Bitcoin Forum
May 04, 2024, 12:48:01 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11]  All
  Print  
Author Topic: Proje Durduruldu! (Konu kilitlenebilir)  (Read 15259 times)
candidakefyr
Full Member

Activity: 193
Merit: 100

View Profile
June 29, 2014, 10:49:51 PM

çalışmaya başladım, tam bir define arayışı Smiley

1714826881
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714826881
Reply with quote  #2

1714826881
Report to moderator
1714826881
Hero Member
*

Ignore
1714826881
Reply with quote  #2

1714826881
Report to moderator
1714826881
Hero Member
*

Ignore
1714826881
Reply with quote  #2

1714826881
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714826881
Hero Member
*

Ignore
1714826881
Reply with quote  #2

1714826881
Report to moderator
1714826881
Hero Member
*

Ignore
1714826881
Reply with quote  #2

1714826881
Report to moderator
1714826881
Hero Member
*

Ignore
1714826881
Reply with quote  #2

1714826881
Report to moderator
aliser (OP)
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1000

View Profile
June 29, 2014, 10:58:07 PM

Yaklaşık 3 - 4 saattir konuyu takip edip tek bir kelime yazmamaya çalıştım, acaba ucu nerelere gelecek diye.

Beni organize suç örgütü kurmakla suçlayan birileri oldu o noktaya kadar geldi, muhtemelen ekşi sözlükte de stalemate nickiyle aynı iyi niyetli arkadaş (iyi niyetliyim diyor kendisi ama en azından özel mesaj atıp, arkadaşım yaptığın yanlış gel bu işten vazgeç demek yerine, ki kötüler bile önce bi uyarır sonra cezasını verir adamın) ortalığı savaş alanına çevirmiş.

Arkadaşın nasıl bir ruhsal dünyası var emin olamadım ama yaşadıklarını düşününce üzüldüm kendisi için, yazık tek başına dünyayı değiştirme hevesiyle yanıp tutuşuyor, düşünceleri doğru ve haklı ama uygulama yöntemi yanlış. Ekşi sözlükten entry sildirmeler filan, dostum öyle "götümüze girebilir" diye ispiyonlayıp solo'nun entrysini sildirince kahraman mı oldun başımıza ? (kendisi arkadaşımdır söyledi bana böyle böyle yazmış eleman ne yapayım diye sorunca ben de sil gitsin abi uğraşma dedim sildi senin tehdidinden korktuğu için silmedi neyse bu konumuzun dışında bir mezu)

Şimdi arkadaşım senin sorunun benim bırak diğer insanları adam akıllı konuşalım,

Biz etik olmayan bir iş yapıyoruz hadi kabul ettik, deniyor ki adam almış atmış bir köşeye seni ne ilgilendirir hadi onu da kabul ettim, sonra velev ki buldunuz paylaştınız bitcoin dünyası sarsıldı yıkılma noktasına geldi, onu da kabul ettik be yahu adam, bizim gibi 3 - 5 tane adamın el birliği ile devirebileceği sistemde o zaman ne diye savunuyorsun sistemi ? Eğer ortada bir açık varsa ve bu açık üzerinden 3 - 5 kişiyle sisem sabote edilebiliyorsa burada suçlu sistemi geliştirenler midir yoksa sabote edenler mi ? Microsoft'un her yıl beyaz şapkalı adamlara sırf kendi sistemlerini sabote etsinler diye ödediği paradan haberdar mısın sen ?

Bir sistem eğer açık barındırıyorsa bu açığı kapatmak yerine açıktan faydalananları cezalandırmak bilişim dünyasında pek rastlanır şey değil, bu konuda en ünlü örnek Kevin Mitnick olmuştur ki cezasını çektikten sonra güvenlik firmalarına danışmanlık yaparak paranın dibine vurmuştur. Ayrıca son ceza alan kişi de o olmuştur, her neyse konumuz bu da değil.

