Bitcoin Forum
April 27, 2024, 06:44:17 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 »  All
  Print  
Author Topic: [ELIRA] eLira - Türkiye için Kripto Para Birimi  (Read 27071 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic.
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
May 13, 2014, 02:58:31 PM

temeli yikip bastan baslamaniz gerek.
1.- Herseyden once anlayisli ve seffaf bir ekip bulun.Negatif elestirileri pozitif fikre cevirebilen. (medeni ve uygar birileri yani)
2.- Coini yazmak kolay is, zaten tonla forklamis coin kodu piyasada. Once guzel bir marketing olusturulmali.
3.-Oyle super duper bir degisik fikre gerek yok, ama farkli bir yani olmali.
4.-Turkiyede oldukca iyi coderlar mevcut, hatta bu forumda pool sahibi olanlar bile var, yerli mali deyip milliyetcilik hat safhada iken gidip yurt disi pool ile calismaniz ironi.
5.-Logonuzu dizayn edin, sagdan soldan kopyalayip rotus yapmayin.
6.- Kesinlikle PoW olmamali
1714243457
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714243457
Reply with quote  #2

1714243457
Report to moderator
"With e-currency based on cryptographic proof, without the need to trust a third party middleman, money can be secure and transactions effortless." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714243457
Hero Member
*

Ignore
1714243457
Reply with quote  #2

1714243457
Report to moderator
1714243457
Hero Member
*

Ignore
1714243457
Reply with quote  #2

1714243457
Report to moderator
eLira (OP)
Newbie
*

Activity: 42
Merit: 0

View Profile
May 13, 2014, 03:01:10 PM

Bir çok ülke bunu yapıyor mesela daha geçen hafta yine aynı X11 algoritması ile italyan liresi çıktı. Bunun örnei çok cryto paralarda USDe var mesela

İtalyan Lire'sinin tüm kullanımı İtalya Devletine, Türk Lira'sının (elektronik veya değil) Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne aittir. Eğer sahibi bu işi organize etmiyor ve yazılı olarak desteklemiyorsa ben olsam bu işe girmezdim.

Bilgi için teşekkürler, güncelleme için tasarımcımız konuyu ele alacak.

Rica ederim benim için değişen herhangi bir şey yok. Umarım anlaşılmışımdır. Türk'üm evet ama megolomanyak değilim. Bu kullanım tamamen sizin insiyatifinizde ve hakkını almak da hak sahibinin insiyatifinde.

Devletler bu konularda biraz hantal olabilirler. Fakat katıdırlar. Buna aldanmamak gerekir.
Mesela kazayla biri Apple(hadi bunun kaçarı var) veya Microsoft Coin çıkarmayı denesin. Sonuçlarını oldukça hızlı görebiliriz hep birlikte Smiley

Evet doğru, http://www.elira.tc/ siteyi güncelledik bu arada :-)
yavuzc78
Hero Member

Activity: 868
Merit: 1000

View Profile
May 13, 2014, 03:04:15 PM

DEV eliraadaki super block lar multipoolda sorun oluşturmaz mı?

eLira (OP)
Newbie
*

View Profile
May 13, 2014, 03:07:05 PM

temeli yikip bastan baslamaniz gerek.
1.- Herseyden once anlayisli ve seffaf bir ekip bulun.Negatif elestirileri pozitif fikre cevirebilen. (medeni ve uygar birileri yani)
2.- Coini yazmak kolay is, zaten tonla forklamis coin kodu piyasada. Once guzel bir marketing olusturulmali.
3.-Oyle super duper bir degisik fikre gerek yok, ama farkli bir yani olmali.
4.-Turkiyede oldukca iyi coderlar mevcut, hatta bu forumda pool sahibi olanlar bile var, yerli mali deyip milliyetcilik hat safhada iken gidip yurt disi pool ile calismaniz ironi.
5.-Logonuzu dizayn edin, sagdan soldan kopyalayip rotus yapmayin.
6.- Kesinlikle PoW olmamali

Evet bunlar yerinde güzel tespitler. Olabildiğince şeffaf olacağız, listeler yayınlanacak, bunu siteye ekledik. Marketing için anlaşmalı siteler kullanacağız bunlar oldukça populer siteler. Biz de türküz poolu kendimiz yaptık, diğerleri gibi hazır kod almadık...Logo şimdilik böyle malesef ilerde ele alınabilir tekrar
PoW + PoS hybrid çözüm ilerde düşünülebilir, öyle bir hard fork yapabiliriz, PoW da bir sıkıntı çıkarsa veya ortam veya şartlar bizi zorlarsa, ama madenciler açısından en ideali PoW üstelik biz sektördeki en adil veya fair PoWuz. True random, X11 sayesinde minerlar sürekli bizimle olacaklar.

eLira (OP)
Newbie
*

View Profile
May 13, 2014, 03:10:11 PM

Poolun veya havuzların temel işi size adil şekilde bulunan blokların ödüllerini dağıtmak olmalıdır. PPLNS poolda (round - share bazlı) dağıtımın zor olacağını düşünmüyorum kim ne kadar share göndermişse o oranda (pay) coin alacaktır o roundun içinde yer alan tüm madenciler eşit şekilde bu ödülü paylaşabilmelidir.
DeepCoin
Legendary
*

View Profile
May 13, 2014, 03:10:28 PM

Arkadaslik siteleri ile kontaga gecin, premium uyelikleri sizin coin ile kabul eden bir site ile anlasilirsa zaten koseyi dondunuz demektir.
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
May 13, 2014, 03:13:11 PM

Bir çok ülke bunu yapıyor mesela daha geçen hafta yine aynı X11 algoritması ile italyan liresi çıktı. Bunun örnei çok cryto paralarda USDe var mesela

İtalyan Lire'sinin tüm kullanımı İtalya Devletine, Türk Lira'sının (elektronik veya değil) Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne aittir. Eğer sahibi bu işi organize etmiyor ve yazılı olarak desteklemiyorsa ben olsam bu işe girmezdim.

Rica ederim benim için değişen herhangi bir şey yok. Umarım anlaşılmışımdır. Türk'üm evet ama megolomanyak değilim. Bu kullanım tamamen sizin insiyatifinizde ve hakkını almak da hak sahibinin insiyatifinde.

Devletler bu konularda biraz hantal olabilirler. Fakat katıdırlar. Buna aldanmamak gerekir.
Mesela kazayla biri Apple(hadi bunun kaçarı var) veya Microsoft Coin çıkarmayı denesin. Sonuçlarını oldukça hızlı görebiliriz hep birlikte Smiley

Siteye bir daha göz attım. Aklıma şöyle bir şey geldi. Belki inovasyonunuza katkısı olur.

Sitenin üstünde 2 dil seçeneği daha gördüm. Tamam popülerlikle ilgisi de olabilir ama lise yıllarımızdan (ya da orta okul, üzerinden çok geçti hatırlamıyorum) kalan bir motivasyon gibi. Buradaki seçenekleri nüfus olarak Türk popülasyonunun yüksek olduğu ülkelerin dilleri kadar genişletebilirsiniz. Sonra da ortaya bir hedef koymalısınız. "ELIRA ne işe yarayacak?" sorusunu cevaplamalı. Bence şu işe yarayabilir. Yurt dışında yaşayan bir yığın vatandaşımız var. Hatta biizm ülkemiz de  bu durumu destekliyor çünkü karşılıksız döviz akışı sağlanıyor. Diğer devlet için de iş gücü sağlanmış oluyor. Ya da nüfus dengelemesine yarıyor.

Bu insanlar orada para kazanıyorlar ve temel ihtiyaçlarını (barınma, beslenme) karşıladıktan sonra akıllarına yatırım yapmak geliyor kazanç fazlasıyla. Hemen gelip burada bir yatırım yapıyorlar. Bunu yapanlar veya yapmayanlar her iki durumda da burada kalan ailelerine destek olmak için para gönderiyorlar. Bu gönderimlerin 100binde birini hedefleyerek ELIRA üzerinden yapılmasını sağlayabilirseniz bir amacınız ve kullanım alanınız olur. ELIRA ütm dünya ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarına seslenir.

Bu teknik anlamda şu demek:

1. Sesiniz olur
2. Ne işe yarayacağını anlatabileceğiniz elle tutulur bir argümana sahip olursunuz
3. En önemlisi hedef kitleniz olur ki bu durumda nasıl konuşacağınızı da bilirsiniz.

Bu noktadan sonra bir aksiyon planına ihtiyacınız var. Artık elinizdeki herhangi bir coin değil, ne işe yarayacağı belli, ayakları yere basan, kullananın alternatif yöntemlere göre tasarruf edebileceği bir sistem. İşler daha kolay yürüyecektir emin olun.

Bu bir örnek tabi. Bin tane daha fikir geliştirilebilir. Ama sadece milliyetçi duygulara hitap ederek, kısa yoldan zengin olma heveslisi insanlarla iletişime geçmek kesinlikle bir çözüm değil. Doğal bir terslik var bu iki grupta.
DeepCoin
Legendary
*

View Profile
May 13, 2014, 03:16:29 PM

Bunlarla da temasa gecin.

https://coinkite.com/
eLira (OP)
Newbie
*

View Profile
May 13, 2014, 03:18:48 PM

Arkadaslik siteleri ile kontaga gecin, premium uyelikleri sizin coin ile kabul eden bir site ile anlasilirsa zaten koseyi dondunuz demektir.
Evet çok güzel bir fikir. Bunu değerlendirebiliriz. Öncelikle buna izin veren bir alt yapı API kodlamalı ve bu API vasıtasıyla tüm arkadaşlık siteleri ve online mağazalar eLira kabul edebilir hale getirilebilir.

Ancak şunu da eklemek isterim, eLira bana veya dev ekibe ait bir para değildir. Biz sadece programı alıp açık kaynaklı paylaştık ve networkü başlattık. Bunun gerçek sahibi, eLira madencileri ve online dağıtım yoluyla ona sahip olan kişilerdir. Sorumluluk doğru ve eşit paylaşılırsa herkez birlikte kazanacaktır. Bu tür fikirleriniz bize motivasyon sağlıyor.
eLira (OP)
Newbie
*

View Profile
May 13, 2014, 03:30:00 PM

Siteye bir daha göz attım. Aklıma şöyle bir şey geldi. Belki inovasyonunuza katkısı olur.

Sitenin üstünde 2 dil seçeneği daha gördüm. Tamam popülerlikle ilgisi de olabilir ama lise yıllarımızdan (ya da orta okul, üzerinden çok geçti hatırlamıyorum) kalan bir motivasyon gibi. Buradaki seçenekleri nüfus olarak Türk popülasyonunun yüksek olduğu ülkelerin dilleri kadar genişletebilirsiniz. Sonra da ortaya bir hedef koymalısınız. "ELIRA ne işe yarayacak?" sorusunu cevaplamalı. Bence şu işe yarayabilir. Yurt dışında yaşayan bir yığın vatandaşımız var. Hatta biizm ülkemiz de  bu durumu destekliyor çünkü karşılıksız döviz akışı sağlanıyor. Diğer devlet için de iş gücü sağlanmış oluyor. Ya da nüfus dengelemesine yarıyor.

Bu insanlar orada para kazanıyorlar ve temel ihtiyaçlarını (barınma, beslenme) karşıladıktan sonra akıllarına yatırım yapmak geliyor kazanç fazlasıyla. Hemen gelip burada bir yatırım yapıyorlar. Bunu yapanlar veya yapmayanlar her iki durumda da burada kalan ailelerine destek olmak için para gönderiyorlar. Bu gönderimlerin 100binde birini hedefleyerek ELIRA üzerinden yapılmasını sağlayabilirseniz bir amacınız ve kullanım alanınız olur. ELIRA ütm dünya ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarına seslenir.

Bu teknik anlamda şu demek:

1. Sesiniz olur
2. Ne işe yarayacağını anlatabileceğiniz elle tutulur bir argümana sahip olursunuz
3. En önemlisi hedef kitleniz olur ki bu durumda nasıl konuşacağınızı da bilirsiniz.

Bu noktadan sonra bir aksiyon planına ihtiyacınız var. Artık elinizdeki herhangi bir coin değil, ne işe yarayacağı belli, ayakları yere basan, kullananın alternatif yöntemlere göre tasarruf edebileceği bir sistem. İşler daha kolay yürüyecektir emin olun.

Bu bir örnek tabi. Bin tane daha fikir geliştirilebilir. Ama sadece milliyetçi duygulara hitap ederek, kısa yoldan zengin olma heveslisi insanlarla iletişime geçmek kesinlikle bir çözüm değil. Doğal bir terslik var bu iki grupta.
Gerçekten ufkumuzu açtınız. Çevirileri hiç sorun değil şu an elira cüzdanı her indirilen bilgisayarın diline göre değişiyor. Çincesi bile mevcut. siteye ilave dillerde eklenebilir bu mümkün.

eLiranın amacı kısa yoldan para kazandırmak değildir, bu oldukça itici geliyor. Bizim amacımız daha geniş ve büyük ve bu fikriniz bizim için bu amaca ulaşmada gerçek bir araç olacaktır. Çünkü biz ne kadar uğraşsak da gerçekte tabiri caizse kutupda dondurma satıyoruz. Çünkü şu an eLirayı anlayacak kitle 1000 i geçmez ama bakın biz bir hedef koyduk 50 bin hatta 100 bin dağıtım istiyoruz. Öncelikle bunu başarmalıyız, bunu anlatmak için belirttiğiniz gibi ayakları yere basan bir araç olarak bu fikir reklam edilebilir. Ve bunu kullanacağız yeri gelince. Ancak o durumda en az 1 türk exchange firmasına ihtiyacımız olacak. Bakın aksiyon planı çıkıyor kendiliğinden. Ve bu para akışının yasal mercilere doğru anlatılması gerekiyor. eLira'nın fonksiyonu aradan aracıyı çıkartmak yani aradaki bankayı veya western union firmasını. Faiz ek masraf gibi istenmeyen şeylerde ortadna kalkıyor. Daha düşük masrafsız bir ekonomi ortamı sunmaktır bizim amacımız. Biz bu konularda çözüm için sizin adınıza liderlik veya öncülük yapmayacağız, yapamayız bunu bizden beklememelisiniz. Sadece ortamı sunacağız ve ortamda oluşacak liderlerin (veya ninja ekibin) eLirayı bu tür girişimlerle daha ileri götürmesini bekleyeceğiz.

Siz de bakın şu an bu ekibin bir parçası oldunuz... Biz sadece konuyu açtık cüzdanı sunduk. İleride oluşacak ekonomi de kendi öncülerini getirir veya getirecektir diye umuyoruz.
eLira (OP)
Newbie
*

View Profile
May 13, 2014, 03:35:25 PM

Bunlarla da temasa gecin.

https://coinkite.com/
Bunun için henüz çok erken, önce biraz dağıtım yapmalıyız, madencilik veya normal dağıtım yoluyla ki bu sayede bu işleri takip edecek sorumluluk alabilen bir kitleye (veya ninja ekibe) ulaşalım.
eLira (OP)
Newbie
*

View Profile
May 13, 2014, 04:10:04 PM

İlk haftalık süper blok bulunmuştur. Tesadüfen günlük blokta arkasından bulunmuş.

http://puu.sh/8KMz6.png
http://elira.suchpool.pw/index.php?page=statistics&action=blocks

günlük süper blok ödülü 18201 + 1029 = 19230 eLira
haftalık süper blok ödülü 413112 + 1029 = 414141 eLira

ridvans
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
May 13, 2014, 07:28:17 PM

İlk haftalık süper blok bulunmuştur. Tesadüfen günlük blokta arkasından bulunmuş.

Bulundu da pool halen ödeme yapmadı. Ne vereceğini ya da verip vermeyeceğini merak ediyorum pool un.
yavuzc78
Hero Member

Activity: 868
Merit: 1000

View Profile
May 13, 2014, 08:56:32 PM

Bulundu da pool halen ödeme yapmadı. Ne vereceğini ya da verip vermeyeceğini merak ediyorum pool un.

ödeme yaptı

ridvans
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
May 13, 2014, 09:27:03 PM

Evet ödedi en sonunda. Sizde de cüzdanı ilk açtığınızda bozuk blok veritabanı bulundu şeklinde bir hata veriyor mu? Düzelt diyorum blokları yeniden inşa ediyor. Cüzdanın son sürümünü indirdim bir ara düzeldi sonra yeniden başladı bu hata.
eLira (OP)
Newbie
*

View Profile
May 14, 2014, 04:04:06 AM

eLira V1.1. Mac wallet güncellendi.

https://www.dropbox.com/s/045urqilzjtlqb2/eLira-qt-MacOSX-v1.1.zip
eLira (OP)
Newbie
*

View Profile
May 14, 2014, 04:06:33 AM

ödeme yaptı
Acaba nasıl ödeme yaptı detay paylaşabilir misiniz? Malesef o poolu kullanmıyorum. Kendi poolumuzda test yapıyoruz halen.
eLira (OP)
Newbie
*

View Profile
May 14, 2014, 04:10:12 AM

Evet ödedi en sonunda. Sizde de cüzdanı ilk açtığınızda bozuk blok veritabanı bulundu şeklinde bir hata veriyor mu? Düzelt diyorum blokları yeniden inşa ediyor. Cüzdanın son sürümünü indirdim bir ara düzeldi sonra yeniden başladı bu hata.
Ok bunu bir araştıralım sebebi. Teşekkürler geri bildirim için.
eLira (OP)
Newbie
*

View Profile
May 14, 2014, 04:15:16 AM

sorun olmaması lazım, genelde multipoollar share bazlı pplns ve round bazlı oluyor. Tek yaptıkları basitçe kim ne oranda o roundun içinde share göndermişse o oranda pay alıyor bulunanan blok ödüllerinden.
ferman
Full Member

Activity: 238
Merit: 100

Sanırım BAN 11 Nisan'a uzadı...

View Profile WWW
May 14, 2014, 07:25:49 AM

düzgün bir pool önerecek olan var mı? gece boyu betahash'e kazdım. ne zaman gelir acaba liralarım Smiley

Pages: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 »  All
  Print  

Jump to: