Bitcoin Forum
May 23, 2024, 01:35:10 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: αποδοχη bitcoin ως μεσο πληρωμης  (Read 2469 times)
mavromixalakis (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100



View Profile
May 10, 2014, 12:57:00 PM
 #21

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

Νομίζω ότι είμαι σε καλό δρόμο  Smiley... Οτιδήποτε άλλο σας έρθει που μπορεί να με βοηθήσει παρακαλώ ενημερώστε. Θα κάνω κάποιες ακόμα συζητήσεις με τους λογιστές των καταστημάτων και ελπίζω να επανέλθω με καλά νέα σύντομα  Smiley
mavromixalakis (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100



View Profile
May 10, 2014, 06:47:35 PM
 #22

newbie question bomb!!!

Οταν βλέπω κάποιον μπροστά στα μάτια μου να κάνει τη πληρωμή των btc στη διευθυνσή μου, πρέπει να κάτσω να περημένω να δω 6 confirmations ή θεωρώ ότι είμαι οκ? δηλαδή μπορεί να κάνει reverse την πληρωμή?

Απ'όσο καταλαβαίνω είμαι οκ διότι για να κάνει κάποιος reverse το transaction πρέπει να έχει πάνω από 51% mining power ή κάνω λάθος?
mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
May 10, 2014, 07:37:24 PM
 #23

newbie question bomb!!!

Οταν βλέπω κάποιον μπροστά στα μάτια μου να κάνει τη πληρωμή των btc στη διευθυνσή μου, πρέπει να κάτσω να περημένω να δω 6 confirmations ή θεωρώ ότι είμαι οκ? δηλαδή μπορεί να κάνει reverse την πληρωμή?

Απ'όσο καταλαβαίνω είμαι οκ διότι για να κάνει κάποιος reverse το transaction πρέπει να έχει πάνω από 51% mining power ή κάνω λάθος?

Καλό θα ήταν να περιμένεις τουλάχιστον για 1 αντε 2 confirmations, όχι απαραίτητα και για τα 6.
mavromixalakis (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100



View Profile
May 10, 2014, 07:38:58 PM
 #24

Ευχαριστώ!
pazor_true
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1461
Merit: 1025


i love Emerald (EMD)


View Profile
May 11, 2014, 11:39:40 AM
 #25

ανάλογα με το προγραμμα πληρωμής που χρησιμοποιείς η πληρωμή εμφανίζεται τα επόμενα 3 με 6 δευτερόλεπτα.
οπότε ο πελάτης είναι ελεύθερος μετά.


BTC 12jiBjT2GSWYk2HwYdPqsQMuLqZ1br9D37 - i am Pazor
mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
May 11, 2014, 11:52:26 AM
 #26

ανάλογα με το προγραμμα πληρωμής που χρησιμοποιείς η πληρωμή εμφανίζεται τα επόμενα 3 με 6 δευτερόλεπτα.
οπότε ο πελάτης είναι ελεύθερος μετά.



Η ουσία στο να περιμένεις το 1 confirmation είναι για να δεις οτι τελικά η συναλλαγή μπήκε σε block και οτι θα πάει κάποια στιγμή τα 6 confirmations για να τα χρησιμοποιήσεις. Γιατί υπάρχει περίπτωση ο χρήστης να τα στείλει με 0 fee με αποτελεσμα να μην γίνει comfirmed ποτε, και αν θελουν οι pool operators να μην το δεχτουν (και δεν μπει σε block μέσα σε 24 ώρες) τότε τα bitcoins γυρνάνε πισω στον αποστολέα (νομίζω - διορθώστε με αν κάνω λάθος). Οπότε ο καταστηματάρχης να μην τα πάρει ποτέ.
okaynow
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500


PGP 9CB0902E


View Profile
May 13, 2014, 01:27:23 AM
 #27

Θελω να βάλω το bitcoin σα μεσο πληρωμης στην επιχειρησή μου που είναι κατάστημα. Τι πρέπει να κάνω για να είμαι νόμιμος?

Δεν θέλω να βάλω τη bitpay σαν ενδιάμεσο. Θελω οι πελάτες να με πληρώνουν σε bitcoins με μια ισοτιμία που θα συμφωνούμε επιτόπου.

Παρακαλώ πολύ συμβουλέψτε με όσο πιο αναλυτικά γίνεται ώστε να το βάλω σα μέσο πληρωμής και να είμαι νόμιμος. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

εχεις ακουσει το moolah.io ?
εχεις τη δυνατοτητα να πληρωνεσαι στο καταστημα σου -online ή φυσικο καταστημα- σε διαφορα νομισματα
και να τα παιρνεις ή σε κρυπτο ή σε φιατ.

τα χρηματα  κατατιθονται στην τραπεζα σου, και απο εκει ακολουθουν τη φυσικη νομιμη διαδρομη.

1PeecNu1J8VNKpgR13nasMZWLcMZrwNJfc
mavromixalakis (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100



View Profile
May 13, 2014, 10:17:06 AM
 #28

Quote
χεις ακουσει το moolah.io ?
εχεις τη δυνατοτητα να πληρωνεσαι στο καταστημα σου -online ή φυσικο καταστημα- σε διαφορα νομισματα
και να τα παιρνεις ή σε κρυπτο ή σε φιατ.

Δεν το είχα ακούσει αυτό.. Ευχαριστώ!!
narielle
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 368
Merit: 250


View Profile
May 14, 2014, 10:24:32 PM
 #29

μακαρι να γινει αποδεκτο ως μεσο αποδοχης Smiley
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!