Bakın yazının başında ne yazmışım (başıma gelecekleri biliyorum çünkü) arkadaşlar eğer bu projenin etik olmadığını düşünüyorsanız lütfen hakaret etmeyin yorumlarınızı ve fikirlerinizi yazın tartışalım) önce geldi birileri napıyonuz lan siz bebeler çöker mi bu sistem o kadar kolay çöp bu proje dedi, bakıldı ki kimse ayrılmak istemiyor sistemden bu sefer bel altı çalışılmaya başlandı olay "organize suç örgütü kurmak" gibi aleni suçlama noktasına geldi ki konuyla ilgili hemen yarın savcılığa suç duyurusunda bulunacağım (T.C kanunlarına göre bir kişi, kurum ya da topluluğu, suç örgütü kurmak, suç örgütü kurmaya yeltenmek, suç örgütü kurmak adına vukuatta bulunmakla suçlamak ve bunu kamuya açık bir alanda yapmak, kişinin hak ve özgürlüklerine tecavüz, kişinin namı ve şerefine bilinçli hakaret ve yasal yollara başvurmadan olası bir suç girişimini ifşa ederek kanunları ve kanun yapıcıların müdahalesini doğrudan engellemek" suçlarından önce ciddi bir tazminat ödemeye mahkum kalacak, sonrasında da "yasaların fiilen suç olabilecek bir unsuru ifşa etmek" suçundan da hakkında kamu davası açılacak.

Şimdi diyeceksiniz ki bu kadar şeyi nereden biliyorum? e biz de boş değiliz yıllarca bu işin içindeyiz hak ve hukuk konularında yıllarca bir çok davaya dahil olduk ve bir yığın avukatla çalışmak durumumuz oldu. Bu işin A'sını B'sini bilmesek bu işe yol koymayız elbette.

Şimdi arkadaşım bir işin orta yolunu bulmak için bir muhakeme kurulur, herkes fikrini söyler, sonra da bir biriyle çelişen fikirler tartışılır bakılır ki çözüm çıkmıyor ortaya kanuni yollara başvurulur, öyle aba altından sopa göstermek en basit tabiriyle işin rajonuna uymak olur işin özeti bu. Şimdi çıkmış ekşi sözlükte bir sürü hakaret içeren şey yazmışsın, suç örgütü kurmak filan (SS alındı silme yani yazdıklarını pek bi faydası yok) da, sen bilmez misin ki bir kişinin suç işlemesi kadar, suç işlediğinden emin olmadan birini suçlu ilan etmek ve doğrudan işaret etmek de suçtur ki, birinin suçsuzluğu kanıtlanabilirken birini suçlu olarak kamuya açık alanda ifşa etmek ağır yaptırımları olan bir suçtur.

Şimdi, 2009 yılında Bilişim Daire Başkanlığına bağlı Bilişim Suçları tarafından görevlendirilmiş 7 adet resmi polis tarafından sorguya alındım, sonra ne mi oldu 1 hafta içerisinde suçlu olmadığıma dair bir resmi evrak tebli edildi evime, 1 yıl içinde bazı konularda suçun aydınlanması yönünde adalete yardımcı oldum bizzat telefonla aranarak üstelik (neyse bu da konumuzun dışında bunu da yazmak çok anlamlı değil)

Gelelim bizim bir suç örgütü olmamız yönündeki suçlamana.

Bu konuda ne yapıyor olsaydık suç olurdu ?

Biz kurum ya da kuruluşlardan herhangi birinin, sistemine sızmak, ticari verilerine ulaşmak bu verileri kullanarak şirkete maddi manevi zarar vermek gibi konularda bir girişimde bulunuyor olsaydık bu bir suç unsuru olarak nitelendirilecek, muhtemelen de önce mahkemeye çıkacak kendimizi ifade ettikten sonra da evimize gönderilecektik o gün de bizim için hayatımızda heyecan yaşadığımız bir gün olarak kalacaktı.

Ama biz ne yapıyoruz ?

Belki de asla bulamayacağımız bir iki tane Bitcoin hesabının (Henüz hiç bir resmi kurum, hükümet ya da kanun yapıcı tarafından tanınmayan bir para birimi)    (ki bizler bu hesapların artık hiç kullanılmadığını ya sonsuza dek boşlukta dolaşacağını ya da bizim gibi bir proje ile birilerinin bu hesabı ele geçireceğini düşünüyoruz) private keyini bulmaya çalışarak belki de hiç gerçekleşmeyecek bir teknik çalışma yapıyoruz. Bak tekrar söylüyorum belki de hiç bulunmayacak.

Şimdi millet yazmış, çizmiş bozmuş yağmış gürlemiş vay efendim bitcoin çöker bulunursa, milyar dolarlık bir eko sistemin altı üstüne gelir.

Arkadaşım iyi güzel de kaç tane bitcoin hesabı üfelendi sen biliyor musun ? kaç kişinin bitcoin adresi başkasının eline geçti kaç exchange boşaltıldı vs, vs. Ne oldu yıkıldı mı sistem hayır her defasında yeni güncelleme çıktı daha da sağlamlaştı. Daha önümüzde Mtgox gibi üzerinde dumanı tüten korkunç büyüklükte bir dava varken sen neyin çökmesinden bahsediyorsun.

Bir sistemin açığı varsa o açık kapatılır kapatılmak zorundadır, biz olmasak da bu denemeyi başkası yapacak ki binlerce kişi yapıyor bunu. Ayrıca işin rengi öyle düşündüğün gibi değil. Bizim bu adreslerden bir tanesini bırak 100 tanesini bile çözmemiz koskoca bir eko sistemi çökertmeye yetmez neden mi ? anlatayım.

Bizim yaptığımız şey bir tür dene ve bul yöntemi, bu yöntemde elinde bir hedef olmalı, yani trilyonlarca adresin tamamını değil, elindeki bir kaç tana adresin hedef alınması söz konusu eğer elimizde istediğimiz tüm bitcoin adreslerini bir çırpıda duman edecek bir teknik olsaydı bitcoin dünyası biter her şey yıkılırdı. Bugün Brute Force tekniği var diye, ARPA'dan bu yana açık olan internet dünyası kapatılıp çöküyor mu ? Microsoft, ulan açık bulup saldırıyorlar kapatalım sitemizi ve sistemlerimizi biz bu oyunun dışındayız diyor mu ? Hayır demiyor demez çünkü her sistemin bir açığı vardır olacaktır, tıpkı insanların grip olması ama yaşamaya devam etmesi gibi.

Şimdi sana söylüyorum eğer yaptığımız etik değilse gel adam gibi, oturup tartışalım, sen bize neden yanlış yaptığımızı adam gibi anlat biz de neden yaptığımızı adam gibi anlatalım oturup medeni şekilde konuşalım, öyle laf çarpıtmalar, sözlükten entry sildirdim yeaaa gibi çocukça ifadeler kullanmadan (eğer çocuk değilsen tabi), hakaret etmeden.

Biz her türlü orta yolu bulmaya hazırız ama hakaret edilmeye karşı da savunma hakkımızı kullanırız gerek resmi yollardan gerekse insani.
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
June 29, 2014, 11:08:33 PM

Bir Turk atasozu derki, Kedi uzanamadigi cigere mundar dermis ....
DeepCoin
Legendary
*

View Profile
June 29, 2014, 11:24:09 PM

Sevgili Aliser,
bir kac kisi cekincelerini belirtmis, bazi arkadaslarda teknik imkansizliklarini, bazi arkadaslar ise isi tamamen makaraya vurmus, yani cokta ciddiye alinacak bir durum soz konusu degil.  Baksana dunyanin haline, petrol icin savas cikaranlar, silah satmak icin kardesi kardese dusurenler, bi sise sarap icin adam oldurenler, findik kadar ...cik icin toprak verenler, iki bilezik icin kizini satanlar varken ve bunlar halen yaptiklari seyleri yapmaya devam ederken senin baslattigin bunlarin yaninda cok masum bir girisim ve ben sonuna kadarda destekliyorum. Simdi birileride cikip beni yalakalikla suclarsa hic sasirmam, guler gecerim  Cheesy  Insanoglu bu, aydinlanmak ve aydinlatmak gerek. Zaten bos bir konu olsaydi bir kac gun icinde bu baslik binlerce kez ziyaret edilmezdi.
aliser (OP)
Hero Member

Activity: 826

View Profile
June 30, 2014, 12:50:15 AM
Last edit: June 30, 2014, 01:04:17 AM by aliser

Zorunlu Açıklama

2 gün önce başlattığımız projeyi, gelen tepkiler üzerine kapatmaya karar verdim, önce sadece genel kullanıma kapatıp kapalı bir grupla devam etme yönünde düşüncelerim vardı ancak, ilerde bu grup içerisinde de oluşabilecek sürtüşmelerin istenmeyen noktalara gelmemesi adına projeyi tamamen durdurmanın daha doğru olduğunu düşündüm.

Bu kararımda yukarıda aldığım tehditlerin kesinlikle bir etkisi yok. Sadece birilerinden bu denli tepki almak beni rahatsız ettiği için bu yönde bir karar almanın daha doğru olduğunu düşündüm.

Bu zamana kadar clientları çalıştırıp hesabında  BTC birikenler bana PM atarak adreslerini yazarlarsa (Site ilk açıldığında bir kodlama hatası nedeniyle tanımladığınız adreslerin son 2 hanesi veri tabanına kayıt olmadığı için) emeklerinin karşılığı olan transferleri yapacağım.

Teşekkürler.
Konu Kilitlenebilir!
NetAlp
Sr. Member

Activity: 406
Merit: 250

View Profile
June 30, 2014, 01:00:10 AM

Zorunlu Açıklama

2 gün önce başlattığımız projeyi, gelen tepkiler üzerine kapatmaya karar verdim, önce sadece genel kullanıma kapatıp kapalı bir grupla devam etme yönünde düşüncelerim vardı ancak, ilerde bu grup içerisinde de oluşabilecek sürtüşmelerin istenmeyen noktalara gelmemesi adına projeyi tamamen durdurmanın daha doğru olduğunu düşündüm.

Bu kararımda yukarıda aldığım tehditlerin kesinlikle bir etkisi yok. Sadece birilerinden bu denli tepki almak beni rahatsız ettiği için bu yönde bir karar almanın daha doğru olduğunu düşündüm.

Bu zamana kadar clientları çalıştırıp hesabında  BTC birikenler bana PM atarak adreslerini yazarlarsa (Sie ilk açıldığında bir kodlama hatası nedeniyle tanımladığınız adreslerin son 2 hanesi veri tabanına kayıt olmadığı için) emeklerinin karşılığı olan transferleri yapacağım.

Teşekkürler.
Konu Kilitlenebilir!
Bence yazılanları fazla ciddiye almışınız.
Bir gazla başladınız ve bizide başlattınız,
Bir gazlada birden bitirdiniz.
Hayırlısı olsun.

▄▀▀▀▀▄▄
          █   █▄  ▀▀▀██▄▄
       ▄▄▀▀█  ██  ▄ ▄▀▀▀ ▀▀▄▄
 █▄▄▄██▀ ▄▄██▀▀      ▐███▄ ▀ ▀▀▄
  ▀██▄    ▀▄    ▄ ▄  ▀▀▀▀▀█    ▄██
    ▀███▄▄▄▄▄  █▌ ▀▀▄▄▄  ▄█     ▐█
   ▀▄▄ ██▀▀   ███▄▄▄▄▄▄  █▄▄    █▀
     █▌ ██    ▐████▀▀   ▄██▄▄▄▄██
      ▌ ▐█   █ ▀▄    ▄ ▐██▀    ▀
        █▀  █    ▀     ▐██
       ▄▀ ▄▀    ▄▄▄▄▄   ▀▀████
      ▄▀    ▄█▄█▀▀▀▀▀▀▄     █▀
    ▄▀   ▄█▀▀█▀        ▀█▄▄▀
 █     ▄█▀              ▀
██   ▄█▀
█▀ ▄█▀
██▄██
▀███
 ▀██
  ▀█
Tigereum             ▀▀▄▄
                ▀█▄▄
▀▄▄      ▄▄       ▀█▄▄
  ▀█▄     ▀█▄       ▀██▄
    ▀█▄    ███▄▄     ▀██▄
      ██▄▄   ▀███▄    ▀██▄
       ▀█▄▄    ████   ▀▀██▄
        ███    ▀████   ▐███
        ▀██▄    ████▄   ████
        ████    ▀████▌   ▐██▄
         ▀███    ▀███    ▐███▐
          ▀███    ▀███     ███
          ▀████    ▀███     ██▄
            ███      ██      ██▄
             ███      █▌      ███
              ▀█▄      █       ██
               ▀█▄▄     ▀       █▄
                ▀█▌              ▀
                 ▀█
                  ▀▄
              ' WHITEPAPER '             
Join Us on Telegram
Facebook   Twitter   Linkedin
DeepCoin
Legendary
*

View Profile
June 30, 2014, 01:01:21 AM

Turk insani neden birsey uretemiyor sorusunu merak edenler icin kapak gibi cevap. oysa devam edilseydi bitcoin ve cryptography adina bircok tecrube edilecek, bircok yeni sey ogrenilecek ve bitcoin keyi kirmak icin baslanan yolculuk belkide bambaska yeni birseyin dogmasina sebep olacakti. Uretmeyin siz hep tuketin, hep disa bagimli olun. hep cok bilin hep ezin kucumseyin.
deblue
Legendary
*

Activity: 1484

View Profile
June 30, 2014, 01:28:30 AM

yaw kimin ne dediğini nabıcan bu kadar çabuk vazgeçme o kadar emek vermişsin.
mjpo
Hero Member

Activity: 1103
Merit: 500

View Profile
June 30, 2014, 03:58:27 AM

Hep aynı şeyler, biri bir işe başlıyor, birileri eleştiriyor.. Bu ülkede herkes eleştirmen, herkes teknik direktör, herkes herşeyin en iyisini biliyor ama ortada bir b.. yok, 3. dünya ülkesiyiz..
TanteStefana
Full Member

Activity: 280
Merit: 100

The Future Of Work

View Profile
June 30, 2014, 05:35:33 AM

madem bu kadar kolay pes edilecekti başlamadan bitmesi iyi olmuş 1 trilyon deneme yapmayı göze alıp 2 eleştiriden korkan bitek bizde görülürdü zaten

█ ANN THREAD █
﹝Whitepaper﹞
【BLACKBOX OS】
The Future of Work. Decentralized.
TELEGRAM﹞﹝FACEBOOK
TWITTERYOUTUBE
mustafa38
Newbie
*

Activity: 2
Merit: 0

View Profile
June 30, 2014, 07:26:08 AM
Last edit: June 30, 2014, 08:54:37 AM by mustafa38

Öncelikle çalışmalarından dolayı seni tebrik ediyorum.
yaptığın şey suç değildi, şöyleki daha ülkemizde tanınmayan bir para birimi ve dünyada tutunmaya çalışılan bir sistem.
ve senin yaptığın olası açıklarının giderilmesi üzerine kombinasyonun farklı jenerasyonları.
Kötü niyetli kişiler zaten kapalı kapılar ardında istediğini yapıyor ve buldukları hesapları boşaltıyorlar.
ama sen olayı tamamiyle insancıl bir proje içinde sundun bizlere, üstelik güven esasına dayalı ve eski hesapları bulma üzerine odaklı.

Buradan suç işliyorsun diyenler BTC olarak ya parası var yada bu sistemin çökmesini istemeyen kişiler yada insancıl bir adalet duygusu taşıyanlar.
Bir açık farkedilince onarılır, Bitcoin'de sonuçta bir sanal para birimi ve açıkları var. geriye dönük piyango ile ilgili PrivateKey'de bunun tecellisi olsa gerek,
eğer değil ise boyle bir yontemin tutması düşünelemezdi.
çünkü bu sistem arz ve talebe göre gerçek para ile dönüyor.
velhasıl projenin devamı gerekir. Eğer çökecekse Bitcoin sistem baştan çökmeli yada devam etmeye direnmeli.
coaex
Hero Member

Activity: 616
Merit: 503

@coaex - LBMA certified Gold & Silver

View Profile WWW
June 30, 2014, 07:46:28 AM

aliser, sana özel mesaj attım, telefonumu ve bilgilerimi gönderdim.
istersen bir ara, konuşalım. ya da anlık mesajlaşma üzerinden gidelim.
belli ki yanlış anlaşılmalar var ve bu şekilde forumda çözemiyoruz. bari yüzyüze görüşelim, tatlıya bağlayalım.

projenizin suç mu, değil mi olacağı tartışmalı bir konu. bu sadece türkiye'de değil, dünya üzerinde de tartışmalı konu. hepimiz okuyor, ediyoruz.
buna örnek bir video, bir tartışma burada: http://webrazzi.com/2014/01/22/hukukiweb-bitcoin/
özellikle video'nun 4:10'dan sonrasına dikkatinizi çekiyorum.

Coaex Precious Metals - Cryptocoin Gold and Silver Bullion
amarushakur
Newbie
*

Activity: 21
Merit: 0

View Profile WWW
July 08, 2014, 08:38:44 PM

konu kapanabilire çok güldüm
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11]  All
  Print  

Jump to: