın, atomlarına ayırın ve tüm evrene dağıtın. Ondan sonra bu atomlardan birini bulmaya çalışın. Epey zor bir iş değil mi?

• İkinci örnek bu makaleden.. Diyelim ki üzerinde para bulunduran tüm özel anahtarları taramak istiyoruz ve dünyada yaşayan her insanın tarama hızının, Bitcoin ağınıın güncel işlem gücünün iki katından bir milyar kat daha fazla olduğunu varsayalım, yani:
    * On milyar insan;
    * Çarpı bir milyar;
    * Bitcoin'in işlem gücünün iki katı ile çarpılınca, saniyede yaklaşık 100 bin terahash eder;
    Elde ettiğimiz sayı: 10,000,000,000*1,000,000,000*100,000*1,000,000,000,000 = 10^10*10^9*10^5*10^12 = 10^36
    Sadeleştirmek için bu sayıyı ‘115,792,089,237,316,195,423,570,985,008,687,907,852,837,564,279,074,904,382,605,163,141,518,161,494,336’, 10^77 'ye yuvarladık ve elde ettiğimiz bilgiye göre, eğer tüm üzerinde tutar bulunduran bir adresi bulmak için tüm özel anahtarları tararsak, bu işlem bizim 10^77/10^36 = 10^41 saniyemizi alacakdır. Peki bu kaç sene demektir?
    Bir yılda 31557600 saniye olduğuna göre, 10^41/31557600 = 31^33 yıl, yani evrenin tahmin edilen yaşının (güncel olarak 13.82 milyar yıl olduğu tahmin ediliyor) aşağı yukarı 10^23 katıdır. Kısaca 100,000,000,000,000,000,000,000, yani yaklaşık olarak evrenin yaşının 100 milyar milyar katı.

• Bu video SHA256 algoritmasının ne kadar güvenli olduğunu anlatıyor.
     https://youtu.be/S9JGmA5_unY

• Önceki örneklerden hiçbiri bu süreçte kullanılan enerjinin miktarını hesaba almadı. Bu çok güçlü makineler tabii ki bir enerji tarafından beslenmek zorunda. Peki gereken enerji ne kadar? Şöyle söyleyeyim, şu bilgilendirme grafiğine göre oldukça fazla:

Reddit linki

Bir özel anahtarı tahmin etmenin ne kadar zaman alacağına dair diğer örnekler:

Diğer referanslar:

Diğer çok büyük sayılar:

Bunlar sadece birkaç örnekti. Eğer örnek gösterebileceğiniz başka kaynakları biliyorsanız konuya yazmaktan çekinmeyin, onları da listeye eklerim!

Eğer bu konu veya başlattığım diğer konuların kendi yerel forumunuza tercüme edilmeye değer olduğunu düşünüyorsanız, lütfen yapın! Yardım etmekten mutluluk duyarım!

...AoBT...
▄▄█████████████████▄▄
███████████████████████
█████████████████████████
███████████████████████
██████████████████████
█████████████████████
███████████████████████
██████████████████████
█████████████████████
█████████████████████
█████████████████████████