Bitcoin Forum
March 29, 2024, 06:48:40 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 »  All
  Print  
Author Topic: Συζήτηση για την Ελληνική κοινότητα  (Read 5511 times)
Serenata
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 250
Merit: 250



View Profile WWW
May 04, 2014, 06:46:20 PM
 #81

Γεια σας παίδες Smiley

Πολύ καλή η ιδέα που βρίσκει όλους τους συντονιστές του BitcoinX.gr σύμφωνους. Επειδή πρόσφατα πληροφορήθηκα ότι δεν είναι όλοι εδώ γνώστες των δραστηριοτήτων μας, προς αποφυγή κατασπατάλησης χρόνου και κόπου σε διπλές ενέργειες, επιτρέψτε μου μια σύντομη αναφορά πεπραγμένων:

Το BitcoinX.gr ιδρύθηκε πριν από περίπου 26 μήνες, με σκοπό την ενημέρωση γύρω από θέματα Bitcoin στη χώρα μας, σε μια περίοδο που ελάχιστοι γνώριζαν ή είχαν ακούσει το Bitcoin. Μέσα σε αυτά τα χρόνια, το site έχει κερδίσει αναφορές σε ελληνικό τύπο αλλά και τηλεόραση. Επίσης, εκπρόσωπος του Site πραγματοποίησε ενημερωτική ομιλία για το Bitcoin στο πρόσφατο TEDxAUEB 2014 τον Μάρτιο. Προς το παρόν βρισκόμαστε σε συζητήσεις για στήλη Bitcoin σε εφημερίδα ημερήσιας κυκλοφορίας, καθώς και για συμμετοχή σε εκπομπή σε κανάλι εθνικής εμβέλειας.

Εκτός από τα παραπάνω, έχουμε διοργανώσει ημερίδες παρουσίασης του Bitcoin, αλλά κι άλλων εναλλακτικών νομισμάτων, σε διάφορες πόλεις ανά την Ελλάδα, οι οποίες έχουν στεφθεί με επιτυχία. Τέλος, οι συντονιστές του site έχουν συμμετάσχει σε διάφορα Bitcoin projects, όπως εξελληνισμό διάφορων Bitcoin πορτοφολιών.

Από τα σημαντικότερα πράγματα όμως που έχουμε καταφέρει είναι να κερδίσουμε την εμπιστοσύνη των αναγνωστών μας, κάτι που αντικατοπτρίζεται στις εκατοντάδες εγγραφές που έχουμε στο site, αλλά και στο εβδομαδιαίο ενημερωτικό δελτίο (newsletter) που αποστέλλεται μέσω email μόνο σε όσους έχουν εγγραφεί, με δική τους πρωτοβουλία στην αντίστοιχη λίστα. Επίσης απαντούμε με email στις ερωτήσεις αναγνωστών, παρέχοντας τεχνικές, οικονομικές ή/και νομικές συμβουλές ανάλογα με τη φύση της ερώτησης. Ενδεικτικό της ανταπόκρισης είναι το γεγονός ότι οι καθημερινές αναγνώσεις του Site βρίσκονται στην κατηγορία των 4ψήφιων νούμερων.

Αυτή την περίοδο επεξεργαζόμαστε με τη νομική εκπρόσωπο του Site τη σύσταση συλλόγου, και τυχόν νομικά θέματα από την  είσοδο νέων αρθρογράφων στο Site (επώνυμων ή ανώνυμων).

Όπως γίνεται προφανές από τα παραπάνω, το BitcoinX.gr έχει πετύχει τα περισσότερα από την well-thought λίστα του buzybit (όνομα, σκοπός, domain [κατοχυρωμένο επίσης και το XBT.gr] και email αρθρογράφων και συντονιστών @BitcoinX.gr, σελίδα, επισκεψιμότητα, αναγνωρισιμότητα από τα media, forum, συναντήσεις) χωρίς όμως αυτά να σημαίνουν ότι δε μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερο, ειδικά ως προς το κομμάτι των τεχνικών συναντήσεων και συζητήσεων. Όπως πάντα είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις αλλά και εποικοδομητικό αντίλογο Smiley Ο σκοπός είναι να επικοινωνήσουμε την ιδέα των αποκεντρωμένων συστημάτων συναλλαγών και να βοηθήσουμε στο ξεκίνημά τους, όσους χρειάζονται βοήθεια.

Θα προσπαθήσω να είμαι κι εγώ στην αυριανή συνάντηση στο IRC, για να έχουμε την ευκαιρία να γνωριστούμε καλύτερα. Θα ήταν επίσης καλή ιδέα να κανονίσουμε -όσοι μένουμε στην Αθήνα- και μια συνάντηση ένα απογευματάκι, γιατί όπως και να το κάνουμε, η προσωπική επαφή είναι καλύτερη Smiley

BitcoinX.gr - Το ελληνικό στέκι του Bitcoin

My GPG Key
Even in the event that an attacker gains more than 50% of the network's computational power, only transactions sent by the attacker could be reversed or double-spent. The network would not be destroyed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1711694920
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1711694920

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711694920
Reply with quote  #2

1711694920
Report to moderator
1711694920
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1711694920

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711694920
Reply with quote  #2

1711694920
Report to moderator
1711694920
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1711694920

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711694920
Reply with quote  #2

1711694920
Report to moderator
okaynow
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500


PGP 9CB0902E


View Profile
May 04, 2014, 06:58:50 PM
 #82

για άμεση επικοινωνία chat προτείνω το http://crypto.cat

to CC εχει πολλα στην πλατη του, απο καιρο. Μη το εμπιστεύεστε για ευαίσθητες πληροφορίες.

http://cryptome.org/2012/07/chile-comments.htm
http://threatpost.com/cryptocat-encrypted-chat-vulnerable-to-simple-brute-force-decryption/101205
http://news.idg.no/cw/art.cfm?id=78B574D3-D933-7B19-C224A3C2A56D0FD3

1PeecNu1J8VNKpgR13nasMZWLcMZrwNJfc
Serenata
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 250
Merit: 250



View Profile WWW
May 04, 2014, 09:07:55 PM
 #83

για άμεση επικοινωνία chat προτείνω το http://crypto.cat

to CC εχει πολλα στην πλατη του, απο καιρο. Μη το εμπιστεύεστε για ευαίσθητες πληροφορίες.

http://cryptome.org/2012/07/chile-comments.htm
http://threatpost.com/cryptocat-encrypted-chat-vulnerable-to-simple-brute-force-decryption/101205
http://news.idg.no/cw/art.cfm?id=78B574D3-D933-7B19-C224A3C2A56D0FD3

Για κρυπτογραφημένη επικοινωνία, open source software, decentralized και στη φιλοσοφία του Bitcoin, δείτε κι αυτό https://bitmessage.org/wiki/Main_Page
Λειτουργεί pseudo-mailing-list στη διεύθυνση BM-NBzLCTATScQ2jXdPNBGZ3KMNoy9i2MCj

BitcoinX.gr - Το ελληνικό στέκι του Bitcoin

My GPG Key
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 04, 2014, 10:03:58 PM
 #84

Οντως παιδια μην βριζετε, ριχνουμε το επιπεδο χαμηλα.

Το οτι δεν υπαρχει επιτηρηση δεν σημαινει οτι κανουμε κ οτι θελουμε εδω.

Άστους να δείχνουν από νωρίς ποιοι είναι. Ποια είναι η ελληνική ψευτο-κοινότητα. Και όσον αφορά τις προθέσεις τους και όσον αφορά την χυδαιότητά τους.

Αλλά τι περιμένεις από άτομα που υποτίθεται ότι ενδιαφέρονται για την κοινότητα και έχουν κάνει δέκα άσχετα posts απλά για να βρίσουν και να εκτονωθούν από το υπόγειο του σπιτιού τους. Δεν σέβονται καν την ίδια τους τη συζήτηση. Περιμένετε να σεβαστούν τους νέους χρήστες....

Ρε φίλε τράβα πάρε τα χάπια σου! Ελεος πια. Θα πεις και δείχνουμε τον εαυτο μας? Μας ξέρεις και από χθές και θα μας κρίνεις και από πάνω? Βγες έξω βρες γκόμενα κάνε κάτι στην ζωή σου τέλος πάντως. Δεν το καταλαβαίνεις ότι σε χαλάει αυτό το πράγμα και ότι χρειάζεσε asap βοήθεια ψυχιάτρου? 8 μήνες δεν γράφει τίποτα άλλο εκτός από τον πακοτίνια τον σερενάτα και ότι άλλο του κατεβάζει η κούτρα για να τρολάρει.
Το ποιο γέλιο είναι που μερικοί τον παίρνουν και στα σοβαρά και προσπαθούν να ανοίξουν διάλογο μαζί του. Ο τύπος είναι για τα πανηγύρια. Τι να μιλήσεις μαζί του?. Εχει πρόβλημα λεμε! Δεν το βλέπετε??
!

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
tzortz
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 728
Merit: 500



View Profile
May 04, 2014, 10:06:47 PM
 #85

Quote
Το ποιο γέλιο είναι που μερικοί τον παίρνουν και στα σοβαρά και προσπαθούν να ανοίξουν διάλογο μαζί του. Ο τύπος είναι για τα πανηγύρια. Τι να μιλήσεις μαζί του?. Εχει πρόβλημα λεμε! Δεν το βλέπετε??
!



Εμενα εννοεις τον παιρνω σοβαρα και ειμαι για γελιο?

All is Mine!

1H7LUdfx9AFTMSXPsCBror3RDk57zgnc2R
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 04, 2014, 10:08:19 PM
 #86

Εμενα εννοεις τον παιρνω σοβαρα και ειμαι για γελιο?

Ε ναι όχι μόνο εσένα αλλά και τους υπόλοιπους που προσπαθούν να μιλήσουν μαζί του σοβαρά. Αφού τον βλέπετε ότι ο τύπος δεν είναι καλά τι προσπαθήτε να κάνετε δλδ? Ετσι για να καταλάβω. Δινετε τροφή σε ένα τρολ ψυχοπαθή για να γράφει επ αόριστο τα ποστ του για τα κόμπλεξ του.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
tzortz
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 728
Merit: 500



View Profile
May 04, 2014, 10:10:24 PM
 #87

Σε ευχαριστω πολυ!

Φαινεται ποιος εχει το προβλημα τελικα.





All is Mine!

1H7LUdfx9AFTMSXPsCBror3RDk57zgnc2R
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 04, 2014, 10:12:50 PM
 #88

τι παρεξηγήθηκες εσύ τώρα?. Δλδ δεν έχετε παρεξηγηθεί από αυτόν τον τύπο τον pandaman που σας προσβάλει καθημερινά για κλέφτες, ηλίθιους απατεώνες και ότι άλλο χαρακτηρισμό κατεβάζει η κούτρα του και παρεξηγήστε με εμένα που σας γράφω τα αυτονόητα ότι προσπαθείτε να μιλήσετε σοβαρά με αυτό τον τύπο?

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
buzybit
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 275
Merit: 250


View Profile WWW
May 04, 2014, 10:13:20 PM
Last edit: May 04, 2014, 10:31:48 PM by buzybit
 #89

Παιδιά ignore button.
(αυτή είναι η δουλειά του εδώ μέσα, να σπείρει την διχόνοια, δεν το βλέπετε, μην του κάνετε την χάρη, αυτός είναι ο ορισμός του troll, να καταφέρει να κάνει 10 ανρθώπους στο τέλος να μαλώσουν μεταξύ τους)


στο θέμα μας:

Σωστός Serenata,
Πραγματικά δεν περίμενα να έχετε προχωρήσει τόσο, Πολύ χαίρομαι για αυτό!!
συμφωνώ να ενώσουμε όλοι μαζί δυνάμεις σε οτιδήποτε χρειαστεί.
Είμαι σίγουρος πως είμαστε πολλοί παραπάνω από τα 10 άτομα που δήλωσαν συμμετοχή και μπορούμε να πετύχουμε πολλά περισσότερα.
Καλό είναι στην συνάντηση να δούμε τι έχουμε αυτήν την στιγμή και τι θα θέλαμε.

Thanks για το cryptocat θα το ελέγξω, ναι το bitmessage to έχω χρησιμοποιήσει παλιά, ενδιαφέρον project ελπίζω να το αναβάθμισαν, θα γραφτώ στην pseudo-mailing-list
@ThisWeeksCoin
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 196
Merit: 100


View Profile WWW
May 04, 2014, 10:26:15 PM
 #90

Diaire kai vasileve.

S'auto to epipedo eiste.


Perimenw na dw kai xeirotera. Smiley

╔═══════════════════════════════════════╗
= Altcoin creation, promotion & giveaways =
╚═══════════════════════════════════════╝
pand70
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 476
Merit: 250



View Profile
May 05, 2014, 07:39:39 AM
 #91

Τελικά οι μάσκες έπεσαν. (Ευτυχώς πιο γρήγορα από ότι φανταζόμουν)

Σας προειδοποίησα από την αρχή ότι το θέμα βρωμάει και τελικά όπως είδατε δεν πέρασαν ούτε μερικές μέρες μέχρι να δείξουν ο καθένας τι ρόλο παίζει εδώ μέσα.

Το timeline της σύντομης ζωής της ψευτο-κοινότητας:

1.Πρώτα εμφανίζονται 2-3 άτομα που δείχνουν διάθεση τάχα να δημιουργηθεί μια καινούρια κοινότητα με καλό σκοπό, με όρεξη, με διαύλους επικοινωνίας όπως κανάλι στο freenode κτλ κτλ.
2.Μετά από λίγες μέρες στην κοινότητα δηλώνει συμμετοχή ο dj213 που είναι γνωστός υπάλληλος του serenata. (λογικά πληρώνεται με sambacoins)
3.Οι πρωτεργάτες της κοινότητας από τα εκατομμύρια θέματα που απασχολούν τον χώρο των κρυπτο-νομισμάτων ασχολούνται με ιδιαίτερη επιμονή με μια συνάντηση του dj213 με κάτι άτομα μπλεγμένα με το mastercoin.
4.Εντελώς τυχαία εμφανίζεται ο serenata (γνωστός σε όλους για τις απελπισμένες προσπάθειές του να ηγηθεί μιας κοινότητας) και προσπαθεί πλέον φανερά να πατρονάρει την καινούρια κοινότητα.

Και μαντέψτε τι γίνεται μετά! Surprise - Surprise:
Σωστός Serenata,
Πραγματικά δεν περίμενα να έχετε προχωρήσει τόσο, Πολύ χαίρομαι για αυτό!!
συμφωνώ να ενώσουμε όλοι μαζί δυνάμεις σε οτιδήποτε χρειαστεί.
Ο ένας από τους δύο πρωτεργάτες της τάχα μου δήθεν καινούριας κοινότητας προτείνει να ενωθούν οι δύο κοινότητες! (βέβαια στο δημοτικό μου μάθαν ότι 0+0=0 αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Τα άτομα αυτά είναι τόσο προβλέψιμα γιατί είναι απελπισμένα.

Όπως είπα και στα αρχικά μου posts δυστυχώς είδα να δηλώνουν συμμετοχή στην υποτιθέμενη καινούρια κοινότητα normal άτομα που ενδιαφέρονται και γνωρίζουν το θέμα. Γι αυτό και προσπάθησα όσο μπορούσα να τους ανοίξω τα μάτια για να μην γίνουν άθελά τους πιόνια στα απελπισμένα σχέδια κάποιων.

Δυστυχώς η καινούρια κοινότητα δεν ήταν η ρομαντική κίνηση (που φυσικά θα είχε και ουσιαστική αξία) που ίσως πίστεψαν κάποιοι. Γι αυτό και δεν είδατε ποτέ κατά τη διάρκεια της συζήτησης κανένα επιχείρημα από τους πρωτεργάτες της, παρα μόνο χαρακτηρισμούς, βρισιές και χυδαίες και αλήτικες επιθέσεις σε μένα και σε όποιον άλλον τους πήρε γρήγορα χαμπάρι.

ΥΓ1. Για να είμαι 100% δίκαιος μπορεί και κάποιοι από τους πρωτεργάτες να είναι κι αυτοί θύματα και να μην είδαν από την αρχή που πάει το θέμα.
ΥΓ2. Τελικά η καινούρια κοινότητα τέλειωσε πριν καν αρχίσει. Και ούτε καν χρειάστηκε να αλλαξω κάτι στο sig μου. Νομίζω χρωστάμε όλοι ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Serenata και τους υπαλλήλους του.

chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 05, 2014, 11:09:49 AM
 #92

Τελικά οι μάσκες έπεσαν. (Ευτυχώς πιο γρήγορα από ότι φανταζόμουν)

Σας προειδοποίησα από την αρχή ότι το θέμα βρωμάει και τελικά όπως είδατε δεν πέρασαν ούτε μερικές μέρες μέχρι να δείξουν ο καθένας τι ρόλο παίζει εδώ μέσα.

Το timeline της σύντομης ζωής της ψευτο-κοινότητας:

1.Πρώτα εμφανίζονται 2-3 άτομα που δείχνουν διάθεση τάχα να δημιουργηθεί μια καινούρια κοινότητα με καλό σκοπό, με όρεξη, με διαύλους επικοινωνίας όπως κανάλι στο freenode κτλ κτλ.
2.Μετά από λίγες μέρες στην κοινότητα δηλώνει συμμετοχή ο dj213 που είναι γνωστός υπάλληλος του serenata. (λογικά πληρώνεται με sambacoins)
3.Οι πρωτεργάτες της κοινότητας από τα εκατομμύρια θέματα που απασχολούν τον χώρο των κρυπτο-νομισμάτων ασχολούνται με ιδιαίτερη επιμονή με μια συνάντηση του dj213 με κάτι άτομα μπλεγμένα με το mastercoin.
4.Εντελώς τυχαία εμφανίζεται ο serenata (γνωστός σε όλους για τις απελπισμένες προσπάθειές του να ηγηθεί μιας κοινότητας) και προσπαθεί πλέον φανερά να πατρονάρει την καινούρια κοινότητα.

Και μαντέψτε τι γίνεται μετά! Surprise - Surprise:
Σωστός Serenata,
Πραγματικά δεν περίμενα να έχετε προχωρήσει τόσο, Πολύ χαίρομαι για αυτό!!
συμφωνώ να ενώσουμε όλοι μαζί δυνάμεις σε οτιδήποτε χρειαστεί.
Ο ένας από τους δύο πρωτεργάτες της τάχα μου δήθεν καινούριας κοινότητας προτείνει να ενωθούν οι δύο κοινότητες! (βέβαια στο δημοτικό μου μάθαν ότι 0+0=0 αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Τα άτομα αυτά είναι τόσο προβλέψιμα γιατί είναι απελπισμένα.

Όπως είπα και στα αρχικά μου posts δυστυχώς είδα να δηλώνουν συμμετοχή στην υποτιθέμενη καινούρια κοινότητα normal άτομα που ενδιαφέρονται και γνωρίζουν το θέμα. Γι αυτό και προσπάθησα όσο μπορούσα να τους ανοίξω τα μάτια για να μην γίνουν άθελά τους πιόνια στα απελπισμένα σχέδια κάποιων.

Δυστυχώς η καινούρια κοινότητα δεν ήταν η ρομαντική κίνηση (που φυσικά θα είχε και ουσιαστική αξία) που ίσως πίστεψαν κάποιοι. Γι αυτό και δεν είδατε ποτέ κατά τη διάρκεια της συζήτησης κανένα επιχείρημα από τους πρωτεργάτες της, παρα μόνο χαρακτηρισμούς, βρισιές και χυδαίες και αλήτικες επιθέσεις σε μένα και σε όποιον άλλον τους πήρε γρήγορα χαμπάρι.

ΥΓ1. Για να είμαι 100% δίκαιος μπορεί και κάποιοι από τους πρωτεργάτες να είναι κι αυτοί θύματα και να μην είδαν από την αρχή που πάει το θέμα.
ΥΓ2. Τελικά η καινούρια κοινότητα τέλειωσε πριν καν αρχίσει. Και ούτε καν χρειάστηκε να αλλαξω κάτι στο sig μου. Νομίζω χρωστάμε όλοι ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Serenata και τους υπαλλήλους του.

Ναι όντος δημιουργήθηκε για να πουλή8ει ένα japanelo σε τιμή ebay. Δεν μας χέζεις ρε νταλάρα λέω εγώ. Ψυχοπαθή.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 06, 2014, 12:09:20 AM
 #93

Για όσους δεν συμμετείχαν στην σημερινή συζήτηση να πω ότι έγινε μια πρώτη απόπειρα να μπούνε κάποια θέματα για την δημιουργία της κοινότητας. Τα βασικά που θα πρέπει να γράψουν όλοι την γνώμη τους είναι:

-Κατοχύρωση ενός domain name που θα έχει το πρώτο μας site
-Δημιουργία της κοινότητας απομακρυσμένη από κάθε επιχειρηματική δραστηριότητα. Η κοινότητα θα πρέπει να έχει σκοπό μόνο την διάδοση του bitcoin και σαν ένα κεντρικό hub για τους νεοεισερχόμενους στον χώρο.

Για το πρώτο θα πρέπει να καταλήξουμε σε κάποιο όνομα και καλό είναι να γίνουν προτάσεις. Υπάρχει ιδέα για το bitcoin-gr.org η κάτι αντίστοιχο αν θέλετε. Από τι είχα διαβάσει ο tzortz έχει κατοχυρώσει και αυτός ένα όνομα.
Για την δεύτερη πρόταση είναι και η ποιο ουσιαστική. Από τις συζητήσεις υπάρχει ήδη το bitcoinx.gr που από τι μας είπε και αυτός που το τρέχει λειτουργεί σαν κέντρο ενημερώσεις στην Ελλάδα για το bitcoin. Το θέμα είναι ότι και οι ίδιοι έχουν σκοπό να δραστηριοποιηθούν αργότερα και επαγγελματικά στον χώρο κάτι που για μένα δεν είναι κακό. Ομως πιστεύω ότι μια κοινότητα δεν θα πρέπει ποτέ να έχει παράλληλες δραστηριότητες δλδ και κοινοτικές μη κερδοσκοπικές και κερδοσκοπικές. Αυτά τα δύο δεν συμβιβάζουν.
Γιαυτό πρόταση μου που θα ήθελα να συζητηθεί είναι να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε κάτι που θα είναι καθαρά κοινοτικό και να συνεργαστούν όλοι πάνω σε αυτό που θα είναι τελείως ξεχωριστό από τις όποιος επαγγελματικές δραστηριότητες του καθενός στον χώρο του bitcoin.
Μπορούν να δούμε σαν παράδειγμα τι κάνουν οι υπόλοιπες αναγνωρισμένες κοινότητες του bitcoin και τι δραστηριότητες έχουν. Αυτά από μένα και περιμένω τις προτάσεις καθώς και τις ιδέες σας για τα επόμενα μας βήματα.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
RedBurrito
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 28
Merit: 0


View Profile
May 06, 2014, 05:18:37 AM
 #94

Συγγνώμη τώρα που ακούγομαι σαν τον pand70 Tongue,  αλλα και εγω δεν εχω ακούσει τα καλύτερα για τον serenata, οχι μόνο απο τον Pand70 αλλά και από αλλού. Για αυτό, δεν θα ήθελα να συνεργαστούμε μαζί του για την δημιουργεία μιας κοινότητας (και προφανώς να μην γίνουμε ενα με το bitcoinx.gr)...

Πάντως γενικά εχω εμπειρία απο web development και web design αν θα μπορούσα να βοηθήσω στο site μας
dj213
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 147
Merit: 100


Make world a better place to live!!!


View Profile WWW
May 06, 2014, 07:18:28 AM
 #95

θα μπορούσαμε να είναι στημένο στο WordPress.com?

bitmarin
pand70
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 476
Merit: 250



View Profile
May 06, 2014, 11:30:42 AM
 #96

Για όσους δεν συμμετείχαν στην σημερινή συζήτηση να πω ότι έγινε μια πρώτη απόπειρα να μπούνε κάποια θέματα για την δημιουργία της κοινότητας. Τα βασικά που θα πρέπει να γράψουν όλοι την γνώμη τους είναι:

-Κατοχύρωση ενός domain name που θα έχει το πρώτο μας site
-Δημιουργία της κοινότητας απομακρυσμένη από κάθε επιχειρηματική δραστηριότητα. Η κοινότητα θα πρέπει να έχει σκοπό μόνο την διάδοση του bitcoin και σαν ένα κεντρικό hub για τους νεοεισερχόμενους στον χώρο.

Για το πρώτο θα πρέπει να καταλήξουμε σε κάποιο όνομα και καλό είναι να γίνουν προτάσεις. Υπάρχει ιδέα για το bitcoin-gr.org η κάτι αντίστοιχο αν θέλετε. Από τι είχα διαβάσει ο tzortz έχει κατοχυρώσει και αυτός ένα όνομα.

Για το πρώτο έχω να προτείνω το www.ψευτο-κοινότητα.gr. Το είχα ξαναπροτείνει αλλά για κάποιο λόγο δεν συζητήθηκε σοβαρά από κανέναν. Περίεργο. Τέλως πάντων. Νομίζω είναι εύκολο να το θυμάται κάποιος, περιεκτικό και συνοψίζει αυτό που θέλετε να φτιάξετε.

Για το δεύτερο έχω να προτείνω η δήθεν καινούρια κοινότητα να χρησιμοποιεί το bitcoinx.gr για να μιλάει και να πουλάει overpriced προϊόντα από τον έναν στον άλλον. Ούτως η άλλως ο κόπος που κάνατε για να κρυφτείτε δεν απέδωσε. Όλοι οι υπάλληλοι καρφωθήκατε μόνοι σας μέσα σε λίγες μέρες.
Πάντως με αυτό τον τρόπο και θα φύγει η πλέμπα από αυτό εδώ το forum και οι νέοι χρήστες θα ξέρουν να αποφεύγουν ένα site (το οποίο αποφεύγουν τόσο καιρό άλλωστε) και όχι δύο. Επίσης δεν θα χρειαστεί να αλλάξω την υπογραφή μου.

Ευχαριστώ.

ΥΓ1.
Συγγνώμη τώρα που ακούγομαι σαν τον pand70 Tongue,  αλλα και εγω δεν εχω ακούσει τα καλύτερα για τον serenata, οχι μόνο απο τον Pand70 αλλά και από αλλού. Για αυτό, δεν θα ήθελα να συνεργαστούμε μαζί του για την δημιουργία μιας κοινότητας (και προφανώς να μην γίνουμε ενα με το bitcoinx.gr)...

Πάντως γενικά εχω εμπειρία απο web development και web design αν θα μπορούσα να βοηθήσω στο site μας
Μην έχεις ελπίδες. Ότι δήθεν να αποφασίσουν τα άτομα που κάνουν κουμάντο (που είδες το επίπεδο και το ήθος τους γκούχου-check2fire-γκούχου) το παιχνίδι είναι στημένο. Κάθε λίγους μήνες κάνουν κάτι τέτοιες απελπισμένες ενέργειες για να βγουν από την αφάνεια αλλά πάντα το ίδιο αποτέλεσμα. Ότι και να σου πουν το χειρότερο είναι να ψαρώσεις και να τους βοηθήσεις απλά και μπαίνοντας μια φορα στο κανάλι τους στο irc. Πόσο μάλλον να τους βοηθήσεις και σε web desing κτλ.

ΥΓ2. Πραγματικά είναι κρίμα το ότι η προσπάθεια αυτή μολύνθηκε από αρπαχτές, χυδαίότητες και τον Serenata και τους υπαλλήλους του (κρυφούς και φανερούς). Απ ότι φαίνεται σιγά σιγά μαζεύεται κόσμος που γνωρίζει και ενδιαφέρεται για το bitcoin. Προβλέπω στους επόμενους μήνες κάποιοι να παίρνουν μια αληθινή πρωτοβουλία και να δημιουργούν μια πραγματικά νέα κοινότητα στα πρότυπα των τόσο ωραίων ελληνικών κοινοτήτων που έχουν δημιουργηθεί στο παρελθόν στο χώρο τον υπολογιστών.

dj213
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 147
Merit: 100


Make world a better place to live!!!


View Profile WWW
May 06, 2014, 12:11:35 PM
 #97

pad70 μας ζάλισες με το όλο θέμα, έχεις να προτείνεις κάτι άλλο ή όχι? γιατί δεν προσπαθείς εσυ να φτιάξεις κάτι? αλλά περιμένεις να το βρείς έτοιμο και να πετάς λάσπες για τον καθένα μας, εσύ τι έχεις κάνει, συνέδρια, εφημερίδες, ενημερώνεις ποιούς και με πιο τρόπο? Σε λίγο προφητεύω εδω μέσα θα μείνεις μόνος σου, να ρωτάς που πήγαν όλοι.Ωραία το κατάφερες!!! Κάθε φορά που πάει να γίνει κάτι, κάποιος θα θέλει να το χαλάσει, λυπάμαι που βάζεις τον εαυτό σου σε αυτήν την θέση. Grin

bitmarin
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 06, 2014, 02:48:44 PM
 #98

Να δηλώσω ότι προσωπικά αποσύρομαι από κάθε προσπάθεια δημιουργίας τέτοιας κοινότητας έτσι όπως είναι το υπάρχον κλίμα. Να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα. Από την μια έχουμε διάφορα troll που από κόμπλεξ και από έμφυτη ψυχοπάθεια σπαμάρουν καθημερινά το forum διαλύοντας και ακυρώνοντας κάθε προσπάθεια τέτοια.
Μετά έχουμε όλα αυτά τα crap coin που προσωπικά ούτε με ενδιαφέρουν ούτε με απασχολούν να ασχοληθώ και μετά βλέπω μια αδυναμία κατανόησης από αρκετούς το τι σημαίνει μια μη κερδοσκοπική κοινότητα και ποιος ο ρόλος της.
Δυστηχώς από τι καταλαβαίνω οι περισσότεροι από εδώ έχουν άγνοια και των αξιών του ελεύθερου λογισμικού και το πως κάποιος δραστηριοποιείται σε έναν τέτοιο χώρο.
Και μέσα σε όλα αυτά υπάρχουν πραγματικά κάποια άτομα με όρεξη να δημιουργήσουν κάτι καθαρό από όλα τα παραπάνω που πρέπει να παλέψουν με όσα έγραψα πριν. Νομίζω ο αγώνας είναι μάταιος μέσα σε αυτο το κλίμα. Προσωπικά έχω την δουλειά μου και ένα καλό μισθό που μου δίνει και απλά μπήκα στο bitcoin γιατί με ενθουσιάσε η όλη ιδέα και την επαναάσταση που φέρνει στις χρηματοπιστωτικές συνναλαγές.
Θα παραμείνω επενδυτής των bitcoin όπως και ήμουν και χομπίστας miner. Το κανάλι στο irc απλά προτείνω να το διατηρήσουμε είναι καλός χώρος για συμβουλές προς τους νεοεισερχόμενους.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 06, 2014, 02:58:55 PM
 #99

Φυσικά δεν ανέχομαι να με προσβάλει ο κάθε τυχάρπαστος που στην ζωή του δεν έχει δημιουργήσει τίποτα και να μου προσάπτει κατηγορίες για απάτη η οτιδήποτε άλλο του βγάλει το κόμπλεξ. Ποτέ μα ποτέ στην ζωή μου δεν έχω βγάλει λεφτά η δεν έχω αποπειραθεί να βγάλω λεφτά απο δραστηριότητες έξω από την κανονική εργασία μου. Οικονομικό πρόβλημα δεν είχα ούτε έχω και η ηθική καθώς και η ανιδιοτελής προσφορά προς τους άλλους είναι στάση ζωής. Γιαυτό με πειράζει όλα αυτό το κλίμα που υπάρχει και έχει δημιουργηθεί σε ελληνικό κομμάτι του bitcoin.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
May 06, 2014, 03:16:03 PM
Last edit: May 06, 2014, 05:58:10 PM by mitzie
 #100

Το κανάλι στο irc δεν φτιάχτηκε για την δημιουργεία της κοινότητας, αλλά με αφορμή την δημιουργεία της κοινότητας. Φτιάχτηκε γενικά για συζητηση γύρω απο το bitcoin και προφανώς και θα το κρατήσουμε. Δείτε και το τοπικ που έχω βάλει (στο κανάλι) δεν συνδέετε πχ με το bitcoinx ή με την δημιουργεία κάποιας κοινότητας...
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!