Bitcoin Forum
June 26, 2024, 02:33:30 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Primul taran din Romania care accepta Bitcoin  (Read 2302 times)
aliro38 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0


View Profile
May 14, 2014, 05:42:49 PM
 #1

Ma rog, la partea cu "taranul" nu dati prea tare, pls  Grin
(Sau /adica alternativ - p'asta am invatat-o la CAP seral/, dati cat de tare puteti ca oricum nu mai simt mare lucru...  Wink)

Deci, cum ar veni, si totodata pentru ca:
1. s-a deschis piata volanta de legume/fructe din Cluj Napoca, Sala Sporturilor (parcarea mare), in fiecare sambata intre 08:00-15:00
2. am un f. mic biz de familie in domeniu (producator legume)
3. am vandut in 2013 cateva tone de produse (in special tomate) celor mai multumiti clienti din Cluj  Grin
4. am multumit clientilor cum am putut mai bine (legume cu gust adevarat, bonus-uri etc), pentru sprijinul pe care-l acorda productiei locale si, prin asta, (micro)economiei romanesti (sau "economiei sociale", cum ar zice unii experti, eee domni scoliti de la oras,... dar eu nu sunt asa de social, in puii mei!)
5. in vara 2013 nu auzisem despre bitcoin (dar acum lucrurile stau altfel: am auzit cate ceva doar ca nu inteleg mai nimic  Grin)
6. sezonul 2014 a inceput
7. bitcoin are imho (nu stiu ce inseamna - am copiat de pe net) nevoie de deschidere, tranzactii locale, producatori, cumparatori, reclama etc
9. vreau si eu sa fiu primul la ceva, ca de ultimul loc m-am cam saturat  Grin
10. poate va trimite prietena/sotia etc dupa cumparaturi
11. sau poate nu va trimite dar aveti chef de o bere/plimbare etc, caz in care v-ati putea oferi din proprie initiativa  Wink
Dar mai ales pt multe alte motive cat si cele de la punctul 8 de mai sus  Wink

Asta e. Ar mai fi ceva?
A, da, era sa uit: va astept incepand de sambata asta (17.05.2014) in piata, pentru toate (sau hai, treaca de la mine, fie si pt unul dintre) motivele enumerate. Preturi de producator si -10% fata de afisaj pt btc.

Iar ca sa va puteti uita la mine nestingheriti, in piata deci (precizare importanta/parerea mea), si fara ca eu sa stiu de ce va uitati asa, o sa afisez, ca taranul, un mare semn:
https://i.imgur.com/CjRGy6c.jpg
Pentru ca si eu sa stiu de ce va uitati la mine, va trebui sa-mi spuneti, ca nu sunt telepat. Nu-i bai daca nu aveti nimic de cumparat. Putem doar vorbi insa la discutii pretul e mai mare cu 10%...

Va rog sa-mi spuneti aici, frank si verde in fatza, daca nu veniti, ca sa nu mai car laptop-ul de pomana...
Deci, hai cu un post primul care nu vine, pls? (Locurile sunt limitate)
(Nu ma intereseaza atat motivele, cat opiniile si criticile -pe bune-, apoi ati face un pustiu de bine cat va cresteti numarul de posturi sa tinem thread-ul live pana afla si cei doi mineri din Bulgaria. Aaaa... Bulgaria din Cluj, cartierul... care este)


PS: Rog admin sa ma corecteze si sa ma aseze in banca mea daca locul postului nu e ok (Sincer, anunt e... dar important nu prea, posibil spre deloc.) Doar ca nu am gasit unde sa-l plasez mai potrivit. Daca se muta, as ruga pentru putina vizibilitate; raman dator pt asta si dau sucul de tomate de langa vodka.  Cheesy Vine si palinca ceva mai tarziu, dupa ce se coc prunele.
Multumesc mult!
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
May 14, 2014, 05:56:50 PM
 #2

IMHO = In My Humble Opinion
Se mai poate folosi si IMO, ca sa renuntam la HUMBLE (umila)

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3808
Merit: 3012



View Profile
May 14, 2014, 06:25:27 PM
 #3

Foarte tare! Daca eram din acelasi oras veneam cu cea mai mare placere!

Am sa mut threadul in sectiunea principala pentru o mai buna vizibilitate.

aliro38 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0


View Profile
May 14, 2014, 06:32:24 PM
 #4

Multumesc mult!
Rasuflu usurat ca nu ofenseaza.
Poate ne vedem la Bucuresti sau in alta parte.
("Taranul"e mai mult cu ...mapa si ...altii cu sapa.)
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3808
Merit: 3012



View Profile
May 14, 2014, 06:39:25 PM
 #5

Cand esti prin Bucuresti da un semn!
Valabil pentru oricine e prin zona asta a tarii si are chef de-o sueta Smiley

icet208
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 762
Merit: 500


View Profile
May 15, 2014, 04:14:11 AM
 #6

felicitari pentru initiativa..eu sunt din Cluj si promit ca am sa fac tot posibilul sa trec pe la tine sa cumpar o rosie:D
bafta
aliro38 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0


View Profile
May 15, 2014, 07:26:36 AM
 #7

felicitari pentru initiativa..eu sunt din Cluj si promit ca am sa fac tot posibilul sa trec pe la tine sa cumpar o rosie:D
bafta

Great!!!
Sper sa ne intalnim cat de curand.
Multumesc pentru incurajari.
aliro38 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0


View Profile
May 18, 2014, 10:03:50 PM
 #8

Update:

Prima tentativa a fost, sa zicem, inconcludenta. A plouat cateva ore si vremea inchisa a alungat cumparatorii (au fost cam 15-20% persoane fata de o zi normala).

Dincolo de asta, am primit o singura intrebare, anume "la ce fac reclama?", insa nu de la un cumparator ci de la un producator, vecin de stand. N-am avut ce sa-i explic pentru ca s-a declarat atehnic. Game over.
Sincer, nu tinteam vanzari in btc dar ma asteptam la cateva replici/remarci/intrebari din partea unor clienti (sau trecatori) insa n-a fost cazul. Reactie zero vs 200-300 persoane. Asta a fost al doilea dus rece al zilei (primul fiind ....ploaia  Grin).

Ramane de vazut ce se va intampla sambata viitoare cand voi incerca un afisaj mai agresiv...

Pareri/opinii/experiente similare?

Numai bine tuturor!
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
May 18, 2014, 11:08:26 PM
 #9

Poate multi nu stiu ce inseamna "accepted here". Incearca si tu cu cateva texte in romana, ceva de genul "Aici puteti plati cu bitcoin", sau orice altceva ce crezi ca ar atrage atentia ca poate vine lumea sa intrebe daca sunt "noile tichete de masa"...
icet208
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 762
Merit: 500


View Profile
May 19, 2014, 04:35:58 AM
 #10

am trecut pe acolo pe la ora 12 si nu te-am vazut..poate data viitoare:D
aliro38 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0


View Profile
May 19, 2014, 04:51:19 AM
 #11

La un momendat am gasit afisajul rasturnat si fix cu fata in jos dar nu imi amintesc la ce ora a fost si cat a stat asa (probabil nu prea mult timp). L-a rasturnat vantul. Afara de asta, am fost in piata pana pe la 14:45.
A, cat timp a plouat am stat mai mult in masina... un 'papuc' alb - pe partea dreapta (cea dinspre Sala Sporturilor).
Sau daca te-ai uitat doar dupa rosii ... nu erau in piata pt ca inca nu s-au copt decat cele de sera.  Grin

Nu-i problema, n-a iesit din prima, sigur ne vedem la a doua ocazie.  Cheesy
aliro38 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0


View Profile
May 19, 2014, 05:05:16 AM
 #12

Poate multi nu stiu ce inseamna "accepted here". Incearca si tu cu cateva texte in romana, ceva de genul "Aici puteti plati cu bitcoin", sau orice altceva ce crezi ca ar atrage atentia ca poate vine lumea sa intrebe daca sunt "noile tichete de masa"...

Ideea e foarte buna si o s-o incerc, dar nu imediat.
Ma explic: am invatat devreme sa nu-ti propui in afaceri sa educi piata pt ca asta inseamna esec garantat.
Eu sunt interesat (in faza actuala) sa aflu cam cate persoane au auzit macar de bitcoin, daca procentul e mai degraba spre 0.01% sau, de ex,. spre 10%.  Valoarea exacta nu are mare importanta pt mine (insa ordinul de marime da) si oricum esantionul de persoane nu ar fi reprezentativ pentru a ajunge la un rezultat relevant dpdv statistic.
Odata ce afisez in romana, cred ca o sa aflu mai degraba cati curiosi sunt in esantion. E interesant si asta, dar cred ca sunt multe persoane care raman la faza de curiosi si atat...
Iar cum curiosi sunt multi pe la noi... timpul meu e limitat (ca sa nu spun si de nervi)... si avand in vedere chestia cu educarea clientilor... ma tem ca o sa mai dureze putin pana ajung la afisaj explicit in lb romana.

Multumesc pt sfat!
icet208
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 762
Merit: 500


View Profile
May 19, 2014, 06:28:37 AM
 #13

La un momendat am gasit afisajul rasturnat si fix cu fata in jos dar nu imi amintesc la ce ora a fost si cat a stat asa (probabil nu prea mult timp). L-a rasturnat vantul. Afara de asta, am fost in piata pana pe la 14:45.
A, cat timp a plouat am stat mai mult in masina... un 'papuc' alb - pe partea dreapta (cea dinspre Sala Sporturilor).
Sau daca te-ai uitat doar dupa rosii ... nu erau in piata pt ca inca nu s-au copt decat cele de sera.  Grin

Nu-i problema, n-a iesit din prima, sigur ne vedem la a doua ocazie.  Cheesy
am trecut de 2 ori pe acolo..prima data m-am uitat dupa semn, a doua oara dupa rosii:D
nfox
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 462
Merit: 250


View Profile WWW
May 20, 2014, 08:27:15 AM
 #14

Pacat ca nu am vazut mai devreme, weekendul viitor o sa cumpar rosii si castraveti cu bitcoin! Smiley
Mikez
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 508
Merit: 500



View Profile
May 23, 2014, 09:28:28 AM
 #15

Daca eram din Cluj sau de prin imprejurimi faceam piata la tine cu siguranta. Felicitari pentru initiativa Smiley.

aliro38 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0


View Profile
May 23, 2014, 04:26:06 PM
 #16

Daca eram din Cluj sau de prin imprejurimi faceam piata la tine cu siguranta. Felicitari pentru initiativa Smiley.

Multumesc! Si sper sa fie mai multe initiative, ca avem nevoie.
Intrebarea e: vrea cineva sa-si cheltuiasca macar cativa milibitcoinashi? Ori mergem cu totii pe hold forever?
aliro38 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0


View Profile
May 23, 2014, 05:37:15 PM
 #17

Pacat ca nu am vazut mai devreme, weekendul viitor o sa cumpar rosii si castraveti cu bitcoin! Smiley

Vestea buna e ca si maine o sa fiu in piata.
Vestea si mai buna e ca... inca nu am nici rosii nici castraveti. E prea devreme. Daca as fi avut, erau obligatoriu din sera si posibil (a se citi "foarte probabil" ) cu un 'bonus' de ingrasaminte sintetice, chimicale si alte 'bunatati' Wink
Iar cum inca n-am auzit pe nimeni sa recomande sa "consumati legume: contin mult azot, fosfor si potasiu", cred ca e intelept sa ne intrebam de ce.

Vestea cea mai buna e ca te astept. Va astept pe toti cei care puteti veni.
Macar ca discutam despre bitcoin, despre una-alta, mai vedem ce zice lumea etc. Si daca ne nimerim mai multi in acelasi timp, facem o mini-adunare a bitcoinerilor din Cluj. (Asta ne ajuta, ca impartim amenda pentru manifestatie neautorizata pe domeniul public Wink
Sau, poate vreti sa ma ajutati sa le explic curiosilor despre bitcoin.
De exemplu ce e cu patratul ala mare din anunt (ala cu trei patrate mai mici in colturi si cu multe puncte) pe care l-am copiat si eu de pe net ca am vazut ca toata lumea il adauga... Nu l-as fi pus acolo ca e urat si strica tot designul dar m-am gandit ca o avea un rost, o fi bun el la ceva, nu?!
(In cele de mai sus mai si glumesc, precizare importanta/ parerea mea  Grin)
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
May 24, 2014, 06:02:17 AM
 #18

Iar cum inca n-am auzit pe nimeni sa recomande sa "consumati legume: contin mult azot, fosfor si potasiu", cred ca e intelept sa ne intrebam de ce.
Probabil pentru ca in compozitia plantelor intra deja in mod normal cantitati mari de azot, fosfor si potasiu? Doar nu sunt construiti din materie neagra, planta are nevoie de anumite substante sa produca enzimele, grasimile, proteinele, glucidele si vitaminele din fruct...

aliro38 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0


View Profile
May 25, 2014, 06:51:03 AM
 #19

Update:

Ieri piata a fost relativ slaba, putini cumparatori (in ciuda vremii excelente) insa totusi de aprox 2 ori mai buna decat in saptamana precedenta.
Am plasat si afisajul ceva mai vizibil dar nu ostentativ.
In fine, am avut un prim dialog despre bitcoin cu un client! Scurt (insa incurajator), de genul:
- Acceptati bitcoin? (cu tonalitatea "chiar acceptati bitcoin, pe bune?! Acum?! Aici?!!!")
- aaa...Daaa!
Ochii mirati clar de uimire dar apoi privirea lasata usor in jos, un mic pas in spate... era inutil sa presez.
A urmat o discutie (irelevanta) despre ce dorea clientul sa cumpere, dupa care am reluat doar cu:
- Si cum ati aflat despre mine? De pe forum?
- Nu. Am vazut semnul. Care forum?
- bitcointalk?!
- Aaaa... nu. (Nu era familiar)
Apoi ne-am intors la vanzarea propriuzisa. Plata a fost in lei. As spune ca am ratat o prima ocazie de a reedita, in varianta proprie, "pizza day". Hmmm... oricum erau sanse infinitezimale (nu stiu ce inseamna - am copiat de pe net  Grin) sa se intample.
Domnul/tanarul (<30, posibil spre 25-26), era insotit de un prieten de varsta apropiata, care a asistat la partea de discutie cu btc dar n-a intervenit. As specula ca ambii erau intrucatva familiari cu subiectul si interesati insa momentan in faza de side-watching.
Trebuie ca a fost o experienta inedita de ambele parti. De asta si postez acest mic update (Insa daca plictisesc, trageti-ma de-o maneca, pls). Pe de o parte, taranul atipic, care vinde in bitcoin si are apucaturi cam ''nenaturale'', pe de alta parte surpriza, de partea mea, de a incerca ceva nou.
In plus, i-am oferit si o carte de vizita, asa ca nu exclud posibilitatea ca experienta sa continue...

So, concluziile ar fi:
1. Micul experiment a avut un oarecare succes. Am popularizat, am estimat (sau nu prea), nu am tranzactionat...
2. Relativ putina lume a auzit despre btc la nivelul la care sa deschida un dialog (cel putin in conditiile pietei de legume-fructe din Cluj, pentru care as estima procentul la sub 0.5%. Evident, valoarea e un mare guestimate si e clar ca un nr de 1-2 persoane numai statistica nu poate genera...). Partea buna e ca e loc de crestere...
3. Houston, we have a lil' probl. Tre' sa popularizam si forumul, nu doar btc.
4. Tranzactii curente in btc sunt momentan f dificile. Mai mult, insasi ideea in sine e apasatoare&consumatoare de nervi de ambele parti. Insa as previziona fara teama, ba chiar cu mult optimism (si pozitiv, daca pot sa ma exprim asa,  Grin), ca lucrurile se pot schimba relativ repejor daca apar (/daca prind) aplicatii smart-phones, eventual similar mpesa dar pe NFC (as zice eu). Evident, mai multe telefoane destepte si zone cu free wireless ar ajuta mult. Probabil o sa vina ambele in mod natural, odata cu generatiile mai tinere. Nu m-as supara daca s-ar grabi putin...
6. Cred, cu multa tarie (he, he, de aialalta, nu de aia la care va ganditi voi ...ca inca nu s-au copt prunele), ca avem timpuri f.f. interesante in fatza!
7. Alte concluzii pls? (cele de la pct 5 /hmm, iar?! ...mda, ca sa nu ne pierdem 'stilul in consacrare' Wink )

Numai bine tuturor!


P.S. As mai cumpara cativa btc, intre 5-10buc, in Buc, incepand de saptamana viitoare. Ofer lei (sau legume  Grin), bitstamp -5%. Face to face dar nu mai mult de 3btc/tura, din motive de limita retragere cash de pe card. Daca aveti la vanzare, rog pm. Scuze ca nu deschid un thread nou; as prefera sa-l mai tinem pe asta live pt o perioada, macar sa vedem daca ne duce undeva. Multumesc!

aliro38 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0


View Profile
May 25, 2014, 07:30:45 AM
 #20

Iar cum inca n-am auzit pe nimeni sa recomande sa "consumati legume: contin mult azot, fosfor si potasiu", cred ca e intelept sa ne intrebam de ce.
Probabil pentru ca in compozitia plantelor intra deja in mod normal cantitati mari de azot, fosfor si potasiu? Doar nu sunt construiti din materie neagra, planta are nevoie de anumite substante sa produca enzimele, grasimile, proteinele, glucidele si vitaminele din fruct...

https://i.imgur.com/oB35HK3.png

Asa e, intra anumite cantitati si ar fi foarte interesant de discutat pe subiect dar e prea mult pt mine pe ziua de azi (am scris deja o polologhie).
Partea ciudata e legata de izomeri http://en.wikipedia.org/wiki/Isomer
Din anumite motive pe care, dupa cultura mea, stiinta nu le intelege inca, plantele extrag selectiv anumiti izomeri si produc preferential altii.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fructose
De regula natura nu face lucruri inutile...

Prima problema cu ingrasamintele artificiale (N, P, K si orice combinatie a lor) e ca in chimia de sinteza a acestora nu se tine seama de izomeri.
A doua mare problema (posibil chiar mai importanta decat prima) e legata de potasiu, izotopul 40K (cel mai impotant) fiind radioactiv (beta) si in abundenta mare (>6%). Astfel, orice suprafertilizare cu K inseamna o doza suplimentara de radiatii. Doza nu e mare, dar contaminarea fiind interna/ prin ingerare, se duce fix unde n-ar trebui... Mai e si beta, dar ma rog, noroc ca nu e alfa, ca nu stiu cu ce ne-am mai fi hranit...
In fine, azotul in exces e, intre altele, un mare poluator de mediu ("Ratzustele mele pe apa cu nitrati s-au dus"  Grin )

Una peste alta, eu incerc sa stau cat mai aproape de natura, atat pt mine cat si din respectul pe care-l am fata de cumparatori. Daca trebuie sa mananc rosii&castraveti etc din sera (pt ca altfel as muri de pofta), atunci mananc, altfel ma abtin pana apar cele de gradina si cat mai naturale. Asta le recomand si clientilor. Evident, nu ai de unde sti in ce conditii au fost produse si cele de camp/gradina; multe dintre ele au fost abuzate cu aceleasi ingrasaminte. Uneori se vede de la distanta, alteori nu prea-ti poti da seama cu usurinta , nici daca esti in biz.

Cu siguranta m-ar interesa un dialog continuat pe acest subiect.
(Cat si unul pe materia neagra, cu toate ca au trecut multi ani de cand mi-am iesit din mana in domeniu. De fapt, cand bajbaiam si eu pe acolo, dark energy/matter nu erau inca 'ín carti')

Multumesc pentru tabel!

P.S. URGENT: Vand anticipat 96% din productia de castraveti. Ieftin, livrez imediat. Prima pozitie din tabel!  Grin  Grin  Grin

Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!